Otevřený Luboš Bartoň o egoismu těch, co "čekají" na mistrovství Evropy, a Honzovi draftovaném do NBA

Zdravím všechny čtenáře Basketmagu! Po dvouměsíční odmlce bych rád okomentoval pár věcí, které jsou aktuální nejen na našich palubovkách, ale i v cizině.

Nejprve bych rád veřejně pogratuloval Janu Veselému k letošnímu draftu, kde byl vybrán jako šestý hráč v prvním kole. Již teď je to velký úspěch nejen pro něj samotného, ale zároveň pro celý český basket. Díky svému talentu a usilí na sobě pracovat má Honza před sebou světlou budoucnost. Proto bych mu rád popřál to, co příliš ovlivnit nemůže: štěstí a hlavě zdraví. Aby jeho hvězda mohla svítit na maximum, potřebuje Honza správný systém, trenéra, který bude stát za ním, a spravné spoluhráče. K tomu je navíc nutné, aby se mu vyhýbala zranění těžkého typu, která kariéru sportovce leckdy zcela poničí. Doufám, že se výluku NBA podaří co nejdříve ukončit, a že uvidíme Honzu v dresu Washingtonu Wizards v akci již letos!!

Je tu polovina července a blíží se začátek repre bloku - divize B, část II. Čekají nás tři týdny přípravy a turnajů a potom tři mistrovské zápasy, ve kterých "o nic nepůjde". Jako hráč se na tento měsíc můžu dívat ze dvou úhlů: 1) Soupeři jsou slabého jména, v podstatě se nehraje o nic, a přesto hrozí zranění, navíc všichni přijdeme o volný čas, který bychom mohli trávit třeba na dovolené. 2) Zápasů můžeme využít k sehrání mančaftu pro budoucí kvalifikaci/šampionát 2013, můžeme se zviditelnit před domácím publikem a navíc díky tomu každý z nás hráčů projde vždy potřebnou fyzickou i herní přípravou. Tušíte, který úhel je mi bližší?

Je týden do začátku a v sestavě chybí většina z hráčů, kteří by v týmu měli figurovat. Jako malá země, která disponuje omezeným množstvím hráčů, MUSÍME být v kompletní sestavě, abychom něco dokázali! Tohle poselství napsali už mnozí přede mnou a určitě ho budou psát i spousty dalších po mně. Jakmile nám chybí jeden stěžejní hráč, handicap je znatelný. Jestliže nám chybí dva takoví hráči, ztrácí se šance na jakýkoliv úspěch. No a pokud postrádáme ještě víc klíčových hráčů, můžeme všichni zapomenout na jakkoliv přijatelný výsledek. V takovém případě naopak přicházejí na řadu obavy o budoucnost českého basketu. 


Již minulé léto jsem se k absenci hráčů v nároďáku vyjádřil a můj postoj se nezměnil. Každý hráč má právo na to, aby se z reprezentace omluvil, pokud jde o důvody osobní, zdravotní, nebo třeba finanční. Ale jestli hráč odmítá reprezentovat jenom kvůli tomu, že se hraje v divizi B, a vyčkává na chvíli, kdy se bude "o něco hrát" (v našem případě mistrovství Evropy), pak jeho přístup nazývám egoismem prvního stupně. Pak ať mi nikdo nevypráví pohádky o cti reprezentovat naši republiku...

Mezi další "tradiční" důvody pro omluvu z reprezentace patří rekonvalescence. Jsou případy, kdy má hráč nedoléčené zranění, nebo má po operaci, a využívá léto k tomu, aby se dal do kupy. Fajn. No problem. Někomu ale příliš vadí, že by měl přijít o část své dovolené. Chápu, že má za sebou dlouhou sezonu v klubu, ve které odehrál hodně zápasů, a potřebuje víc času, než jeden měsíc mimo palubovky. Okay! Ať mi ale nikdo nepovídá, že hráč, který má v létě tři měsíce volna, nemůže jeden měsíc věnovat reprezentaci. S nároďákem se trénuje dost lehce, každý hráč má hodně prostoru na svoje vlastní drily a cvičení a navíc je k dispozici masér a atletický trenér. A to už vůbec nemluvím o hlavních trenérech - momentálně dvojici Budínský, Taylor -, kteří mohou hráčům (hlavně těm mladším) hodně pomoct co se týká jednotlivých herních situací a basketových znalostí.

Česká basketbalová federace nikdy neměla, nemá a asi v nejbližší době ani mít nebude prostředky na to, aby hráče lákala na finanční náhradu. Za celou moji reprezentační kariéru peněz nikdy moc nebylo a kdybych to měl porovnat se svým normálním klubovým platem, tak by se moje účinkování v nároďáku blížilo označení "zadarmo".

Jsem si vědom toho, že v létě existuje spousta basketbalových kempů (některé z nich jsou navíc hodně prestižní), po jejichž absolvování nezbývá příliš času na odpočinek. Kolik odpočinku ale dvacetiletý hráč potřebuje? 

Tak se vracím zpátky na začátek. Příští měsíc Česká republika "B" nastoupí proti soupeřům, kterými budou Slovensko "A", Kypr "A" a Švýcarsko "A". Český mužský basketbal utrpí další ránu pod pás a zůstane tam, kde se momentálně nacházi - na dně. Bude se mluvit víc o těch, kteří nedorazili, nežli o těch, kteří "se lvem na prsou" opravdu budou hrát. A ať naše "béčko" zahraje jakkoliv, bude to pro náš basketbal nakonec opět negativní léto.

Tenhle stav se nezmění až do doby, kdy si všichni hráči uvědomí následující: k tomu, aby se stali skutečnými basketbalisty, potřebují kromě dobrých výkonů v klubech předvést taky svůj charakter a trochu obětavosti. Hráč by měl vždycky dodržet to, co slíbil, a zároveň by se měl nepříjemné situaci, kdy musí reprezentaci odříct, postavit čelem. To znamená zvednout telefon (popřípadě odpovědět na mail), jednoduše se omluvit a vysvětlit proč. To je podle mého minimum, co může basketbalista v dané situaci udělat. 

A tak se s vámi loučím trochu v rozpacích. Na jedné straně bude mít Česká republika po dlouhých letech zastoupení v NBA, na straně druhé mě mrzí špatný vztah některých hráčů k reprezentování. Takový Dirk Nowitzki, to by měl být náš vzor do budoucnosti! Nowitzki, čerstvý vítěz NBA a zároveň její nejužitečnější hráč, téměř vždy reprezentuje svoji vlast. Troufám si tvrdit, že bez něj by mělo Německo veliké problémy a určitě by se neúčastnilo vrcholných akcí jako jsou mistrovství světa, mistrovství Evropy, nebo olympijské hry. 

Doufám, že jsem se ve svém blogu vyjádřil dost jasně, poněvaž bych byl velice nerad, kdyby si čtenáři vyložili věci jinak, než jsem zamýšlel. Každopádně je to ožehavé téma a ne všichni na to mají stejný názor. Já jsem chtěl jenom sdělit ten svůj.

S pozdravem

Luboš Bartoň


Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 23. 07. 2011
Autor příspěvku: Matěj Sýkora
Zobrazení příspěvku: 3338 x
Reklama

Reklama


Reklama
02.09.2014: Třetí hrací den SP mužů

SKUPINA A: Írán - Srbsko 70-83, Francie - Egypt 94-55, Brazílie - Španělsko 63-82, pořadí: 1. Španělsko (3-0), 2. Francie (2-1), 3. Srbsko (2-1), 4. Brazílie (2-1), 5. Írán (0-3), 6. Egypt (0-3). SKUPINA B: Chorvatsko - Senegal 75-77 (senzační vítězové měli lepší procento trojek, dali o 2 šestky víc a měli famózního Dienga, autora 27 bodů včetně TH 12/11 za 40 minut, Chorvaty držela pouze trojice Bogdanovič (15), Šarič (15), Tomič (14)), Argentina - Filipíny 85-81, Portoriko - Řecko 79-90, pořadí: 1. Řecko (3-0), 2. Argentina (2-1), 3. Chorvatsko (2-1), 4. Senegal (2-1), 5. Filipíny (0-3), 6. Portoriko (0-3).

01.09.2014: Národní lvice stále neporaženy

Češky v přípravě na MS postoupily k aklimatizačnímu turnaji v Ankaře, kde na úvod složily pátý tým Evropy Bělorusko 59-51 (Elhotová 20, Vítečková 14, doskoky 38-28). Po famózním úvodu 27-7, kdy z precizní obrany vyrážely do brejků a k tomu přidávaly i distanční trefy, vyšplhaly až k poločasovému vedení 38-20. Nezastavil je ani celoplošný presink a 16 body při budování trháku nejvíc zazářila Elhotová. "Z první půlky jsem měla pocit, jako by si obě družstva přišla jen tak zahrát. Oproti ostatním zápasům, kdy jsme hrály proti týmům, co praktikují fyzičtější basket, to bylo skoro tréninkové tempo," překvapilo Evu Vítečkovou. V druhé půli ale soupeřky zaktivizovala Levčenka, která už na začátku třetí čtvrtky zkompletovala double-double (na konci 19 bodů, 16 doskoků), a lvice pod tlakem obrany i velkého množství nepřesností náskok postupně ztrácely. Když se však smrskl na 5 bodů, podržela tým Vítečková a 9 body jej uklidnila. "Bělorusky nehrály to, na co mají. Oproti předchozím rokům jim chybí dvě důležité podkošové hráčky. Bylo jasné, že v poločase dostanou seřváno od trenéra. Taky přišly ze šatny pozdě, začaly hrát tvrději a dařila se jim střelba. My tak nesmíme povolit, ani když vedeme o tolik bodů," zdůraznila Vítečková. Kouč Lubor Blažek dodal: "Na hráčkách byla vidět únava, která se projevila především ve druhém poločase. Ten první byl dobrý, útočně i obranně."

01.09.2014: Vstupenkový rekord dějin Vlků

Minnesota Timberwolves letos už podesáté v řadě chyběli v play-off NBA a navíc vyměnili do Clevelandu i hlavní hvězdu týmu Kevina Lovea, přesto čerstvě zaznamenali rekordní týden v prodeji lístků, což obnáší víc než tři stovky prodaných celosezonních permanentek. Tak by to mělo vypadat - hvězda nehvězda, "show must go on".

01.09.2014: Srbové cítili křivdu

Francouz Joffrey Lauvergne, který po získaném faulu svou šestkou vteřinu před koncem rozhodl na SP souboj se Srbskem, férově přiznal, že nebyl faulován. Pro poražené byla tahle porážka hořká i proto, že Lauvergne hrál poslední dvě sezony za Partizan Bělehrad. Za Srby promluvil po zápase Miroslav Raduljica, který v rodném jazyce prohlásil, že by nebyl objektivní a novináři by se měli na situaci zeptat Lauvergneho nebo rozhodčích. To trenér Saša Djordjevič si servítky nebral a vzkázal: "Každý chybný výrok v zápase šel proti nám."

01.09.2014: X-faktor se přiznal

Stal se nečekaným hrdinou dvou kvalifikačních bitev. Chybělo však málo, aby byl hrdinou velesmutným. Pavel Houška se na nymburském webu přiznal, že v samém závěru posledního duelu v Maďarsku se mylně domníval, že při rozdílu o 16, který tehdy ve skore byl, už postupuje soupeř, a proto po pasu Balvína místo držení času zvedl střelu téměř z trojky. A trefil. Minout, stačilo by bývalo domácím k postupu během pěti posledních vteřin docílit jediné šestky. To se jim i povedlo, jenže Houška mezitím srazil rozdíl na 14. I takové momenty rozhodují o osudu velkých zápasů a v tomto případě i o osudu celé kvalifikace.

01.09.2014: Kadeti svou jízdu nedotáhli

Jediná trojka z 23 pokusů a na hlavu prohraný doskok (39-60). To byly hlavní elementy porážky Čechů (60-84, Nábělek a Váňa 10) v duelu s Anglií o třetí místo na B-divizním ME kadetů. Tento výsledek znamená, že do elitní divize míří soupeř a mladí lvi budou muset zabojovat o návrat mezi evropskou smetánku zase za rok a věřit, že třetí pokus už bude úspěšný.

01.09.2014: Turci se proztráceli k debaklu

Třicet minut dokázali držet hráči Turecka favorita z USA ve druhém duelu SP v obavách (60-66), aby poté docela odešli a padli 77-98. Jejich problémem No.1 bylo děsivých 28 ztrát (13 do půle, USA celkem 12), jimiž postupně stále víc nabíjeli soupeři do jeho smrtících brejků. Když navíc obhájci přidali nějakou tu trojku (celkem 8) a útočný doskok (do půle pouhé 3, nakonec 10) i vynucenou šestku (do půle 5/3, na konci 19/12), trvalý tlak v obraně se soustavou bloků je dovedl k vysoké výhře. Poločas, který vyhráli 40-35, přitom Turkům až na ztráty jejich herní plán skvěle vycházel. Ve vydatně si vypomáhající zóně nutili Američany do spíš míjených trojek (první čtvrtina 9/1), nedávali jim střelecké fauly, vládli na doskoku (21-12) a i přes řadu ztrát udrželi na uzdě soupeřovu přechodovou hru. Lídr USA Harden měl v poločase 4 body a 3 fauly, vracející se rozehrávač Rose bod, 0 asistencí a -7 v plus/minus a top skórer z přípravy, centr Davis, nedal ani bod. V extrémně zpomaleném útoku, maximálně využívajícím 24vteřinový limit, soustředili Turci (využili až 10členné rotace) hru pod koš na své obry a do půle měli trestnou bilanci 18/13 ze 14 získaných faulů. Obhájce však o půli provedl řadu vylepšení hry, urychlil přechod, přidal útočný doskok a Turkům zbytečně nedával šestky. Ti sice po 5 trojkách za 7 minut třetí čtvrtiny vedli 51-45, ale od té doby jim pšenka v zápase se spoustou odpískaných kroků kvést přestala. Zejména když turbo zapnul nejlepší hráč zápasu Faried (22) a jeho podkošový kolega Davis (11 bodů po čtyřech minutách 3. čtvrtiny a celkem 19).

01.09.2014: Druhý hrací den SP mužů

SKUPINA A: Srbsko - Francie 73-74, Brazílie - Írán 79-50, Španělsko - Egypt 91-54, pořadí: 1. Španělsko (2-0), 2. Brazílie (2-0), 3. Srbsko (1-1), 4. Francie (1-1), 5. Egypt (0-2), 6. Írán (0-2). SKUPINA B: Argentina - Chorvatsko 85-90, Senegal - Portoriko 82-75, Filipíny - Řecko 70-82, pořadí: 1. Řecko (2-0), 2. Chorvatsko (2-0), 3. Argentina (1-1), 4. Senegal (1-1), 5. Filipíny (0-2), 6. Portoriko (0-2). SKUPINA C: Dominikánský republika - Nový Zéland 76-63, Finsko - Ukrajina 81-76, Turecko - USA 77-98, pořadí: 1. USA (2-0), 2. Ukrajina (1-1), 3. Dominikánská republika (1-1), 4. Turecko (1-1), 5. Finsko (1-1), 6. Nový Zéland (0-2). SKUPINA D: Korea - Austrálie 55-89, Slovinsko - Mexiko 89-68, Litva - Angola 75-62, pořadí: 1. Slovinsko (2-0), 2. Litva (2-0), 3. Austrálie (1-1), 4. Angola (1-1), 5. Mexiko (0-2), 6. Korea (0-2).

31.08.2014: První hrací den SP mužů

SKUPINA A: Egypt - Srbsko 64-85, Francie - Brazílie 63-65, Írán - Španělsko. SKUPINA B: Chorvatsko - Filipíny 81-78 po prodloužení, Portoriko - Argentina 75-98, Řecko - Senegal 87-64. SKUPINA C: Ukrajina - Dominikánská republika 72-62, Nový Zéland - Turecko 73-76, USA - Finsko 114-55. SKUPINA D: Angola - Korea 80-69, Austrálie - Slovinsko 80-90, Mexiko - Litva 74-87.

30.08.2014: Ještě jedna šance kadetů!

30.8. Repre kadetů postoupila na B-divizním ME do závěrečné fáze. Ve čtyřčlenné skupině o 1.-8. místo skolila Rakušany 62-39 (Váňa 17, Hartig 14) a padla s Černou Horou 49-70 (Váňa 11), což jí vyneslo druhé místo s bilancí 2-1 a postup do pátečního semifinále. V něm mladí lvi podlehli Izraelcům 63-76 (Kozák 15, Hartig 12, tým 20 ztrát) a dnes je čeká duel s Anglií o třetí postupové místo. V případě úspěchu by všechny lví mládežnické reprezentace měly v držení divizi A, k tomu ženy jako šestý celek Evropy budou už za pár týdnů válčit na MS a muži čerstvě postoupili na ME.

29.08.2014: Satoranský s Barcou do Asie

Rozehrávač Tomáš Satoranský se na začátku října vydá s Barcelonou do čínského města Chang-čou a také do Tchaj-peje, metropole Tchaj-wanu. Během týdenního turné tým sehraje dvě utkání: 7. října v Chan-čou s místním účastníkem čínské ligy (Lions) v hale pro pět tisíc lidí a 11. října v Tchaj-peji znovu s lokálním týmem v aréně pro 15 tisíc diváků. Mimo zápasy na Barcelonu čeká řada setkání s médii a sponzory, otevřený trénink, návštěva univerzity v Chang-čou a také akce pro děti.

29.08.2014: MarShon Brooks to řekl

Nový spoluhráč Martina Peterky v Miláně MarShon Brooks je prý nadšený z možnosti evropského super angažmá. Podle jeho slov mu umožní se herně zlepšovat, což v NBA není kvůli téměř žádnému času na trénink možné.

29.08.2014: Noví rekordmani z Islandu

Island a jeho basketbal zažil ve středu velký den. Nejenže se jeho mužská reprezentace vůbec poprvé kvalifikovala na ME, ale zároveň jde o populačně nejmenší zemi, která kdy Eurobasket bude hrát. Na Islandu žije pouhých 325 tisíc lidí. Dosavadními rekordmany byli podle FIBA Lucemburčané, účastníci ME 1946, kterých je nyní 537 tisíc. Nicméně rok po druhé světové válce jich v zemi žilo pouze 286 tisíc. Takže v případě Islanďanů jde o rekord s hvězdičkou.

29.08.2014: FIBA má nového šéfa

Delegáti ze 116 národních federací zvolili na Světovém kongresu FIBA nového prezidenta Světové basketbalové federace. Stal se jím Argentinec Horacio Muratore.

29.08.2014: Nymburk oficiálně v ŽBL

Akciová společnost Basketball Nymburk získala od pražského klubu DSK Basketball licenci na ŽBL. Celek založený a koučovaný Danem Kuruczem už v minulé sezoně hrál v nymburském Sportovním centru své domácí zápasy ŽBL a nyní tak s polabským městem splyne naplno. Jeho letošní ambice budou mířit až k účasti v play-off. Oporami týmu budou dlouholetá reprezentantka Veronika Bortelová, slovenská reprezentantka Darina Mišurová, dále Petra Reisingerová, Alena Huňková nebo členka reprezentace U20 Naďa Salačová. V nejbližší době by měly tým posílit ještě dvě až tři hráčky ze zahraničí. Nymburské odchovankyně bude v sestavě zastupovat Monika Hamplová.

28.08.2014: Kompletní pole účastníků ME

Na ME 2015 mužů postoupilo z kvalifikace následujících 13 celků: jako vítězové sedmi skupin Belgie, Bosna, Izrael, Lotyšsko, Gruzie, Itálie a Polsko, z druhých míst pak půltucet Česko (nakonec pátý nejlepší tým z druhých míst, kde až na Makedonii (3-1) měly všechny celky zápasovou bilanci 2-2), Makedonie, Německo, Island (historicky první účast), Nizozemsko (první účast od roku 1989) a Rusko. Černý Petr tak zůstal v rukou Rumunska. Desítka dalších celků pro ME byla dána už předem a byly to Chorvatsko, Finsko, Francie, Řecko, Litva, Srbsko, Slovinsko, Španělsko, Turecko a Ukrajina. 24. účastníkem bude Estonsko, jež loni vyhrálo první fázi kvalifikace.

Archiv starších novinek >>
Aktuální číslo magazínu.

Titulní strana BASKETMAG.CZ
Aktuální číslo BASKET magazínu


Kontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS