Otevřený Luboš Bartoň o egoismu těch, co "čekají" na mistrovství Evropy, a Honzovi draftovaném do NBA

Zdravím všechny čtenáře Basketmagu! Po dvouměsíční odmlce bych rád okomentoval pár věcí, které jsou aktuální nejen na našich palubovkách, ale i v cizině.

Nejprve bych rád veřejně pogratuloval Janu Veselému k letošnímu draftu, kde byl vybrán jako šestý hráč v prvním kole. Již teď je to velký úspěch nejen pro něj samotného, ale zároveň pro celý český basket. Díky svému talentu a usilí na sobě pracovat má Honza před sebou světlou budoucnost. Proto bych mu rád popřál to, co příliš ovlivnit nemůže: štěstí a hlavě zdraví. Aby jeho hvězda mohla svítit na maximum, potřebuje Honza správný systém, trenéra, který bude stát za ním, a spravné spoluhráče. K tomu je navíc nutné, aby se mu vyhýbala zranění těžkého typu, která kariéru sportovce leckdy zcela poničí. Doufám, že se výluku NBA podaří co nejdříve ukončit, a že uvidíme Honzu v dresu Washingtonu Wizards v akci již letos!!

Je tu polovina července a blíží se začátek repre bloku - divize B, část II. Čekají nás tři týdny přípravy a turnajů a potom tři mistrovské zápasy, ve kterých "o nic nepůjde". Jako hráč se na tento měsíc můžu dívat ze dvou úhlů: 1) Soupeři jsou slabého jména, v podstatě se nehraje o nic, a přesto hrozí zranění, navíc všichni přijdeme o volný čas, který bychom mohli trávit třeba na dovolené. 2) Zápasů můžeme využít k sehrání mančaftu pro budoucí kvalifikaci/šampionát 2013, můžeme se zviditelnit před domácím publikem a navíc díky tomu každý z nás hráčů projde vždy potřebnou fyzickou i herní přípravou. Tušíte, který úhel je mi bližší?

Je týden do začátku a v sestavě chybí většina z hráčů, kteří by v týmu měli figurovat. Jako malá země, která disponuje omezeným množstvím hráčů, MUSÍME být v kompletní sestavě, abychom něco dokázali! Tohle poselství napsali už mnozí přede mnou a určitě ho budou psát i spousty dalších po mně. Jakmile nám chybí jeden stěžejní hráč, handicap je znatelný. Jestliže nám chybí dva takoví hráči, ztrácí se šance na jakýkoliv úspěch. No a pokud postrádáme ještě víc klíčových hráčů, můžeme všichni zapomenout na jakkoliv přijatelný výsledek. V takovém případě naopak přicházejí na řadu obavy o budoucnost českého basketu. 


Již minulé léto jsem se k absenci hráčů v nároďáku vyjádřil a můj postoj se nezměnil. Každý hráč má právo na to, aby se z reprezentace omluvil, pokud jde o důvody osobní, zdravotní, nebo třeba finanční. Ale jestli hráč odmítá reprezentovat jenom kvůli tomu, že se hraje v divizi B, a vyčkává na chvíli, kdy se bude "o něco hrát" (v našem případě mistrovství Evropy), pak jeho přístup nazývám egoismem prvního stupně. Pak ať mi nikdo nevypráví pohádky o cti reprezentovat naši republiku...

Mezi další "tradiční" důvody pro omluvu z reprezentace patří rekonvalescence. Jsou případy, kdy má hráč nedoléčené zranění, nebo má po operaci, a využívá léto k tomu, aby se dal do kupy. Fajn. No problem. Někomu ale příliš vadí, že by měl přijít o část své dovolené. Chápu, že má za sebou dlouhou sezonu v klubu, ve které odehrál hodně zápasů, a potřebuje víc času, než jeden měsíc mimo palubovky. Okay! Ať mi ale nikdo nepovídá, že hráč, který má v létě tři měsíce volna, nemůže jeden měsíc věnovat reprezentaci. S nároďákem se trénuje dost lehce, každý hráč má hodně prostoru na svoje vlastní drily a cvičení a navíc je k dispozici masér a atletický trenér. A to už vůbec nemluvím o hlavních trenérech - momentálně dvojici Budínský, Taylor -, kteří mohou hráčům (hlavně těm mladším) hodně pomoct co se týká jednotlivých herních situací a basketových znalostí.

Česká basketbalová federace nikdy neměla, nemá a asi v nejbližší době ani mít nebude prostředky na to, aby hráče lákala na finanční náhradu. Za celou moji reprezentační kariéru peněz nikdy moc nebylo a kdybych to měl porovnat se svým normálním klubovým platem, tak by se moje účinkování v nároďáku blížilo označení "zadarmo".

Jsem si vědom toho, že v létě existuje spousta basketbalových kempů (některé z nich jsou navíc hodně prestižní), po jejichž absolvování nezbývá příliš času na odpočinek. Kolik odpočinku ale dvacetiletý hráč potřebuje? 

Tak se vracím zpátky na začátek. Příští měsíc Česká republika "B" nastoupí proti soupeřům, kterými budou Slovensko "A", Kypr "A" a Švýcarsko "A". Český mužský basketbal utrpí další ránu pod pás a zůstane tam, kde se momentálně nacházi - na dně. Bude se mluvit víc o těch, kteří nedorazili, nežli o těch, kteří "se lvem na prsou" opravdu budou hrát. A ať naše "béčko" zahraje jakkoliv, bude to pro náš basketbal nakonec opět negativní léto.

Tenhle stav se nezmění až do doby, kdy si všichni hráči uvědomí následující: k tomu, aby se stali skutečnými basketbalisty, potřebují kromě dobrých výkonů v klubech předvést taky svůj charakter a trochu obětavosti. Hráč by měl vždycky dodržet to, co slíbil, a zároveň by se měl nepříjemné situaci, kdy musí reprezentaci odříct, postavit čelem. To znamená zvednout telefon (popřípadě odpovědět na mail), jednoduše se omluvit a vysvětlit proč. To je podle mého minimum, co může basketbalista v dané situaci udělat. 

A tak se s vámi loučím trochu v rozpacích. Na jedné straně bude mít Česká republika po dlouhých letech zastoupení v NBA, na straně druhé mě mrzí špatný vztah některých hráčů k reprezentování. Takový Dirk Nowitzki, to by měl být náš vzor do budoucnosti! Nowitzki, čerstvý vítěz NBA a zároveň její nejužitečnější hráč, téměř vždy reprezentuje svoji vlast. Troufám si tvrdit, že bez něj by mělo Německo veliké problémy a určitě by se neúčastnilo vrcholných akcí jako jsou mistrovství světa, mistrovství Evropy, nebo olympijské hry. 

Doufám, že jsem se ve svém blogu vyjádřil dost jasně, poněvaž bych byl velice nerad, kdyby si čtenáři vyložili věci jinak, než jsem zamýšlel. Každopádně je to ožehavé téma a ne všichni na to mají stejný názor. Já jsem chtěl jenom sdělit ten svůj.

S pozdravem

Luboš Bartoň


Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 23. 07. 2011
Autor příspěvku: Matěj Sýkora
Zobrazení příspěvku: 3459 x


23.11.2014: Poprvé kompletní Nymburk vs. Minsk

23.11. Předposlední tým soutěže Tsmoki Minsk (1-6) se dnes od 16 hodin (vysílá stanice Sport5) představí na nymburské palubovce v dalším utkání VTB ligy. Běloruský celek nicméně před pár dny, ihned po výměně trenéra, získal svůj první úspěch sezony, a to v Krasnojarsku (na videu z utkání v modrých dresech). Podle nymburského trenéra Kestutise Kemzury si jeho skvadra (3-5) bude muset dát pozor na vysoké tempo a protiútoky Minsku, jeho agresivní atakování vymezené území a kvalitní střelce z dlouhých vzdáleností. Nejnebezpečnějším hráčem mladého týmu je point guard Mirkovič. Minsk má šest střelců mezi 10 až 13 body, dává 76 bodů na utkání a inkasuje 92. Nymburk by měl mít poprvé v sezoně kompletní sestavu.

23.11.2014: IMOS zdolal tým Nymburka

Výsledky 7. kola ŽBL: Hradec Králové - Valosun Brno 82-77 (Křížová 26 - Vlková 18), IMOS Brno - Nymburk 63-60 (Stejskalová 26 - Rolle 10), Trutnov - Slavia Praha 99-79 (Pazderová 29, Ostarello 27 - Lowenthal 21).

23.11.2014: Výsledky NBA z 22. listopadu

Indiana - Phoenix 83-106, Orlando - Miami 92-99, Cleveland - Toronto 93-110, New York - Philadelphia 91-83, Houston - Dallas 95-92, Minnesota - Sacramento 101-113, Milwaukee - Washington 100-111, San Antonio - Brooklyn 99-87, Utah - New Orleans 94-106.

22.11.2014: Děčínská série pokračuje

Sobotní výsledky 15. kola Kooperativa NBL: Svitavy - Děčín 63-78, Opava - Brno 93-81, Kolín - USK 73-58.

22.11.2014: Pobodaný fanoušek CZ zemřel!

Pětadvacetiletému příznivci CZ Bělehrad Markovi Ivkovičovi se stal osudný údajně interní spor v táboře fanoušků jeho týmu před zápasem 6. kola Euroligy v Istanbulu proti místnímu Galatasarayi. Incident vyvrcholil bodnutím do hrudi Ivkoviče, kterému pak nepomohla ani pětihodinová operace v nemocnici. Do Istanbulu se vydalo zhruba tři sta fanoušků Crvene zvezdy, z nichž prý většině byl odepřen vstup do Abdi Ipekci areny, neboť neměli vstupenky. To však zní podivně vzhledem k tomu, že z kapacity více než 12 tisíc bylo nakonec zaplněno jen něco přes osm tisíc sedaček. Podle srbských i tureckých médií po odepření vstupu rozbíjeli Bělehradští před halou auta a napadali policii i domácí příznivce, kteří je dráždili pro změnu skandováním "Kosovo, Kosovo." Kouč Galatasaraye Ergin Ataman v reakci na dění po zápase prohlásil, že "?do Istanbulu přijelo 300 teroristů bez lístků, kteří napadali naše lidi. Měl jsem možnost vidět, co se před arénou dělo. Měli světlice a napadali i policisty." V tu chvíli však trenér ještě nevěděl, že došlo i k tragické události a druhý den se na Twitteru za svá slova omluvil.

22.11.2014: Klajpeda dál sní. Tři postupují

Výsledky 6. kola Euroligy mužů: SKUPINA A: Kazaň - Efes 67-64, Žalgiris - Real 66-68, Sassari - Nižnij Novgorod 82-89, pořadí: 1. Real (5-1), 2. Efes (4-2), 3. Žalgiris (3-3), 4. Novgorod (3-3), 5. Kazaň (2-4), 6. Sassari (1-5). SKUPINA B: CSKA - Berlín 95-66, Limoges - Tel Aviv 73-79, Malaga - Cedevita Záhřeb 82-73, pořadí: 1. CSKA (6-0, zajištěn postup do TOP 16), 2. Malaga (4-2), 3. Tel Aviv (4-2), 4. Berlín (2-4), 5. Cedevita (1-5), 6. Limoges (1-5). SKUPINA C: Bayern - Barcelona 77-99, Zhořelec - Panathinaikos 69-79, Milán - Fenerbahce 74-80, pořadí: 1. Barcelona (6-0, zajištěn postup), 2. Panathinaikos (4-2), 3. Fenerbahce (4-2), 4. Milán (2-4), 5. Bayern (1-5), 6. Zhořelec (1-5). SKUPINA D: Klajpeda - Vitoria 80-79, Olympiacos - Valencie 77-76, Galatasaray - CZ Bělehrad 110-103 po 2. prodloužení, pořadí: 1. Olympiacos (6-0, zajištěn postup), 2. CZ (3-3), 3. Galatasaray (3-3), 4. Klajpeda (3-3), 5. Vitoria (2-4), 6. Valencie (1-5).

22.11.2014: Výsledky NBA z 21. listopadu

Charlotte - Orlando 100-105, Philadelphia - Phoenix 96-122, Atlanta - Detroit 99-89, Toronto - Milwaukee 124-83, Memphis - Boston 117-100, Minnesota - San Antonio 92-121, Oklahoma - Brooklyn 92-94, Washington - Cleveland 91-78, Dallas - LA Lakers 140-106, Denver - New Orleans 117-97, Golden State - Utah 101-88, Portland - Chicago 105-87.

22.11.2014: Kouč JIP Dušan Bohunický po Nymburku

"Ne, že by to bylo vyloženě zklamání, ale když už jsme byli tak blízko, porážka mrzí. Musím pochválit kluky za nesmírnou energii, kterou do zápasu dali. Během něj nám ještě odpadl Lukáš Kotas, takže to byl další hráč, který chyběl v rotaci. Pro oko diváka i pro mě jsme odehráli dobré situace, co se týče basketu. Budeme se z toho chtít odrazit, abychom s takovou energií hráli proti každému soupeři. Nymburk se snažil tlačit do vnitřního prostoru a my jsme to dokázali bránit. Musím kluky za tento výkon pochválit."

22.11.2014: Kouč Nymburka Kemzura po Pardubicích

"Utekli jsme hrobníkovi z lopaty a jsme za to rádi. Viděli jste, že Pardubice hrály velmi dobře, hodně tlačily. Trefily 13 trojek. Nebyli jsme schopní kontrolovat tempo, když jsme byli nahoře. Možná proto, že nehráli Welsch, Washington nebo Simmons, kteří tempo kontrolovat umí. Raivio hrál celkově dobře, ale postupem času se unavil. Jako tým jsme ztratili soustředění. Nedali jsme několik střel, dělali chyby v obraně, nevyužívali fauly a soupeř se vrátil. V závěru měl velkou šanci vyhrát, ale ubránili jsme jeho poslední útok. Tým jako Pardubice umí být nebezpečný. Říkal jsem hráčům před poslední čtvrtinou, že nezáleží, o kolik bodů vedeme, ale že musíme zůstat soustředění. Pardubice ale hrály hodně rychle a prakticky v jedné minutě se vrátily zpátky. Neodváděli jsme v tu chvíli dobrou práci v obraně a v útoku jsme byli špatně organizovaní. Měli jsme docela štěstí, i když jsme si vyhrát zasloužili."

21.11.2014: Nymburk přežil poslední útok JIP!

O podkošové muže Pospíšila s Kohoutem oslabená pardubická Beksa, která už po jeho odehraných 6 minutách přišla v Nymburce i o křídelníka Kotase (kotník), se přesto nevzdala a 13 trojkami se prostřílela až k poslední akci Sanderse, jež mohla vést k triumfu v dohrávce 5. kola NBL. Playmaker však při nájezdu ztratil rovnováhu, dopustil se ztráty a domácí (5-1) už i přes minuté šestky Rančíka uhájili bodový náskok 86-85. Tím se právě přes JIP (11-3) dostali do ligového čela. Mistr, bez Bendy, Simmonse, Washingtona, jen na lavičce s Welschem a také jen se 3 minutami centra Stutze, který neměl vhodného protivníka, začal zhurta jen na startech obou poločasů. V tom prvním po 5 minutách se třemi ztrátami hostů a 8 body obtížně branitelného Burnse vedl 15-6. Jenže častá střídání, polevení i neobvyklé sestavy jej přibrzdily a na pardubické straně produktivní Sanders (do půle 11) a Pandula (13), který místy obranu svými průniky až školil, větší krvácení zastavili a při příležitostných příspěvcích mládežníků dokormidlovali poločas ke stavu 48-45, hodně díky týmovým trojkám 16/7 a naprosté limitaci ztrát. Po přestávkové promluvě hrubě nespokojeného kouče Kemzury přišla ještě větší, sedmiminutová nymburská vlna. Během ní Burns s už aktivovaným Rančíkem rozmetali obranu JIP, který ztratil tři míče, už po dvou minutách kvůli faulům musel stáhnout Pandulu a už tak hodně oslabený tým si nevěděl rady se zvýšenou agresí a přebíráním nymburské defenzivy. Za stavu 74-54 se zdálo hotovo, ale Půlpán sedmi a Pandula čtyřmi body vrátili při suchu domácích hosty do hry (74-65). Smršť 4 trojek pak znamenala snížení na 86-81 a letargičtí domácí 8 vteřin do konce pustili soupeře až k šanci uchvátit zápas. Radoslav Rančík v rozhovoru s komentátorem zápasu Reném Peškou přiznal, že největším problémem jeho týmu zůstává nekomunikace v defenzivě a bída při bránění 1 na 1. Rančík v utkání zajistil 12 bodů, Raivio přidal 17 a Burns 20. Hosty táhli Pandula (22), Sanders (18, trojky 3/3), Půlpán (15) a Wall (11). Vzhledem ke kádrové situaci byl jejich vítězstvím poměr bodů zpod koše 44-38.

21.11.2014: Toruň padla v Istanbulu

Výsledky 3. kola Euroligy žen - skupina A: Košice - Montpellier 50-66, USK Praha - Krakov 67-66, Kursk - Galatasaray 72-68, skupina B: Orenburg - Bourges 78-68, Agü Spor - Salamanca 71-63, Fenerbahce - Toruň 76-63 (Pecková za hosty 12 minut, 2 doskoky), Schio - IMOS Brno 87-58.

21.11.2014: Na webu i v TV: spisovatel vs. Cedevita

20.11. Bývalý vězeňský bachař a nyní už i spisovatel Joan Plaza povede tento pátek od 20:45 (přenos vysílá web ČT, na stanici ČT Sport poběží re-live od 21:40, repríza v sobotu od 8:30) své muže z Malagy do domácího euroligového souboje 6. kola s Cedevitou Záhřeb, jež zatím senzačně uspěla jen v Tel Avivu. Unicaja zahájila třemi výhrami (včetně úspěchu v Záhřebu), ale pak padla na CSKA a naposledy i doma s Tel Avivem, kdy byl právě Plaza po dvou technických chybách vypoklonkován ze zápasu. Jeho tým vyniká 14 útočnými doskoky na utkání a z vyrovnaného ultra mezinárodního pole střelců vyčnívají jen 12bodový forward Kuzminskas a stejně produktivní guard Toolson. Záhřebský tým se nejvíc opírá o duo guardů Ukiče (15 bodů) a Bosňana Gordiče (12), který je jediným ne-Chorvatem v sestavě kouče Repeši. A teď ještě zpět ke druhému životu Joana Plazy. Toho tak namotivoval úspěch jeho prvního románu, vyprodaného hned ve třech jazycích, že právě nyní poslal do světa další zajímavou story, jež nese název Probrat se včas, a promo jí při uvedení dělal i bývalý ministr školství. Skutečně neobyčejný kouč.

21.11.2014: Asistent Ústí Martin Stavěl po Ostravě

"V první půlce jsme nebyli schopní ubránit vůbec nic, takže v přestávce jsem musel zvednout hlas. Dostat doma 50 bodů za poločas je hrozné. Pak jako kdybychom otočili vypínačem, v obraně jsme dělali, co jsme měli, a z toho vyplynula i sebedůvěra v útoku. Dali jsme pár lehkých košů a protiútoků a jsem rád, že jsme ukázali i morálku."

21.11.2014: Kouč NH Dušan Medvecký po Ústí

"Byl to zápas rozdílných poločasů. My jsme velice dobře začali, plnili jsme, co jsme chtěli, a měli dobrý pohyb míče. Na druhé straně jsme ale dostali pár hloupých košů, hlavně po spolupráci Čarneckého s dlouhými. Měli jsme do poločasu vést o víc a druhá půlka by byla úplně jiná. V pauze jsme si řekli, že pokud dostaneme pod 80 bodů, neměli bychom prohrát, což se potvrdilo. Pak jsme ale byli ustrašení a zbabělí v útoku a největším důvodem porážky je 46 bodů obdržených v druhé půlce. Nechali jsme Ústí rozstřílet a pak je těžké s ním hrát. Jsem tak velice nespokojen s obranou v druhém poločase."

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS