Jan, David, Charles, Acie a MS U19 v novém Magu

Ta věta olympijské vítězky v gymnastice Mary Lou Retten je jednou z těch vůbec nejkrásnějších ze světa sportu. Zní: "Na trofeje usedá prach, ale zážitky, ty přetrvají věky." A právě tohle by před mistrovstvím světa do 19 let v Praze měli mít hodně na paměti mladí čeští lvi, kteří jsou téměř předurčení k tomu odnést si z turnaje ty nejoriginálnější zážitky z těch člověku dostupných.

Jistě, i na Češích bude ležet tlak, protože doma nechtějí zklamat a touží naplnit nemalý cíl v podobě postupu do čtvrtfinále. Není to však tlak absolutní, protože dobytí hlavní trofeje nebo některé z medailí objektivně nikdo z tuzemských fanoušků neočekává, nebo minimálně nepožaduje.

Vložit veškerou energii a sílu do boje i o to nejvyšší umístění přesto stojí za to i pro tyhle mladé kluky. Každý zápas se bude hrát jen na 40 minut, nepůjde o sérii, kde by favorit měl šanci jedno dvě zaváhání napravit a zamaskovat. Stát se prostě může leccos a všichni vědí, co se za poslední dekádu v Brně, Karlových Varech a Pardubicích různým lvům a lvicím podařilo za zázraky. I dvanáctka rytířů, vyvolených pro historicky první mužské MS na české půdě, bude mít právo o jednom takovém zázraku snít. A na cestě k němu zažít něco, co nikdy žádný nános prachu nezakryje. A co jim dá důvod se ještě po spoustě let společně scházet a vzpomínat...


I o tomhle někteří z nich hovoří na stránkách nového vydání Basketmagu, které vám nyní představujeme.


ÚDERNĚ V HESLECH

MS U19: PRŮLOM PRO ČESKO

VESELÝ O TOM, CO VÍ JEN ON


JELÍNKOVA HVĚZDNÁ TREFA

BARKLEYMU STAČÍ 30 VTEŘIN


PUMPRLA: JAK SE BRÁNÍ RUDY

LAW: ZÁKON ZLOMENÉ RUKY


ME: CO ČECHY ČEKÁ V CELJE?

ORLI: JAK SE LÉTÁ K ZÁZRAKU


VÍTE, CO JE DRAFT COMBINE?

ŠAMPIONI DOROSTU A MINI


JE TU NOVÁ EUROTOUR 3X3

MVP ŽBL: MORMONKA BRO!


PROČ SE ROZEŠLY ČSF A ČBF?

POSTER: CARMELO ANTHONY



BEST OF Z ČÍSLA

DŘÍT NA KREV

"Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že už bych se na to vykašlal," přiznal hned na začátku velkého interview pro Basketmag třetí Čech v nejlepší lize světa. Ve druhé sezoně v NBA, o níž se vždy hovoří jako o zlomové, nastoupil jen do 51 zápasů, v nichž v průměru zapisoval 2,5 bodu a 2,4 doskoku za necelých 12 minut. To je zřetelný pokles oproti nováčkovskému roku s 4,7 bodu a 4,4 doskoku za 19 minut. Jan Veselý však ví, že vzdát se dobrovolně místenky v nejvyšším patře světového basketbalu, již má v kapse jen 450 hráčů celé planety, jednoduše není možné. "Už jen být tam je obrovský úspěch. A zůstat v NBA, udržet se tam, je super věc."



HLAS NBA

Brutálně upřímný, zábavný. Se stejnou lehkostí, s jakou si dělá šoufky z druhých, dokáže shodit i sám sebe. Už dvanáct let takhle za mikrofonem televizní stanice TNT baví padesátiletá legenda Charles Barkley basketbalové obecenstvo. A za tu dobu se stal skutečným hlasem NBA. Neotřelým, nenapodobitelným, kritickým i uznalým. Obtloustlý holohlavý chlapík s knírkem získal coby komentátor snad ještě větší věhlas než za hráčských let. Svědčí o tom i druhá cena EMMY, kterou v dubnu dostal. Sir Charles je skutečnou hvězdou americké popkultury a nejzábavnějším sportovním komentátorem Severní Ameriky.

TURNAJ VŠECH DOB

Snad každému sportujícímu klukovi se o tom někdy zdálo - že hraje finále mistrovství světa nebo aspoň velký zápas za reprezentaci. Ten sen ale vždycky tak rychle skončil. Dvanáctka vyvolených mladých Čechů, jež zasvětila svůj život oranžovému míči, však 27. června všechny sny promění v realitu. Ten den odstartuje v Praze největší basketbalový turnaj v dějinách této země - světový šampionát do 19 let, který je vůbec první mužskou celoplanetární akcí na našem území!

ZÁKON ZLOMENÉ RUKY

Slyšte příběh, který v sobě nese tolik podivuhodností a sotva uvěřitelných souvislostí, až se dostaví neodbytný pocit, že jde o marketingový tah. Ale nejde. V hlavní roli Acie Law. Americký král Euroligy.

TURECKÝ PIONÝR

Na letošní 14. březen tenhle 22letý kluk ještě dlouho nezapomene. Do konce poločasu zbývalo 4,2 vteřiny, když se pod vlastním košem zmocnil míče při výhozu soupeřů z Fenerbahce. Pomocí bleskové otočky se zbavil protivníka a na čtyři bouchnutí míče o zem se dostal na půlku. Tam se dvojtaktem vyšrouboval do výšky a vteřinu do sirény vypustil stylovou střelu. Vzápětí ho ohlušil výbuch 10 tisíc hrdel v hledišti Fernando Buesa Areny. Éterem se neslo hromové "Daaaviiiiid!" a syn slavného otce David Jelínek věděl, že lepší kariérní start do Euroligy by si nemohl vysnít.  


CO NA VÁS ČEKÁ DÁL?

Začněme na západní výspě Evropy, kde strávil sezonu křídelník, který hodně ví o tom, jak se hraje proti členovi první pětky Euroligy Rudymu Fernandezovi, a nebál se o to podělit. U Pavla Pumprly je navíc plusem, že má novinářské střevo a ví, co poslat do světa.

A pak tu máme hned trojici ženštin - "Iron" Alenu Hanušovou jako příklad hráčky, co vydrží víc než malé množství zápasů a školních povinností, MVP ŽBL Ambrosii Anderson jako exemplář hráčky budoucnosti, již však není právě snadné koučovat, a Elišku Mircovou jako vyvolenou jednoho ze lvů pro MS U19 Lukáše Feštra a tudíž tu, jež vám o svém drahouškovi také hodně poví.

Dozvíme se i o detailech expedice člena národního týmu do dějiště mistrovství Evropy mužů, kde se leccos podřizuje zvláštnímu gustu - ano, Asiatů.  

Kapitánka Veronika a trenér Lubor představí letošní vizi pro novou smečku lvic, jimž v půli června odstartuje eurošampionát ve Francii.

Popíšeme si také, co se děje ve výzkumném pracovišti v Chicagu při takzvaném Draft Combinu, který někomu může vylepšit vyhlídky na NBA a jinému je nehorázně zhoršit.

Zbyňka Cholevy jsme se zeptali, pomocí jaké magie dostrkal svou zdecimovanou a stále méně početnou jednotku až do Finále NBL. A vy zjistíte, jaká byla letos Pravidla Orlů.

Pokud jste to ještě nezachytili, evropská odnož FIBA v létě rozjíždí Eurotour 3x3 a její německý šéf o ní Basketmagu prozradil to hlavní. Na obou březích jsme se také detailněji zeptali, co vedlo k rozchodu ČSF a ČBF, tedy streetballové a basketbalové federace. A jako každý rok vám nabídneme i souhrn toho nej z republikových finále dorostu a také z festivalů a národních finále všech kategorií minibasketbalu, který chystá další novinku.

A pokud nevíte, co znamená Kobe, nebo by vás zajímal pohled na svatbu Největšího z ptačí perspektivy, pak vás zveme na podívání.

Teď už především
přání dobrých
šampionátů
dámám ve Francii
a chrabrým hochům
v Praze. A vám všem
mnoho sil v boji s
velkou vodou.

Petr Hamták



Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 06. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2749 x
| Zdroj: Foto: Getty Images


28.11.2014: Nymburk sestřelil Válečníky

Dohrávka 6. kola NBL: Děčín - Nymburk 62-94

28.11.2014: Messina má primát! Na 2 zápasy

28.11. Italský trenérský mág Ettore Messina se ve středu při výhře Spurs nad Pacers stal první Evropanem, který vedl tým jako hlavní kouč v soutěžním zápase NBA. I když to bylo jen na záskok za 65letého Gregga Popoviche, který musel podstoupit blíže nespecifikovaný lékařský zákrok. A Messina, od léta Popovichův první asistent, si nemohl vybrat lépe. Šéfoval týmu úřadujících šampionů, což by si měl zopakovat i při dnešním utkání se Sacramentem. Ke své premiéře uvedl, že se snažil přemýšlet tak, jak by přemýšlel jeho nadřízený. 55letý Messina, čtyřnásobný vítěz Euroligy a letos v létě prý i jeden z horkých kandidátů na trenérské místo u Nets, měl tu čest opět po 13 letech vést Manu Ginobiliho, s nímž v roce 2001 ještě v Boloni dobyl euroligový titul. A 37letý Argentinec nezklamal, když starému známému jeho trenérskou premiéru v NBA usnadnil velkolepým 28bodovým výkonem. "Bylo super zase Ettoreho Messinu zažít jako kouče, jak na nás křičel a rozčiloval se. Všechno se mi to vrátilo. Vím, že není lehké nahradit "Popa", byť jen na jeden zápas," podotkl po zápase s Pacers Ginobili. "Manu byl neuvěřitelný," kontroval Messina. I přes jeho jeden či dva odkoučované zápasy se však i nadále bude na prvního regulérního Evropana na postu head coache ještě nějakou dobu čekat.

28.11.2014: Lvi v 5. koši, lvice ve druhém

28.11. Do pátého ze šesti košů, spolu s Německem, Izraelem a Gruzií, byla pro prosincový los ME 2015 nasazena česká reprezentace mužů. V prvním koši budou Francie, Litva, Španělsko a Chorvatsko (1.-. tým loňského ME), ve druhém Slovinsko, Ukrajina, Srbsko a Finsko, ve třetím Řecko, Turecko, Lotyšsko a Bosna, ve čtvrtém Polsko, Belgie, Makedonie a Itálie, a v šestém Nizozemsko, Rusko, Island a Estonsko. Nasazení celků bylo takto ustaveno na základě výsledků týmů na posledním ME nebo v letošní kvalifikaci. Celky budou nalosovány do čtyř skupin po šesti, do play-off postoupí vždy nejlepší čtyři. Do druhého koše (s Běloruskem, Chorvatskem a Slovenskem) pak byly před sobotním losem ME 2015 nasazeny lvice Lubora Blažka. V prvním koši jsou Španělsko, Francie, Turecko, Srbsko, ve třetím Litva, Ukrajina, Polsko a Lotyšsko, ve čtvrtém Černá Hora, Rusko, Švédsko a Itálie a v pátém Velká Británie, Řecko, Maďarsko a Rumunsko. 20 celků bude rozděleno do čtyř skupin po pěti, z každé pak postoupí tři nejlepší týmy do dvou šestičlenných skupin, z nichž se po dalších třech zápasech budou rekrutovat čtvrtfinalisté.

28.11.2014: Tak zase nic

FIBA oficiálně uzavřela vyšetřování okolností kolem zápasu základní skupiny na letošním Světovém poháru mezi Austrálií a Angolou. V něm favorit po jasné převaze v první půlce nakonec soupeři podlehl, a to po velmi bídném výkonu ve druhém poločase, který byl podle mnohých hlasů úmyslně odevzdaný, aby se Australané vyhnuli těžším zápasům v play-off. FIBA však podle svého vyjádření nenalezla nic, co by dokazovalo směřování k úmyslné porážce, a celek protinožců, který se od začátku cítil vyšetřováním uražen, tak byl oficiálně očištěn.

28.11.2014: Dnes na ČT: Satoranský vs. Milán

28.11. Třetí nejlepší útok Euroligy (Barcelona, 84) proti dvacátému (Milán, 74,2) a také třetí nejlepší obrana (Barcelona, 72,5) proti třinácté (Milán, 78,3) si to dnes od 20:45 (přímý přenos vysílá stanice ČT Sport, repríza v sobotu od 6:00) rozdají v Palau Blaugrana, samozřejmě i za účasti Tomáše Satoranského v dresu domácího FCB. Úřadující český král si v prvním souboji s Milánem zapsal kariérní premiéru v soutěži a dnes bude napínat úsilí k udržení výtečných statistik. Ač je s necelými 14 minutami až 10. nevytěžovanějším hráčem týmu, proměňuje je v 5,2 bodu a především v 3,8 asistence (první rozehrávač Huertas 4,7 za 25,5 minuty) na 0,8 ztráty. Právě poměr finálních přihrávek proti ztrátám má šestý nejlepší ze všech hráčů v soutěži a v asistencích na 40 minut je třetí (10,9) za Teodosičem (11,4) z CSKA a Rodriguezem (11,1) z Realu. Navíc v týmu Barcy je druhým největším sběračem faulů soupeřů (3,2) za Navarrem (3,5). Barcelona už má s bilancí 6-0 zaručený postup ze skupiny C, což rozhodně ještě nemohou říct Milánští (2-4). Ti mají vyrovnané pole střelců, z nějž ční jen 13bodový centr Samuels, jenž nehoráznou simulací zásahu soupeře do svého obličeje v utkání italské ligy o víkendu rozlítil až k vyloučení kouče Varese. Do střelecké formy aktuálně rozkvétá guard Brooks, majitel 164 startů v NBA s průměrem 17 minut. Na druhé straně tým bude v Barceloně postrádat zraněného guarda Gentileho a také forwarda Mosse, který odletěl do USA na pohřeb babičky. 

28.11.2014: Na kolik dnes ubrání Děčín mistra? Je tu hit NBL: souboj prvního s druhým!

28.11. Celých 9 bodů činí před dnešním prvním vzájemným soubojem této sezony rozdíl mezi děčínskou (71,2) a nymburskou (81,2) obranou. V dohrávce 6. kola Kooperativa NBL však půjde i o útoky a tam pro změnu ční mistr (92,8 ku 81,3). O tom, co bude důležitější, se můžete přesvědčit sami už od 18 hodin buď přímo v děčínské hale, nebo skrze přenos na tvcom.cz. V utkání vedoucího Nymburka (5-1, šňůra 3 výher) s druhým Děčínem (12-3, šňůra 5 výher) bude zcela jistě hořet palubovka. Až na Hendrycha kompletní domácí budou chtít potvrdit svou famózní formu z úvodu sezony a zároveň se pokusí využít aktuálního rozpoložení obhájců. Ti se až ve čtvrtek vrátili z výjezdu do Oldenburgu, navíc už v neděli a ve středu je čekají bitvy v Tallinu a doma s Charleroi, jež nutně musí zvládnout. I proto potřebují pošetřit alespoň nejobehrávanější muže, jenže už tak jim chybí klíčový rozehrávač a chlapík pro všechnu práci Washington a také Rančík, jenž nymburský tým v Děčíně už nejednou zachraňoval na poslední chvíli. Kdo jej zastoupí tentokrát? Anebo dojde na velký válečnický triumf? V ten jistě doufá třeba power forward Jiří Jelínek, který na páteční hit, následující pouhé dva dny po setnutí vicemistrů z Hané, takto pozval fanoušky: "Máme před sebou druhý těžký zápas během tří dnů - a zrovna s mistrem. Určitě to nebude lehké utkání, ale doma prohrávat nechceme. Nymburk už letos padl a i s Pardubicemi to neměl lehké. Věřím, že pokud budeme hrát disciplinovaně a aktivně, jako jsme to už doma ukázali, tak zápas dotáhneme do šťastného konce."

28.11.2014: Veselý zazářil alley-oop dunkem levačkou

Svým typickým výkonem okořeněným 10 body (z pole 7/5), 7 doskoky a 3 bloky za téměř 20 minut přispěl člen základní pětky Jan Veselý k domácí výhře (89-74) Fenerbahce (5-2) v 7. kole Euroligy nad Zhořelcem (1-6). Byl čtvrtým střelcem týmu za guardem Goudelockem (21), který místy strhával hru příliš na sebe, tradičně výtečným power forwardem Bjelicou (16+10 doskoků) a lepšícím se rozehrávačem Hickmanem (11+5 asistencí), který ovšem s jedinou výjimkou zápasu s Barcelonou stále chodí do hry až z lavičky za tureckým mladíkem Sipahim. Fenerbahce v kulise 6500 fanoušků otevřelo zápas únikem na 19-2 (za přítomnosti Veselého), z něhož těžilo až do konce. Rychle hrající hosté ovšem v dalším průběhu využívali laxnější defenzivy k mnoha snadným a někdy až exhibičním zakončením. Navíc si hodně pomohli i 10 trojkami z 22 pokusů. Při absenci druhého top skórera Collinse se nejvíc činili ne právě očekávaní střelci Moldoveanu (16) a Jaramaz (15). I přes několik dílčích snížení nicméně Turow neměl na to skutečně ohrozit Fenerbahce disponující spoustou útočných zbraní. Jednou z nich byl i Veselý, jehož první pokus zpod koše byl sice zblokovaný, ale pak už se prosadil zakončením přes hlavu z nájezdu a o něco později i z útočného doskoku. Mezi tím udílel výstavní bloky, jimiž zpevňoval obranu vymezeného území. Ve třetí čtvrtce opět skóroval z útočného doskoku, načež musel po třetím zbytečném faulu na útočné půlce střídat. V závěrečném dějství se prezentoval už vylepšenou pivotmankou obrátkou, jíž získal trestné hody, a zápas zazátkoval zakončením ze dvou metrů a především parádním alley-oopem levačkou jednoruč.

28.11.2014: Kouč Brna Vladimir Paunovič po Kolínu

"Dneska se mi strašně špatně odpovídá. Opravdu nevím, co se děje. Začali jsme tak, jak jsme chtěli, a potom zase přišel náš výbuch, šňůra 0-12 a už jsme se nedokázali znovu nahodit. Kolín prokázal svoji větší zkušenost. Máme těžkou pozici, každý tým v lize má pár zkušených hráčů nebo nějaké cizince. Nám chybí ten nejzkušenější, a to je Jarda Prášil. Dnes byl sice převlečený, ale nechtěli jsme ještě riskovat. K tomu přišel před zápasem Zachrla, že má skoro čtyřicítku horečku a Marič trénuje tři dny. Když nám ze sestavy vypadnou nejzkušenější hráči, tak to nemáme jak nahradit. Kluci sami podvědomě věděli, že by s předposledním Kolínem mohli vyhrát, a možná na sebe zbytečně vytvořili tlak."

28.11.2014: Kouč Kolína Predrag Benáček po Brnu

"Využili jsme hlavně nezkušenosti brněnských rozehrávačů, absence Prášila a polovičního výkonu Mariće, který se vrátil po zranění. Za nás zahrál s velkým přehledem Ličartovský."

28.11.2014: Senzace na Realu!

Čtvrteční výsledky 7. kola Euroligy mužů - SKUPINA A: Real - Kazaň 75-85. SKUPINA B: Tel Aviv - CSKA 61-84, Berlín - Malaga 79-78. SKUPINA C: Fenerbahce - Zhořelec 89-74. SKUPINA D: CZ Bělehrad - Klajpeda 79-62, Vitoria - Olympiacos 89-70.

27.11.2014: Kolín v Brně získal výhru No.5

Druhé vítězství v řadě získal díky dobytí brněnské Morendy (57-76) v TV dohrávce 16. kola Kooperativa NBL kolínský Geosan (5-10). A opět u toho byl velkým výkonem střídající shooting guard, ovšem tentokrát především point guard Štefan Ličartovský, autor 23 bodů (trojky 7/4) a 7 asistencí za 30 minut. 10 bodů a 11 doskoků dodal Field a 10 bodů se 7 doskoky za 36 minut doplnil další křídelník Sýkora. Půl hodiny s 8 body i doskoky strávil na hřišti Harčár, naopak pouhých 9 minut odehrál ústřední rozehrávač Hammond a skromných 6 minut za 15 minut měl první pivot Chán. Hosté byli lepší zpod koše (30-38), z trojek (4-6) a především v celkové úspěšnosti střelby (45 procent ku 35 Brna), navíc 20 bodů dosáhli po ztrátách domácích. Mmcité (2-13) v duelu posledního s předposledním sice po čase mělo kompletní kádr (jen Prášil nenastoupil), ale pouze power forward Krakovič (14) s rozehrávačem Šiškou (12 a 5 asistencí) se dostali do dvojciferných čísel. Méně než deset minut na hřišti strávily obvyklé opory Zachrla s Maričem. O výsledku rozhodly druhá a třetí čtvrtina, jež Kolín uchvátil poměrem 20-42. To byla pro Brno krutá sprcha po výborném začátku, kdy šlo za pět minut přes 4 kolínské ztráty do trháku 13-3. Pak ale kouč hostů Benáček hromadně vystřídal a jeho tým se skrze ztráty pro změnu Brna do utkání vrátil. A po dalších 6 ztrátách Mmcité v prvních 7 minutách druhé čtvrtiny už unikl i díky třem trojkám na 23-36. Střelecká mizérie Brňanů ve třetí části znamenala zvětšení jejich manka až na rozdíl 20 bodů. V závěrečné části se ještě z -22 dostali na -10, ale to bylo jejich maximum.

27.11.2014: Na webu i ČT Sport: Jan vs. Turow

27.11. Dvaaosmdesátibodový útok Fenerbahce se dnes od 19:15 postaví v sedmém kole Euroligy 75bodové ofenzivě nováčka soutěže ze Zhořelce. Istanbulský celek je doma horkým favoritem a bude vyhlížet své páté vítězství sezony. To Zhořelec (1-5) má docela jiné starosti a v Eurolize především sbírá zkušenosti. První utkání na domácí půdě v Lubinu prohrál, když Fenerbahce potáhl především super střelec Goudelock. Toho naposledy hodně solidně pokryl Milán a to je výzva i pro Turow. Jan Veselý v dresu Fenerbahce v minulém kole v Miláně chyběl v základu, ale to v nabité sestavě týmu nemusí nic zásadního znamenat. Forward zatím doručuje 8,5 bodu a 6,2 doskoku za 20 minut. Přímý přenos zápasu můžete od 19:15 sledovat na webu ČT, repríza na stanici ČT Sport přijde na řadu vzápětí od 23:45.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZ



Kontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS