Veselý o Veselém, bolavé achilovce, nulové možnosti reprezentovat, šanci na základní 5 i čínské verzi webu

O Janu Veselém nebylo téměř vidu ani slechu od jeho zranění kotníku v posledním duelu Letní ligy NBA. A to dokonce ani v zámořských médiích, z nichž ta specializující se na pokrývání Wizards zhusta vysávají cokoliv, co se o Čechovi šustne v jeho domovině. V takových situacích se stává cenným pomocníkem jiný Jan Veselý, a sice Čarodějův otec. Basketmag ho čerstvě vyzpovídal a dozvěděl se nemálo zajímavostí, o které se s vámi nyní podělí.

Prvním tématem byla vážnost zranění forwardova kotníku. Ta nebyla velká, horším problémem se však stalo něco jiného. A to achilovka, která Jana juniora pobolívala už během zápasů na konci minulé sezony. Stejně jako potom v Letní lize.

"Šel kvůli tomu na vyšetření ke specialistovi ve Washingtonu. Dostal jakousi ortézu, až po koleno, která se nějakým balonkem dala přifukovat, aby to místo měl chráněné. A za dalším specialistou pak byl i v New Yorku," popisuje Veselý senior (na snímku se synem a českým velvyslancem ve Washingtonu Petrem Gandalovičem).

Jan musel kvůli této patálii vynechat i plánovaný zámořský kemp pro dlouhé hráče. "Celkově doba léčení trvala minimálně měsíc, až do začátku září, kdy už mi říkal, že je to dobré. Z toho, co vím, tak mu měli vzít krev a pak mu jí píchnout do toho problémového místa. Třeba léky na to nebral žádné."

"Teď už se připravuje ve Washingtonu se Singletonem a některými dalšími hráči a snad i s trenérem, co s ním byl tady v Česku. Ty trenéry si ale v téhle fázi hráči sami jakoby platí." Otec Veselý soudí, že zranění mohlo souviset s náročnou zkrácenou sezonou. "Nešlo totiž o nic chronického, objevilo se to až během toho konce sezony."

Jisté je to, že zdravotní limit forwardovi Wizards naboural především srpnový plán přípravy. "Musel mít klid. Nakonec by kvůli tomu býval nemohl být ani s nároďákem, protože ta noha by mu to nedovolila," dodal Veselý senior.

Ten však v létě u potomka zaznamenal i plusové události. Například nabrání svalové hmoty a především zlepšení distanční střelby.

"Ten trenér, kterého mu klub přidělil, mu určitě pomohl. Některé věci jsem i osobně viděl, když spolu trénovali v Havířově. A i z některých záběrů na internetu je znát, že ta střelba teď vypadá líp. Dost s ním v tom pokročili," říká pozorný otec, který ovšem jedním dechem dodává:

"Technika je jedna věc, ale druhá, kterou do toho Honza taky musí dát, je velká dávka sebedůvěry, klidu a pohody. Nesmí se bát, naopak si musí věřit, že on je ten, kdo ty body bude dávat. To mu v první sezoně hodně chybělo."

Táta třetího Čecha v NBA by si sice přál, aby junior v druhé sezoně nastupoval v základu nebo jako první střídající, ale odhadnout jeho šance nyní nedokáže. Jedním si je však jistý.   

"Pokud v hlavním přípravném kempu, který za chvíli začne, ukáže sebevědomí, které z Američanů přímo čiší a posouvá podstatně výš i slabší hráče, a pokud přidá to, co doteď natrénoval, tak může být v tom základu nebo i prvním střídajícím. Je to všechno o tom, jestli si to v hlavě dá do kupy. Pokud bude hrát zase ten kolektivní basket "radši přihraju než bych dal koš", tak to s jeho minutáží bude špatné."

"O tomhle jsme spolu mluvili už v únoru, když jsem za ním byl. On pak začal výrazně víc zakončovat a prosazovat se. Kdyby v něm tahle informace zůstala, tak by to bylo super. Není to ale tak, že bych mu tyhle věci říkal pokaždé, co s ním mluvím. To už musí on sám. Ví, že já mu věřím, že na to má."

A nyní z trochu jiného soudku.
Jelikož i Jan junior jde s dobou, nechal si web-designéry, kteří prý totéž dělají i pro další hráče NBA, zpracovat fungl nové osobní internetové stránky 24janvesely.com

"Honza se chtěl začít nějak prezentovat i sám, propojit to s Facebookem a Twitterem, prostě ve stylu dnešních mladých. Zatím je to v angličtině a výhledově by to mělo být i v české a taky čínské mutaci. Tu poslední zatím zvažuje. Přes svou agenturu ví, že ho sledují i mnozí fanoušci z Číny nebo s čínskými kořeny. Nejdřív by ale určitě přišla na řadu česká verze," popisuje synovy propagační aktivity otec, který se ovšem nevzdá obsluhy Janova původního webu jan-vesely.com  

"Trochu tomu upravíme grafiku a budu tam dál dávat informace o Honzovi, ale taky o 16leté dceři Hance, která už letos začíná hrát v Trutnově ŽBL a teď jede na juniorské MS 3x3 do Španělska," říká hrdě.


Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 27. 09. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1369 x
| Zdroj: Foto: archiv J.V.
Basketmag CAMP 201527.04.2015: Zázrak pod děčínskou skálou!

Z minus 13 bodů na startu poslední čtvrtiny vyšplhal BK Děčín ve třetím duelu semifinále NBL s Orly k neuvěřitelnému, Vyoralem taženému obratu a po triumfu 67-63 stojí jedno jediné vítězství od historického finále.

27.04.2015: Beksa v aréně na hity

I po přesunu do haly Dašická tým BK JIP Pardubice odehraje v příští sezoně některá vybraná utkání NBL v hokejové areně. "Město Pardubice je akcionářem klubu, tudíž je důležité odehrát nějaká zásadní utkání v Tipsport areně, což se také stane. Vždy tato utkání budou s něčím spjatá, aby byla atraktivní a něčím výjimečná," řekl k tomu předseda představenstva BK Pardubice Pavel Stara.

27.04.2015: Nanterre šampion díky buzzer beatru!

Vítězi Eurochallenge Cupu se klikařskou trefou s koncovou sirénou finále stali hráči francouzského Nanterre, kteří v Trabzonu před 7500 diváků skolili domácí Trabzonspor 63-64. V semifinále si poradili s Frankfurtem 84-79, Trabzonspor porazil rumunské Rovinari 83-63.

27.04.2015: Mistry extraligy U19 opět Pardubice

Výsledky Final-4 extraligy juniorů - semifinále: Pardubice - Sokol pražský 88-56, JBC Brno - GBA Sparta 85-74, o bronz: GBA Sparta - Sokol pražský 77-76, finále: Pardubice - JBC Brno 65-63.

27.04.2015: Kadetky SŠMH Brno jsou zlaté

Výsledky Final-4 extraligy kadetek - semifinále: SŠMH Brno - Trutnov 95-40, USK Praha - BA Sparta 47-70, o bronz Trutnov - USK Praha 44-85, finále: SŠMH Brno - BA Sparta 72-59. MVP Final-4: Natálie Stoupalová (SŠMH Brno). Top skórerka: Michaela Krejzová (USK). All-Star: Reisingerová, Gallasová (obě Sparta), Krejzová (USK), Stoupalová, Hošková (obě SŠMH Brno).

27.04.2015: Postupující ze čtvrtfinále extraligy juniorek

USK Praha - SBŠ Ostrava 3-0 (81-41, 128-59, 81-52), SŠMH Brno - Strakonice 3-0 (83-41, 67-53, 80-75), BA Sparta - Hradec Králové 3-2 (71-64, 74-56, 71-76, 70-78, 91-69), Slovanka - Valosun Brno 2-3 (82-47, 76-39, 54-68, 41-48, 55-62). V semifinále Final-4, jež se uskuteční 2.-3. května v pražské hale Královka, se utkají USK s Valosunem (2. května od 14:30) a SŠMH s BA Sparta (2. května od 17:30).

27.04.2015: I druhé finále jasně pro USK

Pražský USK ovládl i druhé utkání finále ŽBL, v němž zvítězil v Hradci Králové 40-87. Hlavní rozdíl spočíval v produkci dvojek (44/14 ku 59/31). Pražanky měly hned pět dvojciferných střelkyň, z nichž nejlepší byly Petrovič (16) a Hanušová (15). V dresu Sokolek se nikdo nedostal na 10 bodů, maximem bylo 9, jež zvládly Lichtarovič a Pochobradská.

27.04.2015: Výsledky 1. kola play-off NBA

Východní konference - Zápasy 4: Washington - Toronto 125-94, konečný stav série 4-0, Boston - Cleveland 93-101, konečný stav série 0-4. Západní konference - Zápasy 4: San Antonio - Clippers 105-114, stav série 2-2, Dallas - Houston 121-109, stav série 1-3.

27.04.2015: Dvojice pro čtvrtfinále VTB ligy

CSKA Moskva - Astana, Petrohrad - Nižnij Novgorod, Chimki Moskva - Saratov, Kubáň - Kazaň.

27.04.2015: První velké jméno sezony skoleno

Nymburk si připsal první (a zároveň poslední) sezonní skalp slovutnějšího soupeře. Stalo se v derniéře VTB ligy po domácím složení 86-81 účastníka TOP 16 Euroligy Nižného Novgorodu. Středočeši, kterým stále chyběl power forward Burns, tak obsadili s biancí 9-21 14. místo, když stejných 9 výher dosáhly i Volgograd a Loimaa. Na play-off Nymburku scházely 4 výhry. Polabané využili absence ústředního rozehrávače soupeře Rochestieho a přes ztráty hostů se řízeni Washingtonem brzy vyhoupli do dvojciferného vedení. Do půle vedli až 39-25. Pak se ale soupeř začal drápat zpět a snížil na 50-45. Jenže to už velkou show rozjel Simmons, který domácí odtáhl po 32 minutách na 69-53. Hosté ovšem nesložili zbraně a v poslední pětiminutovce se z 75-59 přisáli až na 84-81. Simmons ale 15 vteřin před koncem proměnil klíčové šestky a uzvařel svou druhou půli na 15 bodech (všechny jeho body v zápase) a 3 asistencích. Ještě lepší byl v utkání s 16 body Hruban (stejně jako Simmons bez trefené trojky) a s 18 body (trojky 4/4), 9 asistencemi Washington. Poslední dvojciferný byl 11bodový Benda. Málo ztrácející vítězové (11) byli efektivnější z dvojek (45/26 ku 45/22) a šestek (17/16 ku 17/10), hostům patřily trojky (13/6 ku 19/9). "Odehráli jsme skvělý zápas, bohužel až na úplném konci sezony. Hráli jsme s velkou intenzitou a energií. V první čtvrtině jsme v obraně příkladně bojovali proti soupeřovým clonám a po celý zápas byli agresivní na míč. Když jsme si v obraně udrželi energii, přenášeli jsme ji i do útoku. Dobře jsme pohybovali míčem, měli jsme rychlost a neztráceli moc míčů. Dali jsme několik těžkých trojek, což úplně nebyl náš plán. Trojka Washingtona z velké dálky ve čtvrté čtvrtině pak byla rozhodující," shrnul kouč Nymburka Kestutis Kemzura. Protějšek Ainars Bagatskis byl stručný: "Nemám omluvu pro náš tým. Hlavně v obraně jsme hráli jako holky. Nymburk předvedl chytrou hru a využil každou situaci, kterou jsme mu nabídli."

27.04.2015: Utkání 3: Děčín dnes v 18 musí

27.4. Už po dvou dnech dnes od 18:00 pokračuje na válečnické palubovce semifinálová série Kooperativa NBL mezi BK Děčín a Ariete Prostějov (živě vysílá Slovak Sport 2). A za stavu 1-1, navíc po drtivé porážce Děčína v Utkání 2, půjde o nad jiné klíčový souboj. Tlak se nyní přenáší znovu na domácí celek, který se musí po sobotě psychicky sebrat z 33bodové sprchy a zlepšit především oblast ztrát. 21 chyb na Hané jej zcela popravilo a tým kvůli nim vždy nabíral manko. Stejně tak musí zabrat muži na perimetru, kteří se v Prostějově složili na pouhých 23 bodů a jedinou trojku. Podkošoví Válečníci jich naopak trefili hned 5, včetně bilance 4/3 kapitána Houšky! A ještě jednu věc Děčín musí: maximálně omezit rozehrávače Marko a stejně tak si dát pozor na jeho lupy míčů v obraně. Velkou otázkou opět je, zda nastoupí orlí křídelník Talley. Ten byl v prohraném Utkání 1 pro Prostějov v útoku spíš závažím, doma bez něj Ariete naopak dominovalo. "Po špatném výkonu v Prostějově chceme zase vyhrát. Doma se cítíme určitě líp. Záležet bude hlavně na tom, jak si poradíme s útočným doskokem soupeře. V minulém zápase jsme na tom úplně vyhořeli. A v útoku musíme lépe pohybovat míčem a nacházet lepší střely," říká rozehrávač Děčína Tomáš Vyoral. Jeho kouč Pavel Budínský dodává: "Pokud máme udržet šanci na postup, musíme vyhrát. Po bolestivé porážce je však nutné, abychom předvedli zcela jiný výkon, především v útoku, kde musíme naivitu, marnost, topornost a nekvalitu přetavit v přirozenost, dravost, produktivitu a osobitost. Toto utkání je rovněž specifické z hlediska sil a energie, které oba týmy budou mít po 48 hodinách po Utkání 2. Proto doufám, že nám podpůrná paliva budou pumpovat v celém zápase naši fanoušci. Budeme to potřebovat víc než kdy jindy." Prostějovští se chtějí podle svého mluvčího co nejvíce přiblížit kvalitou hry předchozímu utkání. "Je zřejmé, že statistiky efektivity z domácího zápasu 116-24 nedosáhneme, ale chceme si udržet sebevědomí. Favoritem je však Děčín," soudí Michal Müller. Pro fanoušky je připravena soutěž o 5 volných vstupenek do Aquaparku Děčín.

26.04.2015: Sanders ještě rok! Kariéru končí Pospíšil

Hrající asistent BK JIP Pardubice Levell Sanders, který v letošním roce oslaví čtyřicítku, si oproti původním předpokladům prodlouží kariéru ještě o jednu sezonu. Naopak ve 33 letech svou profi dráhu definitivně uzavřel Zbyněk Pospíšil, centr hájící barvy Beksy 6 posledních sezon, který v tomto ročníku Kooperativa NBL přestál plicní embolii. Jak uvedla MF Dnes, stále musí brát prášky na ředění krve a další potenciální zranění by mohlo mít i dost vážné následky. Podkošovou sestavu JIP opouští po šesti sezonách i power forward Petr Bohačík, kterému nebyla nabídnuta další smlouva. Při předpokládaném odchodu amerického nováčka Hezekiaha, který přišel během sezony jako záplata při řadě zraněných, tak pod košem z tradičních opor zůstane pouze Ondřej Kohout.

26.04.2015: Nymburská derniéra ve VTB lize

26.4. ČEZ Basketball Nymburk (8-21) se dnes od 18:00 rozloučí na domácí (nymburské) půdě s letošní sezonou VTB ligy, a to v bitvě s pátým celkem tabulky (19-10) a účastníkem TOP 16 Euroligy Nižným Novgorodem. Středočeši, kterým možná stále bude chybět power forward Burns, mohou v případě různých shod výsledků ještě skončit dvanáctí, ale také předposlední. Zápas tradičně vysílá v přímém přenosu stanice Sport5.

26.04.2015: O bronzu v ŽBL rozhodne Duel 5

Rozdílem maximálně 7 bodů skončily čtyři dosavadní zápasy série o bronz v ŽBL, kde mezi Nymburkem a Trutnovem bude muset rozhodnout až pátý duel. Ve třetí bitvě hrané v Trutnově tým hostů sice poslední dvě a půl minuty nedal ani bod, přesto dokázal uhájit těsné vedení a zvítězil 57-59. Za Karu si v závěru brala většinu míčů Ostarello, ale kromě dvou šestek víc nezvládla. Vítězky, které si nejvíc pomohly vyhraným doskokem 31-41, drželo trio Bortelová (18+8 doskoků), Taylor (11+8 doskoků), Rolle (10+16 doskoků). Za domácí se víc prosadily jen Ovsíková (14) s Pazderovou (13+8 doskoků). V Zápase 4 opět v Trutnově už domácí celek hrál o odvrácení konce série, což se mu po výhře 70-63 i podařilo. Méně ztrácel (11-18), a i když hodně zaostal v trojkách (1 ku 7), vše vynahradil produkcí dvojek (24 ku 12). Zářila Ostarello (25+20 doskoků), 12 body jí sekundovala Mann a 10 Adams. U hostů 16 bodů s 13 doskoky zařídila Rolle, dalších 16 bodů Taylor a 12 s 11 doskoky, 5 asistencemi a 3 zisky opět famózní Bortelová.

26.04.2015: Výsledky 1. kola play-off NBA

Východní konference - Zápas 3: Brooklyn - Atlanta 91-83, stav série 1-2, Zápas 4: Milwaukee - Chicago 92-90, stav série 1-3. Západní konference - Zápas 3: Portland - Memphis 109-115, stav série 0-3. Zápas 4: New Orleans - Golden State 98-109, končný stav série 0-4.

25.04.2015: Orli srovnali drtivým způsobem

Ariete Prostějov ve druhém utkání semifinále Kooperativa NBL prásklo do kočáru a doma složilo Děčín rozdílem 33 bodů 87-54. Stav série tak je 1-1. Hosté po vyhrané první čtvrtině 16-18 vsítili za zbývající tři čtvrtiny jen 36 bodů.

25.04.2015: Na TVCOM: Orel vs Válečník

25.4. Možná zlomový Zápas 2 přichází dnes od 18:00 (vysílá TVCOM.cz) na řadu v semifinálové sérii Kooperativa NBL mezi domácími Orly Prostějov a hosty z Děčína, kteří vedou 1-0. "První utkání jsme prohráli, ale neděláme z toho tragédii. Musíme se připravit a podat lepší výkon. Vyrovnat a pak se pokusit urvat v Děčíně třetí zápas," burcuje kouč Ariete Zbyněk Choleva. "Soupeř doma výborně bránil a my s tím měli problémy. Musíme si lépe přihrávat a rozhýbat postavenou obranu. To je cesta, jak ji donutit k chybám," dodává Choleva, který věří i v podporu z hlediště. "Každý tým se doma cítí lépe, a když se dostane do laufu, je pak těžké nápor zastavit. V odvetě to bude platit také. Na vlastní palubovce se budeme cítit lépe zase my." V hledišti ovšem bude i minimálně několik desítek hlučných tifosi soupeře, neboť Děčín na Hanou vypravil autobusový zájezd. Vedle toho opět připravil projekci zápasu v děčínském OC Pivovar. "Do Prostějova odjíždíme v situaci, ve které jsme ještě za mého působení u týmu nebyli. V předchozích semifinále jsme vždy první utkání prohráli. Proto se s touto zdánlivě malinkou novinkou musíme porovnat v hlavě, neboť je jasné, že Prostějov bude chtít jednoznačně srovnat a pro výsledek bude bojovat všemi dostupnými prostředky v obraně či v útoku. Proto se na to musíme mentálně připravit a náležitě opětovat svou hrou ve stejném modu. První výhra je povzbudivá, ale nic neřeší. Pakliže bychom získali i výhru číslo 2, začala by série mít zajímavější zápletku - a o to nám půjde," podotýká trenér Děčína Pavel Budínský, která bude postrádat jen guarda Kroutila. "Větší tlak je na soupeři, toho bychom chtěli využít. Jedním z nejdůležitějších úkolů bude zachovat chladnou hlavu a nenechat se domácími hráči vyprovokovat. Pokud to zvládneme, budeme bojovat a přistoupíme k zápasu zodpovědně, můžeme si odvézt vítězství," věří forward Lukáš Bažant. Během utkání vystoupí Aerobik klub Pavlíny Radičové a v poločase dojde na vyhodnocení divácké soutěže, připomínající legendy ze Síně slávy prostějovského sportu.

25.04.2015: Rozhodlo Chimki už v první bitvě?

Zcela v šoku zůstalo po prvním duelu finále Eurocupu 10 tisíc fanoušků v areně Gran Canarie, kde byl domácí tým rozložen na prvočísla hosty z Chimki Moskva 66-91. Druhý zápas na půdě vítězů se tak už zdá být pouhou formalitou.

25.04.2015: Výsledky 1. kola play-off NBA

Východní konference - Zápas 3: Washington - Toronto 106-99, stav série 3-0. Západní konference - Zápasy 3: Dallas - Houston 128-130, stav série 0-3, San Antonio - Clippers 100-73, stav série 2-1.

24.04.2015: Nymburk vede 2-0

BK Opava padl na domácí půdě ve druhém semifinále Kooperativa NBL s Nymburkem 70-87 a obhájce trofeje tak vede 2-0. Slezané podle kouče Petra Czudka možná přišli o svého kapitána Sokolovského, který má zraněné koleno i své dosud zdravé pravé nohy.

24.04.2015: MVP Eurocupu je Tyrese Rice

24.4. Eurocup zná svého letošního MVP. Stal se jím 185 vysoký playmaker Tyrese Rice, lídr finalistů soutěže z Chimki Moskva. Loňský šampion Euroligy (a MVP Final-4) s Maccabi Tel Aviv letos o patro níž doručoval ve 22 utkáních průměry 17,2 bodu (druhý v soutěži) a 5,5 asistence za 30 minut. Dnes od 20:45 povede svůj tým na palubovce Gran Canarie k prvnímu duelu finálové série, který by měl ze záznamu vysílat od 1:00 Eurosport2.

24.04.2015: Výsledky 1. kola play-off NBA

Východní konference - Zápasy 3: Boston - Cleveland 95-103, stav série 0-3, Milwaukee - Chicago 106-113 2P, stav série 0-3. Západní konference - Zápas 3: New Orleans - Golden State 119-123 PP, stav série 0-3.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS