Jan, David, Charles, Acie a MS U19 v novém Magu

Ta věta olympijské vítězky v gymnastice Mary Lou Retten je jednou z těch vůbec nejkrásnějších ze světa sportu. Zní: "Na trofeje usedá prach, ale zážitky, ty přetrvají věky." A právě tohle by před mistrovstvím světa do 19 let v Praze měli mít hodně na paměti mladí čeští lvi, kteří jsou téměř předurčení k tomu odnést si z turnaje ty nejoriginálnější zážitky z těch člověku dostupných.

Jistě, i na Češích bude ležet tlak, protože doma nechtějí zklamat a touží naplnit nemalý cíl v podobě postupu do čtvrtfinále. Není to však tlak absolutní, protože dobytí hlavní trofeje nebo některé z medailí objektivně nikdo z tuzemských fanoušků neočekává, nebo minimálně nepožaduje.

Vložit veškerou energii a sílu do boje i o to nejvyšší umístění přesto stojí za to i pro tyhle mladé kluky. Každý zápas se bude hrát jen na 40 minut, nepůjde o sérii, kde by favorit měl šanci jedno dvě zaváhání napravit a zamaskovat. Stát se prostě může leccos a všichni vědí, co se za poslední dekádu v Brně, Karlových Varech a Pardubicích různým lvům a lvicím podařilo za zázraky. I dvanáctka rytířů, vyvolených pro historicky první mužské MS na české půdě, bude mít právo o jednom takovém zázraku snít. A na cestě k němu zažít něco, co nikdy žádný nános prachu nezakryje. A co jim dá důvod se ještě po spoustě let společně scházet a vzpomínat...


I o tomhle někteří z nich hovoří na stránkách nového vydání Basketmagu, které vám nyní představujeme.


ÚDERNĚ V HESLECH

MS U19: PRŮLOM PRO ČESKO

VESELÝ O TOM, CO VÍ JEN ON


JELÍNKOVA HVĚZDNÁ TREFA

BARKLEYMU STAČÍ 30 VTEŘIN


PUMPRLA: JAK SE BRÁNÍ RUDY

LAW: ZÁKON ZLOMENÉ RUKY


ME: CO ČECHY ČEKÁ V CELJE?

ORLI: JAK SE LÉTÁ K ZÁZRAKU


VÍTE, CO JE DRAFT COMBINE?

ŠAMPIONI DOROSTU A MINI


JE TU NOVÁ EUROTOUR 3X3

MVP ŽBL: MORMONKA BRO!


PROČ SE ROZEŠLY ČSF A ČBF?

POSTER: CARMELO ANTHONYBEST OF Z ČÍSLA

DŘÍT NA KREV

"Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že už bych se na to vykašlal," přiznal hned na začátku velkého interview pro Basketmag třetí Čech v nejlepší lize světa. Ve druhé sezoně v NBA, o níž se vždy hovoří jako o zlomové, nastoupil jen do 51 zápasů, v nichž v průměru zapisoval 2,5 bodu a 2,4 doskoku za necelých 12 minut. To je zřetelný pokles oproti nováčkovskému roku s 4,7 bodu a 4,4 doskoku za 19 minut. Jan Veselý však ví, že vzdát se dobrovolně místenky v nejvyšším patře světového basketbalu, již má v kapse jen 450 hráčů celé planety, jednoduše není možné. "Už jen být tam je obrovský úspěch. A zůstat v NBA, udržet se tam, je super věc."HLAS NBA

Brutálně upřímný, zábavný. Se stejnou lehkostí, s jakou si dělá šoufky z druhých, dokáže shodit i sám sebe. Už dvanáct let takhle za mikrofonem televizní stanice TNT baví padesátiletá legenda Charles Barkley basketbalové obecenstvo. A za tu dobu se stal skutečným hlasem NBA. Neotřelým, nenapodobitelným, kritickým i uznalým. Obtloustlý holohlavý chlapík s knírkem získal coby komentátor snad ještě větší věhlas než za hráčských let. Svědčí o tom i druhá cena EMMY, kterou v dubnu dostal. Sir Charles je skutečnou hvězdou americké popkultury a nejzábavnějším sportovním komentátorem Severní Ameriky.

TURNAJ VŠECH DOB

Snad každému sportujícímu klukovi se o tom někdy zdálo - že hraje finále mistrovství světa nebo aspoň velký zápas za reprezentaci. Ten sen ale vždycky tak rychle skončil. Dvanáctka vyvolených mladých Čechů, jež zasvětila svůj život oranžovému míči, však 27. června všechny sny promění v realitu. Ten den odstartuje v Praze největší basketbalový turnaj v dějinách této země - světový šampionát do 19 let, který je vůbec první mužskou celoplanetární akcí na našem území!

ZÁKON ZLOMENÉ RUKY

Slyšte příběh, který v sobě nese tolik podivuhodností a sotva uvěřitelných souvislostí, až se dostaví neodbytný pocit, že jde o marketingový tah. Ale nejde. V hlavní roli Acie Law. Americký král Euroligy.

TURECKÝ PIONÝR

Na letošní 14. březen tenhle 22letý kluk ještě dlouho nezapomene. Do konce poločasu zbývalo 4,2 vteřiny, když se pod vlastním košem zmocnil míče při výhozu soupeřů z Fenerbahce. Pomocí bleskové otočky se zbavil protivníka a na čtyři bouchnutí míče o zem se dostal na půlku. Tam se dvojtaktem vyšrouboval do výšky a vteřinu do sirény vypustil stylovou střelu. Vzápětí ho ohlušil výbuch 10 tisíc hrdel v hledišti Fernando Buesa Areny. Éterem se neslo hromové "Daaaviiiiid!" a syn slavného otce David Jelínek věděl, že lepší kariérní start do Euroligy by si nemohl vysnít.  


CO NA VÁS ČEKÁ DÁL?

Začněme na západní výspě Evropy, kde strávil sezonu křídelník, který hodně ví o tom, jak se hraje proti členovi první pětky Euroligy Rudymu Fernandezovi, a nebál se o to podělit. U Pavla Pumprly je navíc plusem, že má novinářské střevo a ví, co poslat do světa.

A pak tu máme hned trojici ženštin - "Iron" Alenu Hanušovou jako příklad hráčky, co vydrží víc než malé množství zápasů a školních povinností, MVP ŽBL Ambrosii Anderson jako exemplář hráčky budoucnosti, již však není právě snadné koučovat, a Elišku Mircovou jako vyvolenou jednoho ze lvů pro MS U19 Lukáše Feštra a tudíž tu, jež vám o svém drahouškovi také hodně poví.

Dozvíme se i o detailech expedice člena národního týmu do dějiště mistrovství Evropy mužů, kde se leccos podřizuje zvláštnímu gustu - ano, Asiatů.  

Kapitánka Veronika a trenér Lubor představí letošní vizi pro novou smečku lvic, jimž v půli června odstartuje eurošampionát ve Francii.

Popíšeme si také, co se děje ve výzkumném pracovišti v Chicagu při takzvaném Draft Combinu, který někomu může vylepšit vyhlídky na NBA a jinému je nehorázně zhoršit.

Zbyňka Cholevy jsme se zeptali, pomocí jaké magie dostrkal svou zdecimovanou a stále méně početnou jednotku až do Finále NBL. A vy zjistíte, jaká byla letos Pravidla Orlů.

Pokud jste to ještě nezachytili, evropská odnož FIBA v létě rozjíždí Eurotour 3x3 a její německý šéf o ní Basketmagu prozradil to hlavní. Na obou březích jsme se také detailněji zeptali, co vedlo k rozchodu ČSF a ČBF, tedy streetballové a basketbalové federace. A jako každý rok vám nabídneme i souhrn toho nej z republikových finále dorostu a také z festivalů a národních finále všech kategorií minibasketbalu, který chystá další novinku.

A pokud nevíte, co znamená Kobe, nebo by vás zajímal pohled na svatbu Největšího z ptačí perspektivy, pak vás zveme na podívání.

Teď už především
přání dobrých
šampionátů
dámám ve Francii
a chrabrým hochům
v Praze. A vám všem
mnoho sil v boji s
velkou vodou.

Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 06. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2613 x
| Zdroj: Foto: Getty Images
Reklama

Reklama30.09.2014: Sokolovský už přesáhl 7000!

Stylově v rozhodujícím pátém čtvrtfinále NBL s Děčínem se v závěru minulé sezony křídelník Opavy Ladislav Sokolovský přehoupl přes hranici 7000 ligových bodů a stal se teprve 22. mužem, kterému se něco takového v rámci federální a později české nejvyšší soutěže podařilo. Aktuálně je na kótě 7066 a patří mu 22. příčka. Už na místo 14. se posunul hrající asistent Pardubic Levell Sanders, autor 7960 bodů. Z aktivních hráčů je v TOP 30 ještě kolínský David Machač (28. místo) s 6386 body a nymburský Petr Benda s 6117 (30. místo).

30.09.2014: S mistryněmi Evropy od 15:15!

30.9. Dva celky s věkovým průměrem 26 let na sebe narazí na závěr skupiny A mistrovství světa. V průměru 186 vysoké lvice dnes od 15:15 (přímý přenos na ČT Sport) vyzvou o celá tři čísla menší španělské mistryně Evropy a nepůjde o nic menšího než přímý postup do čtvrtfinále. Češky mají soupeřkám co oplácet, neboť je neporazily už od roku 2006. Jenže jeden z favoritů turnaje si aktuálně drží šňůru 13 vítězství v soutěžních zápasech a tu nebude chtít přerušit ani dnes. Kouč Lubor Blažek se chce zaměřit především na bleskovou přechodovou fázi Španělek. A pak musí nachystat pečlivou obranu na nejúdernější trio Lyttle (power forwardka a Hráčka Evropy 2013, zatím průměry 17 bodů, 12,5 doskoku), Torrens (forwardka a Hráčka Evropy 2011, 14,5 bodu), Cruz (guardka, 12,5 bodu). Pokud by Češky vyhrály, měly by lehčího čtvrtfinálového soupeře (Bělorusko, Čína nebo Srbsko). V případě porážky by lvice měly jít v osmifinále na předpokládanou trojku skupiny B Kanadu. Lubor Blažek se však i po zkušenostech z nedávného SP mužů obává, aby nezačala kalkulovat Francie, neboť při porážce s Kanadou v posledním zápase skupiny by z třetího místa šla v osmifinále na Česko a především se ve čtvrtfinále vyhnula Američankám.

29.09.2014: Dohrávka pro Prostějov

Poslední duel 1. kola Kooperativa NBL patřil domácím Orlům, kteří po tuhém boji zdolali USK Praha 79-70.

29.09.2014: Nymburk proti Seville s Balvínem

ČEZ Basketball Nymburk, který byl nasazen do prvního koše a vyjednal si působení v Západní konferenci, má v základní skupině C letošního Eurocupu Sevillu (Ondřej Balvín), semifinalistu italské Serie A Řím, čtvrtfinalistu belgické Ethias league Charleroi, semifinalistu francouzské ProA Nancy a semifinalistu německé Beko BBL Oldenburg. Ve skupině A budou Bamberg, Zaragoza, Reggio Emilia, Štrasburk, Paříž a Bonn, ve skupině B Cantú, Herbalife Gran Canaria, Ostende, Lyon, Dijon a Quakenbrück, ve skupině D Chimki, Besiktas, Petrohrad, Riga, Lublaň a Szolnok, ve skupině F Lietuvos Rytas, Banvit, Volgograd, Partizan, Jeruzalém a Ploješť a ve skupině F Kubáň, Izmir, Podgorica, Ventspils, Zielona Gora a PAOK Soluň. Skupiny A, B, C patří do Západní konference, D, E, F do Východní. Pokud to bylo možné, neměly se v jedné skupině setkat celky z jedné země. Pro tyto účely byla jako jedna země braná i Adriatická liga. V osudí bylo 36 celků ze 17 zemí. Základní část vypukne 15. října. Z každé skupiny jde dál kvartet nejlepších a k těmto 24 celkům se ve fázi Last 32 opět připojí 8 týmů, jež nepostoupí do TOP 16 Euroligy.

29.09.2014: Kazaň zachránila Euroligu

Poté, co se vykopala z 19bodového deficitu a otočila ve finále kvalifikace proti Asvelu Lyon na konečných 88-79, získala poslední vstupenku pro základní část Euroligy ruská Kazaň.

29.09.2014: Výsledky 2. hracího dne MS žen

SKUPINA A: Česko - Japonsko 71-54, Španělsko - Brazílie 83-56. SKUPINA B: Francie - Mosambik 89-45, Kanada - Turecko 44-55. SKUPINA C: Austrálie - Korea 87-54, Bělorusko - Kuba 70-69. SKUPINA D: Angola - Čína 39-65, USA - Srbsko 94-74.

28.09.2014: Cesta do čtvrtfinále MS opět blíž

Druhý poločas s luxusními výkony pivotky Kulichové (v zápase 19 bodů, 9 doskoků) a střelkyně Elhotové (18 bodů, trojky 5/4) spolu s výrazně vylepšenou obranou dovedl Češky ke klíčové druhé výhře na MS, jež by jim měla pomoct k souboji o postup do čtvrtfinále s hratelnou Kanadou. Japonsko, s nímž se v přípravě utkaly hned šestkrát, lvice skolily 71-57, když dlouho nebezpečný soupeř ve druhé půli zaznamenal pouhých 19 bodů a k nim přidal po 1 ztrátě z první poloviny hned osm dalších. Češky přitom prvních 20 minut hrály do japonských not, když si málo aktivní hrou do koše nevynucovaly fauly, neposílaly míče na podkošové hráčky do vymezeného území a útočného doskoku se zúčastňovaly pouze jednou hráčkou. Naopak Japonky k tradičním trojkám přidaly i efektivní vniky a především míče posílané do dolního postavení. Češky navíc trápily tři rychlé fauly hlavní rozehrávačky Bartoňové a 4 fauly stěžejní obránkyně podkošového prostoru Veselé už po 22 minutách. Od startu druhé půlky však kouč Blažek zavelel s míčem dolů a Kulichová začala s demolicí soupeře. Míjela sice šestky (6/1), ale jak se rozohnila, stala se z ní i falešná rozehrávačka, která napájela i zakončující spoluhráčky, z nichž se trojkami a dalšími parádami blýskala Elhotová. Japonky na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny rázem nevěděly, kde jim hlava stojí, ztrácely míče, nestíhaly se vracet a Češky navíc pevnou rukou řídila Bartoňová, jež vedle 11 bodů, 6 doskoků a 4 asistencí byla nejlepší i v plus minus (19). K tomu svých posledních 24 minut dohrála bez faulu. Dalších 13 bodů přidala pivotka Burgrová, hodně těžící z dobré souhry týmu. Lvice byly opět efektivní zpoza oblouku (11/5, Japonky 16/6), a byť jim chyběly útočné doskoky (5, soupeř 7), pomohly si pouhými 10 ztrátami. V dresu soupeře dovolily větší produkci jen Miyamoto (16), snajperku Oga udržely na pouhých šesti.

28.09.2014: Real sestřelil Barcelonu!

Od začátku až do konce finále španělského Superpoháru byl vpředu hladovější Real Madrid, který uštědřil Barceloně krutou porážku 99-78, zejména díky skvostné trojkové bilanci 23/13. Za poražené opět v základu nastoupil Tomáš Satoranský, ale tentokrát se mu stejně jako většině týmu vůbec nevedlo. Za 16 minut nasbíral jen 5 bodů z dvojek 3/1 a TH 4/3, navíc hned úvodu měl spoustu starostí s nezastavitelným Llullem, který vysázel 15 z prvních 22 bodů Realu. Asi nejhorší moment pro českého rozehrávače přišel po jeho jediné ztrátě v utkání, kdy za stavu 53-65 namazal chybnou přihrávkou do brejku Rodriguezovi. Při následném timeoutu jej stihl tak přísný pohled kouče Pascuala, o kterém by se slabším povahám zdálo ještě několik dní. Premiérové El Clásico tak ve vzpomínkách reprezentačního point guarda rozhodně nezůstane zapsané jako to nejpříjemnější. Šance na první trofej v novém klubu zůstala nevyužita. Naopak i přes odchod Mirotiče ještě nadupanější sestava Realu může vzhlížet k dalším a ještě vyšším metám, jež se jí v posledních sezonách stále nedaří naplnit.

28.09.2014: První den na MS žen

SKUPINA A: Japonsko - Španělsko 50-74, Brazílie - Česko 55-68. SKUPINA B: Mosambik - Kanada 54-69, Turecko - Francie 50-48. SKUPINA C: Kuba - Austrálie 57-90, Korea - Bělorusko 64-70. SKUPINA D: Srbsko - Angola 102-42, Čína - USA 56-87.

28.09.2014: Ilona Burgrová po Brazílii

"Podvrtnula jsem si kotník, co jsem už měla operovaný, takže to bolelo. Navíc jsme se lekla, aby to nebylo něco horšího. Snad to bude dobré, i když to není ideální. Bolí to a cítím, že to trochu otéká."

28.09.2014: Kouč Lubor Blažek po Brazílii

"Napravili jsme si reputaci po přípravném utkání s USA, kdy nám bylo vyčítáno, že jsme do toho nedali vše. Dnes do toho všichni dali všechno a přístupu týmu si velice vážím. Hráli jsme jako tým a to je dobré zjištění. Teď to chce potvrdit proti Japonsku a znovu vyhrát.

27.09.2014: První překážka zdolána!

Po fantastickém defenzivním výkonu české reprezentantky na úvod MS i bez pivotky Kulichové a křídla Stejskalové zničily Brazílii 68-55 a vykročily za výhodnějším místem ve skupině. Zápas zvládly způsobem start-cíl i přesto, že od 17. do 25. minuty se musely pod košem obejít bez jediné zbývající pivotky Burgrové. Ve vymezeném území však podaly klíčové výkony Veselá (36 minut, 11 bodů, 11 doskoků, 3 asistence, 3 zisky, 2 bloky, +17 v plus/minus) s Hanušovou (15 bodů a +12 za 26 minut). První ze zisků a doskoků efektivně zakládala brejky, druhá je skvěle zakončovala, k tomu přidala i jednu z pěti českých trojek z pouhých 11 pokusů. 13 bodů včetně tří důležitých trojek za 37 minut vydolovala kapitánka Vítečková (+13) a 12 pivotka Burgrová. I přes 7 ztrát přiložila důležitý part první rozehrávačka Bartoňová, jež za 30 minut měla i 8 asistencí a 7 bodů. Její záloha Sedláková si srdnatě odbyla svých 10 minut se 4 body, 4 asistencemi a +8 body v plus/minus. Češky, které duel odehrály prakticky jen v šesti, hodně těžily z brejků, vypořádaly se i s celoplošným preinkem Brazilek, nepovolily skoro žádný snadný koš a jediný jejich problém byl útočný doskok soupeřek (24). Žádná z Brazilek nedala víc než 10 bodům, hvězdná pivotka Souza se dostala na pouhých 8.

27.09.2014: Domácí pevnosti uhájeny

Výsledky 1. kola NBL: Děčín - Jindřichův Hradec 97-81, Opava - Kolín 85-68, Svitavy - Brno 80-71.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZ
Aktuální číslo BASKET magazínu


Kontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS