Je to blízko! Tomáš-S po interview o pivě s bossy NBA cítí nej zájem od Cavs. A Heat, Spurs či luxusní kiss?

Až se to člověk bojí říct, aby něco nezakřikl. Nicméně unikátní šance mít dva Čechy draftované do NBA během jediného roku je téměř na dosah ruky. Tomáš Satoranský na nejdůležitějším předdraftovém kempu v Chicagu dostal solidní šanci přesvědčit týmy z nejlepší ligy, že není mimo pozice, dlouze rozmlouval s kompletní generalitou Pistons a Hawks, průklep zažil i od Cavaliers nebo Heat. Prokousával se nervozitou při smršti dotazů na partnerku, zaměstnání rodičů i náklonnost k alkoholu. V posledních dnech létal po celé Americe, na den si odskočil zazářit do Trevisa a nyní pokračuje v zámořské misi v Clevelandu a Washingtonu. Basketmag měl kliku, že ho zastihl v taxíku cestou na letiště z nejdůležitějšího campu v Evropě, kde si rozehrávač musel nechat ujít i řeč Kevina McHalea. Ne, ještě není plně rozhodnut do draftu jít, ale indicie směřují k tomu, že v něm bude, a také k tomu, že - bude vybrán.

Tomáši, jaké vás tyhle dny zachvacuje vzrušení?
Musím říct, že toho je hodně. Mám plno cestování, na den jsem byl v Trevisu a hned se zase vracím do Ameriky. Je to všechno nové a strašně rychlé a uvědomím si to až později. V Chicagu na předdraftovém kempu byli všichni nejlepší hráči z univerzit, zástupci všech týmů NBA. Prošel jsem si celou tou procedurou a snažil se z toho nebýt moc nervózní.

Jaký zážitek byl zatím ten nej?
Nejdřív jsem pobýval v LA se svým agentem, kde jsme se chystali na všechny nadcházející workouty. Byli se na mě podívat lidi z Toronta a Clevelandu. A dva dny před začátkem jsem se pak dozvěděl, že mám jet i na velký kemp do Chicaga. Z toho jsem byl nadšený. A tam to nejnovější bylo, že jsem měl interview s celou řadou klubů. Všechny byly soustředěny na jednom patře té budovy a já od NBA jen dostal papír, kde a u koho mám interview mít. Sám jsem nic konkrétního nečekal, a když jsem pak vešel do některého pokoje, kde sedělo sedm lidí včetně GM, prezidenta, trenéra a všichni se najednou začali ptát na všechno možné od rodiny, přes to, co si myslím o sobě, až po otázky na jakékoli problémy, které jsem měl dřív, tak jsem si říkal, že to je na začátku docela ostrý. Ale zvykl jsem si.Na jak velké detaily se šéfové klubů ptají?
No, je to dost podrobné. Nejdřív jsem popsal svou rodinu, co kdo dělá, nebo jak moc vážný mám vztah s přítelkyní. Taky po mně chtěli popsat vývoj mé kariéry, jak bych se viděl v NBA, jaké mám přednosti a slabiny, jak bych jejich týmu mohl pomoct, nebo jakému hráči se svým stylem hry podobám. A taky jestli jsem měl někdy problémy s alkoholem.

Co jste odpověděl?
Že jsem Čech, ale neměl. (směje se)

S kterými týmy jste měl interview?
V Chicagu to byly Atlanta, Detroit, Cleveland a Miami a v Trevisu ještě Houston a San Antonio. U posledních tří tam nebylo tolik lidí, převážně šlo o hlavní skauty a konzultanty, ani mi je všechny nepředstavili. Na druhé straně Atlanta a Detroit mě přijaly v plné sestavě, včetně kouče Pistons Lawrence Franka a kormidelníka Hawks Larryho Drewa. Cleveland tam měl například svého bývalého pivota Ilgauskase, který je nyní jejich konzultantem.

V LA jste byl už se svým agentem pro NBA Danem Feganem, jedním z pěti těch nejvlivnějších?
Dan Fegan je mým agentem, ale v kontaktu jsem hlavně s jeho podřízeným Jarinem Akanou, který má na starosti evropské hráče, a mluvil jsem s ním už v Seville. On pro mě připravuje na každý den tréninky, které se skládají z posilky a dvou dost intenzivních tréninků za sebou, mezi kterými je jen pauza na oběd.

V Trevisu vám to prý opět vyšlo. Sedí to?
Tak asi se mi dařilo, hlavně v tom druhém zápase s ruským týmem U20. Tam jsem měl míč hodně v ruce, hrálo se i na mě a šlo mi to střelecky. Byl jsem spokojený. V obou zápasech jsem si udržel kvalitní výkon. V minulých letech se mi stávalo, že jsem měl i lepší utkání než letos, ale v tom dalším ten samý den už jsem byl unavený. Takže celkově to byl asi nejlepší den v Trevisu za ty roky. Hrát dvakrát během dne je opravdu náročné.Koho jste měl jako spoluhráče v týmu?
Nejdřív jsme byli různě rozdělení a druhý zápas proti Rusům už jsem byl v dresu All-Star. Zahrál jsem si třeba s křídlem Dědovičem, guardem Lacombem z Francie, nebo s výborným ukrajinským rozehrávačem Lipovym.

Stačilo vám pobýt na kempu pouhý den?
Myslím, že jo. Bylo to tak naplánované, víc času jsem ani neměl.

Do Trevisa jste jel proto, že se tam koncentruje pozornost prakticky celé NBA a můžete se předvést velké spoustě skautů i zástupců klubů?
Jistě jsem tam jel i proto, aby mě všichni viděli například ve hře 5 na 5 a v konkurenci nejlepších Evropanů. V Chicagu to zase bylo proti nejlepším Američanům. Roli sehrálo i to, že kemp v Trevisu je pod hlavičkou Adidasu, se kterým mám smlouvu i já. Adidas mě pozval a zaplatil i letenky. Chtěl, abych tam jako jejich smluvní hráč, který míří do draftu, byl.

Kdo vás v Trevisu sledoval?
Po tom, co jsem absolvoval v Americe, už mi bylo povědomých víc tváří skautů i dalších lidí. Z těch známých postav tam byl třeba Kevin McHale, jehož řeč ke hráčům jsem ale už kvůli odjezdu nestihl.

V Chicagu i Trevisu jste vždy hrál na pozici 1?
Ano. Tohle byla taky jedna z nejčastějších otázek od novinářů, na jaké pozici se sám vidím. Říká se, že jsem point guard (pozice 1), nebo shooting guard (2) a nevědí, kam si mě zařadit. Tak jim říkám, že jsem celou kariéru vždycky byl na rozehrávce a že i když na dvojce bych možná někdy mohl hrát, teď je moje nejlepší pozice point guard. Proto jsem na rozehře byl i v Chicagu.Přesvědčil jste tedy kluby z NBA, že rozehru zvládnete?
To vyloženě nemůžu říct, ale řekl jsem jim svůj postoj. Jejich největší starost je, jestli bych stačil na nejrychlejší rozehrávače NBA a mohl proti nim hrát. Teď je spíš na nich, aby si udělaly obrázek. Myslím, že jsem je přesvědčil, že jako rozehrávač umím vést tým a kontrolovat hru. Třeba oba zápasy v Trevisu můj tým vyhrál.

Když vezmeme rychlostní špičku NBA jako Paula, Rose nebo Ronda, jak byste se v obraně proti takovým typům cítil?
Třeba v Chicagu se ty drily hodně měnily, 1 na 1 jsme hráli jen chvíli, nějakých deset minut. Jistě tam byli velmi atletičtí point guardi, ne ve smyslu, že by skákali výš než já, ale pohyblivostí, navíc byli i fyzicky nabouchaní. Hrál tam jeden, který je podobný Roseovi, jmenuje se Damian Lillard. Podle mě jsem ho v obraně stíhal, nebylo snadné přese mě zakončit, ale samozřejmě jsem si musel dát trochu odstup. Nemohl jsem presovat jako v ACB. A v NBA je, myslím, tahle obrana s odstupem hodně používaná.

Pak vám ještě skautské reporty vytýkají horší střelbu z jumpu po driblingu. Jak moc se to v těch posledních testech řešilo?
Při workoutech v Americe střeleckých tréninků bylo dost. Z 85 procent jsem se věnoval jen střelbě a myslím, že se zlepšuje. Vím, že si o mně všichni myslejí, že střílet skoro neumím, ale moje role v Seville byla taková, že jsem téměř střílet nemohl. Přitom loni, kdy jsem si víc věřil, jsem měl procento za tři výborné. Někteří skauti se až divili, když jsem na těch workoutech střílel převážně dobře, stejně jako v Trevisu. Dal jsem tak i většinu svých bodů. Vypadá to tedy líp, ale je tam pořád nutná spousta práce, hlavně na střelbě z driblingu a z pohybu.

Jde říct, že skauti a novináři hodně hledí na to, co se kde o vás píše, a pak mnohou být i překvapení, že ta realita je trochu jiná?
Ti skauti se na mě dívali i v sezoně, ale je něco jiného vidět mě v nějakém daném herním konceptu, než když mám větší volnost jako v kempech. A já jsem hrozně rád, že jsem to mohl absolvovat a snažit se je přesvědčit, že moje hra v ACB je jen součástí dané role.

Jiří Zídek mi kdysi vyprávěl, že v předdraftových kempech je to jako na koňských trzích. Hra je hrozně tvrdá, každý se chce předvést a z galerií kolem hřiště všechno sleduje hromada lidí z NBA. Vypadalo to nějak takhle?
Taky mi to tak přišlo. Když jsme přišli do haly, vypadalo to tam jako v kleci, z které si nás vybírají. Pro mě to bylo o to těžší, že jsem nikoho z těch amerických hráčů neznal. A navazovat nějaká přátelství moc nejde, protože každý jede na sebe a snaží se ukázat, že je nejlepší. Záleží na každé střele a bylo to tak hodně soutěživé.Kolik tam bylo hráčů z předpokládaného prvního kola draftu?
Naprosto všichni, musejí to absolvovat. Tedy i (předpokládané číslo 1) Anthony Davis a všechna další jména. Z nejvýš hodnocených point guardů tam byli Lillard a Kendall Marshall.

Kdy se chcete definitivně rozhodnout, zda se do deadlinu 18. června z draftu odhlásíte, nebo ne?
Ještě mám čas. Budu mít ještě pár workutů s některými týmy, tak uvidíme. Asi už trochu i rozhodnutý jsem, ale do 18. si to nechám pro sebe. Spíš se přikláním k tomu v draftu zůstat, ale to neznamená, že bych do NBA odešel hned.

To je důležitá otázka - pokud byste draftovaný byl, jakou šanci dáváte tomu, že byste ještě rok zůstal v Evropě?
Tohle je docela logická varianta, tedy projít si tím procesem a pak v Evropě ještě vydržet. Bude to ale záviset na více okolnostech a nic nevylučuju.

Sevilla, která by na vás počkala až do draftu, prý půjde dolů s rozpočtem a nejisté je pokračování kouče Plazy, který si vás vychoval. V případě, že byste v Evropě zůstal, hrálo by to nějakou roli?
Na tohle jsem se moc nedíval, ale v Evropě pořád preferuju Sevillu. Dali mi šanci, mají mě rádi a já se tam cítil skvěle. U trenéra se ještě neví, jestli zůstane, ale na to se teď nějak moc nekoncentruju.

Prý byste se mohl hodit například i Knicks, Bulls nebo Spurs. Z těch rozhovorů, které máte zatím za sebou, jevil někdo jakoby výraznější zájem, nebo se všichni tvářili zcela neutrálně?
Něco jsem z toho přístupu vycítil a asi největší zájem jsem cítil od Clevelandu. Miami a San Antonio se řekněme klonily k tomu, že by mě draftovaly a nechaly ještě v Evropě. Jde ale jen o moje pocity.Co vás ještě před rozhodnutím o draftu čeká v Americe?
Budu mít pár workoutů - v Clevelandu a možná Washingtonu. A pak  bych se měl vrátit do Los Angeles, kde bych měl absolvovat workout pro Golden State.

Pro české prostředí zcela zásadní otázka na závěr: Pokud byste byl draftován na nějakém lepším místě, už máte naplánovaný exkluzivní oslavný polibek přítelkyně, abyste udržel tradici?
To je jasný! Už to mám naplánovaný. Bylo by to mnohem delší, než co tam předváděl Honza. To bylo podle mě trapný...(směje se)

 
 
Petr Hamták


Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 13. 06. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 3168 x


29.01.2015: Sevilla chtěla sáhnout do LEB Gold

Porfi Fisac, kouč sedmého celku druhé španělské ligy z Valladolidu, se měl podle španělských médií stát do konce sezony novým trenérem Sevilly, tedy týmu Ondřeje Balvína. Klub, který se minulý týden rozloučil s americkým kormidelníkem Scottem Rothem, bude však zřejmě muset hledat dál, neboť Fisac podle nejnovějších zpráv na nabídku nereflektoval.

29.01.2015: Tony podruhé v řadě. I bez SP!

I bez účasti na Světovém poháru byl fanoušky a experty podruhé v řadě vybrán jako Hráč Evropy francouzský rozehrávač úřadujících šampionů NBA ze San Antonia Tony Parker, který se 4 tituly v nejlepší lize momentálně mezi všemi Evropany kraluje. V hlasování pod patronací FIBA Europe těsně předstihl rozehrávače CSKA a srbských vicemistrů světa Miloše Teodosiče. Třetí skončil Parkerův spoluhráč ze San Antonia, power forward Boris Diaw, který v roce 2014 k trofeji z NBA přidal i bronz na SP. Další pořadí bylo následující: 4. Goran Dragič (Slovinsko, Phoenix), 5. Bogdan Bogdanovič (Srbsko, Partizan/Fenerbahce), 6. Pau Gasol (Španělsko, Lakers/Chicago), 7. Dirk Nowitzki (Německo, Dallas), 8. Sergio Rodriguez (Španělsko, Real), 9. Jonas Valančiunas (Litva, Toronto), 10. Alessandro Gentile (Itálie, Milán).

29.01.2015: Dnes na webu i v TV: Repríza finále!

29.1. Euroligový program nabízí dnes od 20:05 velkou lahůdku (živě vysílá web ČT, repríza na stanici ČT Sport od 23:25). V 5. kole TOP 16 se lepšící a už třikrát v řadě vítězný obhájce trofeje Maccabi Tel Aviv (3-1, porážka na Panathinaikosu) utká doma, kde jej v sezoně skolil jen CSKA a nečekaně Cedevita Záhřeb, s Realem Madrid (4-0), jenž padl pouze dvakrát v základní části, na palubovce Efesu a nečekaně doma s Kazaní. Domácí se budou opírat o hlavní úderné trio Pargo (v TOP 16 13 bodů a 7,5 asistence), Randle (12,5 a 6,8 doskoku), Smith (11 a 7 doskoků), hosté pak o v březnu 35letého centra Reyese (v TOP 16 14,8 bodu a 7,3 doskoku), dále o Fernandeze (13,8, 4,8 doskoku, 3,8 asistence, 2,5 zisku), Rodrigueze (11,8 a 6 asistencí) a Llulla (11 a 5,8 asistence). V utkání se střetne druhý nejlepší útok TOP 16 (Real, 83,5, Maccabi jen 74,3) a také druhá (Real, 69) se třetí nej obranou (Maccabi, 71). Oba celky jsou kompletní, navíc jde o reprízu pro Real hodně hořkého loňského finále, proto další pozvánky k tomu taháku už není třeba.

29.01.2015: USK bez útoku. Pomatenci v hledišti

Pouhých 17 bodů do půle, 43 celkově. 19 ztrát, jediná trojka z 11 pokusů. Tak katastrofální byl útok pražského USK (4-5) v domácím utkání ženské Euroligy s Galatasarayem (4-6), kde se mu po drtivé porážce 43-72 dost komplikuje postupová situace, neboť prohrál už potřetí v řadě. České šampionky se musely vyrovnávat s nemalými zdravotními problémy (podkošové duo Vaughn - Burgorvá hrálo s handicapem a potíže měly podle trenérky Hejkové i další hráčky), které se projevily na kvalitě hry v útoku, včetně střelby. Do poločasu (17-25) se USK ještě držel na distanc, ale ve třetí čtvrtce už mu soupeř utekl. V zápase obhájce euroligové trofeje podporoval i hlučný kotel 150 fanoušků, kteří už v úvodu přerušili zápas krátkou bitkou s pořadateli. USK nakonec v kulise 900 diváků padl o stejných 29 bodů, o něž vyhrál v Istanbulu. Jeho nejlepšími střelkyněmi byly s 9 body Petrovič a s 8 Vítečková. Pod košem silný Galatasaray, který ovšem domácím dovolil 14 útočných doskoků, se opíral o Dubljevič (18), Lyttle (14), Martínez (13) a Yilmaz (12). V dalších zápasech skupiny A Kursk doma skolil Košice 66-52 a Jekatěrinburg rozložil Krakov 106-63. Ve skupině B IMOS Brno (0-11) po poměrně vyrovnaném průběhu duelu v Toruni (3-8) poprvé v sezoně prohrál do 10 bodů (79-71). Nevycházely mu závěry čtvrtin, dopouštěl se ztrát (18) a soupeře podržely jeho opory, zejména autorka 21 bodů Reid. Pecková Toruni přispěla bodem, ziskem a 4 doskoky za 9 minut. V dresu IMOSu se nejvíc prosadily Hindráková (24), Jalčová (15), Stejskalová (13) a Smith (10+13 doskoků). Ve zbývajících utkáních si Kayserispor poradil s Bourges 77-73, Orenburg se Schiem 84-74 a Fenerbahce se Salamankou 66-63.

29.01.2015: Výsledky NBA z 28. ledna

Cleveland - Portland 99-94 (Cavs vyhráli poosmé v řadě, chyběl jim James, ale měli Irvinga, který si 55 body udělal kariérní osobák a zároveň se stal novým číslem 1 této sezony, když vylepšil 5 dní starých 52 bodů Klaye Thompsona, z pole to měl 36/17, z trojek 19/11, z TH 10/10), Philadelphia - Detroit 89-69, Toronto - Sacramento 119-102, Atlanta - Brooklyn 113-102, Houston - Dallas 99-94, Minnesota - Boston 110-98, New Orleans - Denver 85-93, New York - Oklahoma 100-92, San Antonio - Charlotte 95-86, Utah - Clippers 89-94, Phoenix - Washington 106-98.

29.01.2015: 6 výher euroligistů, Balvín v základu

Výsledky 4. kola Last 32 Eurocupu - SKUPINA G: Petrohrad - Kazaň (odpadlík z Euroligy) 65-77, Nymburk - Štrasburk 72-66, pořadí: 1. Kazaň (3-1), 2. Štrasburk (2-2), 3. Petrohrad (2-2), 4. Nymburk (1-3). SKUPINA H: Sassari (odpadlík z Euroligy) - Podgorica 87-70, Gran Canaria - Banvit 91-80, pořadí: 1. Gran Canaria (3-1), 2. Banvit (2-2), 3. Sassari (2-2), 4. Podgorica (1-3). SKUPINA I: Cedevita (odpadlík z Euroligy) - Řím 91-90, Zaragoza - Volgograd 71-82, pořadí: 1. Cedevita (3-1), 2. Řím (2-2), 3. Volgograd (2-2), 4. Zaragoza (1-3). SKUPINA J: Chimki - PAOK Soluň 102-68, Cantu - Limoges (odpadlík z Euroligy) 68-57, pořadí: 1. Chimki (3-1), 2. Cantu (2-2), 3. Limoges (2-2), 4. Soluň (1-3). SKUPINA K: Bayern (odpadlík z Euroligy) - Lublaň 90-84, Dijon - Bamberg 56-86, pořadí: 1. Bayern (4-0), 2. Bamberg (2-2), 3. Lublaň (1-3), 4. Dijon (1-3). SKUPINA L: Ostende - Zhořelec (odpadlík z Euroligy) 79-80, Sevilla (Balvín v základu, 4 body, 6 doskoků, zisk a blok za 22 minut) - Lietuvos Rytas 88-82 (540 diváků), pořadí: 1. Zhořelec (3-1), 2. Rytas (2-2), 3. Ostende (2-2), 4. Sevilla (1-3). SKUPINA M: Besiktas - Klajpeda (odpadlík z Euroligy) 80-78, Izmir - Paříž 86-79, pořadí: 1. Izmir (4-0), 2. Besiktas (2-2), 3. Klajpeda (1-3), 4. Paříž (1-3). SKUPINA N: Kubáň - Nancy 85-70, Ploješť - Valencie (odpadlík z Euroligy) 84-100, pořadí: 1. Kubáň (4-0), 2. Valencie (2-2), 3. Nancy (1-3), 4. Ploješť (1-3).

29.01.2015: Kouč Nymburka Kemzura po Štrasburku

"Nezačali jsme zápas dobře. Měli jsme v plánu ponechat si na lavičce nějakou sílu a dát minuty dalším hráčům. Ale nechtěli jsme nechat soupeře utéct. Po vystřídání jsme navýšili intenzitu hry, zatlačili na soupeře v obraně, do poločasu srovnali a i třetí čtvrtina byla z našeho pohledu dobrá. Zvýšili jsme vedení, trefili několik velkých trojek a dostali se do rozhodujícího náskoku. Hodně nám opět pomohlo, že jsme míchali obranu a přecházeli na zónu. Škoda, že Darius Washington v poslední pozici zbytečně spěchal (za vedení o 6), nabízela se jiná řešení než těžká střela z dálky přes clonu. I když jsme nakonec nevyhráli o potřebných 8, je to pro nás pořád důležitá výhra. Hráli jsme s velkou energií a koncentrací, dostatečně týmově. Zastavili jsme lídry hostů Diota, Dragičeviče a Howarda, kteří nás školili ve Štrasburku. Všichni hráči odvedli dobrý výkon, ale pokud bych měl někoho jmenovat, tak by to byl Christian Burns. Hrál skvěle, byl agresivní, kromě bodů přidal i 11 doskoků, z toho 7 v útoku. Jen bych chtěl od něj takový výkon vidět častěji. Líbil se mi i Tomáš Pomikálek, který ukázal, že nemusí dát tolik bodů, aby byl prospěšný. A Pavel Houška přidával body ve chvílích, kdy jsme to hodně potřebovali."

29.01.2015: Kouč Děčína Pavel Budínský po Kolínu

"Výsledek je pro Kolín trochu krutý, protože od začátku bylo vidět, že přijel s úplně jinou koncentrací, a jak nastoupil v jiné základní sestavě, než bývá zvykem, tedy bez Aleše Chána, tak se dalo očekávat, že tam jsou pohyblivější pivoti, aby se snažili lépe bránit některé naše kombinace. Určitě po první čtvrtině za stavu 16-12 se dalo predikovat vyrovnanější utkání, ale my jsme pak systematicky, nátlakově a rychlou hrou budovali náskok. Ve třetí čtvrtině jsme soupeře během několika minut dostali do situace, kdy už bylo vidět, že je frustrovaný z toho, že se nám vše daří - fungovala nám obrana a hlavně jsme byli velmi produktivní v útoku. Kdo přišel, skóroval, a proti takto rozjetému týmu se hraje špatně. Vyzdvihnul bych našich 30 asistencí, tohle číslo mě těší nejvíc. A samozřejmě i rozdíl v užitečnosti (131-54). Celkově jsme hráli kolektivně a nesobecky."

29.01.2015: Kouč Kolína Predrag Benáček po Děčínu

"Neměli jsme nárok na vítězství. Děčín byl hlavně ve druhém poločase o dvě třídy lepší. Velmi dobře bránil a lépe hrál i v útoku. Stalo se mi poprvé v životě, že za tři minuty třetí čtvrtiny jsem si vyžádal tři timeouty, ale nepomohlo nic. Je to naše stará nemoc, respektive nová nemoc, která se v tomto roce opakovala už popáté. Když soupeř začne vést o pět až deset bodů, moji hráči to v 90 procentech případů odevzdají a zabalí. Nebojují, přestanou hrát a já jsem už několikrát říkal, že potřebuji minimálně 15 timeoutů ve třetí a čtvrté čtvrtině, abych něco zkusil změnit."

29.01.2015: Kouč Brna Vladimir Paunovič po Svitavách

"Byl to zvláštní zápas. Museli jsme si zvykat na nového rozehrávače, Šiška se posunul na pozici 2, kde není tolik zvyklý hrát, ale neomlouvá to náš další výpadek. Výkon (nového rozehrávače) Bennetta bych zatím nechtěl hodnotit, měl za sebou jen rychlý trénink signálů a zatím to ve hře nevycházelo. Teď je na nás, abychom ho co nejrychleji začlenili. Největším problémem byl pro nás Abercrombie. Dal spoustu bodů po druhém doskoku, navíc váží o 35 kilo víc než naši pivoti. Nakonec jsme ho zkoušeli i zdvojovat, ale nepomohlo to. A výpadek z úvodu druhé čtvrtiny? Kluci si prostě v tu chvíli přestávají věřit a nedokážou se po minutě nebo dvou chytnout na jednoduché akci. Trvá to potom strašně dlouho."

29.01.2015: Obrana klíčem ke zlomení Štrasburku

Nymburk po nejlepším defenzivním představení za poslední týdny odvalil jeden velký kámen. Poprvé od 16. prosince zvítězil na mezinárodní scéně. A opět to bylo v duelu na život a na smrt. Vydřená domácí výhra 72-66 nad Štrasburkem (2-2) ve 4. kole Last 32 Eurocupu znamená, že Středočeši (1-3) ještě žijí v naději na postup, byť nedosáhli na kýžený 8bodový rozdíl kvůli lepšímu vzájemnému skore s aktuálním spolulídrem francouzské ligy. Kazaň po výhře v Petrohradu 65-77 spěje ve skupině s bilancí 3-1 za postupem, Zenit spadl na 2-2. Polabané měli do zápasu prachbídný vstup, když neproměňovali ani zpod koše, do agresivní obrany se nemohli prosadit, ztráceli míče a za 6 minut bylo skore 2-12. Po trojkách hostů z dobrých pozic na 9-21 už situace vypadala hrozivě, ale trojka Pomikálka s klaksonem periody předznamenala v kulise 1100 diváků jednu z nej čtvrtin sezony. Ve druhé desítce střelci chytili slinu, tým přestal ztrácet a nebývale se prosazoval i díky útočnému doskoku (do půle 9-6) zpod koše, kde rozrážel šiky soupeře aktivní Pomikálek, s 5 body, 4 doskoky, 2 asistencemi a ziskem nejužitečnější muž týmu v první půli. Domácím v obraně výtečně fungovaly výpomoci a zóna se posouvala s míčem jako jednolitý útvar bez děr. Štrasburk se najednou neměl kudy prosadit, body nedával ani rozehrávač Diot a tým (do půle jen 6 faulů) za 6,5 minuty vsítil pouhé dva body. Ve třetí čtvrtině nápor i přes zesílený obranný tlak hostů a několik hloupých ztrát vyvrcholil - 4 trojky Houšky a Simmonse spolu s dvojkovou marností včetně zakončení zpod koše soupeře vynesly Nymburk až do vedení 55-44. Jediná minuta během 4. čtvrtiny však poté vzala šanci na žádaný rozdíl. Hosté zabrali a dostali se z 63-49 na 63-57, Simmons nabral 4. a už 3 minuty před koncem i 5. faul, domácí několik útoků nesehráli efektivně a Štrasburk se i díky zónové obraně a trojkám udržel v závěsu. Nymburk, který duel vyhrál dvojkami (18 ku 13, trojky 8 ku 10), táhli Simmons (16, trojky 6/4, +18), Burns (15+11 doskoků) a Washington (13, 6F+, 3 zisky). Hosté měli jediného dvojciferu Campbella (17).

28.01.2015: Kolaps Lions ve vlastní kleci

Famózní forward Dušan Pandula ukázal svou velikost ve čtvrtfinále Českého poháru na palubovce Lions, kde 31 body (z pole 14/11, trojky 4/3), 6 doskoky a 6 asistencemi dotlačil Pardubice k triumfu 81-96 a postupu do Hyundai Final-4. Jeho hlavními pobočníky byli Wall (19, trojky 6/3), Sanders (13) a Hezekiah (11+10 doskoků). Hosté byli lepší o jednu trojku (9-10) a při shodném počtu trefených šestek zápas ovládli body zpod koše (20-40). Soupeře ničili i útočnými doskoky (7-14) a body z jeho ztrát. Domácí lídr Robinson sice zaznamenal 18 bodů, ale ze střelby 19/7 a také při 7 ztrátách. Ještě o 2 body lepší byl centr Vošlajer, po 10 bodech přihodili Autrey a Zuzák. Na první poločas si oba celky nachystaly nebývalou přestřelku (55-47) a v jeho závěru domácí aktivitou Vošlajera vystoupali k až 9bodovému náskoku. Druhá půle však pro ně skončila velkou pohromou (26-49). Po třetí čtvrtině (19-30), v jejíchž úvodních pěti minutách kvůli pěti ztrátám dali jen pět bodů, sice ještě žili, ale ve čtvrtém dějství od stavu 78-77 vsítili při 16 minutých či zblokovaných střelách v řadě za 8,5 minuty jediný bod z pouhých dvou házených šestek. A Beksa se vyhoupla do až 17bodového vedení, když na doskoku i bloku řádil centr Hezekiah.

28.01.2015: Vyoralovi Válečníci lehkou nohou

Děčín si už druhou čtvrtinou čtvrtfinálového duelu Českého poháru proti Kolínu jasně řekl o průnik do Hyundai Final-4, kam také po jednoznačném výsledku 96-63 postoupil. Jeho ústředními tahouny byli Vyoral (20 bodů za 28 minut, z pole 8/7), Landa (13), Bosák (12+7 doskoků+5 asistencí) a i přes 5 ztrát Tucker (11, trojky 4/3). Válečníci fantasticky stříleli trojky (25/14, Kolín 25/5), o něž se podělilo hned 8 hráčů. Z pole měli skvělou úspěšnost 59 procent (Kolín 35) a i díky dobré obraně 1 na 1 žádné z opor Geosanu nedovolili větší počet bodů. Nejlepší tak byl Vocetka s 10 body. Jen 13 minut, ač bez faulu, odehrál střídající centr Chán. Místo něho utkání zahajovali, možná ve snaze o větší mobilitu v obraně, Horák s Machačem. Po většinu první čtvrtiny defenziva hostů díky dobrým rotacím fungovala solidně a sbírala doskoky po minutých střelách Děčína. Vedle Chána a rozehrávače Bryanta, jenž byl v obraně uklizen na křídlo, se ale nikdo příliš nedokázal protlačit ke koši, navíc Středočeši (už s rozehrávačem Djukanovičem) zakončení z vymezeného území neproměňovali. Už za první čtvrtinu (16-12) hodně stříleli trojky (7/1) a i přes snahu o útočný doskok jim domácí začali pomalu unikat. Svým vířivým útokem, plným přihrávek, nájezdů, vyhození a otevřených střel, se ve druhé čtvrtce po 4 trojkách odpoutali až k poločasovému trháku 39-24 (trojky 11/5, body zpod koše 16-8, Kolín jen 7 faulů). Start třetí části sice díky krátkodobému rozmachu a útočným doskokům Chána hosté snížili na 8, ale Vyoral s Houškou během 2,5 minuty odtáhli Děčín na už uklidňujících 20 bodů.

28.01.2015: Brno nezachránil ani Bennett

Předpokládanou show rozpoutal v dohrávce 23. kola Kooperativa NBL na domácí palubovce Cory Abercrombie, který svitavské Tury (12-16) 30 body (z pole 19/14) a 11 doskoky vedl k vítězství nad Brnem (4-24) 73-62. 11 body a 8 doskoky se pod úspěch podepsal i Votroubek a 9 body, 8 asistencemi a 7 doskoky rozehrávač Šotnar. Domácí se vypořádali i s nečekaným novým lídrem Brna (stále bez Dygrýna), kterým byl rozehrávač Bennett, jenž čerstvě ukončil krátkodobé angažmá v Nymburce. Vysázel 19 bodů (z pole 21/7), přidal 5 doskoků, 3 asistence a 3 zisky. Po 10 bodech zaknihovali Krakovič s Prášilem a 7 s 11 doskoky Zachrla. Domácí zápas vyhráli zpod koše (42-18) a celkově lepší střelbou z pole, když Brno sesměrovalo do koše pouze 23 z 71 pokusů. Utkání po vyrovnané první čtvrtině zlomilo prvních 6 minut druhé části, kdy se nedařilo nikomu z hostů, a Abercrombiem tažení Tuři po šňůře 15-2 utekli na 36-21. A až do konce zápasu už náskok v této výši udržovali.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS