Šampion NBA Sam Cassell byl na Čecha tvrdý. I jemu však Satoranský předvedl, že i White men CAN jump!


Zapomeňte na Tomáše Satoranského, kterého jste někdy viděli v dresu Sevilly - jako loutku na provázku, za jejíž provázky tahal z lavičky kouč Plaza. V téhle roli byl svázaný zhruba jako vězeň na vycházce. Počínaje touto středou však vlétne na hřiště v českém dresu v Bělorusku jiný Tomáš. Ten, co táhne tým, jako dirigent a skórer. I jako ten, co bude napadat koš v postupném útoku a zakončovat brejky, místo aby je zahajoval. A dunkovat, kdykoliv to jen půjde. Ač stále teprve dvacetiletý, zkušenosti z tří sezon v ACB a nyní už i z palubovek NBA z něj dělají platnější sílu, než by běžně odpovídalo tomuto věku. A co když si ho teprve vezme do parády trojnásobný vítěz NBA Sam Cassell!

Tomáši, jak jste se zapracoval po týdnu přípravy do národního týmu a jak se cítíte necelý týden před ostrým startem kvalifikace ME?
Samozřejmě se všechno zkomplikovalo tím, že jsem si po Letní lize NBA potřeboval aspoň trochu odpočinout. Na druhou stranu se se spoluhráči z reprezentace znám, hráli jsme spolu dřív, s některými i v klubech. Jediný vážně nový je pro mě Luboš Bartoň. Díky tomu je pro mě adaptace přijatelnější.

Dostal jste nákresy akcí od kouče Budínského předem, nebo až po příjezdu k týmu?
Nedostal jsem to dopředu, měl jsem tady jeden trénink, po kterém jsem ty systémy obdržel. Po nocích jsem je nastudoval a už jsem si na ně zvykl. Trénink tomu byl i přizpůsoben, takže v tom nebyl problém.

Prý jste vše nastudoval za dva dny, takže jak široký bude váš repertoár pro kvalifikaci?
Nemůžu o tom moc mluvit, ale nejdůležitější je osvojit si základy těch akcí. Z nich pak vychází víc dalších akcí pro více hráčů. Není to nijak komplikované a pro nás, hráče z Evropy, je to takový standard. Jsou tam čtyři základní systémy, které mají čtyři podakce. Takže i s autama to je nějakých dvacet akcí.
 

 
Z těch tří zápasů turnaje v Chomutově se zdá, jako byste měl být skoro hlavní ofenzivní hrozba. Plánoval to tak trenér, nebo jste to na sebe bral sám?
To asi nebral. Vychází to z těch akcí, sám jsem skórer nikdy moc nebyl. Snažím se ale hrát uvolněněji a taky je to díky draftu, Letní lize a tomu všemu. Cítím, že bych to měl trochu táhnout, ale ty body nejvíc vycházejí ze hry. Až když je zápas vyrovnanější, tak to víc beru na sebe. Především chci totiž hrát pro ostatní.

Je možné, že protiútoky budete spíš zakončovat než začínat?
(směje se) No když tu není Veseláč, tak to na mě teď zbývá.

Na co byste jako tým chtěli počínaje prvním domácím duelem s Italy fanoušky pozvat?
Jednak na to, že jsme konečně dali dohromady kádr všech našich hráčů, co jsou k dispozici a co hrají nejlepší ligy v Evropě. Spojily se v něm generace osmdesátek a devadesátek a hrajeme docela atraktivní basket, s rychlým přechodem dopředu, co se fanouškům líbí. A taky bych je chtěl pozvat na soupeře, myslím, že ze všech skupin je ta naše nejsilnější.

Teď se vrátím v čase trochu zpátky a zeptám se na váš hlavní zážitek z Letní ligy v dresu Washingtonu.
Určitě kolotoč NBA se všemi těmi lidmi, co znám z televize. Je to opravdu obrovský byznys. Taky zkušenost s americkým basketem, který je úplně jiný, mi moc pomohla. Naučil jsem se nové věci. Je to tam hlavně o individuální připravenosti a to mě doufám pozvedne výš.

Kdo byl kolem z těch lidí z televize?
Například jsem myslel trenéry. Najednou tam vedle na lavičce sedí Gregg Popovich, nebo hráči jako Amare Stoudemire a Baron Davis. Ti sice nehráli, ale dívali se. Navíc ligu hráli kluci, co už mají v NBA třeba rok za sebou, a to je super zkušenost.

Zvedl někdo z těchto velehráčů ruce k potlesku, když jste levačkou z brejku zarval přes Jeremyho Lamba?
Nevím, jestli přímo aplaudovali, ale můj tým byl rozhodně na nohou. Nikdo to moc nečekal, včetně lidí v hale. Teď už s tím budou muset trochu počítat. (směje se)

V čem Letní liga splnila vaše očekávání, v čem ne?
Letní liga má ještě daleko ke stylu ostrých zápasů v NBA. Jsou tam mladí hráči, co přišli z univerzit nebo se do NBA nedostali, takže to je ještě individualističtější než samotná NBA. Někdy je po odehrání míče i pro rozehrávače těžké dostat ho zpátky do ruky. Tím jsem měl taky ztíženou pozici. Celkově ale beru za velký úspěch, že jsem tam vůbec mohl hrát, dokonce pět zápasů.Spoluhráči zámořským médiím přiznali, že celkem koukali, když jste bez rozcvičení předvedl windmill dunk (zakroužení míčem během letu v natažených rukou, po čemž následuje mohutný záraz). Prý na takové věci nejsou zvyklí...
Bylo to při hře 5 na 5, já šel sám na koš a ten windmill nikdo nečekal. Pamatovali si to, protože to u bílých hráčů není zvykem. Říká se přece, že white men can´t jump (směje se v narážce na okřídlenou větu a taky název proslulého filmu Bílí muži neumějí skákat).

O kolik se hra lišila třeba od předdraftového kempu v Chicagu nebo od toho, co váš čekalo při workoutech u týmů NBA?
Před draftem to bylo hlavně o tom, jak budu hrát 1 na 1, jaké mám individuální činnosti, a pak o hře 3 na 3. Tady už bylo vše pojaté týmověji, byl tam společný čtyřdenní přípravný kemp. Před draftem šlo o to, jak se připravím já sám.

Který z asistentů vedl tým Wizards v Letní lize?
Vedl to Sam Cassell. Tím to pro mě bylo všechno ještě těžší, protože on je legendární point guard. Někdy bylo složité hlásit nějakou akci, protože on ji už dávno předtím zahlásil, takže jsem v tom měl trochu zmatek. Ale jinak další skvělá zkušenost. Dával mi rady, co byly hodně užitečné.

Byl na vás tvrdý?
No myslím, že byl trochu tvrdší. Tím, že jsem point guard, moc pochvaly nikdy nepřijde. Na druhou stranu, on chápe, že jsme rozehrávač s dvěma metry a v některých věcech mě trochu ospravedlňoval. Většinou mě upozorňoval na různé detaily. Třeba abych byl dost agresivní a abych v tom pokračoval.

Ještě jedno důležité téma. Po odchodu rozehrávače Callowaye, který s vámi v týmu Wizards absolvoval i Letní ligu, do konkurenční Malagy jste zbyl v Seville jako hlavní playmaker. Je možné, že byste byl v nové sezoně i "starterem", tedy v základu?
Zatím to asi možné je, protože nikdo další ještě nepřišel. Doufám, že se mi podaří zůstat na rozehrávce jako jednička. Zatím jsem slyšel jen o jedné posile na křídlo. Uvidíme. Svou pozici v týmu jsem si už vybudoval a doufám, že i pod novým trenérem Aitem příležitost dostanu.

A jste na to už připraven, stát se číslem 1 na hlavní pozici v týmu ACB, navíc pod novým koučem?
Ještě nevím, jak mi bude vyhovovat styl trenéra. O Aitovi je známé, že hráčům dává větší volnost, což mi může snad i pomoct. Závěry ale můžu dělat, až se potkáme osobně.

Kde teď budou ambice Sevilly?
Zůstane to jako v minulých letech. Snížil se nám rozpočet a hráčská síla není taková, nicméně play-off a Copa del Rey by měly zůstat našimi metami.

Vy už do téhle sezony půjdete jako Španěl, že, po třech sezonách ve Španělsku, kam jste přišel ještě v dorosteneckém věku?
Doufám v to. Ale po pravdě se v tom ještě tak nevyznám.


Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 08. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2017 x
| Zdroj: Foto: ISIFA a archiv


22.11.2014: Děčínská série pokračuje

Sobotní výsledky 15. kola Kooperativa NBL: Svitavy - Děčín 63-78, Opava - Brno 93-81, Kolín - USK 73-58.

22.11.2014: Pobodaný fanoušek CZ zemřel!

Pětadvacetiletému příznivci CZ Bělehrad Markovi Ivkovičovi se stal osudný údajně interní spor v táboře fanoušků jeho týmu před zápasem 6. kola Euroligy v Istanbulu proti místnímu Galatasarayi. Incident vyvrcholil bodnutím do hrudi Ivkoviče, kterému pak nepomohla ani pětihodinová operace v nemocnici. Do Istanbulu se vydalo zhruba tři sta fanoušků Crvene zvezdy, z nichž prý většině byl odepřen vstup do Abdi Ipekci areny, neboť neměli vstupenky. To však zní podivně vzhledem k tomu, že z kapacity více než 12 tisíc bylo nakonec zaplněno jen něco přes osm tisíc sedaček. Podle srbských i tureckých médií po odepření vstupu rozbíjeli Bělehradští před halou auta a napadali policii i domácí příznivce, kteří je dráždili pro změnu skandováním "Kosovo, Kosovo." Kouč Galatasaraye Ergin Ataman v reakci na dění po zápase prohlásil, že "?do Istanbulu přijelo 300 teroristů bez lístků, kteří napadali naše lidi. Měl jsem možnost vidět, co se před arénou dělo. Měli světlice a napadali i policisty." V tu chvíli však trenér ještě nevěděl, že došlo i k tragické události a druhý den se na Twitteru za svá slova omluvil.

22.11.2014: Klajpeda dál sní. Tři postupují

Výsledky 6. kola Euroligy mužů: SKUPINA A: Kazaň - Efes 67-64, Žalgiris - Real 66-68, Sassari - Nižnij Novgorod 82-89, pořadí: 1. Real (5-1), 2. Efes (4-2), 3. Žalgiris (3-3), 4. Novgorod (3-3), 5. Kazaň (2-4), 6. Sassari (1-5). SKUPINA B: CSKA - Berlín 95-66, Limoges - Tel Aviv 73-79, Malaga - Cedevita Záhřeb 82-73, pořadí: 1. CSKA (6-0, zajištěn postup do TOP 16), 2. Malaga (4-2), 3. Tel Aviv (4-2), 4. Berlín (2-4), 5. Cedevita (1-5), 6. Limoges (1-5). SKUPINA C: Bayern - Barcelona 77-99, Zhořelec - Panathinaikos 69-79, Milán - Fenerbahce 74-80, pořadí: 1. Barcelona (6-0, zajištěn postup), 2. Panathinaikos (4-2), 3. Fenerbahce (4-2), 4. Milán (2-4), 5. Bayern (1-5), 6. Zhořelec (1-5). SKUPINA D: Klajpeda - Vitoria 80-79, Olympiacos - Valencie 77-76, Galatasaray - CZ Bělehrad 110-103 po 2. prodloužení, pořadí: 1. Olympiacos (6-0, zajištěn postup), 2. CZ (3-3), 3. Galatasaray (3-3), 4. Klajpeda (3-3), 5. Vitoria (2-4), 6. Valencie (1-5).

22.11.2014: Výsledky NBA z 21. listopadu

Charlotte - Orlando 100-105, Philadelphia - Phoenix 96-122, Atlanta - Detroit 99-89, Toronto - Milwaukee 124-83, Memphis - Boston 117-100, Minnesota - San Antonio 92-121, Oklahoma - Brooklyn 92-94, Washington - Cleveland 91-78, Dallas - LA Lakers 140-106, Denver - New Orleans 117-97, Golden State - Utah 101-88, Portland - Chicago 105-87.

22.11.2014: Kouč JIP Dušan Bohunický po Nymburku

"Ne, že by to bylo vyloženě zklamání, ale když už jsme byli tak blízko, porážka mrzí. Musím pochválit kluky za nesmírnou energii, kterou do zápasu dali. Během něj nám ještě odpadl Lukáš Kotas, takže to byl další hráč, který chyběl v rotaci. Pro oko diváka i pro mě jsme odehráli dobré situace, co se týče basketu. Budeme se z toho chtít odrazit, abychom s takovou energií hráli proti každému soupeři. Nymburk se snažil tlačit do vnitřního prostoru a my jsme to dokázali bránit. Musím kluky za tento výkon pochválit."

22.11.2014: Kouč Nymburka Kemzura po Pardubicích

"Utekli jsme hrobníkovi z lopaty a jsme za to rádi. Viděli jste, že Pardubice hrály velmi dobře, hodně tlačily. Trefily 13 trojek. Nebyli jsme schopní kontrolovat tempo, když jsme byli nahoře. Možná proto, že nehráli Welsch, Washington nebo Simmons, kteří tempo kontrolovat umí. Raivio hrál celkově dobře, ale postupem času se unavil. Jako tým jsme ztratili soustředění. Nedali jsme několik střel, dělali chyby v obraně, nevyužívali fauly a soupeř se vrátil. V závěru měl velkou šanci vyhrát, ale ubránili jsme jeho poslední útok. Tým jako Pardubice umí být nebezpečný. Říkal jsem hráčům před poslední čtvrtinou, že nezáleží, o kolik bodů vedeme, ale že musíme zůstat soustředění. Pardubice ale hrály hodně rychle a prakticky v jedné minutě se vrátily zpátky. Neodváděli jsme v tu chvíli dobrou práci v obraně a v útoku jsme byli špatně organizovaní. Měli jsme docela štěstí, i když jsme si vyhrát zasloužili."

21.11.2014: Nymburk přežil poslední útok JIP!

O podkošové muže Pospíšila s Kohoutem oslabená pardubická Beksa, která už po jeho odehraných 6 minutách přišla v Nymburce i o křídelníka Kotase (kotník), se přesto nevzdala a 13 trojkami se prostřílela až k poslední akci Sanderse, jež mohla vést k triumfu v dohrávce 5. kola NBL. Playmaker však při nájezdu ztratil rovnováhu, dopustil se ztráty a domácí (5-1) už i přes minuté šestky Rančíka uhájili bodový náskok 86-85. Tím se právě přes JIP (11-3) dostali do ligového čela. Mistr, bez Bendy, Simmonse, Washingtona, jen na lavičce s Welschem a také jen se 3 minutami centra Stutze, který neměl vhodného protivníka, začal zhurta jen na startech obou poločasů. V tom prvním po 5 minutách se třemi ztrátami hostů a 8 body obtížně branitelného Burnse vedl 15-6. Jenže častá střídání, polevení i neobvyklé sestavy jej přibrzdily a na pardubické straně produktivní Sanders (do půle 11) a Pandula (13), který místy obranu svými průniky až školil, větší krvácení zastavili a při příležitostných příspěvcích mládežníků dokormidlovali poločas ke stavu 48-45, hodně díky týmovým trojkám 16/7 a naprosté limitaci ztrát. Po přestávkové promluvě hrubě nespokojeného kouče Kemzury přišla ještě větší, sedmiminutová nymburská vlna. Během ní Burns s už aktivovaným Rančíkem rozmetali obranu JIP, který ztratil tři míče, už po dvou minutách kvůli faulům musel stáhnout Pandulu a už tak hodně oslabený tým si nevěděl rady se zvýšenou agresí a přebíráním nymburské defenzivy. Za stavu 74-54 se zdálo hotovo, ale Půlpán sedmi a Pandula čtyřmi body vrátili při suchu domácích hosty do hry (74-65). Smršť 4 trojek pak znamenala snížení na 86-81 a letargičtí domácí 8 vteřin do konce pustili soupeře až k šanci uchvátit zápas. Radoslav Rančík v rozhovoru s komentátorem zápasu Reném Peškou přiznal, že největším problémem jeho týmu zůstává nekomunikace v defenzivě a bída při bránění 1 na 1. Rančík v utkání zajistil 12 bodů, Raivio přidal 17 a Burns 20. Hosty táhli Pandula (22), Sanders (18, trojky 3/3), Půlpán (15) a Wall (11). Vzhledem ke kádrové situaci byl jejich vítězstvím poměr bodů zpod koše 44-38.

21.11.2014: Na webu i v TV: spisovatel vs. Cedevita

20.11. Bývalý vězeňský bachař a nyní už i spisovatel Joan Plaza povede tento pátek od 20:45 (přenos vysílá web ČT, na stanici ČT Sport poběží re-live od 21:40, repríza v sobotu od 8:30) své muže z Malagy do domácího euroligového souboje 6. kola s Cedevitou Záhřeb, jež zatím senzačně uspěla jen v Tel Avivu. Unicaja zahájila třemi výhrami (včetně úspěchu v Záhřebu), ale pak padla na CSKA a naposledy i doma s Tel Avivem, kdy byl právě Plaza po dvou technických chybách vypoklonkován ze zápasu. Jeho tým vyniká 14 útočnými doskoky na utkání a z vyrovnaného ultra mezinárodního pole střelců vyčnívají jen 12bodový forward Kuzminskas a stejně produktivní guard Toolson. Záhřebský tým se nejvíc opírá o duo guardů Ukiče (15 bodů) a Bosňana Gordiče (12), který je jediným ne-Chorvatem v sestavě kouče Repeši. A teď ještě zpět ke druhému životu Joana Plazy. Toho tak namotivoval úspěch jeho prvního románu, vyprodaného hned ve třech jazycích, že právě nyní poslal do světa další zajímavou story, jež nese název Probrat se včas, a promo jí při uvedení dělal i bývalý ministr školství. Skutečně neobyčejný kouč.

21.11.2014: Asistent Ústí Martin Stavěl po Ostravě

"V první půlce jsme nebyli schopní ubránit vůbec nic, takže v přestávce jsem musel zvednout hlas. Dostat doma 50 bodů za poločas je hrozné. Pak jako kdybychom otočili vypínačem, v obraně jsme dělali, co jsme měli, a z toho vyplynula i sebedůvěra v útoku. Dali jsme pár lehkých košů a protiútoků a jsem rád, že jsme ukázali i morálku."

21.11.2014: Kouč NH Dušan Medvecký po Ústí

"Byl to zápas rozdílných poločasů. My jsme velice dobře začali, plnili jsme, co jsme chtěli, a měli dobrý pohyb míče. Na druhé straně jsme ale dostali pár hloupých košů, hlavně po spolupráci Čarneckého s dlouhými. Měli jsme do poločasu vést o víc a druhá půlka by byla úplně jiná. V pauze jsme si řekli, že pokud dostaneme pod 80 bodů, neměli bychom prohrát, což se potvrdilo. Pak jsme ale byli ustrašení a zbabělí v útoku a největším důvodem porážky je 46 bodů obdržených v druhé půlce. Nechali jsme Ústí rozstřílet a pak je těžké s ním hrát. Jsem tak velice nespokojen s obranou v druhém poločase."

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS