Jan, David, Charles, Acie a MS U19 v novém Magu

Ta věta olympijské vítězky v gymnastice Mary Lou Retten je jednou z těch vůbec nejkrásnějších ze světa sportu. Zní: "Na trofeje usedá prach, ale zážitky, ty přetrvají věky." A právě tohle by před mistrovstvím světa do 19 let v Praze měli mít hodně na paměti mladí čeští lvi, kteří jsou téměř předurčení k tomu odnést si z turnaje ty nejoriginálnější zážitky z těch člověku dostupných.

Jistě, i na Češích bude ležet tlak, protože doma nechtějí zklamat a touží naplnit nemalý cíl v podobě postupu do čtvrtfinále. Není to však tlak absolutní, protože dobytí hlavní trofeje nebo některé z medailí objektivně nikdo z tuzemských fanoušků neočekává, nebo minimálně nepožaduje.

Vložit veškerou energii a sílu do boje i o to nejvyšší umístění přesto stojí za to i pro tyhle mladé kluky. Každý zápas se bude hrát jen na 40 minut, nepůjde o sérii, kde by favorit měl šanci jedno dvě zaváhání napravit a zamaskovat. Stát se prostě může leccos a všichni vědí, co se za poslední dekádu v Brně, Karlových Varech a Pardubicích různým lvům a lvicím podařilo za zázraky. I dvanáctka rytířů, vyvolených pro historicky první mužské MS na české půdě, bude mít právo o jednom takovém zázraku snít. A na cestě k němu zažít něco, co nikdy žádný nános prachu nezakryje. A co jim dá důvod se ještě po spoustě let společně scházet a vzpomínat...


I o tomhle někteří z nich hovoří na stránkách nového vydání Basketmagu, které vám nyní představujeme.


ÚDERNĚ V HESLECH

MS U19: PRŮLOM PRO ČESKO

VESELÝ O TOM, CO VÍ JEN ON


JELÍNKOVA HVĚZDNÁ TREFA

BARKLEYMU STAČÍ 30 VTEŘIN


PUMPRLA: JAK SE BRÁNÍ RUDY

LAW: ZÁKON ZLOMENÉ RUKY


ME: CO ČECHY ČEKÁ V CELJE?

ORLI: JAK SE LÉTÁ K ZÁZRAKU


VÍTE, CO JE DRAFT COMBINE?

ŠAMPIONI DOROSTU A MINI


JE TU NOVÁ EUROTOUR 3X3

MVP ŽBL: MORMONKA BRO!


PROČ SE ROZEŠLY ČSF A ČBF?

POSTER: CARMELO ANTHONYBEST OF Z ČÍSLA

DŘÍT NA KREV

"Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že už bych se na to vykašlal," přiznal hned na začátku velkého interview pro Basketmag třetí Čech v nejlepší lize světa. Ve druhé sezoně v NBA, o níž se vždy hovoří jako o zlomové, nastoupil jen do 51 zápasů, v nichž v průměru zapisoval 2,5 bodu a 2,4 doskoku za necelých 12 minut. To je zřetelný pokles oproti nováčkovskému roku s 4,7 bodu a 4,4 doskoku za 19 minut. Jan Veselý však ví, že vzdát se dobrovolně místenky v nejvyšším patře světového basketbalu, již má v kapse jen 450 hráčů celé planety, jednoduše není možné. "Už jen být tam je obrovský úspěch. A zůstat v NBA, udržet se tam, je super věc."HLAS NBA

Brutálně upřímný, zábavný. Se stejnou lehkostí, s jakou si dělá šoufky z druhých, dokáže shodit i sám sebe. Už dvanáct let takhle za mikrofonem televizní stanice TNT baví padesátiletá legenda Charles Barkley basketbalové obecenstvo. A za tu dobu se stal skutečným hlasem NBA. Neotřelým, nenapodobitelným, kritickým i uznalým. Obtloustlý holohlavý chlapík s knírkem získal coby komentátor snad ještě větší věhlas než za hráčských let. Svědčí o tom i druhá cena EMMY, kterou v dubnu dostal. Sir Charles je skutečnou hvězdou americké popkultury a nejzábavnějším sportovním komentátorem Severní Ameriky.

TURNAJ VŠECH DOB

Snad každému sportujícímu klukovi se o tom někdy zdálo - že hraje finále mistrovství světa nebo aspoň velký zápas za reprezentaci. Ten sen ale vždycky tak rychle skončil. Dvanáctka vyvolených mladých Čechů, jež zasvětila svůj život oranžovému míči, však 27. června všechny sny promění v realitu. Ten den odstartuje v Praze největší basketbalový turnaj v dějinách této země - světový šampionát do 19 let, který je vůbec první mužskou celoplanetární akcí na našem území!

ZÁKON ZLOMENÉ RUKY

Slyšte příběh, který v sobě nese tolik podivuhodností a sotva uvěřitelných souvislostí, až se dostaví neodbytný pocit, že jde o marketingový tah. Ale nejde. V hlavní roli Acie Law. Americký král Euroligy.

TURECKÝ PIONÝR

Na letošní 14. březen tenhle 22letý kluk ještě dlouho nezapomene. Do konce poločasu zbývalo 4,2 vteřiny, když se pod vlastním košem zmocnil míče při výhozu soupeřů z Fenerbahce. Pomocí bleskové otočky se zbavil protivníka a na čtyři bouchnutí míče o zem se dostal na půlku. Tam se dvojtaktem vyšrouboval do výšky a vteřinu do sirény vypustil stylovou střelu. Vzápětí ho ohlušil výbuch 10 tisíc hrdel v hledišti Fernando Buesa Areny. Éterem se neslo hromové "Daaaviiiiid!" a syn slavného otce David Jelínek věděl, že lepší kariérní start do Euroligy by si nemohl vysnít.  


CO NA VÁS ČEKÁ DÁL?

Začněme na západní výspě Evropy, kde strávil sezonu křídelník, který hodně ví o tom, jak se hraje proti členovi první pětky Euroligy Rudymu Fernandezovi, a nebál se o to podělit. U Pavla Pumprly je navíc plusem, že má novinářské střevo a ví, co poslat do světa.

A pak tu máme hned trojici ženštin - "Iron" Alenu Hanušovou jako příklad hráčky, co vydrží víc než malé množství zápasů a školních povinností, MVP ŽBL Ambrosii Anderson jako exemplář hráčky budoucnosti, již však není právě snadné koučovat, a Elišku Mircovou jako vyvolenou jednoho ze lvů pro MS U19 Lukáše Feštra a tudíž tu, jež vám o svém drahouškovi také hodně poví.

Dozvíme se i o detailech expedice člena národního týmu do dějiště mistrovství Evropy mužů, kde se leccos podřizuje zvláštnímu gustu - ano, Asiatů.  

Kapitánka Veronika a trenér Lubor představí letošní vizi pro novou smečku lvic, jimž v půli června odstartuje eurošampionát ve Francii.

Popíšeme si také, co se děje ve výzkumném pracovišti v Chicagu při takzvaném Draft Combinu, který někomu může vylepšit vyhlídky na NBA a jinému je nehorázně zhoršit.

Zbyňka Cholevy jsme se zeptali, pomocí jaké magie dostrkal svou zdecimovanou a stále méně početnou jednotku až do Finále NBL. A vy zjistíte, jaká byla letos Pravidla Orlů.

Pokud jste to ještě nezachytili, evropská odnož FIBA v létě rozjíždí Eurotour 3x3 a její německý šéf o ní Basketmagu prozradil to hlavní. Na obou březích jsme se také detailněji zeptali, co vedlo k rozchodu ČSF a ČBF, tedy streetballové a basketbalové federace. A jako každý rok vám nabídneme i souhrn toho nej z republikových finále dorostu a také z festivalů a národních finále všech kategorií minibasketbalu, který chystá další novinku.

A pokud nevíte, co znamená Kobe, nebo by vás zajímal pohled na svatbu Největšího z ptačí perspektivy, pak vás zveme na podívání.

Teď už především
přání dobrých
šampionátů
dámám ve Francii
a chrabrým hochům
v Praze. A vám všem
mnoho sil v boji s
velkou vodou.

Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 06. 2013
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 3134 x
| Zdroj: Foto: Getty Images
Basketmag CAMP 201501.08.2015: S Chorvaty šance žila dlouho

1.8. Češi U18 propásli první šanci zajistit si A-divizi ME i pro příští rok, když nedotáhli k vítězství nadějně rozjetý zápas s Chorvaty. Když je centr Roub, v utkání nejlepší lví střelec (20+8 doskoků, trojky 13/4), 8 body dovedl v úvodu druhé čtvrtiny k obratu z 16-22 na 26-22 a soupeř zůstal přes pět minut bez jediného bodu, zdálo se, že se Čechům rýsuje solidní příležitost. Do půle ztratili pouhé dva míče (soupeř 9) a po trojce Puršla vedli dokonce 39-29. Ještě po 25 minutách to bylo 50-46, pak ale zvyšující se tlak Chorvatů a z toho plynoucí české ztráty (v druhé půli 10) znamenaly postupný zápasový obrat, který soupeř od stavu 65-65 dovršil závěrečnou šňůrou 17-5 (za posledních 6:30), znamenající vítězství 82-70. Čechům v závěru nepadaly do zóny trojky, naopak soupeř si pro výhru došel nekompromisními nájezdy a na body zpod koše vyhrál 48-34. V dravých nájezdech dominoval top skórer utkání, 31bodový střídající rozehrávač Skokna (na lavičce zůstal jen prvních 7 minut), jemuž víc než zdatně sekundoval 22 body a 15 doskoky centr Zubac. 14 bodů přidal křídelník Badzim. V dresu lvů se za Roubem srovnali 14bodoví Puršl a Fleischhans. Tým nyní musí k záchraně vyhrát obě utkání o 13.-16. místo, první přijde na řadu dnes v 15:45.

31.07.2015: Estonky rozdrceny o 47

Češky U18 si ve druhém utkání na ME došly proti outsiderovi skupiny z Estonska pro jisté vítězství 76-29, když soupeři ani v jedné čtvrtině nedovolily nastřílet 10 bodů, a ve druhém poločase jej zavřely na 11 bodů. Opět za mohutného povzbuzování českých fanoušků tým celoplošným presinkem a obranou od míče třímal taktovku utkání pevně v rukou a už první čtvrtinu ovládl 28-9, když Estonky v ní ztratily 10 míčů (Češky 8 zisků). Vedle bleskového přechodu se lvice od prvních postupných útoků snažily zásobovat pod koš dlouhé hráčky a pivotka Reisingerová tak už do půle získala 13 bodů i 7F+ (TH 11/7, 4 zisky, 3 asistence). Především díky třem trojkám jí tu 11 body nejzdatněji sekundovala Krejzová. Prvních 4,5 minuty druhé čtvrtiny sice český útočný stroj i kvůli množícím se chybám (do půle 11 ztrát, soupeř 17) nevyprodukoval ani bod, ale pak už vše šlo až do konce bez zádrhelů. Lvice tak nevykolejily ani 3 poločasové fauly na kontech opor Reisingerové a Holešínské (za 7 minut). Češky celkem trefily 8 trojek z 31 pokusů. To Estonky odpoutaly zpoza oblouku pouhé 4 pokusy. Do přísné obrany se dopustily i 29 ztrát a na doskoku prohrály 35-53, když lvice stržily 25 útočných doskoků. Střeleckým lídrem byla s 21 body Krejzová (trojky 8/5), následována Reisingerovou (17, 9F+, TH 13/9), jež před vyfaulováním odehrála 13,5 minuty. Nikdo další nepřekonal kótu 7. Nedařilo se snajperkám Holešínské s Matuškovou, jež z pole končily bilancí 10/1 a 8/1.

31.07.2015: Litevci v poslední čtvrtině

Reprezentace Litvy, jež čeká Čechy v základní skupině letošního ME, si v první přípravě na domácí půdě poradila s Australany 80-68, když rozhodla v závěrečném dějství. Gudaitis za vítěze zařídil 11 bodů, po 10 přidali Kavaliauskas a Kuzminskas.

31.07.2015: Lvice U18 čeká "Mise Riga 3x3"

31.7. Sestava Fadrhonsová (USK Praha), Gaislerová (Strakonice), Neubauerová (SŠMH Brno), Pondělíčková (Brandýs) se v sobotu a neděli na (posledním) kvalifikačním turnaji ME U18 3x3 bude pokoušet probít na šampionát, který 21.-23. srpna hostí Bělorusko. Tým v lotyšské Rize postupně čekají zápasy s Rumunskem, Běloruskem, Maďarskem, Ruskem, Lotyšskem a Francií a jasným cílem je postup. Ten by měl být dosažitelný už proto, že ze sedmičlenné skupiny postoupí hned pětice celků. Vedoucí týmu Michaela Uhrová má v týmu dvě pětkové vicemistryně Evropy do 16 let z roku 2013 (Fadrhonsová, Gaislerová), jež byly členkami týmu i na loňském úspěšném MS U17. Neubauerová je pro změnu kadetskou vicemistryní Evropy z roku 2014. Načasováním kvalifikace na stejný termín, kdy se hraje pětkové ME stejné věkové kategorie, FIBA Europe vysvětluje záměrem, aby 3x3 hrály specialistky a jednotlivé federace na všech letních akcích netočily jen úzký okruh stále stejných hráček.

30.07.2015: Chorvatky nad síly lvic U18

Národní dívčí tým U18 nevykročil ve slovinském Celje do evropského šampionátu pravou nohou. Poté, co po změně stran vyhasl do půle 17bodový zdroj jménem Petra Holešínská, a s výjimkou trojkující Matuškové (v zápase 4 trefy z 6 pokusů) se nenašel nikdo další, kdo by pomohl s útočným břemenem, padly lvice s Chorvatskem 66-78. Vyspěle hrající soupeř byl efektivnější z pole (trojky 16/9 ku 36/12, dvojky 41/16 ku 34/11) a při vyrovnaném počtu ztrát přežil i 16 českých útočných doskoků a tím i o 13 větší počet českých střel. Na straně Chorvatek byly naopak i při vyrovnaném počtu faulů šestky (23/19 ku 15/8). Jejich hlavní tahounkou byla Slonjsak (29) a zejména v první půli i Dojkič (15). Na české straně Holešínská zapsala 21 bodů (trojky 12/4), další guardka Matušková 12 a výborná křídelní obranářka Šoukalová 10. Jen 5 bodů (s 13 doskoky) stihla hlavní pivotmanská opora Reisingerová (z pole 13/2), pod košem zdvojovaná až ztrojovaná, 3 body dodala v minulých letech produktivní power forwardka Tereza Šípová. Češky se po většinu zápasu těžko prosazovaly do dlouhohrající chorvatské zóny jinak než trojkovou střelbou, dopouštěly se řady nevynucených přihrávkových ztrát (do půle 12 ztrát), a byly tak rády za každý koš z přechodové fáze nebo po chorvatských chybách. První náskok si soupeř utvořil na přelomu první a druhé čtvrtiny (28-17). Na maximum vyhnaná defenziva, trojky a útočný doskok Češek ale ještě do půle srazil manko na 37-36. Od vedení 48-47 po 28 minutách už ale akcie lvic začaly definitivně padat. Soupeř za 4 minuty otočil na 61-49 a český tým s chřadnoucím útokem a polevující obranou již nenalezl sílu na další zvrat.

30.07.2015: Rusko v klatbě. Ministr protestuje

30.7. Exekutivní komise FIBA se rozhodla suspendovat Ruskou federaci, což znamená, že pozbývá práv jako člen FIBA a její reprezentace se nemohou účastnit oficiálních zápasů a turnajů. To se nyní týká především národního týmu mužů, který se chystá na ME a na přípravném turnaji v Řecku má být soupeřem lvů. Naopak se to ještě nedotýká dívčí reprezentace U18, jež dnes vstupuje do ME této věkové kategorie. FIBA své rozhodnutí odůvodnila trvajícími vnitřními rozpory znemožňujícími standardní fungování Ruské federace, včetně nekonečného boje o pozici prezidenta. Funkci v srpnu roku 2013 zaujala Julia Anikejeva, soud však (na popud stížnosti protikandidátky Svetlany Abrosimovy) její zvolení zneplatnil a nařídil novou volbu. Od té doby se situace nezlepšila a nezpochybnitelný prezident ruskému basketbalu chybí. Ruská federace má nyní možnost se obhájit a rozhodnutí Exekutivní komise tak zvrátit na zasedání Central Boardu FIBA, jež se koná 8.-9. srpna. Nové volby prezidenta Ruské federace by se měly uskutečnit 25. srpna a jedním z kandidátů je i Andrej Kirilenko (na snímku), který letos ukončil hráčskou kariéru. Proti kroku FIBA se ostře vymezil ruský ministr sportu Vitalij Mutko. Prohlásil, že jeho země bude rozhodnutí rozporovat u Mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne. A dodal, že s Ruskem se takto nesmí jednat.

30.07.2015: Po Srbech přichází boje o záchranu

Lvi U18 na ME ztratili páté utkání v řadě, když na závěr osmifinálové skupiny podlehli Srbům 67-86. V této fázi turnaje tak skončili bez vítězství a v pátek je čeká první pokus o záchranu divize A v duelu s Chorvaty. Se Srby se jako rovný s rovným prali po 25 minut, jenže pak soupeři těsné vedení 50-49 natáhli ještě do konce třetí čtvrtiny na 67-53 a Češi se jim i přes dílčí snížení na 70-63 pět minut do konce už jen dívali na záda. V utkání zazářil small forward Stojanovič, který 15 body, 11 doskoky a 12 asistencemi dosáhl prvního triple-doublu na ME U18 od roku 2004! Srbové vedle střelby (trojky 10 ku 6) vládli i na doskoku 58-37, přičemž z 21 útočných doskoků vytěžili 22 bodů z druhých šancí (Češi 14 a 11), navíc zpod koše vysázeli rovných 40 bodů (Češi 24). Nejlepšími střelci lvů byli Puršl (18, 9 doskoků, 5F+), Fleischhans (16, 7F+, tito dva hráči nasbírali 12F+ z 18 týmu) a Roub (10).

29.07.2015: Američanky pošesté v řadě

Mistrem světa v ženské kategorii U19 se pošesté v řadě stal tým USA. Ve finále v ruském Čechovu porazil domácí celek 78-70. V duelu o bronz Australanky zdolaly Španělsko 69-62. MVP turnaje se stala kapitánka amerických šampionek A´Ja Wilson, která ve finále vysázela 30 bodů. V All-Star turnaje ji doplnily spoluhráčka Napheesa Collier, Rusky Maria Vadějeva a Daria Kolosovskaia a Australanka Alanna Smith. Další pořadí MS: 5. Francie, 6. Belgie, 7. Čína, 8. Kanada, 9. Nizozemsko, 10. Brazílie, 11. Srbsko, 12. Mali, 13. Korea, 14. Tchaj-wan. 15. Argentina, 16. Egypt.

29.07.2015: 14 dobrých minut. Pak propad

Češi utrpěli na ME U18 v pátém zápase už třetí vysokou porážku, když ve druhém utkání osmifinálové skupiny nestačili na Lotyše 56-92. Ještě po 14 minutách přitom vedli 26-22, po zbytek první půle ale nedali už ani bod a soupeř otočil na 36-26. Po 30 minutách byl stav ještě přijatelný (56-44), ale poslední čtvrtina (36-12) už udělala ve skore ohromnou propast. Lotyši vyhráli doskok 51-39 a zejména zazářili 16 trefami (lvi 4) zpoza oblouku (Kohs 8/6 a 22 bodů). Jejich lavička přestřílela tu českou 30 ku 10. Jediným dvojciferným střelcem lvů byl Fleischhans (11), Chaloupka přidal 9 bodů (7 doskoků) a Puršl 8 (7 doskoků, 9F+). Tým při bilanci 0-4 už nemůže dosáhnout na čtvrtfinále a čeká jej tak náročný záchranářský proces.

27.07.2015: Němci vládli na útočném doskoku

Jen prvních osm minut, do stavu 12-12, byl vyrovnaný duel Čechů s Němci na úvod osmifinálové skupiny ME U18. Pak dynamický a dobře organizovaný soupeř, který disponoval velkou silou pod košem, ještě zvýšil tlak v obraně i na útočném doskoku, ještě do konce první části utekl na 20-12 a ve druhé čtvrtině i díky trojkám do české zóny už zvedl svůj náskok nad 10 bodů. Po poločase 39-25 pro soupeře dál nebylo co řešit. Lvi, kteří si brali první timeout už po 45 vteřinách, sice za úvodní čtvrtinu ani jednou neztratili míč, ale při spoustě trojek podkošových hráčů málo chodili na útočný doskok, kde naopak kralovali Němci. Do poločasu v útoku získali 15 odražených míčů (Češi 3) a za celý zápas 26. Doskok celkově ovládli 67-38 a proměňovat lépe šestky (34/19), bylo by jejich vítězství ještě výraznější než 74-47. Fauly lvů mnohdy přicházely pozdě nebo zbytečně a jen za první půli při 9 českých osobních chybách házeli Němci 17 šestek. Celkových 34 trestných hodů vytěžili z 20F+. Češi z 18 osobních chyb soupeře získali jen 11 šestek. Opět málo si pomohli body z přechodové fáze a v postupném útoku si Němci se spoustou individuálních nájezdů dokázali zesíleným krytím poradit (mimo jiné měli 6 bloků). Dvojky Čechů zůstaly jen na úspěšnosti 23 procent (47/11). Jediným statisticky výrazným hráčem byl křídelník David (13 bodů, 5 doskoků, 5 asistencí), za svých 28 minut byl ale také nejvíc v minusu (-27).

26.07.2015: U18 čekají Němci, Lotyši a Srbové

Lvi U18 na ME postoupili se základní skupiny jako třetí celek s bilancí 1-2. Do osmifinálové skupiny E si však nepřenášejí žádnou výhru. V pondělí, v úterý a ve středu je v boji o čtvrtfinále postupně čekají Němci (přenášejí si bilanci 2-0), Lotyši (0-2) a Srbové (1-1). Z české základní skupiny dále postoupili Francouzi (2-0) a Španělé (1-1).

25.07.2015: Lvi U18 Španěly neuzónovali

Enormně fyzicky i psychicky náročný duel mají za sebou lvi U18, kteří v závěrečné bitvě základní skupiny ME podlehli 49-61 nepřesvědčivým Španělům (ti v pátek jen o 2 body přehráli Ukrajinu). Český tým prakticky celý zápas strávil v zónové obraně, jež po většinu času pracovala velmi slušně a dávala soupeři jen trojkové střely. Ty sice Španělé neproměňovali s velkou úspěšností (30/7, lvi 20/3), ale znovu a znovu si pomáhali do rozpohybované obrany útočnými doskoky (21), díky nimž nakonec i zvítězili, a to i při spoustě zahozených šancí zpod koše, jež se nevyhýbaly ani Čechům. Týkalo se to i na centru hrajícího tahouna Puršla, který se po změně stran vzpamatoval z první půle (4 body, 5 ztrát), a nakonec stihl být díky podkošové aktivitě jediným českým dvojciferou (12 bodů, 11 doskoků, v druhé půlce už žádná ztráta), ale v některých momentech mohl dalšími body ještě zvýšit tlak na soupeře, proti nimž se jako hráč Zaragozy chtěl vytáhnout (rozehrávač Garcia je dokonce jeho spolubydlícím). Lvi i přes nepříliš produktivní útok, kde měli na vše málo času, a při volném metru sudích stejně jako Španělé získávali minimum F+, drželi většinu utkání maximálně 10bodovou ztrátu. Ve druhé půli si tým i víc pomohl z brejků, ale v sekvencích, kdy Španělům dýchal na záda, se zraňoval zbytečnými ztrátami a soupeř už na začátku čtvrté části odskokem na 10 bodů sebral lvům naději na obrat. Čechům by už nicméně neměl uniknout postup ze třetího místa.

25.07.2015: Už jen 5 tisíc tiketů na finále!

Francouzská federace oznámila, že na finálové utkání ME mužů už je prodáno 22 tisíc lístků ze 27tisícové kapacity multifunkční arény v Lille. Francouzi pevně věří, že zbylých pět tisíc prodají rovněž a zejména že jejich hvězdami nabitý tým finále bude hrát.

24.07.2015: Ve druhém zápase francouzská sprcha

Těžkým debaklem skončil pro český tým U18 druhý duel ME, v němž mu dlouhorucí atleti z Francie (za utkání 8 bloků) uchystali porážku 38-75. Soupeř i bez jediného spáchaného faulu odskočil už v první čtvrtině (8-20), kde svou rychlostí trápil lvy v obraně i při přechodu do útoku. Čechům na chvíli pomohla zónová obrana, ale naopak je srazilo už 5 ztrát za první čtvrtinu, kdy tým chyboval i při nadějných brejcích. Ve druhé čtvrtině se soupeř odpoutal skoro na 20 bodů a po změně stran nijak nepolevoval. Za prvních 20 minut nedal lvům ani jeden útočný doskok a v obraně si vystačil se 3 fauly, přesto Čechům povolil pouhých 6 dvojek. Za celý zápas to bylo 11 z 36 pokusů a celkový účet lví střelby z pole zněl 63/16, což znamená 25 procent úspěšnosti. Na doskoku Češi zaostali 37-57, ztratili 20 míčů a házeli jen 4 šestky. Jediným dvojciferným střelcem byl s 10 body Chaloupka.

24.07.2015: První ME 3x3 bez lvů

O jediné místo unikla účast na vůbec prvním mistrovství Evropy 3x3 mužů U18 českému týmu, který v prvním ze tří kvalifikačních turnajů v Amsterdamu skončil z 9 celků šestý, přičemž na šampionát do Běloruska postupovalo pět mužstev. Těmi byly Makedonie, Litva, Rusko, Belgie a Německo. Mladí lvi v sestavě Hartig, Kudrna, Nalevanko, Váňa ve skupině uspěli s domácím Nizozemskem 9-5, s Makedonií (ta ve skupině uspěla jen jednou, ale nakonec celý turnaj vyhrála) 12-11 a s Walesem 21-5 a prohráli jen s Litvou 9-11. Při shodné bilanci 3-1 s Litvou a Nizozemci skončili třetí a ve čtvrtfinále narazili na Rusko, jemuž podlehli 10-17. V zápasech o poslední postupové místo na ME nejprve složili Andorru 21-5, ale v rozhodující bitvě padli s Němci 11-17.

24.07.2015: Makedonci jsou bez kouče!

Pouhých 45 dní před ME Makedonská federace odvolala kouče mužské repre Aleksandara Džikiče. V tiskovém prohlášení jako důvody uvedla ztrátu důvěry a nedostatek spolupráce mezi srbským trenérem a orgány federace.

24.07.2015: Gavel chce hrát za Němce

Na Slovensku narozený rozehrávač Bayernu Anton Gavel, který od roku 2012 vlastní německý pas a v Německu žije už 15 let, touží po tom, aby na nadcházejícím ME mohl reprezentovat svou "druhou zemi". Německá federace by jeho služby uvítala, a proto požádala orgány FIBA o možnost zrealizování celého procesu. 30letý Gavel má podporu jak kouče národního týmu Chrise Fleminga, tak šéfa Bayernu Marka Pešiče. Za slovenský národní tým hrál naposledy v létě 2012, kdy v kvalifikaci ME doručoval famózních 26 bodů na utkání.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS