Tomáš po No.1 sekvenci v repre o poctě od Božidara, starém Veseláčovi, Wizards a štvanici na Gargamela

Ač teď na sebe hlavní pozornost strhává "přírodní úkaz" v českém dresu Jan Veselý, srdcem, motorem a mozkem týmu lvů je už v 21 letech on. A poté, co se profauloval zápasem s obhájci a nemohl dokončit duel s Polskem, kde málem předčasně zemřela euforie z třetího českého ME, chtěl konečně říct jedno rozhodné slovo. To, které pronesl v nedělní bitvě s Gruzínci. Svou nespoutanou energií je už v první půlce sfoukl jako svíčku. Ve svém nejhitovějším poločase v repre. Tomáš Satoranský.

Tomáši, rád bych se nejdřív vrátil k duelu se Španělskem. Musel jste ho po zvalchování od Lampeho hrát přes bolest?
Před zápasem jsem nevěděl, jestli budu moct hrát, neabsolvoval jsem ani žádný trénink, ale naštěstí se s tím hrát dalo. Nějaké limitace tam samozřejmě byly, trochu jsem se bál kontaktu v obraně, aby mě do toho zase nepraštili, ale v průběhu zápasu už to bylo ok. A s Gruzií už to bylo mnohem lepší, jen na konci mi to trochu oteklo a cítil jsem to víc.   

Na španělské mistry jste se hodně těšil jako na velkou výzvu. Už od začátku jste se mi ale zdál až přehecovaný a jakoby z toho pramenily i některé vaše fauly, když jste si nedával tolik pozor. Vyčítal jste si to pak?
Byly tam spíš některé školácké fauly. Já ty hráče znám, jsou opravdu chytří a dokážou na sebe neuvěřitelně poutat kontakt soupeře. Jednou mě tam Rubio docela vyškolil, když mi chytnul ruku, rozhodčí to neviděli a pískli to jako faul na něj. A pak přišel na začátku druhé půlky ten útočný faul, který mě docela naštval. V obraně jsem si dával pozor, ale tohle přišlo v útoku. Nevím, jestli to bylo z té motivace, spíš - jak mě to bolelo - jsem si pomáhal víc rukama než tělem.

Předpokládám, že po jen 17 minutách proti šampionům jste to chtěl s Gruzií všechno odčinit.
Vnitřní motivaci jsem určitě měl. Musel jsem odstoupit i proti Polsku, se Španělskem jsem pak nehrál tolik a chtěl jsem vzít tu zodpovědnost na sebe hned od začátku a vést tým, aby získal nějaký dobrý náskok. My jsme věděli, že Gruzie měla v sobotu strašně těžké utkání se Slovinskem, kdy hráli výborně, ale v užší rotaci. Takže jsme na ně chtěli okamžitě vlítnout.Je až neuvěřitelné, že Gruzie táhne celé ME v pěti lidech. Věřil jste tedy, že už v první půlce se vám podaří soupeře tak uštvat?
Oni na začátku postavili zónu, takže jsme si to nejdřív museli v postupném útoku rozťukat. Tentokrát náš útok nebyl vůbec statický, hodně jsme se pohybovali, což se na začátku dařilo s Petrem Bendou. To nám pak dalo sebevědomí do protiútoků, které jsme i díky dobré obraně začali "vybíhat". Bránili jsme agresivně, přebírali clony a získali snadné doskoky, z kterých jsme sprintovali dopředu.

Kolik času nakonec zóně kouč Gruzie Kokoskov věnoval?
Je to v rámci jejich stylu, aby udrželi hráče déle ve hře, i když neříkám, že v zóně se nemaká. Třeba Šermadini by s 216 čísly asi nedokázal hrát 35 minut v útoku a pak ještě v osobní obraně. My jim ale zónu hned od začátku rozbíjeli a oni od toho pak, když jsme šli do vedení o 15, už asi od poloviny druhé čtvrtiny upustili a přešli na osobku.

Po 15 minutách hry jste měl na kontě 16 bodů a 5 asistencí. Byl to váš nej herní úsek v reprezentaci?
Možná jo. Některé poločasy jsem měl podobně dobré i v ACB, ale v repre bylo tohle nejlepší. Důležité bylo, že jsme do statistik dali všechny hráče a mě ten povedený začátek uklidnil. A Honza Veselý to pak dokončil v druhém poločase (11 body v řadě).

Když jste zmínil obra Šermadiniho, zajímalo by mě, proč mu říkáte Gargamel?
To vzniklo v loňském přípravném zápase. Já tam nebyl, ale slyšel jsem, jak jednou Kamil Švrdlík zahlásil, že mu připomíná Gargamela ze Šmoulů a od té doby se to s ním táhne. Kamil ho loni v zápase docela slušně otevřel (smích), tak je to taková populární postava.

Co bylo pro vás důležité v obraně? Gruzínci do poločasu skoro nic netrefili z trojek a podobně dopadali i z nájezdů pod koš.
Oni jsou skvělí střelci, co si berou i těžké trojky. Pořád jsme si ale říkali, že lepší trojky přes nás, než aby šli do nájezdu. Hodně jsme tak přebírali clony se Sanikidzem, který po clonách často odskakuje za oblouk a trojky měl dosud kolem 50 procent. Díky našim dobrým obranám jsme nájezdy pokrývali, hodně jsme se stahovali k sobě a nedovolili žádný lehký koš, což bylo důležité. A taky jsme je víc unavili tím, že si museli víckrát během útoku přihrát.  

Za už velkého manka přišla i technická chyba pro Šermadiniho, který si stěžoval rozhodčím. Už to soupeři tolik neunášeli a mluvili hodně?
Nevím, co tam řekl, ale u druhé technické jsem u toho už byl. Bouchli do míče po koši, na což je už v první půlce sudí upozorňovali, že to bude za technickou. Bylo to celkem oprávněné. Samozřejmě byli i trochu frustrovaní, možná ze začátku na ně nepískli některé fauly, na které byli možná zvyklí ze zápasu se Slovinskem, kde je mimochodem rozhodčí dost zařízli. Nám se naopak povedlo koncentrovat na svou hru a tři čtvrtiny jsme hráli své tempo.   O postupu se bude rozhodovat s Chorvaty, kteří se od prvního zápasu jakoby lepší. Co bude proti nim klíčové?
Viděl jsem je tu hrát jen některé kratší úseky. Na papíře to je neskutečně silný tým, všechno to jsou výrazné postavy různých evropských týmů. Nevím ale, jak se jim daří to poskládat do týmu. Hodně jdou přes střelce Bogdanoviče, který je jejich nejsilnější zbraní. Mají dobré rozehrávače Ukiče s Draperem, kterého znám i z Realu. Hodně to hrají přes pivoty Tomiče se Zoričem, oba jsou výborní ve hře v dolním postavení. Opět to ale myslím nejsou typy, co se tak rychle vracejí do obrany, a to by nám mohlo vyhovovat. Minivýhodou je i to, že Chorvati hráli v neděli až po nás v noci těžký zápas se Slovinskem.

K té vaší rychlosti na ME. Je to velká pocta, když taková legenda jako Božidar Maljkovič řekne, že jste nejlepší run-and-gun tým Evropy? Nebo že i Španělé přiznají, že hrajete rychleji než oni?
(směje se) No, nám nic jiného ani nezbývá. V 5 na 5 jsme úplně jaloví. Je ale hezký, když to některý trenér takhle vyzdvihne. My jsme to věděli od začátku, že jediná šance na nějakou vyrovnanou hru s těžkými soupeři je to tlačit dopředu a být na tom líp fyzicky. To se nám zatím dařilo na určitý čas s každým soupeřem. S Gruzií hned v první půlce, kdy jsme byli agresivní v obraně. Musíme v tom pokračovat i dál. My nejsme tým, co by mohl 5 na 5 soupeřit s těmito vyspělými mužstvy.

Ještě slovo ke kolegovi Veselému. Jakoby to letos v létě byl někdo jiný než poslední dva roky a pomalu najíždí na MVP turnaje. O kolik je to pro něj teď podle vás jiné, kdy ho jako tým vyhledáváte a uzpůsobujete jeho přednostem hru, s čímž v takové míře ve Washingtonu nemůže počítat?
Hlavně si myslím, že Honza si to tu teď hrozně užívá. Po dvou letech se vrátil k basketu, který mu nejvíc sedí a který má rád, byť hraje většinu času na centru. Už se ale přiblížil tomu, jak by se tahle pozice měla hrát, zvykl si na to. Pomáhá nám i neskutečně v obraně proti těm velkým chlapům. A v útoku je naprosto aktivní a agresivní. Konečně je to takovej Veseláč, jakého znám z Partizanu nebo z dřívějších let. Je vyhecovaný a zase udivuje celou Evropu. Doufám, že tyhle výkony si přenese i do NBA a že ukáže, že je tím hráčem, co dobýval Evropu.

Jak až divné pro vás je, že na centru hraje až od léta a teď se už s takovým úspěchem poměřuje na obou stranách hřiště s těmi nejlepšími na vrcholné akci, jakou je mistrovství Evropy?    
Když jsme spolu hráli ještě v repre U18, tak už tam jsme ho někdy používali na pivotu. Jako křídlo má skvělý pohyb a ze clon, co staví, můžeme těžit, protože on pak rychle sbíhá ke koši a otvírá jiné prostory. Navíc je strašně aktivní na útočném doskoku. Takže na té pětce už někdy byl, jen si na to letos musel zase zvyknout. Celkově nám na téhle pozici hrozně pomáhá. Taky je ale důležité ho někdy využít na trojce, zejména proti některým týmům. Třeba proti Španělsku jsme ho tam mohli proti malým španělským křídlům nasadit víc.

Když Honza zmínil, že po zápase s Polskem měl asi šest hovorů během jediného dne s Wizards, jak moc jsou v kontaktu s vámi?
Teď už moc ne. Byl tu jeden člověk, kterého znám, na první dva zápasy turnaje, pak už musel odjet. Myslím, že Wizards ME celkově sledují a to je asi vše.            

 

-trh-


Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 09. 09. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1866 x
| Zdroj: Foto: ČBF/Václav Mudra


26.11.2014: Pecháček: 2 body při výhře

Výsledky 7. kola Eurocupu - SKUPINA A: Reggio Emilia - Paříž 78-72 (za domácí Pecháček 8 minut, 2 body, 1 doskok). SKUPINA B: Artland - Cantu 66-68. SKUPINA F: Zielona Gora - PAOK Soluň 84-77.

25.11.2014: Náš muž v Argentině

Power forward Jiří Hubálek bude hrát za sedmý celek argentinské nejvyšší soutěže Libertad Sunchales. 32letý, 208 vysoký ex-reprezentant až do dubnového zranění hrál v minulé sezoně v v saudskoarabském Al Hilal. Dříve už působil i v Libanonu a například ročník 2012/13 odehrál za Benátky v Serii A.

25.11.2014: Výsledky NBA z 24. listopadu

Charlotte - Clippers 92-113, Cleveland - Orlando 106-74, Philadelphia - Portland 104-114, Toronto - Phoenix 104-100, Houston - New York 91-86, Dallas - Indiana 100-111, Utah - Chicago 95-97.

24.11.2014: Orli v bolestech přemohli Beksu

24.11. O tři osové muže oslabené Pardubice podruhé ve čtyřech dnech sahaly po vítězství na půdě jednoho z finalistů posledních pěti ročníků NBL. A i podruhé odcházeli hráči Beksy ze hřiště zklamaní. Prostějov si doma bez druhého nej skórera Slezáka dlouho hrál s ohněm, když sedm minut do konce ztrácel už 65-72, ale menší počet ztrát i větší počet útočných doskoků mu daly dohromady o 13 pokusů z pole navíc a to jej spolu se dvěma velkými distančními projektily Mrviše v posledních dvou minutách dohrávky 15. kola dovedlo k očekávanému vítězství 86-81.

24.11.2014: Litoměřice a Hradec: devět k nule

Výsledky 9. kola první ligy mužů - skupina Západ: Trutnov - GBA Sparta 79-77, Vysočina - Litoměřice 61-72, Vyšehrad - Plzeň 74-76, Sokol pražský - Liberec 79-61, pořadí: 1. Litoměřice (9-0), 2. Sokol (7-2), 3. Plzeň (6-3), 4. Trutnov (5-4), 5. Sparta (4-5), 6. Vysočina (3-6), 7. Vyšehrad (2-7), 8. Liberec (0-9). Skupina Východ: Opava B - VŠB Ostrava 87-56, Olomouc - JBC Brno 70-84, Šumperk - Zlín 73-80, Šlapanice - Hradec Králové 72-79, pořadí: 1. Hradec (9-0), 2. Zlín (7-2), 3. Brno (6-3), 4. Opava B (4-5), 5. Olomouc (3-6), 6. Šlapanice (3-6), 7. Šumperk (2-7), 8. Ostrava (2-7).

24.11.2014: Výsledky NBA z 23. listopadu

Memphis - Clippers 107-91, Boston - Portland 88-94, Miami - Charlotte 94-93, Oklahoma - Golden State 86-91, Lakers - Denver 94-101 PP.

23.11.2014: Nymburk se přiblížil 8. místu

ČEZ Basketball Nymburk si doma připsal povinné vítězství nad Minskem 79-65, ve VTB lize si tak polepšil na bilanci 4-5 a na 9. místě již atakuje aktuálně poslední play-off tým Samaru (4-4). Uspěl především díky výborné úspěšnosti střelby dvojek (33/22, hosté 37/15) i trojek (19/8, hosté 29/9), o tři lepší byl i ze šestek (13/11 ku 12/8), k nimž se ovšem dostával téměř výhradně v první půli (11/9). Nemít tak přesné ruce, mohli mít domácí velké problémy především kvůli děravému obrannému doskoku, kde jeden útok umožnili soupeři i čtyři nebo pět nových střel, a méně ztrácející Minsk (16-12, 5 Welsch, 4 Pomikálek, 3 Washington) tak právě díky 17 útočným doskokům (Freeman i Laškevič po 4, přitom oba 0 v obraně) měl oproti domácím o 14 střel z pole navíc. Vítězové si hlavní náskok utvořili už do poločasu (44-33), kdy se shodně za 9 trefili Simmons a Burns (jen on a Benda (po 4) získali do půle z týmu víc než 1 doskok). Hruban & partneři v utkání zavřeli klíčového rozehrávače Mirkoviče (v zápase 2 body za 12 minut) a v útoku byli v kulise 540 diváků nejproduktivnější Burns (18+7 doskoků), Raivio (10), Benda (10+6 doskoků) a Simmons (15, trojky 7/4), který ve třetí čtvrtině přežil i hodně divoký dopad z velké výšky na hlavu. Zřejmě o něco hůř skončil zápas pro rozehrávače Washingtona, jenž musel ze hry nejspíš s poraněným kolenem už na konci druhé čtvrtiny. K zápasu nebyl nominován Rančík, který pravděpodobně ještě není v plné fyzické formě.

23.11.2014: Marcus Williams novým rekordmanem

Po Eurocupu (Omar Cook) má čerstvě nového rekordmana v počtu asistencí v jednom utkání i Euroliga (počítá se od jejího oficiálního vzniku, tedy jen za aktuální století). Stal se jím playmaker CZ Bělehrad Marcus Williams, který ve dvakrát prodlužovaném venkovním duelu 6. kola s Galatasarayem naposílal 17 asistencí za 37 minut ve hře, proti pouhé jediné ztrátě! Předchozí rekord (15) držel John Linehan z Nancy a platil od roku 2011. Mimochodem, dvojité prodloužení se hrálo v Eurolize po více než dvou letech.

23.11.2014: Pašutin se vrátil vítězně

Nový trenér Kazaně Jevgenij Pašutin (nahradil vypoklonkovaného Řeka Pedoulakise, který podle klubového prezidenta nemluví mnoho anglicky, a bylo tak pro něj těžké jen s tlumočníkem uřídit americké hvězdy), který Unics dovedl v roce 2011 k vítězství v Eurocupu, následně jej úspěšně koučoval v Eurolize a po dvou letech se do klubu nyní vrátil, hned po svém příchodu oslavil první úspěch. V domácím utkání 6. kola Euroligy s Efesem se jeho staronový celek dokázal vypořádat i s 15bodovým druhopoločasovým mankem.

