Veselý o Veselém, bolavé achilovce, nulové možnosti reprezentovat, šanci na základní 5 i čínské verzi webu

O Janu Veselém nebylo téměř vidu ani slechu od jeho zranění kotníku v posledním duelu Letní ligy NBA. A to dokonce ani v zámořských médiích, z nichž ta specializující se na pokrývání Wizards zhusta vysávají cokoliv, co se o Čechovi šustne v jeho domovině. V takových situacích se stává cenným pomocníkem jiný Jan Veselý, a sice Čarodějův otec. Basketmag ho čerstvě vyzpovídal a dozvěděl se nemálo zajímavostí, o které se s vámi nyní podělí.

Prvním tématem byla vážnost zranění forwardova kotníku. Ta nebyla velká, horším problémem se však stalo něco jiného. A to achilovka, která Jana juniora pobolívala už během zápasů na konci minulé sezony. Stejně jako potom v Letní lize.

"Šel kvůli tomu na vyšetření ke specialistovi ve Washingtonu. Dostal jakousi ortézu, až po koleno, která se nějakým balonkem dala přifukovat, aby to místo měl chráněné. A za dalším specialistou pak byl i v New Yorku," popisuje Veselý senior (na snímku se synem a českým velvyslancem ve Washingtonu Petrem Gandalovičem).

Jan musel kvůli této patálii vynechat i plánovaný zámořský kemp pro dlouhé hráče. "Celkově doba léčení trvala minimálně měsíc, až do začátku září, kdy už mi říkal, že je to dobré. Z toho, co vím, tak mu měli vzít krev a pak mu jí píchnout do toho problémového místa. Třeba léky na to nebral žádné."

"Teď už se připravuje ve Washingtonu se Singletonem a některými dalšími hráči a snad i s trenérem, co s ním byl tady v Česku. Ty trenéry si ale v téhle fázi hráči sami jakoby platí."

Otec Veselý soudí, že zranění mohlo souviset s náročnou zkrácenou sezonou. "Nešlo totiž o nic chronického, objevilo se to až během toho konce sezony."

Jisté je to, že zdravotní limit forwardovi Wizards naboural především srpnový plán přípravy. "Musel mít klid. Nakonec by kvůli tomu býval nemohl být ani s nároďákem, protože ta noha by mu to nedovolila," dodal Veselý senior.

Ten však v létě u potomka zaznamenal i plusové události. Například nabrání svalové hmoty a především zlepšení distanční střelby.

"Ten trenér, kterého mu klub přidělil, mu určitě pomohl. Některé věci jsem i osobně viděl, když spolu trénovali v Havířově. A i z některých záběrů na internetu je znát, že ta střelba teď vypadá líp. Dost s ním v tom pokročili," říká pozorný otec, který ovšem jedním dechem dodává:

"Technika je jedna věc, ale druhá, kterou do toho Honza taky musí dát, je velká dávka sebedůvěry, klidu a pohody. Nesmí se bát, naopak si musí věřit, že on je ten, kdo ty body bude dávat. To mu v první sezoně hodně chybělo."

Táta třetího Čecha v NBA by si sice přál, aby junior v druhé sezoně nastupoval v základu nebo jako první střídající, ale odhadnout jeho šance nyní nedokáže. Jedním si je však jistý.

"Pokud v hlavním přípravném kempu, který za chvíli začne, ukáže sebevědomí, které z Američanů přímo čiší a posouvá podstatně výš i slabší hráče, a pokud přidá to, co doteď natrénoval, tak může být v tom základu nebo i prvním střídajícím. Je to všechno o tom, jestli si to v hlavě dá do kupy. Pokud bude hrát zase ten kolektivní basket "radši přihraju než bych dal koš", tak to s jeho minutáží bude špatné."

"O tomhle jsme spolu mluvili už v únoru, když jsem za ním byl. On pak začal výrazně víc zakončovat a prosazovat se. Kdyby v něm tahle informace zůstala, tak by to bylo super. Není to ale tak, že bych mu tyhle věci říkal pokaždé, co s ním mluvím. To už musí on sám. Ví, že já mu věřím, že na to má."

A nyní z trochu jiného soudku.
Jelikož i Jan junior jde s dobou, nechal si web-designéry, kteří prý totéž dělají i pro další hráče NBA, zpracovat fungl nové osobní internetové stránky 24janvesely.com

"Honza se chtěl začít nějak prezentovat i sám, propojit to s Facebookem a Twitterem, prostě ve stylu dnešních mladých. Zatím je to v angličtině a výhledově by to mělo být i v české a taky čínské mutaci. Tu poslední zatím zvažuje. Přes svou agenturu ví, že ho sledují i mnozí fanoušci z Číny nebo s čínskými kořeny. Nejdřív by ale určitě přišla na řadu česká verze," popisuje synovy propagační aktivity otec, který se ovšem nevzdá obsluhy Janova původního webu jan-vesely.com

"Trochu tomu upravíme grafiku a budu tam dál dávat informace o Honzovi, ale taky o 16leté dceři Hance, která už letos začíná hrát v Trutnově ŽBL a teď jede na juniorské MS 3x3 do Španělska," říká hrdě.

Petr Hamták

Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 27. 09. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1433 x

| Zdroj: Foto: archiv J.V.
Basketmag CAMP 2015

02.08.2015: "Tvrďačky" v Rize zatočily se všemi!

Reprezentantky do 18 let si v Rize královsky podmanily poslední kvalifikační turnaj pro blížící se ME 3x3, když v jediné sedmičlenné skupině skolily všech šest soupeřů (Rumunsko 18-10, Bělorusko 21-13, Maďarsko 15-11, Rusko 16-5, Lotyšsko 13-8, Francii 14-12) a poté v bitvě o vítěze turnaje ještě jednou setnuly Maďarsko (17-13). Sestava Neubauerová, Fadrhonsová, Gaislerová a Pondělíčková tak Česku zajistila účast na ME, jež 21.-23. srpna hostí Bělorusko. "Týmy do Rigy přijely většinou s mladšími hráčkami, ale až tak jasné to přesto nebylo," podotkla vedoucí celku Michaela Uhrová. "Turnaj holkám dodal sebevědomí, že dokážou porazit kohokoli. Pro ME si vytvořily dobrou pozici v hlavě." Není však jisté, že tým v tomto složení nakonec na šampionát i odcestuje. "Turnaj koliduje s přípravou týmů na extraligu. Budu muset žádat o uvolnění hráček. Podle pravidel můžu ale oproti kvalifikaci vyměnit maximálně dvě," řekla Uhrová, která buď vezme tým ve stejném složení, nebo jej doplní některou z hráček, jež za sebou mají letošní trojkové MS U18. To spolu s Gaislerovou odehrálo trio Matušková, Holešínská, Heroschová, jež aktuálně bojuje na pětkovém ME. Podle Uhrové pro sestavu z Rigy hovoří tyto faktory: "Holky hrály velmi tvrdě, s čímž jsme na MS měly problémy. Tady předváděly jiný styl. Měly jsme to dobře rozložené, holky střílely zvenku a uměly si poradit i s tvrdou hrou soupeřek na hranici zákeřnosti. A až na jeden incident, kdy si Adéla Neubauerová nenechala líbit nevybíravý zákrok soupeřky a byla vyloučena, se nenechaly ničím vyprovokovat."

02.08.2015: Kadetky opět na olympijském trůně!

Lví kadetky druhý rok za sebou završily triumfem svou pouť turnajem evropské mládežnické olympiády, když v gruzínském Tbilisi ve finále deklasovaly Belgii 52-33 (Kopecká a Veronika Šípová po 13). Soupeři tak i s úroky vrátily těsnou porážku z úvodu turnaje (55-56). Mezi těmito dvěma souboji žaly jen dobré a ještě lepší výsledky, když postupně složily Gruzii 100-23, Turecko 91-54 a Maďarsko 73-63. "Přes mizernou úspěšnost zakončení hráčky dokázaly chytrou obranou udržet soupeře dole a bez problémů jednoznačně zvítězily," glosoval finálovou bitvu asistent kouče Fouska Robert Landa.

02.08.2015: Přes střelecké soužení blízko výhry

Ve druhém přípravném souboji s Poláky, tentokrát už bez diváků, lví družina Ronena Ginzburga po celozápasovém nahánění soupeře, kdy v posledních minutách vymazala až dvojciferné manko, svěřila poslední střelu na výhru křídelníku Hrubanovi, který však potenciální pátou trojku týmu neproměnil, a domácí celek ve Walbrzychu uhájil nejtěsnější vítězství 65-64. Češi oproti prvnímu duelu zpevnili defenzivu, v níž si na téměř celý zápas vzal centra Gortata na starosti Benda, který byl navíc i top skórerem týmu se 14 body. Satoranský ke kvalitní organizaci hry přidal 11 bodů, stejný obnos přihodil další guard Welsch a po 7 bodech zajistili křídla Jelínek s Palyzou. Češi mírně zaostali na doskoku (32-39), na druhé straně omezili ztráty (11 ku 20), zapsali 14 asistencí a aktivní hrou si vynutili 29 šestek. 13 jich však nezaměřili do obruče a Polákům naopak na 11 tref stačilo 15 pokusů. O stupeň lepší byli i v produkci trojek (6-4), jež lvům nenapršely stejně jako v prvním střetu. "Druhý zápas už byl od nás daleko lepší na obranné i útočné polovině, i když střelba nám pořád "hapruje". Tentokrát se k tomu navíc přidaly i šestky. I s tímto handicapem jsme ale s Poláky odehráli vyrovnaný zápas," shrnul dění Petr Benda, který okomentoval i rohování s Marcinem Gortatem: "Je to nepříjemný hráč. Má toho odehráno daleko víc než já, mnoho těžkých zápasů v NBA. Bylo vidět, že je s týmem krátce a v jeho hře se zatím moc necítí. Někdy se hledal a s ostatními na sebe pokřikovali, kde má v útoku stát."

02.08.2015: Lvi U18 končí poslední

Porážkou 91-99 v prodloužení v duelu s Ukrajinou o 15. místo skončilo pro lvy U18 hořké mistrovství Evropy. Tým na něm dosáhl následující bilance: jediná výhra, pak 8 porážek v řadě, poslední místo a sestup do divize B. Celek se na turnaji nemohl opřít o útok (poslední 16. s 59,9), ani o obranu (15. se 78,8). Třemi nejlepšími střelci byli rozehrávač Fleischhans (11,4), power forward Puršl (9,7 a 7,3 doskoku) a small forward David (8,3). V závěrečném utkání se navzdory porážce blýskl 22 body a 20 doskoky Chaloupka, 19 bodů (s 9 doskoky) přidal Jelínek a 20 Fleischhans.

02.08.2015: Lvi U18 sestupují do divize B

12 trojek proti 8 českým, 7 ztrát proti 21 českým a také 14 zisků. To byly hlavní ingredience výhry Černohorců (75-53) nad výběrem lvů v prvním utkání o 13.-16. místo na ME U18. Češi tak sestupují do divize B a v posledním utkání s Ukrajinou je už čeká jen boj o 15. místo. Černohorci se v zápase utrhli na přelomu poločasů, kdy z 28-24 utekli až na 49-30. Nejlepší z Čechů byli David (16), Puršl (13+11 doskoků) a Fleischhans (11).

02.08.2015: Osmnáctky přenášejí důležitou výhru

Lvice U18 se naladily do svého obvyklého módu pro mezinárodní akce a v posledním duelu základní skupiny ME skolily Nizozemsko 60-55. Kvůli horšímu vzájemnému skore při shodné bilanci 2-1 s Chorvatskem i Nizozemskem jim sice patří až třetí místo, do osmifinálové skupiny si ovšem přenášejí bilanci 1-1 (stejně jako soupeřky). V další fázi turnaje nyní čekají Slovinsko (2-0), Maďarsko (1-1) a Belgie (0-2). S Nizozemkami lvice ovládly první půli 42-22, jenže soupeř se do utkání ještě stihl vtátit a sebrat tak Češkám nejlepší vzájemné skore z postupujících týmů. Český tým dominoval pod košem, kde posbíral 62 doskoků (v útoku 25, soupeř celkem 31) a také 38 bodů (soupeř 18). I přes 23 ztrát měl o 20 větší počet střel z pole. MVP utkání byla pivotka Reisingerová se 17 body, 15 doskoky, 9F+ a 3 doskoky. Šípová přidala 14 bodů, guardka Holešínská 16 a k tomu i 9 doskoků. "První půlku jsme odehráli opravdu dobře, byli jsme agresivní v útoku. Pak ale přišly jedna dvě chyby, hlavy šly dolů a začali jsme hrát pomalu," všiml si kouč Petr Treml. "V prvním poločase jsme duply na obranu a hrály rychle dopředu. To se nám často vyplatilo a získaly jsme velký náskok. Ve druhé polovině jsme začaly zmatkovat a Holandsko toho využilo," doplnila Tereza Šípová.

01.08.2015: S Chorvaty šance žila dlouho

1.8. Češi U18 propásli první šanci zajistit si A-divizi ME i pro příští rok, když nedotáhli k vítězství nadějně rozjetý zápas s Chorvaty. Když je centr Roub, v utkání nejlepší lví střelec (20+8 doskoků, trojky 13/4), 8 body dovedl v úvodu druhé čtvrtiny k obratu z 16-22 na 26-22 a soupeř zůstal přes pět minut bez jediného bodu, zdálo se, že se Čechům rýsuje solidní příležitost. Do půle ztratili pouhé dva míče (soupeř 9) a po trojce Puršla vedli dokonce 39-29. Ještě po 25 minutách to bylo 50-46, pak ale zvyšující se tlak Chorvatů a z toho plynoucí české ztráty (v druhé půli 10) znamenaly postupný zápasový obrat, který soupeř od stavu 65-65 dovršil závěrečnou šňůrou 17-5 (za posledních 6:30), znamenající vítězství 82-70. Čechům v závěru nepadaly do zóny trojky, naopak soupeř si pro výhru došel nekompromisními nájezdy a na body zpod koše vyhrál 48-34. V dravých nájezdech dominoval top skórer utkání, 31bodový střídající rozehrávač Skokna (na lavičce zůstal jen prvních 7 minut), jemuž víc než zdatně sekundoval 22 body a 15 doskoky centr Zubac. 14 bodů přidal křídelník Badzim. V dresu lvů se za Roubem srovnali 14bodoví Puršl a Fleischhans. Tým nyní musí k záchraně vyhrát obě utkání o 13.-16. místo, první přijde na řadu dnes v 15:45.

31.07.2015: Estonky rozdrceny o 47

Češky U18 si ve druhém utkání na ME došly proti outsiderovi skupiny z Estonska pro jisté vítězství 76-29, když soupeři ani v jedné čtvrtině nedovolily nastřílet 10 bodů, a ve druhém poločase jej zavřely na 11 bodů. Opět za mohutného povzbuzování českých fanoušků tým celoplošným presinkem a obranou od míče třímal taktovku utkání pevně v rukou a už první čtvrtinu ovládl 28-9, když Estonky v ní ztratily 10 míčů (Češky 8 zisků). Vedle bleskového přechodu se lvice od prvních postupných útoků snažily zásobovat pod koš dlouhé hráčky a pivotka Reisingerová tak už do půle získala 13 bodů i 7F+ (TH 11/7, 4 zisky, 3 asistence). Především díky třem trojkám jí tu 11 body nejzdatněji sekundovala Krejzová. Prvních 4,5 minuty druhé čtvrtiny sice český útočný stroj i kvůli množícím se chybám (do půle 11 ztrát, soupeř 17) nevyprodukoval ani bod, ale pak už vše šlo až do konce bez zádrhelů. Lvice tak nevykolejily ani 3 poločasové fauly na kontech opor Reisingerové a Holešínské (za 7 minut). Češky celkem trefily 8 trojek z 31 pokusů. To Estonky odpoutaly zpoza oblouku pouhé 4 pokusy. Do přísné obrany se dopustily i 29 ztrát a na doskoku prohrály 35-53, když lvice stržily 25 útočných doskoků. Střeleckým lídrem byla s 21 body Krejzová (trojky 8/5), následována Reisingerovou (17, 9F+, TH 13/9), jež před vyfaulováním odehrála 13,5 minuty. Nikdo další nepřekonal kótu 7. Nedařilo se snajperkám Holešínské s Matuškovou, jež z pole končily bilancí 10/1 a 8/1.

31.07.2015: Litevci v poslední čtvrtině

Reprezentace Litvy, jež čeká Čechy v základní skupině letošního ME, si v první přípravě na domácí půdě poradila s Australany 80-68, když rozhodla v závěrečném dějství. Gudaitis za vítěze zařídil 11 bodů, po 10 přidali Kavaliauskas a Kuzminskas.

31.07.2015: Lvice U18 čeká "Mise Riga 3x3"

31.7. Sestava Fadrhonsová (USK Praha), Gaislerová (Strakonice), Neubauerová (SŠMH Brno), Pondělíčková (Brandýs) se v sobotu a neděli na (posledním) kvalifikačním turnaji ME U18 3x3 bude pokoušet probít na šampionát, který 21.-23. srpna hostí Bělorusko. Tým v lotyšské Rize postupně čekají zápasy s Rumunskem, Běloruskem, Maďarskem, Ruskem, Lotyšskem a Francií a jasným cílem je postup. Ten by měl být dosažitelný už proto, že ze sedmičlenné skupiny postoupí hned pětice celků. Vedoucí týmu Michaela Uhrová má v týmu dvě pětkové vicemistryně Evropy do 16 let z roku 2013 (Fadrhonsová, Gaislerová), jež byly členkami týmu i na loňském úspěšném MS U17. Neubauerová je pro změnu kadetskou vicemistryní Evropy z roku 2014. Načasováním kvalifikace na stejný termín, kdy se hraje pětkové ME stejné věkové kategorie, FIBA Europe vysvětluje záměrem, aby 3x3 hrály specialistky a jednotlivé federace na všech letních akcích netočily jen úzký okruh stále stejných hráček.

30.07.2015: Chorvatky nad síly lvic U18

Národní dívčí tým U18 nevykročil ve slovinském Celje do evropského šampionátu pravou nohou. Poté, co po změně stran vyhasl do půle 17bodový zdroj jménem Petra Holešínská, a s výjimkou trojkující Matuškové (v zápase 4 trefy z 6 pokusů) se nenašel nikdo další, kdo by pomohl s útočným břemenem, padly lvice s Chorvatskem 66-78. Vyspěle hrající soupeř byl efektivnější z pole (trojky 16/9 ku 36/12, dvojky 41/16 ku 34/11) a při vyrovnaném počtu ztrát přežil i 16 českých útočných doskoků a tím i o 13 větší počet českých střel. Na straně Chorvatek byly naopak i při vyrovnaném počtu faulů šestky (23/19 ku 15/8). Jejich hlavní tahounkou byla Slonjsak (29) a zejména v první půli i Dojkič (15). Na české straně Holešínská zapsala 21 bodů (trojky 12/4), další guardka Matušková 12 a výborná křídelní obranářka Šoukalová 10. Jen 5 bodů (s 13 doskoky) stihla hlavní pivotmanská opora Reisingerová (z pole 13/2), pod košem zdvojovaná až ztrojovaná, 3 body dodala v minulých letech produktivní power forwardka Tereza Šípová. Češky se po většinu zápasu těžko prosazovaly do dlouhohrající chorvatské zóny jinak než trojkovou střelbou, dopouštěly se řady nevynucených přihrávkových ztrát (do půle 12 ztrát), a byly tak rády za každý koš z přechodové fáze nebo po chorvatských chybách. První náskok si soupeř utvořil na přelomu první a druhé čtvrtiny (28-17). Na maximum vyhnaná defenziva, trojky a útočný doskok Češek ale ještě do půle srazil manko na 37-36. Od vedení 48-47 po 28 minutách už ale akcie lvic začaly definitivně padat. Soupeř za 4 minuty otočil na 61-49 a český tým s chřadnoucím útokem a polevující obranou již nenalezl sílu na další zvrat.

30.07.2015: Rusko v klatbě. Ministr protestuje

30.7. Exekutivní komise FIBA se rozhodla suspendovat Ruskou federaci, což znamená, že pozbývá práv jako člen FIBA a její reprezentace se nemohou účastnit oficiálních zápasů a turnajů. To se nyní týká především národního týmu mužů, který se chystá na ME a na přípravném turnaji v Řecku má být soupeřem lvů. Naopak se to ještě nedotýká dívčí reprezentace U18, jež dnes vstupuje do ME této věkové kategorie. FIBA své rozhodnutí odůvodnila trvajícími vnitřními rozpory znemožňujícími standardní fungování Ruské federace, včetně nekonečného boje o pozici prezidenta. Funkci v srpnu roku 2013 zaujala Julia Anikejeva, soud však (na popud stížnosti protikandidátky Svetlany Abrosimovy) její zvolení zneplatnil a nařídil novou volbu. Od té doby se situace nezlepšila a nezpochybnitelný prezident ruskému basketbalu chybí. Ruská federace má nyní možnost se obhájit a rozhodnutí Exekutivní komise tak zvrátit na zasedání Central Boardu FIBA, jež se koná 8.-9. srpna. Nové volby prezidenta Ruské federace by se měly uskutečnit 25. srpna a jedním z kandidátů je i Andrej Kirilenko (na snímku), který letos ukončil hráčskou kariéru. Proti kroku FIBA se ostře vymezil ruský ministr sportu Vitalij Mutko. Prohlásil, že jeho země bude rozhodnutí rozporovat u Mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne. A dodal, že s Ruskem se takto nesmí jednat.

30.07.2015: Po Srbech přichází boje o záchranu

Lvi U18 na ME ztratili páté utkání v řadě, když na závěr osmifinálové skupiny podlehli Srbům 67-86. V této fázi turnaje tak skončili bez vítězství a v pátek je čeká první pokus o záchranu divize A v duelu s Chorvaty. Se Srby se jako rovný s rovným prali po 25 minut, jenže pak soupeři těsné vedení 50-49 natáhli ještě do konce třetí čtvrtiny na 67-53 a Češi se jim i přes dílčí snížení na 70-63 pět minut do konce už jen dívali na záda. V utkání zazářil small forward Stojanovič, který 15 body, 11 doskoky a 12 asistencemi dosáhl prvního triple-doublu na ME U18 od roku 2004! Srbové vedle střelby (trojky 10 ku 6) vládli i na doskoku 58-37, přičemž z 21 útočných doskoků vytěžili 22 bodů z druhých šancí (Češi 14 a 11), navíc zpod koše vysázeli rovných 40 bodů (Češi 24). Nejlepšími střelci lvů byli Puršl (18, 9 doskoků, 5F+), Fleischhans (16, 7F+, tito dva hráči nasbírali 12F+ z 18 týmu) a Roub (10).

29.07.2015: Američanky pošesté v řadě

Mistrem světa v ženské kategorii U19 se pošesté v řadě stal tým USA. Ve finále v ruském Čechovu porazil domácí celek 78-70. V duelu o bronz Australanky zdolaly Španělsko 69-62. MVP turnaje se stala kapitánka amerických šampionek A´Ja Wilson, která ve finále vysázela 30 bodů. V All-Star turnaje ji doplnily spoluhráčka Napheesa Collier, Rusky Maria Vadějeva a Daria Kolosovskaia a Australanka Alanna Smith. Další pořadí MS: 5. Francie, 6. Belgie, 7. Čína, 8. Kanada, 9. Nizozemsko, 10. Brazílie, 11. Srbsko, 12. Mali, 13. Korea, 14. Tchaj-wan. 15. Argentina, 16. Egypt.

29.07.2015: 14 dobrých minut. Pak propad

Češi utrpěli na ME U18 v pátém zápase už třetí vysokou porážku, když ve druhém utkání osmifinálové skupiny nestačili na Lotyše 56-92. Ještě po 14 minutách přitom vedli 26-22, po zbytek první půle ale nedali už ani bod a soupeř otočil na 36-26. Po 30 minutách byl stav ještě přijatelný (56-44), ale poslední čtvrtina (36-12) už udělala ve skore ohromnou propast. Lotyši vyhráli doskok 51-39 a zejména zazářili 16 trefami (lvi 4) zpoza oblouku (Kohs 8/6 a 22 bodů). Jejich lavička přestřílela tu českou 30 ku 10. Jediným dvojciferným střelcem lvů byl Fleischhans (11), Chaloupka přidal 9 bodů (7 doskoků) a Puršl 8 (7 doskoků, 9F+). Tým při bilanci 0-4 už nemůže dosáhnout na čtvrtfinále a čeká jej tak náročný záchranářský proces.