Veselý o Veselém, bolavé achilovce, nulové možnosti reprezentovat, šanci na základní 5 i čínské verzi webu

O Janu Veselém nebylo téměř vidu ani slechu od jeho zranění kotníku v posledním duelu Letní ligy NBA. A to dokonce ani v zámořských médiích, z nichž ta specializující se na pokrývání Wizards zhusta vysávají cokoliv, co se o Čechovi šustne v jeho domovině. V takových situacích se stává cenným pomocníkem jiný Jan Veselý, a sice Čarodějův otec. Basketmag ho čerstvě vyzpovídal a dozvěděl se nemálo zajímavostí, o které se s vámi nyní podělí.

Prvním tématem byla vážnost zranění forwardova kotníku. Ta nebyla velká, horším problémem se však stalo něco jiného. A to achilovka, která Jana juniora pobolívala už během zápasů na konci minulé sezony. Stejně jako potom v Letní lize.

"Šel kvůli tomu na vyšetření ke specialistovi ve Washingtonu. Dostal jakousi ortézu, až po koleno, která se nějakým balonkem dala přifukovat, aby to místo měl chráněné. A za dalším specialistou pak byl i v New Yorku," popisuje Veselý senior (na snímku se synem a českým velvyslancem ve Washingtonu Petrem Gandalovičem).

Jan musel kvůli této patálii vynechat i plánovaný zámořský kemp pro dlouhé hráče. "Celkově doba léčení trvala minimálně měsíc, až do začátku září, kdy už mi říkal, že je to dobré. Z toho, co vím, tak mu měli vzít krev a pak mu jí píchnout do toho problémového místa. Třeba léky na to nebral žádné."

"Teď už se připravuje ve Washingtonu se Singletonem a některými dalšími hráči a snad i s trenérem, co s ním byl tady v Česku. Ty trenéry si ale v téhle fázi hráči sami jakoby platí." Otec Veselý soudí, že zranění mohlo souviset s náročnou zkrácenou sezonou. "Nešlo totiž o nic chronického, objevilo se to až během toho konce sezony."

Jisté je to, že zdravotní limit forwardovi Wizards naboural především srpnový plán přípravy. "Musel mít klid. Nakonec by kvůli tomu býval nemohl být ani s nároďákem, protože ta noha by mu to nedovolila," dodal Veselý senior.

Ten však v létě u potomka zaznamenal i plusové události. Například nabrání svalové hmoty a především zlepšení distanční střelby.

"Ten trenér, kterého mu klub přidělil, mu určitě pomohl. Některé věci jsem i osobně viděl, když spolu trénovali v Havířově. A i z některých záběrů na internetu je znát, že ta střelba teď vypadá líp. Dost s ním v tom pokročili," říká pozorný otec, který ovšem jedním dechem dodává:

"Technika je jedna věc, ale druhá, kterou do toho Honza taky musí dát, je velká dávka sebedůvěry, klidu a pohody. Nesmí se bát, naopak si musí věřit, že on je ten, kdo ty body bude dávat. To mu v první sezoně hodně chybělo."

Táta třetího Čecha v NBA by si sice přál, aby junior v druhé sezoně nastupoval v základu nebo jako první střídající, ale odhadnout jeho šance nyní nedokáže. Jedním si je však jistý.   

"Pokud v hlavním přípravném kempu, který za chvíli začne, ukáže sebevědomí, které z Američanů přímo čiší a posouvá podstatně výš i slabší hráče, a pokud přidá to, co doteď natrénoval, tak může být v tom základu nebo i prvním střídajícím. Je to všechno o tom, jestli si to v hlavě dá do kupy. Pokud bude hrát zase ten kolektivní basket "radši přihraju než bych dal koš", tak to s jeho minutáží bude špatné."

"O tomhle jsme spolu mluvili už v únoru, když jsem za ním byl. On pak začal výrazně víc zakončovat a prosazovat se. Kdyby v něm tahle informace zůstala, tak by to bylo super. Není to ale tak, že bych mu tyhle věci říkal pokaždé, co s ním mluvím. To už musí on sám. Ví, že já mu věřím, že na to má."

A nyní z trochu jiného soudku.
Jelikož i Jan junior jde s dobou, nechal si web-designéry, kteří prý totéž dělají i pro další hráče NBA, zpracovat fungl nové osobní internetové stránky 24janvesely.com

"Honza se chtěl začít nějak prezentovat i sám, propojit to s Facebookem a Twitterem, prostě ve stylu dnešních mladých. Zatím je to v angličtině a výhledově by to mělo být i v české a taky čínské mutaci. Tu poslední zatím zvažuje. Přes svou agenturu ví, že ho sledují i mnozí fanoušci z Číny nebo s čínskými kořeny. Nejdřív by ale určitě přišla na řadu česká verze," popisuje synovy propagační aktivity otec, který se ovšem nevzdá obsluhy Janova původního webu jan-vesely.com  

"Trochu tomu upravíme grafiku a budu tam dál dávat informace o Honzovi, ale taky o 16leté dceři Hance, která už letos začíná hrát v Trutnově ŽBL a teď jede na juniorské MS 3x3 do Španělska," říká hrdě.


Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 27. 09. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1348 x
| Zdroj: Foto: archiv J.V.


06.03.2015: Dnes: "Bitva roku" na Královce!

6.3. Hráčky ZVVZ USK Praha se dnes mohou zapsat do historie svého klubu - pokud se jim i ve druhé bitvě čtvrtfinálové série Euroligy podaří zdolat přepevnou defenzivu Salamanky, stanou vůbec poprvé mezi elitní čtyřkou Evropy. Na půdě španělského soupeře uspěly v prvním utkání těsně 48-50, když zapsaly první vítězství sezony, kdy měly horší střelbu z pole než soupeř. Tomu zřejmě i dnes bude chybět klíčová křídelní střelkyně Murphy, jež se zranila v prvním zápase. Domácí budou zřejmě opět postrádat forwardku Vítečkovou a její trojky, které v prvním utkání nebyly silnou stránku ani jednoho z celků. Kdo se dnes od 18 hodin nedostane do haly Královka na pražské Letné, může souboj do historie sledovat na TVCOM.cz nebo na YouTube kanálu FIBA Europe.

06.03.2015: Na webu i v ČT: Galatasaray - Real

6.3. Program 9. kola TOP 16 Euroligy mužů pokračuje dnes od 19 hodin (živě vysílá web ČT, relive na ČT Sport od 22:15, reprízy v sobotu od 6:20 a 11. března od 2:10) duelem skupiny E Galatasaray (2-6) - Real Madrid (7-1). Favorit je v utkání jasně daný. Zaprvé proto, že Real, kterému možná bude chybět pouze Nocioni, má nyní jen těsně druhý nejlepší útok (86,3) i druhou top obranu (71,4) TOP 16, a zadruhé kvůli aktuální kritické situaci tureckého vicemistra, který padl už pětkrát v řadě. Čerstvě se totiž tým rozhodl opustit kapitán a lídr Carlos Arroyo, který klubu podle místních zdrojů už dříve pohrozil, že pokud nedostane 550 tisíc dolarů ušlé mzdy, odejde. To vedení označilo za nemístné vydírání, nicméně rozehrávač (v klubu byl od ledna 2013) svým slovům dostál a stal se již devátým mužem, který potápějící se bárku mocného klubu v této sezoně opouští skokem přes palubu. Galatasaray navíc oznámil, že dále neprodlouží krátkodobý kontarkt s centrem Maričem. Sestava tak čítá 10 hráčů, kteří mohou nastoupit v turecké lize, a 11 borců dostupných pro Euroligu. Jiný úhel pohledu na odchod Arroya poskytl člen vedení Ural Aküzüm, který pro klubový TV kanál prohlásil, že playmaker dostal vše, co měl (4,5 milionu dolarů), ale podle kouče Atamana bylo jeho chování rušivým elementem v kabině. Dodal také, že klub se nemůže nechat hráči vydírat.

06.03.2015: Fenerbahce i Barcelona uspěly

Výsledky 9. kola TOP 16 Euroligy - SKUPINA E: Berlín - Žalgiris 80-72, Panathinaikos - Barcelona 77-81, CZ Bělehrad - Tel Aviv 89-76. SKUPINA F: Fenerbahce - Nižnij Novgorod 92-79, Vitoria - CSKA 74-81.

06.03.2015: Výsledky NBA z 5. března

Chicago - Oklahoma 108-105, Portland - Dallas 94-75.

05.03.2015: LeBron 21. střelcem dějin

Již na 21. místo se mezi nejlepšími střelci historie NBA posunul LeBron James. Stalo se v úterním utkání s Bostonem, v němž James předstihl dosavadní jednadvacítku, svého ex-parťáka z Miami Raye Allena (24.505), který čerstvě oznámil, že v letošní sezoně už za žádný celek NBA hrát nebude. Lídr Clevelandu s aktuálními 24.537 body stíhá dvacátého Pata Ewinga s 24.815.

05.03.2015: Na webu i v ČT: Tomáš v OAKA areně

5.3. Prubířský kámen v podobě přetěžké bitvy v OAKA areně dnes čeká na hráče Barcelony (bilance 5-3) v 9. kole TOP 16 Euroligy (20:45, živě vysílá web ČT, relive na ČT Sport od 22:10, reprízy v sobotu od 4:00 a 10. března od 0:05). Španělský šampion stále vyhlíží první venkovní výhru v této fázi soutěže, ale právě dnes k tomu nemá toho nejvhodnějšího soupeře, byť v Aténách Barca uspěla už v základní části a vzájemnou bilanci s Panathinaikosem (5-3, porážky v Madridu, Barceloně a Tel Avivu) má v sezoně 3-0. V duelu 10. útoku TOP 16 (Panathinaikos, 74,5) s pátým (Barcelona 80,8) a 3. obrany (Panathinaikos, 71,9) s osmou (Barcelona, 78) už domácí tým bude mít k dispozici guarda Nelsona, naopak hostům stále chybí křídelník Eriksson. Panathinaikos se vedle obrany bude opírat i o své 38procentní trojky, jež ovšem se stejnou úspěšností sází i Barcelona. V sestavě má sedm hráčů na úrovni 8-10 bodů, navíc guard Pappas ve dvou odehraných utkáních drží průměr 14,5. Tomáš Satoranský se v TOP 16 dostal už na 6,3 bodu, 2,9 asistence proti 0,8 ztráty (má pátý nej poměr za Llullem, Lafayettem, Preldžičem a Rochestiem) za 18 minut.

05.03.2015: Čaroděj Russell nahání Jordana!

Rozehrávač Oklahomy Russell Westbrook se stal prvním hráčem od roku 1989, kdy to dokázal Michael Jordan, který natočil triple double ve čtyřech po sobě jdoucích zápasech. A stejně tak je prvním po Jordanovi s dvěma triply za sebou s nejméně 40 body. Ve středu se proti Sixers vyšponoval ke kariérnímu maximu s 49 body, 16 doskoky a 10 asistencemi. A to ještě musí hrát v masce po zlomenině kůstky v obličeji. Pro upřesnění: Jordan v roce 1989 dosáhl 7 triple doublů za sebou a 10 jich měl během pouhých 11 zápasů!

05.03.2015: Výsledky NBA z 4. března

Indiana - New York 105-82, Orlando - Phoenix 100-105, Boston - Utah 85-84, Brooklyn - Charlotte 91-115, Toronto - Cleveland 112-120, Houston - Memphis 100-102, Minnesota - Denver 85-100, New Orleans - Detroit 88-85, Oklahoma - Philadelphia 123-118 PP, Miami - Lakers 100-94, San Antonio - Sacramento 112-85, Golden State - Milwaukee 102-93, Clippers - Portland 93-98 PP.

05.03.2015: Chimki uspělo v Petrohradu

Zápasy 1 osmifinále Eurocupu: Petrohrad - Chimki 84-86, Paříž - Zhořelec 74-71, Banvit - Řím 71-55, Lietuvos Rytas - Izmir 81-81, Bamberg - Kubáň 78-80, Cedevita Záhřeb - Gran Canaria 76-84, Cantu - Kazaň 64-70, Valencie - Bayern 80-58.

04.03.2015: Děčín ve Svitavách potvrdil pozici

Výsledky 37. kola NBL: Svitavy - Děčín 72-77, Kolín - USK 81-75, Prostějov - Pardubice 83-72, Ústí - Ostrava 71-70, Opava - Brno 83-67.

04.03.2015: Ohlasy ze Salamanky

Jasno měla o důvodech euroligového úspěchu USK Praha v Salamance koučka týmu Natália Hejková: "Hráčky jsem před zápasem upozornila, že klíčem bude získat víc doskoků, ztratit méně míčů a zastavit protiútoky soupeře. Všechny tři úkoly jsme splnily." Rozehrávačka Laia Palau dodala: "Tenhle zápas se hrál víc srdcem, než že by byl odehraný dobře. Zastavily jsme ale hru domácích a to rozhodlo." Jasno má pro utkání v Praze kouč španělského celku Alberto Miranda: "Věděli jsme, že USK je vyšší, silnější a fyzičtější. Pokud tedy chceme uspět, musíme přidat ještě něco navíc."

04.03.2015: Hrdinka Palau doskočila a Veselá rozhodla

Hráčky USK Praha stály jako vítězky (48-50) na konci obrovské bitvy v prvním čtvrtfinále Euroligy v bouřící aréně Salamanky, kde jim do útoku pravidelně houkal šílený zvuk fanouškovské ruční sirény, za niž například Panathinaikos v mužské Eurolize dostal před několika lety tučnou pokutu. Ani podpora 3500 vášnivých fanoušků však nakonec domácím nebyla nic platná, neboť USK k fantastické obraně a z ní plynoucím úspěšným rychlým protiútokům přidal i zvládnutou koncovku, jejíž poslední čtyři minuty věrně ilustrovalo dílčí skore 4-2. Pražanky, jimž chyběla střelkyně Vítečková, od stavu 44-48 promarnily 5 útoků, když po tom pátém přišel útočný doskok do poslední špetky sil bojující španělské rozehrávačky Palau, jež vedle 10 bodů zaknihovala při 176 centimetrech i 10 doskoků! A po nájezdu Robinson vzápětí vsítila vítězný koš na 48-50 střelou ze 4 metrů Veselá. To chybělo do konce 44 vteřin. Veselá poté získala míč v obraně, ale v útoku se udriblovala Robinson, načež domácí tým už šel do brejku, aby na poslední chvíli skvěle zasáhla Petrovič a útok zastavila. Salamanca pak měla výhoz 2,9 vteřiny před koncem, a ač dlouhý pas od půlky pod košem zachytila pivotka a hlavní opora domácích Robinson (10+17 doskoků), přes dvojblok Pražanek střelu ke koši nepropasírovala. K celkově nízkému skore vedle obran a 17 ztrát domácích (USK jen 10) přispěli i sudí, kteří pod oběma koši pouštěli hodně tvrdou hru, a šestek udělovali jen velmi málo. Salamanca házela po 30 minutách pouhé 2! Pro její tým bylo fatální zranění klíčové skórerky Murphy, jež by mohla chybět i v pátečním utkání v Praze, už po 26 minutách. USK i díky bilanci útočných doskoků (5-13) přežil děsivou úspěšnost dvojek (60/20) i trojek (8/1) a svým triumfem ukončil sezonní sérii 7 domácích výher Salamanky v řadě. Domácí měly vedle Robinson už jen jednu dvojcifernou střelkyni, rozehrávačku Xargay (11). Na straně USK vedle Palau 11 bodů zaznamenala Vaughn a 8 Robinson. USK v případě páteční domácí výhry poprvé v historii postoupí mezi nejlepší čtyři týmy.

04.03.2015: Výsledky NBA z 3. března

New York - Sacramento 86-124, Charlotte - Lakers 104-103, Cleveland - Boston 110-79, Atlanta - Houston 104-96, Chicago - Washington 97-92, Memphis - Utah 82-93, Denver - Milwaukee 106-95.

04.03.2015: USK vyloupil jámu lvovou!

Výsledky Zápasů 1 čtvrtfinálových sérií Euroligy žen: Salamanca - USK Praha 48-50, Jekatěrinburg - Orenburg 81-54, Kursk - Bourges 75-62, Fenerbahce - Galatasaray 58-56.

03.03.2015: USK zahajuje operaci "Milník"

3.3. Už dnes v 21:00 (přímo vysílá YouTube kanál FIBA Europe) vstoupí hráčky ZVVZ USK Praha do první bitvy čtvrtfinále Euroligy na palubovce Salamanky. V sérii na dvě výhry je druhé utkání čeká v pátek v Praze (18:00) a případné třetí opět v bouřlivém prostředí v Salamance, kde v základní části neuspěl žádný celek hostů. V případě úspěchu by šlo o vůbec první průnik USK mezi elitní čtyřku Evropy. "Vnímáme, že šance na postup je obrovská. Všichni to cítíme," prohlásila na klubovém webu trenérka Natália Hejková. "Podle mého názoru rozhodne jednoznačně hlava, to, jak zápas jednotlivé hráčky zvládnou ve svém nitru." Hlavními oporami skvěle bránící Salamanky (třetí nejlepší "defe" soutěže s 61,4), jejíž hru diriguje španělská repre rozehrávačka Xargay, jsou americká shooting guardka Murphy (průměr 13,9 bodu) a její krajanka na pivotu Robinson (13,6+9,9 doskoku), dále pak chorvatská pivotka Rezan (11,4+8,6 doskoku) a na pozici 2 operující sestra Rudyho Fernandeze Marta (10,4).

03.03.2015: Výsledky NBA z 2. března

Philadelphia - Toronto 103-114, Brooklyn - Golden State 110-108, Miami - Phoenix 115-98, Minnesota - Clippers 105-110, Dallas - New Orleans 102-93.

02.03.2015: Beksa měla úspěšný křest

2.3. Pardubická Beksa (24-11) má za sebou úspěšný křest svého nového domácího prostředí. V hale Dašická před 1040 diváky porazila v dohrávce 36. kola NBL svitavské Tury (13-22) 88-75. Po předchozím průběhu zápasu by se chtělo říci - jen. Domácí tým totiž v televizním duelu naprosto ovládl první poločas (56-28), kdy rozehrávač Sanders (15) létal do brejků jako mladý srnec a Hráč utkání Wall (16) byl pro změnu téměř neomylný z trojkového oblouku (5/4). Opěrné trio Qanta Abercrombie, Votroubek, Šotnar se složilo na 20 bodů, ale zůstalo prakticky osamoceno, navíc tým se dopouštěl naivních ztrát a málo trpělivě hrál pod koš na svého amerického obra. Zápas se tak zdál být po 20 minutách již rozhodnut a stejné to bylo i po třech čtvrtinách (75-53). Jenže prvních pět minut čtvrté části bez pardubického bodu znamenalo při náporu Turů, věrných své doháněcí tradici z posledních utkání, velké ztenčení rozdílu. Dokonce až na 77-69 3:20 do závěrečné sirény. A na ruce domácích borců se začala lepit nervozita. Se svou šestou trojkou z 9. pokusu ale přišel pro Beksu včas Wall, autor 24 bodů, a byť se pak hosté přiblížili ještě na 82-74, do skutečného ohrožení už se domácí nedostali. Vedle top skórera Walla zapsal 19 bodů Sanders a 10 s 9 doskoky Pospíšil, autor vůbec prvního koše na Dašické, který byl navíc do půle hodně aktivní na útočném doskoku. U hostů vládl Abercrombie (18+11 doskoků, ale také 6 ztrát), který už několik minut do konce laboroval se 4 fauly, 15 bodů přidal Teplý (trojky 7/3), 12 se 7 asistencemi a 6 doskoky Šotnar, 12 s 8 doskoky Votroubek a ještě jeden tucet přihodil Vaňák.

02.03.2015: Čarnecký: Zvažoval jsem konec

Letos třicetiletý rozehrávač ústecké Slunety Michal Čarnecký, který třeba v nedělním duelu s Kolínem rozdal 11 asistencí a jeho letošní průměry činí 7,2 bodu a 5,1 asistence, pro klubový web BK Opava přiznal, že před loňským příchodem k Pandám zvažoval definitivní konec sportovní kariéry. "Ústí bylo jediným klubem, který se mi tehdy ozval. Já jsem, upřímně řečeno už váhal, jestli mám ještě hrát, protože mám dobrou pracovní nabídku, ale Tomáš Hrubý mě nahlodal a nakonec ukecal, abych ještě hrál. Tak jsem si řekl proč ne, žena mě v tom podpořila a já jsem teď rád, že ještě hraju. Je to sice daleko od domova, i když vlastně za domov už beru i Prahu, ale dá se to skloubit. Manželka je solidární, pracuje navíc v Praze, takže je to v pohodě," prohlásil playmaker s reprezentační zkušeností.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS