Tomáš po No.1 sekvenci v repre o poctě od Božidara, starém Veseláčovi, Wizards a štvanici na Gargamela

Ač teď na sebe hlavní pozornost strhává "přírodní úkaz" v českém dresu Jan Veselý, srdcem, motorem a mozkem týmu lvů je už v 21 letech on. A poté, co se profauloval zápasem s obhájci a nemohl dokončit duel s Polskem, kde málem předčasně zemřela euforie z třetího českého ME, chtěl konečně říct jedno rozhodné slovo. To, které pronesl v nedělní bitvě s Gruzínci. Svou nespoutanou energií je už v první půlce sfoukl jako svíčku. Ve svém nejhitovějším poločase v repre. Tomáš Satoranský.

Tomáši, rád bych se nejdřív vrátil k duelu se Španělskem. Musel jste ho po zvalchování od Lampeho hrát přes bolest?
Před zápasem jsem nevěděl, jestli budu moct hrát, neabsolvoval jsem ani žádný trénink, ale naštěstí se s tím hrát dalo. Nějaké limitace tam samozřejmě byly, trochu jsem se bál kontaktu v obraně, aby mě do toho zase nepraštili, ale v průběhu zápasu už to bylo ok. A s Gruzií už to bylo mnohem lepší, jen na konci mi to trochu oteklo a cítil jsem to víc.   

Na španělské mistry jste se hodně těšil jako na velkou výzvu. Už od začátku jste se mi ale zdál až přehecovaný a jakoby z toho pramenily i některé vaše fauly, když jste si nedával tolik pozor. Vyčítal jste si to pak?
Byly tam spíš některé školácké fauly. Já ty hráče znám, jsou opravdu chytří a dokážou na sebe neuvěřitelně poutat kontakt soupeře. Jednou mě tam Rubio docela vyškolil, když mi chytnul ruku, rozhodčí to neviděli a pískli to jako faul na něj. A pak přišel na začátku druhé půlky ten útočný faul, který mě docela naštval. V obraně jsem si dával pozor, ale tohle přišlo v útoku. Nevím, jestli to bylo z té motivace, spíš - jak mě to bolelo - jsem si pomáhal víc rukama než tělem.

Předpokládám, že po jen 17 minutách proti šampionům jste to chtěl s Gruzií všechno odčinit.
Vnitřní motivaci jsem určitě měl. Musel jsem odstoupit i proti Polsku, se Španělskem jsem pak nehrál tolik a chtěl jsem vzít tu zodpovědnost na sebe hned od začátku a vést tým, aby získal nějaký dobrý náskok. My jsme věděli, že Gruzie měla v sobotu strašně těžké utkání se Slovinskem, kdy hráli výborně, ale v užší rotaci. Takže jsme na ně chtěli okamžitě vlítnout.Je až neuvěřitelné, že Gruzie táhne celé ME v pěti lidech. Věřil jste tedy, že už v první půlce se vám podaří soupeře tak uštvat?
Oni na začátku postavili zónu, takže jsme si to nejdřív museli v postupném útoku rozťukat. Tentokrát náš útok nebyl vůbec statický, hodně jsme se pohybovali, což se na začátku dařilo s Petrem Bendou. To nám pak dalo sebevědomí do protiútoků, které jsme i díky dobré obraně začali "vybíhat". Bránili jsme agresivně, přebírali clony a získali snadné doskoky, z kterých jsme sprintovali dopředu.

Kolik času nakonec zóně kouč Gruzie Kokoskov věnoval?
Je to v rámci jejich stylu, aby udrželi hráče déle ve hře, i když neříkám, že v zóně se nemaká. Třeba Šermadini by s 216 čísly asi nedokázal hrát 35 minut v útoku a pak ještě v osobní obraně. My jim ale zónu hned od začátku rozbíjeli a oni od toho pak, když jsme šli do vedení o 15, už asi od poloviny druhé čtvrtiny upustili a přešli na osobku.

Po 15 minutách hry jste měl na kontě 16 bodů a 5 asistencí. Byl to váš nej herní úsek v reprezentaci?
Možná jo. Některé poločasy jsem měl podobně dobré i v ACB, ale v repre bylo tohle nejlepší. Důležité bylo, že jsme do statistik dali všechny hráče a mě ten povedený začátek uklidnil. A Honza Veselý to pak dokončil v druhém poločase (11 body v řadě).

Když jste zmínil obra Šermadiniho, zajímalo by mě, proč mu říkáte Gargamel?
To vzniklo v loňském přípravném zápase. Já tam nebyl, ale slyšel jsem, jak jednou Kamil Švrdlík zahlásil, že mu připomíná Gargamela ze Šmoulů a od té doby se to s ním táhne. Kamil ho loni v zápase docela slušně otevřel (smích), tak je to taková populární postava.

Co bylo pro vás důležité v obraně? Gruzínci do poločasu skoro nic netrefili z trojek a podobně dopadali i z nájezdů pod koš.
Oni jsou skvělí střelci, co si berou i těžké trojky. Pořád jsme si ale říkali, že lepší trojky přes nás, než aby šli do nájezdu. Hodně jsme tak přebírali clony se Sanikidzem, který po clonách často odskakuje za oblouk a trojky měl dosud kolem 50 procent. Díky našim dobrým obranám jsme nájezdy pokrývali, hodně jsme se stahovali k sobě a nedovolili žádný lehký koš, což bylo důležité. A taky jsme je víc unavili tím, že si museli víckrát během útoku přihrát.  

Za už velkého manka přišla i technická chyba pro Šermadiniho, který si stěžoval rozhodčím. Už to soupeři tolik neunášeli a mluvili hodně?
Nevím, co tam řekl, ale u druhé technické jsem u toho už byl. Bouchli do míče po koši, na což je už v první půlce sudí upozorňovali, že to bude za technickou. Bylo to celkem oprávněné. Samozřejmě byli i trochu frustrovaní, možná ze začátku na ně nepískli některé fauly, na které byli možná zvyklí ze zápasu se Slovinskem, kde je mimochodem rozhodčí dost zařízli. Nám se naopak povedlo koncentrovat na svou hru a tři čtvrtiny jsme hráli své tempo.   O postupu se bude rozhodovat s Chorvaty, kteří se od prvního zápasu jakoby lepší. Co bude proti nim klíčové?
Viděl jsem je tu hrát jen některé kratší úseky. Na papíře to je neskutečně silný tým, všechno to jsou výrazné postavy různých evropských týmů. Nevím ale, jak se jim daří to poskládat do týmu. Hodně jdou přes střelce Bogdanoviče, který je jejich nejsilnější zbraní. Mají dobré rozehrávače Ukiče s Draperem, kterého znám i z Realu. Hodně to hrají přes pivoty Tomiče se Zoričem, oba jsou výborní ve hře v dolním postavení. Opět to ale myslím nejsou typy, co se tak rychle vracejí do obrany, a to by nám mohlo vyhovovat. Minivýhodou je i to, že Chorvati hráli v neděli až po nás v noci těžký zápas se Slovinskem.

K té vaší rychlosti na ME. Je to velká pocta, když taková legenda jako Božidar Maljkovič řekne, že jste nejlepší run-and-gun tým Evropy? Nebo že i Španělé přiznají, že hrajete rychleji než oni?
(směje se) No, nám nic jiného ani nezbývá. V 5 na 5 jsme úplně jaloví. Je ale hezký, když to některý trenér takhle vyzdvihne. My jsme to věděli od začátku, že jediná šance na nějakou vyrovnanou hru s těžkými soupeři je to tlačit dopředu a být na tom líp fyzicky. To se nám zatím dařilo na určitý čas s každým soupeřem. S Gruzií hned v první půlce, kdy jsme byli agresivní v obraně. Musíme v tom pokračovat i dál. My nejsme tým, co by mohl 5 na 5 soupeřit s těmito vyspělými mužstvy.

Ještě slovo ke kolegovi Veselému. Jakoby to letos v létě byl někdo jiný než poslední dva roky a pomalu najíždí na MVP turnaje. O kolik je to pro něj teď podle vás jiné, kdy ho jako tým vyhledáváte a uzpůsobujete jeho přednostem hru, s čímž v takové míře ve Washingtonu nemůže počítat?
Hlavně si myslím, že Honza si to tu teď hrozně užívá. Po dvou letech se vrátil k basketu, který mu nejvíc sedí a který má rád, byť hraje většinu času na centru. Už se ale přiblížil tomu, jak by se tahle pozice měla hrát, zvykl si na to. Pomáhá nám i neskutečně v obraně proti těm velkým chlapům. A v útoku je naprosto aktivní a agresivní. Konečně je to takovej Veseláč, jakého znám z Partizanu nebo z dřívějších let. Je vyhecovaný a zase udivuje celou Evropu. Doufám, že tyhle výkony si přenese i do NBA a že ukáže, že je tím hráčem, co dobýval Evropu.

Jak až divné pro vás je, že na centru hraje až od léta a teď se už s takovým úspěchem poměřuje na obou stranách hřiště s těmi nejlepšími na vrcholné akci, jakou je mistrovství Evropy?    
Když jsme spolu hráli ještě v repre U18, tak už tam jsme ho někdy používali na pivotu. Jako křídlo má skvělý pohyb a ze clon, co staví, můžeme těžit, protože on pak rychle sbíhá ke koši a otvírá jiné prostory. Navíc je strašně aktivní na útočném doskoku. Takže na té pětce už někdy byl, jen si na to letos musel zase zvyknout. Celkově nám na téhle pozici hrozně pomáhá. Taky je ale důležité ho někdy využít na trojce, zejména proti některým týmům. Třeba proti Španělsku jsme ho tam mohli proti malým španělským křídlům nasadit víc.

Když Honza zmínil, že po zápase s Polskem měl asi šest hovorů během jediného dne s Wizards, jak moc jsou v kontaktu s vámi?
Teď už moc ne. Byl tu jeden člověk, kterého znám, na první dva zápasy turnaje, pak už musel odjet. Myslím, že Wizards ME celkově sledují a to je asi vše.            

 

-trh-


Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 09. 09. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1816 x
| Zdroj: Foto: ČBF/Václav Mudra
Reklama

Reklama02.10.2014: Do čtvrtfinále Čína i Srbsko

Výsledky osmifinále MS žen: Česko - Kanada 71-91, Francie - Brazílie 61-48, Bělorusko - Čína 67-72, Srbsko - Kuba 86-79. Čtvrtfinálové dvojice: Austrálie - Kanada, Španělsko - Čína, Turecko - Srbsko, USA - Francie.

02.10.2014: Satoranský musel vysadit

Tomáš Satoranský nenastoupil za Barcelonu ve středečním semifinále Katalánského poháru a k dispozici nebude ani pro finále. Podle španělských médií ve středu podstoupil vyšetření za účelem nápravy srdeční arytmie. Tato procedura následně vyžaduje tři dny odpočinku.

01.10.2014: Výsledky 2. kola Kooperativa NBL

Ostrava - Kolín 99-66, Pardubice - Děčín 79-70, Ústí - Opava 90-76 po prodloužení, Brno - Prostějov 66-91, Lions - Svitavy 71-83.

01.10.2014: Kanada poslala lvice z MS

Už po čtyřech zápasech skončilo pro české reprezentantky MS v Turecku. A skončilo krutou sprchou 71-91 od Kanady v osmifinálovém utkání. Lvice zcela propadly v obraně, ať už v individuální nebo týmové, a soupeřky dávaly díky tomu spoustu snadných bodů z nájezdů, případně z brejků. A také po útočných doskocích, jichž nasbíraly 11. Češky ani v tomto zápase po svých střelách za míčem téměř nechodily (4) a celkově s Kanadou padly na doskoku drtivě 23-41 (druhá nejlepší za Veselou byla se 4 doskoky rozehrávačka Bartoňová). První odskok pohyblivější a rychlejší Kanaďanky zaznamenaly v závěru první čtvrtiny, kdy nespokojenost Petry Kulichové s odpískaným faulem rezultovala v technickou chybu a pětibodovou šňůru soupeře. Pivotka Besiktase (celkově 12 bodů, vše do poločasu) si tím přitom připsala dvě z pouhých tří osobních chyb týmu ve čtvrtině. Vzápětí se ale mocně snažila vše odčinit, když sama táhla český útok, a to třemi koši s faulem za první tři minuty druhé čtvrtiny. Děravá česká obrana ale vedla (při pouhých šesti faulech) k poločasovému deficitu 32-44 a v druhé půli se zápasem nic neprovedly ani bodové erupce a cirkusové střely nejdříve Elhotové (celkem 13 bodů) a poté Vítečkové (17), která se začala prosazovat řadou samostatných akcí. Tucet bodů za stejný počet minut přidala při prvním větším zapojení na MS top skórerka týmu z loňského ME Stejskalová. Kanaďanky ani po úterním nočním zápase nejevily známky únavy a už do půle protočily bez stopy slábnutí výkonu 10 hráček (lvice 7-8).

01.10.2014: Hosté třikrát úspěšní

Výsledky 2. kola první ligy mužů - skupina Západ: Sparta - Trutnov 64-74, Litoměřice - Vysočina 96-87, Plzeň - Vyšehrad 94-70, Liberec - Sokol pražský 62-86, skupina Východ: VŠB Ostrava - Opava B 68-67, JBC Brno - Olomouc 86-88, Zlín - Šumperk 103-76, Hradec Králové - Šlapanice 98-60.

01.10.2014: Třetí hrací den na MS žen

SKUPINA A: Brazílie - Japonsko 79-56, Španělsko - Česko 67-43, konečné pořadí: 1. Španělsko (3-0, postup do čtvrtfinále), 2. Česko (2-1), 3. Brazílie (1-2), 4. Japonsko (0-3). SKUPINA B: Mosambik - Turecko 54-64, Francie - Kanada 63-59, konečné pořadí: 1. Turecko (3-0, postup do čtvrtfinále), 2. Francie (2-1), 3. Kanada (1-2), 4. Mosambik (0-3). SKUPINA C: Austrálie - Bělorusko 87-45, Korea - Kuba 57-73, konečné pořadí: 1. Austrálie (3-0, postup do čtvrtfinále), 2. Bělorusko (2-1), 3. Kuba (1-2), 4. Korea (0-3). SKUPINA D: Srbsko - Čína 65-63, USA - Angola 119-44, konečné pořadí: 1. USA (3-0, postup do čtvrtfinále), 2. Srbsko (2-1), 3. Čína (1-2), 4. Angola (0-3). Osmifinálové dvojice: Bělorusko - Čína, Srbsko - Kuba, Česko - Kanada, Francie - Brazílie.

01.10.2014: V osmifinále čeká Kanada

Poté, co Francie v závěrečném utkání skupiny B přemohla Kanadu 63-59, znají Češky na MS svého osmifinálového soupeře. Tím bude Kanada. Duel začíná ve středu v 15:15 a přímý přenos vysílá ČT Sport.

30.09.2014: Se Španělskem bez nároku

30.9. Ani jedna lvice neskončila v posledním zápase skupiny na MS proti Španělsku v dvojciferných bodech (nejvíc Bartoňová s 8 a Hanušová se 7). Tým nabral ohromných 23 ztrát (soupeř 17), povolil 17 útočných doskoků (lvice 12), trefil dvě trojky z 10 (Španělky 11/4) a nastřílel pouhých 43 bodů. Úřadující mistryně Evropy, jejichž hra se ve všech segmentech vyznačovala nevídanou rychlostí, daly 67, vyhrály skupinu C a postoupily tak přímo do čtvrtfinále. Češky musí do osmifinále a půjdou na třetí tým skupiny B. V dnešním zápase měly navrch jen do vedení 7-4. Pak za 13,5 minuty stihly pouhé 4 body, když přes dokonalou španělskou obranu několikrát ani netrefily obroučku, proti protivnicím bránícím od míče a přebírajícím si lvice bez potíží na perimetru se neměly šanci dostat do jakýchkoli dobrých pozic a množstvím ztrát (10 po 14 minutách) vítězkám nabíjely do rychlých protiútoků. Zároveň se nedostávaly ke hře pivotek v dolním postavení. Jen opět solidní obrana a nepřesná střelba Španělek umožnily pouze 13bodový rozdíl v poločase (21-34). Ani po změně stran se ale obraz hry nezměnil a favorit si v pohodě došel pro výhru. Jeho lídrem byla power forwardka Lyttle se 17 body a 14 doskoky.

30.09.2014: BallGarden Challenge pro Midgets

Vítězi pražského streetballového turnaje BallGarden Challenge se stali Midgets (Jiří Gróf, Adam Poche, Tomáš Tikalský, Jan Matulka), kteří ve finále zdolali nejtěsnějším poměrem 9-8 SPS Prague Jižák (Jan Holoubek, Martin Juklíček, Viktor Mikeš, Karel Švec, David Šťastný). V zápase o třetí místo vyhráli Grit & Grind (Dominik Adášek, Mirek Rozkot, Robert Jány, Aneta Krobová) nad 4Change 13-4. Soutěž dunkerů ovládl Matěj Bernáth.

30.09.2014: Galatasaray z aféry vybruslil lacino

Disciplinární komise Turecké federace vynesla trest pro Galatasaray Istanbul za odmítnutí sehrát sedmý rozhodující duel mužského ligového finále na konci minulé sezony. Klub dostal poměrně nízkou pokutu 5500 eur a několik činovníků bylo potrestáno zákazem činnosti na pár desítek dnů.

30.09.2014: Sokolovský už přesáhl 7000!

Stylově v rozhodujícím pátém čtvrtfinále NBL s Děčínem se v závěru minulé sezony křídelník Opavy Ladislav Sokolovský přehoupl přes hranici 7000 ligových bodů a stal se teprve 22. mužem, kterému se něco takového v rámci federální a později české nejvyšší soutěže podařilo. Aktuálně je na kótě 7066 a patří mu 22. příčka. Už na místo 14. se posunul hrající asistent Pardubic Levell Sanders, autor 7960 bodů. Z aktivních hráčů je v TOP 30 ještě kolínský David Machač (28. místo) s 6386 body a nymburský Petr Benda s 6117 (30. místo).

30.09.2014: S mistryněmi Evropy od 15:15!

30.9. Dva celky s věkovým průměrem 26 let na sebe narazí na závěr skupiny A mistrovství světa. V průměru 186 vysoké lvice dnes od 15:15 (přímý přenos na ČT Sport) vyzvou o celá tři čísla menší španělské mistryně Evropy a nepůjde o nic menšího než přímý postup do čtvrtfinále. Češky mají soupeřkám co oplácet, neboť je neporazily už od roku 2006. Jenže jeden z favoritů turnaje si aktuálně drží šňůru 13 vítězství v soutěžních zápasech a tu nebude chtít přerušit ani dnes. Kouč Lubor Blažek se chce zaměřit především na bleskovou přechodovou fázi Španělek. A pak musí nachystat pečlivou obranu na nejúdernější trio Lyttle (power forwardka a Hráčka Evropy 2013, zatím průměry 17 bodů, 12,5 doskoku), Torrens (forwardka a Hráčka Evropy 2011, 14,5 bodu), Cruz (guardka, 12,5 bodu). Pokud by Češky vyhrály, měly by lehčího čtvrtfinálového soupeře (Bělorusko, Čína nebo Srbsko). V případě porážky by lvice měly jít v osmifinále na předpokládanou trojku skupiny B Kanadu. Lubor Blažek se však i po zkušenostech z nedávného SP mužů obává, aby nezačala kalkulovat Francie, neboť při porážce s Kanadou v posledním zápase skupiny by z třetího místa šla v osmifinále na Česko a především se ve čtvrtfinále vyhnula Američankám.

29.09.2014: Dohrávka pro Prostějov

Poslední duel 1. kola Kooperativa NBL patřil domácím Orlům, kteří po tuhém boji zdolali USK Praha 79-70.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZ
Aktuální číslo BASKET magazínu


Kontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS