18 v Eurolize a Olympiacos v 2. lize!

26.06.2019 - red
počet přečtení: 291
vytvořeno 26.06.2019, upraveno 26.06.2019

NOVINKY Z EUROLIGY A EUROCUPU Nová sezona Euroligy odstartuje 3. října se zvýšeným počtem 18 týmů, když dvě divoké karty do soutěže už dříve získali čerstvý šampion Francie Asvel Lyon a německý mistr Bayern Mnichov, který v budnesligovém play-off neztratil ani zápas a ve finále smázl berlínskou Albu 3-0.

11 klubů má dlouhodobou licenci pro Euroligou, což se týká Efesu a Fenerbahce Istanbul, Milána, CSKA Moskva, Realu, Barcelony, Vitorie, Maccabi Tel Aviv, Žalgirisu Kaunas, Panathinaikosu Atény a Olympiacosu Pireus, jehož situace je nyní velice specifická.

Věhlasným koučem Davidem Blattem vedený Olympiacos už v únoru odmítl dohrát semifinále Řeckého poháru proti Panathinaikosu, když protestoval proti způsobu řízení zápasu, což v posledních letech reklamoval zejména v titulových soubojích s největším rivalem opakovaně. Klub požadoval, aby zápasy řecké ligy pískali zahraniční rozhodčí, zbytek ligy i Řecká federace byly ale striktně proti. Olympiacosu bylo za pohárový incident odečteno 6 bodů v lize. V březnu pak tým bojkotoval i ligový duel s Panathinaikosem a bylo mu odečteno dalších 6 bodů s doprovodnou pokutou 11 tisíc eur.

A co čert nechtěl - už ve čtvrtfinále tak Olympiacos měl narazit na Panathinaikos znovu. A když proti němu odmítl i tady nastoupit, byl po třetím odstoupení ze zápasu automaticky vyloučen z nejvyšší soutěže do druhé ligy, navrch s pokutou 15 tisíc eur a odpočtem 6 bodů na začátku příští sezony.
 


Olympiacos se pak zkoušel přihlásit do Adriatické ligy, což ale nevyšlo kvůli příliš nahuštěnému programu příští sezony. Soutěž by se musela rozšířit na 14 týmů, což by si vynutilo úpravy programu národních soutěží, jejichž týmy se Adriatické ligy účastní. Jenže z důvodu olympiády 2020 a jejích kvalifikačních turnajů FIBA žádá všechny národní soutěže, aby za rok skončily nejpozději 12. června, což by se i kvůli rozšíření Euroligy (bude ji hrát vítěz Adriatické ligy CZ Bělehrad) na 34 zápasů základní části zřejmě nemohlo stihnout.

Olympiacos tak podle všeho bude hrát příští sezonu Euroligy jako účastník druhé řecké ligy, kterou zřejmě odehraje jen s mládežníky. Po téměř dvou dekádách už navíc přišel o služby generálního manažera Christose Stavropoulose, který na stejné pozici nastoupí v euroligovém Miláně. Bude tak zajímavé sledovat, jak se ve vedení srovná s novým koučem, 59letým Ettorem Messinou, který po 5 letech asistování Greggu Popovichovi v San Antoniu byl jmenován nejen milánským trenérem, ale i šéfem jeho basketbalových operací.

Ale zpět k dalším účastníkům nového ročníku Euroligy. Jistotu účasti má Valencie coby vítěz EuroCupu. Jistotu má i Alba Berlín jako nejlépe umístěný tým bundesligy vedle Bayernu, dále Chimki Moskva jako nejlépe umístěný celek VTB ligy vedle CSKA a také CZ Bělehrad jako vítěz Adriatické ligy.

A zbývají držitelé divokých karet pro nejbližší dvě sezony, tedy Bayern a Asvel. Díky tomu, že Valencie obsadila čtvrtou a poslední umístěnku pro španělské týmy, uvolnila se divoká karta určená pro vítěze EuroCupu. Nejsilnějšími kandidáty na ni jsou podle různých zdrojů týmy Kazaně, Petrohradu a Partizanu Bělehrad, které jsou prozatím zařazeny do pole 25 celků pro příští sezonu EuroCupu, vypsaného pro 24 účastníků.

Toto pole má následující složení:

- Benátky (vítěz italské ligy), Virtus Boloňa (vítěz Ligy mistrů), Brescia, Trento (vše Itálie)
- Monaco, Limoges, Nanterre (všichni Francie)
- Galatasaray, Darussafaka, Tofas (všichni Turecko)
- Malaga, Badalona, Andorra (všichni Španělsko)
- Kazaň, Petrohrad, Kubáň (všichni Rusko)
- Oldenburg, Ulm (oba Německo)
- Rishon (Izrael)
- Gdyně (Polsko)
- Cedevita Olimpija Lublaň (Slovinsko/Chorvatsko)
- Podgorica (Černá Hora)
- Partizan (Srbsko)
- Promitheas (Řecko, jakýkoli zástupce řecké ligy se vrací do soutěže po třech letech)
- Rytas Vilnius (Litva)

Zajímavostí z eurocupové soupisky je tým Cedevita Olimpija Lublaň, kdy se zřejmě poprvé v historii spojily dva profesionální kluby z různých zemí. Slovinská Olimpija Lublaň, která letos sestoupila z první divize Adriatické ligy, se díky spojení s chorvatskou Cedevitou Záhřeb mezi elitu vrátí, přičemž nový společený tým bude sídlit v Lublani a Cedevita bude mít v Záhřebu už jen juniorku. Společný celek se také nebude účastnit první fáze slovinské ligy.