Jan, David, Charles, Acie a MS U19 v novém Magu

Ta věta olympijské vítězky v gymnastice Mary Lou Retten je jednou z těch vůbec nejkrásnějších ze světa sportu. Zní: "Na trofeje usedá prach, ale zážitky, ty přetrvají věky." A právě tohle by před mistrovstvím světa do 19 let v Praze měli mít hodně na paměti mladí čeští lvi, kteří jsou téměř předurčení k tomu odnést si z turnaje ty nejoriginálnější zážitky z těch člověku dostupných.

Jistě, i na Češích bude ležet tlak, protože doma nechtějí zklamat a touží naplnit nemalý cíl v podobě postupu do čtvrtfinále. Není to však tlak absolutní, protože dobytí hlavní trofeje nebo některé z medailí objektivně nikdo z tuzemských fanoušků neočekává, nebo minimálně nepožaduje.

Vložit veškerou energii a sílu do boje i o to nejvyšší umístění přesto stojí za to i pro tyhle mladé kluky. Každý zápas se bude hrát jen na 40 minut, nepůjde o sérii, kde by favorit měl šanci jedno dvě zaváhání napravit a zamaskovat. Stát se prostě může leccos a všichni vědí, co se za poslední dekádu v Brně, Karlových Varech a Pardubicích různým lvům a lvicím podařilo za zázraky. I dvanáctka rytířů, vyvolených pro historicky první mužské MS na české půdě, bude mít právo o jednom takovém zázraku snít. A na cestě k němu zažít něco, co nikdy žádný nános prachu nezakryje. A co jim dá důvod se ještě po spoustě let společně scházet a vzpomínat...


I o tomhle někteří z nich hovoří na stránkách nového vydání Basketmagu, které vám nyní představujeme.


ÚDERNĚ V HESLECH

MS U19: PRŮLOM PRO ČESKO

VESELÝ O TOM, CO VÍ JEN ON


JELÍNKOVA HVĚZDNÁ TREFA

BARKLEYMU STAČÍ 30 VTEŘIN


PUMPRLA: JAK SE BRÁNÍ RUDY

LAW: ZÁKON ZLOMENÉ RUKY


ME: CO ČECHY ČEKÁ V CELJE?

ORLI: JAK SE LÉTÁ K ZÁZRAKU


VÍTE, CO JE DRAFT COMBINE?

ŠAMPIONI DOROSTU A MINI


JE TU NOVÁ EUROTOUR 3X3

MVP ŽBL: MORMONKA BRO!


PROČ SE ROZEŠLY ČSF A ČBF?

POSTER: CARMELO ANTHONYBEST OF Z ČÍSLA

DŘÍT NA KREV

"Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že už bych se na to vykašlal," přiznal hned na začátku velkého interview pro Basketmag třetí Čech v nejlepší lize světa. Ve druhé sezoně v NBA, o níž se vždy hovoří jako o zlomové, nastoupil jen do 51 zápasů, v nichž v průměru zapisoval 2,5 bodu a 2,4 doskoku za necelých 12 minut. To je zřetelný pokles oproti nováčkovskému roku s 4,7 bodu a 4,4 doskoku za 19 minut. Jan Veselý však ví, že vzdát se dobrovolně místenky v nejvyšším patře světového basketbalu, již má v kapse jen 450 hráčů celé planety, jednoduše není možné. "Už jen být tam je obrovský úspěch. A zůstat v NBA, udržet se tam, je super věc."HLAS NBA

Brutálně upřímný, zábavný. Se stejnou lehkostí, s jakou si dělá šoufky z druhých, dokáže shodit i sám sebe. Už dvanáct let takhle za mikrofonem televizní stanice TNT baví padesátiletá legenda Charles Barkley basketbalové obecenstvo. A za tu dobu se stal skutečným hlasem NBA. Neotřelým, nenapodobitelným, kritickým i uznalým. Obtloustlý holohlavý chlapík s knírkem získal coby komentátor snad ještě větší věhlas než za hráčských let. Svědčí o tom i druhá cena EMMY, kterou v dubnu dostal. Sir Charles je skutečnou hvězdou americké popkultury a nejzábavnějším sportovním komentátorem Severní Ameriky.

TURNAJ VŠECH DOB

Snad každému sportujícímu klukovi se o tom někdy zdálo - že hraje finále mistrovství světa nebo aspoň velký zápas za reprezentaci. Ten sen ale vždycky tak rychle skončil. Dvanáctka vyvolených mladých Čechů, jež zasvětila svůj život oranžovému míči, však 27. června všechny sny promění v realitu. Ten den odstartuje v Praze největší basketbalový turnaj v dějinách této země - světový šampionát do 19 let, který je vůbec první mužskou celoplanetární akcí na našem území!

ZÁKON ZLOMENÉ RUKY

Slyšte příběh, který v sobě nese tolik podivuhodností a sotva uvěřitelných souvislostí, až se dostaví neodbytný pocit, že jde o marketingový tah. Ale nejde. V hlavní roli Acie Law. Americký král Euroligy.

TURECKÝ PIONÝR

Na letošní 14. březen tenhle 22letý kluk ještě dlouho nezapomene. Do konce poločasu zbývalo 4,2 vteřiny, když se pod vlastním košem zmocnil míče při výhozu soupeřů z Fenerbahce. Pomocí bleskové otočky se zbavil protivníka a na čtyři bouchnutí míče o zem se dostal na půlku. Tam se dvojtaktem vyšrouboval do výšky a vteřinu do sirény vypustil stylovou střelu. Vzápětí ho ohlušil výbuch 10 tisíc hrdel v hledišti Fernando Buesa Areny. Éterem se neslo hromové "Daaaviiiiid!" a syn slavného otce David Jelínek věděl, že lepší kariérní start do Euroligy by si nemohl vysnít.  


CO NA VÁS ČEKÁ DÁL?

Začněme na západní výspě Evropy, kde strávil sezonu křídelník, který hodně ví o tom, jak se hraje proti členovi první pětky Euroligy Rudymu Fernandezovi, a nebál se o to podělit. U Pavla Pumprly je navíc plusem, že má novinářské střevo a ví, co poslat do světa.

A pak tu máme hned trojici ženštin - "Iron" Alenu Hanušovou jako příklad hráčky, co vydrží víc než malé množství zápasů a školních povinností, MVP ŽBL Ambrosii Anderson jako exemplář hráčky budoucnosti, již však není právě snadné koučovat, a Elišku Mircovou jako vyvolenou jednoho ze lvů pro MS U19 Lukáše Feštra a tudíž tu, jež vám o svém drahouškovi také hodně poví.

Dozvíme se i o detailech expedice člena národního týmu do dějiště mistrovství Evropy mužů, kde se leccos podřizuje zvláštnímu gustu - ano, Asiatů.  

Kapitánka Veronika a trenér Lubor představí letošní vizi pro novou smečku lvic, jimž v půli června odstartuje eurošampionát ve Francii.

Popíšeme si také, co se děje ve výzkumném pracovišti v Chicagu při takzvaném Draft Combinu, který někomu může vylepšit vyhlídky na NBA a jinému je nehorázně zhoršit.

Zbyňka Cholevy jsme se zeptali, pomocí jaké magie dostrkal svou zdecimovanou a stále méně početnou jednotku až do Finále NBL. A vy zjistíte, jaká byla letos Pravidla Orlů.

Pokud jste to ještě nezachytili, evropská odnož FIBA v létě rozjíždí Eurotour 3x3 a její německý šéf o ní Basketmagu prozradil to hlavní. Na obou březích jsme se také detailněji zeptali, co vedlo k rozchodu ČSF a ČBF, tedy streetballové a basketbalové federace. A jako každý rok vám nabídneme i souhrn toho nej z republikových finále dorostu a také z festivalů a národních finále všech kategorií minibasketbalu, který chystá další novinku.

A pokud nevíte, co znamená Kobe, nebo by vás zajímal pohled na svatbu Největšího z ptačí perspektivy, pak vás zveme na podívání.

Teď už především
přání dobrých
šampionátů
dámám ve Francii
a chrabrým hochům
v Praze. A vám všem
mnoho sil v boji s
velkou vodou.

Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 06. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2534 x
| Zdroj: Foto: Getty Images
Reklama

Reklama


Reklama
01.09.2014: Národní lvice stále neporaženy

Češky v přípravě na MS postoupily k aklimatizačnímu turnaji v Ankaře, kde na úvod složily pátý tým Evropy Bělorusko 59-51 (Elhotová 20, Vítečková 14, doskoky 38-28). Po famózním úvodu 27-7, kdy z precizní obrany vyrážely do brejků a k tomu přidávaly i distanční trefy, vyšplhaly až k poločasovému vedení 38-20. Nezastavil je ani celoplošný presink a 16 body při budování trháku nejvíc zazářila Elhotová. "Z první půlky jsem měla pocit, jako by si obě družstva přišla jen tak zahrát. Oproti ostatním zápasům, kdy jsme hrály proti týmům, co praktikují fyzičtější basket, to bylo skoro tréninkové tempo," překvapilo Evu Vítečkovou. V druhé půli ale soupeřky zaktivizovala Levčenka, která už na začátku třetí čtvrtky zkompletovala double-double (na konci 19 bodů, 16 doskoků), a lvice pod tlakem obrany i velkého množství nepřesností náskok postupně ztrácely. Když se však smrskl na 5 bodů, podržela tým Vítečková a 9 body jej uklidnila. "Bělorusky nehrály to, na co mají. Oproti předchozím rokům jim chybí dvě důležité podkošové hráčky. Bylo jasné, že v poločase dostanou seřváno od trenéra. Taky přišly ze šatny pozdě, začaly hrát tvrději a dařila se jim střelba. My tak nesmíme povolit, ani když vedeme o tolik bodů," zdůraznila Vítečková. Kouč Lubor Blažek dodal: "Na hráčkách byla vidět únava, která se projevila především ve druhém poločase. Ten první byl dobrý, útočně i obranně."

01.09.2014: Vstupenkový rekord dějin Vlků

Minnesota Timberwolves letos už podesáté v řadě chyběli v play-off NBA a navíc vyměnili do Clevelandu i hlavní hvězdu týmu Kevina Lovea, přesto čerstvě zaznamenali rekordní týden v prodeji lístků, což obnáší víc než tři stovky prodaných celosezonních permanentek. Tak by to mělo vypadat - hvězda nehvězda, "show must go on".

01.09.2014: Srbové cítili křivdu

Francouz Joffrey Lauvergne, který po získaném faulu svou šestkou vteřinu před koncem rozhodl na SP souboj se Srbskem, férově přiznal, že nebyl faulován. Pro poražené byla tahle porážka hořká i proto, že Lauvergne hrál poslední dvě sezony za Partizan Bělehrad. Za Srby promluvil po zápase Miroslav Raduljica, který v rodném jazyce prohlásil, že by nebyl objektivní a novináři by se měli na situaci zeptat Lauvergneho nebo rozhodčích. To trenér Saša Djordjevič si servítky nebral a vzkázal: "Každý chybný výrok v zápase šel proti nám."

01.09.2014: X-faktor se přiznal

Stal se nečekaným hrdinou dvou kvalifikačních bitev. Chybělo však málo, aby byl hrdinou velesmutným. Pavel Houška se na nymburském webu přiznal, že v samém závěru posledního duelu v Maďarsku se mylně domníval, že při rozdílu o 16, který tehdy ve skore byl, už postupuje soupeř, a proto po pasu Balvína místo držení času zvedl střelu téměř z trojky. A trefil. Minout, stačilo by bývalo domácím k postupu během pěti posledních vteřin docílit jediné šestky. To se jim i povedlo, jenže Houška mezitím srazil rozdíl na 14. I takové momenty rozhodují o osudu velkých zápasů a v tomto případě i o osudu celé kvalifikace.

01.09.2014: Kadeti svou jízdu nedotáhli

Jediná trojka z 23 pokusů a na hlavu prohraný doskok (39-60). To byly hlavní elementy porážky Čechů (60-84, Nábělek a Váňa 10) v duelu s Anglií o třetí místo na B-divizním ME kadetů. Tento výsledek znamená, že do elitní divize míří soupeř a mladí lvi budou muset zabojovat o návrat mezi evropskou smetánku zase za rok a věřit, že třetí pokus už bude úspěšný.

01.09.2014: Turci se proztráceli k debaklu

Třicet minut dokázali držet hráči Turecka favorita z USA ve druhém duelu SP v obavách (60-66), aby poté docela odešli a padli 77-98. Jejich problémem No.1 bylo děsivých 28 ztrát (13 do půle, USA celkem 12), jimiž postupně stále víc nabíjeli soupeři do jeho smrtících brejků. Když navíc obhájci přidali nějakou tu trojku (celkem 8) a útočný doskok (do půle pouhé 3, nakonec 10) i vynucenou šestku (do půle 5/3, na konci 19/12), trvalý tlak v obraně se soustavou bloků je dovedl k vysoké výhře. Poločas, který vyhráli 40-35, přitom Turkům až na ztráty jejich herní plán skvěle vycházel. Ve vydatně si vypomáhající zóně nutili Američany do spíš míjených trojek (první čtvrtina 9/1), nedávali jim střelecké fauly, vládli na doskoku (21-12) a i přes řadu ztrát udrželi na uzdě soupeřovu přechodovou hru. Lídr USA Harden měl v poločase 4 body a 3 fauly, vracející se rozehrávač Rose bod, 0 asistencí a -7 v plus/minus a top skórer z přípravy, centr Davis, nedal ani bod. V extrémně zpomaleném útoku, maximálně využívajícím 24vteřinový limit, soustředili Turci (využili až 10členné rotace) hru pod koš na své obry a do půle měli trestnou bilanci 18/13 ze 14 získaných faulů. Obhájce však o půli provedl řadu vylepšení hry, urychlil přechod, přidal útočný doskok a Turkům zbytečně nedával šestky. Ti sice po 5 trojkách za 7 minut třetí čtvrtiny vedli 51-45, ale od té doby jim pšenka v zápase se spoustou odpískaných kroků kvést přestala. Zejména když turbo zapnul nejlepší hráč zápasu Faried (22) a jeho podkošový kolega Davis (11 bodů po čtyřech minutách 3. čtvrtiny a celkem 19).

01.09.2014: Druhý hrací den SP mužů

SKUPINA A: Srbsko - Francie 73-74, Brazílie - Írán 79-50, Španělsko - Egypt 91-54, pořadí: 1. Španělsko (2-0), 2. Brazílie (2-0), 3. Srbsko (1-1), 4. Francie (1-1), 5. Egypt (0-2), 6. Írán (0-2). SKUPINA B: Argentina - Chorvatsko 85-90, Senegal - Portoriko 82-75, Filipíny - Řecko 70-82, pořadí: 1. Řecko (2-0), 2. Chorvatsko (2-0), 3. Argentina (1-1), 4. Senegal (1-1), 5. Filipíny (0-2), 6. Portoriko (0-2). SKUPINA C: Dominikánský republika - Nový Zéland 76-63, Finsko - Ukrajina 81-76, Turecko - USA 77-98, pořadí: 1. USA (2-0), 2. Ukrajina (1-1), 3. Dominikánská republika (1-1), 4. Turecko (1-1), 5. Finsko (1-1), 6. Nový Zéland (0-2). SKUPINA D: Korea - Austrálie 55-89, Slovinsko - Mexiko 89-68, Litva - Angola 75-62, pořadí: 1. Slovinsko (2-0), 2. Litva (2-0), 3. Austrálie (1-1), 4. Angola (1-1), 5. Mexiko (0-2), 6. Korea (0-2).

31.08.2014: První hrací den SP mužů

SKUPINA A: Egypt - Srbsko 64-85, Francie - Brazílie 63-65, Írán - Španělsko. SKUPINA B: Chorvatsko - Filipíny 81-78 po prodloužení, Portoriko - Argentina 75-98, Řecko - Senegal 87-64. SKUPINA C: Ukrajina - Dominikánská republika 72-62, Nový Zéland - Turecko 73-76, USA - Finsko 114-55. SKUPINA D: Angola - Korea 80-69, Austrálie - Slovinsko 80-90, Mexiko - Litva 74-87.

30.08.2014: Ještě jedna šance kadetů!

30.8. Repre kadetů postoupila na B-divizním ME do závěrečné fáze. Ve čtyřčlenné skupině o 1.-8. místo skolila Rakušany 62-39 (Váňa 17, Hartig 14) a padla s Černou Horou 49-70 (Váňa 11), což jí vyneslo druhé místo s bilancí 2-1 a postup do pátečního semifinále. V něm mladí lvi podlehli Izraelcům 63-76 (Kozák 15, Hartig 12, tým 20 ztrát) a dnes je čeká duel s Anglií o třetí postupové místo. V případě úspěchu by všechny lví mládežnické reprezentace měly v držení divizi A, k tomu ženy jako šestý celek Evropy budou už za pár týdnů válčit na MS a muži čerstvě postoupili na ME.

29.08.2014: Satoranský s Barcou do Asie

Rozehrávač Tomáš Satoranský se na začátku října vydá s Barcelonou do čínského města Chang-čou a také do Tchaj-peje, metropole Tchaj-wanu. Během týdenního turné tým sehraje dvě utkání: 7. října v Chan-čou s místním účastníkem čínské ligy (Lions) v hale pro pět tisíc lidí a 11. října v Tchaj-peji znovu s lokálním týmem v aréně pro 15 tisíc diváků. Mimo zápasy na Barcelonu čeká řada setkání s médii a sponzory, otevřený trénink, návštěva univerzity v Chang-čou a také akce pro děti.

29.08.2014: MarShon Brooks to řekl

Nový spoluhráč Martina Peterky v Miláně MarShon Brooks je prý nadšený z možnosti evropského super angažmá. Podle jeho slov mu umožní se herně zlepšovat, což v NBA není kvůli téměř žádnému času na trénink možné.

29.08.2014: Noví rekordmani z Islandu

Island a jeho basketbal zažil ve středu velký den. Nejenže se jeho mužská reprezentace vůbec poprvé kvalifikovala na ME, ale zároveň jde o populačně nejmenší zemi, která kdy Eurobasket bude hrát. Na Islandu žije pouhých 325 tisíc lidí. Dosavadními rekordmany byli podle FIBA Lucemburčané, účastníci ME 1946, kterých je nyní 537 tisíc. Nicméně rok po druhé světové válce jich v zemi žilo pouze 286 tisíc. Takže v případě Islanďanů jde o rekord s hvězdičkou.

29.08.2014: FIBA má nového šéfa

Delegáti ze 116 národních federací zvolili na Světovém kongresu FIBA nového prezidenta Světové basketbalové federace. Stal se jím Argentinec Horacio Muratore.

29.08.2014: Nymburk oficiálně v ŽBL

Akciová společnost Basketball Nymburk získala od pražského klubu DSK Basketball licenci na ŽBL. Celek založený a koučovaný Danem Kuruczem už v minulé sezoně hrál v nymburském Sportovním centru své domácí zápasy ŽBL a nyní tak s polabským městem splyne naplno. Jeho letošní ambice budou mířit až k účasti v play-off. Oporami týmu budou dlouholetá reprezentantka Veronika Bortelová, slovenská reprezentantka Darina Mišurová, dále Petra Reisingerová, Alena Huňková nebo členka reprezentace U20 Naďa Salačová. V nejbližší době by měly tým posílit ještě dvě až tři hráčky ze zahraničí. Nymburské odchovankyně bude v sestavě zastupovat Monika Hamplová.

28.08.2014: Kompletní pole účastníků ME

Na ME 2015 mužů postoupilo z kvalifikace následujících 13 celků: jako vítězové sedmi skupin Belgie, Bosna, Izrael, Lotyšsko, Gruzie, Itálie a Polsko, z druhých míst pak půltucet Česko (nakonec pátý nejlepší tým z druhých míst, kde až na Makedonii (3-1) měly všechny celky zápasovou bilanci 2-2), Makedonie, Německo, Island (historicky první účast), Nizozemsko (první účast od roku 1989) a Rusko. Černý Petr tak zůstal v rukou Rumunska. Desítka dalších celků pro ME byla dána už předem a byly to Chorvatsko, Finsko, Francie, Řecko, Litva, Srbsko, Slovinsko, Španělsko, Turecko a Ukrajina. 24. účastníkem bude Estonsko, jež loni vyhrálo první fázi kvalifikace.

28.08.2014: I Srbky byly přemoženy

Reprezentace žen na přípravném turnaji v Karlových Varech uspěla i ve druhém duelu, když porazila Srbsko, tedy čtvrtý tým posledního ME, 77-68 (Veselá 15, Burgrová 14, Vítečková 12, Elhotová 11, trestné hody 38/28 - 21/14). Podobně jako proti Koreji vyšel Češkám vstup, ale situaci si zkomplikovaly ve druhé čtvrtině. Celé utkání bylo skore velmi vyrovnané, českému výběru se podařilo odskočit na pět bodů až v závěru třetí čtvrtiny, která však byla na body velmi chudá (9-12). Do poslední fáze hry vstoupily lépe Srbky, jimž se dařilo zejména doskakovat míče pod oběma koši. Dotáhly se na rozdíl jediného bodu, ale Češky ukázaly bojovnost a týmového ducha a v koncovce na palubovce dominovaly. "S výsledkem a některými úseky hry bych mohl být spokojený, ale stále máme problémy s tvrdostí v obraně. Na tom před MS musíme ještě zapracovat. Už dávno je totiž basketbal kontaktním sportem," řekl trenér Lubor Blažek. "Těší mě ale, že družstvo bojovalo více než s Koreou a věřím, že chuť do basketu začne přicházet." Ve druhém utkání druhého dne Korea skolila Kanadu 56-53.

Archiv starších novinek >>
Aktuální číslo magazínu.

Titulní strana BASKETMAG.CZ
Aktuální číslo BASKET magazínu


Kontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS