Šampion NBA Sam Cassell byl na Čecha tvrdý. I jemu však Satoranský předvedl, že i White men CAN jump!


Zapomeňte na Tomáše Satoranského, kterého jste někdy viděli v dresu Sevilly - jako loutku na provázku, za jejíž provázky tahal z lavičky kouč Plaza. V téhle roli byl svázaný zhruba jako vězeň na vycházce. Počínaje touto středou však vlétne na hřiště v českém dresu v Bělorusku jiný Tomáš. Ten, co táhne tým, jako dirigent a skórer. I jako ten, co bude napadat koš v postupném útoku a zakončovat brejky, místo aby je zahajoval. A dunkovat, kdykoliv to jen půjde. Ač stále teprve dvacetiletý, zkušenosti z tří sezon v ACB a nyní už i z palubovek NBA z něj dělají platnější sílu, než by běžně odpovídalo tomuto věku. A co když si ho teprve vezme do parády trojnásobný vítěz NBA Sam Cassell!

Tomáši, jak jste se zapracoval po týdnu přípravy do národního týmu a jak se cítíte necelý týden před ostrým startem kvalifikace ME?
Samozřejmě se všechno zkomplikovalo tím, že jsem si po Letní lize NBA potřeboval aspoň trochu odpočinout. Na druhou stranu se se spoluhráči z reprezentace znám, hráli jsme spolu dřív, s některými i v klubech. Jediný vážně nový je pro mě Luboš Bartoň. Díky tomu je pro mě adaptace přijatelnější.

Dostal jste nákresy akcí od kouče Budínského předem, nebo až po příjezdu k týmu?
Nedostal jsem to dopředu, měl jsem tady jeden trénink, po kterém jsem ty systémy obdržel. Po nocích jsem je nastudoval a už jsem si na ně zvykl. Trénink tomu byl i přizpůsoben, takže v tom nebyl problém.

Prý jste vše nastudoval za dva dny, takže jak široký bude váš repertoár pro kvalifikaci?
Nemůžu o tom moc mluvit, ale nejdůležitější je osvojit si základy těch akcí. Z nich pak vychází víc dalších akcí pro více hráčů. Není to nijak komplikované a pro nás, hráče z Evropy, je to takový standard. Jsou tam čtyři základní systémy, které mají čtyři podakce. Takže i s autama to je nějakých dvacet akcí.
 

 
Z těch tří zápasů turnaje v Chomutově se zdá, jako byste měl být skoro hlavní ofenzivní hrozba. Plánoval to tak trenér, nebo jste to na sebe bral sám?
To asi nebral. Vychází to z těch akcí, sám jsem skórer nikdy moc nebyl. Snažím se ale hrát uvolněněji a taky je to díky draftu, Letní lize a tomu všemu. Cítím, že bych to měl trochu táhnout, ale ty body nejvíc vycházejí ze hry. Až když je zápas vyrovnanější, tak to víc beru na sebe. Především chci totiž hrát pro ostatní.

Je možné, že protiútoky budete spíš zakončovat než začínat?
(směje se) No když tu není Veseláč, tak to na mě teď zbývá.

Na co byste jako tým chtěli počínaje prvním domácím duelem s Italy fanoušky pozvat?
Jednak na to, že jsme konečně dali dohromady kádr všech našich hráčů, co jsou k dispozici a co hrají nejlepší ligy v Evropě. Spojily se v něm generace osmdesátek a devadesátek a hrajeme docela atraktivní basket, s rychlým přechodem dopředu, co se fanouškům líbí. A taky bych je chtěl pozvat na soupeře, myslím, že ze všech skupin je ta naše nejsilnější.

Teď se vrátím v čase trochu zpátky a zeptám se na váš hlavní zážitek z Letní ligy v dresu Washingtonu.
Určitě kolotoč NBA se všemi těmi lidmi, co znám z televize. Je to opravdu obrovský byznys. Taky zkušenost s americkým basketem, který je úplně jiný, mi moc pomohla. Naučil jsem se nové věci. Je to tam hlavně o individuální připravenosti a to mě doufám pozvedne výš.

Kdo byl kolem z těch lidí z televize?
Například jsem myslel trenéry. Najednou tam vedle na lavičce sedí Gregg Popovich, nebo hráči jako Amare Stoudemire a Baron Davis. Ti sice nehráli, ale dívali se. Navíc ligu hráli kluci, co už mají v NBA třeba rok za sebou, a to je super zkušenost.

Zvedl někdo z těchto velehráčů ruce k potlesku, když jste levačkou z brejku zarval přes Jeremyho Lamba?
Nevím, jestli přímo aplaudovali, ale můj tým byl rozhodně na nohou. Nikdo to moc nečekal, včetně lidí v hale. Teď už s tím budou muset trochu počítat. (směje se)

V čem Letní liga splnila vaše očekávání, v čem ne?
Letní liga má ještě daleko ke stylu ostrých zápasů v NBA. Jsou tam mladí hráči, co přišli z univerzit nebo se do NBA nedostali, takže to je ještě individualističtější než samotná NBA. Někdy je po odehrání míče i pro rozehrávače těžké dostat ho zpátky do ruky. Tím jsem měl taky ztíženou pozici. Celkově ale beru za velký úspěch, že jsem tam vůbec mohl hrát, dokonce pět zápasů.Spoluhráči zámořským médiím přiznali, že celkem koukali, když jste bez rozcvičení předvedl windmill dunk (zakroužení míčem během letu v natažených rukou, po čemž následuje mohutný záraz). Prý na takové věci nejsou zvyklí...
Bylo to při hře 5 na 5, já šel sám na koš a ten windmill nikdo nečekal. Pamatovali si to, protože to u bílých hráčů není zvykem. Říká se přece, že white men can´t jump (směje se v narážce na okřídlenou větu a taky název proslulého filmu Bílí muži neumějí skákat).

O kolik se hra lišila třeba od předdraftového kempu v Chicagu nebo od toho, co váš čekalo při workoutech u týmů NBA?
Před draftem to bylo hlavně o tom, jak budu hrát 1 na 1, jaké mám individuální činnosti, a pak o hře 3 na 3. Tady už bylo vše pojaté týmověji, byl tam společný čtyřdenní přípravný kemp. Před draftem šlo o to, jak se připravím já sám.

Který z asistentů vedl tým Wizards v Letní lize?
Vedl to Sam Cassell. Tím to pro mě bylo všechno ještě těžší, protože on je legendární point guard. Někdy bylo složité hlásit nějakou akci, protože on ji už dávno předtím zahlásil, takže jsem v tom měl trochu zmatek. Ale jinak další skvělá zkušenost. Dával mi rady, co byly hodně užitečné.

Byl na vás tvrdý?
No myslím, že byl trochu tvrdší. Tím, že jsem point guard, moc pochvaly nikdy nepřijde. Na druhou stranu, on chápe, že jsme rozehrávač s dvěma metry a v některých věcech mě trochu ospravedlňoval. Většinou mě upozorňoval na různé detaily. Třeba abych byl dost agresivní a abych v tom pokračoval.

Ještě jedno důležité téma. Po odchodu rozehrávače Callowaye, který s vámi v týmu Wizards absolvoval i Letní ligu, do konkurenční Malagy jste zbyl v Seville jako hlavní playmaker. Je možné, že byste byl v nové sezoně i "starterem", tedy v základu?
Zatím to asi možné je, protože nikdo další ještě nepřišel. Doufám, že se mi podaří zůstat na rozehrávce jako jednička. Zatím jsem slyšel jen o jedné posile na křídlo. Uvidíme. Svou pozici v týmu jsem si už vybudoval a doufám, že i pod novým trenérem Aitem příležitost dostanu.

A jste na to už připraven, stát se číslem 1 na hlavní pozici v týmu ACB, navíc pod novým koučem?
Ještě nevím, jak mi bude vyhovovat styl trenéra. O Aitovi je známé, že hráčům dává větší volnost, což mi může snad i pomoct. Závěry ale můžu dělat, až se potkáme osobně.

Kde teď budou ambice Sevilly?
Zůstane to jako v minulých letech. Snížil se nám rozpočet a hráčská síla není taková, nicméně play-off a Copa del Rey by měly zůstat našimi metami.

Vy už do téhle sezony půjdete jako Španěl, že, po třech sezonách ve Španělsku, kam jste přišel ještě v dorosteneckém věku?
Doufám v to. Ale po pravdě se v tom ještě tak nevyznám.


Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 08. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2129 x
| Zdroj: Foto: ISIFA a archiv


02.04.2015: Dnes na webu i ČT: El Clasico!

2.4. Co víc si na dnešní večer přát, než duel druhého s prvním ve skupině E TOP 16 Euroligy! A když je to ještě slavné El Clasico, je jasné, že sídlo Barcelony Palau Blaugrana bude dnes od 20:45 (živě vysílá web ČT, reprízy na ČT Sport ve 22:15, v pátek od 6:20 a 8. dubna od 1:30) nadskakovat v základech. Náboj utkání je jasný dopředu - v předposledním 13. kole je to pro domácí FCB (9-3, 6 výher v řadě, chybí dlouhodobě zraněný Eriksson a nově i klíčový power forward Doellman) poslední šance, jak ještě předstihnout odvěkého rivala - aktuálně vedoucí Real Madrid (10-2, kompletní). Problém však je, že z utkání v Madridu si katalánský celek odnesl -24 bodů, navíc lídr tabulky v posledním kole hostí Žalgiris (Barca končí na Galatasarayi) a jeho pozice se tak zdá neotřesitelná. V každém případě ale půjde především o prostou výhru, neboť Barca padla v této sezoně s Realem ve finále Superpoháru i Copy del Rey a o parník ztratila (97-73) i první souboj v TOP 16. "Pro nás to bude ohromně těžké a mimořádně důležité utkání. Půjde o první místo. Jsme v komplikované situaci, protože jsme na Realu prohráli o 24 bodů," uvědomuje si první playmaker FCB Tomáš Satoranský. "Člověk ale nikdy neví, co se v El Clasicu stane. Budeme mít bouřlivou podporu a uvidíme, jak se zápas vyvine." V dnešním duelu se utká čtvrtý (Barca, 81,3) s druhým (Real 87,1) útokem TOP 16 a také osmá obrana (Barca, 76,4) s druhou (Real, 72).

02.04.2015: Senzace v Kazani!

Zápasy 1 semifinále Eurocupu: Kazaň - Gran Canaria 70-83, Banvit - Chimki 83-82.

02.04.2015: Výsledky NBA z 1. dubna

Charlotte - Detroit 102-78, Orlando - San Antonio 91-113, Washington - Philadelphia 106-93, Boston - Indiana 100-87, New York - Brooklyn 98-100, Houston - Sacramento 115-111 (Harden z týmu vítězů si 51 body utvořil kariérní rekord), Milwaukee - Chicago 95-91, Minnesota - Toronto 99-113, Oklahoma - Dallas 131-135 (za domácí Westbrook 31 bodů, 11 doskoků, 11 asistencí, což značí jeho 10. triple-double sezony, 17. v kariéře a osmý od All-Star, tedy od 15. února), Utah - Denver 98-84, Portland - Clippers 122-126, Lakers - New Orleans 92-113.

01.04.2015: Válečníci prvním týmem kraje

Skvělého úspěchu dosáhl tým BK Děčín v anketě o Nejúspěšnějšího sportovce Ústeckého kraje za rok 2014, kde ovládl kategorii kolektivů dospělých. Posunul se tak o příčku výš oproti roku 2013 a vyměnil si pořadí s lovosickými házenkáři. Mezi jednotlivci zůstává trůn na Ústecku posledních pět let nedostupný, neboť na něj stále dokola usedá plavkyně Simona Baumrtová.

01.04.2015: Zápasy s Galatasarayem noční můrou!

Pořádné "pálky" schytaly na pokutách oba zúčastněné kluby po zápase 11. kola euroligového TOP 16 mezi Albou Berlín a Galatasarayem Istanbul, a to za nepokoje v aréně O2 World předcházející zápasu, kvůli nimž musel být posunut i začátek utkání. Alba za nedostatečná preventivní opatření dostala od disciplinární komise pokutu 40 tisíc eur. Galatasaray za opakované prohřešky svých tifosi musí zaplatit 30 tisíc eur, navíc příští domácí zápas bude hrát před prázdným hledištěm.

01.04.2015: Semifinále Eurocupu na Eurosportu 2

1.4. Dnes v 19:15 vysílá stanice Eurosport 2 první semifinále Eurocupu Kazaň - Gran Canaria.

01.04.2015: Výsledky NBA z 31. března

Brooklyn - Indiana 111-106, Detroit - Atlanta 105-95, Miami - San Antonio 81-95, Clippers - Golden State 106-110.

01.04.2015: Nymburk a USK do semifinále ŽBL

Zápasy 3 čtvrtfinále ŽBL: USK Praha - VŠ Praha 89-42 (Elhotová 18, Vaughn 17, Burgrová 13, Petrovič 10 - Pudláková 9, Bakajsová, Nováková a Sládková po 8), konečný stav série 3-0, Nymburk - IMOS Brno 83-54 (Mišurová 22, Rolle 14, Peklová 10 - Smith 10, Tetemondová 9), konečný stav série 3-0, Hradec Králové - Slavia Praha 70-61 (Pochobradská 26, Zavázalová 16, Kuthanová 8 - Lowenthal 22), stav série 2-1, Valosun Brno - Trutnov 82-76 (Vlková 17, Sedláková 13, Pecková 11, Sprague 10 - Ostarello 22, Mann 14, Pazderová 12, Prokešová 11), stav série 2-1.

01.04.2015: Brno a Sparta do čtvrtfinále

Výsledky předkola play-off první ligy mužů - Zápasy 1: JBC Brno - Šlapanice 89-86, Opava B - Olomouc 79-74, Trutnov - GBA Sparta 101-51, Sokol pražský - Vysočina 84-76. Zápasy 2: Šlapanice - JBC Brno 90-88 (stav série 1-1), Olomouc - Opava B 73-88 (konečný stav série 0-2), GBA Sparta - Trutnov 86-67 (stav série 1-1), Vysočina - Sokol pražský 74-85 (konečný stav série 0-2). Zápasy 3: Brno - Šlapanice 94-71, konečný stav série 2-1, Trutnov - Sparta 62-75, konečný stav série 1-2.

31.03.2015: Výsledky NBA z 30. března

Charlotte - Boston 104-116, Philadelphia - Lakers 111-113 PP, Atlanta - Milwaukee 101-88, Toronto - Houston 99-96, Memphis - Sacramento 97-83, Minnesota - Utah 84-104, Portland - Phoenix 109-86.

31.03.2015: Hodně slušný debut Kamaráda Pandy

Metta World Peace se po svém čtvrtečním příletu do Itálie už o víkendu zapojil do italské ligy, kde v dresu Cantú jako střídající odehrál 23 minut, ale nezabránil porážce svého týmu v prodloužení v Pistoie 88-87, když při poslední akci hostů nezachytil míč při výhozu. V zápase zaknihoval jako druhý střelec týmu 16 bodů (dvojky 6/1, trojky 8/2, TH 8/8), přidal 8 doskoků, 3 asistence, 1 zisk, 3 ztráty a 4 fauly. A aby byl obrázek úplný, už za necelé dvě minuty dostal svou první evropskou TCH. Ač nastoupil v dresu se jmenovkou Kamarád Pandy (modré číslo 37, více v sestřihu ve videokoutku), domácí moderátor zůstával při hlášení u oficiálního příjmení World Peace (Světový Mír), které forward nosí od roku 2011.

30.03.2015: CSKA udeřil trojkovou smrští

1200 diváků včetně honorace z domácího CSKA (24-3) se sešlo v hledišti na duelu VTB ligy mezi obhájci trofeje a českými mistry z Nymburka (7-19), kteří odešli poraženi o parník 102-67. Favorit už za úvodní 4 minuty unikl na 13-2 a celkem jen za první čtvrtinu (24-13) trefil 5 ze 6 trojpokusů. Hosté, kteří po první periodě vedli na útočné doskoky 2-5, se nadřeli na každou lepší pozici. Na startu druhé čtvrtky CSKA přes tři nymburské ztráty vylepšil už ve 13. minutě náskok na 34-15, postupně se dostával snadno i do nitra soupeřovy obrany a sám naopak Nymburku maximálně znesnadňoval i zakončení zpod koše. V poločase (48-28) pálil dokonce lépe zpoza oblouku (11/7, 64 procent) než z jeho vnitřku (20/12, 60). Konečný zápasový účet zněl 102-67. Nymburk se v druhé půli udržel na 3 ztrátách (celkově 12 ku 12) a soupeře za 40 minut přeskákal v útoku 8-16, ale ve střeleckém departmentu dominovali domácí, především pak ve trojkovém (24/15 ku 26/7). Top skórerem vítězů byl se 14 body Kirilenko, Teodosič ke 12 bodům (trojky 4/4) přidal i 11 asistencí. V dresu hostů byl jediným dvojciferou 10bodový křídelník Pomikálek.

30.03.2015: Klatovský Easter Cup je za dveřmi!

30.3. Závěr tohoto týdne (2.-4. dubna) bude v Klatovech věnován už 3. ročníku ohromného mezinárodního turnaje mládeže, který nese název Easter Cup. Přihlášeno je 67 týmů z 11 zemí: z Česka, Slovenska, USA, Německa, Rakouska, Polska, Itálie, Maďarska, Ukrajiny, Finska a Litvy. Klání je jako jediné v Česku v roce 2015 zařazeno na listinu mezinárodních mládežnických turnajů s podporou FIBA. Na akci se představí věkové kategorie U15, U14 i U13 chlapců i dívek, U11 pak bude pro smíšené týmy. V U15 do bojů zasáhnou i dva české výběry chlapců, přičemž v této kategorii, zaštítěné šéftrenérem mládeže Janem Slowiakem, půjde o vůbec první oficiální reprezentační starty. 30 členů nově se tvořícího národního týmu se pod vedením Štěpána Vrubla a Martina Jindry poprvé sešlo začátkem března v Pardubicích. Cílem je vybrat vhodné adepty pro další sezonu, v níž se hráči už budou připravovat na ME U16. "I nadále klademe důraz především na společnou přípravu hráčů, protože v málokterém klubu je na daných pozicích takové konkurenční prostředí, jaké je v tomto reprezentačním výběru. Pro klatovský turnaj rozdělíme hráče na dva vyrovnané 12členné týmy podle postů, aby každý z hráčů dostal prostor na pozici, na které by mohl v reprezentaci nastupovat. Někteří hráči totiž hrají ve svých klubech na jiných pozicích, než připadají do úvahy v mezinárodní konkurenci," podotkl Jan Slowiak. V nominaci pro Easter Cup jsou: rozehrávači Bobek (Liberec), Králíček, Tělecký (oba USK), Mareš (Nymburk), křídla Bednář, Lukáč (oba Snakes Ostrava), Haiblík, Chytil, Šícha, Tegel (všichni Liberec), Kurečka (Opava), Mikyska (Nymburk), Ngatse (Sokol pražský), Rufer (Pelhřimov), Schmidt (Pardubice), Svoboda (NH Ostrava) a podkošoví Čejka (Pardubice), Fuxa (Pelhřimov), Hauzer (Sokol pražský), Hornát (Písek), Klepáč (Snakes Ostrava), Kulich (Nymburk), Veleba (SAM Brno), Voráč (NH Ostrava). Více informací o Easter Cupu najdete na adrese www.basketbal-klatovy.cz/eastercup/zapasy.

30.03.2015: Na Sport 5: CSKA vs. Nymburk

30.3. Duel prvního s předposledním ve VTB lize se dnes od 19:00 (vysílá stanice Sport 5) odehraje na palubovce CSKA Moskva (23-3), kde se představí čeští šampioni z Nymburka (7-18). Armádní klub doma sází 90,5 bodu na utkání a inkasuje jen 68,6, což bude klást zvýšené nároky jak na útočné, tak na defenzivní schopnosti Středočechů. Moskvany střelecky táhne především trio z perimetru De Colo (14,4), Teodosič (12,4) a Weems (12,1). "Rádi bychom zahráli podobně jako v Praze, kdy jsme se celou dobu drželi, a až na konci rozhodlo, že CSKA je tým, jaký je. Doufám, že se nám povede minimálně stejný průběh jako doma. Hrát proti CSKA je svátek pro všechny basketbalisty. Vzhledem k naší formě nemáme přehnané ambice, ale chceme ukázat, že i s takovými týmy dokážeme hrát," řekl křídelník Vojtěch Hruban. "U CSKA asi bude rozdíl v jeho hře doma a venku. Drtivá většina týmů hraje líp doma a oni nebudou výjimka. Z jejich strany nebude hrozit nějaké podcenění, protože je poženou fanoušci. Bude to o něco těžší, ale i tak s nimi můžeme odehrát dobrý zápas."

30.03.2015: Výsledky NBA z 29. března

Washington - Houston 91-99, Brooklyn - Lakers 107-99, New Orleans - Minnesota 110-88, Cleveland - Philadelphia 87-86, Boston - Clippers 106-119, Miami - Detroit 109-102, San Antonio - Memphis 103-89, Indiana - Dallas 104-99, Phoenix - Oklahoma 97-109.

29.03.2015: IMOS zápas od konce sezony?

Zápasy 2 čtvrtfinále ŽBL: VŠ Praha - USK Praha 48-82 (Pudláková 16 - Vaughn 25, Hanušová a Petrovič po 11) stav série 0-2, Trutnov - Valosun Brno 78-66 (Ovsíková 17, Pazderová a Adams po 11, Ostarello a A-Vacková 10 - Sprague a Kopecká po 17), stav série 1-1, IMOS Brno - Nymburk 64-74, stav série 0-2, Slavia Praha - Hradec Králové 80-67 (Nezdařilová 16, Leary 15, Motyčáková 13, Effangová 12, Lowenthal 11, Reisingerová 10 - Kuthanová 15, Křížová a Zavázalová po 11, stav série 1-1. Skupina o udržení - 1. kolo: Strakonice - Slovanka MB 73-83 (Kastanek 23, Šujanová 17, Berry 14 - Novotná 24, Minarovičová a Kracíková po 12, Harapesová 11, Simmons 10), Ostrava - Karlovy Vary 48-66 (Dušanič 16, Hilliard 11 - Halasz 17, Thomas a Sedláčková po 14).

29.03.2015: Výsledky NBA z 28. března

Charlotte - Atlanta 115-100, Chicago - New York 111-80, Milwaukee - Golden State 95-108, Utah - Oklahoma 94-89, Portland - Denver 120-114.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS