Otevřený Luboš Bartoň o egoismu těch, co "čekají" na mistrovství Evropy, a Honzovi draftovaném do NBA

Zdravím všechny čtenáře Basketmagu! Po dvouměsíční odmlce bych rád okomentoval pár věcí, které jsou aktuální nejen na našich palubovkách, ale i v cizině.

Nejprve bych rád veřejně pogratuloval Janu Veselému k letošnímu draftu, kde byl vybrán jako šestý hráč v prvním kole. Již teď je to velký úspěch nejen pro něj samotného, ale zároveň pro celý český basket. Díky svému talentu a usilí na sobě pracovat má Honza před sebou světlou budoucnost. Proto bych mu rád popřál to, co příliš ovlivnit nemůže: štěstí a hlavě zdraví. Aby jeho hvězda mohla svítit na maximum, potřebuje Honza správný systém, trenéra, který bude stát za ním, a spravné spoluhráče. K tomu je navíc nutné, aby se mu vyhýbala zranění těžkého typu, která kariéru sportovce leckdy zcela poničí. Doufám, že se výluku NBA podaří co nejdříve ukončit, a že uvidíme Honzu v dresu Washingtonu Wizards v akci již letos!!

Je tu polovina července a blíží se začátek repre bloku - divize B, část II. Čekají nás tři týdny přípravy a turnajů a potom tři mistrovské zápasy, ve kterých "o nic nepůjde". Jako hráč se na tento měsíc můžu dívat ze dvou úhlů: 1) Soupeři jsou slabého jména, v podstatě se nehraje o nic, a přesto hrozí zranění, navíc všichni přijdeme o volný čas, který bychom mohli trávit třeba na dovolené. 2) Zápasů můžeme využít k sehrání mančaftu pro budoucí kvalifikaci/šampionát 2013, můžeme se zviditelnit před domácím publikem a navíc díky tomu každý z nás hráčů projde vždy potřebnou fyzickou i herní přípravou. Tušíte, který úhel je mi bližší?

Je týden do začátku a v sestavě chybí většina z hráčů, kteří by v týmu měli figurovat. Jako malá země, která disponuje omezeným množstvím hráčů, MUSÍME být v kompletní sestavě, abychom něco dokázali! Tohle poselství napsali už mnozí přede mnou a určitě ho budou psát i spousty dalších po mně. Jakmile nám chybí jeden stěžejní hráč, handicap je znatelný. Jestliže nám chybí dva takoví hráči, ztrácí se šance na jakýkoliv úspěch. No a pokud postrádáme ještě víc klíčových hráčů, můžeme všichni zapomenout na jakkoliv přijatelný výsledek. V takovém případě naopak přicházejí na řadu obavy o budoucnost českého basketu. 


Již minulé léto jsem se k absenci hráčů v nároďáku vyjádřil a můj postoj se nezměnil. Každý hráč má právo na to, aby se z reprezentace omluvil, pokud jde o důvody osobní, zdravotní, nebo třeba finanční. Ale jestli hráč odmítá reprezentovat jenom kvůli tomu, že se hraje v divizi B, a vyčkává na chvíli, kdy se bude "o něco hrát" (v našem případě mistrovství Evropy), pak jeho přístup nazývám egoismem prvního stupně. Pak ať mi nikdo nevypráví pohádky o cti reprezentovat naši republiku...

Mezi další "tradiční" důvody pro omluvu z reprezentace patří rekonvalescence. Jsou případy, kdy má hráč nedoléčené zranění, nebo má po operaci, a využívá léto k tomu, aby se dal do kupy. Fajn. No problem. Někomu ale příliš vadí, že by měl přijít o část své dovolené. Chápu, že má za sebou dlouhou sezonu v klubu, ve které odehrál hodně zápasů, a potřebuje víc času, než jeden měsíc mimo palubovky. Okay! Ať mi ale nikdo nepovídá, že hráč, který má v létě tři měsíce volna, nemůže jeden měsíc věnovat reprezentaci. S nároďákem se trénuje dost lehce, každý hráč má hodně prostoru na svoje vlastní drily a cvičení a navíc je k dispozici masér a atletický trenér. A to už vůbec nemluvím o hlavních trenérech - momentálně dvojici Budínský, Taylor -, kteří mohou hráčům (hlavně těm mladším) hodně pomoct co se týká jednotlivých herních situací a basketových znalostí.

Česká basketbalová federace nikdy neměla, nemá a asi v nejbližší době ani mít nebude prostředky na to, aby hráče lákala na finanční náhradu. Za celou moji reprezentační kariéru peněz nikdy moc nebylo a kdybych to měl porovnat se svým normálním klubovým platem, tak by se moje účinkování v nároďáku blížilo označení "zadarmo".

Jsem si vědom toho, že v létě existuje spousta basketbalových kempů (některé z nich jsou navíc hodně prestižní), po jejichž absolvování nezbývá příliš času na odpočinek. Kolik odpočinku ale dvacetiletý hráč potřebuje? 

Tak se vracím zpátky na začátek. Příští měsíc Česká republika "B" nastoupí proti soupeřům, kterými budou Slovensko "A", Kypr "A" a Švýcarsko "A". Český mužský basketbal utrpí další ránu pod pás a zůstane tam, kde se momentálně nacházi - na dně. Bude se mluvit víc o těch, kteří nedorazili, nežli o těch, kteří "se lvem na prsou" opravdu budou hrát. A ať naše "béčko" zahraje jakkoliv, bude to pro náš basketbal nakonec opět negativní léto.

Tenhle stav se nezmění až do doby, kdy si všichni hráči uvědomí následující: k tomu, aby se stali skutečnými basketbalisty, potřebují kromě dobrých výkonů v klubech předvést taky svůj charakter a trochu obětavosti. Hráč by měl vždycky dodržet to, co slíbil, a zároveň by se měl nepříjemné situaci, kdy musí reprezentaci odříct, postavit čelem. To znamená zvednout telefon (popřípadě odpovědět na mail), jednoduše se omluvit a vysvětlit proč. To je podle mého minimum, co může basketbalista v dané situaci udělat. 

A tak se s vámi loučím trochu v rozpacích. Na jedné straně bude mít Česká republika po dlouhých letech zastoupení v NBA, na straně druhé mě mrzí špatný vztah některých hráčů k reprezentování. Takový Dirk Nowitzki, to by měl být náš vzor do budoucnosti! Nowitzki, čerstvý vítěz NBA a zároveň její nejužitečnější hráč, téměř vždy reprezentuje svoji vlast. Troufám si tvrdit, že bez něj by mělo Německo veliké problémy a určitě by se neúčastnilo vrcholných akcí jako jsou mistrovství světa, mistrovství Evropy, nebo olympijské hry. 

Doufám, že jsem se ve svém blogu vyjádřil dost jasně, poněvaž bych byl velice nerad, kdyby si čtenáři vyložili věci jinak, než jsem zamýšlel. Každopádně je to ožehavé téma a ne všichni na to mají stejný názor. Já jsem chtěl jenom sdělit ten svůj.

S pozdravem

Luboš Bartoň
fame.ua elfina.com.ua

Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 23. 07. 2011
Autor příspěvku: Matěj Sýkora
Zobrazení příspěvku: 3720 x
Basketmag CAMP 201527.05.2015: Výsledek finále konference NBA

Východ - Zápas 4: Cleveland (bez Varejaa, Lovea) - Atlanta (bez Sefoloshy, Korvera) 118-88, konečný stav série 4-0. Za vítěze James 23 bodů, 9 doskoků, 7 asistencí, rozehrávač Irving, který nastoupil po dvouzápasové absenci, dodal 16 bodů. Cleveland dominoval v trojkách (13-5) i na doskoku (56-39). Do Finále NBA postoupil po 8 letech, LeBron James a James Jones, kteří před sezonou přišli z Miami, ho budou hrát už pátý rok v řadě. Kouč David Blatt píše historii taktéž, když jako trenér-nováček ihned vyskočil až do Finále. Pokud dobře rozehrané finále Západu završí postupem i Golden State Stevea Kerra, dojde na velký finálový duel trenérských nováčků.

26.05.2015: NBA bude testovat na HGH

Hráči v nejlepší lize budou od příští sezony podstupovat krevní testy na přítomnost růstového hormonu HGH, který napomáhá růstu svalové hmoty, urychluje regeneraci a významně zabraňuje biologickému stárnutí. Testovat se začne už v přípravném kempu a všichni hráči NBA projdou za rok hned třemi předem neoznámenými testy - dvěma během sezony a jedním mimo soutěžní období. První pozitivní trest hříšník odnese stopkou na 20 zápasů, druhý už bude rezultovat v 45 utkání. Za třetí provinění bude hráč vyloučen z NBA. Krevní testy na HGH dosud v NBA aplikovány nebyly, Hráčská asociace se na nich dohodla s majiteli klubů až během vyjednávání o poslední kolektivní smlouvě z roku 2011. Podle komisionáře ligy Adama Silvera není důvod si myslet, že užívání steroidů a dalších výkon navyšujících látek bylo dosud v NBA běžné. Zatím prý jen u několika hráčů byly v minulých letech zjištěny díky testům moči. Krevní testy na HGH mají nicméně dorovnat dosavadní deficit vůči dalším velkým americkým ligám, které už k této proceduře s různou mírou úspěchu přistoupily. Baseballová MLB, jež byla užíváním posilujících preparátů poskvrněna nejvíc, začala s omezenými testy na HGH v roce 2011 a program ještě rozšířila dva roky na to. V NFL se začalo testovat v minulé sezoně, dosud bez pozitivního nálezu. A NHL testy dosud neprovádí.

26.05.2015: Evropský vliv na play-off NBA

Stejně jako do loňského i do letošního play-off NBA zamířilo v 16 týmech 31 Evropanů, což je nadpoloviční většina z 55 kontinentálních borců a také skoro třetina ze všech 101 hráčů nepocházejících z USA (z 37 zemí a teritorií), kteří do sezony vstupovali. Při 15členných soupiskách představuje 35 Evropanů (včetně 4 zraněných: Litevec Motiejunas z Houstonu, Švýcar Sefolosha z Atlanty, Bosňan Teletovič s Rusem Karasevem z Brooklynu) 15 procent z celkových 240 hráčů 16 týmů v play-off. Tady je seznam těch zdravých podle zastoupení v jednotlivých sériích 1. kola play-off - VÝCHOD (15 Evropanů): Atlanta (Makedonec Antič, Němec Schröder + chorvatský asistent Spahija) - Brooklyn (Chorvat Bogdanovič), Cleveland (Rus Mozgov) - Boston (Ital Datome, Švéd Jerebko), Chicago (Španělé Gasol, Mirotič, Francouz Noah) - Milwaukee (tři hráči základní pětky Gruzínec Pachulia, Turek Ilyasova, Řek Antetokounmpo), Toronto (Litevec Valančiunas) - Washington (Polák Gortat, Francouz Seraphin). ZÁPAD (16): Golden State (Bosňan Kuzmič) - New Orleans (Turek Asik, Francouz Ajinca), Houston (Řek Papanikolaou, Švýcar Capela) - Dallas (Němec Nowitzki), Clippers (Turek Turkoglu) - San Antonio (Francouzi Diaw, Parker, Ital Belinelli + italský asistent Messina), Portland (Francouz Batum, Brit Freeland) - Memphis (Španěl Gasol, Slovinec Udrih, Řekové Koufos, Calathes).

26.05.2015: Gist na 8 měsíců

Power forwardovi Panathinaikosu Jamesi Gistovi byla podle řady euroserverů zastavena činnost na 8 měsíců poté, co měl na začátku dubna pozitivní nález při anti-dopingové kontrole po zápase řeckého poháru. Jde navíc už o jeho druhý prohřešek v kariéře. Pro americkou oporu Zelených je to velmi nepříjemná chvíle, neboť letos měla za sebou v řecké lize i Eurolize výbornou sezonu.

26.05.2015: Důsledky pasové aféry v ACB

Pořádnou bouři prožívá v posledních dnech ACB. Jak informoval Mundo Deportivo, Španělská federace odhalila, že Marcus Slaughter z Realu a Andy Panko z Fuenlabrady "sdílejí" totéž číslo pasu, a teď pozor - Rovníkové Guiney. Vzhledem k tomu, že jsou to oba Američané, je to skutečná podivuhodnost, kde stejné pasové číslo představuje už jen třešničku na dortu. Jak udávají další zdroje, pas Rovníkové Guiney je v ACB celkem v kurzu, neboť jej vlastní i Colton Iverson a Mike James z Vitorie, nebo KC Rivers z Realu. Jaký je důvod popularity afrických pasů? Jeden jediný. Za současných regulí smí tým s 12člennou soupiskou mít jen dva hráče (většinou jde o Američany) mimo EU a regiony spadající pod takzvanou Dohodu z Cotonou. Hráčů z EU a z oblastí v dosahu Dohody z Cotonou pak smí být až pět (zbývajících 5 hráčů už musí být Španělé, za něž se ovšem považují i hráči, kteří mezi 14. a 20. rokem věku strávili aspoň 3 sezony ve španělském klubu). Aby si kluby uvolnily skromné dvě pozice pro zejména americké hráče, využívají i pasů zemí spadajících pod Dohodu z Cotonou. Ta byla uzavřena v roce 2000 mezi EU a 78 státy z Afriky, Karibiku a Tichomoří a jejím hlavním cílem je omezování chudoby a postupné začleňování států ze zmíněných oblastí do světové ekonomiky. Když ovšem uvážíte, jakým způsobem rozdávají cizincům zpod košů pasy některé evropské státy, lze jen dovodit, že v leckterých afrických zemích to může jít ještě snáz. Španělská federace kvůli případu Panka a Slaughtera ihned uvědomila policii, která věc řeší, a kauza podle některých euromédií povede k přeskupení kvót pro příští sezonu (letos navíc končí platnost 4letého kontraktu mezi ACB a Španělskou federací, týkajícího se právě počtu cizinců). Místo 5 hráčů z EU a zemí z oblastí Dohody z Cotonou by měli napříště být už jen tři, aby se vymýtilo šachování s pasy. A naopak ze 2 na 4 by vzrostl počet hráčů ze zbytku světa, což se týká především Američanů. Tato úprava by podle prvních odhadů znamenala značné změny při tvorbě týmových soupisek.

26.05.2015: Felipe Reyes jako to víno

Kapitán Realu Madrid Felipe Reyes, s 11 odkroucenými sezonami služebně nejstarší hráč týmu, stvrdil svou životní sezonu. Po dobytí trůnu pro historicky nejlepšího doskakovače novodobé Euroligy, pozice v prvním All-Star týmu a nakonec i trofeje pro vítěze soutěže se nyní dočkal i dvou super prestižních ocenění ve španělské lize: byl vyhlášen Premio Endesa, což je hráč, který na kurtu odevzdává všechno a je skutečným lídrem týmu, a především získal trofej pro MVP. V 35 letech - klobouky dolů! Reyes samozřejmě patřil i do ligového All-Star, spolu s kolegou z Realu Sergiem Llullem, dále s Jaysonem Grangerem z Malagy, Pauem Ribasem z Valencie a Markem Todorovičem z Bilbaa. Letošním Koučem roku se v ACB stal Pablo Laso z Realu, Nejdiváčtějším hráčem Latavious Williams z Bilbaa a Nejlepším mladým hráčem Dani Diez ze San Sebastianu, který na druhé a třetí místo odsunul sevillské Hernangomeze a Porzingise. V nej pětce mladíků toto trio doplnili Guillem Vives z Valencie a Alex Abrines z Barcelony.

26.05.2015: Výsledek finále konference NBA

Západ - Zápas 4: Houston - Golden State 128-115 (Harden 45, trojky 11/7, TH 13/12, Smith 20 - Thompson 24, trojky 13/6, Curry 23, trojky 13/6, Green 21+15 doskoků, týmy: střelba z pole 76/43 - 97/44, trojky 32/17 - 46/20, TH 43/25 - 13/7), stav série 1-3.

25.05.2015: Výsledek finále konference NBA

Východ - Zápas 3: Cleveland (bez Lovea, Varejaa a podruhé bez Irvinga) - Atlanta (bez Korvera, Sefoloshy) 114-111 PP, stav série 3-0. James za vítěze i přes několik zranění a prvních 10 minutých střel dosáhl svého 12. triple-doublu v play-off kariéře s hodnotami 37 bodů (z pole 37/14, -3), 18 doskoků, 13 asistencí, když musel znovu suplovat i post rozehrávače, a podle všeho se dostal už na hranu svých fyzických i jiných možností. V závěru prodloužení trefil velkou trojku (jedinou v utkání z 6) a poté proměnil i nájezd na 114-111. Hosté už závěrečné trojkové pokusy neproměnili. Jeden z jejich lídrů Horford, v tu dobu autor 14 bodů, byl v poslední minutě první půle vyloučen za úder loktem do Dellavedovy, který je za poslední dvě série už u několikátého podobného incidentu, včetně zranění Korvera. Za Atlantu Teague vsítil 30 bodů, Millsap 22, za domácí se k Jamesovi nejvíc přidali 17bodoví Smith a Dellavedova, kteří se s Shumpertem postarali o 11 ze 14 trojek týmu. Oba celky hrály 53minutový zápas v sebezničujících sedmičlenných rotacích. Cleveland byl lepší v trojkách (14-11) a na doskoku (56-42, z toho útočný 19-6).

25.05.2015: RR a BB Juniors vládci v Budějovicích

Nabitá partička RR v sestavě Dygrýn, Kratochvíl, Pavel Novák a Stehlík triumfovala ve finále druhého turnaje Chance 3x3 Tour 2015 v Českých Budějovicích. V titulové bitvě hlavní mužské kategorie složila nasazená jednička číslo 7 Extrémní Napalm (Hron, Melski, Martin Novák, Valuch) 21-14. V turnaji ztratila jediný ze 6 zápasů, když ji ve skupině nachytali Vajgars Vajgls. Mezi desítkou týmů se ani ve své standardní sestavě nečekaně neprosadili Usurpátors, kteří ve skupině podlehli Extrémnímu Napalmu i Triple Trouble a nepostoupili tak do semifinále. Naopak Napalm až do finále nepoznal jako jediný hořkost porážky. Třetí místo vybojovali třetí nasazení Rysové, kteří v utkání o bronz porazili Triple Trouble (4) 18-16. Rysové v semifinále nestačili na na Extrémní Napalm (7-21), Triple Trouble na RR (14-21). Mezi kvartetem ženských celků se k prvenství prosadily BB Juniors (Gaislerová, Heroschová, Matušková, Šoukalová), jež ve finále oplatily výsledkem 20-15 skupinovou porážku Legendám (nasazené 3) hrajícím v sestavě Uhrová, Kracíková, Holešínská, Drachovská. Ty v semifinále vrátily skupinovou potupu celku Grit & Grind (2), a to po výhře 17-15. BB Juniors (4) se v semifinále dokonce vytáhly na mnohem zkušenější BB Team (Šujanová, Vlková, Zavázalová, Vorlová), který byl nasazenou jedničkou (21-19), a ve skupině soupeřky porazil. V duelu o bronz BB Team skolil Grit & Grind v poměru 21-11.

24.05.2015: Výsledky finále konferencí NBA

Východ - Zápas 2: Atlanta - Cleveland (bez Irvinga, Lovea, Varejaa) 82-94 (za Cavs James 30 bodů, 11 asistencí, 9 doskoků, hosté dali 12 trojek proti 6 domácích, kteří hráli či dohrávali se zraněnými hráči základu Horfordem, Carrollem a Corverem, který už do dalších bojů nezasáhne), stav série 0-2. Západ - Zápas 3: Houston - Golden State 80-115 (za hosty Curry 40 bodů, trojky 9/7, vítězově měli 97 střel z pole, na trojky vyhráli 11-5, na doskoku 60-39, z toho na útočném 17-9, Harden z Houstonu z pole 16/3), stav série 0-3.

22.05.2015: Chance 3x3 Tour v Budějovicích!

Již v sobotu 23. května bude českobudějovické Náměstí Přemysla Otakara II. hostit druhý díl Chance 3x3 Tour 2015. Jen v případě nepříznivého počasí se turnaj přesune na ZŠ Kubatova. Klání je tradičně vypsáno pro muže i ženy jak mezi dospělými, tak v kategorii U18. Startuje se v pravé poledne a pro naladění si nyní můžete prohlédnout galerii z prvního turnaje ve Zlíně.

22.05.2015: Blažek do Varů zúžil lvice na 14

Po třetím přípravném repre bloku kouč lvic Lubor Blažek z osmnáctičlenného kádru vyřadil kvartet Adamcová, Kašpárková, Nováková a Sedláková. Tato čtveřice ale nadále zůstane na telefonu pro případ zranění některé ze zbývajících 14 hráček, jež čekají od 29. do 31. května v karlovarské KV areně první přípravné zápasy v rámci mezinárodního turnaje za účasti Lotyšska, Turecka a Slovenska, s nímž si to český celek rozdá v předvečer turnaje v dalším duelu. Původně se ve Varech mělo představit i Japonsko, jeho federace je ale v trestu FIBA za chaos na poli profi soutěží mužů. V nominaci českého týmu jsou rozehrávačky Bortelová, Bartoňová, Záplatová, křídla Stejskalová, Hejdová, Elhotová, Vyoralová, Hindráková, Pecková a podkošové hráčky Veselá, Hanušová, Burgrová, Pochobradská a Štěpánová. Vstupenky na turnaj jsou v prodeji v síti Ticketportal. Jednodenní vstupenka na dva zápasy stojí 90 korun, permanentka na kompletní program turnaje vyjde na 250 korun.

22.05.2015: Výsledek finále konference NBA

Západ - Zápas 2: Golden State - Houston 99-98 (Curry 33, trojky 11/5 - Harden 38, 10 doskoků, 9 asistencí a také ztráta míče v posledních vteřinách utkání ve zdvojení od Curryho s Thompsonem), stav série 2-0.

22.05.2015: Výsledek finále konference NBA

Východ - Zápas 1: Atlanta - Cleveland 89-97, pět minut před koncem musel kvůli zranění kolena odstoupit domácí Carroll, hlavní obránce Jamese a top skórer Atlanty v play-off, za hosty James 31 bodů s jediným trojkovým pokusem z 26 střel z pole, 8 doskoků, 6 asistencí, Smith 8 trojek a 28 bodů, trojky 10-4 pro Cleveland, doskoky 49-37.

20.05.2015: Výsledek finále konference NBA

Západ - Zápas 1: Golden State - Houston 110-106 (Curry 34, trojky 11/6 plus proměněné klíčové šestky 12 vteřin před koncem - Harden 28, 11 doskoků, 9 asistencí). Golden State ve druhé čtvrtině ztrácelo 16, ale s malou sestavou zavřelo poločas šňůrou 21-4 a opět s menší pěticí uspělo i ve čtvrtém dějství, kdy se neprosadil houstonský super snajpr Harden a centr Howard musel odstoupit kvůli zranění kolena.

19.05.2015: R a Primavera vítězní ve Zlíně

První z letošních 6 turnajů Chance 3x3 Tour 2015 patřil ve Zlíně v mužské kategorii uskupení R (nasazená 4), jež v česko-slovenském finálovém souboji stejně jako v duelu ve skupině skolilo o tři body (21-18) slovenský Letný Vánok (nasazená 3). Vánok ve Zlíně porazila právě jen parta ve složení Zachrla, Zbránek, Dygrýn a Pavel Novák. V semifinále si R poradili s nasazenými jedničkami, polskými Born2Ball (18-12). Třetí místo bral Řidič kamionu a spol. (Lenhart, Pavličík, Šmíd a Šír), a to za výhru nad Born2Ball 18-12. Ženskou část turnaje opanoval tým Primavera (Beránková, Půlpánová, Šívrová, Švrdlíková), který si v semfiinále jako nasazená čtyřka poradil s dvojkou Teamem Slovakia 14-9 a ve finále složil nasazenou trojku Legendy (Drachovská, Kubičková, Šujanová a Uhrová) 13-10. Legendy v semifinále vyřadily (21-17) nasazenou jedničku BB tým ve složení Minarovičová, Stehlíková, Vlková a Vorlová. Ten bral alespoň bronz, když v zápase o třetí místo porazil TEAM Slovakia 16-9.

18.05.2015: Výsledek semifinále konference NBA

Západ - Zápas 7: Houston - Clippers 113-100, konečný stav série 4-3. Houston, který v trojkách dominoval 12-7 a v šestkách 31-11, v sérii obrátil stav z 1-3 a do finále konference postoupil poprvé za posledních 18 let. Vítěze nejvíc táhli Harden (31 bodů, 8 asistencí, 7 doskoků, TH 18/15) a Ariza (22, trojky 12/6).

18.05.2015: Real to doma dokázal!

Nesen na 13trojkové střelecké vlně a těžící ze 14 minutých šestek Olympiacosu vyšplhal Real Madrid na domácí půdě pod vedením MVP Final-4 Andrese Nocioniho ke svému devátému titulu v Eurolize. Ve finále byl stále vpředu, a když dokázal zavřít na 3 bodech a 3 asistencích za 31 minut soupeřova dirigenta Spanoulise, radoval se z výhry 78-59. Střeleckým lídrem vítězů byl snajpr Carroll, jenž trefil 4 trojky z 5 pokusů a celkově 16 bodů. Za Olympiacos kontroval 17bodový Lojeski. Realu se tak proti celku z Pirea povedla odplata za finále 2013 a po dvou finálových porážkách z předchozích dvou let si konečně došel pro titul. Stalo se přesně 20 let od získání osmé trofeje, kdy u toho byl jako kouč Željko Obradovič, a na straně poražených figuroval opět tým Olympiacosu.

18.05.2015: Fenerbahce velký obrat nedotáhlo

Zápasem dvou různých poločasů byl duel o třetí místo ve Final-4 Euroligy. CSKA odpálil trhákem 12-0, už po 8 minutách vedl 24-4 a ve 23. minutě dokonce 54-26. Fenerbahce však poté vyhecoval kouč Obradovič k ohromné stíhačce a už za 12 minut bylo vyrovnáno 70-70! Závěr ale patřil CSKA, který vyhrál 86-80. Při asbenci rozehrávače Teodosiče jej vedli De Colo (17) a Nichols (14). Za Fenerbahce, které minulo 12 šestek, odpovídal Goudelock (24) a Bjelica (18). Jan Veselý, podle všeho vyždímaný pátečním nočním semifinále, začal na lavičce a do utkání zasáhl jen na 12 minut s 5 body (z pole 2/1, TH 6/3), 3 doskoky a 1 blokem.

17.05.2015: Finále Euroligy ve 20:00 na webu ČT!

17.5. Dnes ve 20:00 web České televize odvysílá přímý přenos finále Euroligy mezi domácím Realem Madrid a Olympiacosem Pireus. Ze záznamu můžete utkání zhlédnout na ČT Sport v pondělí od 14:30. Real čeká třetí finále ve třech posledních letech, Olympiacos je ve finále potřetí za poslední 4 roky. Oba celky si to rozdaly v titulové bitvě v roce 2013, kdy triumfoval Olympiacos. Už od 17 hodin nabídne web ČT i utkání o třetí místo mezi Fenerbahce a CSKA. Záznam na ČT Sport přijde na řadu už tuto noc v 0:30.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS