Otevřený Luboš Bartoň o egoismu těch, co "čekají" na mistrovství Evropy, a Honzovi draftovaném do NBA

Zdravím všechny čtenáře Basketmagu! Po dvouměsíční odmlce bych rád okomentoval pár věcí, které jsou aktuální nejen na našich palubovkách, ale i v cizině.

Nejprve bych rád veřejně pogratuloval Janu Veselému k letošnímu draftu, kde byl vybrán jako šestý hráč v prvním kole. Již teď je to velký úspěch nejen pro něj samotného, ale zároveň pro celý český basket. Díky svému talentu a usilí na sobě pracovat má Honza před sebou světlou budoucnost. Proto bych mu rád popřál to, co příliš ovlivnit nemůže: štěstí a hlavě zdraví. Aby jeho hvězda mohla svítit na maximum, potřebuje Honza správný systém, trenéra, který bude stát za ním, a spravné spoluhráče. K tomu je navíc nutné, aby se mu vyhýbala zranění těžkého typu, která kariéru sportovce leckdy zcela poničí. Doufám, že se výluku NBA podaří co nejdříve ukončit, a že uvidíme Honzu v dresu Washingtonu Wizards v akci již letos!!

Je tu polovina července a blíží se začátek repre bloku - divize B, část II. Čekají nás tři týdny přípravy a turnajů a potom tři mistrovské zápasy, ve kterých "o nic nepůjde". Jako hráč se na tento měsíc můžu dívat ze dvou úhlů: 1) Soupeři jsou slabého jména, v podstatě se nehraje o nic, a přesto hrozí zranění, navíc všichni přijdeme o volný čas, který bychom mohli trávit třeba na dovolené. 2) Zápasů můžeme využít k sehrání mančaftu pro budoucí kvalifikaci/šampionát 2013, můžeme se zviditelnit před domácím publikem a navíc díky tomu každý z nás hráčů projde vždy potřebnou fyzickou i herní přípravou. Tušíte, který úhel je mi bližší?

Je týden do začátku a v sestavě chybí většina z hráčů, kteří by v týmu měli figurovat. Jako malá země, která disponuje omezeným množstvím hráčů, MUSÍME být v kompletní sestavě, abychom něco dokázali! Tohle poselství napsali už mnozí přede mnou a určitě ho budou psát i spousty dalších po mně. Jakmile nám chybí jeden stěžejní hráč, handicap je znatelný. Jestliže nám chybí dva takoví hráči, ztrácí se šance na jakýkoliv úspěch. No a pokud postrádáme ještě víc klíčových hráčů, můžeme všichni zapomenout na jakkoliv přijatelný výsledek. V takovém případě naopak přicházejí na řadu obavy o budoucnost českého basketu. 


Již minulé léto jsem se k absenci hráčů v nároďáku vyjádřil a můj postoj se nezměnil. Každý hráč má právo na to, aby se z reprezentace omluvil, pokud jde o důvody osobní, zdravotní, nebo třeba finanční. Ale jestli hráč odmítá reprezentovat jenom kvůli tomu, že se hraje v divizi B, a vyčkává na chvíli, kdy se bude "o něco hrát" (v našem případě mistrovství Evropy), pak jeho přístup nazývám egoismem prvního stupně. Pak ať mi nikdo nevypráví pohádky o cti reprezentovat naši republiku...

Mezi další "tradiční" důvody pro omluvu z reprezentace patří rekonvalescence. Jsou případy, kdy má hráč nedoléčené zranění, nebo má po operaci, a využívá léto k tomu, aby se dal do kupy. Fajn. No problem. Někomu ale příliš vadí, že by měl přijít o část své dovolené. Chápu, že má za sebou dlouhou sezonu v klubu, ve které odehrál hodně zápasů, a potřebuje víc času, než jeden měsíc mimo palubovky. Okay! Ať mi ale nikdo nepovídá, že hráč, který má v létě tři měsíce volna, nemůže jeden měsíc věnovat reprezentaci. S nároďákem se trénuje dost lehce, každý hráč má hodně prostoru na svoje vlastní drily a cvičení a navíc je k dispozici masér a atletický trenér. A to už vůbec nemluvím o hlavních trenérech - momentálně dvojici Budínský, Taylor -, kteří mohou hráčům (hlavně těm mladším) hodně pomoct co se týká jednotlivých herních situací a basketových znalostí.

Česká basketbalová federace nikdy neměla, nemá a asi v nejbližší době ani mít nebude prostředky na to, aby hráče lákala na finanční náhradu. Za celou moji reprezentační kariéru peněz nikdy moc nebylo a kdybych to měl porovnat se svým normálním klubovým platem, tak by se moje účinkování v nároďáku blížilo označení "zadarmo".

Jsem si vědom toho, že v létě existuje spousta basketbalových kempů (některé z nich jsou navíc hodně prestižní), po jejichž absolvování nezbývá příliš času na odpočinek. Kolik odpočinku ale dvacetiletý hráč potřebuje? 

Tak se vracím zpátky na začátek. Příští měsíc Česká republika "B" nastoupí proti soupeřům, kterými budou Slovensko "A", Kypr "A" a Švýcarsko "A". Český mužský basketbal utrpí další ránu pod pás a zůstane tam, kde se momentálně nacházi - na dně. Bude se mluvit víc o těch, kteří nedorazili, nežli o těch, kteří "se lvem na prsou" opravdu budou hrát. A ať naše "béčko" zahraje jakkoliv, bude to pro náš basketbal nakonec opět negativní léto.

Tenhle stav se nezmění až do doby, kdy si všichni hráči uvědomí následující: k tomu, aby se stali skutečnými basketbalisty, potřebují kromě dobrých výkonů v klubech předvést taky svůj charakter a trochu obětavosti. Hráč by měl vždycky dodržet to, co slíbil, a zároveň by se měl nepříjemné situaci, kdy musí reprezentaci odříct, postavit čelem. To znamená zvednout telefon (popřípadě odpovědět na mail), jednoduše se omluvit a vysvětlit proč. To je podle mého minimum, co může basketbalista v dané situaci udělat. 

A tak se s vámi loučím trochu v rozpacích. Na jedné straně bude mít Česká republika po dlouhých letech zastoupení v NBA, na straně druhé mě mrzí špatný vztah některých hráčů k reprezentování. Takový Dirk Nowitzki, to by měl být náš vzor do budoucnosti! Nowitzki, čerstvý vítěz NBA a zároveň její nejužitečnější hráč, téměř vždy reprezentuje svoji vlast. Troufám si tvrdit, že bez něj by mělo Německo veliké problémy a určitě by se neúčastnilo vrcholných akcí jako jsou mistrovství světa, mistrovství Evropy, nebo olympijské hry. 

Doufám, že jsem se ve svém blogu vyjádřil dost jasně, poněvaž bych byl velice nerad, kdyby si čtenáři vyložili věci jinak, než jsem zamýšlel. Každopádně je to ožehavé téma a ne všichni na to mají stejný názor. Já jsem chtěl jenom sdělit ten svůj.

S pozdravem

Luboš Bartoň
fame.ua elfina.com.ua

Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 23. 07. 2011
Autor příspěvku: Matěj Sýkora
Zobrazení příspěvku: 3625 x


01.04.2015: Válečníci prvním týmem kraje

Skvělého úspěchu dosáhl tým BK Děčín v anketě o Nejúspěšnějšího sportovce Ústeckého kraje za rok 2014, kde ovládl kategorii kolektivů dospělých. Posunul se tak o příčku výš oproti roku 2013 a vyměnil si pořadí s lovosickými házenkáři. Mezi jednotlivci zůstává trůn na Ústecku posledních pět let nedostupný, neboť na něj stále dokola usedá plavkyně Simona Baumrtová.

01.04.2015: Zápasy s Galatasarayem noční můrou!

Pořádné "pálky" schytaly na pokutách oba zúčastněné kluby po zápase 11. kola euroligového TOP 16 mezi Albou Berlín a Galatasarayem Istanbul, a to za nepokoje v aréně O2 World předcházející zápasu, kvůli nimž musel být posunut i začátek utkání. Alba za nedostatečná preventivní opatření dostala od disciplinární komise pokutu 40 tisíc eur. Galatasaray za opakované prohřešky svých tifosi musí zaplatit 30 tisíc eur, navíc příští domácí zápas bude hrát před prázdným hledištěm.

01.04.2015: Semifinále Eurocupu na Eurosportu 2

1.4. Dnes v 19:15 vysílá stanice Eurosport 2 první semifinále Eurocupu Kazaň - Gran Canaria.

01.04.2015: Výsledky NBA z 31. března

Brooklyn - Indiana 111-106, Detroit - Atlanta 105-95, Miami - San Antonio 81-95, Clippers - Golden State 106-110.

01.04.2015: Nymburk a USK do semifinále ŽBL

Zápasy 3 čtvrtfinále ŽBL: USK Praha - VŠ Praha 89-42 (Elhotová 18, Vaughn 17, Burgrová 13, Petrovič 10 - Pudláková 9, Bakajsová, Nováková a Sládková po 8), konečný stav série 3-0, Nymburk - IMOS Brno 83-54 (Mišurová 22, Rolle 14, Peklová 10 - Smith 10, Tetemondová 9), konečný stav série 3-0, Hradec Králové - Slavia Praha 70-61 (Pochobradská 26, Zavázalová 16, Kuthanová 8 - Lowenthal 22), stav série 2-1, Valosun Brno - Trutnov 82-76 (Vlková 17, Sedláková 13, Pecková 11, Sprague 10 - Ostarello 22, Mann 14, Pazderová 12, Prokešová 11), stav série 2-1.

01.04.2015: Brno a Sparta do čtvrtfinále

Výsledky předkola play-off první ligy mužů - Zápasy 1: JBC Brno - Šlapanice 89-86, Opava B - Olomouc 79-74, Trutnov - GBA Sparta 101-51, Sokol pražský - Vysočina 84-76. Zápasy 2: Šlapanice - JBC Brno 90-88 (stav série 1-1), Olomouc - Opava B 73-88 (konečný stav série 0-2), GBA Sparta - Trutnov 86-67 (stav série 1-1), Vysočina - Sokol pražský 74-85 (konečný stav série 0-2). Zápasy 3: Brno - Šlapanice 94-71, konečný stav série 2-1, Trutnov - Sparta 62-75, konečný stav série 1-2.

31.03.2015: Výsledky NBA z 30. března

Charlotte - Boston 104-116, Philadelphia - Lakers 111-113 PP, Atlanta - Milwaukee 101-88, Toronto - Houston 99-96, Memphis - Sacramento 97-83, Minnesota - Utah 84-104, Portland - Phoenix 109-86.

31.03.2015: Hodně slušný debut Kamaráda Pandy

Metta World Peace se po svém čtvrtečním příletu do Itálie už o víkendu zapojil do italské ligy, kde v dresu Cantú jako střídající odehrál 23 minut, ale nezabránil porážce svého týmu v prodloužení v Pistoie 88-87, když při poslední akci hostů nezachytil míč při výhozu. V zápase zaknihoval jako druhý střelec týmu 16 bodů (dvojky 6/1, trojky 8/2, TH 8/8), přidal 8 doskoků, 3 asistence, 1 zisk, 3 ztráty a 4 fauly. A aby byl obrázek úplný, už za necelé dvě minuty dostal svou první evropskou TCH. Ač nastoupil v dresu se jmenovkou Kamarád Pandy (modré číslo 37, více v sestřihu ve videokoutku), domácí moderátor zůstával při hlášení u oficiálního příjmení World Peace (Světový Mír), které forward nosí od roku 2011.

30.03.2015: CSKA udeřil trojkovou smrští

1200 diváků včetně honorace z domácího CSKA (24-3) se sešlo v hledišti na duelu VTB ligy mezi obhájci trofeje a českými mistry z Nymburka (7-19), kteří odešli poraženi o parník 102-67. Favorit už za úvodní 4 minuty unikl na 13-2 a celkem jen za první čtvrtinu (24-13) trefil 5 ze 6 trojpokusů. Hosté, kteří po první periodě vedli na útočné doskoky 2-5, se nadřeli na každou lepší pozici. Na startu druhé čtvrtky CSKA přes tři nymburské ztráty vylepšil už ve 13. minutě náskok na 34-15, postupně se dostával snadno i do nitra soupeřovy obrany a sám naopak Nymburku maximálně znesnadňoval i zakončení zpod koše. V poločase (48-28) pálil dokonce lépe zpoza oblouku (11/7, 64 procent) než z jeho vnitřku (20/12, 60). Konečný zápasový účet zněl 102-67. Nymburk se v druhé půli udržel na 3 ztrátách (celkově 12 ku 12) a soupeře za 40 minut přeskákal v útoku 8-16, ale ve střeleckém departmentu dominovali domácí, především pak ve trojkovém (24/15 ku 26/7). Top skórerem vítězů byl se 14 body Kirilenko, Teodosič ke 12 bodům (trojky 4/4) přidal i 11 asistencí. V dresu hostů byl jediným dvojciferou 10bodový křídelník Pomikálek.

30.03.2015: Klatovský Easter Cup je za dveřmi!

30.3. Závěr tohoto týdne (2.-4. dubna) bude v Klatovech věnován už 3. ročníku ohromného mezinárodního turnaje mládeže, který nese název Easter Cup. Přihlášeno je 67 týmů z 11 zemí: z Česka, Slovenska, USA, Německa, Rakouska, Polska, Itálie, Maďarska, Ukrajiny, Finska a Litvy. Klání je jako jediné v Česku v roce 2015 zařazeno na listinu mezinárodních mládežnických turnajů s podporou FIBA. Na akci se představí věkové kategorie U15, U14 i U13 chlapců i dívek, U11 pak bude pro smíšené týmy. V U15 do bojů zasáhnou i dva české výběry chlapců, přičemž v této kategorii, zaštítěné šéftrenérem mládeže Janem Slowiakem, půjde o vůbec první oficiální reprezentační starty. 30 členů nově se tvořícího národního týmu se pod vedením Štěpána Vrubla a Martina Jindry poprvé sešlo začátkem března v Pardubicích. Cílem je vybrat vhodné adepty pro další sezonu, v níž se hráči už budou připravovat na ME U16. "I nadále klademe důraz především na společnou přípravu hráčů, protože v málokterém klubu je na daných pozicích takové konkurenční prostředí, jaké je v tomto reprezentačním výběru. Pro klatovský turnaj rozdělíme hráče na dva vyrovnané 12členné týmy podle postů, aby každý z hráčů dostal prostor na pozici, na které by mohl v reprezentaci nastupovat. Někteří hráči totiž hrají ve svých klubech na jiných pozicích, než připadají do úvahy v mezinárodní konkurenci," podotkl Jan Slowiak. V nominaci pro Easter Cup jsou: rozehrávači Bobek (Liberec), Králíček, Tělecký (oba USK), Mareš (Nymburk), křídla Bednář, Lukáč (oba Snakes Ostrava), Haiblík, Chytil, Šícha, Tegel (všichni Liberec), Kurečka (Opava), Mikyska (Nymburk), Ngatse (Sokol pražský), Rufer (Pelhřimov), Schmidt (Pardubice), Svoboda (NH Ostrava) a podkošoví Čejka (Pardubice), Fuxa (Pelhřimov), Hauzer (Sokol pražský), Hornát (Písek), Klepáč (Snakes Ostrava), Kulich (Nymburk), Veleba (SAM Brno), Voráč (NH Ostrava). Více informací o Easter Cupu najdete na adrese www.basketbal-klatovy.cz/eastercup/zapasy.

30.03.2015: Na Sport 5: CSKA vs. Nymburk

30.3. Duel prvního s předposledním ve VTB lize se dnes od 19:00 (vysílá stanice Sport 5) odehraje na palubovce CSKA Moskva (23-3), kde se představí čeští šampioni z Nymburka (7-18). Armádní klub doma sází 90,5 bodu na utkání a inkasuje jen 68,6, což bude klást zvýšené nároky jak na útočné, tak na defenzivní schopnosti Středočechů. Moskvany střelecky táhne především trio z perimetru De Colo (14,4), Teodosič (12,4) a Weems (12,1). "Rádi bychom zahráli podobně jako v Praze, kdy jsme se celou dobu drželi, a až na konci rozhodlo, že CSKA je tým, jaký je. Doufám, že se nám povede minimálně stejný průběh jako doma. Hrát proti CSKA je svátek pro všechny basketbalisty. Vzhledem k naší formě nemáme přehnané ambice, ale chceme ukázat, že i s takovými týmy dokážeme hrát," řekl křídelník Vojtěch Hruban. "U CSKA asi bude rozdíl v jeho hře doma a venku. Drtivá většina týmů hraje líp doma a oni nebudou výjimka. Z jejich strany nebude hrozit nějaké podcenění, protože je poženou fanoušci. Bude to o něco těžší, ale i tak s nimi můžeme odehrát dobrý zápas."

30.03.2015: Výsledky NBA z 29. března

Washington - Houston 91-99, Brooklyn - Lakers 107-99, New Orleans - Minnesota 110-88, Cleveland - Philadelphia 87-86, Boston - Clippers 106-119, Miami - Detroit 109-102, San Antonio - Memphis 103-89, Indiana - Dallas 104-99, Phoenix - Oklahoma 97-109.

29.03.2015: IMOS zápas od konce sezony?

Zápasy 2 čtvrtfinále ŽBL: VŠ Praha - USK Praha 48-82 (Pudláková 16 - Vaughn 25, Hanušová a Petrovič po 11) stav série 0-2, Trutnov - Valosun Brno 78-66 (Ovsíková 17, Pazderová a Adams po 11, Ostarello a A-Vacková 10 - Sprague a Kopecká po 17), stav série 1-1, IMOS Brno - Nymburk 64-74, stav série 0-2, Slavia Praha - Hradec Králové 80-67 (Nezdařilová 16, Leary 15, Motyčáková 13, Effangová 12, Lowenthal 11, Reisingerová 10 - Kuthanová 15, Křížová a Zavázalová po 11, stav série 1-1. Skupina o udržení - 1. kolo: Strakonice - Slovanka MB 73-83 (Kastanek 23, Šujanová 17, Berry 14 - Novotná 24, Minarovičová a Kracíková po 12, Harapesová 11, Simmons 10), Ostrava - Karlovy Vary 48-66 (Dušanič 16, Hilliard 11 - Halasz 17, Thomas a Sedláčková po 14).

29.03.2015: Výsledky NBA z 28. března

Charlotte - Atlanta 115-100, Chicago - New York 111-80, Milwaukee - Golden State 95-108, Utah - Oklahoma 94-89, Portland - Denver 120-114.

28.03.2015: Ostrava dobyla sedmé místo!

Výsledky 44. kola NBL: Ostrava - Opava 68-61, Prostějov - Ústí 100-69, Svitavy - USK 90-74, Děčín - Brno 92-73, Pardubice - Lions 99-71.

28.03.2015: Výsledky NBA z 27. března

Orlando - Detroit 97-111, Philadelphia - Clippers 98-119, Washington - Charlotte 110-107 2P, Atlanta - Miami 99-86, Brooklyn - Cleveland 106-98, New York - Boston 92-96, Toronto - Lakers 94-83, Houston - Minnesota 120-110, Memphis - Golden State 84-107, New Orleans - Sacramento 102-88, San Antonio - Dallas 94-76, Denver - Utah 107-91, Phoenix - Portland 81-87.

28.03.2015: Real nedal obhájcům šanci

Výsledky 12. kola TOP 16 Euroligy - SKUPINA E: Žalgiris - Barcelona 72-83, Alba - CZ Bělehrad 73-68, Galatasaray - Panathinaikos 84-86, Real - Tel Aviv 86-75, pořadí: 1. Real (10-2, zajištěno čtvrtfinále), 2. Barcelona (9-3, zajištěno čtvrtfinále), 3. Panathinaikos (7-5), 4. Tel Aviv (7-5), 5. Alba (6-6), 6. Žalgiris (4-8), 7. Bělehrad (3-9), 8. Galatasaray (2-10). SKUPINA F: Fenerbahce - Malaga 78-63, Olympiacos - Efes 86-75, Milán - Vitoria 99-85, Nižnij Novgorod - CSKA 82-86, pořadí: 1. Fenerbahce (10-2, zajištěno čtvrtfinále), 2. CSKA (10-2, zajištěno čtvrtfinále), 3. Olympiacos (9-3, zajištěno čtvrtfinále), 4. Efes (5-7), 5. Vitoria (5-7), 6. Milán (4-8), 7. Novgorod (3-9), 8. Malaga (2-10).

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS