Šampion NBA Sam Cassell byl na Čecha tvrdý. I jemu však Satoranský předvedl, že i White men CAN jump!


Zapomeňte na Tomáše Satoranského, kterého jste někdy viděli v dresu Sevilly - jako loutku na provázku, za jejíž provázky tahal z lavičky kouč Plaza. V téhle roli byl svázaný zhruba jako vězeň na vycházce. Počínaje touto středou však vlétne na hřiště v českém dresu v Bělorusku jiný Tomáš. Ten, co táhne tým, jako dirigent a skórer. I jako ten, co bude napadat koš v postupném útoku a zakončovat brejky, místo aby je zahajoval. A dunkovat, kdykoliv to jen půjde. Ač stále teprve dvacetiletý, zkušenosti z tří sezon v ACB a nyní už i z palubovek NBA z něj dělají platnější sílu, než by běžně odpovídalo tomuto věku. A co když si ho teprve vezme do parády trojnásobný vítěz NBA Sam Cassell!

Tomáši, jak jste se zapracoval po týdnu přípravy do národního týmu a jak se cítíte necelý týden před ostrým startem kvalifikace ME?
Samozřejmě se všechno zkomplikovalo tím, že jsem si po Letní lize NBA potřeboval aspoň trochu odpočinout. Na druhou stranu se se spoluhráči z reprezentace znám, hráli jsme spolu dřív, s některými i v klubech. Jediný vážně nový je pro mě Luboš Bartoň. Díky tomu je pro mě adaptace přijatelnější.

Dostal jste nákresy akcí od kouče Budínského předem, nebo až po příjezdu k týmu?
Nedostal jsem to dopředu, měl jsem tady jeden trénink, po kterém jsem ty systémy obdržel. Po nocích jsem je nastudoval a už jsem si na ně zvykl. Trénink tomu byl i přizpůsoben, takže v tom nebyl problém.

Prý jste vše nastudoval za dva dny, takže jak široký bude váš repertoár pro kvalifikaci?
Nemůžu o tom moc mluvit, ale nejdůležitější je osvojit si základy těch akcí. Z nich pak vychází víc dalších akcí pro více hráčů. Není to nijak komplikované a pro nás, hráče z Evropy, je to takový standard. Jsou tam čtyři základní systémy, které mají čtyři podakce. Takže i s autama to je nějakých dvacet akcí.
 

 
Z těch tří zápasů turnaje v Chomutově se zdá, jako byste měl být skoro hlavní ofenzivní hrozba. Plánoval to tak trenér, nebo jste to na sebe bral sám?
To asi nebral. Vychází to z těch akcí, sám jsem skórer nikdy moc nebyl. Snažím se ale hrát uvolněněji a taky je to díky draftu, Letní lize a tomu všemu. Cítím, že bych to měl trochu táhnout, ale ty body nejvíc vycházejí ze hry. Až když je zápas vyrovnanější, tak to víc beru na sebe. Především chci totiž hrát pro ostatní.

Je možné, že protiútoky budete spíš zakončovat než začínat?
(směje se) No když tu není Veseláč, tak to na mě teď zbývá.

Na co byste jako tým chtěli počínaje prvním domácím duelem s Italy fanoušky pozvat?
Jednak na to, že jsme konečně dali dohromady kádr všech našich hráčů, co jsou k dispozici a co hrají nejlepší ligy v Evropě. Spojily se v něm generace osmdesátek a devadesátek a hrajeme docela atraktivní basket, s rychlým přechodem dopředu, co se fanouškům líbí. A taky bych je chtěl pozvat na soupeře, myslím, že ze všech skupin je ta naše nejsilnější.

Teď se vrátím v čase trochu zpátky a zeptám se na váš hlavní zážitek z Letní ligy v dresu Washingtonu.
Určitě kolotoč NBA se všemi těmi lidmi, co znám z televize. Je to opravdu obrovský byznys. Taky zkušenost s americkým basketem, který je úplně jiný, mi moc pomohla. Naučil jsem se nové věci. Je to tam hlavně o individuální připravenosti a to mě doufám pozvedne výš.

Kdo byl kolem z těch lidí z televize?
Například jsem myslel trenéry. Najednou tam vedle na lavičce sedí Gregg Popovich, nebo hráči jako Amare Stoudemire a Baron Davis. Ti sice nehráli, ale dívali se. Navíc ligu hráli kluci, co už mají v NBA třeba rok za sebou, a to je super zkušenost.

Zvedl někdo z těchto velehráčů ruce k potlesku, když jste levačkou z brejku zarval přes Jeremyho Lamba?
Nevím, jestli přímo aplaudovali, ale můj tým byl rozhodně na nohou. Nikdo to moc nečekal, včetně lidí v hale. Teď už s tím budou muset trochu počítat. (směje se)

V čem Letní liga splnila vaše očekávání, v čem ne?
Letní liga má ještě daleko ke stylu ostrých zápasů v NBA. Jsou tam mladí hráči, co přišli z univerzit nebo se do NBA nedostali, takže to je ještě individualističtější než samotná NBA. Někdy je po odehrání míče i pro rozehrávače těžké dostat ho zpátky do ruky. Tím jsem měl taky ztíženou pozici. Celkově ale beru za velký úspěch, že jsem tam vůbec mohl hrát, dokonce pět zápasů.Spoluhráči zámořským médiím přiznali, že celkem koukali, když jste bez rozcvičení předvedl windmill dunk (zakroužení míčem během letu v natažených rukou, po čemž následuje mohutný záraz). Prý na takové věci nejsou zvyklí...
Bylo to při hře 5 na 5, já šel sám na koš a ten windmill nikdo nečekal. Pamatovali si to, protože to u bílých hráčů není zvykem. Říká se přece, že white men can´t jump (směje se v narážce na okřídlenou větu a taky název proslulého filmu Bílí muži neumějí skákat).

O kolik se hra lišila třeba od předdraftového kempu v Chicagu nebo od toho, co váš čekalo při workoutech u týmů NBA?
Před draftem to bylo hlavně o tom, jak budu hrát 1 na 1, jaké mám individuální činnosti, a pak o hře 3 na 3. Tady už bylo vše pojaté týmověji, byl tam společný čtyřdenní přípravný kemp. Před draftem šlo o to, jak se připravím já sám.

Který z asistentů vedl tým Wizards v Letní lize?
Vedl to Sam Cassell. Tím to pro mě bylo všechno ještě těžší, protože on je legendární point guard. Někdy bylo složité hlásit nějakou akci, protože on ji už dávno předtím zahlásil, takže jsem v tom měl trochu zmatek. Ale jinak další skvělá zkušenost. Dával mi rady, co byly hodně užitečné.

Byl na vás tvrdý?
No myslím, že byl trochu tvrdší. Tím, že jsem point guard, moc pochvaly nikdy nepřijde. Na druhou stranu, on chápe, že jsme rozehrávač s dvěma metry a v některých věcech mě trochu ospravedlňoval. Většinou mě upozorňoval na různé detaily. Třeba abych byl dost agresivní a abych v tom pokračoval.

Ještě jedno důležité téma. Po odchodu rozehrávače Callowaye, který s vámi v týmu Wizards absolvoval i Letní ligu, do konkurenční Malagy jste zbyl v Seville jako hlavní playmaker. Je možné, že byste byl v nové sezoně i "starterem", tedy v základu?
Zatím to asi možné je, protože nikdo další ještě nepřišel. Doufám, že se mi podaří zůstat na rozehrávce jako jednička. Zatím jsem slyšel jen o jedné posile na křídlo. Uvidíme. Svou pozici v týmu jsem si už vybudoval a doufám, že i pod novým trenérem Aitem příležitost dostanu.

A jste na to už připraven, stát se číslem 1 na hlavní pozici v týmu ACB, navíc pod novým koučem?
Ještě nevím, jak mi bude vyhovovat styl trenéra. O Aitovi je známé, že hráčům dává větší volnost, což mi může snad i pomoct. Závěry ale můžu dělat, až se potkáme osobně.

Kde teď budou ambice Sevilly?
Zůstane to jako v minulých letech. Snížil se nám rozpočet a hráčská síla není taková, nicméně play-off a Copa del Rey by měly zůstat našimi metami.

Vy už do téhle sezony půjdete jako Španěl, že, po třech sezonách ve Španělsku, kam jste přišel ještě v dorosteneckém věku?
Doufám v to. Ale po pravdě se v tom ještě tak nevyznám.


Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 08. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1847 x
| Zdroj: Foto: ISIFA a archiv
Reklama

Reklama


Reklama
23.07.2014: Se Španělkami prohra o devět

Češky se na ME-A U18 ani ve druhém utkání osmifinálové skupiny F nedostaly přes 60 bodů a po horších lichých čtvrtinách padly se Španělskem, vedeným 16bodovou MVP MS U17 Angelou Salvadores, 60-69. Vítězky byly lepší z rychlých protiútoků, o něco i z trestné linie a z trojek, a přežily tak i 20 ztrát. České střelecké pole vedly s 11 body pivotka Kracíková a s 9 křídelnice Andělová. Lvice musí nyní skolit k postupu do čtvrtfinále Chorvatky.

22.07.2014: Už bez Číže a Bohačíka

Již před přípravnými zápasy s Polskem kouč reprezentace mužů Ronen Ginzburg zúžil sestavu na 13 mužů, a to o rozehrávače Adama Číže a shooting guarda Jaromíra Bohačíka. Aktuálně se už čeká pouze na zapojení Jana Veselého.

22.07.2014: Poslední čtvrtina vzala všechno

Obrovskou houpačkou bylo pro lvice U18 první utkání osmifinálové skupiny ME-A proti Nizozemsku. Po poločase prohraném 20-30 přišel český úder ve třetí čtvrtině (28-12), aby vše zmařila poslední desítka (9-28). Nizozemky, vedené triem Ndiba, Kuijt, Hof, jež se postaralo o 62 bodů, tak nakonec triumfovaly 70-57. Více ztrácely (15-8) a hůře doskakovaly v útoku (11-17), ale mohly se opřít o šestky (27/21 ku 18/10) a mnohem vyšší úspěšnost dvojek (40/17 ku 57/16). Lvice měly tři dvojciferné střelkyně v Kopecké (12), Mainclové (10, plus 9 doskoků a 6F+) a Beránkové (10). Pořadí ve skupině F: 1. Španělsko (3-0), 2. Itálie (3-0), 3. Nizozemsko (1-2), 4 . Česko (1-2), 5. Chorvatsko (1-2), 6. Portugalsko (0-3).

21.07.2014: Patrik Auda za Mitchellem

Po MVP NBL Kwamainu Mitchellovi podepsal nováček polské Tauron basket ligy z Kutna další zajímavou akvizici - českého reprezentanta Patrika Audu, kterému se tak zřejmě vyplatily kvalitní výkony ve dvou přípravných duelech lvů na polské půdě.

21.07.2014: Turci mají další zlato!

Reprezentanti Turecka ovládli koncovku finále ME U20 a po zdolání Španělska 65-57 se vůbec poprvé stali šampiony této věkové kategorie. Byla to jejich druhá medaile v historii ME U20 po domácím stříbru z roku 2006. Loni byli šestí, v U18 se stali mistry Evropy a v kadetech dobyli sedmou příčku. V letošním finále byl jejich hlavní oporou shooting guard Cedi Osman, autor 20 bodů. Třetí na turnaji skončili Srbové (bez člena All-Star loňského MS U19 Mičiče), čtvrtí Chorvaté (bez člena All-Star loňského MS U19 Šariče), 5. Litva, 6. Řecko, 7. Izrael, 8 Francie, 9. Polsko a 10. Itálie. Pro srovnání ještě kontinentální rozložení sil na nedávném dámském ME U20, kde Češky obsadily 11. příčku: zlato vybojovaly Francouzky, druhé skončilo Španělsko, 3. Itálie, 4. Srbsko, 5. Lotyšsko, 6. Polsko, 7. Rusko, 8. Slovensko, 9. Turecko a 10. Nizozemsko.

20.07.2014: Platový strop míří vzhůru

Zásadní informaci vydala NBA: platový strop pro sezonu 2014/15 bude 63,1 milionu dolarů, což je o téměř pět milionů víc než v minulé sezoně (téměř 58,7) a zároveň vůbec nejvíc v historii soutěže. Nejvyšší byl dosud v sezoně 2008/09 (58,7), další ročníky se udržoval kolem 58 milionů. Mnohem vyšší bude nově i daň z luxusu, ustavená na 76,8 milionu (v minulé sezoně 71,7). Pro srovnání: v první sezoně s platovým stropem (1984/85) byla jeho hranice určena na 3,6 milionu dolarů.

20.07.2014: Dvacetiletí lvi našli šém včas!

A pak že nejde dvakrát vstoupit do stejné řeky! I když jediným styčným důstojníkem obou týmů byl Jan Křivánek, podruhé za sebou Češi na ME-A U20 předvedli stejně neuvěřitelný kousek. Po úvodních sedmi v porážkách v řadě se zkoncentrovali na dva nejdůležitější mače turnaje a ty uchvátili. To znamená jediné - lvi U20 budou hrát už potřetí v řadě elitní divizi ME. Do rozhodujícího utkání s Černou Horou o 17. místo, jež jako poslední zaručovalo udržení divize, vypálili únikem 10-0 a na konci bylo po dvojkové střelbě 50/31 a pouhých 7 ztrátách skore 83-55. Králi utkání byli Slanina (25 bodů, 13 doskoků) s Peterkou (22 bodů), jež významně doplnil rozehrávač Kouřil 9 body, 7 asistencemi a 6 doskoky. Martin Peterka se stal dokonce třetím top skórerem šampionátu s průměrem 16,3, jedenáctý byl Prokop Slanina, který zapisoval 13,6 bodu na utkání.

20.07.2014: Gruzii setnuli Makedonci, Maďary Slováci

Další dva zápasy na turnaji v makedonském Ohridu má za sebou reprezentace Gruzie, soupeř Čechů v kvalifikaci ME. Rakousko zdolala v prodloužení 78-74, když ji táhlo trio Metreveli (20), Pachulia (17 a 9 doskoků) a Sanikidze (15), s domácím celkem naopak prohrála jasně 55-85 (Pachulia 12, Tsintsadze a Ležava po 11). Další soupeř lvů v kvalifikaci, tým Maďarska, se se zlou potázal doma, kde nestačil na slovenské sousedy (77-80). Ty nejvíc potáhl nový rozehrávač euroligového Bayernu Anton Gavel 20 body. Ten se s týmem připravuje, ale stále není jasné, zda bude moct do kvalifikace zasáhnout. Loni totiž získal německý pas a přišel tak o možnost reprezentovat Slovensko. Vedení národního týmu se však pro něj snaží vyjednat výjimku. Za poražené Maďarsko Toth zajistil 20 bodů a Wittmann 16. Maďarský tým vzápětí soupeři porážku oplatil, když (opět na domácí půdě) vyhrál 79-65.

20.07.2014: Češky U18 přenášejí 1 výhru

Lvicím U18 se zatím daří na 16členném A-divizním ME, když základní skupinou prosvištěly jako druhé nejlepší s bilancí 2-1 (1. Itálie, 3. Portugalsko 1-2, 4. Švédsko 0-3), a to po porážce s Itálií 60-70 (duel rozhodla v závěru obrana soupeře, Češky dominovaly na doskoku 41-26, ale ztratily 29 míčů, z nichž Italky měly 21 zisků, nejvíc bodů Mainclová (11, 9 doskoků) s Mircovou (9)), šťastné výhře 60-59 nad domácím Portugalskem (Beránková 16, Šípová 11 a 7 doskoků, Kracíková 10, Češky byly o 9 bodů lepší z trestné čáry a měly 21 útočných doskoků) a rozdrcení Švédska 75-46 (Kracíková 18 a 9 doskoků, Beránková 14, Mainclová 10 a 6 doskoků, lvice byly o 10 bodů lepší z dvojek, o 18 z trojek a ztratily pouhých 7 míčů oproti 22 soupeře). Neuvěřitelný byl závěr duelu s Portugalskem: ač se konečné skore nepohnulo poslední 2,5 minuty, domácí hráčka Bernardeco se v závěrečném útoku vůbec nesnažila o střelu a po zaznění koncové sirény se chvíli i radovala z vítězství, než zjistila, že se věci mají trochu jinak. Tak znělo oficiální resumé na webu FIBA Europe. Podle informací z českého tábora se však radovala jen proto, že věřila, že spoluhráčka, na niž v posledních vteřinách nasměrovala příhru, byla faulována a bude házet trestné hody. Český tým pro ME posílila jako jediná hráčka z úspěšné sestavy U17 Tereza Šípová, na pivotu pak operuje sestra Jana Veselého Hana. Celek kouče Jiřího Bárty nyní čeká osmifinálová skupina F, v níž jsou dále Španělsko (přenáší si bilanci 2-0), Itálie (2-0), Chorvatsko (1-1), Portugalsko (0-2) a Nizozemsko (0-2).

20.07.2014: Veselý do Fenerbahce?

Podle některých tureckých i dalších evropských serverů se Jan Veselý dohodl na smlouvě na 2+1 rok s euroligovým Fenerbahce Istanbul. Tým tureckých mistrů vede legendární kouč Željko Obradovič a v létě zatím posiloval nebývalým způsobem, když si přivedl hned pět nových guardů: euroligového top skórera Maccabi Tel Aviv Rickyho Hickmana, MVP VTB ligy i Eurocupu Andrewa Goudelocka, Rising Star Euroligy Bogdana Bogdanoviče a dále Cana Altintiga a Serhata Cetina.

19.07.2014: Druhý zápas s těsnou porážkou

19.7. Odvetný přípravný duel ve Walbrzychu s domácími Poláky už se českým reprezentantům k vítězství dotáhnout nepodařilo. Po poločase 29-44 podlehli 73-75. Opět byli aktivnější z trestných hodů (26/17 ku 18/9), ale zaostali v bodech z druhých šancí (6-16) i z trojek (18/6 ku 21/10). V základu byli Welsch, Palyza, Muirhead, Bartoň a Švrdlík. Na lavičce už - stejně jako v prvním utkání s Polskem - seděl rozehrávač Satoranský, který však ani tentokrát do zápasu nezasáhl, v čemž jej dnes napodobil Hruban. V sestavě v obou utkáních chyběl playmaker Číž, další point guard Šiřina odehrál 15 a 9 minut. Ve druhém utkání byli nejproduktivnějšími střelci Pumprla (15), Muirhead (12 a 7 doskoků, nejvíc z týmu), Auda (11), Balvín (11) a Welsch (10). Nejvíc v plusu byli Švrdlík (+17) s Audou (+12). Za soupeře se prosadili především Michalak (15) a Hrycaniuk (14). Zajímavostí je, že oproti vzájemnému duelu na loňském ME v polské sestavě chybělo hned 8 hráčů (Gortat, Lampe, Kelati, Szubarga, Koszarek, Chyliňski, Ponitka, Ignerski), kteří se tehdy proti lvům postarali o 57 z 68 bodů.

19.07.2014: Češi U20 udrželi loď nad hladinou

Skvělá představení tria Feštr (24 bodů, trojky 7/4), Slanina (21 bodů, 9F+, TH 15/11), Peterka (21 bodů, trojky 4/3) uchovala v duelu se Švédy o 17.-20. místo českému týmu naději na záchranu divize A na ME U20. Výtečný výkon přihodil i forward Křivánek, který měl 5 bodů, 11 doskoků a +33 v plus/minus. O vítězství 81-58 rozhodla třetí čtvrtina (23-9) a vůbec celý druhý poločas (40-17). Lvi si nejvíc pomohli z trestné čáry (TH 24/18 ku 15/8) a z trojek (19/9 ku 22/2). V neděli je čeká zápas o konečné 17. místo, jež by znamenalo záchranu divize A. Soupeřem však bude Černá Hora, jež Čechy skolila o 14 bodů v základní skupině.

18.07.2014: První lup mají lvi z Polska

O plných 35 bodů lepší obrana než v první přípravě v Rakousku nasměrovala reprezentaci mužů k vítězství 70-65 v Polsku, u níž už pěti body asistoval i křídelník Pumprla. Češi byli lepší na doskoku (36-29), aktivněji hráli do koše (TH 26/16 ku 19/10) a z trojkoviště zaostali jen o jeden úspěšný projektil (6-7). Klíčem k zápasu byl přelom třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy lvi nedovolili domácím téměř pět minut skórovat a sami šňůrou 14:0 odskočili do výrazného vedení. Jejich prapor tu držel především power forward Kamil Švrdlík, který zaznamenal 10 bodů v řadě a nakonec vyšplhal až na 19 bodů, k nimž přidal i 8 doskoků. "Pěkně jsem se u toho zadýchal. Většina z těch 10 bodů totiž byla z rychlého protiútoku," usmíval se po utkání Švrdlík, jemuž vyhovovala spolupráce s další "čtyřkou" Patrikem Audou. "On hraje víceméně zvenku. Na to jsem zvyklý z Prostějova, kde jsme takhle hráli s Ondrou Kohoutem. Nepřetahujeme se tak o stejný prostor pod košem." Poláci ovšem ani později nic nevzdali a postupně se přiblížili až na tři body. Dál už je ale lvi nepustili. "Naše výhoda v této sestavě, když zrovna nebyl na hřišti Ondra Balvín, je, že jsme sice menší, ale většinou rychlejší než soupeři na stejných postech. Když hrajeme rychle a nebojíme se zakončovat proti podkošovým hráčům, tak to jde. Navíc Poláci neměli tak dominantního pivota, jakým byl rakouský centr Mahalbašič. Pod košem sice měli dobré hráče, ale nehráli vše přes ně," všiml si Švrdlík, který se zastavil i u zlepšené obrany. "Budeme spíš chtít stavět na defenzivě. Na to, abychom soupeře přestříleli a každý zápas dávali 100 bodů, asi nyní nemáme." Druhým top střelcem celku byl křídelník Muirhead (11), třetím další forward Welsch (10) a čtvrtým Auda (8). Soupeř se opíral o Waczyňskiho (13), Karnowskiho a ex-prostějovského rozehrávače Skibniewskiho (oba po 10).

18.07.2014: Bilbao končí v ACB!

Bilbao Basket z ekonomických důvodů odpískalo své další působení v ACB. Klub se s vážnými finančními problémy potýkal už v minulé sezoně, kdy čelil stávce hráčů týmu. Tehdy ještě situaci zachránil, nyní už však byly dluhy ve výši několika milionů eur neudržitelné.

18.07.2014: Gruzie zapsala přípravnou výhru

Gruzínci, soupeři Čechů v kvalifikaci ME, v přípravě v makedonském Ohridu skolili Rumunsko 83-71. Po 12 bodech vysázel kvartet Metreveli, Pachulia, Tsintsadze a Sharabidze.

Archiv starších novinek >>
Aktuální číslo magazínu.

Titulní strana BASKETMAG.CZ
Aktuální číslo BASKET magazínu


Kontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS