Jan, David, Charles, Acie a MS U19 v novém Magu

Ta věta olympijské vítězky v gymnastice Mary Lou Retten je jednou z těch vůbec nejkrásnějších ze světa sportu. Zní: "Na trofeje usedá prach, ale zážitky, ty přetrvají věky." A právě tohle by před mistrovstvím světa do 19 let v Praze měli mít hodně na paměti mladí čeští lvi, kteří jsou téměř předurčení k tomu odnést si z turnaje ty nejoriginálnější zážitky z těch člověku dostupných.

Jistě, i na Češích bude ležet tlak, protože doma nechtějí zklamat a touží naplnit nemalý cíl v podobě postupu do čtvrtfinále. Není to však tlak absolutní, protože dobytí hlavní trofeje nebo některé z medailí objektivně nikdo z tuzemských fanoušků neočekává, nebo minimálně nepožaduje.

Vložit veškerou energii a sílu do boje i o to nejvyšší umístění přesto stojí za to i pro tyhle mladé kluky. Každý zápas se bude hrát jen na 40 minut, nepůjde o sérii, kde by favorit měl šanci jedno dvě zaváhání napravit a zamaskovat. Stát se prostě může leccos a všichni vědí, co se za poslední dekádu v Brně, Karlových Varech a Pardubicích různým lvům a lvicím podařilo za zázraky. I dvanáctka rytířů, vyvolených pro historicky první mužské MS na české půdě, bude mít právo o jednom takovém zázraku snít. A na cestě k němu zažít něco, co nikdy žádný nános prachu nezakryje. A co jim dá důvod se ještě po spoustě let společně scházet a vzpomínat...


I o tomhle někteří z nich hovoří na stránkách nového vydání Basketmagu, které vám nyní představujeme.


ÚDERNĚ V HESLECH

MS U19: PRŮLOM PRO ČESKO

VESELÝ O TOM, CO VÍ JEN ON


JELÍNKOVA HVĚZDNÁ TREFA

BARKLEYMU STAČÍ 30 VTEŘIN


PUMPRLA: JAK SE BRÁNÍ RUDY

LAW: ZÁKON ZLOMENÉ RUKY


ME: CO ČECHY ČEKÁ V CELJE?

ORLI: JAK SE LÉTÁ K ZÁZRAKU


VÍTE, CO JE DRAFT COMBINE?

ŠAMPIONI DOROSTU A MINI


JE TU NOVÁ EUROTOUR 3X3

MVP ŽBL: MORMONKA BRO!


PROČ SE ROZEŠLY ČSF A ČBF?

POSTER: CARMELO ANTHONYBEST OF Z ČÍSLA

DŘÍT NA KREV

"Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že už bych se na to vykašlal," přiznal hned na začátku velkého interview pro Basketmag třetí Čech v nejlepší lize světa. Ve druhé sezoně v NBA, o níž se vždy hovoří jako o zlomové, nastoupil jen do 51 zápasů, v nichž v průměru zapisoval 2,5 bodu a 2,4 doskoku za necelých 12 minut. To je zřetelný pokles oproti nováčkovskému roku s 4,7 bodu a 4,4 doskoku za 19 minut. Jan Veselý však ví, že vzdát se dobrovolně místenky v nejvyšším patře světového basketbalu, již má v kapse jen 450 hráčů celé planety, jednoduše není možné. "Už jen být tam je obrovský úspěch. A zůstat v NBA, udržet se tam, je super věc."HLAS NBA

Brutálně upřímný, zábavný. Se stejnou lehkostí, s jakou si dělá šoufky z druhých, dokáže shodit i sám sebe. Už dvanáct let takhle za mikrofonem televizní stanice TNT baví padesátiletá legenda Charles Barkley basketbalové obecenstvo. A za tu dobu se stal skutečným hlasem NBA. Neotřelým, nenapodobitelným, kritickým i uznalým. Obtloustlý holohlavý chlapík s knírkem získal coby komentátor snad ještě větší věhlas než za hráčských let. Svědčí o tom i druhá cena EMMY, kterou v dubnu dostal. Sir Charles je skutečnou hvězdou americké popkultury a nejzábavnějším sportovním komentátorem Severní Ameriky.

TURNAJ VŠECH DOB

Snad každému sportujícímu klukovi se o tom někdy zdálo - že hraje finále mistrovství světa nebo aspoň velký zápas za reprezentaci. Ten sen ale vždycky tak rychle skončil. Dvanáctka vyvolených mladých Čechů, jež zasvětila svůj život oranžovému míči, však 27. června všechny sny promění v realitu. Ten den odstartuje v Praze největší basketbalový turnaj v dějinách této země - světový šampionát do 19 let, který je vůbec první mužskou celoplanetární akcí na našem území!

ZÁKON ZLOMENÉ RUKY

Slyšte příběh, který v sobě nese tolik podivuhodností a sotva uvěřitelných souvislostí, až se dostaví neodbytný pocit, že jde o marketingový tah. Ale nejde. V hlavní roli Acie Law. Americký král Euroligy.

TURECKÝ PIONÝR

Na letošní 14. březen tenhle 22letý kluk ještě dlouho nezapomene. Do konce poločasu zbývalo 4,2 vteřiny, když se pod vlastním košem zmocnil míče při výhozu soupeřů z Fenerbahce. Pomocí bleskové otočky se zbavil protivníka a na čtyři bouchnutí míče o zem se dostal na půlku. Tam se dvojtaktem vyšrouboval do výšky a vteřinu do sirény vypustil stylovou střelu. Vzápětí ho ohlušil výbuch 10 tisíc hrdel v hledišti Fernando Buesa Areny. Éterem se neslo hromové "Daaaviiiiid!" a syn slavného otce David Jelínek věděl, že lepší kariérní start do Euroligy by si nemohl vysnít.  


CO NA VÁS ČEKÁ DÁL?

Začněme na západní výspě Evropy, kde strávil sezonu křídelník, který hodně ví o tom, jak se hraje proti členovi první pětky Euroligy Rudymu Fernandezovi, a nebál se o to podělit. U Pavla Pumprly je navíc plusem, že má novinářské střevo a ví, co poslat do světa.

A pak tu máme hned trojici ženštin - "Iron" Alenu Hanušovou jako příklad hráčky, co vydrží víc než malé množství zápasů a školních povinností, MVP ŽBL Ambrosii Anderson jako exemplář hráčky budoucnosti, již však není právě snadné koučovat, a Elišku Mircovou jako vyvolenou jednoho ze lvů pro MS U19 Lukáše Feštra a tudíž tu, jež vám o svém drahouškovi také hodně poví.

Dozvíme se i o detailech expedice člena národního týmu do dějiště mistrovství Evropy mužů, kde se leccos podřizuje zvláštnímu gustu - ano, Asiatů.  

Kapitánka Veronika a trenér Lubor představí letošní vizi pro novou smečku lvic, jimž v půli června odstartuje eurošampionát ve Francii.

Popíšeme si také, co se děje ve výzkumném pracovišti v Chicagu při takzvaném Draft Combinu, který někomu může vylepšit vyhlídky na NBA a jinému je nehorázně zhoršit.

Zbyňka Cholevy jsme se zeptali, pomocí jaké magie dostrkal svou zdecimovanou a stále méně početnou jednotku až do Finále NBL. A vy zjistíte, jaká byla letos Pravidla Orlů.

Pokud jste to ještě nezachytili, evropská odnož FIBA v létě rozjíždí Eurotour 3x3 a její německý šéf o ní Basketmagu prozradil to hlavní. Na obou březích jsme se také detailněji zeptali, co vedlo k rozchodu ČSF a ČBF, tedy streetballové a basketbalové federace. A jako každý rok vám nabídneme i souhrn toho nej z republikových finále dorostu a také z festivalů a národních finále všech kategorií minibasketbalu, který chystá další novinku.

A pokud nevíte, co znamená Kobe, nebo by vás zajímal pohled na svatbu Největšího z ptačí perspektivy, pak vás zveme na podívání.

Teď už především
přání dobrých
šampionátů
dámám ve Francii
a chrabrým hochům
v Praze. A vám všem
mnoho sil v boji s
velkou vodou.

Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 06. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2421 x
| Zdroj: Foto: Getty Images
Reklama

Reklama


Reklama
22.07.2014: Už bez Číže a Bohačíka

Již před přípravnými zápasy s Polskem kouč reprezentace mužů Ronen Ginzburg zúžil sestavu na 13 mužů, a to o rozehrávače Adama Číže a shooting guarda Jaromíra Bohačíka. Aktuálně se už čeká pouze na zapojení Jana Veselého.

22.07.2014: Poslední čtvrtina vzala všechno

Obrovskou houpačkou bylo pro lvice U18 první utkání osmifinálové skupiny ME-A proti Nizozemsku. Po poločase prohraném 20-30 přišel český úder ve třetí čtvrtině (28-12), aby vše zmařila poslední desítka (9-28). Nizozemky, vedené triem Ndiba, Kuijt, Hof, jež se postaralo o 62 bodů, tak nakonec triumfovaly 70-57. Více ztrácely (15-8) a hůře doskakovaly v útoku (11-17), ale mohly se opřít o šestky (27/21 ku 18/10) a mnohem vyšší úspěšnost dvojek (40/17 ku 57/16). Lvice měly tři dvojciferné střelkyně v Kopecké (12), Mainclové (10, plus 9 doskoků a 6F+) a Beránkové (10). Pořadí ve skupině F: 1. Španělsko (3-0), 2. Itálie (3-0), 3. Nizozemsko (1-2), 4 . Česko (1-2), 5. Chorvatsko (1-2), 6. Portugalsko (0-3).

21.07.2014: Patrik Auda za Mitchellem

Po MVP NBL Kwamainu Mitchellovi podepsal nováček polské Tauron basket ligy z Kutna další zajímavou akvizici - českého reprezentanta Patrika Audu, kterému se tak zřejmě vyplatily kvalitní výkony ve dvou přípravných duelech lvů na polské půdě.

21.07.2014: Turci mají další zlato!

Reprezentanti Turecka ovládli koncovku finále ME U20 a po zdolání Španělska 65-57 se vůbec poprvé stali šampiony této věkové kategorie. Byla to jejich druhá medaile v historii ME U20 po domácím stříbru z roku 2006. Loni byli šestí, v U18 se stali mistry Evropy a v kadetech dobyli sedmou příčku. V letošním finále byl jejich hlavní oporou shooting guard Cedi Osman, autor 20 bodů. Třetí na turnaji skončili Srbové (bez člena All-Star loňského MS U19 Mičiče), čtvrtí Chorvaté (bez člena All-Star loňského MS U19 Šariče), 5. Litva, 6. Řecko, 7. Izrael, 8 Francie, 9. Polsko a 10. Itálie. Pro srovnání ještě kontinentální rozložení sil na nedávném dámském ME U20, kde Češky obsadily 11. příčku: zlato vybojovaly Francouzky, druhé skončilo Španělsko, 3. Itálie, 4. Srbsko, 5. Lotyšsko, 6. Polsko, 7. Rusko, 8. Slovensko, 9. Turecko a 10. Nizozemsko.

20.07.2014: Platový strop míří vzhůru

Zásadní informaci vydala NBA: platový strop pro sezonu 2014/15 bude 63,1 milionu dolarů, což je o téměř pět milionů víc než v minulé sezoně (téměř 58,7) a zároveň vůbec nejvíc v historii soutěže. Nejvyšší byl dosud v sezoně 2008/09 (58,7), další ročníky se udržoval kolem 58 milionů. Mnohem vyšší bude nově i daň z luxusu, ustavená na 76,8 milionu (v minulé sezoně 71,7). Pro srovnání: v první sezoně s platovým stropem (1984/85) byla jeho hranice určena na 3,6 milionu dolarů.

20.07.2014: Dvacetiletí lvi našli šém včas!

A pak že nejde dvakrát vstoupit do stejné řeky! I když jediným styčným důstojníkem obou týmů byl Jan Křivánek, podruhé za sebou Češi na ME-A U20 předvedli stejně neuvěřitelný kousek. Po úvodních sedmi v porážkách v řadě se zkoncentrovali na dva nejdůležitější mače turnaje a ty uchvátili. To znamená jediné - lvi U20 budou hrát už potřetí v řadě elitní divizi ME. Do rozhodujícího utkání s Černou Horou o 17. místo, jež jako poslední zaručovalo udržení divize, vypálili únikem 10-0 a na konci bylo po dvojkové střelbě 50/31 a pouhých 7 ztrátách skore 83-55. Králi utkání byli Slanina (25 bodů, 13 doskoků) s Peterkou (22 bodů), jež významně doplnil rozehrávač Kouřil 9 body, 7 asistencemi a 6 doskoky. Martin Peterka se stal dokonce třetím top skórerem šampionátu s průměrem 16,3, jedenáctý byl Prokop Slanina, který zapisoval 13,6 bodu na utkání.

20.07.2014: Gruzii setnuli Makedonci, Maďary Slováci

Další dva zápasy na turnaji v makedonském Ohridu má za sebou reprezentace Gruzie, soupeř Čechů v kvalifikaci ME. Rakousko zdolala v prodloužení 78-74, když ji táhlo trio Metreveli (20), Pachulia (17 a 9 doskoků) a Sanikidze (15), s domácím celkem naopak prohrála jasně 55-85 (Pachulia 12, Tsintsadze a Ležava po 11). Další soupeř lvů v kvalifikaci, tým Maďarska, se se zlou potázal doma, kde nestačil na slovenské sousedy (77-80). Ty nejvíc potáhl nový rozehrávač euroligového Bayernu Anton Gavel 20 body. Ten se s týmem připravuje, ale stále není jasné, zda bude moct do kvalifikace zasáhnout. Loni totiž získal německý pas a přišel tak o možnost reprezentovat Slovensko. Vedení národního týmu se však pro něj snaží vyjednat výjimku. Za poražené Maďarsko Toth zajistil 20 bodů a Wittmann 16. Maďarský tým vzápětí soupeři porážku oplatil, když (opět na domácí půdě) vyhrál 79-65.

20.07.2014: Češky U18 přenášejí 1 výhru

Lvicím U18 se zatím daří na 16členném A-divizním ME, když základní skupinou prosvištěly jako druhé nejlepší s bilancí 2-1 (1. Itálie, 3. Portugalsko 1-2, 4. Švédsko 0-3), a to po porážce s Itálií 60-70 (duel rozhodla v závěru obrana soupeře, Češky dominovaly na doskoku 41-26, ale ztratily 29 míčů, z nichž Italky měly 21 zisků, nejvíc bodů Mainclová (11, 9 doskoků) s Mircovou (9)), šťastné výhře 60-59 nad domácím Portugalskem (Beránková 16, Šípová 11 a 7 doskoků, Kracíková 10, Češky byly o 9 bodů lepší z trestné čáry a měly 21 útočných doskoků) a rozdrcení Švédska 75-46 (Kracíková 18 a 9 doskoků, Beránková 14, Mainclová 10 a 6 doskoků, lvice byly o 10 bodů lepší z dvojek, o 18 z trojek a ztratily pouhých 7 míčů oproti 22 soupeře). Neuvěřitelný byl závěr duelu s Portugalskem: ač se konečné skore nepohnulo poslední 2,5 minuty, domácí hráčka Bernardeco se v závěrečném útoku vůbec nesnažila o střelu a po zaznění koncové sirény se chvíli i radovala z vítězství, než zjistila, že se věci mají trochu jinak. Tak znělo oficiální resumé na webu FIBA Europe. Podle informací z českého tábora se však radovala jen proto, že věřila, že spoluhráčka, na niž v posledních vteřinách nasměrovala příhru, byla faulována a bude házet trestné hody. Český tým pro ME posílila jako jediná hráčka z úspěšné sestavy U17 Tereza Šípová, na pivotu pak operuje sestra Jana Veselého Hana. Celek kouče Jiřího Bárty nyní čeká osmifinálová skupina F, v níž jsou dále Španělsko (přenáší si bilanci 2-0), Itálie (2-0), Chorvatsko (1-1), Portugalsko (0-2) a Nizozemsko (0-2).

20.07.2014: Veselý do Fenerbahce?

Podle některých tureckých i dalších evropských serverů se Jan Veselý dohodl na smlouvě na 2+1 rok s euroligovým Fenerbahce Istanbul. Tým tureckých mistrů vede legendární kouč Željko Obradovič a v létě zatím posiloval nebývalým způsobem, když si přivedl hned pět nových guardů: euroligového top skórera Maccabi Tel Aviv Rickyho Hickmana, MVP VTB ligy i Eurocupu Andrewa Goudelocka, Rising Star Euroligy Bogdana Bogdanoviče a dále Cana Altintiga a Serhata Cetina.

19.07.2014: Druhý zápas s těsnou porážkou

19.7. Odvetný přípravný duel ve Walbrzychu s domácími Poláky už se českým reprezentantům k vítězství dotáhnout nepodařilo. Po poločase 29-44 podlehli 73-75. Opět byli aktivnější z trestných hodů (26/17 ku 18/9), ale zaostali v bodech z druhých šancí (6-16) i z trojek (18/6 ku 21/10). V základu byli Welsch, Palyza, Muirhead, Bartoň a Švrdlík. Na lavičce už - stejně jako v prvním utkání s Polskem - seděl rozehrávač Satoranský, který však ani tentokrát do zápasu nezasáhl, v čemž jej dnes napodobil Hruban. V sestavě v obou utkáních chyběl playmaker Číž, další point guard Šiřina odehrál 15 a 9 minut. Ve druhém utkání byli nejproduktivnějšími střelci Pumprla (15), Muirhead (12 a 7 doskoků, nejvíc z týmu), Auda (11), Balvín (11) a Welsch (10). Nejvíc v plusu byli Švrdlík (+17) s Audou (+12). Za soupeře se prosadili především Michalak (15) a Hrycaniuk (14). Zajímavostí je, že oproti vzájemnému duelu na loňském ME v polské sestavě chybělo hned 8 hráčů (Gortat, Lampe, Kelati, Szubarga, Koszarek, Chyliňski, Ponitka, Ignerski), kteří se tehdy proti lvům postarali o 57 z 68 bodů.

19.07.2014: Češi U20 udrželi loď nad hladinou

Skvělá představení tria Feštr (24 bodů, trojky 7/4), Slanina (21 bodů, 9F+, TH 15/11), Peterka (21 bodů, trojky 4/3) uchovala v duelu se Švédy o 17.-20. místo českému týmu naději na záchranu divize A na ME U20. Výtečný výkon přihodil i forward Křivánek, který měl 5 bodů, 11 doskoků a +33 v plus/minus. O vítězství 81-58 rozhodla třetí čtvrtina (23-9) a vůbec celý druhý poločas (40-17). Lvi si nejvíc pomohli z trestné čáry (TH 24/18 ku 15/8) a z trojek (19/9 ku 22/2). V neděli je čeká zápas o konečné 17. místo, jež by znamenalo záchranu divize A. Soupeřem však bude Černá Hora, jež Čechy skolila o 14 bodů v základní skupině.

18.07.2014: První lup mají lvi z Polska

O plných 35 bodů lepší obrana než v první přípravě v Rakousku nasměrovala reprezentaci mužů k vítězství 70-65 v Polsku, u níž už pěti body asistoval i křídelník Pumprla. Češi byli lepší na doskoku (36-29), aktivněji hráli do koše (TH 26/16 ku 19/10) a z trojkoviště zaostali jen o jeden úspěšný projektil (6-7). Klíčem k zápasu byl přelom třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy lvi nedovolili domácím téměř pět minut skórovat a sami šňůrou 14:0 odskočili do výrazného vedení. Jejich prapor tu držel především power forward Kamil Švrdlík, který zaznamenal 10 bodů v řadě a nakonec vyšplhal až na 19 bodů, k nimž přidal i 8 doskoků. "Pěkně jsem se u toho zadýchal. Většina z těch 10 bodů totiž byla z rychlého protiútoku," usmíval se po utkání Švrdlík, jemuž vyhovovala spolupráce s další "čtyřkou" Patrikem Audou. "On hraje víceméně zvenku. Na to jsem zvyklý z Prostějova, kde jsme takhle hráli s Ondrou Kohoutem. Nepřetahujeme se tak o stejný prostor pod košem." Poláci ovšem ani později nic nevzdali a postupně se přiblížili až na tři body. Dál už je ale lvi nepustili. "Naše výhoda v této sestavě, když zrovna nebyl na hřišti Ondra Balvín, je, že jsme sice menší, ale většinou rychlejší než soupeři na stejných postech. Když hrajeme rychle a nebojíme se zakončovat proti podkošovým hráčům, tak to jde. Navíc Poláci neměli tak dominantního pivota, jakým byl rakouský centr Mahalbašič. Pod košem sice měli dobré hráče, ale nehráli vše přes ně," všiml si Švrdlík, který se zastavil i u zlepšené obrany. "Budeme spíš chtít stavět na defenzivě. Na to, abychom soupeře přestříleli a každý zápas dávali 100 bodů, asi nyní nemáme." Druhým top střelcem celku byl křídelník Muirhead (11), třetím další forward Welsch (10) a čtvrtým Auda (8). Soupeř se opíral o Waczyňskiho (13), Karnowskiho a ex-prostějovského rozehrávače Skibniewskiho (oba po 10).

18.07.2014: Bilbao končí v ACB!

Bilbao Basket z ekonomických důvodů odpískalo své další působení v ACB. Klub se s vážnými finančními problémy potýkal už v minulé sezoně, kdy čelil stávce hráčů týmu. Tehdy ještě situaci zachránil, nyní už však byly dluhy ve výši několika milionů eur neudržitelné.

18.07.2014: Gruzie zapsala přípravnou výhru

Gruzínci, soupeři Čechů v kvalifikaci ME, v přípravě v makedonském Ohridu skolili Rumunsko 83-71. Po 12 bodech vysázel kvartet Metreveli, Pachulia, Tsintsadze a Sharabidze.

18.07.2014: Španělská sestava pro SP

Kouč Španělů Juan Antonio Orenga ve velkém předstihu nominoval finální dvanáctku pro Světový pohár, v níž opět chybí Nikola Mirotič, naopak se vrací Serge Ibaka. A tady už jsou nominovaní: Ricky Rubio, Jose Manuel Calderon, Sergio Rodriguez, Sergio Llull, Juan Carlos Navarro, Rudy Fernandez, Alex Abrines, Victor Claver, Pau Gasol, Marc Gasol, Felipe Reyes a Serge Ibaka.

Archiv starších novinek >>
Aktuální číslo magazínu.

Titulní strana BASKETMAG.CZ
Aktuální číslo BASKET magazínu


Kontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS