Jan, David, Charles, Acie a MS U19 v novém Magu

Ta věta olympijské vítězky v gymnastice Mary Lou Retten je jednou z těch vůbec nejkrásnějších ze světa sportu. Zní: "Na trofeje usedá prach, ale zážitky, ty přetrvají věky." A právě tohle by před mistrovstvím světa do 19 let v Praze měli mít hodně na paměti mladí čeští lvi, kteří jsou téměř předurčení k tomu odnést si z turnaje ty nejoriginálnější zážitky z těch člověku dostupných.

Jistě, i na Češích bude ležet tlak, protože doma nechtějí zklamat a touží naplnit nemalý cíl v podobě postupu do čtvrtfinále. Není to však tlak absolutní, protože dobytí hlavní trofeje nebo některé z medailí objektivně nikdo z tuzemských fanoušků neočekává, nebo minimálně nepožaduje.

Vložit veškerou energii a sílu do boje i o to nejvyšší umístění přesto stojí za to i pro tyhle mladé kluky. Každý zápas se bude hrát jen na 40 minut, nepůjde o sérii, kde by favorit měl šanci jedno dvě zaváhání napravit a zamaskovat. Stát se prostě může leccos a všichni vědí, co se za poslední dekádu v Brně, Karlových Varech a Pardubicích různým lvům a lvicím podařilo za zázraky. I dvanáctka rytířů, vyvolených pro historicky první mužské MS na české půdě, bude mít právo o jednom takovém zázraku snít. A na cestě k němu zažít něco, co nikdy žádný nános prachu nezakryje. A co jim dá důvod se ještě po spoustě let společně scházet a vzpomínat...


I o tomhle někteří z nich hovoří na stránkách nového vydání Basketmagu, které vám nyní představujeme.


ÚDERNĚ V HESLECH

MS U19: PRŮLOM PRO ČESKO

VESELÝ O TOM, CO VÍ JEN ON


JELÍNKOVA HVĚZDNÁ TREFA

BARKLEYMU STAČÍ 30 VTEŘIN


PUMPRLA: JAK SE BRÁNÍ RUDY

LAW: ZÁKON ZLOMENÉ RUKY


ME: CO ČECHY ČEKÁ V CELJE?

ORLI: JAK SE LÉTÁ K ZÁZRAKU


VÍTE, CO JE DRAFT COMBINE?

ŠAMPIONI DOROSTU A MINI


JE TU NOVÁ EUROTOUR 3X3

MVP ŽBL: MORMONKA BRO!


PROČ SE ROZEŠLY ČSF A ČBF?

POSTER: CARMELO ANTHONYBEST OF Z ČÍSLA

DŘÍT NA KREV

"Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že už bych se na to vykašlal," přiznal hned na začátku velkého interview pro Basketmag třetí Čech v nejlepší lize světa. Ve druhé sezoně v NBA, o níž se vždy hovoří jako o zlomové, nastoupil jen do 51 zápasů, v nichž v průměru zapisoval 2,5 bodu a 2,4 doskoku za necelých 12 minut. To je zřetelný pokles oproti nováčkovskému roku s 4,7 bodu a 4,4 doskoku za 19 minut. Jan Veselý však ví, že vzdát se dobrovolně místenky v nejvyšším patře světového basketbalu, již má v kapse jen 450 hráčů celé planety, jednoduše není možné. "Už jen být tam je obrovský úspěch. A zůstat v NBA, udržet se tam, je super věc."HLAS NBA

Brutálně upřímný, zábavný. Se stejnou lehkostí, s jakou si dělá šoufky z druhých, dokáže shodit i sám sebe. Už dvanáct let takhle za mikrofonem televizní stanice TNT baví padesátiletá legenda Charles Barkley basketbalové obecenstvo. A za tu dobu se stal skutečným hlasem NBA. Neotřelým, nenapodobitelným, kritickým i uznalým. Obtloustlý holohlavý chlapík s knírkem získal coby komentátor snad ještě větší věhlas než za hráčských let. Svědčí o tom i druhá cena EMMY, kterou v dubnu dostal. Sir Charles je skutečnou hvězdou americké popkultury a nejzábavnějším sportovním komentátorem Severní Ameriky.

TURNAJ VŠECH DOB

Snad každému sportujícímu klukovi se o tom někdy zdálo - že hraje finále mistrovství světa nebo aspoň velký zápas za reprezentaci. Ten sen ale vždycky tak rychle skončil. Dvanáctka vyvolených mladých Čechů, jež zasvětila svůj život oranžovému míči, však 27. června všechny sny promění v realitu. Ten den odstartuje v Praze největší basketbalový turnaj v dějinách této země - světový šampionát do 19 let, který je vůbec první mužskou celoplanetární akcí na našem území!

ZÁKON ZLOMENÉ RUKY

Slyšte příběh, který v sobě nese tolik podivuhodností a sotva uvěřitelných souvislostí, až se dostaví neodbytný pocit, že jde o marketingový tah. Ale nejde. V hlavní roli Acie Law. Americký král Euroligy.

TURECKÝ PIONÝR

Na letošní 14. březen tenhle 22letý kluk ještě dlouho nezapomene. Do konce poločasu zbývalo 4,2 vteřiny, když se pod vlastním košem zmocnil míče při výhozu soupeřů z Fenerbahce. Pomocí bleskové otočky se zbavil protivníka a na čtyři bouchnutí míče o zem se dostal na půlku. Tam se dvojtaktem vyšrouboval do výšky a vteřinu do sirény vypustil stylovou střelu. Vzápětí ho ohlušil výbuch 10 tisíc hrdel v hledišti Fernando Buesa Areny. Éterem se neslo hromové "Daaaviiiiid!" a syn slavného otce David Jelínek věděl, že lepší kariérní start do Euroligy by si nemohl vysnít.  


CO NA VÁS ČEKÁ DÁL?

Začněme na západní výspě Evropy, kde strávil sezonu křídelník, který hodně ví o tom, jak se hraje proti členovi první pětky Euroligy Rudymu Fernandezovi, a nebál se o to podělit. U Pavla Pumprly je navíc plusem, že má novinářské střevo a ví, co poslat do světa.

A pak tu máme hned trojici ženštin - "Iron" Alenu Hanušovou jako příklad hráčky, co vydrží víc než malé množství zápasů a školních povinností, MVP ŽBL Ambrosii Anderson jako exemplář hráčky budoucnosti, již však není právě snadné koučovat, a Elišku Mircovou jako vyvolenou jednoho ze lvů pro MS U19 Lukáše Feštra a tudíž tu, jež vám o svém drahouškovi také hodně poví.

Dozvíme se i o detailech expedice člena národního týmu do dějiště mistrovství Evropy mužů, kde se leccos podřizuje zvláštnímu gustu - ano, Asiatů.  

Kapitánka Veronika a trenér Lubor představí letošní vizi pro novou smečku lvic, jimž v půli června odstartuje eurošampionát ve Francii.

Popíšeme si také, co se děje ve výzkumném pracovišti v Chicagu při takzvaném Draft Combinu, který někomu může vylepšit vyhlídky na NBA a jinému je nehorázně zhoršit.

Zbyňka Cholevy jsme se zeptali, pomocí jaké magie dostrkal svou zdecimovanou a stále méně početnou jednotku až do Finále NBL. A vy zjistíte, jaká byla letos Pravidla Orlů.

Pokud jste to ještě nezachytili, evropská odnož FIBA v létě rozjíždí Eurotour 3x3 a její německý šéf o ní Basketmagu prozradil to hlavní. Na obou březích jsme se také detailněji zeptali, co vedlo k rozchodu ČSF a ČBF, tedy streetballové a basketbalové federace. A jako každý rok vám nabídneme i souhrn toho nej z republikových finále dorostu a také z festivalů a národních finále všech kategorií minibasketbalu, který chystá další novinku.

A pokud nevíte, co znamená Kobe, nebo by vás zajímal pohled na svatbu Největšího z ptačí perspektivy, pak vás zveme na podívání.

Teď už především
přání dobrých
šampionátů
dámám ve Francii
a chrabrým hochům
v Praze. A vám všem
mnoho sil v boji s
velkou vodou.

Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 06. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2866 x
| Zdroj: Foto: Getty Images


30.01.2015: Mark C. proti hlasování

Majitel Dallas Mavericks Mark Cuban, pověstný kritikou a šťouráním do téměř každé součásti NBA, přišel se zcela kacířskou myšlenkou. Navrhl úplné zrušení hlasování fanoušků pro hráče do All-Star Game. V textu, který zveřejnil i oficiální server NBA, to odůvodnil tím, že pouhých 1,5 milionu hlasů pro letos nejlepšího Stepha Curryho je zahanbující číslo, které dokazuje, že systém je zcela nefunkční. Místo fanoušků by podle něj měli hráče, kterých by mělo být v týmu 14, vybírat trenéři nebo generální manažeři. Podle Cubana je trapné i to, že jeden fanoušek mohl hlasovat vícekrát a stejně to nevedlo k vyšším počtům hlasů. Podle NBA se i při o měsíc kratší době na hlasování než naposledy počet hlasujících o 28 procent navýšil a díky tomu, že se poprvé mohl hlas udělit jakémukoli hráči ze všech týmů, se hlasy rozmělnily mezi větší počet hráčů. Pro srovnání a bez uvedení dalších okolností hlasování: outfielder Toronta Jose Bautista obdržel při loňském All-Star v baseballové MLB 5,9 milionu hlasů. LeBron James jako lídr v NBA získal tehdy 1.416.419 hlasů.

30.01.2015: Sestavy ASG NBA skoro známé

Po 35 letech má Atlanta Hawks, senzační lídr Východní konference, opět tříčlenné zastoupení v sestavě Východu pro All-Star Game NBA. Chicago, Cleveland, Golden State, Clippers, Miami a Oklahoma jsou s dvěma zástupci až v závěsu. Rozhodli o tom kouči celků NBA, kteří k fanoušky vybraným základům donominovali 7 zbývajících mužů. I díky nim se tak dostalo na část sezony zraněného úřadujícího MVP Kevina Duranta. A tady už jsou sestavy obou týmů - základ Východu: LeBron James (Cleveland), Pau Gasol (Chicago), Carmelo Anthony (New York), John Wall (Washington), Kyle Lowry (Toronto), střídačka: Dwyane Wade (jeho účast vážně ohrožuje čerstvé zranění hamstringu), Chris Bosh (oba Miami), Jimmy Butler (Chicago), Kyrie Irving (Cleveland), Al Horford, Paul Millsap, Jeff Teague (všichni Atlanta). Základ Západu: Stephen Curry (Golden State), Anthony Davis (New Orleans), Marc Gasol (Memphis), Blake Griffin (Clippers), Kobe Bryant (Lakers, bude muset být nahrazen, neboť už ukončil sezonu), střídačka: LaMarcus Aldridge (Portland), Tim Duncan (San Antonio), Kevin Durant, Russell Westbrook (oba Oklahoma), James Harden (Houston, pravděpodobně zaujme místo Bryanta v základu), Chris Paul (Clippers), Klay Thompson (Golden State). Jeden hráč bude muset být při absenci Bryanta donominován.

30.01.2015: Velmi nezvyklá sezona Barcelony

V ACB bilance 12-6, v TOP 16 Euroligy 2-2. To je senzačně špatný průběžný výsledek pro tým, jakým je v posledních dominantních letech Barcelona. Nůše zraněných křídelníků, včetně těch legendárních, evidentně působí sestavě Xaviho Pascuala nemalé problémy. Pro srovnání: v šesti minulých sezonách Barca končila v TOP 16 bez porážky nebo s maximálně dvěma, byť až poslední dva roky se hrály skupiny po 8 týmech. Nicméně i tam Barca měla jednu a 2 porážky, jež navíc přišly v minulém ročníku už za rozhodnuté situace. Bude tak zajímavé sledovat, na kolik proher to španělský šampion uhraje letos.

30.01.2015: Přední ligy o jednotných standardech

Zástupci Euroleague Basketball a předních evropských lig (Adriatické, německé, francouzské, izraelské, řecké, polské, litevské, ACB a VTB) se sešli na jednání v Barceloně, aby se dohodli na strategii, jež by pozvedla klubový basketbal na kontinentu. Její uplatnění by znamenalo sjednocení a zkvalitnění standardů v uvedených ligách. Cílem by měla být například harmonizace ligových kalendářů, technických regulí, zavedení financial fair play, to vše při respektování odlišností jednotlivých trhů. Dále by šlo o minimální standardy pro haly a přičlenění se do struktury soutěží Euroleague Basketball, jimiž jsou Euroliga a Eurocup. Těmito instrumenty by se měl vylepšit i fanouškovský zážitek a také se předpokládá zvýšení konkurenceschopnosti mezi kluby z různých zemí. Zástupci lig se zároveň dohodli, že jakákoli diskuse k zavedení nové pyramidové struktury evropských soutěží (systém postupu z lig do Eurocupu a z Eurocupu do Euroligy) bude odložena na pozdější dobu.

30.01.2015: Kachna, nebo senzace?

Z Litvy přilétla až šokující informace, že hlavní kluboví rivalové tamní basketbalové scény, Žalgiris Kaunas a Lietuvos Rytas Vilnius, by měly fúzovat a spojit se do jedné organizace. Více má podle serveru Delfi v nejbližších dnech osvětlit Litevská federace.

30.01.2015: To je rebounder! Reyes Král

Felipe Reyes z Realu Madrid má příznačné příjmení. Rey ve španělštině znamená král, Reyes pak královská výsost. A 34letý centr královského klubu po dalším fenomenálním představení na palubovce Maccabi Tel Aviv je už králem nejen podle jména. Díky svým 11 čtvrtečním doskokům v 5. kole TOP 16 se stal v samém závěru utkání novým číslem 1 Euroligy s 1288 ulovenými odraženými míči. Z trůnu Reyes sesadil tureckého obra Mirsada Turkčana. Úspěchu dosáhl ve 215. zápase, ve své již 11. euroligové sezoně, přičemž desátou hájí barvy Realu. Mistr světa a Evropy i olympijský medailista Reyes by však tyto rekordy jistě rád vyměnil za jednu trofej, již s Realem honí už spoustu let včetně finálových duelů z posledních dvou let. Ano, euroligový triumf Felipemu stále chybí. A i svými 20 body a 11 doskoky na Maccabi ukázal, jak moc po něm v závěru své přebohaté kariéry touží.

30.01.2015: Hlasujte pro dunkery a vyhrajte

V nové interaktivní výherní anketě můžete na webu Euroligy skrze své účty na sociálních sítích hlasovat každý týden pro nejlepší dunkery soutěže. V prvním kole na sebe narazili Jan Veselý a Deshaun Thomas z Barcelony. Celkoví vítězové z řad hlasujících seberou po 2 lístcích na Final-4, další se mohou těšit na výhry co týden.

30.01.2015: Švrdlík zřejmě opouští DSI Istanbul

Podle některých evropských serverů reprezentační power forward Kamil Švrdlík skončil v istanbulském DSI, který se po slibném startu sezony stále propadal tabulkou druhé turecké ligy, až k aktuální bilanci 4-13. Klub v posledních dnech provedl řadu personálních změn v týmu, jež se zřejmě dotkly i Švrdlíka. Ten v dosavadním průběhu soutěže zapisoval průměry 12,2 bodu a 6,9 doskoku. Velkou část sezony navíc nastupoval v základu a patřil k nejproduktivnějším oporám.

30.01.2015: Dnes na webu i v TV: Veselý v Malaze

30.1. Na palubovce lídra ACB Unicaji Malaga se dnes od 20:45 představí v 5. kole euroligového TOP 16 Fenerbahce (2-2) Jana Veselého (živě na webu ČT, repríza na stanici ČT Sport od 23:10, druhá v sobotu od 6:10 a třetí 4. února od 2:50). Domácí v této fázi soutěže žíznivě čekají na první vítězství a dnes do zápasu dají veškerou energii, nicméně turecký šampion je specialistou právě na bitvy venku. Vyhrál tam už pětkrát v řadě a v sezoně celkem 6 ze 7 zápasů (výbuch přišel jen na Panathinaikosu). Nadějí pro Malagu je, že ještě v tomto duelu bude hostům chybět důležitý rozehrávač Hickman a vše tak bude ležet na Zisisovi nebo jeho alternacích z řad křídel. Malaga nemá v TOP 16 ani jednoho dvojciferného střelce, na úrovni 10 bodů jsou guard Granger, forwardi Kuzminskas s Thomasem a centr Vazquez. V zápase se utká osmý (Fenerbahce, 77,3) se 14. útokem (Malaga 70,5) a druhá obrana (Fenerbahce, 72,3) se 14. (Malaga, 82). Jan Veselý je v TOP 16 třetím střelcem Fene s 10,8 bodu (za 23 minut), druhý je na doskoku (4), nejlepší v ziscích (1,5), blocích (1,5), a F+ (4,5). Kosmeticky, na téměř 37 procent, také vylepšil své šestky (19/7). Celkově je v sezoně má 32 procent (44/15).

30.01.2015: Tel Aviv skolil i Real

Výsledky 5. kola TOP 16 Euroligy - SKUPINA E: Tel Aviv - Real 90-86 (hosté padli i přes 20 útočných doskoků), CZ Bělehrad - Berlín 86-69. SKUPINA F: CSKA - Nižnij Novgorod 103-95 PP, Vitoria - Milán 102-83, Efes - Olympiacos 84-70.

30.01.2015: Výsledky NBA z 29. ledna

Orlando - Milwaukee 100-115, Indiana - New York 103-82, Memphis - Denver 99-69, Lakers - Chicago 123-118.

30.01.2015: Kouč Orlů Zbyněk Choleva po Opavě

"Opava ukázala svoji sílu, hrála bez bázně a hany. Sice byla bez Šiřiny, ale Klečka ho nahradil a hrál velmi dobře. Hosté měli odvahu a volnost k tomu, aby byli v útoku agresivní a stříleli. Přestože jsme je bránili, tak jim tam padlo mnoho těžkých střel, kdy za normální situace by ten hráč takovou střelu ani nevolil. Určitou chybou bylo, že jsme nechali rozstřílet Blažka, který nám dělal problémy nahoře, drobné chyby byly i dole. My jsme nehráli úplně v pohodě, takže po vítězství je na naší straně velká úleva. Opava je velmi dobrý tým a připadalo mi, že hrála odvážněji než s prvním rozehrávačem. Má teď těžký program, v sobotu cestuje do Svitav, takže uvidíme, s čím k nám přijede v pondělí (kdy čeká Orly s Opavou ligový souboj před kamerami ČT)."

30.01.2015: Kouč Opavy Petr Czudek po Prostějovu

"Ukázali jsme si, že se v Prostějově dá hrát. Škoda doskoků v prvním poločase, kdy nás soupeř přeskákal, těch pár balonů jsme mohli mít my. Postoupil podle mého názoru ne lepší, ale šťastnější tým."

29.01.2015: Třetí do Hyundai F-4: Prostějov

Po ohromném dramatu ve třetím čtvrtfinále Českého poháru se z postupu do Hyundai Final-4 radují prostějovští Orli, kteří se doma proti Opavě, oslabené o ústředního rozehrávače Šiřinu, nebývale nadřeli. O jejich vítězství rozhodl až nájezd Talleyho, jenž uvolnil k dunku na 78-77 8 vteřin před koncem Šteffela. Hosté vzápětí uspěchali dlouhý výhoz, jejž zachytil Tomanec, který z šestek navýšil vedení na konečných 80-77. Klečka měl ještě z boku poslední divokou trojku, ale míč trefil jen obruč. Vítězný tým vedl 18 body pivot Šteffel, přes něhož Orli úspěšně hráli ve druhé půlce, 13 bodů se 7 doskoky přidal Tomanec, 12 bodů Talley, 11 Marko a 10 Slezák. Za hosty byl do půle jedinou větší hrozbou Blažek, autor celkem 23 bodů (trojky 8/4), k němuž se později připojil Dokoupil (13) a Gniadek (10), který byl už v půlce třetí čtvrtiny obtěžkán 4 fauly (po 9,5 minutách pobytu ve hře). Hosté sice vyhráli na body zpod koše 22-32, ale i proto, že se jim nedařilo vynutit si tolik faulů jako Orli. Trestné hody (24/17 ku 11/7) při poměru osobních chyb 14-25 hrály na konečných miskách vah velkou roli, zejména při vyrovnanosti většiny ostatních statistik. Slezané, řízení Klečkou a bodově syceni Blažkem, zápas odstartovali lépe (13-20), když domácím se nedařilo prosazovat zpod koše. Druhá čtvrtina se zónou hostů a smrští trojek na obou stranách přinesla mírné vedení Orlům. V půlce třetí části už byl velký rozdíl v počtu faulů (6-14), Gniadek musel hrát opatrněji a hostům se nedařilo vypomáhat na skórujícího Šteffela. Přesto se díky Dokoupilové trojce s faulem dostali i do vedení 53-59 (poměr trojek po 3 čtvrtinách 7-9). Dlouhý úsek až téměř do konce čtvrté čtvrtiny pak domácí solidně vedl autor 7 bodů Kouřil. A závěr Orli zvládli i díky důležitým trojkám Talleyho a Marko o něco lépe.

29.01.2015: Sevilla chtěla sáhnout do LEB Gold

Porfi Fisac, kouč sedmého celku druhé španělské ligy z Valladolidu, se měl podle španělských médií stát do konce sezony novým trenérem Sevilly, tedy týmu Ondřeje Balvína. Klub, který se minulý týden rozloučil s americkým kormidelníkem Scottem Rothem, bude však zřejmě muset hledat dál, neboť Fisac podle nejnovějších zpráv na nabídku nereflektoval.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS