Jan, David, Charles, Acie a MS U19 v novém Magu

Ta věta olympijské vítězky v gymnastice Mary Lou Retten je jednou z těch vůbec nejkrásnějších ze světa sportu. Zní: "Na trofeje usedá prach, ale zážitky, ty přetrvají věky." A právě tohle by před mistrovstvím světa do 19 let v Praze měli mít hodně na paměti mladí čeští lvi, kteří jsou téměř předurčení k tomu odnést si z turnaje ty nejoriginálnější zážitky z těch člověku dostupných.

Jistě, i na Češích bude ležet tlak, protože doma nechtějí zklamat a touží naplnit nemalý cíl v podobě postupu do čtvrtfinále. Není to však tlak absolutní, protože dobytí hlavní trofeje nebo některé z medailí objektivně nikdo z tuzemských fanoušků neočekává, nebo minimálně nepožaduje.

Vložit veškerou energii a sílu do boje i o to nejvyšší umístění přesto stojí za to i pro tyhle mladé kluky. Každý zápas se bude hrát jen na 40 minut, nepůjde o sérii, kde by favorit měl šanci jedno dvě zaváhání napravit a zamaskovat. Stát se prostě může leccos a všichni vědí, co se za poslední dekádu v Brně, Karlových Varech a Pardubicích různým lvům a lvicím podařilo za zázraky. I dvanáctka rytířů, vyvolených pro historicky první mužské MS na české půdě, bude mít právo o jednom takovém zázraku snít. A na cestě k němu zažít něco, co nikdy žádný nános prachu nezakryje. A co jim dá důvod se ještě po spoustě let společně scházet a vzpomínat...


I o tomhle někteří z nich hovoří na stránkách nového vydání Basketmagu, které vám nyní představujeme.


ÚDERNĚ V HESLECH

MS U19: PRŮLOM PRO ČESKO

VESELÝ O TOM, CO VÍ JEN ON


JELÍNKOVA HVĚZDNÁ TREFA

BARKLEYMU STAČÍ 30 VTEŘIN


PUMPRLA: JAK SE BRÁNÍ RUDY

LAW: ZÁKON ZLOMENÉ RUKY


ME: CO ČECHY ČEKÁ V CELJE?

ORLI: JAK SE LÉTÁ K ZÁZRAKU


VÍTE, CO JE DRAFT COMBINE?

ŠAMPIONI DOROSTU A MINI


JE TU NOVÁ EUROTOUR 3X3

MVP ŽBL: MORMONKA BRO!


PROČ SE ROZEŠLY ČSF A ČBF?

POSTER: CARMELO ANTHONYBEST OF Z ČÍSLA

DŘÍT NA KREV

"Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že už bych se na to vykašlal," přiznal hned na začátku velkého interview pro Basketmag třetí Čech v nejlepší lize světa. Ve druhé sezoně v NBA, o níž se vždy hovoří jako o zlomové, nastoupil jen do 51 zápasů, v nichž v průměru zapisoval 2,5 bodu a 2,4 doskoku za necelých 12 minut. To je zřetelný pokles oproti nováčkovskému roku s 4,7 bodu a 4,4 doskoku za 19 minut. Jan Veselý však ví, že vzdát se dobrovolně místenky v nejvyšším patře světového basketbalu, již má v kapse jen 450 hráčů celé planety, jednoduše není možné. "Už jen být tam je obrovský úspěch. A zůstat v NBA, udržet se tam, je super věc."HLAS NBA

Brutálně upřímný, zábavný. Se stejnou lehkostí, s jakou si dělá šoufky z druhých, dokáže shodit i sám sebe. Už dvanáct let takhle za mikrofonem televizní stanice TNT baví padesátiletá legenda Charles Barkley basketbalové obecenstvo. A za tu dobu se stal skutečným hlasem NBA. Neotřelým, nenapodobitelným, kritickým i uznalým. Obtloustlý holohlavý chlapík s knírkem získal coby komentátor snad ještě větší věhlas než za hráčských let. Svědčí o tom i druhá cena EMMY, kterou v dubnu dostal. Sir Charles je skutečnou hvězdou americké popkultury a nejzábavnějším sportovním komentátorem Severní Ameriky.

TURNAJ VŠECH DOB

Snad každému sportujícímu klukovi se o tom někdy zdálo - že hraje finále mistrovství světa nebo aspoň velký zápas za reprezentaci. Ten sen ale vždycky tak rychle skončil. Dvanáctka vyvolených mladých Čechů, jež zasvětila svůj život oranžovému míči, však 27. června všechny sny promění v realitu. Ten den odstartuje v Praze největší basketbalový turnaj v dějinách této země - světový šampionát do 19 let, který je vůbec první mužskou celoplanetární akcí na našem území!

ZÁKON ZLOMENÉ RUKY

Slyšte příběh, který v sobě nese tolik podivuhodností a sotva uvěřitelných souvislostí, až se dostaví neodbytný pocit, že jde o marketingový tah. Ale nejde. V hlavní roli Acie Law. Americký král Euroligy.

TURECKÝ PIONÝR

Na letošní 14. březen tenhle 22letý kluk ještě dlouho nezapomene. Do konce poločasu zbývalo 4,2 vteřiny, když se pod vlastním košem zmocnil míče při výhozu soupeřů z Fenerbahce. Pomocí bleskové otočky se zbavil protivníka a na čtyři bouchnutí míče o zem se dostal na půlku. Tam se dvojtaktem vyšrouboval do výšky a vteřinu do sirény vypustil stylovou střelu. Vzápětí ho ohlušil výbuch 10 tisíc hrdel v hledišti Fernando Buesa Areny. Éterem se neslo hromové "Daaaviiiiid!" a syn slavného otce David Jelínek věděl, že lepší kariérní start do Euroligy by si nemohl vysnít.  


CO NA VÁS ČEKÁ DÁL?

Začněme na západní výspě Evropy, kde strávil sezonu křídelník, který hodně ví o tom, jak se hraje proti členovi první pětky Euroligy Rudymu Fernandezovi, a nebál se o to podělit. U Pavla Pumprly je navíc plusem, že má novinářské střevo a ví, co poslat do světa.

A pak tu máme hned trojici ženštin - "Iron" Alenu Hanušovou jako příklad hráčky, co vydrží víc než malé množství zápasů a školních povinností, MVP ŽBL Ambrosii Anderson jako exemplář hráčky budoucnosti, již však není právě snadné koučovat, a Elišku Mircovou jako vyvolenou jednoho ze lvů pro MS U19 Lukáše Feštra a tudíž tu, jež vám o svém drahouškovi také hodně poví.

Dozvíme se i o detailech expedice člena národního týmu do dějiště mistrovství Evropy mužů, kde se leccos podřizuje zvláštnímu gustu - ano, Asiatů.  

Kapitánka Veronika a trenér Lubor představí letošní vizi pro novou smečku lvic, jimž v půli června odstartuje eurošampionát ve Francii.

Popíšeme si také, co se děje ve výzkumném pracovišti v Chicagu při takzvaném Draft Combinu, který někomu může vylepšit vyhlídky na NBA a jinému je nehorázně zhoršit.

Zbyňka Cholevy jsme se zeptali, pomocí jaké magie dostrkal svou zdecimovanou a stále méně početnou jednotku až do Finále NBL. A vy zjistíte, jaká byla letos Pravidla Orlů.

Pokud jste to ještě nezachytili, evropská odnož FIBA v létě rozjíždí Eurotour 3x3 a její německý šéf o ní Basketmagu prozradil to hlavní. Na obou březích jsme se také detailněji zeptali, co vedlo k rozchodu ČSF a ČBF, tedy streetballové a basketbalové federace. A jako každý rok vám nabídneme i souhrn toho nej z republikových finále dorostu a také z festivalů a národních finále všech kategorií minibasketbalu, který chystá další novinku.

A pokud nevíte, co znamená Kobe, nebo by vás zajímal pohled na svatbu Největšího z ptačí perspektivy, pak vás zveme na podívání.

Teď už především
přání dobrých
šampionátů
dámám ve Francii
a chrabrým hochům
v Praze. A vám všem
mnoho sil v boji s
velkou vodou.

Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 06. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2736 x
| Zdroj: Foto: Getty Images


22.11.2014: Pobodaný fanoušek CZ zemřel!

Pětadvacetiletému příznivci CZ Bělehrad Markovi Ivkovičovi se stal osudný údajně interní spor v táboře fanoušků jeho týmu před zápasem 6. kola Euroligy v Istanbulu proti místnímu Galatasarayi. Incident vyvrcholil bodnutím do hrudi Ivkoviče, kterému pak nepomohla ani pětihodinová operace v nemocnici. Do Istanbulu se vydalo zhruba tři sta fanoušků Crvene zvezdy, z nichž prý většině byl odepřen vstup do Abdi Ipekci areny, neboť neměli vstupenky. To však zní podivně vzhledem k tomu, že z kapacity více než 12 tisíc bylo nakonec zaplněno jen něco přes osm tisíc sedaček. Podle srbských i tureckých médií po odepření vstupu rozbíjeli Bělehradští před halou auta a napadali policii i domácí příznivce, kteří je dráždili pro změnu skandováním "Kosovo, Kosovo." Kouč Galatasaraye Ergin Ataman v reakci na dění po zápase prohlásil, že "?do Istanbulu přijelo 300 teroristů bez lístků, kteří napadali naše lidi. Měl jsem možnost vidět, co se před arénou dělo. Měli světlice a napadali i policisty." V tu chvíli však trenér ještě nevěděl, že došlo i k tragické události a druhý den se na Twitteru za svá slova omluvil.

22.11.2014: Klajpeda dál sní. Tři postupují

Výsledky 6. kola Euroligy mužů: SKUPINA A: Kazaň - Efes 67-64, Žalgiris - Real 66-68, Sassari - Nižnij Novgorod 82-89, pořadí: 1. Real (5-1), 2. Efes (4-2), 3. Žalgiris (3-3), 4. Novgorod (3-3), 5. Kazaň (2-4), 6. Sassari (1-5). SKUPINA B: CSKA - Berlín 95-66, Limoges - Tel Aviv 73-79, Malaga - Cedevita Záhřeb 82-73, pořadí: 1. CSKA (6-0, zajištěn postup do TOP 16), 2. Malaga (4-2), 3. Tel Aviv (4-2), 4. Berlín (2-4), 5. Cedevita (1-5), 6. Limoges (1-5). SKUPINA C: Bayern - Barcelona 77-99, Zhořelec - Panathinaikos 69-79, Milán - Fenerbahce 74-80, pořadí: 1. Barcelona (6-0, zajištěn postup), 2. Panathinaikos (4-2), 3. Fenerbahce (4-2), 4. Milán (2-4), 5. Bayern (1-5), 6. Zhořelec (1-5). SKUPINA D: Klajpeda - Vitoria 80-79, Olympiacos - Valencie 77-76, Galatasaray - CZ Bělehrad 110-103 po 2. prodloužení, pořadí: 1. Olympiacos (6-0, zajištěn postup), 2. CZ (3-3), 3. Galatasaray (3-3), 4. Klajpeda (3-3), 5. Vitoria (2-4), 6. Valencie (1-5).

22.11.2014: Výsledky NBA z 21. listopadu

Charlotte - Orlando 100-105, Philadelphia - Phoenix 96-122, Atlanta - Detroit 99-89, Toronto - Milwaukee 124-83, Memphis - Boston 117-100, Minnesota - San Antonio 92-121, Oklahoma - Brooklyn 92-94, Washington - Cleveland 91-78, Dallas - LA Lakers 140-106, Denver - New Orleans 117-97, Golden State - Utah 101-88, Portland - Chicago 105-87.

22.11.2014: Kouč JIP Dušan Bohunický po Nymburku

"Ne, že by to bylo vyloženě zklamání, ale když už jsme byli tak blízko, porážka mrzí. Musím pochválit kluky za nesmírnou energii, kterou do zápasu dali. Během něj nám ještě odpadl Lukáš Kotas, takže to byl další hráč, který chyběl v rotaci. Pro oko diváka i pro mě jsme odehráli dobré situace, co se týče basketu. Budeme se z toho chtít odrazit, abychom s takovou energií hráli proti každému soupeři. Nymburk se snažil tlačit do vnitřního prostoru a my jsme to dokázali bránit. Musím kluky za tento výkon pochválit."

22.11.2014: Kouč Nymburka Kemzura po Pardubicích

"Utekli jsme hrobníkovi z lopaty a jsme za to rádi. Viděli jste, že Pardubice hrály velmi dobře, hodně tlačily. Trefily 13 trojek. Nebyli jsme schopní kontrolovat tempo, když jsme byli nahoře. Možná proto, že nehráli Welsch, Washington nebo Simmons, kteří tempo kontrolovat umí. Raivio hrál celkově dobře, ale postupem času se unavil. Jako tým jsme ztratili soustředění. Nedali jsme několik střel, dělali chyby v obraně, nevyužívali fauly a soupeř se vrátil. V závěru měl velkou šanci vyhrát, ale ubránili jsme jeho poslední útok. Tým jako Pardubice umí být nebezpečný. Říkal jsem hráčům před poslední čtvrtinou, že nezáleží, o kolik bodů vedeme, ale že musíme zůstat soustředění. Pardubice ale hrály hodně rychle a prakticky v jedné minutě se vrátily zpátky. Neodváděli jsme v tu chvíli dobrou práci v obraně a v útoku jsme byli špatně organizovaní. Měli jsme docela štěstí, i když jsme si vyhrát zasloužili."

21.11.2014: Nymburk přežil poslední útok JIP!

O podkošové muže Pospíšila s Kohoutem oslabená pardubická Beksa, která už po jeho odehraných 6 minutách přišla v Nymburce i o křídelníka Kotase (kotník), se přesto nevzdala a 13 trojkami se prostřílela až k poslední akci Sanderse, jež mohla vést k triumfu v dohrávce 5. kola NBL. Playmaker však při nájezdu ztratil rovnováhu, dopustil se ztráty a domácí (5-1) už i přes minuté šestky Rančíka uhájili bodový náskok 86-85. Tím se právě přes JIP (11-3) dostali do ligového čela. Mistr, bez Bendy, Simmonse, Washingtona, jen na lavičce s Welschem a také jen se 3 minutami centra Stutze, který neměl vhodného protivníka, začal zhurta jen na startech obou poločasů. V tom prvním po 5 minutách se třemi ztrátami hostů a 8 body obtížně branitelného Burnse vedl 15-6. Jenže častá střídání, polevení i neobvyklé sestavy jej přibrzdily a na pardubické straně produktivní Sanders (do půle 11) a Pandula (13), který místy obranu svými průniky až školil, větší krvácení zastavili a při příležitostných příspěvcích mládežníků dokormidlovali poločas ke stavu 48-45, hodně díky týmovým trojkám 16/7 a naprosté limitaci ztrát. Po přestávkové promluvě hrubě nespokojeného kouče Kemzury přišla ještě větší, sedmiminutová nymburská vlna. Během ní Burns s už aktivovaným Rančíkem rozmetali obranu JIP, který ztratil tři míče, už po dvou minutách kvůli faulům musel stáhnout Pandulu a už tak hodně oslabený tým si nevěděl rady se zvýšenou agresí a přebíráním nymburské defenzivy. Za stavu 74-54 se zdálo hotovo, ale Půlpán sedmi a Pandula čtyřmi body vrátili při suchu domácích hosty do hry (74-65). Smršť 4 trojek pak znamenala snížení na 86-81 a letargičtí domácí 8 vteřin do konce pustili soupeře až k šanci uchvátit zápas. Radoslav Rančík v rozhovoru s komentátorem zápasu Reném Peškou přiznal, že největším problémem jeho týmu zůstává nekomunikace v defenzivě a bída při bránění 1 na 1. Rančík v utkání zajistil 12 bodů, Raivio přidal 17 a Burns 20. Hosty táhli Pandula (22), Sanders (18, trojky 3/3), Půlpán (15) a Wall (11). Vzhledem ke kádrové situaci byl jejich vítězstvím poměr bodů zpod koše 44-38.

21.11.2014: Na webu i v TV: spisovatel vs. Cedevita

20.11. Bývalý vězeňský bachař a nyní už i spisovatel Joan Plaza povede tento pátek od 20:45 (přenos vysílá web ČT, na stanici ČT Sport poběží re-live od 21:40, repríza v sobotu od 8:30) své muže z Malagy do domácího euroligového souboje 6. kola s Cedevitou Záhřeb, jež zatím senzačně uspěla jen v Tel Avivu. Unicaja zahájila třemi výhrami (včetně úspěchu v Záhřebu), ale pak padla na CSKA a naposledy i doma s Tel Avivem, kdy byl právě Plaza po dvou technických chybách vypoklonkován ze zápasu. Jeho tým vyniká 14 útočnými doskoky na utkání a z vyrovnaného ultra mezinárodního pole střelců vyčnívají jen 12bodový forward Kuzminskas a stejně produktivní guard Toolson. Záhřebský tým se nejvíc opírá o duo guardů Ukiče (15 bodů) a Bosňana Gordiče (12), který je jediným ne-Chorvatem v sestavě kouče Repeši. A teď ještě zpět ke druhému životu Joana Plazy. Toho tak namotivoval úspěch jeho prvního románu, vyprodaného hned ve třech jazycích, že právě nyní poslal do světa další zajímavou story, jež nese název Probrat se včas, a promo jí při uvedení dělal i bývalý ministr školství. Skutečně neobyčejný kouč.

21.11.2014: Asistent Ústí Martin Stavěl po Ostravě

"V první půlce jsme nebyli schopní ubránit vůbec nic, takže v přestávce jsem musel zvednout hlas. Dostat doma 50 bodů za poločas je hrozné. Pak jako kdybychom otočili vypínačem, v obraně jsme dělali, co jsme měli, a z toho vyplynula i sebedůvěra v útoku. Dali jsme pár lehkých košů a protiútoků a jsem rád, že jsme ukázali i morálku."

21.11.2014: Kouč NH Dušan Medvecký po Ústí

"Byl to zápas rozdílných poločasů. My jsme velice dobře začali, plnili jsme, co jsme chtěli, a měli dobrý pohyb míče. Na druhé straně jsme ale dostali pár hloupých košů, hlavně po spolupráci Čarneckého s dlouhými. Měli jsme do poločasu vést o víc a druhá půlka by byla úplně jiná. V pauze jsme si řekli, že pokud dostaneme pod 80 bodů, neměli bychom prohrát, což se potvrdilo. Pak jsme ale byli ustrašení a zbabělí v útoku a největším důvodem porážky je 46 bodů obdržených v druhé půlce. Nechali jsme Ústí rozstřílet a pak je těžké s ním hrát. Jsem tak velice nespokojen s obranou v druhém poločase."

21.11.2014: Týmy z NBL v poháru nezaváhaly

Výsledky 3. kola Českého poháru mužů: Plzeň - Sluneta Ústí 61-81, Litoměřice - BK Děčín 56-99, Horejsek Děčín - Geosan Kolín 45-108, Horní Počernice - BK JIP Pardubice 50-111, Kroměříž - Lions Jindřichův Hradec 58-107, Holice - Ariete Prostějov 52-97, Šlapanice - NH Ostrava 54-101, Šumperk - Mmcité Brno 55-105, Vyšehrad - Hradec Králové 51-89, Hladnov - Opava 64-93, JBC Brno - Qanto Svitavy 70-94.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS