Otevřený Luboš Bartoň o egoismu těch, co "čekají" na mistrovství Evropy, a Honzovi draftovaném do NBA

Zdravím všechny čtenáře Basketmagu! Po dvouměsíční odmlce bych rád okomentoval pár věcí, které jsou aktuální nejen na našich palubovkách, ale i v cizině.

Nejprve bych rád veřejně pogratuloval Janu Veselému k letošnímu draftu, kde byl vybrán jako šestý hráč v prvním kole. Již teď je to velký úspěch nejen pro něj samotného, ale zároveň pro celý český basket. Díky svému talentu a usilí na sobě pracovat má Honza před sebou světlou budoucnost. Proto bych mu rád popřál to, co příliš ovlivnit nemůže: štěstí a hlavě zdraví. Aby jeho hvězda mohla svítit na maximum, potřebuje Honza správný systém, trenéra, který bude stát za ním, a spravné spoluhráče. K tomu je navíc nutné, aby se mu vyhýbala zranění těžkého typu, která kariéru sportovce leckdy zcela poničí. Doufám, že se výluku NBA podaří co nejdříve ukončit, a že uvidíme Honzu v dresu Washingtonu Wizards v akci již letos!!

Je tu polovina července a blíží se začátek repre bloku - divize B, část II. Čekají nás tři týdny přípravy a turnajů a potom tři mistrovské zápasy, ve kterých "o nic nepůjde". Jako hráč se na tento měsíc můžu dívat ze dvou úhlů: 1) Soupeři jsou slabého jména, v podstatě se nehraje o nic, a přesto hrozí zranění, navíc všichni přijdeme o volný čas, který bychom mohli trávit třeba na dovolené. 2) Zápasů můžeme využít k sehrání mančaftu pro budoucí kvalifikaci/šampionát 2013, můžeme se zviditelnit před domácím publikem a navíc díky tomu každý z nás hráčů projde vždy potřebnou fyzickou i herní přípravou. Tušíte, který úhel je mi bližší?

Je týden do začátku a v sestavě chybí většina z hráčů, kteří by v týmu měli figurovat. Jako malá země, která disponuje omezeným množstvím hráčů, MUSÍME být v kompletní sestavě, abychom něco dokázali! Tohle poselství napsali už mnozí přede mnou a určitě ho budou psát i spousty dalších po mně. Jakmile nám chybí jeden stěžejní hráč, handicap je znatelný. Jestliže nám chybí dva takoví hráči, ztrácí se šance na jakýkoliv úspěch. No a pokud postrádáme ještě víc klíčových hráčů, můžeme všichni zapomenout na jakkoliv přijatelný výsledek. V takovém případě naopak přicházejí na řadu obavy o budoucnost českého basketu. 


Již minulé léto jsem se k absenci hráčů v nároďáku vyjádřil a můj postoj se nezměnil. Každý hráč má právo na to, aby se z reprezentace omluvil, pokud jde o důvody osobní, zdravotní, nebo třeba finanční. Ale jestli hráč odmítá reprezentovat jenom kvůli tomu, že se hraje v divizi B, a vyčkává na chvíli, kdy se bude "o něco hrát" (v našem případě mistrovství Evropy), pak jeho přístup nazývám egoismem prvního stupně. Pak ať mi nikdo nevypráví pohádky o cti reprezentovat naši republiku...

Mezi další "tradiční" důvody pro omluvu z reprezentace patří rekonvalescence. Jsou případy, kdy má hráč nedoléčené zranění, nebo má po operaci, a využívá léto k tomu, aby se dal do kupy. Fajn. No problem. Někomu ale příliš vadí, že by měl přijít o část své dovolené. Chápu, že má za sebou dlouhou sezonu v klubu, ve které odehrál hodně zápasů, a potřebuje víc času, než jeden měsíc mimo palubovky. Okay! Ať mi ale nikdo nepovídá, že hráč, který má v létě tři měsíce volna, nemůže jeden měsíc věnovat reprezentaci. S nároďákem se trénuje dost lehce, každý hráč má hodně prostoru na svoje vlastní drily a cvičení a navíc je k dispozici masér a atletický trenér. A to už vůbec nemluvím o hlavních trenérech - momentálně dvojici Budínský, Taylor -, kteří mohou hráčům (hlavně těm mladším) hodně pomoct co se týká jednotlivých herních situací a basketových znalostí.

Česká basketbalová federace nikdy neměla, nemá a asi v nejbližší době ani mít nebude prostředky na to, aby hráče lákala na finanční náhradu. Za celou moji reprezentační kariéru peněz nikdy moc nebylo a kdybych to měl porovnat se svým normálním klubovým platem, tak by se moje účinkování v nároďáku blížilo označení "zadarmo".

Jsem si vědom toho, že v létě existuje spousta basketbalových kempů (některé z nich jsou navíc hodně prestižní), po jejichž absolvování nezbývá příliš času na odpočinek. Kolik odpočinku ale dvacetiletý hráč potřebuje? 

Tak se vracím zpátky na začátek. Příští měsíc Česká republika "B" nastoupí proti soupeřům, kterými budou Slovensko "A", Kypr "A" a Švýcarsko "A". Český mužský basketbal utrpí další ránu pod pás a zůstane tam, kde se momentálně nacházi - na dně. Bude se mluvit víc o těch, kteří nedorazili, nežli o těch, kteří "se lvem na prsou" opravdu budou hrát. A ať naše "béčko" zahraje jakkoliv, bude to pro náš basketbal nakonec opět negativní léto.

Tenhle stav se nezmění až do doby, kdy si všichni hráči uvědomí následující: k tomu, aby se stali skutečnými basketbalisty, potřebují kromě dobrých výkonů v klubech předvést taky svůj charakter a trochu obětavosti. Hráč by měl vždycky dodržet to, co slíbil, a zároveň by se měl nepříjemné situaci, kdy musí reprezentaci odříct, postavit čelem. To znamená zvednout telefon (popřípadě odpovědět na mail), jednoduše se omluvit a vysvětlit proč. To je podle mého minimum, co může basketbalista v dané situaci udělat. 

A tak se s vámi loučím trochu v rozpacích. Na jedné straně bude mít Česká republika po dlouhých letech zastoupení v NBA, na straně druhé mě mrzí špatný vztah některých hráčů k reprezentování. Takový Dirk Nowitzki, to by měl být náš vzor do budoucnosti! Nowitzki, čerstvý vítěz NBA a zároveň její nejužitečnější hráč, téměř vždy reprezentuje svoji vlast. Troufám si tvrdit, že bez něj by mělo Německo veliké problémy a určitě by se neúčastnilo vrcholných akcí jako jsou mistrovství světa, mistrovství Evropy, nebo olympijské hry. 

Doufám, že jsem se ve svém blogu vyjádřil dost jasně, poněvaž bych byl velice nerad, kdyby si čtenáři vyložili věci jinak, než jsem zamýšlel. Každopádně je to ožehavé téma a ne všichni na to mají stejný názor. Já jsem chtěl jenom sdělit ten svůj.

S pozdravem

Luboš Bartoň


Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 23. 07. 2011
Autor příspěvku: Matěj Sýkora
Zobrazení příspěvku: 3465 x


27.11.2014: Na webu i ČT Sport: Jan vs. Turow

27.11. Dvaaosmdesátibodový útok Fenerbahce se dnes od 19:15 postaví v sedmém kole Euroligy 75bodové ofenzivě nováčka soutěže ze Zhořelce. Istanbulský celek je doma horkým favoritem a bude vyhlížet své páté vítězství sezony. To Zhořelec (1-5) má docela jiné starosti a v Eurolize především sbírá zkušenosti. První utkání na domácí půdě v Lubinu prohrál, když Fenerbahce potáhl především super střelec Goudelock. Toho naposledy hodně solidně pokryl Milán a to je výzva i pro Turow. Jan Veselý v dresu Fenerbahce v minulém kole v Miláně chyběl v základu, ale to v nabité sestavě týmu nemusí nic zásadního znamenat. Forward zatím doručuje 8,5 bodu a 6,2 doskoku za 20 minut. Přímý přenos zápasu můžete od 19:15 sledovat na webu ČT, repríza na stanici ČT Sport přijde na řadu vzápětí od 23:45.

27.11.2014: Dámy z USK na Bosporu dominovaly

Hráčky ZVVZ USK Praha (2-1) si v Istanbulu doslova smlsnuly na letos nevýrazném obhájci euroligové trofeje, když Galatasaray v kulise pouhých 200 diváků setnuly 43-72 (Elhotová a Petrovič po 15, Palau 11, Veselá 10). Už v první čtvrtině vedly 6-23, za poločas domácí zavřely na pouhých 14 bodů a celkově doskočily 50 míčů. Za Galatasaray (0-4), jediný bezvítězný tým skupiny A, se více prosadily jen Dubljevič (14), Lyttle a Bone (obě 10). V dalších utkáních skupiny Košice doma podlehly Kursku 70-92 a Krakov Jekatěrinburgu 56-66. V oddělení B nadále zůstává bez výhry brněnský IMOS (0-4), který doma před 550 diváky prohrál s Toruní (2-2) 62-82. Poztrácel 26 míčů a horší byl především v produkci dvojek (21-30). Jeho nejvýraznějšími hráčkami byly Hindráková (15), Smith (13+12 doskoků) a Mainclová (10). Za hosty se k 9 bodům, 2 doskokům a 3 ziskům za 17 minut prosadila forwardka Pecková, jež nastoupila v základu. V dalších utkáních Bourges doma zdolalo Kayserispor 79-71 a Salamanca pokořila Fenerbahce 66-60.

27.11.2014: Kouč Nymburka Kemzura po Oldenburgu

"Ač jsme věděli, že domácí na nás nastoupí agresivně, nebyli jsme na to připraveni. V první půlce nám narušovali naše systémy, úhly přihrávek i tempo hry. Do druhé půlky už jsme dali více energie, ale Oldenburg proměnil několik těžkých střel. Power forward Aleksandrov nás popravil v první půlce a rozehrávač Ware ve druhé. Vzhledem k horšímu vzájemnému skore s Oldenburgem je situace ve skupině opět otevřená."

27.11.2014: Výsledky NBA z 26. listopadu

Charlotte - Portland 97-105, Cleveland - Washington 113-87, Orlando - Golden State 96-111, Philadelphia - Brooklyn 91-99, Dallas - New York 109-102 PP, Atlanta - Toronto 115-126, Detroit - Clippers 98:-104, Houston - Sacramento 102-89, Minnesota - Milwaukee 86-103, Oklahoma - Utah 97-82, San Antonio - Indiana 106-100, Phoenix - Denver 120-112, Lakers - Memphis 93-99.

27.11.2014: Pecháček: 2 body při výhře

Výsledky 7. kola Eurocupu - SKUPINA A: Reggio Emilia - Paříž 78-72 (za domácí Pecháček 8 minut, 2 body, 1 doskok), Bonn - Bamberg 52-71, Zaragoza - Štrasburk 71-73, pořadí: 1. Štrasburk (6-1, zajištěn postup), 2. Bamberg (5-2), 3. Paříž (3-4), 4. Bonn (3-4), 5. Zaragoza (2-5), 6. Reggio (2-5). SKUPINA B: Artland - Cantu 66-68, Dijon - Lyon 75-58, Gran Canaria - Ostende 79-70, pořadí: 1. Gran Canaria (7-0, zajištěn postup), 2. Dijon (5-2, zajištěn postup), 3. Ostende (3-4), 4. Lyon (3-4), 5. Cantu (2-5), 6. Artland (1-6). SKUPINA C: Oldenburg - Nymburk 84-71, Nancy - Řím 64-76, Charleroi - Sevilla 82-72 (Balvín za hosty 10,5 minuty, 4 body, 3 doskoky), pořadí: 1. Řím (6-1, zajištěn postup), 2. Nymburk (4-3), 3. Nancy (4-3), 4. Sevilla (3-4), 5. Oldenburg (2-5), 6. Charleroi (2-5). SKUPINA D: Chimki - Lublaň 105-77, Besiktas - Petrohrad 87-73, Szolnok - Riga 96-84, pořadí: 1. Besiktas (6-1, zajištěn postup), 2. Chimki (5-2), 3. Lublaň (4-3), 4. Petrohrad (3-4), 5. Szolnok (2-5), 6. Riga (1-6). SKUPINA E: Volgograd - Jeruzalém 69-67, Banvit - Partizan 90-85, Lietuvos Rytas - Ploješť 79-72, pořadí: 1. Rytas (6-1, zajištěn postup), 2. Banvit (6-1, zajištěn postup), 3. Volgograd (4-3, zajištěn postup), 4. Ploješť (3-4), 5. Jeruzalém (1-6), 6. Partizan (1-6). SKUPINA F: Zielona Gora - PAOK Soluň 84-77, Ventspils - Kubáň 60-69, Izmir - Podgorica 86-78, pořadí: 1. Kubáň (7-0, zajištěn postup), 2. Izmir (5-2, zajištěn postup), 3. PAOK (4-3), 4. Podgorica (2-5), 5. Ventspils (2-5), 6. Zielona Gora (1-6).

26.11.2014: Oslabení Polabané v Oldenburgu padli

Nymburk (4-3) v sedmém kole Eurocupu po nezachyceném začátku celý zápas marně naháněl domácí Oldenburg (2-5), a byť se občas dostal velmi blízko, třetí tým bundesligy vítězství (84-71) nakonec uhájil. Báječně střílel (dvojky 33/21 a trojky 26/12 ku 15/3 soupeře) a hosté, kteří do půle faulovali jen šestkrát, jej poslali pouze k šesti pokusům z trestné čáry. Oldenburg před 1700 diváků přežil i 18 ztrát (6 Ware). Opřít se mohl o maličkého rozehrávače Wareho (24, 13 do půle, trojky 9/6), power forwarda Aleksandrova (19, do půle 15, trojky 4/3, 10 doskoků) a křídelníka Pauldinga (12). Na straně poražených, kteří byli bez Rančíka s Washingtonem, Raivio zapsal 16 bodů, Benda 12 (+3 za 24 minut), Welsch 10 (5 asistencí, 5F+), Hruban 9 (4 asistence) a Burns 8 (7F+, 4 zisky). Se záporným ratingem a na -12 bodech skončil za svých 30 minut autor 7 bodů Simmons.

26.11.2014: NH Turům málem vysázela stovku

Výsledky 16. kola NBL: Ostrava - Svitavy 99-80, Děčín - Prostějov 91-75, Lions - Opava 81-78, USK - Ústí 67-63.

26.11.2014: Lístky na Final-4 jsou k mání

26.11. Od dnešního poledne je možné si zakoupit vstupenky na Final-4 mužské Euroligy, které pohostí od 14. do 17. května Madrid. Online prodej probíhá na adrese www.f4tickets.com. Do prodeje pro veřejnost půjde 13.000 lístků, což je 80 procent kapacity přejmenované arény Barclaycard Center. Ceny se pohybují od 155 (4.300 korun) do 545 eur (15.000).

26.11.2014: Obhlídka Královky s autogramiádou

Už tuto sobotu (29. listopadu) pořádá euroligový ZVVZ USK Praha Den otevřených dveří v nově zrekonstruovaném stánku na pražské Letné, kde nyní bude působit. Sportovní hala Královka (bývalá hala Sparty) se zájemcům z řad veřejnosti a fanoušků otevře mezi 10. a 13. hodinou. Na programu bude vedle úvodní prohlídky i otevřený trénink hráček USK (10:30-12:00) a od 12:30 autogramiáda, focení s českými šampionkami a také soutěž o ceny.

26.11.2014: Beksa lazaret s novým Američanem

Pospíšil, Kohout, Šoukal, to jsou muži aktuálně chybějící Bekse na podkošových postech z důvodu dlouhodobých zdravotních limitů. K tomu je s kotníkem mimo guard Kotas a nově se přidal rozehrávač Sanders se zhmožděným palcem z pondělního utkání v Prostějově (dlaha a povinný týdenní klid). Zranění a jiné zdravotní trable donedávna neporazitelné Beksy se v posledních dnech vrší jako nekonečná pyramida. Proto vedení klubu nezbylo než angažovat výztuhu na pozici centra. Tou se stal čerstvý univerzitní absolvent americké provenience Matthew Hezekiah (22 let, výška 208, váha 109), který poprvé nastoupí v sobotu v Opavě.

26.11.2014: Zvládnou postup i bez muže No.1?

26.11. Už dnes, tedy po utkání 7. kola základní části, může Nymburk (4-2) postoupit do Last 32 Eurocupu. Uspěje-li v Oldenburgu (1-5) a Charleroi (1-5) zároveň padne doma se Sevillou, má český mistr jistotu dalších 6 zápasů v soutěži. Problém je, že mu na palubovce o život hrajícího třetího celku bundesligy bude - po nejspíš zranění kolena v nedělním utkání s Minskem - chybět nejužitečnější hráč Washington, číslo 1 týmu v bodech (13,8), doskocích (6), asistencích (5), ziscích (1,3) i F+ (4,8), a z důvodu přetrvávajících problémů s kolenem zraněným na konci základní části minulé sezony NBL i power forward Rančík. Na perné minuty na pozici 1 se tak může těšit univerzál Welsch. Nymburk může skoro zapomenout na domácí zápas, který otočil zónou z -17 bodů. Oldenburg v Praze neměl rozehrávače Stuckeyho, který ale není takovou hrozbou (naposledy v Seville 0 bodů, 2 asistence za 20 minut) jako nová posila na pozici 1, jen 178 vysoký Američan Casper Ware, který minulou sezonu strávil v Boloni (průměr 12 bodů) a její závěr dokonce ve Philadelphii 76ers (9 utkání, 5,3 bodu). Ve dvou zápasech Eurocupu za 31 minut zapisoval průměry 11 bodů a 4,5 asistence. Jako třetí muž nehrál pražský duel power forward Aleksandrov (11 bodů). Dnes už čtvrtý zápas v Eurocupu bude chybět guard Jenkins (průměr 13,7 bodu), který v Praze naopak nastoupil, a v celku už vůbec není rozehrávač McKee, který rovněž v prvním zápase účinkoval. A tak zřejmě jedinými z hlavních střelců, co sehrají obě utkání, budou křídelník Paulding (10,7 bodu) a centr Chubb (14,2 bodu). Oldenburg není super útočný tým (průměr 71 bodů), ale po příchodu nového point guarda jeho nebezpečnost stoupla. Zápas vysílá přímým přenosem od 20:00 web ČT, záznam pak stanice ČT Sport v 0:45.

26.11.2014: Brno na Sport5, USK u šampiona

26.11. Na palubovce úřadujícího vítěze Euroligy dnes nastoupí ke své třetí bitvě v letošním ročníku hráčky ZVVZ USK Praha. Galatasaray Istanbul, který nemá ve svém středu hned tři z pěti top střelkyň minulé sezony (a Lyttle coby další z top 5 hrála jen jednou), je však po třech porážkách (dvě doma) jen stínem celku z minulé sezony. Vliv na to mají zřejmě i ohromné dluhy zmítající celým klubovým kolosem. Brněnský IMOS, zatím jediný nevítězný tým skupiny B, dnes hraje doma, kde pohostí svou ex-oporu z minulé sezony Terezu Peckovou, jež přijíždí se svou Toruní (zatím 1 výhra nad Kayserisporem). Startuje se v 18:00, Brňanky už budou mít v sestavě novou americkou posilu na rozehrávku Ashleigh Fontenette a vy, kdo máte možnost, můžete, zhlédnout zápas na stanci Sport5.

25.11.2014: Náš muž v Argentině

Power forward Jiří Hubálek bude hrát za sedmý celek argentinské nejvyšší soutěže Libertad Sunchales. 32letý, 208 vysoký ex-reprezentant až do dubnového zranění hrál v minulé sezoně v v saudskoarabském Al Hilal. Dříve už působil i v Libanonu a například ročník 2012/13 odehrál za Benátky v Serii A.

25.11.2014: Výsledky NBA z 24. listopadu

Charlotte - Clippers 92-113, Cleveland - Orlando 106-74, Philadelphia - Portland 104-114, Toronto - Phoenix 104-100, Houston - New York 91-86, Dallas - Indiana 100-111, Utah - Chicago 95-97.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS