Tomáš po No.1 sekvenci v repre o poctě od Božidara, starém Veseláčovi, Wizards a štvanici na Gargamela

Ač teď na sebe hlavní pozornost strhává "přírodní úkaz" v českém dresu Jan Veselý, srdcem, motorem a mozkem týmu lvů je už v 21 letech on. A poté, co se profauloval zápasem s obhájci a nemohl dokončit duel s Polskem, kde málem předčasně zemřela euforie z třetího českého ME, chtěl konečně říct jedno rozhodné slovo. To, které pronesl v nedělní bitvě s Gruzínci. Svou nespoutanou energií je už v první půlce sfoukl jako svíčku. Ve svém nejhitovějším poločase v repre. Tomáš Satoranský.

Tomáši, rád bych se nejdřív vrátil k duelu se Španělskem. Musel jste ho po zvalchování od Lampeho hrát přes bolest?
Před zápasem jsem nevěděl, jestli budu moct hrát, neabsolvoval jsem ani žádný trénink, ale naštěstí se s tím hrát dalo. Nějaké limitace tam samozřejmě byly, trochu jsem se bál kontaktu v obraně, aby mě do toho zase nepraštili, ale v průběhu zápasu už to bylo ok. A s Gruzií už to bylo mnohem lepší, jen na konci mi to trochu oteklo a cítil jsem to víc.

Na španělské mistry jste se hodně těšil jako na velkou výzvu. Už od začátku jste se mi ale zdál až přehecovaný a jakoby z toho pramenily i některé vaše fauly, když jste si nedával tolik pozor. Vyčítal jste si to pak?
Byly tam spíš některé školácké fauly. Já ty hráče znám, jsou opravdu chytří a dokážou na sebe neuvěřitelně poutat kontakt soupeře. Jednou mě tam Rubio docela vyškolil, když mi chytnul ruku, rozhodčí to neviděli a pískli to jako faul na něj. A pak přišel na začátku druhé půlky ten útočný faul, který mě docela naštval. V obraně jsem si dával pozor, ale tohle přišlo v útoku. Nevím, jestli to bylo z té motivace, spíš - jak mě to bolelo - jsem si pomáhal víc rukama než tělem.

Předpokládám, že po jen 17 minutách proti šampionům jste to chtěl s Gruzií všechno odčinit.
Vnitřní motivaci jsem určitě měl. Musel jsem odstoupit i proti Polsku, se Španělskem jsem pak nehrál tolik a chtěl jsem vzít tu zodpovědnost na sebe hned od začátku a vést tým, aby získal nějaký dobrý náskok. My jsme věděli, že Gruzie měla v sobotu strašně těžké utkání se Slovinskem, kdy hráli výborně, ale v užší rotaci. Takže jsme na ně chtěli okamžitě vlítnout.

Je až neuvěřitelné, že Gruzie táhne celé ME v pěti lidech. Věřil jste tedy, že už v první půlce se vám podaří soupeře tak uštvat?
Oni na začátku postavili zónu, takže jsme si to nejdřív museli v postupném útoku rozťukat. Tentokrát náš útok nebyl vůbec statický, hodně jsme se pohybovali, což se na začátku dařilo s Petrem Bendou. To nám pak dalo sebevědomí do protiútoků, které jsme i díky dobré obraně začali "vybíhat". Bránili jsme agresivně, přebírali clony a získali snadné doskoky, z kterých jsme sprintovali dopředu.

Kolik času nakonec zóně kouč Gruzie Kokoskov věnoval?
Je to v rámci jejich stylu, aby udrželi hráče déle ve hře, i když neříkám, že v zóně se nemaká. Třeba Šermadini by s 216 čísly asi nedokázal hrát 35 minut v útoku a pak ještě v osobní obraně. My jim ale zónu hned od začátku rozbíjeli a oni od toho pak, když jsme šli do vedení o 15, už asi od poloviny druhé čtvrtiny upustili a přešli na osobku.

Po 15 minutách hry jste měl na kontě 16 bodů a 5 asistencí. Byl to váš nej herní úsek v reprezentaci?
Možná jo. Některé poločasy jsem měl podobně dobré i v ACB, ale v repre bylo tohle nejlepší. Důležité bylo, že jsme do statistik dali všechny hráče a mě ten povedený začátek uklidnil. A Honza Veselý to pak dokončil v druhém poločase (11 body v řadě).

Když jste zmínil obra Šermadiniho, zajímalo by mě, proč mu říkáte Gargamel?
To vzniklo v loňském přípravném zápase. Já tam nebyl, ale slyšel jsem, jak jednou Kamil Švrdlík zahlásil, že mu připomíná Gargamela ze Šmoulů a od té doby se to s ním táhne. Kamil ho loni v zápase docela slušně otevřel (smích), tak je to taková populární postava.

Co bylo pro vás důležité v obraně? Gruzínci do poločasu skoro nic netrefili z trojek a podobně dopadali i z nájezdů pod koš.
Oni jsou skvělí střelci, co si berou i těžké trojky. Pořád jsme si ale říkali, že lepší trojky přes nás, než aby šli do nájezdu. Hodně jsme tak přebírali clony se Sanikidzem, který po clonách často odskakuje za oblouk a trojky měl dosud kolem 50 procent. Díky našim dobrým obranám jsme nájezdy pokrývali, hodně jsme se stahovali k sobě a nedovolili žádný lehký koš, což bylo důležité. A taky jsme je víc unavili tím, že si museli víckrát během útoku přihrát.

Za už velkého manka přišla i technická chyba pro Šermadiniho, který si stěžoval rozhodčím. Už to soupeři tolik neunášeli a mluvili hodně?
Nevím, co tam řekl, ale u druhé technické jsem u toho už byl. Bouchli do míče po koši, na což je už v první půlce sudí upozorňovali, že to bude za technickou. Bylo to celkem oprávněné. Samozřejmě byli i trochu frustrovaní, možná ze začátku na ně nepískli některé fauly, na které byli možná zvyklí ze zápasu se Slovinskem, kde je mimochodem rozhodčí dost zařízli. Nám se naopak povedlo koncentrovat na svou hru a tři čtvrtiny jsme hráli své tempo.

O postupu se bude rozhodovat s Chorvaty, kteří se od prvního zápasu jakoby lepší. Co bude proti nim klíčové?
Viděl jsem je tu hrát jen některé kratší úseky. Na papíře to je neskutečně silný tým, všechno to jsou výrazné postavy různých evropských týmů. Nevím ale, jak se jim daří to poskládat do týmu. Hodně jdou přes střelce Bogdanoviče, který je jejich nejsilnější zbraní. Mají dobré rozehrávače Ukiče s Draperem, kterého znám i z Realu. Hodně to hrají přes pivoty Tomiče se Zoričem, oba jsou výborní ve hře v dolním postavení. Opět to ale myslím nejsou typy, co se tak rychle vracejí do obrany, a to by nám mohlo vyhovovat. Minivýhodou je i to, že Chorvati hráli v neděli až po nás v noci těžký zápas se Slovinskem.

K té vaší rychlosti na ME. Je to velká pocta, když taková legenda jako Božidar Maljkovič řekne, že jste nejlepší run-and-gun tým Evropy? Nebo že i Španělé přiznají, že hrajete rychleji než oni?
(směje se) No, nám nic jiného ani nezbývá. V 5 na 5 jsme úplně jaloví. Je ale hezký, když to některý trenér takhle vyzdvihne. My jsme to věděli od začátku, že jediná šance na nějakou vyrovnanou hru s těžkými soupeři je to tlačit dopředu a být na tom líp fyzicky. To se nám zatím dařilo na určitý čas s každým soupeřem. S Gruzií hned v první půlce, kdy jsme byli agresivní v obraně. Musíme v tom pokračovat i dál. My nejsme tým, co by mohl 5 na 5 soupeřit s těmito vyspělými mužstvy.

Ještě slovo ke kolegovi Veselému. Jakoby to letos v létě byl někdo jiný než poslední dva roky a pomalu najíždí na MVP turnaje. O kolik je to pro něj teď podle vás jiné, kdy ho jako tým vyhledáváte a uzpůsobujete jeho přednostem hru, s čímž v takové míře ve Washingtonu nemůže počítat?
Hlavně si myslím, že Honza si to tu teď hrozně užívá. Po dvou letech se vrátil k basketu, který mu nejvíc sedí a který má rád, byť hraje většinu času na centru. Už se ale přiblížil tomu, jak by se tahle pozice měla hrát, zvykl si na to. Pomáhá nám i neskutečně v obraně proti těm velkým chlapům. A v útoku je naprosto aktivní a agresivní. Konečně je to takovej Veseláč, jakého znám z Partizanu nebo z dřívějších let. Je vyhecovaný a zase udivuje celou Evropu. Doufám, že tyhle výkony si přenese i do NBA a že ukáže, že je tím hráčem, co dobýval Evropu.

Jak až divné pro vás je, že na centru hraje až od léta a teď se už s takovým úspěchem poměřuje na obou stranách hřiště s těmi nejlepšími na vrcholné akci, jakou je mistrovství Evropy?
Když jsme spolu hráli ještě v repre U18, tak už tam jsme ho někdy používali na pivotu. Jako křídlo má skvělý pohyb a ze clon, co staví, můžeme těžit, protože on pak rychle sbíhá ke koši a otvírá jiné prostory. Navíc je strašně aktivní na útočném doskoku. Takže na té pětce už někdy byl, jen si na to letos musel zase zvyknout. Celkově nám na téhle pozici hrozně pomáhá. Taky je ale důležité ho někdy využít na trojce, zejména proti některým týmům. Třeba proti Španělsku jsme ho tam mohli proti malým španělským křídlům nasadit víc.

Když Honza zmínil, že po zápase s Polskem měl asi šest hovorů během jediného dne s Wizards, jak moc jsou v kontaktu s vámi?
Teď už moc ne. Byl tu jeden člověk, kterého znám, na první dva zápasy turnaje, pak už musel odjet. Myslím, že Wizards ME celkově sledují a to je asi vše.

04.08.2015: Vezenkov do Barcy na 4 roky

Barcelona podepsala tohle léto už sedmého hráče pro první tým. Stal se jím úřadující MVP a top skórer řecké ligy Aleksandar Vezenkov, 203 vysoký všestranný forward přicházející z Arisu Soluň. V katalánské metropoli bude 20letý majitel kyperského a bulharského občanství zařezávat nejbližší čtyři sezony. Naopak na odchodu je rozehrávač Marcelinho Huertas, který podle posledních informací odmítl nabídku Galatasaraye ve výši 750 tisíc dolarů na sezonu, a dál prý čeká na angažmá z NBA.

04.08.2015: Belgie bez nároku, Maďarsko čeká

Tam kde skončily se Slovinskem, začaly lvice U18 už po pouhých 20 hodinách i svůj druhý duel osmifinálové skupiny ME s Belgií. Tu kontrolovaně položily na záda v poměru 62-53, když soupeřky stáhly místy více než 20bodové manko až v závěru, kdy hlavní české opory už odpočívaly na závěrečnou bitvu skupiny s Maďarskem. Nyní tým stojí na dosah prvnímu místu, které by bylo pro čtvrtfinále extrémně výhodné, neboť by znamenalo pravděpodobné vyhnutí se silnému triu Španělsko, Francie, Rusko. S Belgičankami si hned první čtvrtinu vzala na starosti příliš nezdvojovaná pivotka Reisingerová, která tu 10 body a 6 doskoky položila základ své nemalé produkce (24+10 doskoků za pouhých 21 minut). Češky v první části otočily z 2-8 na 16-8 a celkově na víc než 10 minut neprodyšně zavřely obranu. Belgičanky všude narážely do nachystaných výpomocí a většinou marně se snažily i o útočný doskok. Při střelecké bídě napočítaly do půle jen 6 tref z pole a při pouhých 3 českých ztrátách a také 14 útočných doskocích jim chyběly i rychlé kontry. Po poločase 32-18 už lvice jen dál navyšovaly náskok, když power forwardka Šípová zásobila pod košem Reisingerovou, vládla na útočném doskoku a při tom všem nasazení už jí nezbývalo sil a koncentrace na přesnější mušku při mnoha pokusech z pole (18/2). 9 doskoky se blýska tentokrát nebodující 159 vysoká rozehrávačka Malečková. Její tým díky 26 útočným doskokům a jen 11 ztrátám měl o neskutečných 27 pokusů z pole víc než soupeř.

04.08.2015: Nymburk do Slovinska, Dánska a Irska

Do základní skupiny F nové klubové soutěže FIBA byl z prvního koše nalosován ČEZ Basketball Nymburk, který se utká s dánským vicemistrem z Aarhusu, slovinským mistrem ze Šentjuru a irskou Hibernií Dublin, jež bude složena z hráčů všech klubů první a druhé nejvyšší irské soutěže. Celkem 56 týmů bylo rozlosováno do dvou geograficky členěných konferencí a v nich pak do 14 skupin, z nichž do Last 32 postoupí vždy nejlepší dva a také čtyři nejlepší ze třetích míst. V další fázi bude 8 čtyřčlenných skupin a vždy dva nejlepší projdou do osmifinále. To by se mělo hrát stejně jako čtvrtfinále na dvě výhry, 29. dubna až 1. května 2016 se pak odehraje Final-4. Soutěž odpálí prvním kolem 28. října. Složení zbývajících skupin je následující - KONFERENCE 1 - skupina A: Asvel Lyon (Fr.), Mons Hainaut (Bel.), Groningen (Niz.), Körmend (Maď.), skupina B: Cibona Záhřeb (Chor.), Antverpy (Bel.), Benfica Lisabon (Port.), Šoproň (Maď.), skupina C: Ostende (Bel.), Södertälje (Švéd.), Varese (It.), Szombathely (Maď.), skupina D: Chalon (Fr.), Den Bosch (Niz.), Güssing (Rak.), Laško (Slovinsko), skupina E: Cantu (It.), Le Havre (Fr.), Boras (Švéd.), Kapfenberg (Rak.), skupina G: Frankfurt (Něm.), Novo Mesto (Slovinsko), Leiden (Niz.), FC Porto (Port.). KONFERENCE 2 - skupina H: Kalev/Cramo Tallinn (Est.), Krasnojarsk (Rus., zapojení do soutěže je závislé na zrušení suspendace Ruské federace ze strany FIBA), Lukoil Sofie (Bul.), Maccabi Rishon (Izr.), skupina I: Zhořelec (Pol.), Ventspils (Lot.), Timisoara (Rum.), Pieno Zvaigzdes (Lit.), skupina J: Turk Telekom Ankara (Tur.), KTP (Fin.), Radom (Pol.), Kumanovo (Mak.), skupina K: Targu-Jiu (Rum., Michal Křemen), Astana (Kaz.), AEK Larnaca (Kyp.), Priština (Kos.), skupina L: Tartu Rock (Est.), Južnyj (Ukr.), Etha Nikósie (Kyp.), Utena (Lit), skupina M: Gaziantep (Tur.), Siauliai (Lit.), Wroclaw (Pol.), Inter Bratislava (Slovensko), skupina N: Minsk (Běl.), Kataja (Fin.), Samokov (Bul.), Komárno (Slovensko).

04.08.2015: Lvice U18 dnes proti Belgii v 16:15

4.8. Lvice U18 dnes od 16:15 čeká další duel osmifinálové skupiny F ME, jejíž tabulka aktuálně vypadá takto: 1. Slovinsko (2-1), 2. Nizozemsko (2-1), 3. Česko (2-1), 4. Chorvatsko (1-2), 5. Belgie (1-2), 6. Maďarsko (1-2).

03.08.2015: Řekové doma vstali z mrtvých

Ještě na začátku třetí čtvrtiny finále ME U18 ztráceli domácí Řekové s Turky 14 bodů. Pak ale v kulise 1700 tifosi na domácí půdě předvedli velkou stíhací jízdu, kterou pět vteřin před koncem korunoval dvěma trestnými hody na konečných 64-61 Hráč utkání Vasileios Charalampopoulos (23 bodů, 8 doskoků, 4 asistence). Ten se stal MVP turnaje a spolu s kolegou Georgiosem Papagiannisem, Turkem Furkanem Korkmazem, Edinem Atičem z Bosny a Martynasem Varnasem z Litvy patřil i do All-Star pětky ME. Řecký ročník ´97 se po několika prohraných semifinále na velkých akcích konečně dočkal i vytoužené trofeje. Zároveň Turkům, kteří už popáté za posledních sedm let vyšplhali na stupně vítězů, překazil šanci na třetí titul v řadě. Klíčovými čísly vítězů byly body zpod koše (30 ku 18) a také trestné hody (13 ku 9). V utkání o bronz Litva sestřelila Bosnu 74-49. Další pořadí ME: 5. Srbsko, 6. Francie, 7. Španělsko, 8. Německo, 9. Rusko, 10. Lotyšsko, 11. Itálie, 12. Chorvatsko, 13. Finsko, 14. Černá Hora, 15. Ukrajina, 16. Česko.

02.08.2015: "Tvrďačky" v Rize zatočily se všemi!

Reprezentantky do 18 let si v Rize královsky podmanily poslední kvalifikační turnaj pro blížící se ME 3x3, když v jediné sedmičlenné skupině skolily všech šest soupeřů (Rumunsko 18-10, Bělorusko 21-13, Maďarsko 15-11, Rusko 16-5, Lotyšsko 13-8, Francii 14-12) a poté v bitvě o vítěze turnaje ještě jednou setnuly Maďarsko (17-13). Sestava Neubauerová, Fadrhonsová, Gaislerová a Pondělíčková tak Česku zajistila účast na ME, jež 21.-23. srpna hostí Bělorusko. "Týmy do Rigy přijely většinou s mladšími hráčkami, ale až tak jasné to přesto nebylo," podotkla vedoucí celku Michaela Uhrová. "Turnaj holkám dodal sebevědomí, že dokážou porazit kohokoli. Pro ME si vytvořily dobrou pozici v hlavě." Není však jisté, že tým v tomto složení nakonec na šampionát i odcestuje. "Turnaj koliduje s přípravou týmů na extraligu. Budu muset žádat o uvolnění hráček. Podle pravidel můžu ale oproti kvalifikaci vyměnit maximálně dvě," řekla Uhrová, která buď vezme tým ve stejném složení, nebo jej doplní některou z hráček, jež za sebou mají letošní trojkové MS U18. To spolu s Gaislerovou odehrálo trio Matušková, Holešínská, Heroschová, jež aktuálně bojuje na pětkovém ME. Podle Uhrové pro sestavu z Rigy hovoří tyto faktory: "Holky hrály velmi tvrdě, s čímž jsme na MS měly problémy. Tady předváděly jiný styl. Měly jsme to dobře rozložené, holky střílely zvenku a uměly si poradit i s tvrdou hrou soupeřek na hranici zákeřnosti. A až na jeden incident, kdy si Adéla Neubauerová nenechala líbit nevybíravý zákrok soupeřky a byla vyloučena, se nenechaly ničím vyprovokovat."

02.08.2015: Kadetky opět na olympijském trůně!

Lví kadetky druhý rok za sebou završily triumfem svou pouť turnajem evropské mládežnické olympiády, když v gruzínském Tbilisi ve finále deklasovaly Belgii 52-33 (Kopecká a Veronika Šípová po 13). Soupeři tak i s úroky vrátily těsnou porážku z úvodu turnaje (55-56). Mezi těmito dvěma souboji žaly jen dobré a ještě lepší výsledky, když postupně složily Gruzii 100-23, Turecko 91-54 a Maďarsko 73-63. "Přes mizernou úspěšnost zakončení hráčky dokázaly chytrou obranou udržet soupeře dole a bez problémů jednoznačně zvítězily," glosoval finálovou bitvu asistent kouče Fouska Robert Landa.

02.08.2015: Přes střelecké soužení blízko výhry

Ve druhém přípravném souboji s Poláky, tentokrát už bez diváků, lví družina Ronena Ginzburga po celozápasovém nahánění soupeře, kdy v posledních minutách vymazala až dvojciferné manko, svěřila poslední střelu na výhru křídelníku Hrubanovi, který však potenciální pátou trojku týmu neproměnil, a domácí celek ve Walbrzychu uhájil nejtěsnější vítězství 65-64. Češi oproti prvnímu duelu zpevnili defenzivu, v níž si na téměř celý zápas vzal centra Gortata na starosti Benda, který byl navíc i top skórerem týmu se 14 body. Satoranský ke kvalitní organizaci hry přidal 11 bodů, stejný obnos přihodil další guard Welsch a po 7 bodech zajistili křídla Jelínek s Palyzou. Češi mírně zaostali na doskoku (32-39), na druhé straně omezili ztráty (11 ku 20), zapsali 14 asistencí a aktivní hrou si vynutili 29 šestek. 13 jich však nezaměřili do obruče a Polákům naopak na 11 tref stačilo 15 pokusů. O stupeň lepší byli i v produkci trojek (6-4), jež lvům nenapršely stejně jako v prvním střetu. "Druhý zápas už byl od nás daleko lepší na obranné i útočné polovině, i když střelba nám pořád "hapruje". Tentokrát se k tomu navíc přidaly i šestky. I s tímto handicapem jsme ale s Poláky odehráli vyrovnaný zápas," shrnul dění Petr Benda, který okomentoval i rohování s Marcinem Gortatem: "Je to nepříjemný hráč. Má toho odehráno daleko víc než já, mnoho těžkých zápasů v NBA. Bylo vidět, že je s týmem krátce a v jeho hře se zatím moc necítí. Někdy se hledal a s ostatními na sebe pokřikovali, kde má v útoku stát."

02.08.2015: Lvi U18 končí poslední

Porážkou 91-99 v prodloužení v duelu s Ukrajinou o 15. místo skončilo pro lvy U18 hořké mistrovství Evropy. Tým na něm dosáhl následující bilance: jediná výhra, pak 8 porážek v řadě, poslední místo a sestup do divize B. Celek se na turnaji nemohl opřít o útok (poslední 16. s 59,9), ani o obranu (15. se 78,8). Třemi nejlepšími střelci byli rozehrávač Fleischhans (11,4), power forward Puršl (9,7 a 7,3 doskoku) a small forward David (8,3). V závěrečném utkání se navzdory porážce blýskl 22 body a 20 doskoky Chaloupka, 19 bodů (s 9 doskoky) přidal Jelínek a 20 Fleischhans.

02.08.2015: Lvi U18 sestupují do divize B

12 trojek proti 8 českým, 7 ztrát proti 21 českým a také 14 zisků. To byly hlavní ingredience výhry Černohorců (75-53) nad výběrem lvů v prvním utkání o 13.-16. místo na ME U18. Češi tak sestupují do divize B a v posledním utkání s Ukrajinou je už čeká jen boj o 15. místo. Černohorci se v zápase utrhli na přelomu poločasů, kdy z 28-24 utekli až na 49-30. Nejlepší z Čechů byli David (16), Puršl (13+11 doskoků) a Fleischhans (11).

02.08.2015: Osmnáctky přenášejí důležitou výhru

Lvice U18 se naladily do svého obvyklého módu pro mezinárodní akce a v posledním duelu základní skupiny ME skolily Nizozemsko 60-55. Kvůli horšímu vzájemnému skore při shodné bilanci 2-1 s Chorvatskem i Nizozemskem jim sice patří až třetí místo, do osmifinálové skupiny si ovšem přenášejí bilanci 1-1 (stejně jako soupeřky). V další fázi turnaje nyní čekají Slovinsko (2-0), Maďarsko (1-1) a Belgie (0-2). S Nizozemkami lvice ovládly první půli 42-22, jenže soupeř se do utkání ještě stihl vtátit a sebrat tak Češkám nejlepší vzájemné skore z postupujících týmů. Český tým dominoval pod košem, kde posbíral 62 doskoků (v útoku 25, soupeř celkem 31) a také 38 bodů (soupeř 18). I přes 23 ztrát měl o 20 větší počet střel z pole. MVP utkání byla pivotka Reisingerová se 17 body, 15 doskoky, 9F+ a 3 doskoky. Šípová přidala 14 bodů, guardka Holešínská 16 a k tomu i 9 doskoků. "První půlku jsme odehráli opravdu dobře, byli jsme agresivní v útoku. Pak ale přišly jedna dvě chyby, hlavy šly dolů a začali jsme hrát pomalu," všiml si kouč Petr Treml. "V prvním poločase jsme duply na obranu a hrály rychle dopředu. To se nám často vyplatilo a získaly jsme velký náskok. Ve druhé polovině jsme začaly zmatkovat a Holandsko toho využilo," doplnila Tereza Šípová.

01.08.2015: S Chorvaty šance žila dlouho

1.8. Češi U18 propásli první šanci zajistit si A-divizi ME i pro příští rok, když nedotáhli k vítězství nadějně rozjetý zápas s Chorvaty. Když je centr Roub, v utkání nejlepší lví střelec (20+8 doskoků, trojky 13/4), 8 body dovedl v úvodu druhé čtvrtiny k obratu z 16-22 na 26-22 a soupeř zůstal přes pět minut bez jediného bodu, zdálo se, že se Čechům rýsuje solidní příležitost. Do půle ztratili pouhé dva míče (soupeř 9) a po trojce Puršla vedli dokonce 39-29. Ještě po 25 minutách to bylo 50-46, pak ale zvyšující se tlak Chorvatů a z toho plynoucí české ztráty (v druhé půli 10) znamenaly postupný zápasový obrat, který soupeř od stavu 65-65 dovršil závěrečnou šňůrou 17-5 (za posledních 6:30), znamenající vítězství 82-70. Čechům v závěru nepadaly do zóny trojky, naopak soupeř si pro výhru došel nekompromisními nájezdy a na body zpod koše vyhrál 48-34. V dravých nájezdech dominoval top skórer utkání, 31bodový střídající rozehrávač Skokna (na lavičce zůstal jen prvních 7 minut), jemuž víc než zdatně sekundoval 22 body a 15 doskoky centr Zubac. 14 bodů přidal křídelník Badzim. V dresu lvů se za Roubem srovnali 14bodoví Puršl a Fleischhans. Tým nyní musí k záchraně vyhrát obě utkání o 13.-16. místo, první přijde na řadu dnes v 15:45.

31.07.2015: Estonky rozdrceny o 47

Češky U18 si ve druhém utkání na ME došly proti outsiderovi skupiny z Estonska pro jisté vítězství 76-29, když soupeři ani v jedné čtvrtině nedovolily nastřílet 10 bodů, a ve druhém poločase jej zavřely na 11 bodů. Opět za mohutného povzbuzování českých fanoušků tým celoplošným presinkem a obranou od míče třímal taktovku utkání pevně v rukou a už první čtvrtinu ovládl 28-9, když Estonky v ní ztratily 10 míčů (Češky 8 zisků). Vedle bleskového přechodu se lvice od prvních postupných útoků snažily zásobovat pod koš dlouhé hráčky a pivotka Reisingerová tak už do půle získala 13 bodů i 7F+ (TH 11/7, 4 zisky, 3 asistence). Především díky třem trojkám jí tu 11 body nejzdatněji sekundovala Krejzová. Prvních 4,5 minuty druhé čtvrtiny sice český útočný stroj i kvůli množícím se chybám (do půle 11 ztrát, soupeř 17) nevyprodukoval ani bod, ale pak už vše šlo až do konce bez zádrhelů. Lvice tak nevykolejily ani 3 poločasové fauly na kontech opor Reisingerové a Holešínské (za 7 minut). Češky celkem trefily 8 trojek z 31 pokusů. To Estonky odpoutaly zpoza oblouku pouhé 4 pokusy. Do přísné obrany se dopustily i 29 ztrát a na doskoku prohrály 35-53, když lvice stržily 25 útočných doskoků. Střeleckým lídrem byla s 21 body Krejzová (trojky 8/5), následována Reisingerovou (17, 9F+, TH 13/9), jež před vyfaulováním odehrála 13,5 minuty. Nikdo další nepřekonal kótu 7. Nedařilo se snajperkám Holešínské s Matuškovou, jež z pole končily bilancí 10/1 a 8/1.

31.07.2015: Litevci v poslední čtvrtině

Reprezentace Litvy, jež čeká Čechy v základní skupině letošního ME, si v první přípravě na domácí půdě poradila s Australany 80-68, když rozhodla v závěrečném dějství. Gudaitis za vítěze zařídil 11 bodů, po 10 přidali Kavaliauskas a Kuzminskas.

31.07.2015: Lvice U18 čeká "Mise Riga 3x3"

31.7. Sestava Fadrhonsová (USK Praha), Gaislerová (Strakonice), Neubauerová (SŠMH Brno), Pondělíčková (Brandýs) se v sobotu a neděli na (posledním) kvalifikačním turnaji ME U18 3x3 bude pokoušet probít na šampionát, který 21.-23. srpna hostí Bělorusko. Tým v lotyšské Rize postupně čekají zápasy s Rumunskem, Běloruskem, Maďarskem, Ruskem, Lotyšskem a Francií a jasným cílem je postup. Ten by měl být dosažitelný už proto, že ze sedmičlenné skupiny postoupí hned pětice celků. Vedoucí týmu Michaela Uhrová má v týmu dvě pětkové vicemistryně Evropy do 16 let z roku 2013 (Fadrhonsová, Gaislerová), jež byly členkami týmu i na loňském úspěšném MS U17. Neubauerová je pro změnu kadetskou vicemistryní Evropy z roku 2014. Načasováním kvalifikace na stejný termín, kdy se hraje pětkové ME stejné věkové kategorie, FIBA Europe vysvětluje záměrem, aby 3x3 hrály specialistky a jednotlivé federace na všech letních akcích netočily jen úzký okruh stále stejných hráček.