Šampion NBA Sam Cassell byl na Čecha tvrdý. I jemu však Satoranský předvedl, že i White men CAN jump!


Zapomeňte na Tomáše Satoranského, kterého jste někdy viděli v dresu Sevilly - jako loutku na provázku, za jejíž provázky tahal z lavičky kouč Plaza. V téhle roli byl svázaný zhruba jako vězeň na vycházce. Počínaje touto středou však vlétne na hřiště v českém dresu v Bělorusku jiný Tomáš. Ten, co táhne tým, jako dirigent a skórer. I jako ten, co bude napadat koš v postupném útoku a zakončovat brejky, místo aby je zahajoval. A dunkovat, kdykoliv to jen půjde. Ač stále teprve dvacetiletý, zkušenosti z tří sezon v ACB a nyní už i z palubovek NBA z něj dělají platnější sílu, než by běžně odpovídalo tomuto věku. A co když si ho teprve vezme do parády trojnásobný vítěz NBA Sam Cassell!

Tomáši, jak jste se zapracoval po týdnu přípravy do národního týmu a jak se cítíte necelý týden před ostrým startem kvalifikace ME?
Samozřejmě se všechno zkomplikovalo tím, že jsem si po Letní lize NBA potřeboval aspoň trochu odpočinout. Na druhou stranu se se spoluhráči z reprezentace znám, hráli jsme spolu dřív, s některými i v klubech. Jediný vážně nový je pro mě Luboš Bartoň. Díky tomu je pro mě adaptace přijatelnější.

Dostal jste nákresy akcí od kouče Budínského předem, nebo až po příjezdu k týmu?
Nedostal jsem to dopředu, měl jsem tady jeden trénink, po kterém jsem ty systémy obdržel. Po nocích jsem je nastudoval a už jsem si na ně zvykl. Trénink tomu byl i přizpůsoben, takže v tom nebyl problém.

Prý jste vše nastudoval za dva dny, takže jak široký bude váš repertoár pro kvalifikaci?
Nemůžu o tom moc mluvit, ale nejdůležitější je osvojit si základy těch akcí. Z nich pak vychází víc dalších akcí pro více hráčů. Není to nijak komplikované a pro nás, hráče z Evropy, je to takový standard. Jsou tam čtyři základní systémy, které mají čtyři podakce. Takže i s autama to je nějakých dvacet akcí.
 

 
Z těch tří zápasů turnaje v Chomutově se zdá, jako byste měl být skoro hlavní ofenzivní hrozba. Plánoval to tak trenér, nebo jste to na sebe bral sám?
To asi nebral. Vychází to z těch akcí, sám jsem skórer nikdy moc nebyl. Snažím se ale hrát uvolněněji a taky je to díky draftu, Letní lize a tomu všemu. Cítím, že bych to měl trochu táhnout, ale ty body nejvíc vycházejí ze hry. Až když je zápas vyrovnanější, tak to víc beru na sebe. Především chci totiž hrát pro ostatní.

Je možné, že protiútoky budete spíš zakončovat než začínat?
(směje se) No když tu není Veseláč, tak to na mě teď zbývá.

Na co byste jako tým chtěli počínaje prvním domácím duelem s Italy fanoušky pozvat?
Jednak na to, že jsme konečně dali dohromady kádr všech našich hráčů, co jsou k dispozici a co hrají nejlepší ligy v Evropě. Spojily se v něm generace osmdesátek a devadesátek a hrajeme docela atraktivní basket, s rychlým přechodem dopředu, co se fanouškům líbí. A taky bych je chtěl pozvat na soupeře, myslím, že ze všech skupin je ta naše nejsilnější.

Teď se vrátím v čase trochu zpátky a zeptám se na váš hlavní zážitek z Letní ligy v dresu Washingtonu.
Určitě kolotoč NBA se všemi těmi lidmi, co znám z televize. Je to opravdu obrovský byznys. Taky zkušenost s americkým basketem, který je úplně jiný, mi moc pomohla. Naučil jsem se nové věci. Je to tam hlavně o individuální připravenosti a to mě doufám pozvedne výš.

Kdo byl kolem z těch lidí z televize?
Například jsem myslel trenéry. Najednou tam vedle na lavičce sedí Gregg Popovich, nebo hráči jako Amare Stoudemire a Baron Davis. Ti sice nehráli, ale dívali se. Navíc ligu hráli kluci, co už mají v NBA třeba rok za sebou, a to je super zkušenost.

Zvedl někdo z těchto velehráčů ruce k potlesku, když jste levačkou z brejku zarval přes Jeremyho Lamba?
Nevím, jestli přímo aplaudovali, ale můj tým byl rozhodně na nohou. Nikdo to moc nečekal, včetně lidí v hale. Teď už s tím budou muset trochu počítat. (směje se)

V čem Letní liga splnila vaše očekávání, v čem ne?
Letní liga má ještě daleko ke stylu ostrých zápasů v NBA. Jsou tam mladí hráči, co přišli z univerzit nebo se do NBA nedostali, takže to je ještě individualističtější než samotná NBA. Někdy je po odehrání míče i pro rozehrávače těžké dostat ho zpátky do ruky. Tím jsem měl taky ztíženou pozici. Celkově ale beru za velký úspěch, že jsem tam vůbec mohl hrát, dokonce pět zápasů.Spoluhráči zámořským médiím přiznali, že celkem koukali, když jste bez rozcvičení předvedl windmill dunk (zakroužení míčem během letu v natažených rukou, po čemž následuje mohutný záraz). Prý na takové věci nejsou zvyklí...
Bylo to při hře 5 na 5, já šel sám na koš a ten windmill nikdo nečekal. Pamatovali si to, protože to u bílých hráčů není zvykem. Říká se přece, že white men can´t jump (směje se v narážce na okřídlenou větu a taky název proslulého filmu Bílí muži neumějí skákat).

O kolik se hra lišila třeba od předdraftového kempu v Chicagu nebo od toho, co váš čekalo při workoutech u týmů NBA?
Před draftem to bylo hlavně o tom, jak budu hrát 1 na 1, jaké mám individuální činnosti, a pak o hře 3 na 3. Tady už bylo vše pojaté týmověji, byl tam společný čtyřdenní přípravný kemp. Před draftem šlo o to, jak se připravím já sám.

Který z asistentů vedl tým Wizards v Letní lize?
Vedl to Sam Cassell. Tím to pro mě bylo všechno ještě těžší, protože on je legendární point guard. Někdy bylo složité hlásit nějakou akci, protože on ji už dávno předtím zahlásil, takže jsem v tom měl trochu zmatek. Ale jinak další skvělá zkušenost. Dával mi rady, co byly hodně užitečné.

Byl na vás tvrdý?
No myslím, že byl trochu tvrdší. Tím, že jsem point guard, moc pochvaly nikdy nepřijde. Na druhou stranu, on chápe, že jsme rozehrávač s dvěma metry a v některých věcech mě trochu ospravedlňoval. Většinou mě upozorňoval na různé detaily. Třeba abych byl dost agresivní a abych v tom pokračoval.

Ještě jedno důležité téma. Po odchodu rozehrávače Callowaye, který s vámi v týmu Wizards absolvoval i Letní ligu, do konkurenční Malagy jste zbyl v Seville jako hlavní playmaker. Je možné, že byste byl v nové sezoně i "starterem", tedy v základu?
Zatím to asi možné je, protože nikdo další ještě nepřišel. Doufám, že se mi podaří zůstat na rozehrávce jako jednička. Zatím jsem slyšel jen o jedné posile na křídlo. Uvidíme. Svou pozici v týmu jsem si už vybudoval a doufám, že i pod novým trenérem Aitem příležitost dostanu.

A jste na to už připraven, stát se číslem 1 na hlavní pozici v týmu ACB, navíc pod novým koučem?
Ještě nevím, jak mi bude vyhovovat styl trenéra. O Aitovi je známé, že hráčům dává větší volnost, což mi může snad i pomoct. Závěry ale můžu dělat, až se potkáme osobně.

Kde teď budou ambice Sevilly?
Zůstane to jako v minulých letech. Snížil se nám rozpočet a hráčská síla není taková, nicméně play-off a Copa del Rey by měly zůstat našimi metami.

Vy už do téhle sezony půjdete jako Španěl, že, po třech sezonách ve Španělsku, kam jste přišel ještě v dorosteneckém věku?
Doufám v to. Ale po pravdě se v tom ještě tak nevyznám.


Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 08. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2040 x
| Zdroj: Foto: ISIFA a archiv


20.12.2014: Dunkerské představení Veselého

Ve svou smečovací show proměnil domácí utkání s Bayernem (87-81) v posledním 10. kole základní fáze Euroligy Jan Veselý. Ten v dresu Fenerbahce zaknihoval 9 bodů (z pole 8/4, TH 2/1) a 3 doskoky a pomohl týmu k docílení konečné bilance 8-2.

20.12.2014: Výhra i bombová hrozba v Aténách

Dvojkovou střelbou a 17 útočnými doskoky vyhrála Barcelona duel 10. kola Euroligy na palubovce Panathinaikosu (67-80), který byl v poločase na hodinu zdržen kvůli údajné bombové hrozbě a evakuaci 14.500 fanoušků z hlediště. Tomáš Satoranský se na výhře hostů podílel 5 body (z pole 6/2) a 2 doskoky za 19 minut. Prim opět hrát jeho kolega z rozehry Huertas, autor 17 bodů a 9 asistencí. Barcelona završila základní fázi jako vítěz skupiny C s bilancí 9-1.

19.12.2014: Dnes na ČT: Panathinaikos vs. Tomáš

19.12. Ač tento zápas už nic nezmění na prvním místě Barcelony a třetí příčce Panathinaikosu v euroligové skupině C, bude dnes na aténské palubovce minimálně z českého pohledu hodně horko. Pro Barcu to bude v závěrečném kole základní části další nelehký experiment, neboť jí stále chybí 4 důležitá křídla. A zřejmě i proto se objevila zpráva, že touží po francouzském repre guardovi Edwinu Jacksonovi z Lyonu, který je střeleckou mašinou, dodávající v této sezoně 19 bodů na utkání ve francouzské lize (navíc 3,3 asistence). Jelikož lyonský kontrakt hráče vyprší až v červnu 2016, je ve hře otázka výkupného, jež může dělat až 300 tisíc eur. Pro dnešek si FCB musí proti téměř kompletním domácím (chybí jen guard Nelson) ještě vystačit s aktuálním kádrem a Tomáš Satoranský, pokud mu hra půjde od ruky, může čekat větší porci minut. Duel dvou statisticky poměrně vyrovnaných celků začíná úderem 21. hodiny a vysílá jej stanice ČT Sport. Repríza přijde na řadu v sobotu ráno od šesti.

19.12.2014: Tuři s Brnem hrát nebudou!

19.12. Tým Mmcité Brno nebude kvůli virové epidemii, jež skolila většinu týmu, sto odehrát ani sobotní duel 23. kola Kooperativa NBL ve Svitavách, který se tak bude překládat na jiný termín.

19.12.2014: Prodeje lístků na ME jedou

Prezident Francouzské federace Jean-Pierre Siutat na Twitteru oznámil, že na ME mužů 2015 už bylo prodáno 35.000 vstupenek. Ty se přitom zatím prodávají jen na základní skupiny v Montpellier a Rize a také na závěrečnou fázi, jež se odehraje v útrobách fotbalové arény v Lille.

19.12.2014: Kouč, který se vyplatil

19.12. Tomáš Satoranský už ví, kdo jej povede až do konce jeho prvního dvouletého kontraktu v Barceloně. Klub oznámil, že se dohodl na prodloužení smlouvy s koučem Xavim Pascualem až do konce sezony 2016/17. Sotva 42letý Pascual, který v roli hlavního nahradil v únoru 2008 Duška Ivanoviče, za svých šest plných sezon dovedl tým pětkrát do Final-4 Euroligy a k titulu v roce 2010, kdy se stal prvním španělským koučem s trofejí po více než třech dekádách. Dále s Barcou dobyl 4 tituly v ACB, tři Copy del Rey a tři španělské Superpoháry. Dnes proti Panathinaikosu to pro něj bude už zápas číslo 500 u kormidla katalánského giganta, navíc půjde proti kouči Ivanovičovi, jehož na velícím můstku FCB před téměř sedmi lety střídal.

19.12.2014: Galatasaray má klíčovou výhru

Výsledky závěrečného 10. kola základní části Euroligy - SKUPINA A: Real - Efes 90-70, Nižnij Novgorod - Kazaň 78-74, Žalgiris - Sassari 80-79. SKUPINA B: CSKA - Limoges 88-56, Tel Aviv - Malaga 81-73, Berlín - Cedevita 67-70. SKUPINA C: Zhořelec - Milán 96-101, Fenerbahce - Bayern 87-81, Panathinaikos - Barcelona 67-80. SKUPINA D: Valencie - Klajpeda 103-65, Galatasaray - Olympiacos 79-74 (domácí díky této výhře postoupili, velké drama se však odehrávalo v prázdné hale kvůli trestu pro Galatasaray za řádění fanoušků před utkáním s CZ Bělehrad), CZ Bělehrad - Vitoria 90-82.

19.12.2014: Pokuta pro Opavu

Vhození záchodové štětky a plastové lahve směrem k lavičce hráčů Prostějova a neslušná gesta fanouška při odchodu rozhodčích z hrací plochy v domácím utkání 20. kola NBL přišla BK Opava na pět tisíc korun. O pokutě rozhodl disciplinární ředitel soutěže. "Fanoušky, kteří neumějí udržet nervy na uzdě a vhazují předměty na palubovku či jinak urážejí rozhodčí a hráče soupeře, na našich zápasech nechceme. Výkon rozhodčího či provokativní chování hráčů soupeře toto chování v žádném případě neomlouvají," uvedl generální manažer Opavy Dušan Štěnička, podle nějž klub pokutu včetně náhrady nákladů za projednání případu (2000 korun) budou vymáhány po provinivších se osobách. "Před podobným chováním fanoušků nebudeme zavírat oči. Drtivá většina diváků je slušných a chovají se v rámci pravidel. Naštěstí se tentokrát nikomu nic nestalo, ale třeba lahev hozená z horních pater hlediště může někoho vážně zranit. Rozhodli jsme se proto podat trestní oznámení na neznámého pachatele a pokutu včetně náhrady nákladů vymáhat. Trestní oznámení nepodáme pouze v případě, že se pachatelé sami ozvou a škodu uhradí. Na incidenty přitom máme očité svědky a využít může být také záznam kamerového systému haly."

19.12.2014: Pětivlas skončil v Ostravě

Trenér Tomáš Pětivlas byl odvolán od týmu SBŠ Ostrava. Důvodem pro tento krok byl špatný vstup nováčka ŽBL do sezony.

19.12.2014: Výsledky NBA z 18. prosince

Chicago - New York 103-97, Houston - New Orleans 90-99, Sacramento - Milwaukee 107-108, Golden State - Oklahoma 114-109.

18.12.2014: Výsledky NBA ze 17. prosince

Charlotte - Phoenix 106-111, Cleveland - Atlanta 98-127, Boston - Orlando 109-92, Detroit - Dallas 106-117, Miami - Utah 87-105, Toronto - Brooklyn 105-89, San Antonio - Memphis 116-117 po 3. prodloužení, Portland - Milwaukee 104-97, Clippers - Indiana 102-100, Denver - Houston 111-115 PP.

18.12.2014: Dnes na webu i ČT: Tel Aviv - Malaga

18.12. Lahůdkový souboj úřadujícího šampiona Euroligy s aktuálním lídrem ACB nabízí dnes program 10. kola Euroligy, v němž se od 20:05 (přímý přenos na webu ČT, relive na ČT Sport od 21:10, repríza v pátek od 06:20) utká Maccbi Tel Aviv s Malagou. Oba celky už mají zajištěný postup, Malaga však při porážce stále může přijít o výhodnější třetí místo. V prvním duelu ve Španělsku uspělo Maccabi.

18.12.2014: USK zdolal nemoci i Montpellier

Hráčky ZVVZ USK Praha v domácím duelu euroligové skupiny A porazily po velké bitvě Montpellier 80-69. Tým od minulého zápasu v Kursku trápily nemoci, Veselá nemohla nastoupit vůbec, Burgrová s Hanušovou utkání stihly jen tak tak, problémy měla i rozehrávačka Palau. Do půle, kdy tým držela pivotka Vaughn, USK špatně bránil a soupeř se dlouho držel ve hře. Až zvýšená agresivita na obou koncích hřiště dala na začátku poslední čtvrtiny Pražankám větší náskok i klid. Top střelkyněmi vítězek, jež daly o 7 šestek víc a také vyhrály doskok 39-27, byly Vítečková (16), Vaughn (15), Petrovič (14) a Burgrová (14). Ve zbývajících utkáních skupiny Krakov doma podlehl Galatasarayi 53-64 a Jekatěrinburg nečekaně Kursku 77-78. Ve skupině B si pro další porážku dojel IMOS Brno na palubovku tureckého Kayserisporu. Ač první poločas i v improvizované sestavě s dorostenkami dokázal vzdorovat, nakonec padl 64-53. Kouče Bobrovského po utkání mrzela především trestná bilance 12/4. Nejvíc bodů týmu snesly Hindráková, Smith a Fontenette, jež shodně zaznamenaly po jedenácti. V dalších zápasech skupiny Toruň doma podlehla Schiu 58-79 (za domácí Pecková 5 bodů, 1 doskok, 1 zisk za 14 minut), Salamanca zdolala Bourges 59-48 a Fenerbahce si poradilo s Orenburgem 65-54.

18.12.2014: Složení skupin Last 32 Eurocupu

SKUPINA G: Štrasburk, Nymburk, Petrohrad, 5. tým euroligové skupiny A (Kazaň, Žalgiris, nebo Nižnij Novgorod). SKUPINA H: Gran Canaria, Banvit, Podgorica, Sassari. SKUPINA I: Řím, Volgograd, Zaragoza, Cedevita/Limoges. SKUPINA J: Chimki, PAOK Soluň, Cantu, Cedevita/Limoges. SKUPINA K: Bamberg, Dijon, Lublaň, Zhořelec/Bayern. SKUPINA L: Lietuvos Rytas, Ostende, Sevilla, Zhořelec/Bayern. SKUPINA M: Besiktas, Paříž, Izmir, Klajpeda / Galatasaray / Valencie. SKUPINA N: Kubáň, Nancy, Ploješť, Galatasaray/Valencie.

18.12.2014: Kdo postoupil z Eurocupu

Výsledky posledního 10. kola základní fáze Eurocupu - SKUPINA A: Štrasburk - Paříž 71-75, Bonn - Reggio Emilia 101-87 (za hosty Pecháček 4 body za téměř 15 minut), Zaragoza - Bamberg 78-76, pořadí: 1. Štrasburk (8-2), 2. Bamberg (6-4), 3. Paříž (5-5), 4. Zaragoza (5-5), 5. Bonn (4-6), 6. Reggio (2-8). SKUPINA B: Dijon - Artland 69-65, Ostende - Cantu 83-77, Gran Canaria - Lyon 73-66, pořadí: 1. Gran Canaria (10-0), 2. Ostende (6-4), 3. Dijon (6-4), 4. Cantu (4-6), 5. Lyon (3-7), 6. Artland (1-9). SKUPINA C: Nymburk - Sevilla 91-82 PP, Oldenburg - Řím 80-66, Nancy - Charleroi 87-62, pořadí: 1. Řím (7-3), 2. Nancy (6-4), 3. Nymburk (5-5), 4. Sevilla (5-5), 5. Oldenburg (4-6), 6. Charleroi (3-7). SKUPINA D: Chimki - Petrohrad 90-68, Besiktas - Szolnok 67-68, Lublaň - Riga 90-61, pořadí: 1. Chimki (8-2), 2. Besiktas (7-3), 3. Lublaň (6-4), 4. Petrohrad (5-5), 5. Szolnok (3-7), 6. Riga (1-9). SKUPINA E: Volgograd - Banvit 80-68, Lietuvos Rytas - Jeruzalém 98-88, Ploješť - Partizan 65-85, pořadí: 1. Rytas (8-2), 2. Banvit (6-4), 3. Volgograd (6-4), 4. Ploješť (5-5), 5. Partizan (3-7), 6. Jeruzalém (2-8). SKUPINA F: Ventspils - Zielona Gora 51-58, Podgorica - Soluň 76-81, Izmir - Kubáň 85-93, pořadí: 1. Kubáň (10-0), 2. Soluň (6-4), 3. Izmir (6-4), 4. Podgorica (3-7), 5. Zielona Gora (3-7), 6. Ventspils (2-8). První čtyři týmy z každé skupiny postoupily do Last 32.

17.12.2014: Derby pro Opavu

Výsledky 22. kola NBL: Ostrava - Opava 59-66, USK - Svitavy 86-66, Prostějov - Ústí 92-86, Pardubice - Lions 101-84.

17.12.2014: Zvládnou hráčky USK Montpellier?

17.12. ZVVZ USK dnes od 18 hodin v pražské hale Královka (vysílá YouTube kanál FIBA na webu FIBA Europe) hostí v 7. kole ženské Euroligy Montpellier. České šampionky mají co napravovat, když si v minulém kole doslova mezi prsty nechaly protéct výhru v Kursku. Francouzský celek ovšem nepřijíždí v roli obětního beránka, když z posledních osmi soutěžních utkání prohrál jen s Kurskem. Jeho ústřední oporou je vycházející hvězda francouzské reprezentace Ayayi, kterou výrazně podporují další reprezentantky galského kohouta Skrela, Tanqueray a Lardy. Brněnský IMOS v tomto kole cestuje do Turecka, kde bez zraněných Stejskalové (natržený stehenní sval), Aili a Tetemondové má tým proti Kayserisporu minimální šanci na úspěch. Nevyzpytatelný turecký celek, který proti Brnu bude mít značnou výškovou převahu, dosud má na kontě domácí výhru nad Salamankou a venkovní úspěch z Orenburgu.

17.12.2014: Výsledky NBA z 16. prosince

Washington - Minnesota 109-95, Brooklyn - Miami 91-95, Memphis - Golden State 105-98, New Orleans - Utah 119-111, New York - Dallas 87-107, Sacramento - Oklahoma 92-104.

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS