Veselý o Veselém, bolavé achilovce, nulové možnosti reprezentovat, šanci na základní 5 i čínské verzi webu

O Janu Veselém nebylo téměř vidu ani slechu od jeho zranění kotníku v posledním duelu Letní ligy NBA. A to dokonce ani v zámořských médiích, z nichž ta specializující se na pokrývání Wizards zhusta vysávají cokoliv, co se o Čechovi šustne v jeho domovině. V takových situacích se stává cenným pomocníkem jiný Jan Veselý, a sice Čarodějův otec. Basketmag ho čerstvě vyzpovídal a dozvěděl se nemálo zajímavostí, o které se s vámi nyní podělí.

Prvním tématem byla vážnost zranění forwardova kotníku. Ta nebyla velká, horším problémem se však stalo něco jiného. A to achilovka, která Jana juniora pobolívala už během zápasů na konci minulé sezony. Stejně jako potom v Letní lize.

"Šel kvůli tomu na vyšetření ke specialistovi ve Washingtonu. Dostal jakousi ortézu, až po koleno, která se nějakým balonkem dala přifukovat, aby to místo měl chráněné. A za dalším specialistou pak byl i v New Yorku," popisuje Veselý senior (na snímku se synem a českým velvyslancem ve Washingtonu Petrem Gandalovičem).

Jan musel kvůli této patálii vynechat i plánovaný zámořský kemp pro dlouhé hráče. "Celkově doba léčení trvala minimálně měsíc, až do začátku září, kdy už mi říkal, že je to dobré. Z toho, co vím, tak mu měli vzít krev a pak mu jí píchnout do toho problémového místa. Třeba léky na to nebral žádné."

"Teď už se připravuje ve Washingtonu se Singletonem a některými dalšími hráči a snad i s trenérem, co s ním byl tady v Česku. Ty trenéry si ale v téhle fázi hráči sami jakoby platí."

Otec Veselý soudí, že zranění mohlo souviset s náročnou zkrácenou sezonou. "Nešlo totiž o nic chronického, objevilo se to až během toho konce sezony."

Jisté je to, že zdravotní limit forwardovi Wizards naboural především srpnový plán přípravy. "Musel mít klid. Nakonec by kvůli tomu býval nemohl být ani s nároďákem, protože ta noha by mu to nedovolila," dodal Veselý senior.

Ten však v létě u potomka zaznamenal i plusové události. Například nabrání svalové hmoty a především zlepšení distanční střelby.

"Ten trenér, kterého mu klub přidělil, mu určitě pomohl. Některé věci jsem i osobně viděl, když spolu trénovali v Havířově. A i z některých záběrů na internetu je znát, že ta střelba teď vypadá líp. Dost s ním v tom pokročili," říká pozorný otec, který ovšem jedním dechem dodává:

"Technika je jedna věc, ale druhá, kterou do toho Honza taky musí dát, je velká dávka sebedůvěry, klidu a pohody. Nesmí se bát, naopak si musí věřit, že on je ten, kdo ty body bude dávat. To mu v první sezoně hodně chybělo."

Táta třetího Čecha v NBA by si sice přál, aby junior v druhé sezoně nastupoval v základu nebo jako první střídající, ale odhadnout jeho šance nyní nedokáže. Jedním si je však jistý.

"Pokud v hlavním přípravném kempu, který za chvíli začne, ukáže sebevědomí, které z Američanů přímo čiší a posouvá podstatně výš i slabší hráče, a pokud přidá to, co doteď natrénoval, tak může být v tom základu nebo i prvním střídajícím. Je to všechno o tom, jestli si to v hlavě dá do kupy. Pokud bude hrát zase ten kolektivní basket "radši přihraju než bych dal koš", tak to s jeho minutáží bude špatné."

"O tomhle jsme spolu mluvili už v únoru, když jsem za ním byl. On pak začal výrazně víc zakončovat a prosazovat se. Kdyby v něm tahle informace zůstala, tak by to bylo super. Není to ale tak, že bych mu tyhle věci říkal pokaždé, co s ním mluvím. To už musí on sám. Ví, že já mu věřím, že na to má."

A nyní z trochu jiného soudku.
Jelikož i Jan junior jde s dobou, nechal si web-designéry, kteří prý totéž dělají i pro další hráče NBA, zpracovat fungl nové osobní internetové stránky 24janvesely.com

"Honza se chtěl začít nějak prezentovat i sám, propojit to s Facebookem a Twitterem, prostě ve stylu dnešních mladých. Zatím je to v angličtině a výhledově by to mělo být i v české a taky čínské mutaci. Tu poslední zatím zvažuje. Přes svou agenturu ví, že ho sledují i mnozí fanoušci z Číny nebo s čínskými kořeny. Nejdřív by ale určitě přišla na řadu česká verze," popisuje synovy propagační aktivity otec, který se ovšem nevzdá obsluhy Janova původního webu jan-vesely.com

"Trochu tomu upravíme grafiku a budu tam dál dávat informace o Honzovi, ale taky o 16leté dceři Hance, která už letos začíná hrát v Trutnově ŽBL a teď jede na juniorské MS 3x3 do Španělska," říká hrdě.

Petr Hamták

Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 27. 09. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1283 x
| Zdroj: Foto: archiv J.V.

31.10.2014: Přestřelka u Vajgaru pro mistra

Dohrávka 4. kola NBL: Jindřichův Hradec - Nymburk 88-105.

31.10.2014: Carmelo a Knicks zkazili show

Carmelo Anthony, který se vzájemné bránil s LeBronem Jamesem, nejdřív střílel hrůzně, ale později se rozjel a s 25 body byl top skórerem Knicks při jejich nečekaném vítězství 95-90 v Clevelandu, kde tak hosté pokazili domácím fanouškům návratový zápas Jamese. Ten se pod tíhou očekávání nebývale trápil, z pole trefil jen 5 z 15 pokusů a k tomu potrácel 8 míčů. "Posílal jsem pasy tam, kde jsem myslel, že stojí nějaký spoluhráč. Jsem rád, že ten první zápas už je pryč," řekl po utkání mimo jiné staronový lídr Cavs. Mnohem lepší premiéru v týmu zažil Kevin Love, autor 19 bodů, 14 doskoků a několika báječných přihrávek do brejků. Na lavičce Knicks, v prvním zápase sezony proti Bulls v Madison Square Garden několikrát vybučeným, zapsal díky úspěchu v Clevelandu svou první kariérní výhru v roli kouče Derek Fisher.

31.10.2014: Svátek u Vajgaru od 19 hodin

31.10. V dohrávce 4. kola Kooperativa NBL se dnes od 19 hodin budou domácí Lions Jindřichův Hradec (3-5) snažit využít euforie z posledních dvou vítězství a hosté z Nymburka (2-1) naopak ve 13. soutěžním zápase sezony (po porážkách v Prostějově a Charleroi) najet na pozitivnější koleje. Lze předpokládat, že před nedělní domácí bitvou s euroligovou Kazaní a středečním domácím duelem s Římem budou Polabané chtít co nejvíc pošetřit hlavní opory, což by Lions mohlo dávat určitou šanci na vyrovnaný zápas. Zvlášť pokud se vyhecují k nadprůměrnému výkonu dva top skóreři Lions Robinson a Autrey. Klíčem ke všemu však bude co nejpevnější obrana. "Chceme si přenést pohodu z dvou posledních ligových výher a předvést domácímu publiku hezký basketbal. Musíme se také vypořádat s náročným programem, kdy v 10 dnech odehrajeme hned 5 zápasů. Tým je však zdravotně v pořádku a především zdravě nabuzený uhrát s Nymburkem dobrý výsledek," zve fanoušky sportovní ředitel Lions Radim Valcha. Křídelník mistra Vojtěch Hruban před utkáním varuje: "Musíme se hlavně vyhnout vlažnému začátku, abychom nemuseli dorážet případné vedení soupeře. To by nás pak stálo mnohem více sil."

31.10.2014: Željko Obradovič po katastrofě

"Naše obrana byla katastrofální a v útoku jsme nevyužili 14 druhých šancí. Panathinaikos dal v prvním poločase 59 bodů, protože naše defenzivní strategie nefungovala. Jsme na začátku velkých změn a stále máme ve hře příliš výkyvů. Trenér musí přijmout zodpovědnost a bránit svůj tým i každého jednoho hráče, protože to já jsem si tyhle hráče vybral a musím s nimi pracovat. Všichni víte, že jsem vždycky měl týmy, co bojovaly. Klíčem ke všemu je bojovat o každý míč a já se teď budu snažit leccos měnit. Takovýhle výkon před tímto velkým publikem je ostudou pro klub, jako je Fenerbahce. Stejně tak je ostudný v situaci, kdy jsme před letošní sezonou zaznamenali nový rekord v prodeji permanentek. Teď jsme fanoušky zklamali. Možná tu jde i o tradici. Fenerbahce dosud vyhrálo šest ligových titulů, kdežto Panathinaikos 34. To je velký nepoměr a i tohle v utkání dělalo rozdíl."

31.10.2014: Prezident Lions odstoupil

Jindřichohradecký klub na svém webu oznámil, že z jeho čela odstoupil z pracovních a rodinných důvodů prezident Tomáš Blábolil. "Chtěl bych za celý náš klub poděkovat Tomáši Blábolilovi za jeho dlouhodobou přízeň basketbalu. Po mnoho let byl hnacím motorem našeho klubu a do našeho chodu přinesl nespočet dobrých nápadů a myšlenek," uvedl k odchodu šéfa klubu sportovní ředitel Lions Radim Valcha.

31.10.2014: Fenerbahce s debaklem

Čtvrteční výsledky 3. kola Euroligy - skupina A: Kazaň - Sassari 85-62, Efes - Žalgiris 62-65, Real - Nižnij Novgorod 112-83, skupina B: Berlín - Tel Aviv 69-84, skupina C: Panathinaikos - Fenerbahce 91-73, skupina D: CZ Bělehrad - Valencie 76-63.

31.10.2014: Výsledky NBA z 30. října

Orlando - Washington 98-105, Minnesota - Detroit 97-91, Cleveland - Knicks 90-95, Dallas - Utah 120-102, Clippers - Oklahoma 93-90.

30.10.2014: Sport1: Cavs vs. Knicks, Bron vs. Melo

30.10. Sportovní Cleveland stojí na nohou! Dnes v jednu v noci se Cavaliers se staronovým lídrem postaví na domácí půdě newyorským Knicks, vedeným koučem-nováčkem Derekem Fisherem. Na hřišti proti sobě budou stát i dvě velké individuality LeBron James a Carmelo Anthony. A vy u toho můžete být prostřednictvím přímého přenosu stanice Sport1.

30.10.2014: Výsledky NBA z 29. října

Knicks - Chicago 80-104 (trenérská premiéra Dereka Fishera na domácí lavičce, na straně Bulls premiéra v NBA Nikoly Mirotiče s 15 minutami, 5 body a 7 doskoky a premiéra u Bulls Paua Gasola s 21 body a 11 doskoky), Charlotte - Milwaukee 108-106 PP, Indiana - Philadelphia 103-91, Boston - Brooklyn 121-105, Miami - Washington 107-95, Toronto - Atlanta 109-102, Memphis - Minnesota 105-101, Denver - Detroit 89-79, Utah - Houston 93-104, Phoenix - Lakers 119-99, Sacramento - Golden State 77-95, Portland - Oklahoma 106-89.

30.10.2014: Reggio padlo doma, Sevilla v Římě

Výsledky 3. kola Eurocupu - SKUPINA A: Reggio Emilia - Štrasburk 59-66, Bonn - Zaragoza 90-88, Bamberg - Paříž 81-55, pořadí: 1. Štrasburk (3-0), 2. Bamberg (2-1), 3. Zaragoza (1-2), 4. Paříž (1-2), 5. Reggio Emilia (1-2), 6. Bonn (1-2). SKUPINA B: Artland - Ostende 67-75, Lyon - Cantu 78-70, Dijon - Gran Canaria 69-71, pořadí: 1. Gran Canaria (3-0), 2. Lyon (2-1), 3. Dijon (2-1), 4. Ostende (1-2), 5. Artland (1-2), 6. Cantu (0-3). SKUPINA C: Řím - Sevilla (Balvín 6 minut, 1 doskok, 1 asistence) 84-82, Nancy - Oldenburg 72-67, Charleroi - Nymburk 82-73, pořadí: 1. Řím (3-0), 2. Sevilla (2-1), 3. Nancy (2-1), 4. Nymburk (1-2), 5. Charleroi (1-2), 6. Oldenburg (0-3). SKUPINA D: Petrohrad - Riga 84-70, Besiktas - Chimki 66-64, Szolnok - Lublaň 80-86, pořadí: 1. Chimki (2-1), 2. Lublaň (2-1), 3. Besiktas (2-1). 4. Petrohrad (1-2), 5. Szolnok (1-2), 6. Riga (1-2). SKUPINA E: Volgograd - Lietuvos Rytas 63-77, Banvit - Ploješť 81-66, Jeruzalém - Partizan 82-79, pořadí: 1. Banvit (3-0), 2. Lietuvos Rytas (2-1), 3. Ploješť (2-1), 4. Jeruzalém (1-2), 5. Volgograd (1-2), 6. Partizan (0-3). SKUPINA F: Kubáň - PAOK Soluň 87-46, Zielona Gora - Podgorica 76-90, Ventspils - Izmir 72-81, pořadí: 1. Kubáň (3-0), 2. Izmir (2-1), 3. PAOK (2-1), 4. Podgorica (1-2), 5. Ventspils (1-2), 6. Zielona Gora (0-3).

30.10.2014: Nymburk zničen snajprem Pagem

Obrana, obrana a zase obrana. Ač ani stále příliš statický útok - se spoustou minutých zakončení zpod koše, málo účinnými kontry a pouze tříbodovým (a už do půle i třífaulovým) střelcem Simmonsem - neexceloval, byla to znovu trestuhodně propustná defenziva, co Nymburku prohrálo zápas 3. kola Eurocupu v Charleroi (73-82). Stačil by přitom průměrný, nebo lehce nadprůměrný výkon a výsledek by byl opačný. Hosté, jimž chyběl zraněný Rančík, se však příliš často nechávali porážet v soubojích 1 na 1, málo komunikovali při výpomocích, selhávala obrana pick and rollů a domácí měli spoustu zcela volných pozic zpod koše. Navíc hned v úvodu potáhl nástup Charleroi 16-8 devíti body ex-nymburský Page, jehož Polabané chtěli zastavit především. To se ve zbytku poločasu podařilo, ale forward v kulise pouhých 800 diváků podruhé udeřil ve třetí čtvrtině a celkem 22 body (trojky 5/4) nejvíc táhl vítěze. 17 bodů přidala další opora Wise. Ex-děčínský playmaker Hatcher zapsal 10, když svou rychlostí rovněž činil obraně značné potíže. Jediné, co hosty po celý zápas drželo, bylo 17 útočných doskoků a stejně jako u domácích nízký počet ztrát (jejich poměr byl do poločasu 0-5!). I proto a také díky 12 bodům Washingtona bylo ještě poločasové skore (39-36) přijatelné. Od stavu 47-45 už ale nymburské naděje začaly definitivně umírat a nic na tom nezměnilo ani závěrečné obranné vzedmutí a dotažení na 77-73. "Pokaždé, když jsme se vrátili do zápasu, udělali jsme nějaké špatné rozhodnutí," řekl po návratu na svou bývalou základnu křídelník Jiří Welsch. Jeho tým měl tři dvojciferné střelce ve Washingtonovi (17, 9 doskoků, 4 zisky, 3 asistence, 8F+, ale také -8), Houškovi (12, 6 doskoků, +6 za 27 minut) a Raiviovi (10). V plus/minus byl ještě Benda na +5 a Hruban na nule.

29.10.2014: Pardubice i poosmé. Opava udeřila!

Výsledky středečních zápasů 9. kola Kooperativa NBL: Kolín - Svitavy 81-69, USK - Pardubice 72-76, Brno - Lions 70-78, Opava - Prostějov 88-70.

29.10.2014: Lídry Robinson a Abercrombie

TOP 10 skórerů NBL (s aspoň 3 zápasy): 1. Robinson 22 (J. Hradec), 2. Abercrombie 21,8 (Svitavy), 3. Chán 17,4 (Kolín), 4. Rohde 17,3 (Ostrava), 5. Autrey 17,2 (J. Hradec), 6. Talley 17 (Prostějov), 7. Dougherty 16,9 (Ostrava), 8. Šiřina 16,5 (Opava), 9. Pandula 15,9 (Pardubice), 10. Rahon 15,7 (Ústí). TOP 10 doskakovačů (s aspoň 3 zápasy): 1. Abercrombie 12,1 (Svitavy), 2. Autrey 9,8 (J. Hradec), 3. Kříž 9,3 (Nymburk), 4. Nečas 8,5 (Prostějov), 5. Chán 8 (Kolín), 6. Krušič 7,71 (USK), 7. Pomikálek 7,67 (Nymburk), 8. Rohde 7,3 (Ostrava), 9. Kohout 7 (Pardubice), 10. Vette 6,8 (Ústí).

29.10.2014: Osudový soupeř v klíčovém duelu

29.10. Osudový evropský soupeř, který je dvakrát - a z toho jednou až ve finále - odřízl v kvalifikaci od Euroligy, čeká dnes ve 3. kole Eurocupu na hráče Nymburka v Charleroi. Spirou je sok, přes kterého by měla vést cesta k jednomu ze 4 postupových míst, a který v domácí soutěži má jen průměrnou bilanci 3-2, ale také protivník, jenž po dvou porážkách (doma jasně s Římem a o pět v Seville) má už nůž na krku. Největší hrozbu Charleroi představuje střelec Page (16,5 bodu, trojky v soutěži zatím ale jen 15/4), na něhož nový tým spoléhá ještě víc, než v minulé sezoně spoléhal Nymburk. Nebezpeční dále budou forward Wise (13 bodů) a guard Collins (11,5). Kouč Kemzura si dává za cíl zastavení rychlých protiútoků, trojkové palby (za dva zápasy 49/15) a útočného doskakování (průměr 11) soupeře. Charleroi však zároveň ztrácí 17,5 míče na utkání, což se snaží na opačném konci vykompenzovat vlastní agresivní obranou. Zajímavostí kádru je 19letý 221 vysoký slovenský centr Fusek a také guard Hatcher, který v minulosti hájil barvy Děčína. Některé nymburské opory se budou muset vyrovnat se zátěží z nedělní dvojnásobné nastavované z Prostějova a celý tým pak s absencí dalšího muže na pozici 4 (vedle Burnse s Bartoněm). S týmem totiž neodcestoval Rančík, který podle dostupných informací odstoupil kvůli zranění z rozcvičování před utkáním v Prostějově. Duel v Charleroi začíná ve 20:30 a přímo ho přenáší ČT Sport.

29.10.2014: Pecháček v základu proti Štrasburku!

19letý power forward Adam Pecháček už se dostal dokonce do základní sestavy Reggia Emilia pro zápas Eurocupu! Bodově ani jinak se ale na úvod domácího utkání 3. kola se Štrasburkem neprosadil a po pár minutách střídal. Na krátký úsek se do hry vrátil ještě v závěru druhé čtvrtiny a celkem si připsal 5,5 minuty. Dosud nastoupil alespoň na minutu do všech tří zápasů v soutěži.

29.10.2014: Výsledky NBA z 28. října

New Orleans - Orlando 101-84, San Antonio - Dallas 101-100, Lakers - Houston 90-108.