Otevřený Luboš Bartoň o egoismu těch, co "čekají" na mistrovství Evropy, a Honzovi draftovaném do NBA

Zdravím všechny čtenáře Basketmagu! Po dvouměsíční odmlce bych rád okomentoval pár věcí, které jsou aktuální nejen na našich palubovkách, ale i v cizině.

Nejprve bych rád veřejně pogratuloval Janu Veselému k letošnímu draftu, kde byl vybrán jako šestý hráč v prvním kole. Již teď je to velký úspěch nejen pro něj samotného, ale zároveň pro celý český basket. Díky svému talentu a usilí na sobě pracovat má Honza před sebou světlou budoucnost. Proto bych mu rád popřál to, co příliš ovlivnit nemůže: štěstí a hlavě zdraví. Aby jeho hvězda mohla svítit na maximum, potřebuje Honza správný systém, trenéra, který bude stát za ním, a spravné spoluhráče. K tomu je navíc nutné, aby se mu vyhýbala zranění těžkého typu, která kariéru sportovce leckdy zcela poničí. Doufám, že se výluku NBA podaří co nejdříve ukončit, a že uvidíme Honzu v dresu Washingtonu Wizards v akci již letos!!

Je tu polovina července a blíží se začátek repre bloku - divize B, část II. Čekají nás tři týdny přípravy a turnajů a potom tři mistrovské zápasy, ve kterých "o nic nepůjde". Jako hráč se na tento měsíc můžu dívat ze dvou úhlů: 1) Soupeři jsou slabého jména, v podstatě se nehraje o nic, a přesto hrozí zranění, navíc všichni přijdeme o volný čas, který bychom mohli trávit třeba na dovolené. 2) Zápasů můžeme využít k sehrání mančaftu pro budoucí kvalifikaci/šampionát 2013, můžeme se zviditelnit před domácím publikem a navíc díky tomu každý z nás hráčů projde vždy potřebnou fyzickou i herní přípravou. Tušíte, který úhel je mi bližší?

Je týden do začátku a v sestavě chybí většina z hráčů, kteří by v týmu měli figurovat. Jako malá země, která disponuje omezeným množstvím hráčů, MUSÍME být v kompletní sestavě, abychom něco dokázali! Tohle poselství napsali už mnozí přede mnou a určitě ho budou psát i spousty dalších po mně. Jakmile nám chybí jeden stěžejní hráč, handicap je znatelný. Jestliže nám chybí dva takoví hráči, ztrácí se šance na jakýkoliv úspěch. No a pokud postrádáme ještě víc klíčových hráčů, můžeme všichni zapomenout na jakkoliv přijatelný výsledek. V takovém případě naopak přicházejí na řadu obavy o budoucnost českého basketu. 


Již minulé léto jsem se k absenci hráčů v nároďáku vyjádřil a můj postoj se nezměnil. Každý hráč má právo na to, aby se z reprezentace omluvil, pokud jde o důvody osobní, zdravotní, nebo třeba finanční. Ale jestli hráč odmítá reprezentovat jenom kvůli tomu, že se hraje v divizi B, a vyčkává na chvíli, kdy se bude "o něco hrát" (v našem případě mistrovství Evropy), pak jeho přístup nazývám egoismem prvního stupně. Pak ať mi nikdo nevypráví pohádky o cti reprezentovat naši republiku...

Mezi další "tradiční" důvody pro omluvu z reprezentace patří rekonvalescence. Jsou případy, kdy má hráč nedoléčené zranění, nebo má po operaci, a využívá léto k tomu, aby se dal do kupy. Fajn. No problem. Někomu ale příliš vadí, že by měl přijít o část své dovolené. Chápu, že má za sebou dlouhou sezonu v klubu, ve které odehrál hodně zápasů, a potřebuje víc času, než jeden měsíc mimo palubovky. Okay! Ať mi ale nikdo nepovídá, že hráč, který má v létě tři měsíce volna, nemůže jeden měsíc věnovat reprezentaci. S nároďákem se trénuje dost lehce, každý hráč má hodně prostoru na svoje vlastní drily a cvičení a navíc je k dispozici masér a atletický trenér. A to už vůbec nemluvím o hlavních trenérech - momentálně dvojici Budínský, Taylor -, kteří mohou hráčům (hlavně těm mladším) hodně pomoct co se týká jednotlivých herních situací a basketových znalostí.

Česká basketbalová federace nikdy neměla, nemá a asi v nejbližší době ani mít nebude prostředky na to, aby hráče lákala na finanční náhradu. Za celou moji reprezentační kariéru peněz nikdy moc nebylo a kdybych to měl porovnat se svým normálním klubovým platem, tak by se moje účinkování v nároďáku blížilo označení "zadarmo".

Jsem si vědom toho, že v létě existuje spousta basketbalových kempů (některé z nich jsou navíc hodně prestižní), po jejichž absolvování nezbývá příliš času na odpočinek. Kolik odpočinku ale dvacetiletý hráč potřebuje? 

Tak se vracím zpátky na začátek. Příští měsíc Česká republika "B" nastoupí proti soupeřům, kterými budou Slovensko "A", Kypr "A" a Švýcarsko "A". Český mužský basketbal utrpí další ránu pod pás a zůstane tam, kde se momentálně nacházi - na dně. Bude se mluvit víc o těch, kteří nedorazili, nežli o těch, kteří "se lvem na prsou" opravdu budou hrát. A ať naše "béčko" zahraje jakkoliv, bude to pro náš basketbal nakonec opět negativní léto.

Tenhle stav se nezmění až do doby, kdy si všichni hráči uvědomí následující: k tomu, aby se stali skutečnými basketbalisty, potřebují kromě dobrých výkonů v klubech předvést taky svůj charakter a trochu obětavosti. Hráč by měl vždycky dodržet to, co slíbil, a zároveň by se měl nepříjemné situaci, kdy musí reprezentaci odříct, postavit čelem. To znamená zvednout telefon (popřípadě odpovědět na mail), jednoduše se omluvit a vysvětlit proč. To je podle mého minimum, co může basketbalista v dané situaci udělat. 

A tak se s vámi loučím trochu v rozpacích. Na jedné straně bude mít Česká republika po dlouhých letech zastoupení v NBA, na straně druhé mě mrzí špatný vztah některých hráčů k reprezentování. Takový Dirk Nowitzki, to by měl být náš vzor do budoucnosti! Nowitzki, čerstvý vítěz NBA a zároveň její nejužitečnější hráč, téměř vždy reprezentuje svoji vlast. Troufám si tvrdit, že bez něj by mělo Německo veliké problémy a určitě by se neúčastnilo vrcholných akcí jako jsou mistrovství světa, mistrovství Evropy, nebo olympijské hry. 

Doufám, že jsem se ve svém blogu vyjádřil dost jasně, poněvaž bych byl velice nerad, kdyby si čtenáři vyložili věci jinak, než jsem zamýšlel. Každopádně je to ožehavé téma a ne všichni na to mají stejný názor. Já jsem chtěl jenom sdělit ten svůj.

S pozdravem

Luboš Bartoň


Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 23. 07. 2011
Autor příspěvku: Matěj Sýkora
Zobrazení příspěvku: 3271 x
Reklama

Reklama


Reklama
23.07.2014: Se Španělkami prohra o devět

Češky se na ME-A U18 ani ve druhém utkání osmifinálové skupiny F nedostaly přes 60 bodů a po horších lichých čtvrtinách padly se Španělskem, vedeným 16bodovou MVP MS U17 Angelou Salvadores, 60-69. Vítězky byly lepší z rychlých protiútoků, o něco i z trestné linie a z trojek, a přežily tak i 20 ztrát. České střelecké pole vedly s 11 body pivotka Kracíková a s 9 křídelnice Andělová. Lvice musí nyní skolit k postupu do čtvrtfinále Chorvatky.

22.07.2014: Už bez Číže a Bohačíka

Již před přípravnými zápasy s Polskem kouč reprezentace mužů Ronen Ginzburg zúžil sestavu na 13 mužů, a to o rozehrávače Adama Číže a shooting guarda Jaromíra Bohačíka. Aktuálně se už čeká pouze na zapojení Jana Veselého.

22.07.2014: Poslední čtvrtina vzala všechno

Obrovskou houpačkou bylo pro lvice U18 první utkání osmifinálové skupiny ME-A proti Nizozemsku. Po poločase prohraném 20-30 přišel český úder ve třetí čtvrtině (28-12), aby vše zmařila poslední desítka (9-28). Nizozemky, vedené triem Ndiba, Kuijt, Hof, jež se postaralo o 62 bodů, tak nakonec triumfovaly 70-57. Více ztrácely (15-8) a hůře doskakovaly v útoku (11-17), ale mohly se opřít o šestky (27/21 ku 18/10) a mnohem vyšší úspěšnost dvojek (40/17 ku 57/16). Lvice měly tři dvojciferné střelkyně v Kopecké (12), Mainclové (10, plus 9 doskoků a 6F+) a Beránkové (10). Pořadí ve skupině F: 1. Španělsko (3-0), 2. Itálie (3-0), 3. Nizozemsko (1-2), 4 . Česko (1-2), 5. Chorvatsko (1-2), 6. Portugalsko (0-3).

21.07.2014: Patrik Auda za Mitchellem

Po MVP NBL Kwamainu Mitchellovi podepsal nováček polské Tauron basket ligy z Kutna další zajímavou akvizici - českého reprezentanta Patrika Audu, kterému se tak zřejmě vyplatily kvalitní výkony ve dvou přípravných duelech lvů na polské půdě.

21.07.2014: Turci mají další zlato!

Reprezentanti Turecka ovládli koncovku finále ME U20 a po zdolání Španělska 65-57 se vůbec poprvé stali šampiony této věkové kategorie. Byla to jejich druhá medaile v historii ME U20 po domácím stříbru z roku 2006. Loni byli šestí, v U18 se stali mistry Evropy a v kadetech dobyli sedmou příčku. V letošním finále byl jejich hlavní oporou shooting guard Cedi Osman, autor 20 bodů. Třetí na turnaji skončili Srbové (bez člena All-Star loňského MS U19 Mičiče), čtvrtí Chorvaté (bez člena All-Star loňského MS U19 Šariče), 5. Litva, 6. Řecko, 7. Izrael, 8 Francie, 9. Polsko a 10. Itálie. Pro srovnání ještě kontinentální rozložení sil na nedávném dámském ME U20, kde Češky obsadily 11. příčku: zlato vybojovaly Francouzky, druhé skončilo Španělsko, 3. Itálie, 4. Srbsko, 5. Lotyšsko, 6. Polsko, 7. Rusko, 8. Slovensko, 9. Turecko a 10. Nizozemsko.

20.07.2014: Platový strop míří vzhůru

Zásadní informaci vydala NBA: platový strop pro sezonu 2014/15 bude 63,1 milionu dolarů, což je o téměř pět milionů víc než v minulé sezoně (téměř 58,7) a zároveň vůbec nejvíc v historii soutěže. Nejvyšší byl dosud v sezoně 2008/09 (58,7), další ročníky se udržoval kolem 58 milionů. Mnohem vyšší bude nově i daň z luxusu, ustavená na 76,8 milionu (v minulé sezoně 71,7). Pro srovnání: v první sezoně s platovým stropem (1984/85) byla jeho hranice určena na 3,6 milionu dolarů.

20.07.2014: Dvacetiletí lvi našli šém včas!

A pak že nejde dvakrát vstoupit do stejné řeky! I když jediným styčným důstojníkem obou týmů byl Jan Křivánek, podruhé za sebou Češi na ME-A U20 předvedli stejně neuvěřitelný kousek. Po úvodních sedmi v porážkách v řadě se zkoncentrovali na dva nejdůležitější mače turnaje a ty uchvátili. To znamená jediné - lvi U20 budou hrát už potřetí v řadě elitní divizi ME. Do rozhodujícího utkání s Černou Horou o 17. místo, jež jako poslední zaručovalo udržení divize, vypálili únikem 10-0 a na konci bylo po dvojkové střelbě 50/31 a pouhých 7 ztrátách skore 83-55. Králi utkání byli Slanina (25 bodů, 13 doskoků) s Peterkou (22 bodů), jež významně doplnil rozehrávač Kouřil 9 body, 7 asistencemi a 6 doskoky. Martin Peterka se stal dokonce třetím top skórerem šampionátu s průměrem 16,3, jedenáctý byl Prokop Slanina, který zapisoval 13,6 bodu na utkání.

20.07.2014: Gruzii setnuli Makedonci, Maďary Slováci

Další dva zápasy na turnaji v makedonském Ohridu má za sebou reprezentace Gruzie, soupeř Čechů v kvalifikaci ME. Rakousko zdolala v prodloužení 78-74, když ji táhlo trio Metreveli (20), Pachulia (17 a 9 doskoků) a Sanikidze (15), s domácím celkem naopak prohrála jasně 55-85 (Pachulia 12, Tsintsadze a Ležava po 11). Další soupeř lvů v kvalifikaci, tým Maďarska, se se zlou potázal doma, kde nestačil na slovenské sousedy (77-80). Ty nejvíc potáhl nový rozehrávač euroligového Bayernu Anton Gavel 20 body. Ten se s týmem připravuje, ale stále není jasné, zda bude moct do kvalifikace zasáhnout. Loni totiž získal německý pas a přišel tak o možnost reprezentovat Slovensko. Vedení národního týmu se však pro něj snaží vyjednat výjimku. Za poražené Maďarsko Toth zajistil 20 bodů a Wittmann 16. Maďarský tým vzápětí soupeři porážku oplatil, když (opět na domácí půdě) vyhrál 79-65.

20.07.2014: Češky U18 přenášejí 1 výhru

Lvicím U18 se zatím daří na 16členném A-divizním ME, když základní skupinou prosvištěly jako druhé nejlepší s bilancí 2-1 (1. Itálie, 3. Portugalsko 1-2, 4. Švédsko 0-3), a to po porážce s Itálií 60-70 (duel rozhodla v závěru obrana soupeře, Češky dominovaly na doskoku 41-26, ale ztratily 29 míčů, z nichž Italky měly 21 zisků, nejvíc bodů Mainclová (11, 9 doskoků) s Mircovou (9)), šťastné výhře 60-59 nad domácím Portugalskem (Beránková 16, Šípová 11 a 7 doskoků, Kracíková 10, Češky byly o 9 bodů lepší z trestné čáry a měly 21 útočných doskoků) a rozdrcení Švédska 75-46 (Kracíková 18 a 9 doskoků, Beránková 14, Mainclová 10 a 6 doskoků, lvice byly o 10 bodů lepší z dvojek, o 18 z trojek a ztratily pouhých 7 míčů oproti 22 soupeře). Neuvěřitelný byl závěr duelu s Portugalskem: ač se konečné skore nepohnulo poslední 2,5 minuty, domácí hráčka Bernardeco se v závěrečném útoku vůbec nesnažila o střelu a po zaznění koncové sirény se chvíli i radovala z vítězství, než zjistila, že se věci mají trochu jinak. Tak znělo oficiální resumé na webu FIBA Europe. Podle informací z českého tábora se však radovala jen proto, že věřila, že spoluhráčka, na niž v posledních vteřinách nasměrovala příhru, byla faulována a bude házet trestné hody. Český tým pro ME posílila jako jediná hráčka z úspěšné sestavy U17 Tereza Šípová, na pivotu pak operuje sestra Jana Veselého Hana. Celek kouče Jiřího Bárty nyní čeká osmifinálová skupina F, v níž jsou dále Španělsko (přenáší si bilanci 2-0), Itálie (2-0), Chorvatsko (1-1), Portugalsko (0-2) a Nizozemsko (0-2).

20.07.2014: Veselý do Fenerbahce?

Podle některých tureckých i dalších evropských serverů se Jan Veselý dohodl na smlouvě na 2+1 rok s euroligovým Fenerbahce Istanbul. Tým tureckých mistrů vede legendární kouč Željko Obradovič a v létě zatím posiloval nebývalým způsobem, když si přivedl hned pět nových guardů: euroligového top skórera Maccabi Tel Aviv Rickyho Hickmana, MVP VTB ligy i Eurocupu Andrewa Goudelocka, Rising Star Euroligy Bogdana Bogdanoviče a dále Cana Altintiga a Serhata Cetina.

19.07.2014: Druhý zápas s těsnou porážkou

19.7. Odvetný přípravný duel ve Walbrzychu s domácími Poláky už se českým reprezentantům k vítězství dotáhnout nepodařilo. Po poločase 29-44 podlehli 73-75. Opět byli aktivnější z trestných hodů (26/17 ku 18/9), ale zaostali v bodech z druhých šancí (6-16) i z trojek (18/6 ku 21/10). V základu byli Welsch, Palyza, Muirhead, Bartoň a Švrdlík. Na lavičce už - stejně jako v prvním utkání s Polskem - seděl rozehrávač Satoranský, který však ani tentokrát do zápasu nezasáhl, v čemž jej dnes napodobil Hruban. V sestavě v obou utkáních chyběl playmaker Číž, další point guard Šiřina odehrál 15 a 9 minut. Ve druhém utkání byli nejproduktivnějšími střelci Pumprla (15), Muirhead (12 a 7 doskoků, nejvíc z týmu), Auda (11), Balvín (11) a Welsch (10). Nejvíc v plusu byli Švrdlík (+17) s Audou (+12). Za soupeře se prosadili především Michalak (15) a Hrycaniuk (14). Zajímavostí je, že oproti vzájemnému duelu na loňském ME v polské sestavě chybělo hned 8 hráčů (Gortat, Lampe, Kelati, Szubarga, Koszarek, Chyliňski, Ponitka, Ignerski), kteří se tehdy proti lvům postarali o 57 z 68 bodů.

19.07.2014: Češi U20 udrželi loď nad hladinou

Skvělá představení tria Feštr (24 bodů, trojky 7/4), Slanina (21 bodů, 9F+, TH 15/11), Peterka (21 bodů, trojky 4/3) uchovala v duelu se Švédy o 17.-20. místo českému týmu naději na záchranu divize A na ME U20. Výtečný výkon přihodil i forward Křivánek, který měl 5 bodů, 11 doskoků a +33 v plus/minus. O vítězství 81-58 rozhodla třetí čtvrtina (23-9) a vůbec celý druhý poločas (40-17). Lvi si nejvíc pomohli z trestné čáry (TH 24/18 ku 15/8) a z trojek (19/9 ku 22/2). V neděli je čeká zápas o konečné 17. místo, jež by znamenalo záchranu divize A. Soupeřem však bude Černá Hora, jež Čechy skolila o 14 bodů v základní skupině.

18.07.2014: První lup mají lvi z Polska

O plných 35 bodů lepší obrana než v první přípravě v Rakousku nasměrovala reprezentaci mužů k vítězství 70-65 v Polsku, u níž už pěti body asistoval i křídelník Pumprla. Češi byli lepší na doskoku (36-29), aktivněji hráli do koše (TH 26/16 ku 19/10) a z trojkoviště zaostali jen o jeden úspěšný projektil (6-7). Klíčem k zápasu byl přelom třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy lvi nedovolili domácím téměř pět minut skórovat a sami šňůrou 14:0 odskočili do výrazného vedení. Jejich prapor tu držel především power forward Kamil Švrdlík, který zaznamenal 10 bodů v řadě a nakonec vyšplhal až na 19 bodů, k nimž přidal i 8 doskoků. "Pěkně jsem se u toho zadýchal. Většina z těch 10 bodů totiž byla z rychlého protiútoku," usmíval se po utkání Švrdlík, jemuž vyhovovala spolupráce s další "čtyřkou" Patrikem Audou. "On hraje víceméně zvenku. Na to jsem zvyklý z Prostějova, kde jsme takhle hráli s Ondrou Kohoutem. Nepřetahujeme se tak o stejný prostor pod košem." Poláci ovšem ani později nic nevzdali a postupně se přiblížili až na tři body. Dál už je ale lvi nepustili. "Naše výhoda v této sestavě, když zrovna nebyl na hřišti Ondra Balvín, je, že jsme sice menší, ale většinou rychlejší než soupeři na stejných postech. Když hrajeme rychle a nebojíme se zakončovat proti podkošovým hráčům, tak to jde. Navíc Poláci neměli tak dominantního pivota, jakým byl rakouský centr Mahalbašič. Pod košem sice měli dobré hráče, ale nehráli vše přes ně," všiml si Švrdlík, který se zastavil i u zlepšené obrany. "Budeme spíš chtít stavět na defenzivě. Na to, abychom soupeře přestříleli a každý zápas dávali 100 bodů, asi nyní nemáme." Druhým top střelcem celku byl křídelník Muirhead (11), třetím další forward Welsch (10) a čtvrtým Auda (8). Soupeř se opíral o Waczyňskiho (13), Karnowskiho a ex-prostějovského rozehrávače Skibniewskiho (oba po 10).

18.07.2014: Bilbao končí v ACB!

Bilbao Basket z ekonomických důvodů odpískalo své další působení v ACB. Klub se s vážnými finančními problémy potýkal už v minulé sezoně, kdy čelil stávce hráčů týmu. Tehdy ještě situaci zachránil, nyní už však byly dluhy ve výši několika milionů eur neudržitelné.

18.07.2014: Gruzie zapsala přípravnou výhru

Gruzínci, soupeři Čechů v kvalifikaci ME, v přípravě v makedonském Ohridu skolili Rumunsko 83-71. Po 12 bodech vysázel kvartet Metreveli, Pachulia, Tsintsadze a Sharabidze.

Archiv starších novinek >>
Aktuální číslo magazínu.

Titulní strana BASKETMAG.CZ
Aktuální číslo BASKET magazínu


Kontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS