Je to blízko! Tomáš-S po interview o pivě s bossy NBA cítí nej zájem od Cavs. A Heat, Spurs či luxusní kiss?

Až se to člověk bojí říct, aby něco nezakřikl. Nicméně unikátní šance mít dva Čechy draftované do NBA během jediného roku je téměř na dosah ruky. Tomáš Satoranský na nejdůležitějším předdraftovém kempu v Chicagu dostal solidní šanci přesvědčit týmy z nejlepší ligy, že není mimo pozice, dlouze rozmlouval s kompletní generalitou Pistons a Hawks, průklep zažil i od Cavaliers nebo Heat. Prokousával se nervozitou při smršti dotazů na partnerku, zaměstnání rodičů i náklonnost k alkoholu. V posledních dnech létal po celé Americe, na den si odskočil zazářit do Trevisa a nyní pokračuje v zámořské misi v Clevelandu a Washingtonu. Basketmag měl kliku, že ho zastihl v taxíku cestou na letiště z nejdůležitějšího campu v Evropě, kde si rozehrávač musel nechat ujít i řeč Kevina McHalea. Ne, ještě není plně rozhodnut do draftu jít, ale indicie směřují k tomu, že v něm bude, a také k tomu, že - bude vybrán.

Tomáši, jaké vás tyhle dny zachvacuje vzrušení?
Musím říct, že toho je hodně. Mám plno cestování, na den jsem byl v Trevisu a hned se zase vracím do Ameriky. Je to všechno nové a strašně rychlé a uvědomím si to až později. V Chicagu na předdraftovém kempu byli všichni nejlepší hráči z univerzit, zástupci všech týmů NBA. Prošel jsem si celou tou procedurou a snažil se z toho nebýt moc nervózní.

Jaký zážitek byl zatím ten nej?
Nejdřív jsem pobýval v LA se svým agentem, kde jsme se chystali na všechny nadcházející workouty. Byli se na mě podívat lidi z Toronta a Clevelandu. A dva dny před začátkem jsem se pak dozvěděl, že mám jet i na velký kemp do Chicaga. Z toho jsem byl nadšený. A tam to nejnovější bylo, že jsem měl interview s celou řadou klubů. Všechny byly soustředěny na jednom patře té budovy a já od NBA jen dostal papír, kde a u koho mám interview mít. Sám jsem nic konkrétního nečekal, a když jsem pak vešel do některého pokoje, kde sedělo sedm lidí včetně GM, prezidenta, trenéra a všichni se najednou začali ptát na všechno možné od rodiny, přes to, co si myslím o sobě, až po otázky na jakékoli problémy, které jsem měl dřív, tak jsem si říkal, že to je na začátku docela ostrý. Ale zvykl jsem si.Na jak velké detaily se šéfové klubů ptají?
No, je to dost podrobné. Nejdřív jsem popsal svou rodinu, co kdo dělá, nebo jak moc vážný mám vztah s přítelkyní. Taky po mně chtěli popsat vývoj mé kariéry, jak bych se viděl v NBA, jaké mám přednosti a slabiny, jak bych jejich týmu mohl pomoct, nebo jakému hráči se svým stylem hry podobám. A taky jestli jsem měl někdy problémy s alkoholem.

Co jste odpověděl?
Že jsem Čech, ale neměl. (směje se)

S kterými týmy jste měl interview?
V Chicagu to byly Atlanta, Detroit, Cleveland a Miami a v Trevisu ještě Houston a San Antonio. U posledních tří tam nebylo tolik lidí, převážně šlo o hlavní skauty a konzultanty, ani mi je všechny nepředstavili. Na druhé straně Atlanta a Detroit mě přijaly v plné sestavě, včetně kouče Pistons Lawrence Franka a kormidelníka Hawks Larryho Drewa. Cleveland tam měl například svého bývalého pivota Ilgauskase, který je nyní jejich konzultantem.

V LA jste byl už se svým agentem pro NBA Danem Feganem, jedním z pěti těch nejvlivnějších?
Dan Fegan je mým agentem, ale v kontaktu jsem hlavně s jeho podřízeným Jarinem Akanou, který má na starosti evropské hráče, a mluvil jsem s ním už v Seville. On pro mě připravuje na každý den tréninky, které se skládají z posilky a dvou dost intenzivních tréninků za sebou, mezi kterými je jen pauza na oběd.

V Trevisu vám to prý opět vyšlo. Sedí to?
Tak asi se mi dařilo, hlavně v tom druhém zápase s ruským týmem U20. Tam jsem měl míč hodně v ruce, hrálo se i na mě a šlo mi to střelecky. Byl jsem spokojený. V obou zápasech jsem si udržel kvalitní výkon. V minulých letech se mi stávalo, že jsem měl i lepší utkání než letos, ale v tom dalším ten samý den už jsem byl unavený. Takže celkově to byl asi nejlepší den v Trevisu za ty roky. Hrát dvakrát během dne je opravdu náročné.Koho jste měl jako spoluhráče v týmu?
Nejdřív jsme byli různě rozdělení a druhý zápas proti Rusům už jsem byl v dresu All-Star. Zahrál jsem si třeba s křídlem Dědovičem, guardem Lacombem z Francie, nebo s výborným ukrajinským rozehrávačem Lipovym.

Stačilo vám pobýt na kempu pouhý den?
Myslím, že jo. Bylo to tak naplánované, víc času jsem ani neměl.

Do Trevisa jste jel proto, že se tam koncentruje pozornost prakticky celé NBA a můžete se předvést velké spoustě skautů i zástupců klubů?
Jistě jsem tam jel i proto, aby mě všichni viděli například ve hře 5 na 5 a v konkurenci nejlepších Evropanů. V Chicagu to zase bylo proti nejlepším Američanům. Roli sehrálo i to, že kemp v Trevisu je pod hlavičkou Adidasu, se kterým mám smlouvu i já. Adidas mě pozval a zaplatil i letenky. Chtěl, abych tam jako jejich smluvní hráč, který míří do draftu, byl.

Kdo vás v Trevisu sledoval?
Po tom, co jsem absolvoval v Americe, už mi bylo povědomých víc tváří skautů i dalších lidí. Z těch známých postav tam byl třeba Kevin McHale, jehož řeč ke hráčům jsem ale už kvůli odjezdu nestihl.

V Chicagu i Trevisu jste vždy hrál na pozici 1?
Ano. Tohle byla taky jedna z nejčastějších otázek od novinářů, na jaké pozici se sám vidím. Říká se, že jsem point guard (pozice 1), nebo shooting guard (2) a nevědí, kam si mě zařadit. Tak jim říkám, že jsem celou kariéru vždycky byl na rozehrávce a že i když na dvojce bych možná někdy mohl hrát, teď je moje nejlepší pozice point guard. Proto jsem na rozehře byl i v Chicagu.Přesvědčil jste tedy kluby z NBA, že rozehru zvládnete?
To vyloženě nemůžu říct, ale řekl jsem jim svůj postoj. Jejich největší starost je, jestli bych stačil na nejrychlejší rozehrávače NBA a mohl proti nim hrát. Teď je spíš na nich, aby si udělaly obrázek. Myslím, že jsem je přesvědčil, že jako rozehrávač umím vést tým a kontrolovat hru. Třeba oba zápasy v Trevisu můj tým vyhrál.

Když vezmeme rychlostní špičku NBA jako Paula, Rose nebo Ronda, jak byste se v obraně proti takovým typům cítil?
Třeba v Chicagu se ty drily hodně měnily, 1 na 1 jsme hráli jen chvíli, nějakých deset minut. Jistě tam byli velmi atletičtí point guardi, ne ve smyslu, že by skákali výš než já, ale pohyblivostí, navíc byli i fyzicky nabouchaní. Hrál tam jeden, který je podobný Roseovi, jmenuje se Damian Lillard. Podle mě jsem ho v obraně stíhal, nebylo snadné přese mě zakončit, ale samozřejmě jsem si musel dát trochu odstup. Nemohl jsem presovat jako v ACB. A v NBA je, myslím, tahle obrana s odstupem hodně používaná.

Pak vám ještě skautské reporty vytýkají horší střelbu z jumpu po driblingu. Jak moc se to v těch posledních testech řešilo?
Při workoutech v Americe střeleckých tréninků bylo dost. Z 85 procent jsem se věnoval jen střelbě a myslím, že se zlepšuje. Vím, že si o mně všichni myslejí, že střílet skoro neumím, ale moje role v Seville byla taková, že jsem téměř střílet nemohl. Přitom loni, kdy jsem si víc věřil, jsem měl procento za tři výborné. Někteří skauti se až divili, když jsem na těch workoutech střílel převážně dobře, stejně jako v Trevisu. Dal jsem tak i většinu svých bodů. Vypadá to tedy líp, ale je tam pořád nutná spousta práce, hlavně na střelbě z driblingu a z pohybu.

Jde říct, že skauti a novináři hodně hledí na to, co se kde o vás píše, a pak mnohou být i překvapení, že ta realita je trochu jiná?
Ti skauti se na mě dívali i v sezoně, ale je něco jiného vidět mě v nějakém daném herním konceptu, než když mám větší volnost jako v kempech. A já jsem hrozně rád, že jsem to mohl absolvovat a snažit se je přesvědčit, že moje hra v ACB je jen součástí dané role.

Jiří Zídek mi kdysi vyprávěl, že v předdraftových kempech je to jako na koňských trzích. Hra je hrozně tvrdá, každý se chce předvést a z galerií kolem hřiště všechno sleduje hromada lidí z NBA. Vypadalo to nějak takhle?
Taky mi to tak přišlo. Když jsme přišli do haly, vypadalo to tam jako v kleci, z které si nás vybírají. Pro mě to bylo o to těžší, že jsem nikoho z těch amerických hráčů neznal. A navazovat nějaká přátelství moc nejde, protože každý jede na sebe a snaží se ukázat, že je nejlepší. Záleží na každé střele a bylo to tak hodně soutěživé.Kolik tam bylo hráčů z předpokládaného prvního kola draftu?
Naprosto všichni, musejí to absolvovat. Tedy i (předpokládané číslo 1) Anthony Davis a všechna další jména. Z nejvýš hodnocených point guardů tam byli Lillard a Kendall Marshall.

Kdy se chcete definitivně rozhodnout, zda se do deadlinu 18. června z draftu odhlásíte, nebo ne?
Ještě mám čas. Budu mít ještě pár workutů s některými týmy, tak uvidíme. Asi už trochu i rozhodnutý jsem, ale do 18. si to nechám pro sebe. Spíš se přikláním k tomu v draftu zůstat, ale to neznamená, že bych do NBA odešel hned.

To je důležitá otázka - pokud byste draftovaný byl, jakou šanci dáváte tomu, že byste ještě rok zůstal v Evropě?
Tohle je docela logická varianta, tedy projít si tím procesem a pak v Evropě ještě vydržet. Bude to ale záviset na více okolnostech a nic nevylučuju.

Sevilla, která by na vás počkala až do draftu, prý půjde dolů s rozpočtem a nejisté je pokračování kouče Plazy, který si vás vychoval. V případě, že byste v Evropě zůstal, hrálo by to nějakou roli?
Na tohle jsem se moc nedíval, ale v Evropě pořád preferuju Sevillu. Dali mi šanci, mají mě rádi a já se tam cítil skvěle. U trenéra se ještě neví, jestli zůstane, ale na to se teď nějak moc nekoncentruju.

Prý byste se mohl hodit například i Knicks, Bulls nebo Spurs. Z těch rozhovorů, které máte zatím za sebou, jevil někdo jakoby výraznější zájem, nebo se všichni tvářili zcela neutrálně?
Něco jsem z toho přístupu vycítil a asi největší zájem jsem cítil od Clevelandu. Miami a San Antonio se řekněme klonily k tomu, že by mě draftovaly a nechaly ještě v Evropě. Jde ale jen o moje pocity.Co vás ještě před rozhodnutím o draftu čeká v Americe?
Budu mít pár workoutů - v Clevelandu a možná Washingtonu. A pak  bych se měl vrátit do Los Angeles, kde bych měl absolvovat workout pro Golden State.

Pro české prostředí zcela zásadní otázka na závěr: Pokud byste byl draftován na nějakém lepším místě, už máte naplánovaný exkluzivní oslavný polibek přítelkyně, abyste udržel tradici?
To je jasný! Už to mám naplánovaný. Bylo by to mnohem delší, než co tam předváděl Honza. To bylo podle mě trapný...(směje se)

 
 
Petr Hamták


Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 13. 06. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 3246 x


27.03.2015: Dnes na webu ČT: Real vs. Tel Aviv!

27.3. Na maximální míru nažhavený bude dnes ve 20:45 tým Realu Madrid (9-2), který bude chtít doma oplatit Maccabi tel Aviv (7-4) porážku zvenku. A vy u toho můžete být naživo, když si reprízu posledního finále Euroligy, jež má tentokrát podobu bitvy 12. kola TOP 16, spustíte na webovém portálu České televize, nebo si ve 23:50 zapnete reprízu na ČT Sport (další je na programu 1. dubna v 1:35). Vedoucímu celku skupiny E Realu už dýchá na záda Barcelona, a proto stojí před povinností zvítězit. Jeho menší výhodou je, že soupeř postrádá zraněná křídla Landesberga a nadále i Pniniho. Maccabi, jež se v TOP 16 opírá o dva téměř 14bodové guardy Parga a Smithe, je zranitelné na trestné linii (64 procent), kompletní Real, z jehož vyrovnané baterie střelců ční jen 14bodový křídelník Fernandez a 13bodový centr Reyes, má 39procentní trojky, 81procentní šestky a k tomu 11 doskoků v útoku. I proto disponuje druhou nejlepší ofenzivou TOP 16 (87,2, Maccabi 10. se 76,6), ovšem k tomu má i vůbec nej obranu (71,7, Maccabi deváté se 77,3).

27.03.2015: Dnes v Kolíně: mistr ladící na CSKA

27.3. Nymburk (20-1, série: 18 výher) dnes zakončí základní část Kooperativa NBL dohrávkou 11. kola v Kolíně (17:45). Domácí Geosan (15-26, série: 2 prohry) už v minulém utkání přišel o naději na play-off, ale šanci vyzvat na své palubovce eurocupový tým tu je jen jednou za sezonu, navíc pro Kolín polabské derby znamená i loučení se sezonou, jež se nesla v duchu honu na alespoň osmou příčku. O tom, zda Kolín skončí devátý či desátý, rozhodne až poslední dějství. Mistr už má naopak zajištěnou první pozici pro vyřazovací boje a myšlenky se mu tak už toulají k pondělnímu svátku, kdy se představí na CSKA. "Chceme důstojně dokončit sezonu a poděkovat našim divákům za podporu v jejím průběhu dobrým a bojovným výkonem s maximálním nasazením. Je to druhý těžký soupeř v řadě během tří dnů, což se odrazí na našem fyzickém potenciálu. Přesto uděláme vše, co je v našich silách, abychom zahráli to, co doma umíme, a třeba i překvapíme. Nevíme, s jakou sestavou Nymburk nastoupí, ale i přesto si musíme dát pozor na jeho rychlý přechod do útoku, což se nám v minulém utkání s Prostějovem nedařilo," sumíruje před utkáním kolínský kouč Predrag Benáček. Protějšek Kestutis Kemzura vyhlásil: "Vítězství je i při všem respektu k soupeři naší povinností. Nechci ale, aby hráči brali zápas jako formalitu. To se nám pokaždé vymstilo. I vzhledem k utkání v Moskvě budu po hráčích chtít, aby nastoupili s maximální koncentrací od první minuty."

27.03.2015: Olympiacos doma složil Efes

Výsledky 12. kola TOP 16 Euroligy - SKUPINA E: Žalgiris - Barcelona 72-83, Alba - CZ Bělehrad 73-68. SKUPINA F: Fenerbahce - Malaga 78-63, Olympiacos - Efes 86-75, Milán - Vitoria 99-85.

27.03.2015: Bogdanovič z 18 metrů o desku!

Když sledujete enormně fyzický styl Malagy (2-10), s touhou po každém útočném doskoku, lépe chápete, proč tým bývalého vězeňského dozorce Plazy vládne "měkčí" ACB. Ve 12. kole euroligového TOP 16 poločas (39-33) soužil i domácího lídra skupiny F Fenerbahce (10-2): poslední celek v kulise 9000 diváků vedl na útočném doskoku 2-6, jen dvakrát ztratil míč a ve dvojkách byl vpředu 10-12. Zas a znova se snažil v pohyblivém útoku míč dopravovat pod koš, i proti ohromnému týmu soupeře. Za tři minuty s 3 ztrátamí Fene vedl 0-7, za 5 minut 2-9, ale od začátku se trápil s šestkami (celkem 19/10). Domácí, kteří už třetí zápas neměli centra Zoriče, probral až Goudelock, do půle autor 11 bodů (trojky 4/3) a celkově 22 (7/4, +19). Turecký mistr otočil vlastní úspěšnou hrou dolů (po šnůře 8-0), ale první tři minuty druhé části byl (už s Veselým) opět bez bodu. A zase přišel úsek 8-0. Tentokrát už Fene v plusu zůstalo. Do půle vsítilo 5 trojek, Hickman přidával chytré průniky, a když zbývaly do konce 2. čtvrtky pouhé desetiny vteřiny, Bogdanovič poslal míč od vlastní trojky o desku do koše! Spustil tím druhopoločasovou tsunami, jež Malagu zcela spláchla. Sestava s Veselým zavřela podkošové území a celou obranu, která při své vrcholné práci prakticky nejde překonat, Malaga nabírala ztráty a měla jen zoufalé pokusy a po 30 minutách krvácela 63-45. Zářil Bjelica, autor 15 bodů a 11 doskoků. Domácí bodovali z brejků, začali ovládat i útočný doskok a v postupném útoku, kde už se Goudelock naučil z nájezdů uvolňovat kolegy, rozebírali Malagu do šroubků. Zatímco hosté několikrát ani pořádně nezakončili, domácí, kteří výhrou 78-63 zaknihovali 9. úspěch v řadě, za 4. čtvrtinu nejednou skórovali s klaksonem útoku. To už byli bez rozehrávače Hickamana, který si při ošklivém podklouznutí na konci 3. periody zřejmě poranil koleno. Jan Veselý nezažil vyjma 6 doskoků, obrany a plusového pobytu (11) za 21 minut nej zápas: nevycházela podkošová hra na něj, nepadaly mu "hooky", ani dopichy (z pole 7/1, 4 body), neuznali mu parádní blok, a když zabředl do půtek s Greenem, přišlo 3,5 minuty před koncem i vyfaulování.

27.03.2015: Výsledek NBA z 26. března

Milwaukee - Indiana 111-107.

26.03.2015: Tomáš Satoranský po Žalgirisu

"Máme teď tři důležité výhry zvenku za sebou. To je pro nás v poslední době velký úspěch. V ACB se nám (venku) tolik nedaří, ale je důležité, že formu směřujeme aspoň k Eurolize. Jsme pořád ve velmi dobré pozici, kdy můžeme bojovat o první místo ve skupině. Doufáme, že forma bude před čtvrtfinále jen gradovat. Utkání v Kaunasu se ke konci přiostřilo, Žalgiris hraje hodně fyzicky, hlavně doma. Je to tým, který staví tvrdé clony. Na konci vytáhli presink a snažili se v zápase něco změnit. A všichni víme, že Euroliga je naprosto jiná než ACB v povolené míře kontaktu."

26.03.2015: Satoranský 12 bodů na Žalgirisu

Ač má o zápas navíc, přitlačila se Barcelona (9-3, 6 výher v řadě) po utkání 12. kola TOP 16 Euroligy za lídra skupiny E Real (9-2) už na nejtěsnější distanc. Pomohlo jí k tomu vítězství (72-83) na Žalgirisu. Hosté v kulise 9400 diváků uspěli díky menšímu počtu ztrát, lepším dvojkám (48/25, domácí 34/17) i efektivním trojkám (15/7), jež se snažili eliminovat ve prospěch hry dovnitř (dané dvojky do půle 6 ku 17), kde měli znatelnou převahu. První náskok FCB (15-22) se zrodil už v závěru úvodní čtvrtky po akcích guarda Olesona a centra Pleisse, který při dvou rychlých faulech Tomiče dostal větší prostor. Domácí, kteří zejména po vystřídání opor ztráceli sílu, hrozili téměř výhradně aktivní hrou Andersona, který už do půle (33-42) stihl 16 bodů (TH 7/6, v zápase jediný výrazný střelec s 24 body). Jenže Pleiss pod košem kraloval i ve 2. čtvrtině a do půle táhl tým 12 body. Ač se Barce nikdy nepodařilo zlomit domácí úplně, stále si udržovala náskok kolem 10 bodů. Žalgiris se držel aspoň v naději i pomocí až kouzelnických trojek, ale soupeře už vážněji neohrozil, zejména když famózní Abrines či Navarro vždy včas přispěchali s úspěšnou trojkou. Tomáš Satoranský aktivní hrou do koše rozjel pro Barcu prvních 7 minut (do stavu 13-14) a do hry se vrátil na poslední 4 minuty poločasu, kdy trojkou pomohl udržet 9bodový náskok. V obraně až na výjimky přes sebe nenechal přejít o 16 čísel menšího Cherryho, případně Andersona, při jehož prudkých změnách směru vlály Čechovy ruce všude kolem. Ve druhé půli, kdy opět odtáhl úvodních 7 minut a dohrával poslední 4, pocítil i tvrdost sekery domácího Milaknise (bez šance zasáhnout míč při Satoranského náskoku na dunk), po níž marně žádal o nesportovní faul. Duel končil jako třetí střelec na 12 bodech (za 23 minut, +8) z pouhých 4 střel z pole (TH 6/5), 2 doskocích, 4 asistencích a 1 zisku, jako sdílený druhý nejužitečnější hráč (s 16bodovým Abrinesem) za Pleissem (14 bodů, 7 doskoků).

26.03.2015: Na webu ČT: Alba vs. Zvezda

26.3. Web České televize dnes od 20:15 nabízí live přenos duelu 12. kola TOP 16 Euroligy, v němž se v rámci skupiny E utká domácí Alba Berlín a CZ Bělerad. Na stanici ČT Sport poběží první repríza od jedné v noci a druhá 31. března rovněž od 1:00. Německý celek (5-6) útočí na čtvrtý Panathinaikos (6-5) a stále tak bojuje o play-off, naopak naděje CZ (3-8) už jsou jen teoretické. Albě možná stále bude chybět Hammonds, hostům pak Blažič. V utkání narazí nejhorší útok TOP 16 (Alba, 70,1) na čtvrtý nejhorší (CZ, 74,4) a také pátá obrana (Alba, 74,9) na osmou (CZ, 76,6).

26.03.2015: Výsledky NBA z 25. března

Charlotte - Brooklyn 88-91, New York - Clippers 80-111, Orlando - Atlanta 83-95, Washington - Indiana 101-103, Toronto - Chicago 103-116, Boston - Miami 86-93, Memphis - Cleveland 89-111, Minnesota - Lakers 99-101 PP, New Orleans - Houston 93-95, Denver - Philadelphia 85-99, Utah - Portland 89-92, San Antonio - Oklahoma 130-91, Phoenix - Sacramento 99-108.

26.03.2015: Banvit už do semifinále

Zápasy 2 čtvrtfinále Eurocupu: Banvit - Paříž 75-71 (první utkání 65-67, postupuje Banvit), Chimki - Valencie 76-61 (první zápas 76-75, postupuje Chimki, které tak splatilo obhájci trofeje loňské vyřazení už v osmifinále), Kubáň - Kazaň 58-79 (první utkání 87-78, postupuje Kazaň), Izmir - Gran Canaria 74-75 (první utkání 66-76, postupuje Gran Canaria). Semifinálové dvojice: Gran Canaria - Kazaň, Chimki - Banvit.

26.03.2015: Nymburk vede, Valosun v prodloužení!

Zápasy 1 čtvrtfinále ŽBL: Valosun Brno - Trutnov 82-71 PP (Sedláková 20, Sprague a Šípová po 17, Vlková 15 - Ostarello 18, Prokešová 15, Mann 12, Pazderová 11), USK Praha - VŠ Praha 94-46 (Petrovič 17, Veselá 16, Hanušová 14, Elhotová 12 - Satoranská 11), Nymburk - IMOS Brno 71-68 (Rolle 23, Bortelová 14, Taylor 12 - Stejskalová 23, Tetemondová 15, Smith 13, Hindráková 10), Hradec Králové - Slavia Praha 85-65 (Lichtarovič 18, Křížová 14, Kuthanová 13, Rosenbaumová 11 - Leary 16, Lowenthal 15).

25.03.2015: NH, Orli, Děčín i Beksa loupili

Výsledky 43. kola NBL: Kolín - Prostějov 89-98, Ústí - Svitavy 90-65, USK - Děčín 74-83, Brno - Pardubice 77-78, Lions - Ostrava 106-108 PP.

25.03.2015: Čtvrtfinále Eurocupu bylo v ohrožení!

25.3. Nechybělo moc a tým Gran Canarie by vůbec neodcestoval ke druhému zápasu čtvrtfinále Eurocupu do tureckého Izmiru. Několik jeho hráčů totiž po prvním utkání obdrželo na své twitterové účty nepříjemné výhrůžky. V těch stálo, že do týdne zemřou, nebo že musí prohrát, pokud ještě chtějí vidět své rodiny. Gran Canaria okamžitě podala oficiální stížnost vedení soutěže a se situací obeznámila španělskou policii i ambasádu v Turecku. Klub navíc pohrozil, že pokud včas nedostane bezpečnostní garance, může se stát, že do Turecka neodletí. Tým nakonec do Izmiru odcestoval, neboť byl ubezpečen vedením soutěže, že domácí klub je povinen zajistit zvýšenou ochranu hráčů i realizačního týmu během pobytu. Španělský celek, který z 19 utkání v soutěži ztratil jen to v tureckém Banvitu ve fázi Last 32, si přivezl z domácí půdy desetibodový náskok. Je však jisté, že dnes jej čeká pravé peklo.

25.03.2015: Horák v Kolíně další dvě sezony

O dva roky prodloužil své angažmá v Geosanu Kolín power forward Ladislav Horák, který v letošním ročníku Kooperativa NBL doručuje 9 bodů, 6 doskoků a trojky střílí s úspěšností 39 procent.

25.03.2015: Výsledky NBA z 24. března

Detroit - Toronto 108-104, Milwaukee - Miami 89-88, Oklahoma - Lakers 127-117, Dallas - San Antonio 101-94, Sacramento - Philadelphia 107-106, Portland - Golden State 108-122.

24.03.2015: 81 týmů se složilo na 500.000

Trefa Caleba Greena z Malagy v 10. kole TOP 16 Euroligy znamenala celkově už půlmiliontý vstřelený bod v novodobé historii Euroligy, jež se počítá od roku 2000. Jeho trojka přišla 14 let a 5 měsíců poté, co úplně první koš vsítil 16. října 2000 Dino Radja. Na 500.000 bodech se podílelo celkem 81 týmů, z nichž nějvětší podíl připadá na španělskou Vitorii (26.142). Z hráčů do společného banku přidal nejvíc Juan Carlos Navarro (3600).

24.03.2015: Bjelica, Tomič a Hezonja do NBA?

Hned několik spoluhráčů Tomáše Satoranského a Jana Veselého může v létě nabrat směr NBA. Nedávno se na euroligový duel Barcelony přijeli podívat například zástupci Celtics (včetně prezidenta Dannyho Ainge), kteří si chtěli naživo prověřit čerstvě 20letého chorvatského křídelníka Maria Hezonju. Tomu v létě končí v Barce smlouva a predikuje se mu, že by mohl být v červnu draftován hodně vysoko, dokonce možná jako první ne-Američan. A právě Boston se svými výběry na předních místech by mohl být jedním z kandidátů na jeho služby. Pro Hezonju je však problém, že po nedávném rozletu se jeho minuty a zejména body po návratu snajprů Navarra a Olesona opět ztenčily. V posledních 4 utkáních ACB za 14, 17, 13 a 11 minut dal 0, 5, 0 a 0 bodů, za poslední čtyři zápasy v Eurolize to bylo za 15, 10, 12 a 9 minut 3, 0, 7 a 0 bodů. Bude tak otázka, za jak připraveného jej po první pořádnější sezoně v elitním basketbalu budou zámořské kluby považovat. Slovy "letos mi jede do NBA poslední vlak" se na adresu nejlepší ligy vyjádřil 28letý centr Barcy Ante Tomič, jehož práva patří Utahu. Chorvatský kandidát na letošního MVP Euroligy si však vedle pokukování po NBA nechává otevřené dveře i pro prodloužení kontraktu s FCB. Ve složitější situaci je hvězdný power forward se schopnostmi rozehrávače Nemanja Bjelica z Fenerbahce. Na toho si prý myslí Minnesota. Ta Srbova práva získala od Wizards, kteří Bjelicu draftovali v roce 2010 jako číslo 35. Bjelica je nyní uprostřed tříletého kontraktu s tureckým mistrem, ale letos v létě by se z něj mohl vyvázat. Údajně za cenu 1,2 milionu eur. Podle některých zdrojů je odchod v květnu 27letého hráče hotovou věcí.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS