Otevřený Luboš Bartoň o egoismu těch, co "čekají" na mistrovství Evropy, a Honzovi draftovaném do NBA

Zdravím všechny čtenáře Basketmagu! Po dvouměsíční odmlce bych rád okomentoval pár věcí, které jsou aktuální nejen na našich palubovkách, ale i v cizině.

Nejprve bych rád veřejně pogratuloval Janu Veselému k letošnímu draftu, kde byl vybrán jako šestý hráč v prvním kole. Již teď je to velký úspěch nejen pro něj samotného, ale zároveň pro celý český basket. Díky svému talentu a usilí na sobě pracovat má Honza před sebou světlou budoucnost. Proto bych mu rád popřál to, co příliš ovlivnit nemůže: štěstí a hlavě zdraví. Aby jeho hvězda mohla svítit na maximum, potřebuje Honza správný systém, trenéra, který bude stát za ním, a spravné spoluhráče. K tomu je navíc nutné, aby se mu vyhýbala zranění těžkého typu, která kariéru sportovce leckdy zcela poničí. Doufám, že se výluku NBA podaří co nejdříve ukončit, a že uvidíme Honzu v dresu Washingtonu Wizards v akci již letos!!

Je tu polovina července a blíží se začátek repre bloku - divize B, část II. Čekají nás tři týdny přípravy a turnajů a potom tři mistrovské zápasy, ve kterých "o nic nepůjde". Jako hráč se na tento měsíc můžu dívat ze dvou úhlů: 1) Soupeři jsou slabého jména, v podstatě se nehraje o nic, a přesto hrozí zranění, navíc všichni přijdeme o volný čas, který bychom mohli trávit třeba na dovolené. 2) Zápasů můžeme využít k sehrání mančaftu pro budoucí kvalifikaci/šampionát 2013, můžeme se zviditelnit před domácím publikem a navíc díky tomu každý z nás hráčů projde vždy potřebnou fyzickou i herní přípravou. Tušíte, který úhel je mi bližší?

Je týden do začátku a v sestavě chybí většina z hráčů, kteří by v týmu měli figurovat. Jako malá země, která disponuje omezeným množstvím hráčů, MUSÍME být v kompletní sestavě, abychom něco dokázali! Tohle poselství napsali už mnozí přede mnou a určitě ho budou psát i spousty dalších po mně. Jakmile nám chybí jeden stěžejní hráč, handicap je znatelný. Jestliže nám chybí dva takoví hráči, ztrácí se šance na jakýkoliv úspěch. No a pokud postrádáme ještě víc klíčových hráčů, můžeme všichni zapomenout na jakkoliv přijatelný výsledek. V takovém případě naopak přicházejí na řadu obavy o budoucnost českého basketu.

Již minulé léto jsem se k absenci hráčů v nároďáku vyjádřil a můj postoj se nezměnil. Každý hráč má právo na to, aby se z reprezentace omluvil, pokud jde o důvody osobní, zdravotní, nebo třeba finanční. Ale jestli hráč odmítá reprezentovat jenom kvůli tomu, že se hraje v divizi B, a vyčkává na chvíli, kdy se bude "o něco hrát" (v našem případě mistrovství Evropy), pak jeho přístup nazývám egoismem prvního stupně. Pak ať mi nikdo nevypráví pohádky o cti reprezentovat naši republiku...

Mezi další "tradiční" důvody pro omluvu z reprezentace patří rekonvalescence. Jsou případy, kdy má hráč nedoléčené zranění, nebo má po operaci, a využívá léto k tomu, aby se dal do kupy. Fajn. No problem. Někomu ale příliš vadí, že by měl přijít o část své dovolené. Chápu, že má za sebou dlouhou sezonu v klubu, ve které odehrál hodně zápasů, a potřebuje víc času, než jeden měsíc mimo palubovky. Okay! Ať mi ale nikdo nepovídá, že hráč, který má v létě tři měsíce volna, nemůže jeden měsíc věnovat reprezentaci. S nároďákem se trénuje dost lehce, každý hráč má hodně prostoru na svoje vlastní drily a cvičení a navíc je k dispozici masér a atletický trenér. A to už vůbec nemluvím o hlavních trenérech - momentálně dvojici Budínský, Taylor -, kteří mohou hráčům (hlavně těm mladším) hodně pomoct co se týká jednotlivých herních situací a basketových znalostí.

Česká basketbalová federace nikdy neměla, nemá a asi v nejbližší době ani mít nebude prostředky na to, aby hráče lákala na finanční náhradu. Za celou moji reprezentační kariéru peněz nikdy moc nebylo a kdybych to měl porovnat se svým normálním klubovým platem, tak by se moje účinkování v nároďáku blížilo označení "zadarmo".

Jsem si vědom toho, že v létě existuje spousta basketbalových kempů (některé z nich jsou navíc hodně prestižní), po jejichž absolvování nezbývá příliš času na odpočinek. Kolik odpočinku ale dvacetiletý hráč potřebuje?

Tak se vracím zpátky na začátek. Příští měsíc Česká republika "B" nastoupí proti soupeřům, kterými budou Slovensko "A", Kypr "A" a Švýcarsko "A". Český mužský basketbal utrpí další ránu pod pás a zůstane tam, kde se momentálně nacházi - na dně. Bude se mluvit víc o těch, kteří nedorazili, nežli o těch, kteří "se lvem na prsou" opravdu budou hrát. A ať naše "béčko" zahraje jakkoliv, bude to pro náš basketbal nakonec opět negativní léto.

Tenhle stav se nezmění až do doby, kdy si všichni hráči uvědomí následující: k tomu, aby se stali skutečnými basketbalisty, potřebují kromě dobrých výkonů v klubech předvést taky svůj charakter a trochu obětavosti. Hráč by měl vždycky dodržet to, co slíbil, a zároveň by se měl nepříjemné situaci, kdy musí reprezentaci odříct, postavit čelem. To znamená zvednout telefon (popřípadě odpovědět na mail), jednoduše se omluvit a vysvětlit proč. To je podle mého minimum, co může basketbalista v dané situaci udělat.

A tak se s vámi loučím trochu v rozpacích. Na jedné straně bude mít Česká republika po dlouhých letech zastoupení v NBA, na straně druhé mě mrzí špatný vztah některých hráčů k reprezentování. Takový Dirk Nowitzki, to by měl být náš vzor do budoucnosti! Nowitzki, čerstvý vítěz NBA a zároveň její nejužitečnější hráč, téměř vždy reprezentuje svoji vlast. Troufám si tvrdit, že bez něj by mělo Německo veliké problémy a určitě by se neúčastnilo vrcholných akcí jako jsou mistrovství světa, mistrovství Evropy, nebo olympijské hry.

Doufám, že jsem se ve svém blogu vyjádřil dost jasně, poněvaž bych byl velice nerad, kdyby si čtenáři vyložili věci jinak, než jsem zamýšlel. Každopádně je to ožehavé téma a ne všichni na to mají stejný názor. Já jsem chtěl jenom sdělit ten svůj.

04.08.2015: Vezenkov do Barcy na 4 roky

Barcelona podepsala tohle léto už sedmého hráče pro první tým. Stal se jím úřadující MVP a top skórer řecké ligy Aleksandar Vezenkov, 203 vysoký všestranný forward přicházející z Arisu Soluň. V katalánské metropoli bude 20letý majitel kyperského a bulharského občanství zařezávat nejbližší čtyři sezony. Naopak na odchodu je rozehrávač Marcelinho Huertas, který podle posledních informací odmítl nabídku Galatasaraye ve výši 750 tisíc dolarů na sezonu, a dál prý čeká na angažmá z NBA.

04.08.2015: Belgie bez nároku, Maďarsko čeká

Tam kde skončily se Slovinskem, začaly lvice U18 už po pouhých 20 hodinách i svůj druhý duel osmifinálové skupiny ME s Belgií. Tu kontrolovaně položily na záda v poměru 62-53, když soupeřky stáhly místy více než 20bodové manko až v závěru, kdy hlavní české opory už odpočívaly na závěrečnou bitvu skupiny s Maďarskem. Nyní tým stojí na dosah prvnímu místu, které by bylo pro čtvrtfinále extrémně výhodné, neboť by znamenalo pravděpodobné vyhnutí se silnému triu Španělsko, Francie, Rusko. S Belgičankami si hned první čtvrtinu vzala na starosti příliš nezdvojovaná pivotka Reisingerová, která tu 10 body a 6 doskoky položila základ své nemalé produkce (24+10 doskoků za pouhých 21 minut). Češky v první části otočily z 2-8 na 16-8 a celkově na víc než 10 minut neprodyšně zavřely obranu. Belgičanky všude narážely do nachystaných výpomocí a většinou marně se snažily i o útočný doskok. Při střelecké bídě napočítaly do půle jen 6 tref z pole a při pouhých 3 českých ztrátách a také 14 útočných doskocích jim chyběly i rychlé kontry. Po poločase 32-18 už lvice jen dál navyšovaly náskok, když power forwardka Šípová zásobila pod košem Reisingerovou, vládla na útočném doskoku a při tom všem nasazení už jí nezbývalo sil a koncentrace na přesnější mušku při mnoha pokusech z pole (18/2). 9 doskoky se blýska tentokrát nebodující 159 vysoká rozehrávačka Malečková. Její tým díky 26 útočným doskokům a jen 11 ztrátám měl o neskutečných 27 pokusů z pole víc než soupeř.

04.08.2015: Nymburk do Slovinska, Dánska a Irska

Do základní skupiny F nové klubové soutěže FIBA byl z prvního koše nalosován ČEZ Basketball Nymburk, který se utká s dánským vicemistrem z Aarhusu, slovinským mistrem ze Šentjuru a irskou Hibernií Dublin, jež bude složena z hráčů všech klubů první a druhé nejvyšší irské soutěže. Celkem 56 týmů bylo rozlosováno do dvou geograficky členěných konferencí a v nich pak do 14 skupin, z nichž do Last 32 postoupí vždy nejlepší dva a také čtyři nejlepší ze třetích míst. V další fázi bude 8 čtyřčlenných skupin a vždy dva nejlepší projdou do osmifinále. To by se mělo hrát stejně jako čtvrtfinále na dvě výhry, 29. dubna až 1. května 2016 se pak odehraje Final-4. Soutěž odpálí prvním kolem 28. října. Složení zbývajících skupin je následující - KONFERENCE 1 - skupina A: Asvel Lyon (Fr.), Mons Hainaut (Bel.), Groningen (Niz.), Körmend (Maď.), skupina B: Cibona Záhřeb (Chor.), Antverpy (Bel.), Benfica Lisabon (Port.), Šoproň (Maď.), skupina C: Ostende (Bel.), Södertälje (Švéd.), Varese (It.), Szombathely (Maď.), skupina D: Chalon (Fr.), Den Bosch (Niz.), Güssing (Rak.), Laško (Slovinsko), skupina E: Cantu (It.), Le Havre (Fr.), Boras (Švéd.), Kapfenberg (Rak.), skupina G: Frankfurt (Něm.), Novo Mesto (Slovinsko), Leiden (Niz.), FC Porto (Port.). KONFERENCE 2 - skupina H: Kalev/Cramo Tallinn (Est.), Krasnojarsk (Rus., zapojení do soutěže je závislé na zrušení suspendace Ruské federace ze strany FIBA), Lukoil Sofie (Bul.), Maccabi Rishon (Izr.), skupina I: Zhořelec (Pol.), Ventspils (Lot.), Timisoara (Rum.), Pieno Zvaigzdes (Lit.), skupina J: Turk Telekom Ankara (Tur.), KTP (Fin.), Radom (Pol.), Kumanovo (Mak.), skupina K: Targu-Jiu (Rum., Michal Křemen), Astana (Kaz.), AEK Larnaca (Kyp.), Priština (Kos.), skupina L: Tartu Rock (Est.), Južnyj (Ukr.), Etha Nikósie (Kyp.), Utena (Lit), skupina M: Gaziantep (Tur.), Siauliai (Lit.), Wroclaw (Pol.), Inter Bratislava (Slovensko), skupina N: Minsk (Běl.), Kataja (Fin.), Samokov (Bul.), Komárno (Slovensko).

04.08.2015: Lvice U18 dnes proti Belgii v 16:15

4.8. Lvice U18 dnes od 16:15 čeká další duel osmifinálové skupiny F ME, jejíž tabulka aktuálně vypadá takto: 1. Slovinsko (2-1), 2. Nizozemsko (2-1), 3. Česko (2-1), 4. Chorvatsko (1-2), 5. Belgie (1-2), 6. Maďarsko (1-2).

03.08.2015: Řekové doma vstali z mrtvých

Ještě na začátku třetí čtvrtiny finále ME U18 ztráceli domácí Řekové s Turky 14 bodů. Pak ale v kulise 1700 tifosi na domácí půdě předvedli velkou stíhací jízdu, kterou pět vteřin před koncem korunoval dvěma trestnými hody na konečných 64-61 Hráč utkání Vasileios Charalampopoulos (23 bodů, 8 doskoků, 4 asistence). Ten se stal MVP turnaje a spolu s kolegou Georgiosem Papagiannisem, Turkem Furkanem Korkmazem, Edinem Atičem z Bosny a Martynasem Varnasem z Litvy patřil i do All-Star pětky ME. Řecký ročník ´97 se po několika prohraných semifinále na velkých akcích konečně dočkal i vytoužené trofeje. Zároveň Turkům, kteří už popáté za posledních sedm let vyšplhali na stupně vítězů, překazil šanci na třetí titul v řadě. Klíčovými čísly vítězů byly body zpod koše (30 ku 18) a také trestné hody (13 ku 9). V utkání o bronz Litva sestřelila Bosnu 74-49. Další pořadí ME: 5. Srbsko, 6. Francie, 7. Španělsko, 8. Německo, 9. Rusko, 10. Lotyšsko, 11. Itálie, 12. Chorvatsko, 13. Finsko, 14. Černá Hora, 15. Ukrajina, 16. Česko.

02.08.2015: "Tvrďačky" v Rize zatočily se všemi!

Reprezentantky do 18 let si v Rize královsky podmanily poslední kvalifikační turnaj pro blížící se ME 3x3, když v jediné sedmičlenné skupině skolily všech šest soupeřů (Rumunsko 18-10, Bělorusko 21-13, Maďarsko 15-11, Rusko 16-5, Lotyšsko 13-8, Francii 14-12) a poté v bitvě o vítěze turnaje ještě jednou setnuly Maďarsko (17-13). Sestava Neubauerová, Fadrhonsová, Gaislerová a Pondělíčková tak Česku zajistila účast na ME, jež 21.-23. srpna hostí Bělorusko. "Týmy do Rigy přijely většinou s mladšími hráčkami, ale až tak jasné to přesto nebylo," podotkla vedoucí celku Michaela Uhrová. "Turnaj holkám dodal sebevědomí, že dokážou porazit kohokoli. Pro ME si vytvořily dobrou pozici v hlavě." Není však jisté, že tým v tomto složení nakonec na šampionát i odcestuje. "Turnaj koliduje s přípravou týmů na extraligu. Budu muset žádat o uvolnění hráček. Podle pravidel můžu ale oproti kvalifikaci vyměnit maximálně dvě," řekla Uhrová, která buď vezme tým ve stejném složení, nebo jej doplní některou z hráček, jež za sebou mají letošní trojkové MS U18. To spolu s Gaislerovou odehrálo trio Matušková, Holešínská, Heroschová, jež aktuálně bojuje na pětkovém ME. Podle Uhrové pro sestavu z Rigy hovoří tyto faktory: "Holky hrály velmi tvrdě, s čímž jsme na MS měly problémy. Tady předváděly jiný styl. Měly jsme to dobře rozložené, holky střílely zvenku a uměly si poradit i s tvrdou hrou soupeřek na hranici zákeřnosti. A až na jeden incident, kdy si Adéla Neubauerová nenechala líbit nevybíravý zákrok soupeřky a byla vyloučena, se nenechaly ničím vyprovokovat."

02.08.2015: Kadetky opět na olympijském trůně!

Lví kadetky druhý rok za sebou završily triumfem svou pouť turnajem evropské mládežnické olympiády, když v gruzínském Tbilisi ve finále deklasovaly Belgii 52-33 (Kopecká a Veronika Šípová po 13). Soupeři tak i s úroky vrátily těsnou porážku z úvodu turnaje (55-56). Mezi těmito dvěma souboji žaly jen dobré a ještě lepší výsledky, když postupně složily Gruzii 100-23, Turecko 91-54 a Maďarsko 73-63. "Přes mizernou úspěšnost zakončení hráčky dokázaly chytrou obranou udržet soupeře dole a bez problémů jednoznačně zvítězily," glosoval finálovou bitvu asistent kouče Fouska Robert Landa.

02.08.2015: Přes střelecké soužení blízko výhry

Ve druhém přípravném souboji s Poláky, tentokrát už bez diváků, lví družina Ronena Ginzburga po celozápasovém nahánění soupeře, kdy v posledních minutách vymazala až dvojciferné manko, svěřila poslední střelu na výhru křídelníku Hrubanovi, který však potenciální pátou trojku týmu neproměnil, a domácí celek ve Walbrzychu uhájil nejtěsnější vítězství 65-64. Češi oproti prvnímu duelu zpevnili defenzivu, v níž si na téměř celý zápas vzal centra Gortata na starosti Benda, který byl navíc i top skórerem týmu se 14 body. Satoranský ke kvalitní organizaci hry přidal 11 bodů, stejný obnos přihodil další guard Welsch a po 7 bodech zajistili křídla Jelínek s Palyzou. Češi mírně zaostali na doskoku (32-39), na druhé straně omezili ztráty (11 ku 20), zapsali 14 asistencí a aktivní hrou si vynutili 29 šestek. 13 jich však nezaměřili do obruče a Polákům naopak na 11 tref stačilo 15 pokusů. O stupeň lepší byli i v produkci trojek (6-4), jež lvům nenapršely stejně jako v prvním střetu. "Druhý zápas už byl od nás daleko lepší na obranné i útočné polovině, i když střelba nám pořád "hapruje". Tentokrát se k tomu navíc přidaly i šestky. I s tímto handicapem jsme ale s Poláky odehráli vyrovnaný zápas," shrnul dění Petr Benda, který okomentoval i rohování s Marcinem Gortatem: "Je to nepříjemný hráč. Má toho odehráno daleko víc než já, mnoho těžkých zápasů v NBA. Bylo vidět, že je s týmem krátce a v jeho hře se zatím moc necítí. Někdy se hledal a s ostatními na sebe pokřikovali, kde má v útoku stát."

02.08.2015: Lvi U18 končí poslední

Porážkou 91-99 v prodloužení v duelu s Ukrajinou o 15. místo skončilo pro lvy U18 hořké mistrovství Evropy. Tým na něm dosáhl následující bilance: jediná výhra, pak 8 porážek v řadě, poslední místo a sestup do divize B. Celek se na turnaji nemohl opřít o útok (poslední 16. s 59,9), ani o obranu (15. se 78,8). Třemi nejlepšími střelci byli rozehrávač Fleischhans (11,4), power forward Puršl (9,7 a 7,3 doskoku) a small forward David (8,3). V závěrečném utkání se navzdory porážce blýskl 22 body a 20 doskoky Chaloupka, 19 bodů (s 9 doskoky) přidal Jelínek a 20 Fleischhans.

02.08.2015: Lvi U18 sestupují do divize B

12 trojek proti 8 českým, 7 ztrát proti 21 českým a také 14 zisků. To byly hlavní ingredience výhry Černohorců (75-53) nad výběrem lvů v prvním utkání o 13.-16. místo na ME U18. Češi tak sestupují do divize B a v posledním utkání s Ukrajinou je už čeká jen boj o 15. místo. Černohorci se v zápase utrhli na přelomu poločasů, kdy z 28-24 utekli až na 49-30. Nejlepší z Čechů byli David (16), Puršl (13+11 doskoků) a Fleischhans (11).

02.08.2015: Osmnáctky přenášejí důležitou výhru

Lvice U18 se naladily do svého obvyklého módu pro mezinárodní akce a v posledním duelu základní skupiny ME skolily Nizozemsko 60-55. Kvůli horšímu vzájemnému skore při shodné bilanci 2-1 s Chorvatskem i Nizozemskem jim sice patří až třetí místo, do osmifinálové skupiny si ovšem přenášejí bilanci 1-1 (stejně jako soupeřky). V další fázi turnaje nyní čekají Slovinsko (2-0), Maďarsko (1-1) a Belgie (0-2). S Nizozemkami lvice ovládly první půli 42-22, jenže soupeř se do utkání ještě stihl vtátit a sebrat tak Češkám nejlepší vzájemné skore z postupujících týmů. Český tým dominoval pod košem, kde posbíral 62 doskoků (v útoku 25, soupeř celkem 31) a také 38 bodů (soupeř 18). I přes 23 ztrát měl o 20 větší počet střel z pole. MVP utkání byla pivotka Reisingerová se 17 body, 15 doskoky, 9F+ a 3 doskoky. Šípová přidala 14 bodů, guardka Holešínská 16 a k tomu i 9 doskoků. "První půlku jsme odehráli opravdu dobře, byli jsme agresivní v útoku. Pak ale přišly jedna dvě chyby, hlavy šly dolů a začali jsme hrát pomalu," všiml si kouč Petr Treml. "V prvním poločase jsme duply na obranu a hrály rychle dopředu. To se nám často vyplatilo a získaly jsme velký náskok. Ve druhé polovině jsme začaly zmatkovat a Holandsko toho využilo," doplnila Tereza Šípová.

01.08.2015: S Chorvaty šance žila dlouho

1.8. Češi U18 propásli první šanci zajistit si A-divizi ME i pro příští rok, když nedotáhli k vítězství nadějně rozjetý zápas s Chorvaty. Když je centr Roub, v utkání nejlepší lví střelec (20+8 doskoků, trojky 13/4), 8 body dovedl v úvodu druhé čtvrtiny k obratu z 16-22 na 26-22 a soupeř zůstal přes pět minut bez jediného bodu, zdálo se, že se Čechům rýsuje solidní příležitost. Do půle ztratili pouhé dva míče (soupeř 9) a po trojce Puršla vedli dokonce 39-29. Ještě po 25 minutách to bylo 50-46, pak ale zvyšující se tlak Chorvatů a z toho plynoucí české ztráty (v druhé půli 10) znamenaly postupný zápasový obrat, který soupeř od stavu 65-65 dovršil závěrečnou šňůrou 17-5 (za posledních 6:30), znamenající vítězství 82-70. Čechům v závěru nepadaly do zóny trojky, naopak soupeř si pro výhru došel nekompromisními nájezdy a na body zpod koše vyhrál 48-34. V dravých nájezdech dominoval top skórer utkání, 31bodový střídající rozehrávač Skokna (na lavičce zůstal jen prvních 7 minut), jemuž víc než zdatně sekundoval 22 body a 15 doskoky centr Zubac. 14 bodů přidal křídelník Badzim. V dresu lvů se za Roubem srovnali 14bodoví Puršl a Fleischhans. Tým nyní musí k záchraně vyhrát obě utkání o 13.-16. místo, první přijde na řadu dnes v 15:45.

31.07.2015: Estonky rozdrceny o 47

Češky U18 si ve druhém utkání na ME došly proti outsiderovi skupiny z Estonska pro jisté vítězství 76-29, když soupeři ani v jedné čtvrtině nedovolily nastřílet 10 bodů, a ve druhém poločase jej zavřely na 11 bodů. Opět za mohutného povzbuzování českých fanoušků tým celoplošným presinkem a obranou od míče třímal taktovku utkání pevně v rukou a už první čtvrtinu ovládl 28-9, když Estonky v ní ztratily 10 míčů (Češky 8 zisků). Vedle bleskového přechodu se lvice od prvních postupných útoků snažily zásobovat pod koš dlouhé hráčky a pivotka Reisingerová tak už do půle získala 13 bodů i 7F+ (TH 11/7, 4 zisky, 3 asistence). Především díky třem trojkám jí tu 11 body nejzdatněji sekundovala Krejzová. Prvních 4,5 minuty druhé čtvrtiny sice český útočný stroj i kvůli množícím se chybám (do půle 11 ztrát, soupeř 17) nevyprodukoval ani bod, ale pak už vše šlo až do konce bez zádrhelů. Lvice tak nevykolejily ani 3 poločasové fauly na kontech opor Reisingerové a Holešínské (za 7 minut). Češky celkem trefily 8 trojek z 31 pokusů. To Estonky odpoutaly zpoza oblouku pouhé 4 pokusy. Do přísné obrany se dopustily i 29 ztrát a na doskoku prohrály 35-53, když lvice stržily 25 útočných doskoků. Střeleckým lídrem byla s 21 body Krejzová (trojky 8/5), následována Reisingerovou (17, 9F+, TH 13/9), jež před vyfaulováním odehrála 13,5 minuty. Nikdo další nepřekonal kótu 7. Nedařilo se snajperkám Holešínské s Matuškovou, jež z pole končily bilancí 10/1 a 8/1.

31.07.2015: Litevci v poslední čtvrtině

Reprezentace Litvy, jež čeká Čechy v základní skupině letošního ME, si v první přípravě na domácí půdě poradila s Australany 80-68, když rozhodla v závěrečném dějství. Gudaitis za vítěze zařídil 11 bodů, po 10 přidali Kavaliauskas a Kuzminskas.

31.07.2015: Lvice U18 čeká "Mise Riga 3x3"

31.7. Sestava Fadrhonsová (USK Praha), Gaislerová (Strakonice), Neubauerová (SŠMH Brno), Pondělíčková (Brandýs) se v sobotu a neděli na (posledním) kvalifikačním turnaji ME U18 3x3 bude pokoušet probít na šampionát, který 21.-23. srpna hostí Bělorusko. Tým v lotyšské Rize postupně čekají zápasy s Rumunskem, Běloruskem, Maďarskem, Ruskem, Lotyšskem a Francií a jasným cílem je postup. Ten by měl být dosažitelný už proto, že ze sedmičlenné skupiny postoupí hned pětice celků. Vedoucí týmu Michaela Uhrová má v týmu dvě pětkové vicemistryně Evropy do 16 let z roku 2013 (Fadrhonsová, Gaislerová), jež byly členkami týmu i na loňském úspěšném MS U17. Neubauerová je pro změnu kadetskou vicemistryní Evropy z roku 2014. Načasováním kvalifikace na stejný termín, kdy se hraje pětkové ME stejné věkové kategorie, FIBA Europe vysvětluje záměrem, aby 3x3 hrály specialistky a jednotlivé federace na všech letních akcích netočily jen úzký okruh stále stejných hráček.