Tomáš po No.1 sekvenci v repre o poctě od Božidara, starém Veseláčovi, Wizards a štvanici na Gargamela

Ač teď na sebe hlavní pozornost strhává "přírodní úkaz" v českém dresu Jan Veselý, srdcem, motorem a mozkem týmu lvů je už v 21 letech on. A poté, co se profauloval zápasem s obhájci a nemohl dokončit duel s Polskem, kde málem předčasně zemřela euforie z třetího českého ME, chtěl konečně říct jedno rozhodné slovo. To, které pronesl v nedělní bitvě s Gruzínci. Svou nespoutanou energií je už v první půlce sfoukl jako svíčku. Ve svém nejhitovějším poločase v repre. Tomáš Satoranský.

Tomáši, rád bych se nejdřív vrátil k duelu se Španělskem. Musel jste ho po zvalchování od Lampeho hrát přes bolest?
Před zápasem jsem nevěděl, jestli budu moct hrát, neabsolvoval jsem ani žádný trénink, ale naštěstí se s tím hrát dalo. Nějaké limitace tam samozřejmě byly, trochu jsem se bál kontaktu v obraně, aby mě do toho zase nepraštili, ale v průběhu zápasu už to bylo ok. A s Gruzií už to bylo mnohem lepší, jen na konci mi to trochu oteklo a cítil jsem to víc.   

Na španělské mistry jste se hodně těšil jako na velkou výzvu. Už od začátku jste se mi ale zdál až přehecovaný a jakoby z toho pramenily i některé vaše fauly, když jste si nedával tolik pozor. Vyčítal jste si to pak?
Byly tam spíš některé školácké fauly. Já ty hráče znám, jsou opravdu chytří a dokážou na sebe neuvěřitelně poutat kontakt soupeře. Jednou mě tam Rubio docela vyškolil, když mi chytnul ruku, rozhodčí to neviděli a pískli to jako faul na něj. A pak přišel na začátku druhé půlky ten útočný faul, který mě docela naštval. V obraně jsem si dával pozor, ale tohle přišlo v útoku. Nevím, jestli to bylo z té motivace, spíš - jak mě to bolelo - jsem si pomáhal víc rukama než tělem.

Předpokládám, že po jen 17 minutách proti šampionům jste to chtěl s Gruzií všechno odčinit.
Vnitřní motivaci jsem určitě měl. Musel jsem odstoupit i proti Polsku, se Španělskem jsem pak nehrál tolik a chtěl jsem vzít tu zodpovědnost na sebe hned od začátku a vést tým, aby získal nějaký dobrý náskok. My jsme věděli, že Gruzie měla v sobotu strašně těžké utkání se Slovinskem, kdy hráli výborně, ale v užší rotaci. Takže jsme na ně chtěli okamžitě vlítnout.Je až neuvěřitelné, že Gruzie táhne celé ME v pěti lidech. Věřil jste tedy, že už v první půlce se vám podaří soupeře tak uštvat?
Oni na začátku postavili zónu, takže jsme si to nejdřív museli v postupném útoku rozťukat. Tentokrát náš útok nebyl vůbec statický, hodně jsme se pohybovali, což se na začátku dařilo s Petrem Bendou. To nám pak dalo sebevědomí do protiútoků, které jsme i díky dobré obraně začali "vybíhat". Bránili jsme agresivně, přebírali clony a získali snadné doskoky, z kterých jsme sprintovali dopředu.

Kolik času nakonec zóně kouč Gruzie Kokoskov věnoval?
Je to v rámci jejich stylu, aby udrželi hráče déle ve hře, i když neříkám, že v zóně se nemaká. Třeba Šermadini by s 216 čísly asi nedokázal hrát 35 minut v útoku a pak ještě v osobní obraně. My jim ale zónu hned od začátku rozbíjeli a oni od toho pak, když jsme šli do vedení o 15, už asi od poloviny druhé čtvrtiny upustili a přešli na osobku.

Po 15 minutách hry jste měl na kontě 16 bodů a 5 asistencí. Byl to váš nej herní úsek v reprezentaci?
Možná jo. Některé poločasy jsem měl podobně dobré i v ACB, ale v repre bylo tohle nejlepší. Důležité bylo, že jsme do statistik dali všechny hráče a mě ten povedený začátek uklidnil. A Honza Veselý to pak dokončil v druhém poločase (11 body v řadě).

Když jste zmínil obra Šermadiniho, zajímalo by mě, proč mu říkáte Gargamel?
To vzniklo v loňském přípravném zápase. Já tam nebyl, ale slyšel jsem, jak jednou Kamil Švrdlík zahlásil, že mu připomíná Gargamela ze Šmoulů a od té doby se to s ním táhne. Kamil ho loni v zápase docela slušně otevřel (smích), tak je to taková populární postava.

Co bylo pro vás důležité v obraně? Gruzínci do poločasu skoro nic netrefili z trojek a podobně dopadali i z nájezdů pod koš.
Oni jsou skvělí střelci, co si berou i těžké trojky. Pořád jsme si ale říkali, že lepší trojky přes nás, než aby šli do nájezdu. Hodně jsme tak přebírali clony se Sanikidzem, který po clonách často odskakuje za oblouk a trojky měl dosud kolem 50 procent. Díky našim dobrým obranám jsme nájezdy pokrývali, hodně jsme se stahovali k sobě a nedovolili žádný lehký koš, což bylo důležité. A taky jsme je víc unavili tím, že si museli víckrát během útoku přihrát.  

Za už velkého manka přišla i technická chyba pro Šermadiniho, který si stěžoval rozhodčím. Už to soupeři tolik neunášeli a mluvili hodně?
Nevím, co tam řekl, ale u druhé technické jsem u toho už byl. Bouchli do míče po koši, na což je už v první půlce sudí upozorňovali, že to bude za technickou. Bylo to celkem oprávněné. Samozřejmě byli i trochu frustrovaní, možná ze začátku na ně nepískli některé fauly, na které byli možná zvyklí ze zápasu se Slovinskem, kde je mimochodem rozhodčí dost zařízli. Nám se naopak povedlo koncentrovat na svou hru a tři čtvrtiny jsme hráli své tempo.   O postupu se bude rozhodovat s Chorvaty, kteří se od prvního zápasu jakoby lepší. Co bude proti nim klíčové?
Viděl jsem je tu hrát jen některé kratší úseky. Na papíře to je neskutečně silný tým, všechno to jsou výrazné postavy různých evropských týmů. Nevím ale, jak se jim daří to poskládat do týmu. Hodně jdou přes střelce Bogdanoviče, který je jejich nejsilnější zbraní. Mají dobré rozehrávače Ukiče s Draperem, kterého znám i z Realu. Hodně to hrají přes pivoty Tomiče se Zoričem, oba jsou výborní ve hře v dolním postavení. Opět to ale myslím nejsou typy, co se tak rychle vracejí do obrany, a to by nám mohlo vyhovovat. Minivýhodou je i to, že Chorvati hráli v neděli až po nás v noci těžký zápas se Slovinskem.

K té vaší rychlosti na ME. Je to velká pocta, když taková legenda jako Božidar Maljkovič řekne, že jste nejlepší run-and-gun tým Evropy? Nebo že i Španělé přiznají, že hrajete rychleji než oni?
(směje se) No, nám nic jiného ani nezbývá. V 5 na 5 jsme úplně jaloví. Je ale hezký, když to některý trenér takhle vyzdvihne. My jsme to věděli od začátku, že jediná šance na nějakou vyrovnanou hru s těžkými soupeři je to tlačit dopředu a být na tom líp fyzicky. To se nám zatím dařilo na určitý čas s každým soupeřem. S Gruzií hned v první půlce, kdy jsme byli agresivní v obraně. Musíme v tom pokračovat i dál. My nejsme tým, co by mohl 5 na 5 soupeřit s těmito vyspělými mužstvy.

Ještě slovo ke kolegovi Veselému. Jakoby to letos v létě byl někdo jiný než poslední dva roky a pomalu najíždí na MVP turnaje. O kolik je to pro něj teď podle vás jiné, kdy ho jako tým vyhledáváte a uzpůsobujete jeho přednostem hru, s čímž v takové míře ve Washingtonu nemůže počítat?
Hlavně si myslím, že Honza si to tu teď hrozně užívá. Po dvou letech se vrátil k basketu, který mu nejvíc sedí a který má rád, byť hraje většinu času na centru. Už se ale přiblížil tomu, jak by se tahle pozice měla hrát, zvykl si na to. Pomáhá nám i neskutečně v obraně proti těm velkým chlapům. A v útoku je naprosto aktivní a agresivní. Konečně je to takovej Veseláč, jakého znám z Partizanu nebo z dřívějších let. Je vyhecovaný a zase udivuje celou Evropu. Doufám, že tyhle výkony si přenese i do NBA a že ukáže, že je tím hráčem, co dobýval Evropu.

Jak až divné pro vás je, že na centru hraje až od léta a teď se už s takovým úspěchem poměřuje na obou stranách hřiště s těmi nejlepšími na vrcholné akci, jakou je mistrovství Evropy?    
Když jsme spolu hráli ještě v repre U18, tak už tam jsme ho někdy používali na pivotu. Jako křídlo má skvělý pohyb a ze clon, co staví, můžeme těžit, protože on pak rychle sbíhá ke koši a otvírá jiné prostory. Navíc je strašně aktivní na útočném doskoku. Takže na té pětce už někdy byl, jen si na to letos musel zase zvyknout. Celkově nám na téhle pozici hrozně pomáhá. Taky je ale důležité ho někdy využít na trojce, zejména proti některým týmům. Třeba proti Španělsku jsme ho tam mohli proti malým španělským křídlům nasadit víc.

Když Honza zmínil, že po zápase s Polskem měl asi šest hovorů během jediného dne s Wizards, jak moc jsou v kontaktu s vámi?
Teď už moc ne. Byl tu jeden člověk, kterého znám, na první dva zápasy turnaje, pak už musel odjet. Myslím, že Wizards ME celkově sledují a to je asi vše.            

 

-trh-


Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 09. 09. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1775 x
| Zdroj: Foto: ČBF/Václav Mudra
Reklama

Reklama


Reklama
02.09.2014: Chystá se Balkánská liga juniorů

O mezinárodní Balkánské lize se v našich krajích mnoho nemluví, ani nepíše. Kupříkladu minulý ročník odehrálo jen devět celků z Bulharska, Makedonie, Rumunska, Kosova, Černé Hory a Izraele. Už od příští sezony by nicméně měly takové soutěže být hned dvě, protože i FIBA Europe podle webu Balkan League schválila její juniorskou obdobu. Účastníci by měli být rozděleni do dvou skupin a absolvovat celkem tři turnaje, po nichž ti nejlepší postoupí do Final-4. Zda však skutečně taková soutěž zahájí své fungování, se uvidí až po zasedání klubů Balkánské ligy 30. září.

02.09.2014: Tvrďák Šarič bez 6 zubů!

Na nevypsanou trofej pro největšího tvrďáka SP ve Španělsku zatím aspiruje dvacetiletý chorvatský fenomén Dario Šarič. Ten po jednom ostřejším zákroku soupeře ve vítězném nedělním duelu s Argentinou přišel hned o šest horních zubů! Šlo prý o implantáty, které si Šarič okamžitě ze hřiště sesbíral, a podal je na střídačku někomu z realizačního týmu. Jeden zub však chyběl a podle všeho nejužitečnějšímu hráči Chorvatů chybí stále. Šarič ihned po inkriminované akci signalizoval kouči Repešovi, že se musí jít srovnat na lavičku, ale ještě před tím stihl vypálit jednu tříbodovou střelu. Chorvatský tým se hned po zápase spojil se sevillskými zubaři, Šaričovi však nemohli pomoct hned následující den, neboť by nemohl nastoupit proti Senegalu. Musel tak čekat až na volný úterek.

02.09.2014: Trest za klíčové písknutí?

Italský sudí Guerrino Cerebuch byl podle srbských médií na SP suspendován. Stát se tak údajně mělo po duelu Francie - Srbsko, jež pro Francouze rozhodl vteřinu před koncem trestným hodem Joffrey Lauvergne, a to po faulu odpískaném právě italským arbitrem.

02.09.2014: Trenér Argentiny kroutil hlavou

Po vybojovaném vítězství 85-81 nad Filipínci, disponujících sestavou o průměru 30 let a 191 čísel, překvapil svou analýzou kouč Argentiny Julio Lamas (jehož tým je o 7 centimetrů vyšší): "Je to nejbláznivější a nejdivnější tým, proti jakému jsem kdy vedl zápas. Mají velmi účinnou hru s šíleným rytmem. A když na to přistoupíte, obrovsky riskujete, že vás dostanou. Na druhou stranu není snadné zastavit jejich létání po kurtu."

02.09.2014: Repeša spílal balkánské mentalitě

Po šokující porážce (75-77) na SP od Senegalců pravil rozzuřený kouč Chorvatů Jasmin Repeša: "Soupeř si výhru plně zasloužil. Byť jsme se několikrát dostali blízko, Senegal kontroloval zápas. A i když to může znít šíleně, pokud bych si mohl vybrat, nikdy bych se nechtěl narodit v balkánské éře. Je mi líto, že to takto musím říct, ale už jsme si kvůli své mentalitě (podceňování papírově slabších) vytrpěli dost i v minulosti. Je neakceptovatelné mít jen dva fauly v první čtvrtině, když soupeř těží z útočných doskoků. Když si hrajete s ohněm, dřív nebo později se spálíte. My si to v zápase stále komplikovali, ale nakonec stejně vše záleželo jen na nás. A i přes tuto porážku věřím, že můžeme na turnaji dojít daleko. Pokud jde o Bojana Bogdanoviče, který začal na lavičce, on tento můj postup akceptoval. Chci prostě ušetřit síly a energii na další zápasy."

02.09.2014: Třetí hrací den SP mužů

SKUPINA A: Írán - Srbsko 70-83, Francie - Egypt 94-55, Brazílie - Španělsko 63-82, pořadí: 1. Španělsko (3-0), 2. Francie (2-1), 3. Srbsko (2-1), 4. Brazílie (2-1), 5. Írán (0-3), 6. Egypt (0-3). SKUPINA B: Chorvatsko - Senegal 75-77 (senzační vítězové měli lepší procento trojek, dali o 2 šestky víc a měli famózního Dienga, autora 27 bodů včetně TH 12/11 za 40 minut, Chorvaty držela pouze trojice Bogdanovič (15), Šarič (15), Tomič (14)), Argentina - Filipíny 85-81, Portoriko - Řecko 79-90, pořadí: 1. Řecko (3-0), 2. Argentina (2-1), 3. Chorvatsko (2-1), 4. Senegal (2-1), 5. Filipíny (0-3), 6. Portoriko (0-3).

01.09.2014: Národní lvice stále neporaženy

Češky v přípravě na MS postoupily k aklimatizačnímu turnaji v Ankaře, kde na úvod složily pátý tým Evropy Bělorusko 59-51 (Elhotová 20, Vítečková 14, doskoky 38-28). Po famózním úvodu 27-7, kdy z precizní obrany vyrážely do brejků a k tomu přidávaly i distanční trefy, vyšplhaly až k poločasovému vedení 38-20. Nezastavil je ani celoplošný presink a 16 body při budování trháku nejvíc zazářila Elhotová. "Z první půlky jsem měla pocit, jako by si obě družstva přišla jen tak zahrát. Oproti ostatním zápasům, kdy jsme hrály proti týmům, co praktikují fyzičtější basket, to bylo skoro tréninkové tempo," překvapilo Evu Vítečkovou. V druhé půli ale soupeřky zaktivizovala Levčenka, která už na začátku třetí čtvrtky zkompletovala double-double (na konci 19 bodů, 16 doskoků), a lvice pod tlakem obrany i velkého množství nepřesností náskok postupně ztrácely. Když se však smrskl na 5 bodů, podržela tým Vítečková a 9 body jej uklidnila. "Bělorusky nehrály to, na co mají. Oproti předchozím rokům jim chybí dvě důležité podkošové hráčky. Bylo jasné, že v poločase dostanou seřváno od trenéra. Taky přišly ze šatny pozdě, začaly hrát tvrději a dařila se jim střelba. My tak nesmíme povolit, ani když vedeme o tolik bodů," zdůraznila Vítečková. Kouč Lubor Blažek dodal: "Na hráčkách byla vidět únava, která se projevila především ve druhém poločase. Ten první byl dobrý, útočně i obranně."

01.09.2014: Vstupenkový rekord dějin Vlků

Minnesota Timberwolves letos už podesáté v řadě chyběli v play-off NBA a navíc vyměnili do Clevelandu i hlavní hvězdu týmu Kevina Lovea, přesto čerstvě zaznamenali rekordní týden v prodeji lístků, což obnáší víc než tři stovky prodaných celosezonních permanentek. Tak by to mělo vypadat - hvězda nehvězda, "show must go on".

01.09.2014: Srbové cítili křivdu

Francouz Joffrey Lauvergne, který po získaném faulu svou šestkou vteřinu před koncem rozhodl na SP souboj se Srbskem, férově přiznal, že nebyl faulován. Pro poražené byla tahle porážka hořká i proto, že Lauvergne hrál poslední dvě sezony za Partizan Bělehrad. Za Srby promluvil po zápase Miroslav Raduljica, který v rodném jazyce prohlásil, že by nebyl objektivní a novináři by se měli na situaci zeptat Lauvergneho nebo rozhodčích. To trenér Saša Djordjevič si servítky nebral a vzkázal: "Každý chybný výrok v zápase šel proti nám."

01.09.2014: X-faktor se přiznal

Stal se nečekaným hrdinou dvou kvalifikačních bitev. Chybělo však málo, aby byl hrdinou velesmutným. Pavel Houška se na nymburském webu přiznal, že v samém závěru posledního duelu v Maďarsku se mylně domníval, že při rozdílu o 16, který tehdy ve skore byl, už postupuje soupeř, a proto po pasu Balvína místo držení času zvedl střelu téměř z trojky. A trefil. Minout, stačilo by bývalo domácím k postupu během pěti posledních vteřin docílit jediné šestky. To se jim i povedlo, jenže Houška mezitím srazil rozdíl na 14. I takové momenty rozhodují o osudu velkých zápasů a v tomto případě i o osudu celé kvalifikace.

01.09.2014: Kadeti svou jízdu nedotáhli

Jediná trojka z 23 pokusů a na hlavu prohraný doskok (39-60). To byly hlavní elementy porážky Čechů (60-84, Nábělek a Váňa 10) v duelu s Anglií o třetí místo na B-divizním ME kadetů. Tento výsledek znamená, že do elitní divize míří soupeř a mladí lvi budou muset zabojovat o návrat mezi evropskou smetánku zase za rok a věřit, že třetí pokus už bude úspěšný.

01.09.2014: Turci se proztráceli k debaklu

Třicet minut dokázali držet hráči Turecka favorita z USA ve druhém duelu SP v obavách (60-66), aby poté docela odešli a padli 77-98. Jejich problémem No.1 bylo děsivých 28 ztrát (13 do půle, USA celkem 12), jimiž postupně stále víc nabíjeli soupeři do jeho smrtících brejků. Když navíc obhájci přidali nějakou tu trojku (celkem 8) a útočný doskok (do půle pouhé 3, nakonec 10) i vynucenou šestku (do půle 5/3, na konci 19/12), trvalý tlak v obraně se soustavou bloků je dovedl k vysoké výhře. Poločas, který vyhráli 40-35, přitom Turkům až na ztráty jejich herní plán skvěle vycházel. Ve vydatně si vypomáhající zóně nutili Američany do spíš míjených trojek (první čtvrtina 9/1), nedávali jim střelecké fauly, vládli na doskoku (21-12) a i přes řadu ztrát udrželi na uzdě soupeřovu přechodovou hru. Lídr USA Harden měl v poločase 4 body a 3 fauly, vracející se rozehrávač Rose bod, 0 asistencí a -7 v plus/minus a top skórer z přípravy, centr Davis, nedal ani bod. V extrémně zpomaleném útoku, maximálně využívajícím 24vteřinový limit, soustředili Turci (využili až 10členné rotace) hru pod koš na své obry a do půle měli trestnou bilanci 18/13 ze 14 získaných faulů. Obhájce však o půli provedl řadu vylepšení hry, urychlil přechod, přidal útočný doskok a Turkům zbytečně nedával šestky. Ti sice po 5 trojkách za 7 minut třetí čtvrtiny vedli 51-45, ale od té doby jim pšenka v zápase se spoustou odpískaných kroků kvést přestala. Zejména když turbo zapnul nejlepší hráč zápasu Faried (22) a jeho podkošový kolega Davis (11 bodů po čtyřech minutách 3. čtvrtiny a celkem 19).

01.09.2014: Druhý hrací den SP mužů

SKUPINA A: Srbsko - Francie 73-74, Brazílie - Írán 79-50, Španělsko - Egypt 91-54, pořadí: 1. Španělsko (2-0), 2. Brazílie (2-0), 3. Srbsko (1-1), 4. Francie (1-1), 5. Egypt (0-2), 6. Írán (0-2). SKUPINA B: Argentina - Chorvatsko 85-90, Senegal - Portoriko 82-75, Filipíny - Řecko 70-82, pořadí: 1. Řecko (2-0), 2. Chorvatsko (2-0), 3. Argentina (1-1), 4. Senegal (1-1), 5. Filipíny (0-2), 6. Portoriko (0-2). SKUPINA C: Dominikánský republika - Nový Zéland 76-63, Finsko - Ukrajina 81-76, Turecko - USA 77-98, pořadí: 1. USA (2-0), 2. Ukrajina (1-1), 3. Dominikánská republika (1-1), 4. Turecko (1-1), 5. Finsko (1-1), 6. Nový Zéland (0-2). SKUPINA D: Korea - Austrálie 55-89, Slovinsko - Mexiko 89-68, Litva - Angola 75-62, pořadí: 1. Slovinsko (2-0), 2. Litva (2-0), 3. Austrálie (1-1), 4. Angola (1-1), 5. Mexiko (0-2), 6. Korea (0-2).

31.08.2014: První hrací den SP mužů

SKUPINA A: Egypt - Srbsko 64-85, Francie - Brazílie 63-65, Írán - Španělsko. SKUPINA B: Chorvatsko - Filipíny 81-78 po prodloužení, Portoriko - Argentina 75-98, Řecko - Senegal 87-64. SKUPINA C: Ukrajina - Dominikánská republika 72-62, Nový Zéland - Turecko 73-76, USA - Finsko 114-55. SKUPINA D: Angola - Korea 80-69, Austrálie - Slovinsko 80-90, Mexiko - Litva 74-87.

30.08.2014: Ještě jedna šance kadetů!

30.8. Repre kadetů postoupila na B-divizním ME do závěrečné fáze. Ve čtyřčlenné skupině o 1.-8. místo skolila Rakušany 62-39 (Váňa 17, Hartig 14) a padla s Černou Horou 49-70 (Váňa 11), což jí vyneslo druhé místo s bilancí 2-1 a postup do pátečního semifinále. V něm mladí lvi podlehli Izraelcům 63-76 (Kozák 15, Hartig 12, tým 20 ztrát) a dnes je čeká duel s Anglií o třetí postupové místo. V případě úspěchu by všechny lví mládežnické reprezentace měly v držení divizi A, k tomu ženy jako šestý celek Evropy budou už za pár týdnů válčit na MS a muži čerstvě postoupili na ME.

29.08.2014: Satoranský s Barcou do Asie

Rozehrávač Tomáš Satoranský se na začátku října vydá s Barcelonou do čínského města Chang-čou a také do Tchaj-peje, metropole Tchaj-wanu. Během týdenního turné tým sehraje dvě utkání: 7. října v Chan-čou s místním účastníkem čínské ligy (Lions) v hale pro pět tisíc lidí a 11. října v Tchaj-peji znovu s lokálním týmem v aréně pro 15 tisíc diváků. Mimo zápasy na Barcelonu čeká řada setkání s médii a sponzory, otevřený trénink, návštěva univerzity v Chang-čou a také akce pro děti.

Archiv starších novinek >>
Aktuální číslo magazínu.

Titulní strana BASKETMAG.CZ
Aktuální číslo BASKET magazínu


Kontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS