Spasitel Dixon a šance Željka na No.10

19.05.2018 - red
počet přečtení: 541
vytvořeno 19.05.2018, upraveno 19.05.2018

ECHO SEMIFINÁLE EUROLIGY Fenerbahce bude mít šanci obhajovat euroligovou trofej! V bělehradském semifinále přemohl hodně díky skvělé defenzivě a sezonnímu rekordu 13 zisků odbojný Žalgiris (76-67), když ve třetí čtvrtině vedl až o 13 bodů. Čeká ho již třetí finálový duel v řadě, přičemž ve FINAL-4 je počtvrté za sebou. A rekordman mezi trenéry Željko Obradovič bude mít šanci na svůj už desátý titul! Na druhé straně kurtu bude ve finále stát Real Madrid, který si ve druhém semifinále poradil s CSKA 92-83 a napodobil postupem do finále kolegy z fotbalové sekce klubu, jež zanedlouho čeká titulový souboj v Lize mistrů. Real je aktuálně v pátém FINAL 4 za posledních šest let, přičemž už počtvrté se probil do finále. Naopak Moskvanům nepomohl ani letošní rozpočet čítající 36,5 milionu eur. Ač byli na posledních sedmi FINAL-4, vytěžili z nich jen dvě finále a jediný titul.

Postup z rukou nečekaného muže

Deset bodů třetího playmakera Dixona v poslední čtvrtině (svých 19 bodů vsítil za pouhých 12 minut, z toho 14 zajistil za posledních 11 minut utkání), podpořených šestibodovou závěrečnou erupcí druhého rozehrávače Sloukase (10 ze svých 14 bodů dal ve druhé půli, když celý tým shromáždil 37), rozhodlo pro Fenerbahce první semifinále před 17 tisíci diváků. O 42 bodů obhájce trofeje se přičinili rozehrávači tureckého šampiona a jedním ze tří dvojciferných střelců byl i chladnokrevný forward Datome (16). Člen základu Veselý za 27 minut přispěl 9 body (z pole 7/2, TH 6/4 z 5F+), 3 doskoky a 2 zisky.

Fenerbahce přežil ohromný deficit na doskoku (22-37, v útoku 9-16) a na trestné linii (11/7 – 27/19), naopak při výtečné obraně těžil z 20 ztrát soupeře a jeho velmi skromných trojek 10/2 (Fener 18/7 a jen 10 ztrát). V defenzivě zavřel většinu hrozeb soupeře a za Žalgiris tak šli přes 10 bodů pouze Pangos (16) s Daviesem (12+11 doskoků).
 


Fenerbahce otevřel zápas vedením 7-1 a náskok si pak udržoval po většinu utkání. Ve druhé čtvrtině se mega dunky i získanými fauly připomněl Veselý, už do půle dal 8 bodů, ale zároveň sbíral málo doskoků. Tým tu získal až 12bodové vedení, ale Žalgiris (trojky do půle 2/0, TH 16/13) se soustavným tlačením pod koš a útočnými doskoky postupně vracel do utkání. Po změně stran se prokutal z 50-37 až na 50-48, aby si poté vzali Fenerbahce do batohu rozehrávači Sloukas a především Dixon, který se skvěle trefoval zpoza oblouku. Díky sestavě se třemi rozehrávači vítězové ustáli i závěrečný tlak soupeře, řízeného z lavičky velmi nadějným koučem Jasikevičiusem, mimochodem bývalým svěřencem Željka Obradoviče.

„V prvním poločase jsme hráli velmi dobře, donutili jsme soupeře ke 12 ztrátám, Žalgiris se ale vždycky dokáže vrátit zpět. Náš problém byl spíš v útoku, někdy tíhneme k příliš pomalé hře a myslím, že máme na to hrát ještě líp. Je mi jasné, že po takovém utkání každý bude mluvit o Dixonovi a někteří byli překvapení, že dosud nehrál nic moc. Já si ale byl jistý, že v semifinále zahraje, viděl jsem to v jeho očích. Je neuvěřitelné, že za posledních 11 minut dal 12 bodů. To je ale on, není mnoho hráčů s takovým charakterem,“ shnrul zásadní momenty duelu kouč vítězů.

Protějšek Šarunas Jasikevičius byl pochopitelně zklamaný. „Náš výkon nejlíp vystihuje slovo zamrznutý. Trochu nás přemohla atmosféra zápasu. Nečekal jsem, že zahrajeme skvěle, ale věřil jsem, že budeme mít hru pod kontrolou. Soupeř se hodně zaměřoval na naše rozehrávače a vyhodil nás tím ze hry. Na konci byl X-faktorem Dixon, jejž jsme měli bránit mnohem agresivněji. Dvacet našich ztrát ukazuje, že jsme útok příliš uspěchávali a nehráli s čistou hlavou. Náš tým si musí takovými zápasy projít, ale jednou v nich bude ještě lepší.“

Dončič s Llullem táhnuli Real do finále

Vítěz základní části CSKA měl ve druhém semifinále lepší start, ale velmi špatný finiš. První čtvrtinu vyhrál 30-20, a to díky šestkám (9/9) a třem trojkám. Real však za tři minuty druhého dějství odpověděl pěti trojkami a druhý poločas otevřel zásluhou přesných trojek i podkošové hry rozhodnou šňůrou 13-0. Vedl až o 12, a i když se CSKA zejména díky hře pod koš a útočným doskokům Hinese s Clyburnem ještě dostal na tři body, Llullem řízená koncovka dala Realu klid. Ten týmu po většinu zápasu nedávaly především hrůzné trestné hody, v koncovce je už ale tým zpřesnil a pomohl si i důežitými útočnými doskoky. Moskvané naopak mohli litovat míjených pokusů zpod koše a ztrát z druhé půle, v níž dali jen 37 bodů.

Jejich tým vedli De Colo (20, trojky 10/4), Clyburn (16), Hines (16+9 doskoků) a Higgins (15), za vítěze se prosadili Dončič (16, 7F+), Llull (16+5 asistencí), Ayon (12+11 doskoků) a Thompkins (12). Real byl lepší z trojek (12-10) a i přes 14 minel vytěžil nakonec víc bodů i na trestné linii (36/22 ku 19/17).
 


„Nás přišla draho špatná obrana ve druhé čtvrtině. A pokud přičtu špatný útok ve třetí části, dostali jsme se v závěru nejblíž na tři body. Hlavní opory Realu proměňovaly v klíčových momentech velké střely. V tomhle zápase jsme dobře nebránili hlavní hráče soupeře a špatně jsme řešili i náš útok,“ podotkl kouč CSKA Dimitris Itoudis.

„Myslím, že v prosinci by nás moc lidí nepasovalo na finále. My jsme ale celou sezonu odváděli výbornou práci. V první čtvrtině jsme něco nedali a CSKA se dostal do střeleckého rytmu, ve druhé části jsme se ale i díky lavičce dostali zpátky a pak jsme měli velmi dobrou druhou půli. Je škoda tolika minutých šestek, ale celkově jsme v útoku dobře hýbali míčem a měli otevřené střely,“ prohlásil kormidelník vítězů Pablo Laso.