23.11.2014: Zápasy Mavericks v nové dimenzi!

Technologický guru basketbalového světa a majitel Dallas Mavericks Mark Cuban přišel s další peckou. Chystá se odhalit nový způsob snímání zápasů, který by měl posunout jejich sledování do úplně jiné dimenze. Společnost freeD, do níž Cuban sám investoval, už v American Airlines Center dokončila instalaci speciálních kamer schopných snímání ve vysokém rozlišení a v pátečním zápase s Lakers je podrobila prvnímu testu. Technologie už byla použita v NFL a také v All-Star Game NBA 2014. V čem spočívá? Díky novým kamerám a speciálnímu softwaru bude možné každý záběr zastavit a natočit si ho z jakéhokoli úhlu, což si budou moct užít jak diváci u TV obrazovek, tak fanoušci v aréně díky přenosu těchto vychytávek přímo na jumbotron. Podle Cubana bude možné z každého záběru vypreparovat prakticky cokoli, například výsek pohledu Tysona Chandlera při úvodním rozskoku. Software bude schopen pomocí dat ze systému v podstatě stvořit jakýkoli typ nebo úhel záběru. "Když míč odletí do autu a vy budete chtít zjistit, kdo se ho dotkl naposledy, natočíte si tu situaci z jakékoli strany," chlubí se Cuban, jehož nový systém budou moct využívat i ve videocentrále NBA v Secaucusu. Většina klubů NBA aktuálně využívá kamery SportVU, pomocí nichž se dají získávat například informace o rychlosti hráčů či jejich uběhnuté vzdálenosti. "Naše technologie SportVU smete. A pro fanoušky bude teď sledování zápasů úlet," kasá se Cuban. Přesné datum uvedení systému do pravidelného provozu ještě není známo, ale nemělo by to trvat dlouho.

23.11.2014: Poprvé kompletní Nymburk vs. Minsk

23.11. Předposlední tým soutěže Tsmoki Minsk (1-6) se dnes od 16 hodin (vysílá stanice Sport5) představí na nymburské palubovce v dalším utkání VTB ligy. Běloruský celek nicméně před pár dny, ihned po výměně trenéra, získal svůj první úspěch sezony, a to v Krasnojarsku (na videu z utkání v modrých dresech). Podle nymburského trenéra Kestutise Kemzury si jeho skvadra (3-5) bude muset dát pozor na vysoké tempo a protiútoky Minsku, jeho agresivní atakování vymezené území a kvalitní střelce z dlouhých vzdáleností. Nejnebezpečnějším hráčem mladého týmu je point guard Mirkovič. Minsk má šest střelců mezi 10 až 13 body, dává 76 bodů na utkání a inkasuje 92. Nymburk by měl mít poprvé v sezoně kompletní sestavu.

23.11.2014: IMOS zdolal tým Nymburka

Výsledky 7. kola ŽBL: Hradec Králové - Valosun Brno 82-77 (Křížová 26 - Vlková 18), IMOS Brno - Nymburk 63-60 (Stejskalová 26 - Rolle 10), Trutnov - Slavia Praha 99-79 (Pazderová 29, Ostarello 27 - Lowenthal 21), Karlovy Vary - Strakonice 60-63 (Blažejewski a Sedláčkvá 13 - Kastanek 17), Slovanka - Ostrava 54-65 (Simmons 11 - Hilliard 13).

23.11.2014: Výsledky NBA z 22. listopadu

Indiana - Phoenix 83-106, Orlando - Miami 92-99, Cleveland - Toronto 93-110, New York - Philadelphia 91-83, Houston - Dallas 95-92, Minnesota - Sacramento 101-113, Milwaukee - Washington 100-111, San Antonio - Brooklyn 99-87, Utah - New Orleans 94-106.

22.11.2014: Děčínská série pokračuje

Sobotní výsledky 15. kola Kooperativa NBL: Svitavy - Děčín 63-78, Opava - Brno 93-81, Kolín - USK 73-58.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS