Šampion NBA Sam Cassell byl na Čecha tvrdý. I jemu však Satoranský předvedl, že i White men CAN jump!


Zapomeňte na Tomáše Satoranského, kterého jste někdy viděli v dresu Sevilly - jako loutku na provázku, za jejíž provázky tahal z lavičky kouč Plaza. V téhle roli byl svázaný zhruba jako vězeň na vycházce. Počínaje touto středou však vlétne na hřiště v českém dresu v Bělorusku jiný Tomáš. Ten, co táhne tým, jako dirigent a skórer. I jako ten, co bude napadat koš v postupném útoku a zakončovat brejky, místo aby je zahajoval. A dunkovat, kdykoliv to jen půjde. Ač stále teprve dvacetiletý, zkušenosti z tří sezon v ACB a nyní už i z palubovek NBA z něj dělají platnější sílu, než by běžně odpovídalo tomuto věku. A co když si ho teprve vezme do parády trojnásobný vítěz NBA Sam Cassell!

Tomáši, jak jste se zapracoval po týdnu přípravy do národního týmu a jak se cítíte necelý týden před ostrým startem kvalifikace ME?
Samozřejmě se všechno zkomplikovalo tím, že jsem si po Letní lize NBA potřeboval aspoň trochu odpočinout. Na druhou stranu se se spoluhráči z reprezentace znám, hráli jsme spolu dřív, s některými i v klubech. Jediný vážně nový je pro mě Luboš Bartoň. Díky tomu je pro mě adaptace přijatelnější.

Dostal jste nákresy akcí od kouče Budínského předem, nebo až po příjezdu k týmu?
Nedostal jsem to dopředu, měl jsem tady jeden trénink, po kterém jsem ty systémy obdržel. Po nocích jsem je nastudoval a už jsem si na ně zvykl. Trénink tomu byl i přizpůsoben, takže v tom nebyl problém.

Prý jste vše nastudoval za dva dny, takže jak široký bude váš repertoár pro kvalifikaci?
Nemůžu o tom moc mluvit, ale nejdůležitější je osvojit si základy těch akcí. Z nich pak vychází víc dalších akcí pro více hráčů. Není to nijak komplikované a pro nás, hráče z Evropy, je to takový standard. Jsou tam čtyři základní systémy, které mají čtyři podakce. Takže i s autama to je nějakých dvacet akcí.
 

 
Z těch tří zápasů turnaje v Chomutově se zdá, jako byste měl být skoro hlavní ofenzivní hrozba. Plánoval to tak trenér, nebo jste to na sebe bral sám?
To asi nebral. Vychází to z těch akcí, sám jsem skórer nikdy moc nebyl. Snažím se ale hrát uvolněněji a taky je to díky draftu, Letní lize a tomu všemu. Cítím, že bych to měl trochu táhnout, ale ty body nejvíc vycházejí ze hry. Až když je zápas vyrovnanější, tak to víc beru na sebe. Především chci totiž hrát pro ostatní.

Je možné, že protiútoky budete spíš zakončovat než začínat?
(směje se) No když tu není Veseláč, tak to na mě teď zbývá.

Na co byste jako tým chtěli počínaje prvním domácím duelem s Italy fanoušky pozvat?
Jednak na to, že jsme konečně dali dohromady kádr všech našich hráčů, co jsou k dispozici a co hrají nejlepší ligy v Evropě. Spojily se v něm generace osmdesátek a devadesátek a hrajeme docela atraktivní basket, s rychlým přechodem dopředu, co se fanouškům líbí. A taky bych je chtěl pozvat na soupeře, myslím, že ze všech skupin je ta naše nejsilnější.

Teď se vrátím v čase trochu zpátky a zeptám se na váš hlavní zážitek z Letní ligy v dresu Washingtonu.
Určitě kolotoč NBA se všemi těmi lidmi, co znám z televize. Je to opravdu obrovský byznys. Taky zkušenost s americkým basketem, který je úplně jiný, mi moc pomohla. Naučil jsem se nové věci. Je to tam hlavně o individuální připravenosti a to mě doufám pozvedne výš.

Kdo byl kolem z těch lidí z televize?
Například jsem myslel trenéry. Najednou tam vedle na lavičce sedí Gregg Popovich, nebo hráči jako Amare Stoudemire a Baron Davis. Ti sice nehráli, ale dívali se. Navíc ligu hráli kluci, co už mají v NBA třeba rok za sebou, a to je super zkušenost.

Zvedl někdo z těchto velehráčů ruce k potlesku, když jste levačkou z brejku zarval přes Jeremyho Lamba?
Nevím, jestli přímo aplaudovali, ale můj tým byl rozhodně na nohou. Nikdo to moc nečekal, včetně lidí v hale. Teď už s tím budou muset trochu počítat. (směje se)

V čem Letní liga splnila vaše očekávání, v čem ne?
Letní liga má ještě daleko ke stylu ostrých zápasů v NBA. Jsou tam mladí hráči, co přišli z univerzit nebo se do NBA nedostali, takže to je ještě individualističtější než samotná NBA. Někdy je po odehrání míče i pro rozehrávače těžké dostat ho zpátky do ruky. Tím jsem měl taky ztíženou pozici. Celkově ale beru za velký úspěch, že jsem tam vůbec mohl hrát, dokonce pět zápasů.Spoluhráči zámořským médiím přiznali, že celkem koukali, když jste bez rozcvičení předvedl windmill dunk (zakroužení míčem během letu v natažených rukou, po čemž následuje mohutný záraz). Prý na takové věci nejsou zvyklí...
Bylo to při hře 5 na 5, já šel sám na koš a ten windmill nikdo nečekal. Pamatovali si to, protože to u bílých hráčů není zvykem. Říká se přece, že white men can´t jump (směje se v narážce na okřídlenou větu a taky název proslulého filmu Bílí muži neumějí skákat).

O kolik se hra lišila třeba od předdraftového kempu v Chicagu nebo od toho, co váš čekalo při workoutech u týmů NBA?
Před draftem to bylo hlavně o tom, jak budu hrát 1 na 1, jaké mám individuální činnosti, a pak o hře 3 na 3. Tady už bylo vše pojaté týmověji, byl tam společný čtyřdenní přípravný kemp. Před draftem šlo o to, jak se připravím já sám.

Který z asistentů vedl tým Wizards v Letní lize?
Vedl to Sam Cassell. Tím to pro mě bylo všechno ještě těžší, protože on je legendární point guard. Někdy bylo složité hlásit nějakou akci, protože on ji už dávno předtím zahlásil, takže jsem v tom měl trochu zmatek. Ale jinak další skvělá zkušenost. Dával mi rady, co byly hodně užitečné.

Byl na vás tvrdý?
No myslím, že byl trochu tvrdší. Tím, že jsem point guard, moc pochvaly nikdy nepřijde. Na druhou stranu, on chápe, že jsme rozehrávač s dvěma metry a v některých věcech mě trochu ospravedlňoval. Většinou mě upozorňoval na různé detaily. Třeba abych byl dost agresivní a abych v tom pokračoval.

Ještě jedno důležité téma. Po odchodu rozehrávače Callowaye, který s vámi v týmu Wizards absolvoval i Letní ligu, do konkurenční Malagy jste zbyl v Seville jako hlavní playmaker. Je možné, že byste byl v nové sezoně i "starterem", tedy v základu?
Zatím to asi možné je, protože nikdo další ještě nepřišel. Doufám, že se mi podaří zůstat na rozehrávce jako jednička. Zatím jsem slyšel jen o jedné posile na křídlo. Uvidíme. Svou pozici v týmu jsem si už vybudoval a doufám, že i pod novým trenérem Aitem příležitost dostanu.

A jste na to už připraven, stát se číslem 1 na hlavní pozici v týmu ACB, navíc pod novým koučem?
Ještě nevím, jak mi bude vyhovovat styl trenéra. O Aitovi je známé, že hráčům dává větší volnost, což mi může snad i pomoct. Závěry ale můžu dělat, až se potkáme osobně.

Kde teď budou ambice Sevilly?
Zůstane to jako v minulých letech. Snížil se nám rozpočet a hráčská síla není taková, nicméně play-off a Copa del Rey by měly zůstat našimi metami.

Vy už do téhle sezony půjdete jako Španěl, že, po třech sezonách ve Španělsku, kam jste přišel ještě v dorosteneckém věku?
Doufám v to. Ale po pravdě se v tom ještě tak nevyznám.


Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 08. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2022 x
| Zdroj: Foto: ISIFA a archiv


26.11.2014: Oslabení Polabané v Oldenburgu padli

Nymburk (4-3) v sedmém kole Eurocupu po nezachyceném začátku celý zápas marně naháněl domácí Oldenburg (2-5), a byť se občas dostal velmi blízko, třetí tým bundesligy vítězství (84-71) nakonec uhájil. Báječně střílel (dvojky 33/21 a trojky 26/12 ku 15/3 soupeře) a hosté, kteří do půle faulovali jen šestkrát, jej poslali pouze k šesti pokusům z trestné čáry. Oldenburg před 1700 diváků přežil i 18 ztrát (6 Ware). Opřít se mohl o maličkého rozehrávače Wareho (24, 13 do půle, trojky 9/6), power forwarda Aleksandrova (19, do půle 15, trojky 4/3, 10 doskoků) a křídelníka Pauldinga (12). Na straně poražených, kteří byli bez Rančíka s Washingtonem, Raivio zapsal 16 bodů, Benda 12 (+3 za 24 minut), Welsch 10 (5 asistencí, 5F+), Hruban 9 (4 asistence) a Burns 8 (7F+, 4 zisky). Se záporným ratingem a na -12 bodech skončil za svých 30 minut autor 7 bodů Simmons.

26.11.2014: NH Turům málem vysázela stovku

Výsledky 16. kola NBL: Ostrava - Svitavy 99-80, Děčín - Prostějov 91-75, Lions - Opava 81-78, USK - Ústí 67-63.

26.11.2014: Lístky na Final-4 jsou k mání

26.11. Od dnešního poledne je možné si zakoupit vstupenky na Final-4 mužské Euroligy, které pohostí od 14. do 17. května Madrid. Online prodej probíhá na adrese www.f4tickets.com. Do prodeje pro veřejnost půjde 13.000 lístků, což je 80 procent kapacity přejmenované arény Barclaycard Center. Ceny se pohybují od 155 (4.300 korun) do 545 eur (15.000).

26.11.2014: Obhlídka Královky s autogramiádou

Už tuto sobotu (29. listopadu) pořádá euroligový ZVVZ USK Praha Den otevřených dveří v nově zrekonstruovaném stánku na pražské Letné, kde nyní bude působit. Sportovní hala Královka (bývalá hala Sparty) se zájemcům z řad veřejnosti a fanoušků otevře mezi 10. a 13. hodinou. Na programu bude vedle úvodní prohlídky i otevřený trénink hráček USK (10:30-12:00) a od 12:30 autogramiáda, focení s českými šampionkami a také soutěž o ceny.

26.11.2014: Beksa lazaret s novým Američanem

Pospíšil, Kohout, Šoukal, to jsou muži aktuálně chybějící Bekse na podkošových postech z důvodu dlouhodobých zdravotních limitů. K tomu je s kotníkem mimo guard Kotas a nově se přidal rozehrávač Sanders se zhmožděným palcem z pondělního utkání v Prostějově (dlaha a povinný týdenní klid). Zranění a jiné zdravotní trable donedávna neporazitelné Beksy se v posledních dnech vrší jako nekonečná pyramida. Proto vedení klubu nezbylo než angažovat výztuhu na pozici centra. Tou se stal čerstvý univerzitní absolvent americké provenience Matthew Hezekiah (22 let, výška 208, váha 109), který poprvé nastoupí v sobotu v Opavě.

26.11.2014: Zvládnou postup i bez muže No.1?

26.11. Už dnes, tedy po utkání 7. kola základní části, může Nymburk (4-2) postoupit do Last 32 Eurocupu. Uspěje-li v Oldenburgu (1-5) a Charleroi (1-5) zároveň padne doma se Sevillou, má český mistr jistotu dalších 6 zápasů v soutěži. Problém je, že mu na palubovce o život hrajícího třetího celku bundesligy bude - po nejspíš zranění kolena v nedělním utkání s Minskem - chybět nejužitečnější hráč Washington, číslo 1 týmu v bodech (13,8), doskocích (6), asistencích (5), ziscích (1,3) i F+ (4,8), a z důvodu přetrvávajících problémů s kolenem zraněným na konci základní části minulé sezony NBL i power forward Rančík. Na perné minuty na pozici 1 se tak může těšit univerzál Welsch. Nymburk může skoro zapomenout na domácí zápas, který otočil zónou z -17 bodů. Oldenburg v Praze neměl rozehrávače Stuckeyho, který ale není takovou hrozbou (naposledy v Seville 0 bodů, 2 asistence za 20 minut) jako nová posila na pozici 1, jen 178 vysoký Američan Casper Ware, který minulou sezonu strávil v Boloni (průměr 12 bodů) a její závěr dokonce ve Philadelphii 76ers (9 utkání, 5,3 bodu). Ve dvou zápasech Eurocupu za 31 minut zapisoval průměry 11 bodů a 4,5 asistence. Jako třetí muž nehrál pražský duel power forward Aleksandrov (11 bodů). Dnes už čtvrtý zápas v Eurocupu bude chybět guard Jenkins (průměr 13,7 bodu), který v Praze naopak nastoupil, a v celku už vůbec není rozehrávač McKee, který rovněž v prvním zápase účinkoval. A tak zřejmě jedinými z hlavních střelců, co sehrají obě utkání, budou křídelník Paulding (10,7 bodu) a centr Chubb (14,2 bodu). Oldenburg není super útočný tým (průměr 71 bodů), ale po příchodu nového point guarda jeho nebezpečnost stoupla. Zápas vysílá přímým přenosem od 20:00 web ČT, záznam pak stanice ČT Sport v 0:45.

26.11.2014: Brno na Sport5, USK u šampiona

26.11. Na palubovce úřadujícího vítěze Euroligy dnes nastoupí ke své třetí bitvě v letošním ročníku hráčky ZVVZ USK Praha. Galatasaray Istanbul, který nemá ve svém středu hned tři z pěti top střelkyň minulé sezony (a Lyttle coby další z top 5 hrála jen jednou), je však po třech porážkách (dvě doma) jen stínem celku z minulé sezony. Vliv na to mají zřejmě i ohromné dluhy zmítající celým klubovým kolosem. Brněnský IMOS, zatím jediný nevítězný tým skupiny B, dnes hraje doma, kde pohostí svou ex-oporu z minulé sezony Terezu Peckovou, jež přijíždí se svou Toruní (zatím 1 výhra nad Kayserisporem). Startuje se v 18:00, Brňanky už budou mít v sestavě novou americkou posilu na rozehrávku Ashleigh Fontenette a vy, kdo máte možnost, můžete, zhlédnout zápas na stanci Sport5.

26.11.2014: Pecháček: 2 body při výhře

Výsledky 7. kola Eurocupu - SKUPINA A: Reggio Emilia - Paříž 78-72 (za domácí Pecháček 8 minut, 2 body, 1 doskok). SKUPINA B: Artland - Cantu 66-68. SKUPINA F: Zielona Gora - PAOK Soluň 84-77.

25.11.2014: Náš muž v Argentině

Power forward Jiří Hubálek bude hrát za sedmý celek argentinské nejvyšší soutěže Libertad Sunchales. 32letý, 208 vysoký ex-reprezentant až do dubnového zranění hrál v minulé sezoně v v saudskoarabském Al Hilal. Dříve už působil i v Libanonu a například ročník 2012/13 odehrál za Benátky v Serii A.

25.11.2014: Výsledky NBA z 24. listopadu

Charlotte - Clippers 92-113, Cleveland - Orlando 106-74, Philadelphia - Portland 104-114, Toronto - Phoenix 104-100, Houston - New York 91-86, Dallas - Indiana 100-111, Utah - Chicago 95-97.

24.11.2014: Orli v bolestech přemohli Beksu

24.11. O tři osové muže oslabené Pardubice podruhé ve čtyřech dnech sahaly po vítězství na půdě jednoho z finalistů posledních pěti ročníků NBL. A i podruhé odcházeli hráči Beksy ze hřiště zklamaní. Prostějov si doma bez druhého nej skórera Slezáka dlouho hrál s ohněm, když sedm minut do konce ztrácel už 65-72, ale menší počet ztrát i větší počet útočných doskoků mu daly dohromady o 13 pokusů z pole navíc a to jej spolu se dvěma velkými distančními projektily Mrviše v posledních dvou minutách dohrávky 15. kola dovedlo k očekávanému vítězství 86-81.

24.11.2014: Litoměřice a Hradec: devět k nule

Výsledky 9. kola první ligy mužů - skupina Západ: Trutnov - GBA Sparta 79-77, Vysočina - Litoměřice 61-72, Vyšehrad - Plzeň 74-76, Sokol pražský - Liberec 79-61, pořadí: 1. Litoměřice (9-0), 2. Sokol (7-2), 3. Plzeň (6-3), 4. Trutnov (5-4), 5. Sparta (4-5), 6. Vysočina (3-6), 7. Vyšehrad (2-7), 8. Liberec (0-9). Skupina Východ: Opava B - VŠB Ostrava 87-56, Olomouc - JBC Brno 70-84, Šumperk - Zlín 73-80, Šlapanice - Hradec Králové 72-79, pořadí: 1. Hradec (9-0), 2. Zlín (7-2), 3. Brno (6-3), 4. Opava B (4-5), 5. Olomouc (3-6), 6. Šlapanice (3-6), 7. Šumperk (2-7), 8. Ostrava (2-7).

24.11.2014: Výsledky NBA z 23. listopadu

Memphis - Clippers 107-91, Boston - Portland 88-94, Miami - Charlotte 94-93, Oklahoma - Golden State 86-91, Lakers - Denver 94-101 PP.

23.11.2014: Nymburk se přiblížil 8. místu

ČEZ Basketball Nymburk si doma připsal povinné vítězství nad Minskem 79-65, ve VTB lize si tak polepšil na bilanci 4-5 a na 9. místě již atakuje aktuálně poslední play-off tým Samaru (4-4). Uspěl především díky výborné úspěšnosti střelby dvojek (33/22, hosté 37/15) i trojek (19/8, hosté 29/9), o tři lepší byl i ze šestek (13/11 ku 12/8), k nimž se ovšem dostával téměř výhradně v první půli (11/9). Nemít tak přesné ruce, mohli mít domácí velké problémy především kvůli děravému obrannému doskoku, kde jeden útok umožnili soupeři i čtyři nebo pět nových střel, a méně ztrácející Minsk (16-12, 5 Welsch, 4 Pomikálek, 3 Washington) tak právě díky 17 útočným doskokům (Freeman i Laškevič po 4, přitom oba 0 v obraně) měl oproti domácím o 14 střel z pole navíc. Vítězové si hlavní náskok utvořili už do poločasu (44-33), kdy se shodně za 9 trefili Simmons a Burns (jen on a Benda (po 4) získali do půle z týmu víc než 1 doskok). Hruban & partneři v utkání zavřeli klíčového rozehrávače Mirkoviče (v zápase 2 body za 12 minut) a v útoku byli v kulise 540 diváků nejproduktivnější Burns (18+7 doskoků), Raivio (10), Benda (10+6 doskoků) a Simmons (15, trojky 7/4), který ve třetí čtvrtině přežil i hodně divoký dopad z velké výšky na hlavu. Zřejmě o něco hůř skončil zápas pro rozehrávače Washingtona, jenž musel ze hry nejspíš s poraněným kolenem už na konci druhé čtvrtiny. K zápasu nebyl nominován Rančík, který pravděpodobně ještě není v plné fyzické formě.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS