Je to blízko! Tomáš-S po interview o pivě s bossy NBA cítí nej zájem od Cavs. A Heat, Spurs či luxusní kiss?

Až se to člověk bojí říct, aby něco nezakřikl. Nicméně unikátní šance mít dva Čechy draftované do NBA během jediného roku je téměř na dosah ruky. Tomáš Satoranský na nejdůležitějším předdraftovém kempu v Chicagu dostal solidní šanci přesvědčit týmy z nejlepší ligy, že není mimo pozice, dlouze rozmlouval s kompletní generalitou Pistons a Hawks, průklep zažil i od Cavaliers nebo Heat. Prokousával se nervozitou při smršti dotazů na partnerku, zaměstnání rodičů i náklonnost k alkoholu. V posledních dnech létal po celé Americe, na den si odskočil zazářit do Trevisa a nyní pokračuje v zámořské misi v Clevelandu a Washingtonu. Basketmag měl kliku, že ho zastihl v taxíku cestou na letiště z nejdůležitějšího campu v Evropě, kde si rozehrávač musel nechat ujít i řeč Kevina McHalea. Ne, ještě není plně rozhodnut do draftu jít, ale indicie směřují k tomu, že v něm bude, a také k tomu, že - bude vybrán.

Tomáši, jaké vás tyhle dny zachvacuje vzrušení?
Musím říct, že toho je hodně. Mám plno cestování, na den jsem byl v Trevisu a hned se zase vracím do Ameriky. Je to všechno nové a strašně rychlé a uvědomím si to až později. V Chicagu na předdraftovém kempu byli všichni nejlepší hráči z univerzit, zástupci všech týmů NBA. Prošel jsem si celou tou procedurou a snažil se z toho nebýt moc nervózní.

Jaký zážitek byl zatím ten nej?
Nejdřív jsem pobýval v LA se svým agentem, kde jsme se chystali na všechny nadcházející workouty. Byli se na mě podívat lidi z Toronta a Clevelandu. A dva dny před začátkem jsem se pak dozvěděl, že mám jet i na velký kemp do Chicaga. Z toho jsem byl nadšený. A tam to nejnovější bylo, že jsem měl interview s celou řadou klubů. Všechny byly soustředěny na jednom patře té budovy a já od NBA jen dostal papír, kde a u koho mám interview mít. Sám jsem nic konkrétního nečekal, a když jsem pak vešel do některého pokoje, kde sedělo sedm lidí včetně GM, prezidenta, trenéra a všichni se najednou začali ptát na všechno možné od rodiny, přes to, co si myslím o sobě, až po otázky na jakékoli problémy, které jsem měl dřív, tak jsem si říkal, že to je na začátku docela ostrý. Ale zvykl jsem si.Na jak velké detaily se šéfové klubů ptají?
No, je to dost podrobné. Nejdřív jsem popsal svou rodinu, co kdo dělá, nebo jak moc vážný mám vztah s přítelkyní. Taky po mně chtěli popsat vývoj mé kariéry, jak bych se viděl v NBA, jaké mám přednosti a slabiny, jak bych jejich týmu mohl pomoct, nebo jakému hráči se svým stylem hry podobám. A taky jestli jsem měl někdy problémy s alkoholem.

Co jste odpověděl?
Že jsem Čech, ale neměl. (směje se)

S kterými týmy jste měl interview?
V Chicagu to byly Atlanta, Detroit, Cleveland a Miami a v Trevisu ještě Houston a San Antonio. U posledních tří tam nebylo tolik lidí, převážně šlo o hlavní skauty a konzultanty, ani mi je všechny nepředstavili. Na druhé straně Atlanta a Detroit mě přijaly v plné sestavě, včetně kouče Pistons Lawrence Franka a kormidelníka Hawks Larryho Drewa. Cleveland tam měl například svého bývalého pivota Ilgauskase, který je nyní jejich konzultantem.

V LA jste byl už se svým agentem pro NBA Danem Feganem, jedním z pěti těch nejvlivnějších?
Dan Fegan je mým agentem, ale v kontaktu jsem hlavně s jeho podřízeným Jarinem Akanou, který má na starosti evropské hráče, a mluvil jsem s ním už v Seville. On pro mě připravuje na každý den tréninky, které se skládají z posilky a dvou dost intenzivních tréninků za sebou, mezi kterými je jen pauza na oběd.

V Trevisu vám to prý opět vyšlo. Sedí to?
Tak asi se mi dařilo, hlavně v tom druhém zápase s ruským týmem U20. Tam jsem měl míč hodně v ruce, hrálo se i na mě a šlo mi to střelecky. Byl jsem spokojený. V obou zápasech jsem si udržel kvalitní výkon. V minulých letech se mi stávalo, že jsem měl i lepší utkání než letos, ale v tom dalším ten samý den už jsem byl unavený. Takže celkově to byl asi nejlepší den v Trevisu za ty roky. Hrát dvakrát během dne je opravdu náročné.Koho jste měl jako spoluhráče v týmu?
Nejdřív jsme byli různě rozdělení a druhý zápas proti Rusům už jsem byl v dresu All-Star. Zahrál jsem si třeba s křídlem Dědovičem, guardem Lacombem z Francie, nebo s výborným ukrajinským rozehrávačem Lipovym.

Stačilo vám pobýt na kempu pouhý den?
Myslím, že jo. Bylo to tak naplánované, víc času jsem ani neměl.

Do Trevisa jste jel proto, že se tam koncentruje pozornost prakticky celé NBA a můžete se předvést velké spoustě skautů i zástupců klubů?
Jistě jsem tam jel i proto, aby mě všichni viděli například ve hře 5 na 5 a v konkurenci nejlepších Evropanů. V Chicagu to zase bylo proti nejlepším Američanům. Roli sehrálo i to, že kemp v Trevisu je pod hlavičkou Adidasu, se kterým mám smlouvu i já. Adidas mě pozval a zaplatil i letenky. Chtěl, abych tam jako jejich smluvní hráč, který míří do draftu, byl.

Kdo vás v Trevisu sledoval?
Po tom, co jsem absolvoval v Americe, už mi bylo povědomých víc tváří skautů i dalších lidí. Z těch známých postav tam byl třeba Kevin McHale, jehož řeč ke hráčům jsem ale už kvůli odjezdu nestihl.

V Chicagu i Trevisu jste vždy hrál na pozici 1?
Ano. Tohle byla taky jedna z nejčastějších otázek od novinářů, na jaké pozici se sám vidím. Říká se, že jsem point guard (pozice 1), nebo shooting guard (2) a nevědí, kam si mě zařadit. Tak jim říkám, že jsem celou kariéru vždycky byl na rozehrávce a že i když na dvojce bych možná někdy mohl hrát, teď je moje nejlepší pozice point guard. Proto jsem na rozehře byl i v Chicagu.Přesvědčil jste tedy kluby z NBA, že rozehru zvládnete?
To vyloženě nemůžu říct, ale řekl jsem jim svůj postoj. Jejich největší starost je, jestli bych stačil na nejrychlejší rozehrávače NBA a mohl proti nim hrát. Teď je spíš na nich, aby si udělaly obrázek. Myslím, že jsem je přesvědčil, že jako rozehrávač umím vést tým a kontrolovat hru. Třeba oba zápasy v Trevisu můj tým vyhrál.

Když vezmeme rychlostní špičku NBA jako Paula, Rose nebo Ronda, jak byste se v obraně proti takovým typům cítil?
Třeba v Chicagu se ty drily hodně měnily, 1 na 1 jsme hráli jen chvíli, nějakých deset minut. Jistě tam byli velmi atletičtí point guardi, ne ve smyslu, že by skákali výš než já, ale pohyblivostí, navíc byli i fyzicky nabouchaní. Hrál tam jeden, který je podobný Roseovi, jmenuje se Damian Lillard. Podle mě jsem ho v obraně stíhal, nebylo snadné přese mě zakončit, ale samozřejmě jsem si musel dát trochu odstup. Nemohl jsem presovat jako v ACB. A v NBA je, myslím, tahle obrana s odstupem hodně používaná.

Pak vám ještě skautské reporty vytýkají horší střelbu z jumpu po driblingu. Jak moc se to v těch posledních testech řešilo?
Při workoutech v Americe střeleckých tréninků bylo dost. Z 85 procent jsem se věnoval jen střelbě a myslím, že se zlepšuje. Vím, že si o mně všichni myslejí, že střílet skoro neumím, ale moje role v Seville byla taková, že jsem téměř střílet nemohl. Přitom loni, kdy jsem si víc věřil, jsem měl procento za tři výborné. Někteří skauti se až divili, když jsem na těch workoutech střílel převážně dobře, stejně jako v Trevisu. Dal jsem tak i většinu svých bodů. Vypadá to tedy líp, ale je tam pořád nutná spousta práce, hlavně na střelbě z driblingu a z pohybu.

Jde říct, že skauti a novináři hodně hledí na to, co se kde o vás píše, a pak mnohou být i překvapení, že ta realita je trochu jiná?
Ti skauti se na mě dívali i v sezoně, ale je něco jiného vidět mě v nějakém daném herním konceptu, než když mám větší volnost jako v kempech. A já jsem hrozně rád, že jsem to mohl absolvovat a snažit se je přesvědčit, že moje hra v ACB je jen součástí dané role.

Jiří Zídek mi kdysi vyprávěl, že v předdraftových kempech je to jako na koňských trzích. Hra je hrozně tvrdá, každý se chce předvést a z galerií kolem hřiště všechno sleduje hromada lidí z NBA. Vypadalo to nějak takhle?
Taky mi to tak přišlo. Když jsme přišli do haly, vypadalo to tam jako v kleci, z které si nás vybírají. Pro mě to bylo o to těžší, že jsem nikoho z těch amerických hráčů neznal. A navazovat nějaká přátelství moc nejde, protože každý jede na sebe a snaží se ukázat, že je nejlepší. Záleží na každé střele a bylo to tak hodně soutěživé.Kolik tam bylo hráčů z předpokládaného prvního kola draftu?
Naprosto všichni, musejí to absolvovat. Tedy i (předpokládané číslo 1) Anthony Davis a všechna další jména. Z nejvýš hodnocených point guardů tam byli Lillard a Kendall Marshall.

Kdy se chcete definitivně rozhodnout, zda se do deadlinu 18. června z draftu odhlásíte, nebo ne?
Ještě mám čas. Budu mít ještě pár workutů s některými týmy, tak uvidíme. Asi už trochu i rozhodnutý jsem, ale do 18. si to nechám pro sebe. Spíš se přikláním k tomu v draftu zůstat, ale to neznamená, že bych do NBA odešel hned.

To je důležitá otázka - pokud byste draftovaný byl, jakou šanci dáváte tomu, že byste ještě rok zůstal v Evropě?
Tohle je docela logická varianta, tedy projít si tím procesem a pak v Evropě ještě vydržet. Bude to ale záviset na více okolnostech a nic nevylučuju.

Sevilla, která by na vás počkala až do draftu, prý půjde dolů s rozpočtem a nejisté je pokračování kouče Plazy, který si vás vychoval. V případě, že byste v Evropě zůstal, hrálo by to nějakou roli?
Na tohle jsem se moc nedíval, ale v Evropě pořád preferuju Sevillu. Dali mi šanci, mají mě rádi a já se tam cítil skvěle. U trenéra se ještě neví, jestli zůstane, ale na to se teď nějak moc nekoncentruju.

Prý byste se mohl hodit například i Knicks, Bulls nebo Spurs. Z těch rozhovorů, které máte zatím za sebou, jevil někdo jakoby výraznější zájem, nebo se všichni tvářili zcela neutrálně?
Něco jsem z toho přístupu vycítil a asi největší zájem jsem cítil od Clevelandu. Miami a San Antonio se řekněme klonily k tomu, že by mě draftovaly a nechaly ještě v Evropě. Jde ale jen o moje pocity.Co vás ještě před rozhodnutím o draftu čeká v Americe?
Budu mít pár workoutů - v Clevelandu a možná Washingtonu. A pak  bych se měl vrátit do Los Angeles, kde bych měl absolvovat workout pro Golden State.

Pro české prostředí zcela zásadní otázka na závěr: Pokud byste byl draftován na nějakém lepším místě, už máte naplánovaný exkluzivní oslavný polibek přítelkyně, abyste udržel tradici?
To je jasný! Už to mám naplánovaný. Bylo by to mnohem delší, než co tam předváděl Honza. To bylo podle mě trapný...(směje se)

 
 
Petr Hamták


Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 13. 06. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 3389 x
Basketmag CAMP 201530.07.2015: Rusko v klatbě. Ministr protestuje

30.7. Exekutivní komise FIBA se rozhodla suspendovat Ruskou federaci, což znamená, že pozbývá práv jako člen FIBA a její reprezentace se nemohou účastnit oficiálních zápasů a turnajů. To se nyní týká především národního týmu mužů, který se chystá na ME a na přípravném turnaji v Řecku má být soupeřem lvů. Naopak se to ještě nedotýká dívčí reprezentace U18, jež dnes vstupuje do ME této věkové kategorie. FIBA své rozhodnutí odůvodnila trvajícími vnitřními rozpory znemožňujícími standardní fungování Ruské federace, včetně nekonečného boje o pozici prezidenta. Funkci v srpnu roku 2013 zaujala Julia Anikejeva, soud však (na popud stížnosti protikandidátky Svetlany Abrosimovy) její zvolení zneplatnil a nařídil novou volbu. Od té doby se situace nezlepšila a nezpochybnitelný prezident ruskému basketbalu chybí. Ruská federace má nyní možnost se obhájit a rozhodnutí Exekutivní komise tak zvrátit na zasedání Central Boardu FIBA, jež se koná 8.-9. srpna. Nové volby prezidenta Ruské federace by se měly uskutečnit 25. srpna a jedním z kandidátů je i Andrej Kirilenko (na snímku), který letos ukončil hráčskou kariéru. Proti kroku FIBA se ostře vymezil ruský ministr sportu Vitalij Mutko. Prohlásil, že jeho země bude rozhodnutí rozporovat u Mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne. A dodal, že s Ruskem se takto nesmí jednat.

30.07.2015: Po Srbech přichází boje o záchranu

Lvi U18 na ME ztratili páté utkání v řadě, když na závěr osmifinálové skupiny podlehli Srbům 67-86. V této fázi turnaje tak skončili bez vítězství a v pátek je čeká první pokus o záchranu divize A v duelu s Chorvaty. Se Srby se jako rovný s rovným prali po 25 minut, jenže pak soupeři těsné vedení 50-49 natáhli ještě do konce třetí čtvrtiny na 67-53 a Češi se jim i přes dílčí snížení na 70-63 pět minut do konce už jen dívali na záda. V utkání zazářil small forward Stojanovič, který 15 body, 11 doskoky a 12 asistencemi dosáhl prvního triple-doublu na ME U18 od roku 2004! Srbové vedle střelby (trojky 10 ku 6) vládli i na doskoku 58-37, přičemž z 21 útočných doskoků vytěžili 22 bodů z druhých šancí (Češi 14 a 11), navíc zpod koše vysázeli rovných 40 bodů (Češi 24). Nejlepšími střelci lvů byli Puršl (18, 9 doskoků, 5F+), Fleischhans (16, 7F+, tito dva hráči nasbírali 12F+ z 18 týmu) a Roub (10).

29.07.2015: Američanky pošesté v řadě

Mistrem světa v ženské kategorii U19 se pošesté v řadě stal tým USA. Ve finále v ruském Čechovu porazil domácí celek 78-70. V duelu o bronz Australanky zdolaly Španělsko 69-62. MVP turnaje se stala kapitánka amerických šampionek A´Ja Wilson, která ve finále vysázela 30 bodů. V All-Star turnaje ji doplnily spoluhráčka Napheesa Collier, Rusky Maria Vadějeva a Daria Kolosovskaia a Australanka Alanna Smith. Další pořadí MS: 5. Francie, 6. Belgie, 7. Čína, 8. Kanada, 9. Nizozemsko, 10. Brazílie, 11. Srbsko, 12. Mali, 13. Korea, 14. Tchaj-wan. 15. Argentina, 16. Egypt.

29.07.2015: 14 dobrých minut. Pak propad

Češi utrpěli na ME U18 v pátém zápase už třetí vysokou porážku, když ve druhém utkání osmifinálové skupiny nestačili na Lotyše 56-92. Ještě po 14 minutách přitom vedli 26-22, po zbytek první půle ale nedali už ani bod a soupeř otočil na 36-26. Po 30 minutách byl stav ještě přijatelný (56-44), ale poslední čtvrtina (36-12) už udělala ve skore ohromnou propast. Lotyši vyhráli doskok 51-39 a zejména zazářili 16 trefami (lvi 4) zpoza oblouku (Kohs 8/6 a 22 bodů). Jejich lavička přestřílela tu českou 30 ku 10. Jediným dvojciferným střelcem lvů byl Fleischhans (11), Chaloupka přidal 9 bodů (7 doskoků) a Puršl 8 (7 doskoků, 9F+). Tým při bilanci 0-4 už nemůže dosáhnout na čtvrtfinále a čeká jej tak náročný záchranářský proces.

27.07.2015: Němci vládli na útočném doskoku

Jen prvních osm minut, do stavu 12-12, byl vyrovnaný duel Čechů s Němci na úvod osmifinálové skupiny ME U18. Pak dynamický a dobře organizovaný soupeř, který disponoval velkou silou pod košem, ještě zvýšil tlak v obraně i na útočném doskoku, ještě do konce první části utekl na 20-12 a ve druhé čtvrtině i díky trojkám do české zóny už zvedl svůj náskok nad 10 bodů. Po poločase 39-25 pro soupeře dál nebylo co řešit. Lvi, kteří si brali první timeout už po 45 vteřinách, sice za úvodní čtvrtinu ani jednou neztratili míč, ale při spoustě trojek podkošových hráčů málo chodili na útočný doskok, kde naopak kralovali Němci. Do poločasu v útoku získali 15 odražených míčů (Češi 3) a za celý zápas 26. Doskok celkově ovládli 67-38 a proměňovat lépe šestky (34/19), bylo by jejich vítězství ještě výraznější než 74-47. Fauly lvů mnohdy přicházely pozdě nebo zbytečně a jen za první půli při 9 českých osobních chybách házeli Němci 17 šestek. Celkových 34 trestných hodů vytěžili z 20F+. Češi z 18 osobních chyb soupeře získali jen 11 šestek. Opět málo si pomohli body z přechodové fáze a v postupném útoku si Němci se spoustou individuálních nájezdů dokázali zesíleným krytím poradit (mimo jiné měli 6 bloků). Dvojky Čechů zůstaly jen na úspěšnosti 23 procent (47/11). Jediným statisticky výrazným hráčem byl křídelník David (13 bodů, 5 doskoků, 5 asistencí), za svých 28 minut byl ale také nejvíc v minusu (-27).

26.07.2015: U18 čekají Němci, Lotyši a Srbové

Lvi U18 na ME postoupili se základní skupiny jako třetí celek s bilancí 1-2. Do osmifinálové skupiny E si však nepřenášejí žádnou výhru. V pondělí, v úterý a ve středu je v boji o čtvrtfinále postupně čekají Němci (přenášejí si bilanci 2-0), Lotyši (0-2) a Srbové (1-1). Z české základní skupiny dále postoupili Francouzi (2-0) a Španělé (1-1).

25.07.2015: Lvi U18 Španěly neuzónovali

Enormně fyzicky i psychicky náročný duel mají za sebou lvi U18, kteří v závěrečné bitvě základní skupiny ME podlehli 49-61 nepřesvědčivým Španělům (ti v pátek jen o 2 body přehráli Ukrajinu). Český tým prakticky celý zápas strávil v zónové obraně, jež po většinu času pracovala velmi slušně a dávala soupeři jen trojkové střely. Ty sice Španělé neproměňovali s velkou úspěšností (30/7, lvi 20/3), ale znovu a znovu si pomáhali do rozpohybované obrany útočnými doskoky (21), díky nimž nakonec i zvítězili, a to i při spoustě zahozených šancí zpod koše, jež se nevyhýbaly ani Čechům. Týkalo se to i na centru hrajícího tahouna Puršla, který se po změně stran vzpamatoval z první půle (4 body, 5 ztrát), a nakonec stihl být díky podkošové aktivitě jediným českým dvojciferou (12 bodů, 11 doskoků, v druhé půlce už žádná ztráta), ale v některých momentech mohl dalšími body ještě zvýšit tlak na soupeře, proti nimž se jako hráč Zaragozy chtěl vytáhnout (rozehrávač Garcia je dokonce jeho spolubydlícím). Lvi i přes nepříliš produktivní útok, kde měli na vše málo času, a při volném metru sudích stejně jako Španělé získávali minimum F+, drželi většinu utkání maximálně 10bodovou ztrátu. Ve druhé půli si tým i víc pomohl z brejků, ale v sekvencích, kdy Španělům dýchal na záda, se zraňoval zbytečnými ztrátami a soupeř už na začátku čtvrté části odskokem na 10 bodů sebral lvům naději na obrat. Čechům by už nicméně neměl uniknout postup ze třetího místa.

25.07.2015: Už jen 5 tisíc tiketů na finále!

Francouzská federace oznámila, že na finálové utkání ME mužů už je prodáno 22 tisíc lístků ze 27tisícové kapacity multifunkční arény v Lille. Francouzi pevně věří, že zbylých pět tisíc prodají rovněž a zejména že jejich hvězdami nabitý tým finále bude hrát.

24.07.2015: Ve druhém zápase francouzská sprcha

Těžkým debaklem skončil pro český tým U18 druhý duel ME, v němž mu dlouhorucí atleti z Francie (za utkání 8 bloků) uchystali porážku 38-75. Soupeř i bez jediného spáchaného faulu odskočil už v první čtvrtině (8-20), kde svou rychlostí trápil lvy v obraně i při přechodu do útoku. Čechům na chvíli pomohla zónová obrana, ale naopak je srazilo už 5 ztrát za první čtvrtinu, kdy tým chyboval i při nadějných brejcích. Ve druhé čtvrtině se soupeř odpoutal skoro na 20 bodů a po změně stran nijak nepolevoval. Za prvních 20 minut nedal lvům ani jeden útočný doskok a v obraně si vystačil se 3 fauly, přesto Čechům povolil pouhých 6 dvojek. Za celý zápas to bylo 11 z 36 pokusů a celkový účet lví střelby z pole zněl 63/16, což znamená 25 procent úspěšnosti. Na doskoku Češi zaostali 37-57, ztratili 20 míčů a házeli jen 4 šestky. Jediným dvojciferným střelcem byl s 10 body Chaloupka.

24.07.2015: První ME 3x3 bez lvů

O jediné místo unikla účast na vůbec prvním mistrovství Evropy 3x3 mužů U18 českému týmu, který v prvním ze tří kvalifikačních turnajů v Amsterdamu skončil z 9 celků šestý, přičemž na šampionát do Běloruska postupovalo pět mužstev. Těmi byly Makedonie, Litva, Rusko, Belgie a Německo. Mladí lvi v sestavě Hartig, Kudrna, Nalevanko, Váňa ve skupině uspěli s domácím Nizozemskem 9-5, s Makedonií (ta ve skupině uspěla jen jednou, ale nakonec celý turnaj vyhrála) 12-11 a s Walesem 21-5 a prohráli jen s Litvou 9-11. Při shodné bilanci 3-1 s Litvou a Nizozemci skončili třetí a ve čtvrtfinále narazili na Rusko, jemuž podlehli 10-17. V zápasech o poslední postupové místo na ME nejprve složili Andorru 21-5, ale v rozhodující bitvě padli s Němci 11-17.

24.07.2015: Makedonci jsou bez kouče!

Pouhých 45 dní před ME Makedonská federace odvolala kouče mužské repre Aleksandara Džikiče. V tiskovém prohlášení jako důvody uvedla ztrátu důvěry a nedostatek spolupráce mezi srbským trenérem a orgány federace.

24.07.2015: Gavel chce hrát za Němce

Na Slovensku narozený rozehrávač Bayernu Anton Gavel, který od roku 2012 vlastní německý pas a v Německu žije už 15 let, touží po tom, aby na nadcházejícím ME mohl reprezentovat svou "druhou zemi". Německá federace by jeho služby uvítala, a proto požádala orgány FIBA o možnost zrealizování celého procesu. 30letý Gavel má podporu jak kouče národního týmu Chrise Fleminga, tak šéfa Bayernu Marka Pešiče. Za slovenský národní tým hrál naposledy v létě 2012, kdy v kvalifikaci ME doručoval famózních 26 bodů na utkání.

24.07.2015: Belgický mistr se stáhl z Eurocupu

24.7. Ač stejně jako Nymburk (stáhl svou účast den přes losem) stále figuruje na webu Eurocupu jako účastník nadcházejícího ročníku, stal se belgický šampion Ostende dalším v řadě poměrně významných klubů, které se z Eurocupu stahují a přecházejí do nové soutěže FIBA. Ostende na svém webu oznámilo, že se z Eurocupu odhlašuje, neboť mu vadí systém Euroligy, kde jsou preferovány velkokluby a menší ligy nemají prakticky šanci se do soutěže (po zrušení kvalifikace) probojovat. Naopak ve FIBA soutěži, kde bude Ostende usilovat minimálně o čtvrtfinále, se půjde přes vícekolové kvalifikace a účast není limitovaná. Belgický mistr uvádí i příklady Nymburka, Zhořelce nebo Cibony Zářeb, které zvolily stejný postup. Dnešek je posledním dnem, kdy se kluby mohou do nové soutěže FIBA přihlásit.

24.07.2015: Klíčová výhra na úvod. V nervech

Hned na startu ME U18 v řeckém Volosu získal národní tým zřejmě klíčové postupové vítězství, když po dobrém úvodu a ustáté koncovce skolil Ukrajinu 68-65. Už na startu druhé čtvrtiny při vedení 29-15 měl na kontě 5 trojek z 10 pokusů, když nejvíc zářilo podkošové duo Puršl (14) - Roub (10). Oba lvi už se ale do konce zápasu neprosadili. Naštěstí pramen trojek nevysychal ani dál, tým jich nakonec proměnil 11 z 36 pokusů (trefilo se 7 hráčů, soupeř 31/6), což znamenalo polovinu bodů. Když však Fleischhans trefil ve 13. minutě sedmou českou trojku na 35-24, Ukrajinci se začali do zápasu vracet (35-35 po 16 minutách). V závěru třetí čtvrtiny byla důležitá baterie tří trojek z rukou tří různých hráčů, jež dala lvům náskok 58-50. 5:20 do konce vedli už 63-53, jenže soupeř po 37 minutách snížil až na 65-63. Soustavu na obou stranách minutých projektilů přerušil až 19 vteřin do konce Tůma jednou trefenou šestkou. Pavlov vzápětí snížil na bod, aby Fleischhans jednou šestkou, vzápětí svým pátým ziskem (který byl i 21. ztrátou Ukrajiny) a další šestkou určil konečný výsledek. Češi ustáli jak slabší doskok (40-52, v útoku 14-20) i jen 12 dvojek z 34 pokusů. Tým drželi shooting guard Fleischhans (15, 8F+, 5 zisků, 4 asistence), podkošové duo Puršl (14+8 doskoků), Roub (10), small forward David (10) a playmaker Tůma (9). "Po vynikajícím začátku, kdy jsme měli výborné především trojky, jsme se dostali do problémů se střelbou ze střední vzdálenosti. A hlavně v obraně jsme nebyli schopní hrát v takovém nasazení jako v první čtvrtině. Po poločase jsme se změnou na zónu opět dostali do vedení, které jsme drželi 15 minut druhé půle. Soupeři se podařilo snížit až v závěru, kdy mi připadalo, že se kluci bojí o vítězství. Nakonec jsme to se štěstím dohráli k výhře, která bude s největší pravděpodobností klíčem k postupu," bilancoval první úspěch v těžké čtyřčlenné skupině s Francií a Španělskem kouč Jan Ulrych.

23.07.2015: A konečně číslo 61: Connor Toole!

Blogger a tvůrce scénářů pro webová média Connor Toole dostal výborný nápad. Celý život se ho ptají, jestli hraje basketbal, tak to jednou naplno využil. Koupil si lístky do hlediště na letošní draftový večer a i s filmovým miništábem prý bez problémů pronikl až k pódiu, kde Adam Silver ohlašoval draftované hráče. Když jej ochranka konečně vyvedla, na newyorských ulicích bez skrupulí předstíral, že byl draftován jako číslo 61 Utahem (pozn.: draft končí číslem 60). Newyorčané mu to baštili i s navijákem a v jednom baru díky "sponzorům svého vykutáleného večírku" mohl také zdarma a hojně popíjet. A kdyby jen to... Jak fajn je být vysoký.

23.07.2015: Becky píše historii!

Loni v létě Spurs jmenovali Becky Hammon jako vůbec první dámu v dějinách NBA do asistentské pozice. Letos už jako první žena vedla tým v Letní lize a opět jako první zástupkyně něžného pohlaví ji i vyhrála. Zřejmě slušnej oddíl.

23.07.2015: Mužská osmnáctka startuje ME

23.7. Mužská repre U18 už dnes v 18 hodin vstoupí do A-divizního ME, a to utkáním s Ukrajinou, jež vysílá youtube kanál FIBA. V sestavě kouče Ulrycha a asistenta Eisnera jsou rozehrávači Čeněk (188, Sokol pražský), Tůma (190, USK Praha), Dlugoš (188, Nymburk), křídla Fleischhans (189, Plzeň), Goga (196, Prostějov), Šmerda (196, JBC Brno), David (195, Plzeň) a podkošoví Chaloupka (201, USK Praha), Puršl (203, Zaragoza), Jelínek (205, GBA Sparta), Roub (206, Pardubice), Truneček (205, JBC Brno).

20.07.2015: Hezonja se bude chystat na ME

Shooting guard Mario Hezonja, pětka letošního draftu NBA, bude podle vyjádření nového kouče Chorvatska Velimira Perasoviče zapojen do blížící se přípravy na ME, kde Záhřeb hostí jednu ze základních skupin. Nyní již bývalý spoluhráč Tomáše Satoranského z Barcelony a nová posila Orlando Magic ve dvou zápasech Letní ligy předvedla řadu parádních akcí, včetně vítězného koše s Clippers, a zapsala si průměr 13 bodů za 24 minut. Kvůli menšímu zranění Hezonja zbytek Letní ligy nedohrál, neboť klub nechtěl riskovat případné zhoršení jeho situace.

20.07.2015: Češi v číslech na ME U20

Tým lvů U20, který na ME v Itálii skončil s bilancí 5-5, byl vůbec nejlepší ze všech 20 celků v asistencích (13,6), druhé místo zaujal v útočné produkci (75,5) i ve ztrátách (13), 13. příčku na doskoku (38,5) a sedmnáctou v obraně (71,5). Ve svém středu měl nejlepšího asistenta turnaje Radovana Kouřila (5,5), 5. a 14. nejlepšího střelce Martina Peterku (15,7) a Adama Pecháčka (12,5), osmého nej doskakovače Peterku (7,8), sdíleného 13. lupiče míčů Viktora Půlpána (1,6) a sdíleného 16. sběrače vynucených faulů Pecháčka (3,7). Lídry týmu byli Peterka (15,7 bodu, 7,8 doskoku, 38procentní trojky), Pecháček (12,5 bodu, 5 doskoků, 3,7F+), Škranc (9,1 bodu, 5,1 doskoku), Kouřil (7,7 bodu, 5,5 asistence, 3,3 doskoku), Svoboda (7,7 bodu, 3,5 doskoku) a Dragoun (7,4 bodu).

20.07.2015: Mistry Evropy U20 jsou Srbové

20.7. Srbové se stali eurošampiony pro rok 2015 v kategorii U20 a ukončili tak sedm let dlouhé titulové sucho. V nedělním finále skolili Španělsko 70-64 a na turnaji tak zůstali neporažení. Dlouho vyrovnanou bitvu utrhli na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 6 trojkami z rukou 4 různých střelců na 66-54 (po 35 minutách). Španělé se sice obřím úsilím dostali minutu do konce na 66-64, ale Srbové pak natřikrát zakončovaným útokem po přetěžkém vyoseném nájezdu Guduriče rozhodli. Měli lepší bilanci trojek (27/10 ku 25/7) a útočných doskoků (18-11), z nichž získali klíčových 17 bodů (z nich 8 ve čtvrté čtvrtině). Jejich ústřední rozehrávač Jaramaz v kulise 2100 diváků v Lignanu zapsal 19 bodů a 10 doskoků za 35 minut. V utkání o bronz Turecko složilo Francii 84-74. MVP turnaje byl vyhlášen kapitán Srbů, shooting guard Marko Gudurič, kterého v All-Star pětici doplnili spoluhráč Nikola Rebič, dále Juan Hernangomez ze Španělska, Emmanuel Lecomte z Belgie a Emircan Kosut z Turecka. Další pořadí ME: 5. Lotyšsko, 6. Česko, 7. Litva, 8. Belgie, 9. Itálie, 10. Izrael, 11. Německo, 12. Ukrajina, 13. Slovinsko, 14. Polsko, 15. Británie, 16. Rusko, 17. Chorvatsko, 18. Řecko, 19. Bosna, 20. Bulharsko (posledních 7 týmů sestupuje do divize B).

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS