Jan, David, Charles, Acie a MS U19 v novém Magu

Ta věta olympijské vítězky v gymnastice Mary Lou Retten je jednou z těch vůbec nejkrásnějších ze světa sportu. Zní: "Na trofeje usedá prach, ale zážitky, ty přetrvají věky." A právě tohle by před mistrovstvím světa do 19 let v Praze měli mít hodně na paměti mladí čeští lvi, kteří jsou téměř předurčení k tomu odnést si z turnaje ty nejoriginálnější zážitky z těch člověku dostupných.

Jistě, i na Češích bude ležet tlak, protože doma nechtějí zklamat a touží naplnit nemalý cíl v podobě postupu do čtvrtfinále. Není to však tlak absolutní, protože dobytí hlavní trofeje nebo některé z medailí objektivně nikdo z tuzemských fanoušků neočekává, nebo minimálně nepožaduje.

Vložit veškerou energii a sílu do boje i o to nejvyšší umístění přesto stojí za to i pro tyhle mladé kluky. Každý zápas se bude hrát jen na 40 minut, nepůjde o sérii, kde by favorit měl šanci jedno dvě zaváhání napravit a zamaskovat. Stát se prostě může leccos a všichni vědí, co se za poslední dekádu v Brně, Karlových Varech a Pardubicích různým lvům a lvicím podařilo za zázraky. I dvanáctka rytířů, vyvolených pro historicky první mužské MS na české půdě, bude mít právo o jednom takovém zázraku snít. A na cestě k němu zažít něco, co nikdy žádný nános prachu nezakryje. A co jim dá důvod se ještě po spoustě let společně scházet a vzpomínat...


I o tomhle někteří z nich hovoří na stránkách nového vydání Basketmagu, které vám nyní představujeme.


ÚDERNĚ V HESLECH

MS U19: PRŮLOM PRO ČESKO

VESELÝ O TOM, CO VÍ JEN ON


JELÍNKOVA HVĚZDNÁ TREFA

BARKLEYMU STAČÍ 30 VTEŘIN


PUMPRLA: JAK SE BRÁNÍ RUDY

LAW: ZÁKON ZLOMENÉ RUKY


ME: CO ČECHY ČEKÁ V CELJE?

ORLI: JAK SE LÉTÁ K ZÁZRAKU


VÍTE, CO JE DRAFT COMBINE?

ŠAMPIONI DOROSTU A MINI


JE TU NOVÁ EUROTOUR 3X3

MVP ŽBL: MORMONKA BRO!


PROČ SE ROZEŠLY ČSF A ČBF?

POSTER: CARMELO ANTHONYBEST OF Z ČÍSLA

DŘÍT NA KREV

"Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že už bych se na to vykašlal," přiznal hned na začátku velkého interview pro Basketmag třetí Čech v nejlepší lize světa. Ve druhé sezoně v NBA, o níž se vždy hovoří jako o zlomové, nastoupil jen do 51 zápasů, v nichž v průměru zapisoval 2,5 bodu a 2,4 doskoku za necelých 12 minut. To je zřetelný pokles oproti nováčkovskému roku s 4,7 bodu a 4,4 doskoku za 19 minut. Jan Veselý však ví, že vzdát se dobrovolně místenky v nejvyšším patře světového basketbalu, již má v kapse jen 450 hráčů celé planety, jednoduše není možné. "Už jen být tam je obrovský úspěch. A zůstat v NBA, udržet se tam, je super věc."HLAS NBA

Brutálně upřímný, zábavný. Se stejnou lehkostí, s jakou si dělá šoufky z druhých, dokáže shodit i sám sebe. Už dvanáct let takhle za mikrofonem televizní stanice TNT baví padesátiletá legenda Charles Barkley basketbalové obecenstvo. A za tu dobu se stal skutečným hlasem NBA. Neotřelým, nenapodobitelným, kritickým i uznalým. Obtloustlý holohlavý chlapík s knírkem získal coby komentátor snad ještě větší věhlas než za hráčských let. Svědčí o tom i druhá cena EMMY, kterou v dubnu dostal. Sir Charles je skutečnou hvězdou americké popkultury a nejzábavnějším sportovním komentátorem Severní Ameriky.

TURNAJ VŠECH DOB

Snad každému sportujícímu klukovi se o tom někdy zdálo - že hraje finále mistrovství světa nebo aspoň velký zápas za reprezentaci. Ten sen ale vždycky tak rychle skončil. Dvanáctka vyvolených mladých Čechů, jež zasvětila svůj život oranžovému míči, však 27. června všechny sny promění v realitu. Ten den odstartuje v Praze největší basketbalový turnaj v dějinách této země - světový šampionát do 19 let, který je vůbec první mužskou celoplanetární akcí na našem území!

ZÁKON ZLOMENÉ RUKY

Slyšte příběh, který v sobě nese tolik podivuhodností a sotva uvěřitelných souvislostí, až se dostaví neodbytný pocit, že jde o marketingový tah. Ale nejde. V hlavní roli Acie Law. Americký král Euroligy.

TURECKÝ PIONÝR

Na letošní 14. březen tenhle 22letý kluk ještě dlouho nezapomene. Do konce poločasu zbývalo 4,2 vteřiny, když se pod vlastním košem zmocnil míče při výhozu soupeřů z Fenerbahce. Pomocí bleskové otočky se zbavil protivníka a na čtyři bouchnutí míče o zem se dostal na půlku. Tam se dvojtaktem vyšrouboval do výšky a vteřinu do sirény vypustil stylovou střelu. Vzápětí ho ohlušil výbuch 10 tisíc hrdel v hledišti Fernando Buesa Areny. Éterem se neslo hromové "Daaaviiiiid!" a syn slavného otce David Jelínek věděl, že lepší kariérní start do Euroligy by si nemohl vysnít.  


CO NA VÁS ČEKÁ DÁL?

Začněme na západní výspě Evropy, kde strávil sezonu křídelník, který hodně ví o tom, jak se hraje proti členovi první pětky Euroligy Rudymu Fernandezovi, a nebál se o to podělit. U Pavla Pumprly je navíc plusem, že má novinářské střevo a ví, co poslat do světa.

A pak tu máme hned trojici ženštin - "Iron" Alenu Hanušovou jako příklad hráčky, co vydrží víc než malé množství zápasů a školních povinností, MVP ŽBL Ambrosii Anderson jako exemplář hráčky budoucnosti, již však není právě snadné koučovat, a Elišku Mircovou jako vyvolenou jednoho ze lvů pro MS U19 Lukáše Feštra a tudíž tu, jež vám o svém drahouškovi také hodně poví.

Dozvíme se i o detailech expedice člena národního týmu do dějiště mistrovství Evropy mužů, kde se leccos podřizuje zvláštnímu gustu - ano, Asiatů.  

Kapitánka Veronika a trenér Lubor představí letošní vizi pro novou smečku lvic, jimž v půli června odstartuje eurošampionát ve Francii.

Popíšeme si také, co se děje ve výzkumném pracovišti v Chicagu při takzvaném Draft Combinu, který někomu může vylepšit vyhlídky na NBA a jinému je nehorázně zhoršit.

Zbyňka Cholevy jsme se zeptali, pomocí jaké magie dostrkal svou zdecimovanou a stále méně početnou jednotku až do Finále NBL. A vy zjistíte, jaká byla letos Pravidla Orlů.

Pokud jste to ještě nezachytili, evropská odnož FIBA v létě rozjíždí Eurotour 3x3 a její německý šéf o ní Basketmagu prozradil to hlavní. Na obou březích jsme se také detailněji zeptali, co vedlo k rozchodu ČSF a ČBF, tedy streetballové a basketbalové federace. A jako každý rok vám nabídneme i souhrn toho nej z republikových finále dorostu a také z festivalů a národních finále všech kategorií minibasketbalu, který chystá další novinku.

A pokud nevíte, co znamená Kobe, nebo by vás zajímal pohled na svatbu Největšího z ptačí perspektivy, pak vás zveme na podívání.

Teď už především
přání dobrých
šampionátů
dámám ve Francii
a chrabrým hochům
v Praze. A vám všem
mnoho sil v boji s
velkou vodou.

Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 06. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2940 x
| Zdroj: Foto: Getty Images


30.03.2015: CSKA udeřil trojkovou smrští

1200 diváků včetně honorace z domácího CSKA (24-3) se sešlo v hledišti na duelu VTB ligy mezi obhájci trofeje a českými mistry z Nymburka (7-19), kteří odešli poraženi o parník 102-67. Favorit už za úvodní 4 minuty unikl na 13-2 a celkem jen za první čtvrtinu (24-13) trefil 5 ze 6 trojpokusů. Hosté, kteří po první periodě vedli na útočné doskoky 2-5, se nadřeli na každou lepší pozici. Na startu druhé čtvrtky CSKA přes tři nymburské ztráty vylepšil už ve 13. minutě náskok na 34-15, postupně se dostával snadno i do nitra soupeřovy obrany a sám naopak Nymburku maximálně znesnadňoval i zakončení zpod koše. V poločase (48-28) pálil dokonce lépe zpoza oblouku (11/7, 64 procent) než z jeho vnitřku (20/12, 60). Konečný zápasový účet zněl 102-67. Nymburk se v druhé půli udržel na 3 ztrátách (celkově 12 ku 12) a soupeře za 40 minut přeskákal v útoku 8-16, ale ve střeleckém departmentu dominovali domácí, především pak ve trojkovém (24/15 ku 26/7). Top skórerem vítězů byl se 14 body Kirilenko, Teodosič ke 12 bodům (trojky 4/4) přidal i 11 asistencí. V dresu hostů byl jediným dvojciferou 10bodový křídelník Pomikálek.

30.03.2015: Klatovský Easter Cup je za dveřmi!

30.3. Závěr tohoto týdne (2.-4. dubna) bude v Klatovech věnován už 3. ročníku ohromného mezinárodního turnaje mládeže, který nese název Easter Cup. Přihlášeno je 67 týmů z 11 zemí: z Česka, Slovenska, USA, Německa, Rakouska, Polska, Itálie, Maďarska, Ukrajiny, Finska a Litvy. Klání je jako jediné v Česku v roce 2015 zařazeno na listinu mezinárodních mládežnických turnajů s podporou FIBA. Na akci se představí věkové kategorie U15, U14 i U13 chlapců i dívek, U11 pak bude pro smíšené týmy. V U15 do bojů zasáhnou i dva české výběry chlapců, přičemž v této kategorii, zaštítěné šéftrenérem mládeže Janem Slowiakem, půjde o vůbec první oficiální reprezentační starty. 30 členů nově se tvořícího národního týmu se pod vedením Štěpána Vrubla a Martina Jindry poprvé sešlo začátkem března v Pardubicích. Cílem je vybrat vhodné adepty pro další sezonu, v níž se hráči už budou připravovat na ME U16. "I nadále klademe důraz především na společnou přípravu hráčů, protože v málokterém klubu je na daných pozicích takové konkurenční prostředí, jaké je v tomto reprezentačním výběru. Pro klatovský turnaj rozdělíme hráče na dva vyrovnané 12členné týmy podle postů, aby každý z hráčů dostal prostor na pozici, na které by mohl v reprezentaci nastupovat. Někteří hráči totiž hrají ve svých klubech na jiných pozicích, než připadají do úvahy v mezinárodní konkurenci," podotkl Jan Slowiak. V nominaci pro Easter Cup jsou: rozehrávači Bobek (Liberec), Králíček, Tělecký (oba USK), Mareš (Nymburk), křídla Bednář, Lukáč (oba Snakes Ostrava), Haiblík, Chytil, Šícha, Tegel (všichni Liberec), Kurečka (Opava), Mikyska (Nymburk), Ngatse (Sokol pražský), Rufer (Pelhřimov), Schmidt (Pardubice), Svoboda (NH Ostrava) a podkošoví Čejka (Pardubice), Fuxa (Pelhřimov), Hauzer (Sokol pražský), Hornát (Písek), Klepáč (Snakes Ostrava), Kulich (Nymburk), Veleba (SAM Brno), Voráč (NH Ostrava). Více informací o Easter Cupu najdete na adrese www.basketbal-klatovy.cz/eastercup/zapasy.

30.03.2015: Na Sport 5: CSKA vs. Nymburk

30.3. Duel prvního s předposledním ve VTB lize se dnes od 19:00 (vysílá stanice Sport 5) odehraje na palubovce CSKA Moskva (23-3), kde se představí čeští šampioni z Nymburka (7-18). Armádní klub doma sází 90,5 bodu na utkání a inkasuje jen 68,6, což bude klást zvýšené nároky jak na útočné, tak na defenzivní schopnosti Středočechů. Moskvany střelecky táhne především trio z perimetru De Colo (14,4), Teodosič (12,4) a Weems (12,1). "Rádi bychom zahráli podobně jako v Praze, kdy jsme se celou dobu drželi, a až na konci rozhodlo, že CSKA je tým, jaký je. Doufám, že se nám povede minimálně stejný průběh jako doma. Hrát proti CSKA je svátek pro všechny basketbalisty. Vzhledem k naší formě nemáme přehnané ambice, ale chceme ukázat, že i s takovými týmy dokážeme hrát," řekl křídelník Vojtěch Hruban. "U CSKA asi bude rozdíl v jeho hře doma a venku. Drtivá většina týmů hraje líp doma a oni nebudou výjimka. Z jejich strany nebude hrozit nějaké podcenění, protože je poženou fanoušci. Bude to o něco těžší, ale i tak s nimi můžeme odehrát dobrý zápas."

30.03.2015: Opava B a Sokol ve čtvrtfinále

Výsledky předkola play-off první ligy mužů - Zápasy 1: JBC Brno - Šlapanice 89-86, Opava B - Olomouc 79-74, Trutnov - GBA Sparta 101-51, Sokol pražský - Vysočina 84-76. Zápasy 2: Šlapanice - JBC Brno 90-88 (stav série 1-1), Olomouc - Opava B 73-88 (konečný stav série 0-2), GBA Sparta - Trutnov 86-67 (stav série 1-1), Vysočina - Sokol pražský 74-85 (konečný stav série 0-2).

30.03.2015: Výsledky NBA z 29. března

Washington - Houston 91-99, Brooklyn - Lakers 107-99, New Orleans - Minnesota 110-88, Cleveland - Philadelphia 87-86, Boston - Clippers 106-119, Miami - Detroit 109-102, San Antonio - Memphis 103-89, Indiana - Dallas 104-99, Phoenix - Oklahoma 97-109.

29.03.2015: IMOS zápas od konce sezony?

Zápasy 2 čtvrtfinále ŽBL: VŠ Praha - USK Praha 48-82 (Pudláková 16 - Vaughn 25, Hanušová a Petrovič po 11) stav série 0-2, Trutnov - Valosun Brno 78-66 (Ovsíková 17, Pazderová a Adams po 11, Ostarello a A-Vacková 10 - Sprague a Kopecká po 17), stav série 1-1, IMOS Brno - Nymburk 64-74, stav série 0-2, Slavia Praha - Hradec Králové 80-67 (Nezdařilová 16, Leary 15, Motyčáková 13, Effangová 12, Lowenthal 11, Reisingerová 10 - Kuthanová 15, Křížová a Zavázalová po 11, stav série 1-1. Skupina o udržení - 1. kolo: Strakonice - Slovanka MB 73-83 (Kastanek 23, Šujanová 17, Berry 14 - Novotná 24, Minarovičová a Kracíková po 12, Harapesová 11, Simmons 10), Ostrava - Karlovy Vary 48-66 (Dušanič 16, Hilliard 11 - Halasz 17, Thomas a Sedláčková po 14).

29.03.2015: Výsledky NBA z 28. března

Charlotte - Atlanta 115-100, Chicago - New York 111-80, Milwaukee - Golden State 95-108, Utah - Oklahoma 94-89, Portland - Denver 120-114.

28.03.2015: Ostrava dobyla sedmé místo!

Výsledky 44. kola NBL: Ostrava - Opava 68-61, Prostějov - Ústí 100-69, Svitavy - USK 90-74, Děčín - Brno 92-73, Pardubice - Lions 99-71.

28.03.2015: Výsledky NBA z 27. března

Orlando - Detroit 97-111, Philadelphia - Clippers 98-119, Washington - Charlotte 110-107 2P, Atlanta - Miami 99-86, Brooklyn - Cleveland 106-98, New York - Boston 92-96, Toronto - Lakers 94-83, Houston - Minnesota 120-110, Memphis - Golden State 84-107, New Orleans - Sacramento 102-88, San Antonio - Dallas 94-76, Denver - Utah 107-91, Phoenix - Portland 81-87.

28.03.2015: Real nedal obhájcům šanci

Výsledky 12. kola TOP 16 Euroligy - SKUPINA E: Žalgiris - Barcelona 72-83, Alba - CZ Bělehrad 73-68, Galatasaray - Panathinaikos 84-86, Real - Tel Aviv 86-75, pořadí: 1. Real (10-2, zajištěno čtvrtfinále), 2. Barcelona (9-3, zajištěno čtvrtfinále), 3. Panathinaikos (7-5), 4. Tel Aviv (7-5), 5. Alba (6-6), 6. Žalgiris (4-8), 7. Bělehrad (3-9), 8. Galatasaray (2-10). SKUPINA F: Fenerbahce - Malaga 78-63, Olympiacos - Efes 86-75, Milán - Vitoria 99-85, Nižnij Novgorod - CSKA 82-86, pořadí: 1. Fenerbahce (10-2, zajištěno čtvrtfinále), 2. CSKA (10-2, zajištěno čtvrtfinále), 3. Olympiacos (9-3, zajištěno čtvrtfinále), 4. Efes (5-7), 5. Vitoria (5-7), 6. Milán (4-8), 7. Novgorod (3-9), 8. Malaga (2-10).

27.03.2015: Kolínu 33minutové vedení nestačilo

Až posledních pět minut s pouhými třemi body vzalo Kolínu naději na radost v posledním zápase sezony. V dohrávce 11. kola Kooperativa NBL doma nad Nymburkem 33 minut držel vedení, před poločasem 39-27 a ještě po 25 minutách dokonce 52-38, jenže pak obhájce trofeje přece jen podřadil, aby se senzační porážkou zbytečně nerozhodil před cestou na CSKA, a zbylých 15 minut vyhrál 21-46. Po výsledku 73-84 Geosan končí sezonu na bilanci 15-27, ale až po sobotním utkání Svitav se dozví, zda skončí devátý, nebo desátý. Proti Nymburku utrhl rychlé vedení 16-10 díky 4 trojkám a Horák přes 4 ztráty hostů pomohl ke stavu 25-18 po první čtvrtině. Když mistr na rozdíl od domácích nabíral ztráty (5) i ve druhé čtvrtině, Machač, Harčár a Bryant ochránili solidní náskok až do poločasu (43-34). Od poloviny třetí části ale foukl do plachet Simmons, hosté přestali ztrácet, sbírali útočné doskoky a dostávali se na trestnou linii. Machač ještě v úvodu poslední periody dvěma trojkami udržel kolínský náskok o šest, ale posledních 6 minut už patřilo soupeři. Ten si třemi trojkami v řadě pomohl k obratu a závěr už si vzala kompletně na starosti americká legie mistra. Z jeho 6 dvojciferů nejvíc vynikli Burns (14), Simmons (14) a Stutz (13+8 doskoků). Tým (základní část završil bilancí 21-1) i bez tria Benda, Bartoň, Welsch vládl na útočném doskoku (6-16) a v bodech zpod koše (20-38). V sedmi hrající domácí se opírali především o Machače (22, trojky 7/4), Bryanta (18+11 asistencí, TH 8/8) a Horáka (10+7 doskoků).

27.03.2015: Pro NH je ještě hůř

27.3. Bez kompletní podkošové dvojice se bude muset obejít v sobotním utkání závěrečného kola základní části NBL, ale také v následném play-off NH Ostrava, neboť k Doughertymu, jenž si odnesl zranění z utkání s Nymburkem, se přidal i Taylor Rohde, který má přetrženou šlachu na prostředníčku pravé ruky pro změnu z posledního duelu v Jindřichově Hradci. "Zápas sice dohrál, ale vyšetření v nemocnici ukázalo přetrženou šlachu. Sám hráč sice prohlásil, že proti Opavě nastoupí s obvazem, ale po konzultacích jsme se rozhodli, že na jeho přání nepřistoupíme. Lékař nás upozornil, že v takovém případě mu hrozí trvalé následky a třeba i konec basketbalové kariéry. Hráčovo zdraví je přednější. Taylor se v již pátek podrobil operaci a čeká ho pauza 6 týdnů až 2 měsíce," uvedl mluvčí klubu Vladimír Raszka. Pro tým to znamená obrovské oslabení a cesta Lions k sedmému místu tak v sobotu bude opět o něco schůdnější. Pokud Ostrava doma prohraje s Opavou, jsou Jihočeši automaticky sedmí a NH osmá.

27.03.2015: Dean Smith: kouč, který nezapomněl

Legendární univerzitní trenér Dean Smith, který 36 let vedl North Carolina Tar Heels, a jemuž první titul v roce 1982 vystřelil svou památnou trefou Michael Jordan, zemřel již začátkem letošního února, ale jeho odkaz žije dál. Čerstvě například vyšlo najevo, že odkázal každému hráči, kterého kdy vedl, 200 dolarů. V průvodním dopise stojí, že obdarovaní mají použít peníze na hodně dobrou večeři. Více slov netřeba.

27.03.2015: Krutá rána pro Fenerbahce!

27.3. Šance na vítězství v letošním ročníku Euroligy a možná už vůbec na postup do Final-4 se výrazně snížily istanbulskému Fenerbahce, aktuálnímu lídrovi skupiny F ve fázi TOP 16. Zranění rozehrávače Rickyho Hickmana, který po nepříjemném podklouznutí na konci třetí čtvrtiny čtvrtečního utkání s Malagou musel opustit hřiště, se ukázalo jako vážné a dnešní vyšetření už jen potvrdilo temné obavy kouče Obradoviče: přetržená achilovka a konec sezony. Dirigentské břemeno tak v rozhodujících zápasech sezony bude ležet především na řeckém veteránu Zisisovi, případně na na kolezích s rozehrávačskými buňkami Bogdanovičovi s Preldžičem. Hickman byl v minulé sezoně jedním ze strůjců triumfu Tel Avivu. V letošním TOP 16, v jehož úvodu vynechal rovněž kvůli zranění 5 zápasů, doručoval 8,7 bodu za 20 minut.

27.03.2015: Na webu ČT: Real vs. Tel Aviv!

27.3. Na maximální míru nažhavený bude dnes ve 20:45 tým Realu Madrid (9-2), který bude chtít doma oplatit Maccabi tel Aviv (7-4) porážku zvenku. A vy u toho můžete být naživo, když si reprízu posledního finále Euroligy, jež má tentokrát podobu bitvy 12. kola TOP 16, spustíte na webovém portálu České televize, nebo si ve 23:50 zapnete reprízu na ČT Sport (další je na programu 1. dubna v 1:35). Vedoucímu celku skupiny E Realu už dýchá na záda Barcelona, a proto stojí před povinností zvítězit. Jeho menší výhodou je, že soupeř postrádá zraněná křídla Landesberga a nadále i Pniniho. Maccabi, jež se v TOP 16 opírá o dva téměř 14bodové guardy Parga a Smithe, je zranitelné na trestné linii (64 procent), kompletní Real, z jehož vyrovnané baterie střelců ční jen 14bodový křídelník Fernandez a 13bodový centr Reyes, má 39procentní trojky, 81procentní šestky a k tomu 11 doskoků v útoku. I proto disponuje druhou nejlepší ofenzivou TOP 16 (87,2, Maccabi 10. se 76,6), ovšem k tomu má i vůbec nej obranu (71,7, Maccabi deváté se 77,3).

27.03.2015: V Kolíně mistr ladící na CSKA

27.3. Nymburk (20-1, série: 18 výher) dnes zakončí základní část Kooperativa NBL dohrávkou 11. kola v Kolíně (17:45). Domácí Geosan (15-26, série: 2 prohry) už v minulém utkání přišel o naději na play-off, ale šanci vyzvat na své palubovce eurocupový tým tu je jen jednou za sezonu, navíc pro Kolín polabské derby znamená i loučení se sezonou, jež se nesla v duchu honu na alespoň osmou příčku. O tom, zda Kolín skončí devátý či desátý, rozhodne až poslední dějství. Mistr už má naopak zajištěnou první pozici pro vyřazovací boje a myšlenky se mu tak už toulají k pondělnímu svátku, kdy se představí na CSKA. "Chceme důstojně dokončit sezonu a poděkovat našim divákům za podporu v jejím průběhu dobrým a bojovným výkonem s maximálním nasazením. Je to druhý těžký soupeř v řadě během tří dnů, což se odrazí na našem fyzickém potenciálu. Přesto uděláme vše, co je v našich silách, abychom zahráli to, co doma umíme, a třeba i překvapíme. Nevíme, s jakou sestavou Nymburk nastoupí, ale i přesto si musíme dát pozor na jeho rychlý přechod do útoku, což se nám v minulém utkání s Prostějovem nedařilo," sumíruje před utkáním kolínský kouč Predrag Benáček. Protějšek Kestutis Kemzura vyhlásil: "Vítězství je i při všem respektu k soupeři naší povinností. Nechci ale, aby hráči brali zápas jako formalitu. To se nám pokaždé vymstilo. I vzhledem k utkání v Moskvě budu po hráčích chtít, aby nastoupili s maximální koncentrací od první minuty."

27.03.2015: Bogdanovič z 18 metrů o desku!

Když sledujete enormně fyzický styl Malagy (2-10), s touhou po každém útočném doskoku, lépe chápete, proč tým bývalého vězeňského dozorce Plazy vládne "měkčí" ACB. Ve 12. kole euroligového TOP 16 poločas (39-33) soužil i domácího lídra skupiny F Fenerbahce (10-2): poslední celek v kulise 9000 diváků vedl na útočném doskoku 2-6, jen dvakrát ztratil míč a ve dvojkách byl vpředu 10-12. Zas a znova se snažil v pohyblivém útoku míč dopravovat pod koš, i proti ohromnému týmu soupeře. Za tři minuty s 3 ztrátamí Fene vedl 0-7, za 5 minut 2-9, ale od začátku se trápil s šestkami (celkem 19/10). Domácí, kteří už třetí zápas neměli centra Zoriče, probral až Goudelock, do půle autor 11 bodů (trojky 4/3) a celkově 22 (7/4, +19). Turecký mistr otočil vlastní úspěšnou hrou dolů (po šnůře 8-0), ale první tři minuty druhé části byl (už s Veselým) opět bez bodu. A zase přišel úsek 8-0. Tentokrát už Fene v plusu zůstalo. Do půle vsítilo 5 trojek, Hickman přidával chytré průniky, a když zbývaly do konce 2. čtvrtky pouhé desetiny vteřiny, Bogdanovič poslal míč od vlastní trojky o desku do koše! Spustil tím druhopoločasovou tsunami, jež Malagu zcela spláchla. Sestava s Veselým zavřela podkošové území a celou obranu, která při své vrcholné práci prakticky nejde překonat, Malaga nabírala ztráty a měla jen zoufalé pokusy a po 30 minutách krvácela 63-45. Zářil Bjelica, autor 15 bodů a 11 doskoků. Domácí bodovali z brejků, začali ovládat i útočný doskok a v postupném útoku, kde už se Goudelock naučil z nájezdů uvolňovat kolegy, rozebírali Malagu do šroubků. Zatímco hosté několikrát ani pořádně nezakončili, domácí, kteří výhrou 78-63 zaknihovali 9. úspěch v řadě, za 4. čtvrtinu nejednou skórovali s klaksonem útoku. To už byli bez rozehrávače Hickamana, který si při ošklivém podklouznutí na konci 3. periody zřejmě poranil koleno. Jan Veselý nezažil vyjma 6 doskoků, obrany a plusového pobytu (11) za 21 minut nej zápas: nevycházela podkošová hra na něj, nepadaly mu "hooky", ani dopichy (z pole 7/1, 4 body), neuznali mu parádní blok, a když zabředl do půtek s Greenem, přišlo 3,5 minuty před koncem i vyfaulování.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS