I přes zranění Veselý 1. českým MVP!

19.05.2019 - red
počet přečtení: 210
vytvořeno 19.05.2019, upraveno 19.05.2019

UDÁLOST To tu ještě nebylo! Český basketbalista je nejužitečnějším hráčem nejsledovanější klubové soutěže v Evropě. Jan Veselý korunoval individuálně skvělou sezonu ziskem trofeje pro MVP Euroligy - jako vůbec první Čech v historii.

Prakticky po celou základní část kraloval Eurolize, když se držel v absolutní špičce podle užitečnosti i bodů, získal i cenu pro nejlepšího hráče prosince a byl lídrem vedoucího týmu soutěže. Dlouho to vypadalo, že cestu k MVP mu nemůže nic zmařit. Jenže pak přišlo zranění kolene a český power forward se musel podrobit operaci. Ta byla plánovaná tak, aby se mohl vrátit na euroligové play-off. Tyto predikce dokonce předčil, ale sám uznal, že možná zbytečně.

„Po operaci jsem se dostal zpět v pohodě, ale pak přišly komplikace s jinou částí kolena. Asi jsem i spěchal s comebackem na hřiště. Po třech týdnech jsem měl dva tréninky, hned jsem hrál play-off a objevily se potíže se stehnem – kvůli tomu, že jsem tomu nedal čas. Bohužel, to je sport a v některých chvílích musíme dát na stranu to, jak na tom jsme, jak se cítíme, a podřídit se týmu,“ uvedl Veselý.
 


I tak se ale dokázal znovu vrátit. V pátečním semifinále Final Four, i když pro Fenerbahce tak bolestně neúspěšném, byl se 14 body opět střeleckým tahounem svého týmu. A už týden před Final Four byl společně s Kostasem Sloukasem, Brandonem Daviesem, Willem Clyburnem a Nickem Calathesem nominován do nejlepší pětky letošní sezony.

Právě z této pětice byl vybrán i hlavní král soutěže. Krátce před sobotní 22. hodinou jím byl vyhlášen ostravský rodák. „Jsem překvapený, abych byl upřímný. K té ceně mi pomohli všichni hráči, trenéři, fanoušci, prostě celý Fenerbahce. Nejsem hráč, který by hrál sám, potřebuju k sobě tým, který mi pomáhá, a já pomáhám jemu,“ poděkoval Veselý.

„Nevěřil jsem v to. Měl jsem dobrou sezonu, ale se zraněním jsem na konci sezony nehrál tak, jak jsem si přál. Je to velká věc,“ hledal slova na pódiu těsně po tom, co cenu převzal. Je to jen další potvrzení jeho skvělého roku. Ten ozdobil i v osobním životě. „Chtěl bych poděkovat své ženě, narodil se nám syn a myslím, že tohle je dobrý dárek i pro něj.“

Právě syn Liam dal Veselému zcela nový rozměr i v rámci sportovního života. „Užívám si to. Jak jsem byl zraněný a neměl zápasové povinnosti, tak jsme se s manželkou střídali každý druhý den, kdo s ním bude spát. Jednou jsem s ním spal já, jednou ona, takhle je to super. Máme mezi sebou pouto, už reaguje, směje se a je to super.“

Veselý se zařadil do opravdu exkluzivní basketbalové společnosti. Loni titul MVP získal Luka Dončič, který letos ohromil v NBA. Stejnou cenou jako Veselý se pyšní takoví velikáni světového basketbalu jako Juan Carlos Navarro, Dimitris Diamantidis či Vasilis Spanoulis a mnoho dalších. „Promítlo se mi to v hlavě. Samozřejmě je to úspěch být zařazený vedle takových legend a pánů hráčů evropského basketu,“ váží si Veselý.