Veselý o Veselém, bolavé achilovce, nulové možnosti reprezentovat, šanci na základní 5 i čínské verzi webu

O Janu Veselém nebylo téměř vidu ani slechu od jeho zranění kotníku v posledním duelu Letní ligy NBA. A to dokonce ani v zámořských médiích, z nichž ta specializující se na pokrývání Wizards zhusta vysávají cokoliv, co se o Čechovi šustne v jeho domovině. V takových situacích se stává cenným pomocníkem jiný Jan Veselý, a sice Čarodějův otec. Basketmag ho čerstvě vyzpovídal a dozvěděl se nemálo zajímavostí, o které se s vámi nyní podělí.

Prvním tématem byla vážnost zranění forwardova kotníku. Ta nebyla velká, horším problémem se však stalo něco jiného. A to achilovka, která Jana juniora pobolívala už během zápasů na konci minulé sezony. Stejně jako potom v Letní lize.

"Šel kvůli tomu na vyšetření ke specialistovi ve Washingtonu. Dostal jakousi ortézu, až po koleno, která se nějakým balonkem dala přifukovat, aby to místo měl chráněné. A za dalším specialistou pak byl i v New Yorku," popisuje Veselý senior (na snímku se synem a českým velvyslancem ve Washingtonu Petrem Gandalovičem).

Jan musel kvůli této patálii vynechat i plánovaný zámořský kemp pro dlouhé hráče. "Celkově doba léčení trvala minimálně měsíc, až do začátku září, kdy už mi říkal, že je to dobré. Z toho, co vím, tak mu měli vzít krev a pak mu jí píchnout do toho problémového místa. Třeba léky na to nebral žádné."

"Teď už se připravuje ve Washingtonu se Singletonem a některými dalšími hráči a snad i s trenérem, co s ním byl tady v Česku. Ty trenéry si ale v téhle fázi hráči sami jakoby platí." Otec Veselý soudí, že zranění mohlo souviset s náročnou zkrácenou sezonou. "Nešlo totiž o nic chronického, objevilo se to až během toho konce sezony."

Jisté je to, že zdravotní limit forwardovi Wizards naboural především srpnový plán přípravy. "Musel mít klid. Nakonec by kvůli tomu býval nemohl být ani s nároďákem, protože ta noha by mu to nedovolila," dodal Veselý senior.

Ten však v létě u potomka zaznamenal i plusové události. Například nabrání svalové hmoty a především zlepšení distanční střelby.

"Ten trenér, kterého mu klub přidělil, mu určitě pomohl. Některé věci jsem i osobně viděl, když spolu trénovali v Havířově. A i z některých záběrů na internetu je znát, že ta střelba teď vypadá líp. Dost s ním v tom pokročili," říká pozorný otec, který ovšem jedním dechem dodává:

"Technika je jedna věc, ale druhá, kterou do toho Honza taky musí dát, je velká dávka sebedůvěry, klidu a pohody. Nesmí se bát, naopak si musí věřit, že on je ten, kdo ty body bude dávat. To mu v první sezoně hodně chybělo."

Táta třetího Čecha v NBA by si sice přál, aby junior v druhé sezoně nastupoval v základu nebo jako první střídající, ale odhadnout jeho šance nyní nedokáže. Jedním si je však jistý.   

"Pokud v hlavním přípravném kempu, který za chvíli začne, ukáže sebevědomí, které z Američanů přímo čiší a posouvá podstatně výš i slabší hráče, a pokud přidá to, co doteď natrénoval, tak může být v tom základu nebo i prvním střídajícím. Je to všechno o tom, jestli si to v hlavě dá do kupy. Pokud bude hrát zase ten kolektivní basket "radši přihraju než bych dal koš", tak to s jeho minutáží bude špatné."

"O tomhle jsme spolu mluvili už v únoru, když jsem za ním byl. On pak začal výrazně víc zakončovat a prosazovat se. Kdyby v něm tahle informace zůstala, tak by to bylo super. Není to ale tak, že bych mu tyhle věci říkal pokaždé, co s ním mluvím. To už musí on sám. Ví, že já mu věřím, že na to má."

A nyní z trochu jiného soudku.
Jelikož i Jan junior jde s dobou, nechal si web-designéry, kteří prý totéž dělají i pro další hráče NBA, zpracovat fungl nové osobní internetové stránky 24janvesely.com

"Honza se chtěl začít nějak prezentovat i sám, propojit to s Facebookem a Twitterem, prostě ve stylu dnešních mladých. Zatím je to v angličtině a výhledově by to mělo být i v české a taky čínské mutaci. Tu poslední zatím zvažuje. Přes svou agenturu ví, že ho sledují i mnozí fanoušci z Číny nebo s čínskými kořeny. Nejdřív by ale určitě přišla na řadu česká verze," popisuje synovy propagační aktivity otec, který se ovšem nevzdá obsluhy Janova původního webu jan-vesely.com  

"Trochu tomu upravíme grafiku a budu tam dál dávat informace o Honzovi, ale taky o 16leté dceři Hance, která už letos začíná hrát v Trutnově ŽBL a teď jede na juniorské MS 3x3 do Španělska," říká hrdě.


Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 27. 09. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1359 x
| Zdroj: Foto: archiv J.V.


31.03.2015: Výsledky NBA z 30. března

Charlotte - Boston 104-116, Philadelphia - Lakers 111-113 PP, Atlanta - Milwaukee 101-88, Toronto - Houston 99-96, Memphis - Sacramento 97-83, Minnesota - Utah 84-104, Portland - Phoenix 109-86.

31.03.2015: Hodně slušný debut Kamaráda Pandy

Metta World Peace se po svém čtvrtečním příletu do Itálie už o víkendu zapojil do italské ligy, kde v dresu Cantú jako střídající odehrál 23 minut, ale nezabránil porážce svého týmu v prodloužení v Pistoie 88-87, když při poslední akci hostů nezachytil míč při výhozu. V zápase zaknihoval jako druhý střelec týmu 16 bodů (dvojky 6/1, trojky 8/2, TH 8/8), přidal 8 doskoků, 3 asistence, 1 zisk, 3 ztráty a 4 fauly. A aby byl obrázek úplný, už za necelé dvě minuty dostal svou první evropskou TCH. Ač nastoupil v dresu se jmenovkou Kamarád Pandy (modré číslo 37, více v sestřihu ve videokoutku), domácí moderátor zůstával při hlášení u oficiálního příjmení World Peace (Světový Mír), které forward nosí od roku 2011.

30.03.2015: CSKA udeřil trojkovou smrští

1200 diváků včetně honorace z domácího CSKA (24-3) se sešlo v hledišti na duelu VTB ligy mezi obhájci trofeje a českými mistry z Nymburka (7-19), kteří odešli poraženi o parník 102-67. Favorit už za úvodní 4 minuty unikl na 13-2 a celkem jen za první čtvrtinu (24-13) trefil 5 ze 6 trojpokusů. Hosté, kteří po první periodě vedli na útočné doskoky 2-5, se nadřeli na každou lepší pozici. Na startu druhé čtvrtky CSKA přes tři nymburské ztráty vylepšil už ve 13. minutě náskok na 34-15, postupně se dostával snadno i do nitra soupeřovy obrany a sám naopak Nymburku maximálně znesnadňoval i zakončení zpod koše. V poločase (48-28) pálil dokonce lépe zpoza oblouku (11/7, 64 procent) než z jeho vnitřku (20/12, 60). Konečný zápasový účet zněl 102-67. Nymburk se v druhé půli udržel na 3 ztrátách (celkově 12 ku 12) a soupeře za 40 minut přeskákal v útoku 8-16, ale ve střeleckém departmentu dominovali domácí, především pak ve trojkovém (24/15 ku 26/7). Top skórerem vítězů byl se 14 body Kirilenko, Teodosič ke 12 bodům (trojky 4/4) přidal i 11 asistencí. V dresu hostů byl jediným dvojciferou 10bodový křídelník Pomikálek.

30.03.2015: Klatovský Easter Cup je za dveřmi!

30.3. Závěr tohoto týdne (2.-4. dubna) bude v Klatovech věnován už 3. ročníku ohromného mezinárodního turnaje mládeže, který nese název Easter Cup. Přihlášeno je 67 týmů z 11 zemí: z Česka, Slovenska, USA, Německa, Rakouska, Polska, Itálie, Maďarska, Ukrajiny, Finska a Litvy. Klání je jako jediné v Česku v roce 2015 zařazeno na listinu mezinárodních mládežnických turnajů s podporou FIBA. Na akci se představí věkové kategorie U15, U14 i U13 chlapců i dívek, U11 pak bude pro smíšené týmy. V U15 do bojů zasáhnou i dva české výběry chlapců, přičemž v této kategorii, zaštítěné šéftrenérem mládeže Janem Slowiakem, půjde o vůbec první oficiální reprezentační starty. 30 členů nově se tvořícího národního týmu se pod vedením Štěpána Vrubla a Martina Jindry poprvé sešlo začátkem března v Pardubicích. Cílem je vybrat vhodné adepty pro další sezonu, v níž se hráči už budou připravovat na ME U16. "I nadále klademe důraz především na společnou přípravu hráčů, protože v málokterém klubu je na daných pozicích takové konkurenční prostředí, jaké je v tomto reprezentačním výběru. Pro klatovský turnaj rozdělíme hráče na dva vyrovnané 12členné týmy podle postů, aby každý z hráčů dostal prostor na pozici, na které by mohl v reprezentaci nastupovat. Někteří hráči totiž hrají ve svých klubech na jiných pozicích, než připadají do úvahy v mezinárodní konkurenci," podotkl Jan Slowiak. V nominaci pro Easter Cup jsou: rozehrávači Bobek (Liberec), Králíček, Tělecký (oba USK), Mareš (Nymburk), křídla Bednář, Lukáč (oba Snakes Ostrava), Haiblík, Chytil, Šícha, Tegel (všichni Liberec), Kurečka (Opava), Mikyska (Nymburk), Ngatse (Sokol pražský), Rufer (Pelhřimov), Schmidt (Pardubice), Svoboda (NH Ostrava) a podkošoví Čejka (Pardubice), Fuxa (Pelhřimov), Hauzer (Sokol pražský), Hornát (Písek), Klepáč (Snakes Ostrava), Kulich (Nymburk), Veleba (SAM Brno), Voráč (NH Ostrava). Více informací o Easter Cupu najdete na adrese www.basketbal-klatovy.cz/eastercup/zapasy.

30.03.2015: Na Sport 5: CSKA vs. Nymburk

30.3. Duel prvního s předposledním ve VTB lize se dnes od 19:00 (vysílá stanice Sport 5) odehraje na palubovce CSKA Moskva (23-3), kde se představí čeští šampioni z Nymburka (7-18). Armádní klub doma sází 90,5 bodu na utkání a inkasuje jen 68,6, což bude klást zvýšené nároky jak na útočné, tak na defenzivní schopnosti Středočechů. Moskvany střelecky táhne především trio z perimetru De Colo (14,4), Teodosič (12,4) a Weems (12,1). "Rádi bychom zahráli podobně jako v Praze, kdy jsme se celou dobu drželi, a až na konci rozhodlo, že CSKA je tým, jaký je. Doufám, že se nám povede minimálně stejný průběh jako doma. Hrát proti CSKA je svátek pro všechny basketbalisty. Vzhledem k naší formě nemáme přehnané ambice, ale chceme ukázat, že i s takovými týmy dokážeme hrát," řekl křídelník Vojtěch Hruban. "U CSKA asi bude rozdíl v jeho hře doma a venku. Drtivá většina týmů hraje líp doma a oni nebudou výjimka. Z jejich strany nebude hrozit nějaké podcenění, protože je poženou fanoušci. Bude to o něco těžší, ale i tak s nimi můžeme odehrát dobrý zápas."

30.03.2015: Opava B a Sokol ve čtvrtfinále

Výsledky předkola play-off první ligy mužů - Zápasy 1: JBC Brno - Šlapanice 89-86, Opava B - Olomouc 79-74, Trutnov - GBA Sparta 101-51, Sokol pražský - Vysočina 84-76. Zápasy 2: Šlapanice - JBC Brno 90-88 (stav série 1-1), Olomouc - Opava B 73-88 (konečný stav série 0-2), GBA Sparta - Trutnov 86-67 (stav série 1-1), Vysočina - Sokol pražský 74-85 (konečný stav série 0-2).

30.03.2015: Výsledky NBA z 29. března

Washington - Houston 91-99, Brooklyn - Lakers 107-99, New Orleans - Minnesota 110-88, Cleveland - Philadelphia 87-86, Boston - Clippers 106-119, Miami - Detroit 109-102, San Antonio - Memphis 103-89, Indiana - Dallas 104-99, Phoenix - Oklahoma 97-109.

29.03.2015: IMOS zápas od konce sezony?

Zápasy 2 čtvrtfinále ŽBL: VŠ Praha - USK Praha 48-82 (Pudláková 16 - Vaughn 25, Hanušová a Petrovič po 11) stav série 0-2, Trutnov - Valosun Brno 78-66 (Ovsíková 17, Pazderová a Adams po 11, Ostarello a A-Vacková 10 - Sprague a Kopecká po 17), stav série 1-1, IMOS Brno - Nymburk 64-74, stav série 0-2, Slavia Praha - Hradec Králové 80-67 (Nezdařilová 16, Leary 15, Motyčáková 13, Effangová 12, Lowenthal 11, Reisingerová 10 - Kuthanová 15, Křížová a Zavázalová po 11, stav série 1-1. Skupina o udržení - 1. kolo: Strakonice - Slovanka MB 73-83 (Kastanek 23, Šujanová 17, Berry 14 - Novotná 24, Minarovičová a Kracíková po 12, Harapesová 11, Simmons 10), Ostrava - Karlovy Vary 48-66 (Dušanič 16, Hilliard 11 - Halasz 17, Thomas a Sedláčková po 14).

29.03.2015: Výsledky NBA z 28. března

Charlotte - Atlanta 115-100, Chicago - New York 111-80, Milwaukee - Golden State 95-108, Utah - Oklahoma 94-89, Portland - Denver 120-114.

28.03.2015: Ostrava dobyla sedmé místo!

Výsledky 44. kola NBL: Ostrava - Opava 68-61, Prostějov - Ústí 100-69, Svitavy - USK 90-74, Děčín - Brno 92-73, Pardubice - Lions 99-71.

28.03.2015: Výsledky NBA z 27. března

Orlando - Detroit 97-111, Philadelphia - Clippers 98-119, Washington - Charlotte 110-107 2P, Atlanta - Miami 99-86, Brooklyn - Cleveland 106-98, New York - Boston 92-96, Toronto - Lakers 94-83, Houston - Minnesota 120-110, Memphis - Golden State 84-107, New Orleans - Sacramento 102-88, San Antonio - Dallas 94-76, Denver - Utah 107-91, Phoenix - Portland 81-87.

28.03.2015: Real nedal obhájcům šanci

Výsledky 12. kola TOP 16 Euroligy - SKUPINA E: Žalgiris - Barcelona 72-83, Alba - CZ Bělehrad 73-68, Galatasaray - Panathinaikos 84-86, Real - Tel Aviv 86-75, pořadí: 1. Real (10-2, zajištěno čtvrtfinále), 2. Barcelona (9-3, zajištěno čtvrtfinále), 3. Panathinaikos (7-5), 4. Tel Aviv (7-5), 5. Alba (6-6), 6. Žalgiris (4-8), 7. Bělehrad (3-9), 8. Galatasaray (2-10). SKUPINA F: Fenerbahce - Malaga 78-63, Olympiacos - Efes 86-75, Milán - Vitoria 99-85, Nižnij Novgorod - CSKA 82-86, pořadí: 1. Fenerbahce (10-2, zajištěno čtvrtfinále), 2. CSKA (10-2, zajištěno čtvrtfinále), 3. Olympiacos (9-3, zajištěno čtvrtfinále), 4. Efes (5-7), 5. Vitoria (5-7), 6. Milán (4-8), 7. Novgorod (3-9), 8. Malaga (2-10).

27.03.2015: Kolínu 33minutové vedení nestačilo

Až posledních pět minut s pouhými třemi body vzalo Kolínu naději na radost v posledním zápase sezony. V dohrávce 11. kola Kooperativa NBL doma nad Nymburkem 33 minut držel vedení, před poločasem 39-27 a ještě po 25 minutách dokonce 52-38, jenže pak obhájce trofeje přece jen podřadil, aby se senzační porážkou zbytečně nerozhodil před cestou na CSKA, a zbylých 15 minut vyhrál 21-46. Po výsledku 73-84 Geosan končí sezonu na bilanci 15-27, ale až po sobotním utkání Svitav se dozví, zda skončí devátý, nebo desátý. Proti Nymburku utrhl rychlé vedení 16-10 díky 4 trojkám a Horák přes 4 ztráty hostů pomohl ke stavu 25-18 po první čtvrtině. Když mistr na rozdíl od domácích nabíral ztráty (5) i ve druhé čtvrtině, Machač, Harčár a Bryant ochránili solidní náskok až do poločasu (43-34). Od poloviny třetí části ale foukl do plachet Simmons, hosté přestali ztrácet, sbírali útočné doskoky a dostávali se na trestnou linii. Machač ještě v úvodu poslední periody dvěma trojkami udržel kolínský náskok o šest, ale posledních 6 minut už patřilo soupeři. Ten si třemi trojkami v řadě pomohl k obratu a závěr už si vzala kompletně na starosti americká legie mistra. Z jeho 6 dvojciferů nejvíc vynikli Burns (14), Simmons (14) a Stutz (13+8 doskoků). Tým (základní část završil bilancí 21-1) i bez tria Benda, Bartoň, Welsch vládl na útočném doskoku (6-16) a v bodech zpod koše (20-38). V sedmi hrající domácí se opírali především o Machače (22, trojky 7/4), Bryanta (18+11 asistencí, TH 8/8) a Horáka (10+7 doskoků).

27.03.2015: Pro NH je ještě hůř

27.3. Bez kompletní podkošové dvojice se bude muset obejít v sobotním utkání závěrečného kola základní části NBL, ale také v následném play-off NH Ostrava, neboť k Doughertymu, jenž si odnesl zranění z utkání s Nymburkem, se přidal i Taylor Rohde, který má přetrženou šlachu na prostředníčku pravé ruky pro změnu z posledního duelu v Jindřichově Hradci. "Zápas sice dohrál, ale vyšetření v nemocnici ukázalo přetrženou šlachu. Sám hráč sice prohlásil, že proti Opavě nastoupí s obvazem, ale po konzultacích jsme se rozhodli, že na jeho přání nepřistoupíme. Lékař nás upozornil, že v takovém případě mu hrozí trvalé následky a třeba i konec basketbalové kariéry. Hráčovo zdraví je přednější. Taylor se v již pátek podrobil operaci a čeká ho pauza 6 týdnů až 2 měsíce," uvedl mluvčí klubu Vladimír Raszka. Pro tým to znamená obrovské oslabení a cesta Lions k sedmému místu tak v sobotu bude opět o něco schůdnější. Pokud Ostrava doma prohraje s Opavou, jsou Jihočeši automaticky sedmí a NH osmá.

27.03.2015: Dean Smith: kouč, který nezapomněl

Legendární univerzitní trenér Dean Smith, který 36 let vedl North Carolina Tar Heels, a jemuž první titul v roce 1982 vystřelil svou památnou trefou Michael Jordan, zemřel již začátkem letošního února, ale jeho odkaz žije dál. Čerstvě například vyšlo najevo, že odkázal každému hráči, kterého kdy vedl, 200 dolarů. V průvodním dopise stojí, že obdarovaní mají použít peníze na hodně dobrou večeři. Více slov netřeba.

27.03.2015: Krutá rána pro Fenerbahce!

27.3. Šance na vítězství v letošním ročníku Euroligy a možná už vůbec na postup do Final-4 se výrazně snížily istanbulskému Fenerbahce, aktuálnímu lídrovi skupiny F ve fázi TOP 16. Zranění rozehrávače Rickyho Hickmana, který po nepříjemném podklouznutí na konci třetí čtvrtiny čtvrtečního utkání s Malagou musel opustit hřiště, se ukázalo jako vážné a dnešní vyšetření už jen potvrdilo temné obavy kouče Obradoviče: přetržená achilovka a konec sezony. Dirigentské břemeno tak v rozhodujících zápasech sezony bude ležet především na řeckém veteránu Zisisovi, případně na na kolezích s rozehrávačskými buňkami Bogdanovičovi s Preldžičem. Hickman byl v minulé sezoně jedním ze strůjců triumfu Tel Avivu. V letošním TOP 16, v jehož úvodu vynechal rovněž kvůli zranění 5 zápasů, doručoval 8,7 bodu za 20 minut.

27.03.2015: Na webu ČT: Real vs. Tel Aviv!

27.3. Na maximální míru nažhavený bude dnes ve 20:45 tým Realu Madrid (9-2), který bude chtít doma oplatit Maccabi tel Aviv (7-4) porážku zvenku. A vy u toho můžete být naživo, když si reprízu posledního finále Euroligy, jež má tentokrát podobu bitvy 12. kola TOP 16, spustíte na webovém portálu České televize, nebo si ve 23:50 zapnete reprízu na ČT Sport (další je na programu 1. dubna v 1:35). Vedoucímu celku skupiny E Realu už dýchá na záda Barcelona, a proto stojí před povinností zvítězit. Jeho menší výhodou je, že soupeř postrádá zraněná křídla Landesberga a nadále i Pniniho. Maccabi, jež se v TOP 16 opírá o dva téměř 14bodové guardy Parga a Smithe, je zranitelné na trestné linii (64 procent), kompletní Real, z jehož vyrovnané baterie střelců ční jen 14bodový křídelník Fernandez a 13bodový centr Reyes, má 39procentní trojky, 81procentní šestky a k tomu 11 doskoků v útoku. I proto disponuje druhou nejlepší ofenzivou TOP 16 (87,2, Maccabi 10. se 76,6), ovšem k tomu má i vůbec nej obranu (71,7, Maccabi deváté se 77,3).

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS