Šampion NBA Sam Cassell byl na Čecha tvrdý. I jemu však Satoranský předvedl, že i White men CAN jump!


Zapomeňte na Tomáše Satoranského, kterého jste někdy viděli v dresu Sevilly - jako loutku na provázku, za jejíž provázky tahal z lavičky kouč Plaza. V téhle roli byl svázaný zhruba jako vězeň na vycházce. Počínaje touto středou však vlétne na hřiště v českém dresu v Bělorusku jiný Tomáš. Ten, co táhne tým, jako dirigent a skórer. I jako ten, co bude napadat koš v postupném útoku a zakončovat brejky, místo aby je zahajoval. A dunkovat, kdykoliv to jen půjde. Ač stále teprve dvacetiletý, zkušenosti z tří sezon v ACB a nyní už i z palubovek NBA z něj dělají platnější sílu, než by běžně odpovídalo tomuto věku. A co když si ho teprve vezme do parády trojnásobný vítěz NBA Sam Cassell!

Tomáši, jak jste se zapracoval po týdnu přípravy do národního týmu a jak se cítíte necelý týden před ostrým startem kvalifikace ME?
Samozřejmě se všechno zkomplikovalo tím, že jsem si po Letní lize NBA potřeboval aspoň trochu odpočinout. Na druhou stranu se se spoluhráči z reprezentace znám, hráli jsme spolu dřív, s některými i v klubech. Jediný vážně nový je pro mě Luboš Bartoň. Díky tomu je pro mě adaptace přijatelnější.

Dostal jste nákresy akcí od kouče Budínského předem, nebo až po příjezdu k týmu?
Nedostal jsem to dopředu, měl jsem tady jeden trénink, po kterém jsem ty systémy obdržel. Po nocích jsem je nastudoval a už jsem si na ně zvykl. Trénink tomu byl i přizpůsoben, takže v tom nebyl problém.

Prý jste vše nastudoval za dva dny, takže jak široký bude váš repertoár pro kvalifikaci?
Nemůžu o tom moc mluvit, ale nejdůležitější je osvojit si základy těch akcí. Z nich pak vychází víc dalších akcí pro více hráčů. Není to nijak komplikované a pro nás, hráče z Evropy, je to takový standard. Jsou tam čtyři základní systémy, které mají čtyři podakce. Takže i s autama to je nějakých dvacet akcí.
 

 
Z těch tří zápasů turnaje v Chomutově se zdá, jako byste měl být skoro hlavní ofenzivní hrozba. Plánoval to tak trenér, nebo jste to na sebe bral sám?
To asi nebral. Vychází to z těch akcí, sám jsem skórer nikdy moc nebyl. Snažím se ale hrát uvolněněji a taky je to díky draftu, Letní lize a tomu všemu. Cítím, že bych to měl trochu táhnout, ale ty body nejvíc vycházejí ze hry. Až když je zápas vyrovnanější, tak to víc beru na sebe. Především chci totiž hrát pro ostatní.

Je možné, že protiútoky budete spíš zakončovat než začínat?
(směje se) No když tu není Veseláč, tak to na mě teď zbývá.

Na co byste jako tým chtěli počínaje prvním domácím duelem s Italy fanoušky pozvat?
Jednak na to, že jsme konečně dali dohromady kádr všech našich hráčů, co jsou k dispozici a co hrají nejlepší ligy v Evropě. Spojily se v něm generace osmdesátek a devadesátek a hrajeme docela atraktivní basket, s rychlým přechodem dopředu, co se fanouškům líbí. A taky bych je chtěl pozvat na soupeře, myslím, že ze všech skupin je ta naše nejsilnější.

Teď se vrátím v čase trochu zpátky a zeptám se na váš hlavní zážitek z Letní ligy v dresu Washingtonu.
Určitě kolotoč NBA se všemi těmi lidmi, co znám z televize. Je to opravdu obrovský byznys. Taky zkušenost s americkým basketem, který je úplně jiný, mi moc pomohla. Naučil jsem se nové věci. Je to tam hlavně o individuální připravenosti a to mě doufám pozvedne výš.

Kdo byl kolem z těch lidí z televize?
Například jsem myslel trenéry. Najednou tam vedle na lavičce sedí Gregg Popovich, nebo hráči jako Amare Stoudemire a Baron Davis. Ti sice nehráli, ale dívali se. Navíc ligu hráli kluci, co už mají v NBA třeba rok za sebou, a to je super zkušenost.

Zvedl někdo z těchto velehráčů ruce k potlesku, když jste levačkou z brejku zarval přes Jeremyho Lamba?
Nevím, jestli přímo aplaudovali, ale můj tým byl rozhodně na nohou. Nikdo to moc nečekal, včetně lidí v hale. Teď už s tím budou muset trochu počítat. (směje se)

V čem Letní liga splnila vaše očekávání, v čem ne?
Letní liga má ještě daleko ke stylu ostrých zápasů v NBA. Jsou tam mladí hráči, co přišli z univerzit nebo se do NBA nedostali, takže to je ještě individualističtější než samotná NBA. Někdy je po odehrání míče i pro rozehrávače těžké dostat ho zpátky do ruky. Tím jsem měl taky ztíženou pozici. Celkově ale beru za velký úspěch, že jsem tam vůbec mohl hrát, dokonce pět zápasů.Spoluhráči zámořským médiím přiznali, že celkem koukali, když jste bez rozcvičení předvedl windmill dunk (zakroužení míčem během letu v natažených rukou, po čemž následuje mohutný záraz). Prý na takové věci nejsou zvyklí...
Bylo to při hře 5 na 5, já šel sám na koš a ten windmill nikdo nečekal. Pamatovali si to, protože to u bílých hráčů není zvykem. Říká se přece, že white men can´t jump (směje se v narážce na okřídlenou větu a taky název proslulého filmu Bílí muži neumějí skákat).

O kolik se hra lišila třeba od předdraftového kempu v Chicagu nebo od toho, co váš čekalo při workoutech u týmů NBA?
Před draftem to bylo hlavně o tom, jak budu hrát 1 na 1, jaké mám individuální činnosti, a pak o hře 3 na 3. Tady už bylo vše pojaté týmověji, byl tam společný čtyřdenní přípravný kemp. Před draftem šlo o to, jak se připravím já sám.

Který z asistentů vedl tým Wizards v Letní lize?
Vedl to Sam Cassell. Tím to pro mě bylo všechno ještě těžší, protože on je legendární point guard. Někdy bylo složité hlásit nějakou akci, protože on ji už dávno předtím zahlásil, takže jsem v tom měl trochu zmatek. Ale jinak další skvělá zkušenost. Dával mi rady, co byly hodně užitečné.

Byl na vás tvrdý?
No myslím, že byl trochu tvrdší. Tím, že jsem point guard, moc pochvaly nikdy nepřijde. Na druhou stranu, on chápe, že jsme rozehrávač s dvěma metry a v některých věcech mě trochu ospravedlňoval. Většinou mě upozorňoval na různé detaily. Třeba abych byl dost agresivní a abych v tom pokračoval.

Ještě jedno důležité téma. Po odchodu rozehrávače Callowaye, který s vámi v týmu Wizards absolvoval i Letní ligu, do konkurenční Malagy jste zbyl v Seville jako hlavní playmaker. Je možné, že byste byl v nové sezoně i "starterem", tedy v základu?
Zatím to asi možné je, protože nikdo další ještě nepřišel. Doufám, že se mi podaří zůstat na rozehrávce jako jednička. Zatím jsem slyšel jen o jedné posile na křídlo. Uvidíme. Svou pozici v týmu jsem si už vybudoval a doufám, že i pod novým trenérem Aitem příležitost dostanu.

A jste na to už připraven, stát se číslem 1 na hlavní pozici v týmu ACB, navíc pod novým koučem?
Ještě nevím, jak mi bude vyhovovat styl trenéra. O Aitovi je známé, že hráčům dává větší volnost, což mi může snad i pomoct. Závěry ale můžu dělat, až se potkáme osobně.

Kde teď budou ambice Sevilly?
Zůstane to jako v minulých letech. Snížil se nám rozpočet a hráčská síla není taková, nicméně play-off a Copa del Rey by měly zůstat našimi metami.

Vy už do téhle sezony půjdete jako Španěl, že, po třech sezonách ve Španělsku, kam jste přišel ještě v dorosteneckém věku?
Doufám v to. Ale po pravdě se v tom ještě tak nevyznám.


Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 08. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2086 x
| Zdroj: Foto: ISIFA a archiv


01.02.2015: Trutnov s USK padl o 15

Výsledky 15. Kola ŽBL: VŠ Praha - IMOS Brno 58-66 (Záplatová 17 - Smith 15), Valosun Brno -Strakonice 84-59 (L-Šípová 17 - Šujanová 16), Hradec Králové - Ostrava 92-41 (Lichtarovič 23 - Williams 15), Trutnov - USK Praha 79-94 (Ostarello 17 - Petrovičová 26).

01.02.2015: Výsledky NBA z 31. ledna

Indiana - Sacramento 94-99, Orlando - Dallas 93-108, Washington - Toronto 116-120 PP, Atlanta - Philadelphia 91-85 (Atlanta má šňůru 19-0 a její lednová bilance 17-0 je nejlepší v dějinách NBA za jeden kalendářní měsíc), Detroit - Houston 114-101, Memphis - Oklahoma 85-74, Minnesota - Cleveland 90-106 (Cavs vyhráli podesáté v řadě), Milwaukee - Portland 95-88, Denver - Charlotte 86-104, San Antonio - Clippers 85-105, Golden State - Phoenix 106-87.

31.01.2015: Opava udeřila hromovou silou

Výsledky 30. kola NBL: Svitavy - Opava 69-97, Ostrava - Brno 92-85, Lions - USK 76-86, Pardubice - Ústí 98-82.

31.01.2015: Výsledky NBA z 30. ledna

Philadelphia - Minnesota 103-94, Atlanta - Portland 105-99, Boston - Houston 87-93, Brooklyn - Toronto 122-127 PP, Cleveland - Sacramento 101-90, New Orleans - Clippers 108-103, Miami - Dallas 72-93, Utah - Golden State 110-100, Phoenix - Chicago 99-93.

31.01.2015: Tel Aviv skolil i Real

Výsledky 5. kola TOP 16 Euroligy - SKUPINA E: Tel Aviv - Real 90-86 (hosté padli i přes 20 útočných doskoků), CZ Bělehrad - Berlín 86-69, Barcelona - Žalgiris 89-72, Panathinaikos - Galatasaray 86-77, pořadí: 1. Real (4-1), 2. Tel Aviv (4-1), 3. Barcelona (3-2), 4. Panathinaikos (3-2), 5. Galatasaray (2-3), 6. Berlín (2-3), 7. CZ Bělehrad (1-4), 8. Žalgiris (1-4). SKUPINA F: CSKA - Nižnij Novgorod 103-95 PP, Vitoria - Milán 102-83, Efes - Olympiacos 84-70, Efes - Olympiacos 84-70, Malaga - Fenerbahce 60-68, pořadí: 1. CSKA (5-0), 2. Olympiacos (4-1), 3. Fenerbahce (3-2), 4. Efes (3-2), 5. Nižnij Novgorod (2-3), 6. Vitoria (2-3), 7. Milán (1-4), 8. Malaga (0-5).

31.01.2015: Hackettův trest za dezerci zkrácen

V 16. kole základní části Serie A skončila minulý víkend jedna velká kauza italského basketbalu. K domácímu zápasu Milána s Cremonou totiž už mohl být nominován ústřední rozehrávač Milánských Daniel Hackett. Ten si v létě zadělal na velký průšvih, když svévolně opustil soustředění italské repre, které pak chyběl ve složité kvalifikaci ME, a od federace dostal půlroční ligový distanc (začal se počítat od října). Na jeho působení v Eurolize však domácí administrativa dosáhnout nemohla, takže elitní soutěž kontinentu od začátku sezony hrál. A před pár dny byl šéfem federace Giovannim Petruccim předčasně omilostněn i z ligového trestu. Všechny samozřejmě zajímá, jak bude přijat zpět do národního týmu. Hackett sám tuší, že se leccos bude muset nejdřív interně prodiskutovat, ale zároveň pevně věří ve svou druhou účast na ME.

30.01.2015: Mark C. proti hlasování

Majitel Dallas Mavericks Mark Cuban, pověstný kritikou a šťouráním do téměř každé součásti NBA, přišel se zcela kacířskou myšlenkou. Navrhl úplné zrušení hlasování fanoušků pro hráče do All-Star Game. V textu, který zveřejnil i oficiální server NBA, to odůvodnil tím, že pouhých 1,5 milionu hlasů pro letos nejlepšího Stepha Curryho je zahanbující číslo, které dokazuje, že systém je zcela nefunkční. Místo fanoušků by podle něj měli hráče, kterých by mělo být v týmu 14, vybírat trenéři nebo generální manažeři. Podle Cubana je trapné i to, že jeden fanoušek mohl hlasovat vícekrát a stejně to nevedlo k vyšším počtům hlasů. Podle NBA se i při o měsíc kratší době na hlasování než naposledy počet hlasujících o 28 procent navýšil a díky tomu, že se poprvé mohl hlas udělit jakémukoli hráči ze všech týmů, se hlasy rozmělnily mezi větší počet hráčů. Pro srovnání a bez uvedení dalších okolností hlasování: outfielder Toronta Jose Bautista obdržel při loňském All-Star v baseballové MLB 5,9 milionu hlasů. LeBron James jako lídr v NBA získal tehdy 1.416.419 hlasů.

30.01.2015: Sestavy ASG NBA skoro známé

Po 35 letech má Atlanta Hawks, senzační lídr Východní konference, opět tříčlenné zastoupení v sestavě Východu pro All-Star Game NBA. Chicago, Cleveland, Golden State, Clippers, Miami a Oklahoma jsou s dvěma zástupci až v závěsu. Rozhodli o tom kouči celků NBA, kteří k fanoušky vybraným základům donominovali 7 zbývajících mužů. I díky nim se tak dostalo na část sezony zraněného úřadujícího MVP Kevina Duranta. A tady už jsou sestavy obou týmů - základ Východu: LeBron James (Cleveland), Pau Gasol (Chicago), Carmelo Anthony (New York), John Wall (Washington), Kyle Lowry (Toronto), střídačka: Dwyane Wade (jeho účast vážně ohrožuje čerstvé zranění hamstringu), Chris Bosh (oba Miami), Jimmy Butler (Chicago), Kyrie Irving (Cleveland), Al Horford, Paul Millsap, Jeff Teague (všichni Atlanta). Základ Západu: Stephen Curry (Golden State), Anthony Davis (New Orleans), Marc Gasol (Memphis), Blake Griffin (Clippers), Kobe Bryant (Lakers, bude muset být nahrazen, neboť už ukončil sezonu), střídačka: LaMarcus Aldridge (Portland), Tim Duncan (San Antonio), Kevin Durant, Russell Westbrook (oba Oklahoma), James Harden (Houston, pravděpodobně zaujme místo Bryanta v základu), Chris Paul (Clippers), Klay Thompson (Golden State). Jeden hráč bude muset být při absenci Bryanta donominován.

30.01.2015: Velmi nezvyklá sezona Barcelony

V ACB bilance 12-6, v TOP 16 Euroligy 2-2. To je senzačně špatný průběžný výsledek pro tým, jakým je v posledních dominantních letech Barcelona. Nůše zraněných křídelníků, včetně těch legendárních, evidentně působí sestavě Xaviho Pascuala nemalé problémy. Pro srovnání: v šesti minulých sezonách Barca končila v TOP 16 bez porážky nebo s maximálně dvěma, byť až poslední dva roky se hrály skupiny po 8 týmech. Nicméně i tam Barca měla jednu a 2 porážky, jež navíc přišly v minulém ročníku už za rozhodnuté situace. Bude tak zajímavé sledovat, na kolik proher to španělský šampion uhraje letos.

30.01.2015: Přední ligy o jednotných standardech

Zástupci Euroleague Basketball a předních evropských lig (Adriatické, německé, francouzské, izraelské, řecké, polské, litevské, ACB a VTB) se sešli na jednání v Barceloně, aby se dohodli na strategii, jež by pozvedla klubový basketbal na kontinentu. Její uplatnění by znamenalo sjednocení a zkvalitnění standardů v uvedených ligách. Cílem by měla být například harmonizace ligových kalendářů, technických regulí, zavedení financial fair play, to vše při respektování odlišností jednotlivých trhů. Dále by šlo o minimální standardy pro haly a přičlenění se do struktury soutěží Euroleague Basketball, jimiž jsou Euroliga a Eurocup. Těmito instrumenty by se měl vylepšit i fanouškovský zážitek a také se předpokládá zvýšení konkurenceschopnosti mezi kluby z různých zemí. Zástupci lig se zároveň dohodli, že jakákoli diskuse k zavedení nové pyramidové struktury evropských soutěží (systém postupu z lig do Eurocupu a z Eurocupu do Euroligy) bude odložena na pozdější dobu.

30.01.2015: Kachna, nebo senzace?

Z Litvy přilétla až šokující informace, že hlavní kluboví rivalové tamní basketbalové scény, Žalgiris Kaunas a Lietuvos Rytas Vilnius, by měly fúzovat a spojit se do jedné organizace. Více má podle serveru Delfi v nejbližších dnech osvětlit Litevská federace.

30.01.2015: To je rebounder! Reyes Král

Felipe Reyes z Realu Madrid má příznačné příjmení. Rey ve španělštině znamená král, Reyes pak královská výsost. A 34letý centr královského klubu po dalším fenomenálním představení na palubovce Maccabi Tel Aviv je už králem nejen podle jména. Díky svým 11 čtvrtečním doskokům v 5. kole TOP 16 se stal v samém závěru utkání novým číslem 1 Euroligy s 1288 ulovenými odraženými míči. Z trůnu Reyes sesadil tureckého obra Mirsada Turkčana. Úspěchu dosáhl ve 215. zápase, ve své již 11. euroligové sezoně, přičemž desátou hájí barvy Realu. Mistr světa a Evropy i olympijský medailista Reyes by však tyto rekordy jistě rád vyměnil za jednu trofej, již s Realem honí už spoustu let včetně finálových duelů z posledních dvou let. Ano, euroligový triumf Felipemu stále chybí. A i svými 20 body a 11 doskoky na Maccabi ukázal, jak moc po něm v závěru své přebohaté kariéry touží.

30.01.2015: Hlasujte pro dunkery a vyhrajte

V nové interaktivní výherní anketě můžete na webu Euroligy skrze své účty na sociálních sítích hlasovat každý týden pro nejlepší dunkery soutěže. V prvním kole na sebe narazili Jan Veselý a Deshaun Thomas z Barcelony. Celkoví vítězové z řad hlasujících seberou po 2 lístcích na Final-4, další se mohou těšit na výhry co týden.

30.01.2015: Švrdlík zřejmě opouští DSI Istanbul

Podle některých evropských serverů reprezentační power forward Kamil Švrdlík skončil v istanbulském DSI, který se po slibném startu sezony stále propadal tabulkou druhé turecké ligy, až k aktuální bilanci 4-13. Klub v posledních dnech provedl řadu personálních změn v týmu, jež se zřejmě dotkly i Švrdlíka. Ten v dosavadním průběhu soutěže zapisoval průměry 12,2 bodu a 6,9 doskoku. Velkou část sezony navíc nastupoval v základu a patřil k nejproduktivnějším oporám.

30.01.2015: Na webu i v TV: Veselý v Malaze

30.1. Na palubovce lídra ACB Unicaji Malaga se dnes od 20:45 představí v 5. kole euroligového TOP 16 Fenerbahce (2-2) Jana Veselého (živě na webu ČT, repríza na stanici ČT Sport od 23:10, druhá v sobotu od 6:10 a třetí 4. února od 2:50). Domácí v této fázi soutěže žíznivě čekají na první vítězství a dnes do zápasu dají veškerou energii, nicméně turecký šampion je specialistou právě na bitvy venku. Vyhrál tam už pětkrát v řadě a v sezoně celkem 6 ze 7 zápasů (výbuch přišel jen na Panathinaikosu). Nadějí pro Malagu je, že ještě v tomto duelu bude hostům chybět důležitý rozehrávač Hickman a vše tak bude ležet na Zisisovi nebo jeho alternacích z řad křídel. Malaga nemá v TOP 16 ani jednoho dvojciferného střelce, na úrovni 10 bodů jsou guard Granger, forwardi Kuzminskas s Thomasem a centr Vazquez. V zápase se utká osmý (Fenerbahce, 77,3) se 14. útokem (Malaga 70,5) a druhá obrana (Fenerbahce, 72,3) se 14. (Malaga, 82). Jan Veselý je v TOP 16 třetím střelcem Fene s 10,8 bodu (za 23 minut), druhý je na doskoku (4), nejlepší v ziscích (1,5), blocích (1,5), a F+ (4,5). Kosmeticky, na téměř 37 procent, také vylepšil své šestky (19/7). Celkově je v sezoně má 32 procent (44/15).

30.01.2015: Výsledky NBA z 29. ledna

Orlando - Milwaukee 100-115, Indiana - New York 103-82, Memphis - Denver 99-69, Lakers - Chicago 123-118.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS