Veselý o Veselém, bolavé achilovce, nulové možnosti reprezentovat, šanci na základní 5 i čínské verzi webu

O Janu Veselém nebylo téměř vidu ani slechu od jeho zranění kotníku v posledním duelu Letní ligy NBA. A to dokonce ani v zámořských médiích, z nichž ta specializující se na pokrývání Wizards zhusta vysávají cokoliv, co se o Čechovi šustne v jeho domovině. V takových situacích se stává cenným pomocníkem jiný Jan Veselý, a sice Čarodějův otec. Basketmag ho čerstvě vyzpovídal a dozvěděl se nemálo zajímavostí, o které se s vámi nyní podělí.

Prvním tématem byla vážnost zranění forwardova kotníku. Ta nebyla velká, horším problémem se však stalo něco jiného. A to achilovka, která Jana juniora pobolívala už během zápasů na konci minulé sezony. Stejně jako potom v Letní lize.

"Šel kvůli tomu na vyšetření ke specialistovi ve Washingtonu. Dostal jakousi ortézu, až po koleno, která se nějakým balonkem dala přifukovat, aby to místo měl chráněné. A za dalším specialistou pak byl i v New Yorku," popisuje Veselý senior (na snímku se synem a českým velvyslancem ve Washingtonu Petrem Gandalovičem).

Jan musel kvůli této patálii vynechat i plánovaný zámořský kemp pro dlouhé hráče. "Celkově doba léčení trvala minimálně měsíc, až do začátku září, kdy už mi říkal, že je to dobré. Z toho, co vím, tak mu měli vzít krev a pak mu jí píchnout do toho problémového místa. Třeba léky na to nebral žádné."

"Teď už se připravuje ve Washingtonu se Singletonem a některými dalšími hráči a snad i s trenérem, co s ním byl tady v Česku. Ty trenéry si ale v téhle fázi hráči sami jakoby platí."

Otec Veselý soudí, že zranění mohlo souviset s náročnou zkrácenou sezonou. "Nešlo totiž o nic chronického, objevilo se to až během toho konce sezony."

Jisté je to, že zdravotní limit forwardovi Wizards naboural především srpnový plán přípravy. "Musel mít klid. Nakonec by kvůli tomu býval nemohl být ani s nároďákem, protože ta noha by mu to nedovolila," dodal Veselý senior.

Ten však v létě u potomka zaznamenal i plusové události. Například nabrání svalové hmoty a především zlepšení distanční střelby.

"Ten trenér, kterého mu klub přidělil, mu určitě pomohl. Některé věci jsem i osobně viděl, když spolu trénovali v Havířově. A i z některých záběrů na internetu je znát, že ta střelba teď vypadá líp. Dost s ním v tom pokročili," říká pozorný otec, který ovšem jedním dechem dodává:

"Technika je jedna věc, ale druhá, kterou do toho Honza taky musí dát, je velká dávka sebedůvěry, klidu a pohody. Nesmí se bát, naopak si musí věřit, že on je ten, kdo ty body bude dávat. To mu v první sezoně hodně chybělo."

Táta třetího Čecha v NBA by si sice přál, aby junior v druhé sezoně nastupoval v základu nebo jako první střídající, ale odhadnout jeho šance nyní nedokáže. Jedním si je však jistý.

"Pokud v hlavním přípravném kempu, který za chvíli začne, ukáže sebevědomí, které z Američanů přímo čiší a posouvá podstatně výš i slabší hráče, a pokud přidá to, co doteď natrénoval, tak může být v tom základu nebo i prvním střídajícím. Je to všechno o tom, jestli si to v hlavě dá do kupy. Pokud bude hrát zase ten kolektivní basket "radši přihraju než bych dal koš", tak to s jeho minutáží bude špatné."

"O tomhle jsme spolu mluvili už v únoru, když jsem za ním byl. On pak začal výrazně víc zakončovat a prosazovat se. Kdyby v něm tahle informace zůstala, tak by to bylo super. Není to ale tak, že bych mu tyhle věci říkal pokaždé, co s ním mluvím. To už musí on sám. Ví, že já mu věřím, že na to má."

A nyní z trochu jiného soudku.
Jelikož i Jan junior jde s dobou, nechal si web-designéry, kteří prý totéž dělají i pro další hráče NBA, zpracovat fungl nové osobní internetové stránky 24janvesely.com

"Honza se chtěl začít nějak prezentovat i sám, propojit to s Facebookem a Twitterem, prostě ve stylu dnešních mladých. Zatím je to v angličtině a výhledově by to mělo být i v české a taky čínské mutaci. Tu poslední zatím zvažuje. Přes svou agenturu ví, že ho sledují i mnozí fanoušci z Číny nebo s čínskými kořeny. Nejdřív by ale určitě přišla na řadu česká verze," popisuje synovy propagační aktivity otec, který se ovšem nevzdá obsluhy Janova původního webu jan-vesely.com

"Trochu tomu upravíme grafiku a budu tam dál dávat informace o Honzovi, ale taky o 16leté dceři Hance, která už letos začíná hrát v Trutnově ŽBL a teď jede na juniorské MS 3x3 do Španělska," říká hrdě.

Petr Hamták

Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 27. 09. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1321 x
| Zdroj: Foto: archiv J.V.

25.01.2015: Orli měli s NH šichtu

Až v posledních 4 minutách si Orli (20-8) doma definitivně řekli o vítězství v nedělním duelu 29. kola Kooperativa NBL proti NH Ostrava (11-16). Tu nakonec skolili 78-69, zejména díky trojkám (23/11 ku 16/6) a šestkám (24/19 ku 12/9). Nejproduktivnější byli křídelníci Slezák (21, trojky 8/3) s Talleym (13) a power forward Nečas (11+10 doskoků). Jen na lavičce zápas, v němž Ariete ztratilo 19 míčů, proseděli Mrviš s Tomancem. Za hosty, v jejichž dresu zapsal prvních 10 minut testovaný americký playmaker Jermelle Fraser (vysoký 186), zajistil 17 bodů Rohde, 16 Muirhead a 13 Dougherty. Duel byl po 36 minut extrémně vyrovnaný. V závěru za stavu 67-64 nejdřív navýšil náskok Orlů Nečas, vzápětí si centr Šteffel sám doskočil druhou minutou šestku, útok pokračoval, Slezák si doskočil vlastní minutou trojku a z šestek tři minuty do konce odpoutal domácí už na 72-64. Hosté nevyužili čtyři útoky v řadě a Slezák košem s faulem na 74-66 dal Ariete 77 vteřin do konce už definitivní klid, který navíc podpořil dalším doskokem neúspěšné Slezákovy "dodatkové" šestky aktivní Šteffel. V utkání zapsal 9 bodů a 9 doskoků včetně 4 úlovků v útoku.

25.01.2015: Nymburk doma nezdolal ani Rigu

25.1. Po sedmé porážce v řadě se pro Nymburk (4-12) do už velkého ohrožení dostává dosažení premiérové účasti v play-off VTB ligy. Středočeši dnes navíc padli doma s Rigou (84-90), jež právě s bilancí 7-9 zaujímá 8. a poslední play-off příčku. Polabanům, kteří doma ztratili už 5 z 8 utkání, sice ještě zbývá 9 hratelných zápasů (plus 5 s absolutní elitou), ale dohánět vzniklou ztrátu plus překonávat horší vzájemnou bilanci s Rigou bude při aktuální formě úkolem z nejtěžších. Riga, jež podle některých serverů v této sezoně má operovat s rozpočtem ve výši pouhých 2 milionů eur (o třetinu nižší oproti minulosti), měla být soupeřem ke zdolání. Jen 76bodový útok, v průměru 17 ztrát, nejhorší procento trojek (Nymburk o 10 procent lepší, ale v průměru tref oba celky kolem 7) a jen dva lepší střelci. Jenže právě na rozehrávače Robinsona a křídelníka Timmu si domácí od začátku nedali pozor, první už do půle vysázel 17 bodů (trojky 4/3), druhý 18 (trojky 5/4) a tým se při dvojkách 24/14 do opět děravé obrany soupeře poločasovým náskokem 37-51 odrazil ke konečnému vítězství, neboť Nymburk místo velkého náporu zahájil třetí čtvrtinu řadou ztrát, první větší finiš jej přiblížil jen na 7 a ten finální tažený Washingtonem přišel příliš pozdě. Navíc opět s nejednou chybou včetně minutých zakončení zpod koše, jež celek provázela celý zápas. Top skóreři mnohem pohyblivějších hostů Robinson s Timmou končili na 30 a 26 bodech, a byť jejich celek po změně stran přidal už jen 3 trojky, právě 10 projektily proti 6 (většinou trefeným až v závěru) Nymburka si při bleskovém přechodu do útoku, dvojnásobném počtu asistencí a o 10 lepších doskocích pomohl k už 5. venkovní výhře nejvíc. A přežil i 19 ztrát. Domácí, kteří duel před 650 diváky odehráli ponejvíce v šesti (Raivio, Bartoň, Stutz kolem 10 minut), střelecky vedli Simmons (19), Burns (18+8 doskoků), Washington (16) a Hruban (13).

25.01.2015: Jen jednou za... celé dějiny!

Jako jeden z největších klikařů mezi hráči jsem v NBA mohl zažít éru s Michaelem Jordanem, Davidem Robinsonem nebo Timem Duncanem. Ovšem ani Michaela jsem nikdy neviděl zvládnout to, co dokázal Klay! Těmito slovy kouč Golden State Warriors Steve Kerr glosoval životní a rekordní noc guarda Klaye Thompsona. Tomu sice není ještě ani 25 let, ale magičtější okamžik už si asi těžko někdy vychutná. Za jedinou (třetí) čtvrtinu pátečního domácího zápasu se Sacramentem vysázel neskutečných 37 bodů, když za 12 minut trefil všech 13 střel včetně 9 trojek! Jakmile hrací období skončilo, celé dvacetitisícové hlediště povstalo a skandovalo jméno jedné z hlavních hvězd Warriors. Nikdo nechápal, že něco takového je možné. Thompson celou čtvrtinu dostával od spoluhráčů jeden míč za druhým. "Říkali mi, že chtějí vidět pořádnou show," prozradil pak čarostřelec, který si celkovými 52 body za pouhých 33 minut (z pole 25/16, trojky 15/11, TH 10/9) udělal nový kariérní osobák, a ve výkonech za jedinou čtvrtinu překonal dosavadní bodová maxima dua George Gervin (33 v dubnu 1978) - Carmelo Anthony (33 v prosinci 2008). Joea Johnsona pak trumfl v počtu trojek (8 v roce 2013). A sezona snů Golden State Warriors se díky 23. lednu stala ještě nezapomenutelnější.

25.01.2015: Dnes na Sport5: Nymburk vs. Riga

25.1. Do druhé poloviny základní části VTB ligy dnes vstoupí na domácí půdě Sportovního centra Nymburk basketbalisté českého mistra (4-11). Od 16 hodin (vysílá stanice Sport5) zkříží zbraně s Rigou (6-9) a jejich hlavním cílem bude konečně utnout hrozivou šňůru 6 porážek. V lepším případě se budou snažit vymazat i 8bodové manko z utkání v Rize. 76bodová ofenziva lotyšského celku, již posiluje skoro 12 útočných doskoků, se točí kolem rozehrávače Robinsona, který doručuje 18 bodů a téměř 5 asistencí. Jeho pravou rukou je 12bodový forward Timma, zbytek týmu je velmi vyrovnaný. Šancí pro Nymburk je v průměru 17 ztrát soupeře.

25.01.2015: IMOS konečně uspěl, Nymburk padl doma

Výsledky 14. kola ŽBL: Nymburk - Hradec Králové 76-85 (Rolle 23 - Lichtarovič 21), IMOS Brno - Karlovy Vary 100-63 (Stejskalová a Kašpárková po 20 - Holmqvist 20), Slavia Praha - Strakonice 83-65 (Lowenthal 21 - Kastanek 20).

25.01.2015: Výsledky NBA z 24. ledna

Charlotte - New York 76-71, Milwaukee - Detroit 101-86, Memphis - Philadelphia 101-83, Utah - Brooklyn 108-73, Portland - Washington 103-96.

24.01.2015: Kolín překvapil! Děčín sťal i Opavu!

Výsledky 29. kola NBL: Opava - Děčín 73-77, USK - Brno 72-56, Kolín - Pardubice 70-64.

24.01.2015: Barca uskákala CZ v útoku

Šňůrou 12-0 ze závěru první půle, jíž se odrazila do trháku 49-38, si Barcelona (2-2) nejvíc pomohla k domácímu vítězství 92-77 nad CZ Bělehrad (0-4) ve 4. kole TOP 16 Euroligy, kdy dominovala i přes 221 vysokého Marjanoviče (12 bodů, 7 doskoků) na útočném doskoku (18, dosud přitom měla v TOP 16 průměr 10), kam měla chodit ve dvou až třech mužích, a stejně tak i z trojkového oblouku (18/9). Vítězové měli v kulise 5380 diváků šest dvojciferných střelců: Abrinese (15), Tomiče (12, 10 doskoků, 4 asistence i dobrá obrana na Marjanoviče), Hezonju (12), Huertase (11+7 asistencí), Doellmana (11) a Thomase (10). Tomáš Satoranský přispěl 5 body (z pole 4/2, +6), 3 doskoky, 2 asistencemi a 1 ziskem za 17 minut. Za hosty byli vedle hlavního centra nejlepší Blažič (13), Williams (11) a Jovič (10). Satoranský svou jedinou trojkou pomohl Barce v závěru první čtvrtky k utvoření náskoku (27-19), jenže hluchých úvodních 6 minut druhé čtvrtky (4 body) umožnilo soupeři srovnat na 31-31. Pak ale - už bez českého playmakera - přišla smršť trojek a brejků, což (při pouhých 3 poločasových ztrátách, 5 faulech a naopak 10 útočných doskocích) znamenalo rozhodující úsek. Ve třetí čtvrtině domácí pod vedením Huertase udrželi dvojciferný odstup a ve čtvrté jej pod dozorem Satoranského natáhli až na 20 bodů.

24.01.2015: Alba Berlín zaútočila na Bosporu

Výsledky 4. kola TOP 16 Euroligy - SKUPINA E: Galatasaray - Berlín 65-75, Real - Panathinaikos 83-65, Žalgiris - Tel Aviv 66-73, Barcelona - CZ Bělehrad 92-77, pořadí: 1. Real (4-0), 2. Tel Aviv (3-1), 3. Barcelona (2-2), 4. Panathinaikos (2-2), 5. Galatasaray (2-2), 6. Berlín (2-2), 7. Žalgiris (1-3), 8. CZ (0-4). SKUPINA F: CSKA - Malaga 101-74, Milán - Fenerbahce 71-82, Nižnij Novgorod - Efes 109-90, Olympiacos - Vitoria 76-64, pořadí: 1. Olympiacos (4-0), 2. CSKA (4-0), 3. Fenerbahce (2-2), 4. Novgorod (2-2), 5. Efes (2-2), 6. Vitoria (1-3), 7. Milán (1-3), 8. Malaga (0-4).

24.01.2015: Výsledky NBA z 23. ledna

Philadelphia - Toronto 86-91, Atlanta - Oklahoma 103-93, Cleveland - Charlotte 129-90, Miami - Indiana 89-87, New York - Orlando 113-106, Dallas - Chicago 98-102, Minnesota - New Orleans 84-92, San Antonio - Lakers 99-85, Denver - Boston 99-100, Phoenix - Houston 111-113, Golden State - Sacramento 126-101.

24.01.2015: Kouč Nymburka Kemzura po Svitavách

"První poločas byl z naší strany hodně špatný. Měli jsme mnoho ztrát, které pramenily z toho, že jsme neměli koncentraci a nebyli jsme připravení hrát. V obraně jsme neplnili nic z toho, co jsme si řekli. V druhém poločase jsme se ve všech činnostech zlepšili, hráli jsme mnohem více jako tým a získali jsme rozhodující náskok. Oba naši mladíci zahráli velmi dobře, jak Matěj Svoboda, tak Theo Dlugoš. Hráli se sebevědomím. Matěj dělá velké pokroky a dnes to ukázal naplno. To samé Theo. Sice odehrál méně minut, ale maximálně je využil."

24.01.2015: Kouč Svitav Stanislav Petr po Nymburku

"Když jedeme hrát do Nymburka, můžeme to přirovnat k bitvě, ve které má soupeř dvojnásobnou převahu. Jeli jsme sem s tím, že máme jen minimální šanci vyhrát, takže nás může zdobit jedině bojovnost a maximální nasazení. Chtěli jsme Nymburk eliminovat v obraně, co nejvíce to půjde, ale jeho síla je jasná. Jako tým jsme na všech pozicích fyzicky menší a hlavně na doskoku bylo vidět, že na to nemáme. Garrett Stutz je o parto výš a i nymburská křídla jsou na tom skokansky velmi dobře. Jinak co se týče nasazení a bojovnosti, nemůžu našim hráčům nic vytknout. Zahráli jsme naše maximum."

23.01.2015: Stutz, Svoboda a Kříž zdrtili Tury

V dohrávce 7. kola Kooperativa NBL Nymburk (12-1) doma složil svitavské Tury (11-16) 94-71, když jej vedl 20 body a 10 doskoky centr Stutz, 18 body Svoboda (trojka 7/3) a 11 body a 14 doskoky Kříž. Mistr nechal odpočívat Simmonse, Washingtona, Welsche a Bendu. Hosté měli jen dva výrazné střelce v Abercrombiem (23, ale jen 4 doskoky) a Teplém (14, trojky 7/4). Na jejich straně byla trojková údernost (7-11) a překvapivě i poměr ztrát (17-12), domácí však dominovali na útočných doskocích (18-4, Kříž 6, Stutz 5, Pomikálek 3), v bodech z nich a především v produkci zpod koše (56-26). Qanto bylo ve hře po 18 minut (36-32), závěr první půle, v němž Svitavy pět minut nedaly ani bod, však patřil mistrovi (41-32). Dvě trojky Svobody po asistencích Raivio na 62-43 ve střední části třetí čtvrtiny pak odvály skore až na 62-43 a to už znamenalo definitivní zlom.

23.01.2015: Na webu i ČT: Tomáš a obr

23.1. Proti nejužitečnějšímu hráči Euroligy a kandidátovi na MVP, 221 vysokému obrovi Bobanu Marjanovičovi, dnes doma od 20:45 (vysílá web ČT, relive na stanici ČT Sport od 22:05, repríza 28. ledna od 1:30) nastoupí ve 4. kole TOP 16 Euroligy Barcelona (1-2) Tomáše Satoranského. To znamená, že jejím soupeřem bude dosud bezvítězná CZ Bělehrad, jež padla doma s Realem a Galatasarayem a také v Tel Avivu. Španělský šampion, ač stále bez křídel Navarra, Olesona a Erikssona, musí nutně uspět, vedle Marjanoviče (v TOP 16 12,3 bodu a 7,3 doskoku) si však musí pohlídat i rozehrávače Williamse (9,3 a 5 asistencí) a forwarda Kaliniče (12,3, 4,3 doskoku, 4 asistence). Pozor si musí dát i na útočný doskok CZ, naopak se může trochu spolehnout na vysoký počet jejích ztrát.

23.01.2015: Hlasujte pro cheerky a vyhrajte!

Na webu efesdance.euroleague.net můžete až do 26. ledna po zaregistrování hlasovat pro svou oblíbenou skupinu cheerleaderek (v oddělení A a B), která pak vystoupí při euroligovém Final-4 v Madridu. Ve hře je 15 dívčích skvader z Euroligy i Eurocupu a vy můžete po registraci a odhlasování vyhrát lístky na Final-4 nebo "euroligové" hodinky.