Jan, David, Charles, Acie a MS U19 v novém Magu

Ta věta olympijské vítězky v gymnastice Mary Lou Retten je jednou z těch vůbec nejkrásnějších ze světa sportu. Zní: "Na trofeje usedá prach, ale zážitky, ty přetrvají věky." A právě tohle by před mistrovstvím světa do 19 let v Praze měli mít hodně na paměti mladí čeští lvi, kteří jsou téměř předurčení k tomu odnést si z turnaje ty nejoriginálnější zážitky z těch člověku dostupných.

Jistě, i na Češích bude ležet tlak, protože doma nechtějí zklamat a touží naplnit nemalý cíl v podobě postupu do čtvrtfinále. Není to však tlak absolutní, protože dobytí hlavní trofeje nebo některé z medailí objektivně nikdo z tuzemských fanoušků neočekává, nebo minimálně nepožaduje.

Vložit veškerou energii a sílu do boje i o to nejvyšší umístění přesto stojí za to i pro tyhle mladé kluky. Každý zápas se bude hrát jen na 40 minut, nepůjde o sérii, kde by favorit měl šanci jedno dvě zaváhání napravit a zamaskovat. Stát se prostě může leccos a všichni vědí, co se za poslední dekádu v Brně, Karlových Varech a Pardubicích různým lvům a lvicím podařilo za zázraky. I dvanáctka rytířů, vyvolených pro historicky první mužské MS na české půdě, bude mít právo o jednom takovém zázraku snít. A na cestě k němu zažít něco, co nikdy žádný nános prachu nezakryje. A co jim dá důvod se ještě po spoustě let společně scházet a vzpomínat...


I o tomhle někteří z nich hovoří na stránkách nového vydání Basketmagu, které vám nyní představujeme.


ÚDERNĚ V HESLECH

MS U19: PRŮLOM PRO ČESKO

VESELÝ O TOM, CO VÍ JEN ON


JELÍNKOVA HVĚZDNÁ TREFA

BARKLEYMU STAČÍ 30 VTEŘIN


PUMPRLA: JAK SE BRÁNÍ RUDY

LAW: ZÁKON ZLOMENÉ RUKY


ME: CO ČECHY ČEKÁ V CELJE?

ORLI: JAK SE LÉTÁ K ZÁZRAKU


VÍTE, CO JE DRAFT COMBINE?

ŠAMPIONI DOROSTU A MINI


JE TU NOVÁ EUROTOUR 3X3

MVP ŽBL: MORMONKA BRO!


PROČ SE ROZEŠLY ČSF A ČBF?

POSTER: CARMELO ANTHONYBEST OF Z ČÍSLA

DŘÍT NA KREV

"Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že už bych se na to vykašlal," přiznal hned na začátku velkého interview pro Basketmag třetí Čech v nejlepší lize světa. Ve druhé sezoně v NBA, o níž se vždy hovoří jako o zlomové, nastoupil jen do 51 zápasů, v nichž v průměru zapisoval 2,5 bodu a 2,4 doskoku za necelých 12 minut. To je zřetelný pokles oproti nováčkovskému roku s 4,7 bodu a 4,4 doskoku za 19 minut. Jan Veselý však ví, že vzdát se dobrovolně místenky v nejvyšším patře světového basketbalu, již má v kapse jen 450 hráčů celé planety, jednoduše není možné. "Už jen být tam je obrovský úspěch. A zůstat v NBA, udržet se tam, je super věc."HLAS NBA

Brutálně upřímný, zábavný. Se stejnou lehkostí, s jakou si dělá šoufky z druhých, dokáže shodit i sám sebe. Už dvanáct let takhle za mikrofonem televizní stanice TNT baví padesátiletá legenda Charles Barkley basketbalové obecenstvo. A za tu dobu se stal skutečným hlasem NBA. Neotřelým, nenapodobitelným, kritickým i uznalým. Obtloustlý holohlavý chlapík s knírkem získal coby komentátor snad ještě větší věhlas než za hráčských let. Svědčí o tom i druhá cena EMMY, kterou v dubnu dostal. Sir Charles je skutečnou hvězdou americké popkultury a nejzábavnějším sportovním komentátorem Severní Ameriky.

TURNAJ VŠECH DOB

Snad každému sportujícímu klukovi se o tom někdy zdálo - že hraje finále mistrovství světa nebo aspoň velký zápas za reprezentaci. Ten sen ale vždycky tak rychle skončil. Dvanáctka vyvolených mladých Čechů, jež zasvětila svůj život oranžovému míči, však 27. června všechny sny promění v realitu. Ten den odstartuje v Praze největší basketbalový turnaj v dějinách této země - světový šampionát do 19 let, který je vůbec první mužskou celoplanetární akcí na našem území!

ZÁKON ZLOMENÉ RUKY

Slyšte příběh, který v sobě nese tolik podivuhodností a sotva uvěřitelných souvislostí, až se dostaví neodbytný pocit, že jde o marketingový tah. Ale nejde. V hlavní roli Acie Law. Americký král Euroligy.

TURECKÝ PIONÝR

Na letošní 14. březen tenhle 22letý kluk ještě dlouho nezapomene. Do konce poločasu zbývalo 4,2 vteřiny, když se pod vlastním košem zmocnil míče při výhozu soupeřů z Fenerbahce. Pomocí bleskové otočky se zbavil protivníka a na čtyři bouchnutí míče o zem se dostal na půlku. Tam se dvojtaktem vyšrouboval do výšky a vteřinu do sirény vypustil stylovou střelu. Vzápětí ho ohlušil výbuch 10 tisíc hrdel v hledišti Fernando Buesa Areny. Éterem se neslo hromové "Daaaviiiiid!" a syn slavného otce David Jelínek věděl, že lepší kariérní start do Euroligy by si nemohl vysnít.  


CO NA VÁS ČEKÁ DÁL?

Začněme na západní výspě Evropy, kde strávil sezonu křídelník, který hodně ví o tom, jak se hraje proti členovi první pětky Euroligy Rudymu Fernandezovi, a nebál se o to podělit. U Pavla Pumprly je navíc plusem, že má novinářské střevo a ví, co poslat do světa.

A pak tu máme hned trojici ženštin - "Iron" Alenu Hanušovou jako příklad hráčky, co vydrží víc než malé množství zápasů a školních povinností, MVP ŽBL Ambrosii Anderson jako exemplář hráčky budoucnosti, již však není právě snadné koučovat, a Elišku Mircovou jako vyvolenou jednoho ze lvů pro MS U19 Lukáše Feštra a tudíž tu, jež vám o svém drahouškovi také hodně poví.

Dozvíme se i o detailech expedice člena národního týmu do dějiště mistrovství Evropy mužů, kde se leccos podřizuje zvláštnímu gustu - ano, Asiatů.  

Kapitánka Veronika a trenér Lubor představí letošní vizi pro novou smečku lvic, jimž v půli června odstartuje eurošampionát ve Francii.

Popíšeme si také, co se děje ve výzkumném pracovišti v Chicagu při takzvaném Draft Combinu, který někomu může vylepšit vyhlídky na NBA a jinému je nehorázně zhoršit.

Zbyňka Cholevy jsme se zeptali, pomocí jaké magie dostrkal svou zdecimovanou a stále méně početnou jednotku až do Finále NBL. A vy zjistíte, jaká byla letos Pravidla Orlů.

Pokud jste to ještě nezachytili, evropská odnož FIBA v létě rozjíždí Eurotour 3x3 a její německý šéf o ní Basketmagu prozradil to hlavní. Na obou březích jsme se také detailněji zeptali, co vedlo k rozchodu ČSF a ČBF, tedy streetballové a basketbalové federace. A jako každý rok vám nabídneme i souhrn toho nej z republikových finále dorostu a také z festivalů a národních finále všech kategorií minibasketbalu, který chystá další novinku.

A pokud nevíte, co znamená Kobe, nebo by vás zajímal pohled na svatbu Největšího z ptačí perspektivy, pak vás zveme na podívání.

Teď už především
přání dobrých
šampionátů
dámám ve Francii
a chrabrým hochům
v Praze. A vám všem
mnoho sil v boji s
velkou vodou.

Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 06. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2528 x
| Zdroj: Foto: Getty Images
Reklama

Reklama


Reklama
30.08.2014: Ještě jedna šance kadetů!

30.8. Repre kadetů postoupila na B-divizním ME do závěrečné fáze. Ve čtyřčlenné skupině o 1.-8. místo skolila Rakušany 62-39 (Váňa 17, Hartig 14) a padla s Černou Horou 49-70 (Váňa 11), což jí vyneslo druhé místo s bilancí 2-1 a postup do pátečního semifinále. V něm mladí lvi podlehli Izraelcům 63-76 (Kozák 15, Hartig 12, tým 20 ztrát) a dnes je čeká duel s Anglií o třetí postupové místo. V případě úspěchu by všechny lví mládežnické reprezentace měly v držení divizi A, k tomu ženy jako šestý celek Evropy budou už za pár týdnů válčit na MS a muži čerstvě postoupili na ME.

29.08.2014: Satoranský s Barcou do Asie

Rozehrávač Tomáš Satoranský se na začátku října vydá s Barcelonou do čínského města Chang-čou a také do Tchaj-peje, metropole Tchaj-wanu. Během týdenního turné tým sehraje dvě utkání: 7. října v Chan-čou s místním účastníkem čínské ligy (Lions) v hale pro pět tisíc lidí a 11. října v Tchaj-peji znovu s lokálním týmem v aréně pro 15 tisíc diváků. Mimo zápasy na Barcelonu čeká řada setkání s médii a sponzory, otevřený trénink, návštěva univerzity v Chang-čou a také akce pro děti.

29.08.2014: MarShon Brooks to řekl

Nový spoluhráč Martina Peterky v Miláně MarShon Brooks je prý nadšený z možnosti evropského super angažmá. Podle jeho slov mu umožní se herně zlepšovat, což v NBA není kvůli téměř žádnému času na trénink možné.

29.08.2014: Noví rekordmani z Islandu

Island a jeho basketbal zažil ve středu velký den. Nejenže se jeho mužská reprezentace vůbec poprvé kvalifikovala na ME, ale zároveň jde o populačně nejmenší zemi, která kdy Eurobasket bude hrát. Na Islandu žije pouhých 325 tisíc lidí. Dosavadními rekordmany byli podle FIBA Lucemburčané, účastníci ME 1946, kterých je nyní 537 tisíc. Nicméně rok po druhé světové válce jich v zemi žilo pouze 286 tisíc. Takže v případě Islanďanů jde o rekord s hvězdičkou.

29.08.2014: FIBA má nového šéfa

Delegáti ze 116 národních federací zvolili na Světovém kongresu FIBA nového prezidenta Světové basketbalové federace. Stal se jím Argentinec Horacio Muratore.

29.08.2014: Nymburk oficiálně v ŽBL

Akciová společnost Basketball Nymburk získala od pražského klubu DSK Basketball licenci na ŽBL. Celek založený a koučovaný Danem Kuruczem už v minulé sezoně hrál v nymburském Sportovním centru své domácí zápasy ŽBL a nyní tak s polabským městem splyne naplno. Jeho letošní ambice budou mířit až k účasti v play-off. Oporami týmu budou dlouholetá reprezentantka Veronika Bortelová, slovenská reprezentantka Darina Mišurová, dále Petra Reisingerová, Alena Huňková nebo členka reprezentace U20 Naďa Salačová. V nejbližší době by měly tým posílit ještě dvě až tři hráčky ze zahraničí. Nymburské odchovankyně bude v sestavě zastupovat Monika Hamplová.

28.08.2014: Kompletní pole účastníků ME

Na ME 2015 mužů postoupilo z kvalifikace následujících 13 celků: jako vítězové sedmi skupin Belgie, Bosna, Izrael, Lotyšsko, Gruzie, Itálie a Polsko, z druhých míst pak půltucet Česko (nakonec pátý nejlepší tým z druhých míst, kde až na Makedonii (3-1) měly všechny celky zápasovou bilanci 2-2), Makedonie, Německo, Island (historicky první účast), Nizozemsko (první účast od roku 1989) a Rusko. Černý Petr tak zůstal v rukou Rumunska. Desítka dalších celků pro ME byla dána už předem a byly to Chorvatsko, Finsko, Francie, Řecko, Litva, Srbsko, Slovinsko, Španělsko, Turecko a Ukrajina. 24. účastníkem bude Estonsko, jež loni vyhrálo první fázi kvalifikace.

28.08.2014: I Srbky byly přemoženy

Reprezentace žen na přípravném turnaji v Karlových Varech uspěla i ve druhém duelu, když porazila Srbsko, tedy čtvrtý tým posledního ME, 77-68 (Veselá 15, Burgrová 14, Vítečková 12, Elhotová 11, trestné hody 38/28 - 21/14). Podobně jako proti Koreji vyšel Češkám vstup, ale situaci si zkomplikovaly ve druhé čtvrtině. Celé utkání bylo skore velmi vyrovnané, českému výběru se podařilo odskočit na pět bodů až v závěru třetí čtvrtiny, která však byla na body velmi chudá (9-12). Do poslední fáze hry vstoupily lépe Srbky, jimž se dařilo zejména doskakovat míče pod oběma koši. Dotáhly se na rozdíl jediného bodu, ale Češky ukázaly bojovnost a týmového ducha a v koncovce na palubovce dominovaly. "S výsledkem a některými úseky hry bych mohl být spokojený, ale stále máme problémy s tvrdostí v obraně. Na tom před MS musíme ještě zapracovat. Už dávno je totiž basketbal kontaktním sportem," řekl trenér Lubor Blažek. "Těší mě ale, že družstvo bojovalo více než s Koreou a věřím, že chuť do basketu začne přicházet." Ve druhém utkání druhého dne Korea skolila Kanadu 56-53.

27.08.2014: Další Eurobasket pro Čechy!

I přes porážku 68-83 v posledním duelu kvalifikace ME v Maďarsku český tým úspěšně dorazil k břehům ME 2015! Pomohla mu shoda příznivých výsledků v dalších skupinách, především pak výhra Lotyšů v Rumunsku 82-70.

26.08.2014: Kadeti jedou!

Bez porážky zatím i díky potřebné dávce štěstí procházejí bitvami B-divizního ME kadeti kouče Petera Bálinta. Po výhrách 64-54 nad Bulharskem (Hartig 11), 76-52 nad Irskem (Váňa 15, Pták 12), 43-42 nad Nizozemskem (Nábělek 17) a 65-64 nad Maďarskem (Nábělek 18) ovládli základní skupinu a do čtyřčlenné skupiny o 1.-8. místo si přenesli vítězství nad Maďarskem. Nyní je čekají duely s Rakouskem a Černou Horou.

26.08.2014: Mladé lvice padly v osmifinále

V osmifinále skončila mise českých juniorek 3x3 na olympiádě mládeže v Číně, a to po porážce s domácím celkem 12-15. Základní skupinu Češky završily s bilancí 6-3, když porazily Indonésii, Egypt, Andorru, Tchajwan, Guam a Rumunsko a podlehly Thajsku, Belgii a USA.

25.08.2014: Hostitele ME oznámí 8. září

Podle aktuálních informací FIBA Europe oznámí nového nebo nové pořadatele ME 2015 mužů 8. září. Bude jím buď jedna, nebo více zemí z následující kandidující osmičky: Chorvatsko, Francie, Finsko, Německo, Lotyšsko, Polsko, Turecko a Izrael.

25.08.2014: Počty před Maďarskem

Českému národnímu týmu nyní zajistí první místo v kvalifikační skupině ME jedině výhra v závěrečném duelu v Maďarsku. Pokud podlehne, bude se počítat minitabulka tří týmů s bilancí 2-2 bez započítání zápasů s Portugalci, kdy je na tom zatím ve vzájemném skore nejlépe Gruzie (+11) s Českem (+11, nicméně i nejtěsnější porážka v Maďarsku by tým seslala za Gruzii). Maďarsko má skore -22 a jedině jeho obří výhra by tak mohla Čechy sesadit z nejhůř druhého místa.

25.08.2014: Rusové zaskočili Itálii

Výsledky 5. kola kvalifikace ME - SKUPINA A: Bosna - Británie 74-68, pořadí: 1. Bosna (3-0), 2. Island (2-1), 3. Británie (0-4). SKUPINA B: Izrael - Nizozemsko 83-60, Bulharsko - Černá Hora 73-84, pořadí: 1. Izrael (4-1), 2. Černá Hora (3-2), 3. Nizozemsko (3-2), 4. Bulharsko (0-5). SKUPINA C: Německo - Rakousko 88-69, Polsko - Lucembursko 100-64, pořadí: 1. Polsko (4-1), 2. Německo (3-2), 3. Rakousko (3-2), 4. Lucembursko (0-5). SKUPINA D: Bělorusko - Belgie 73-99, Makedonie - Dánsko 80-46, pořadí: 1. Belgie (5-0), 2. Makedonie (4-1), 3. Bělorusko (2-3), 4. Dánsko (0-5). SKUPINA E: Portugalsko - Česko 61-75, Gruzie - Maďarsko 79-59, pořadí: 1. Česko (4-1), 2. Maďarsko (3-2), 3. Gruzie (3-2), 4. Portugalsko (0-5). SKUPINA F: Švédsko - Rumunsko 86-88, Slovensko - Lotyšsko 65-89, pořadí: 1. Lotyšsko (5-0), 2. Rumunsko (4-1), 3. Švédsko (1-4), 4. Slovensko (0-5). SKUPINA G: Itálie - Rusko 68-72, pořadí: 1. Rusko (2-2), 2. Itálie (2-1), 3. Švýcarsko (1-2).

24.08.2014: Prague Masters pro Novi Sad

Vítězství a prémii 10 tisíc dolarů si z pražského kvalifikačního turnaje World Tour 3x3 odváží aktuálně nejlepší světový tým Novi Sad. Ten v dramatickém finále skolil Bukurešť 16-14 a stejně jako poražený soupeř si zajistil postup do světového finále v Tokiu.

24.08.2014: Ostrava padla s obhájci

Tokijský sen týmu Ostrava zůstal na Prague Masters 3x3 nenaplněn. Novi Sad, obhájce titulu na pražském klání World Tour, v semifinále s Čechy odpálil fantastickou střelbou zpoza oblouku a pěti trefami plus jedním košem s faulem vyšplhal už za tři minuty k vedení 12-1, čímž prakticky rozhodl o zápase. Hráči Ostravy nemohli najít střeleckou slinu, ztráceli míče a i přes dílčí snížení zápas skončil už téměř dvě minuty před limitem po výsledku 8-21. Nejlepší český tým, který aktuálně tvoří páteř reprezentace, tak nepronikl do finále, jež by mu zaručovalo postup do světového finále v Tokiu.

24.08.2014: V Portugalsku výhra

Lvi zvládli pátý duel kvalifikace ME v Portugalsku, kde zvítězili 75-61. Top představení předvedli rozehrávač Satoranský (18 bodů, 7 doskoků, 5 asistencí), podkošoví muži Balvín (13 bodů, 9 doskoků) s Audou (11 bodů) a křídelník Pumprla (9 bodů, 11 doskoků). Gruzínci doma deklasovali Maďarsko 79-59, což znamená, že Češi k případnému vítězství ve skupině musí v posledním kole triumfovat v Maďarsku.

24.08.2014: Ostrava prosvištěla přes Kolobrzeg

Český tým Ostrava je na Prague Masters 3x3 krok od splnění velkého cíle, kterým je postup na světové finále World Tour v Tokiu. Ve čtvrtfinále vyřídil nesmlouvavou obranou a řadou košů s faulem i útočných doskoků polský Kolobrzeg 21-10, když zápas skončil už 101 vteřin před limitem. Ostrava měla skvělý nástup, když vedla po dvou minutách už 6-1. Pak krátce přerušil zápas déšť, ale i po něm pokračoval český koncert, když po pěti minutách Ostrava vedla 10-4, a soupeř měl navíc už 6 faulů. Zbránkova dvojka, krásná otočka Stehlíka, dvě šestky opět Zbránka a dvojka Gniadka znamenaly už odskok na 17-5 a ve větru dohrávaný duel poté Ostrava brzy dorazila k předčasnému konci. V semifinále ji však čeká tým aktuálně tří nejlepších hráčů světa - Novi Sad.

24.08.2014: Američané nominovali na SP

Šéf americké reprezentace Jerry Colangelo oznámil finální dvanáctku mužů pro Světový pohár. Jsou jimi DeMarcus Cousins, Rudy Gay (oba Sacramento), Stephen Curry, Klay Thompson (oba Golden State), Anthony Davis (New Orleans), DeMar DeRozan (Toronto), Andre Drummond (Detroit), Kenneth Faried (Denver), James Harden (Houston), Kyrie Irving (Cleveland), Mason Plumlee (Brooklyn) a Derrick Rose (Chicago).

Archiv starších novinek >>
Aktuální číslo magazínu.

Titulní strana BASKETMAG.CZ
Aktuální číslo BASKET magazínu


Kontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS