Šampion NBA Sam Cassell byl na Čecha tvrdý. I jemu však Satoranský předvedl, že i White men CAN jump!

Zapomeňte na Tomáše Satoranského, kterého jste někdy viděli v dresu Sevilly - jako loutku na provázku, za jejíž provázky tahal z lavičky kouč Plaza. V téhle roli byl svázaný zhruba jako vězeň na vycházce. Počínaje touto středou však vlétne na hřiště v českém dresu v Bělorusku jiný Tomáš. Ten, co táhne tým, jako dirigent a skórer. I jako ten, co bude napadat koš v postupném útoku a zakončovat brejky, místo aby je zahajoval. A dunkovat, kdykoliv to jen půjde. Ač stále teprve dvacetiletý, zkušenosti z tří sezon v ACB a nyní už i z palubovek NBA z něj dělají platnější sílu, než by běžně odpovídalo tomuto věku. A co když si ho teprve vezme do parády trojnásobný vítěz NBA Sam Cassell!

Tomáši, jak jste se zapracoval po týdnu přípravy do národního týmu a jak se cítíte necelý týden před ostrým startem kvalifikace ME?
Samozřejmě se všechno zkomplikovalo tím, že jsem si po Letní lize NBA potřeboval aspoň trochu odpočinout. Na druhou stranu se se spoluhráči z reprezentace znám, hráli jsme spolu dřív, s některými i v klubech. Jediný vážně nový je pro mě Luboš Bartoň. Díky tomu je pro mě adaptace přijatelnější.

Dostal jste nákresy akcí od kouče Budínského předem, nebo až po příjezdu k týmu?
Nedostal jsem to dopředu, měl jsem tady jeden trénink, po kterém jsem ty systémy obdržel. Po nocích jsem je nastudoval a už jsem si na ně zvykl. Trénink tomu byl i přizpůsoben, takže v tom nebyl problém.

Prý jste vše nastudoval za dva dny, takže jak široký bude váš repertoár pro kvalifikaci?
Nemůžu o tom moc mluvit, ale nejdůležitější je osvojit si základy těch akcí. Z nich pak vychází víc dalších akcí pro více hráčů. Není to nijak komplikované a pro nás, hráče z Evropy, je to takový standard. Jsou tam čtyři základní systémy, které mají čtyři podakce. Takže i s autama to je nějakých dvacet akcí.

Z těch tří zápasů turnaje v Chomutově se zdá, jako byste měl být skoro hlavní ofenzivní hrozba. Plánoval to tak trenér, nebo jste to na sebe bral sám?
To asi nebral. Vychází to z těch akcí, sám jsem skórer nikdy moc nebyl. Snažím se ale hrát uvolněněji a taky je to díky draftu, Letní lize a tomu všemu. Cítím, že bych to měl trochu táhnout, ale ty body nejvíc vycházejí ze hry. Až když je zápas vyrovnanější, tak to víc beru na sebe. Především chci totiž hrát pro ostatní.

Je možné, že protiútoky budete spíš zakončovat než začínat?
(směje se) No když tu není Veseláč, tak to na mě teď zbývá.

Na co byste jako tým chtěli počínaje prvním domácím duelem s Italy fanoušky pozvat?
Jednak na to, že jsme konečně dali dohromady kádr všech našich hráčů, co jsou k dispozici a co hrají nejlepší ligy v Evropě. Spojily se v něm generace osmdesátek a devadesátek a hrajeme docela atraktivní basket, s rychlým přechodem dopředu, co se fanouškům líbí. A taky bych je chtěl pozvat na soupeře, myslím, že ze všech skupin je ta naše nejsilnější.

Teď se vrátím v čase trochu zpátky a zeptám se na váš hlavní zážitek z Letní ligy v dresu Washingtonu.
Určitě kolotoč NBA se všemi těmi lidmi, co znám z televize. Je to opravdu obrovský byznys. Taky zkušenost s americkým basketem, který je úplně jiný, mi moc pomohla. Naučil jsem se nové věci. Je to tam hlavně o individuální připravenosti a to mě doufám pozvedne výš.

Kdo byl kolem z těch lidí z televize?
Například jsem myslel trenéry. Najednou tam vedle na lavičce sedí Gregg Popovich, nebo hráči jako Amare Stoudemire a Baron Davis. Ti sice nehráli, ale dívali se. Navíc ligu hráli kluci, co už mají v NBA třeba rok za sebou, a to je super zkušenost.

Zvedl někdo z těchto velehráčů ruce k potlesku, když jste levačkou z brejku zarval přes Jeremyho Lamba?
Nevím, jestli přímo aplaudovali, ale můj tým byl rozhodně na nohou. Nikdo to moc nečekal, včetně lidí v hale. Teď už s tím budou muset trochu počítat. (směje se)

V čem Letní liga splnila vaše očekávání, v čem ne?
Letní liga má ještě daleko ke stylu ostrých zápasů v NBA. Jsou tam mladí hráči, co přišli z univerzit nebo se do NBA nedostali, takže to je ještě individualističtější než samotná NBA. Někdy je po odehrání míče i pro rozehrávače těžké dostat ho zpátky do ruky. Tím jsem měl taky ztíženou pozici. Celkově ale beru za velký úspěch, že jsem tam vůbec mohl hrát, dokonce pět zápasů.

Spoluhráči zámořským médiím přiznali, že celkem koukali, když jste bez rozcvičení předvedl windmill dunk (zakroužení míčem během letu v natažených rukou, po čemž následuje mohutný záraz). Prý na takové věci nejsou zvyklí...
Bylo to při hře 5 na 5, já šel sám na koš a ten windmill nikdo nečekal. Pamatovali si to, protože to u bílých hráčů není zvykem. Říká se přece, že white men can´t jump (směje se v narážce na okřídlenou větu a taky název proslulého filmu Bílí muži neumějí skákat).

O kolik se hra lišila třeba od předdraftového kempu v Chicagu nebo od toho, co váš čekalo při workoutech u týmů NBA?
Před draftem to bylo hlavně o tom, jak budu hrát 1 na 1, jaké mám individuální činnosti, a pak o hře 3 na 3. Tady už bylo vše pojaté týmověji, byl tam společný čtyřdenní přípravný kemp. Před draftem šlo o to, jak se připravím já sám.

Který z asistentů vedl tým Wizards v Letní lize?
Vedl to Sam Cassell. Tím to pro mě bylo všechno ještě těžší, protože on je legendární point guard. Někdy bylo složité hlásit nějakou akci, protože on ji už dávno předtím zahlásil, takže jsem v tom měl trochu zmatek. Ale jinak další skvělá zkušenost. Dával mi rady, co byly hodně užitečné.

Byl na vás tvrdý?
No myslím, že byl trochu tvrdší. Tím, že jsem point guard, moc pochvaly nikdy nepřijde. Na druhou stranu, on chápe, že jsme rozehrávač s dvěma metry a v některých věcech mě trochu ospravedlňoval. Většinou mě upozorňoval na různé detaily. Třeba abych byl dost agresivní a abych v tom pokračoval.

Ještě jedno důležité téma. Po odchodu rozehrávače Callowaye, který s vámi v týmu Wizards absolvoval i Letní ligu, do konkurenční Malagy jste zbyl v Seville jako hlavní playmaker. Je možné, že byste byl v nové sezoně i "starterem", tedy v základu?
Zatím to asi možné je, protože nikdo další ještě nepřišel. Doufám, že se mi podaří zůstat na rozehrávce jako jednička. Zatím jsem slyšel jen o jedné posile na křídlo. Uvidíme. Svou pozici v týmu jsem si už vybudoval a doufám, že i pod novým trenérem Aitem příležitost dostanu.

A jste na to už připraven, stát se číslem 1 na hlavní pozici v týmu ACB, navíc pod novým koučem?
Ještě nevím, jak mi bude vyhovovat styl trenéra. O Aitovi je známé, že hráčům dává větší volnost, což mi může snad i pomoct. Závěry ale můžu dělat, až se potkáme osobně.

Kde teď budou ambice Sevilly?
Zůstane to jako v minulých letech. Snížil se nám rozpočet a hráčská síla není taková, nicméně play-off a Copa del Rey by měly zůstat našimi metami.

Vy už do téhle sezony půjdete jako Španěl, že, po třech sezonách ve Španělsku, kam jste přišel ještě v dorosteneckém věku?
Doufám v to. Ale po pravdě se v tom ještě tak nevyznám.

Petr Hamták

Sdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 08. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 1854 x
| Zdroj: Foto: ISIFA a archiv

29.07.2014: První radost lvů U18

Češi mají první vítězství na ME-A U18. V prvním utkání skupiny vyřazených celků ze základní fáze skolili Anglii 55-50, ač ještě tři minuty před koncem soupeř vedl 50-48. Pak už ale nevsítil ani bod a slepené trojky Pekárka s Půlpánem zařídily lvům výhru. Právě o jejich dva projektily byli nakonec Češi zpoza oblouku lepší (6-4), k tomu přidali i 20 útočných doskoků a menší počet ztrát. Forward Škranc zapsal 13 bodů a 11 doskoků, centr Jokl 9 bodů a 7 doskoků a rozehrávač Půlpán, byť se trápil z pole (13/2), se vedle 6 bodů blýskl především 6 zisky, 5 asistencemi a 5 doskoky.

28.07.2014: VTB liga má problém

Pětice původně přihlášených litevských týmů pravděpodobně vypadne z pelotonu VTB ligy poté, co vedení litevské ligy rozšířilo základní část domácí soutěže na čtyřkolový systém. Ten bude obnášet zhruba 40 utkání, což by prý s 20zápasovou základní částí VTB ligy a dalšími soutěžemi nešlo zkombinovat. Vznikla tak poměrně paradoxní situace, neboť na posledním zasedání VTB ligy byla nad přijetím hned tří nových litevských klubů horká diskuse a hlasování skončilo pouze 11 ku 9 pro přijetí. Při odstoupení pětice klubů by se musel zásadně změnit formát základní části a ve hře je i spojení všech zbývajících 16 týmů do jedné skupiny s obřím počtem 30 zápasů, které má podle generálního ředitele soutěže Andreje Širokova aktuálně podporu většiny klubů. Například pro Nymburk by ale navýšení počtu zápasů o plných 10 znamenalo dost zásadní ránu do už tak napjatého rozvrhu sezony.

28.07.2014: Hackett: půl roku za opuštění týmu

Rozehrávač Daniel Hackett, který v uplynulé sezoně patřil v dresu Sieny a Milána k nejlepším hráčům Euroligy, dostal od Italské federace šestiměsíční trest za opuštění tréninkového kempu národního týmu bez předchozího povolení a také bez zřejmého důvodu. Trest začne platit až od 12. října. Hackett, který kvůli zranění chyběl reprezentaci už na loňském ME, nesmí v tomto období hrát národní ligové soutěže, ale možná bude smět nastupovat v Eurolize nebo Eurocupu. V Miláně má ještě dvouletý kontrakt, nyní však není jisté, zda si jej klub ve svých řadách ponechá. V reakci na výši trestu Hackett na Facebooku prohlásil, že dopadl ještě hůř než kanibal-recidivista, což byl zřejmý odkaz na kousavého uruguayského fotbalistu Luise Suareze.

28.07.2014: Jelínek do Fuenlabrady?

Shooting guard David Jelínek podle zpráv ze Španělska skončil v euroligové Vitorii. Některé zdroje uvádějí, že se vyvázal ze smlouvy, jež mu měla skončit za rok, podle dalších klub využil klauzule umožňující kontrakt vypovědět předčasně. 23letý střelec v uplynulé sezoně ACB doručoval 5,2 bodu za 18 minut (16krát v základu), v Eurolize pak 6,8 bodu za 18,5 minuty (14krát v základu z 23 zápasů). Ve Vitorii působil od loňského ledna. Nyní se o něj prý zajímá Fuenlabrada, klub ACB působící na předměstí Madridu. Italská média zase informovala o tom, že Boloňa se rozloučila s power forwardem Adamem Pecháčkem, který v letošním závěrečném turnaji italské soutěže U19 doručoval v průměru 20,6 bodu. Nyní je údajně v kontaktu s Reggiem Emilia, letošním vítězem Eurochallenge Cupu a čtvrtfinalistou italské Serie A.

27.07.2014: Gruzínci dostali dvakrát naloženo

Jen jednou uspěli reprezentanti Gruzie, soupeři Čechů v kvalifikaci ME, na přípravném turnaji ve Slovinsku, a to po obratu v utkání s Ukrajinou (70-62, Sanikidze 19, Šengelia 12, Tsintsadze 11). Domácímu týmu podlehli jasně 68-95 po poločase 19-44 (Šengelia 20, Burjanadze 10) a Kanadě vzdorovali jen o něco víc (66-83, Burjanadze a Pachulia po 11). Další kvalifikační soupeř lvů, Maďaři, si díky poslední čtvrtině poradili s Bulharskem 71-63 (Vojvoda 16, Ferencz 13, Csorvasi 10).

27.07.2014: Půlpán vládne asistentům ME

Záložní point guard BK JIP Pardubice Viktor Půlpán je po základní fázi ME-A U18 top asistentem turnaje s průměrem 5 finálních přihrávek na utkání.

27.07.2014: Rusky na trůně U18

Mistryněmi Evropy do 18 let pro rok 2014 se staly reprezentantky Ruska, které ve finále zdolaly Francii 57-53. Další pořadí: 3. Španělsko, 4. Srbsko, 5. Belgie, 6. Nizozemsko, 7. Itálie, 8. Chorvatsko, 9. Portugalsko, 10. Slovinsko, 11. Česko, 12. Polsko, 13. Litva, 14. Řecko, 15. Turecko, 16. Švédsko. Top skórerkou ME byla se 17,2 bodu hvězdná Španělka Angela Salvadores, MVP MS U17, jež se tak ani na druhé akci během jediného měsíce nedočkala titulu.

27.07.2014: Dívčí U18 končí jedenáctá

Reprezentantky do 18 let zvládly poslední duel ME-A a stejně jako loni skončily na 11. místě, když po drtivém finiši v závěrečných minutách porazily Polky 73-65. Vedle menšího počtu ztrát byly jejich hlavní zbraní trojková (23/9) a šestková bilance (34/22). 17 body s trojkami 9/5 se blýskla křídelnice Andělová, 13 bodů přidala Kopecká a po 12 Křivánková s Beránkovou. Tým na turnaji neměl žádnou hráčku, jež by vyčnívala body či minutami. Nejlepší skórerkou byla Kracíková s 10 body za 25 minut, 8,6 bodu za 20 minut zapisovala Beránková, 8 za 18 minut Šípová (absentovala v posledních třech utkáních), 7,7 za 23 minut Kopecká a 7,6 za 25 minut Mainclová.

26.07.2014: Poslední dvě minuty vzaly vše

Ani po třetím a posledním zápase základní skupiny ME-A U18 nenalezli mladí lvi radost. Bosně podlehli 65-72, ve skupině skončili poslední a čeká je boj o záchranu elitní divize. Ve druhé čtvrtině přitom vedli o 12 a ještě dvě minuty před koncem 62-59. Závěrečný úsek však ztratili 3-13. Lvi byli lepší z trojek (8-4), Bosňané však kontrovali dvojkami (21-14), šestkami (18-13) a 15 útočnými doskoky. Za český tým nejvíc bodů vysázeli Svoboda (14), Půlpán (12, 7 asistencí, 6 doskoků, 4 zisky, 6F+), Pekárek (12) a Ondřej Sehnal (12). Konečné pořadí skupiny C: 1. Řecko (2-1), 2. Bosna (2-1), 3. Turecko (2-1), 4. Česko (0-3).

26.07.2014: Osmnáctky skoleny "buzzer beatrem"

Portugalky v utkání o 9.-12. místo na ME-A U18 (55-54) vrátily Češkám bodovou porážku ze základní skupiny a odsoudily je tak k zápasu o 11. příčku. Klíčovou postavou poslední akce vítězek byla symbolicky rozehrávačka Bernardeco, smutná hrdinka prvního duelu, která tentokrát získala pár vteřin před koncem míč v obraně a její spoluhráčka Kostourkova se závěrečnou sirénou rozhodla. Paradoxem je, že její tým, který za celý zápas netrefil ani trojku, prvních více než 8 minut čtvrté čtvrtiny nedal ani bod, ale 6 bodů z úplného závěru pro něj mělo cenu zlata. Pro Češky, jež drželo dvojciferné trio Kracíková (12), Kopecká (11), Mainclová (10), bylo kritickým číslem 26 ztrát.

26.07.2014: Lvice U18 zajistily elitní divizi

Češky zachránily A-divizi ME U18 i pro další ročník, když v utkání o 9.-16. místo na právě probíhajícím šampionátu vydřely výhru 60-56 nad Švédskem. Klíčem k zápasu byla velká chyba soupeřky Camber, která pět vteřin před koncem za vedení Češek 58-56 v útoku přešlápla do autu, a Beránková vzápětí ze šestek pojistila vítězství. Švédky potopila trojková střelba (22/1) a nic jim pak nepomohlo ani 21 útočných doskoků a střídmost ve ztrátách.

26.07.2014: Lvi U18 padli s Řeky v závěru

I druhý duel repre mužů U18 skončil na ME-A nezdarem. Češi podlehli Řecku 57-75, když soupeř rozhodl za stavu 59-53 navýšením obranného tlaku a šňůrou 16-4. Lvy trápilo 20 ztrát i nižší úspěšnost z dvojkoviště (41 ku 52 procentům) a v obraně nenalezli zbraň na 23bodového forwarda Charalampopoulose. Nejvýraznější byl křídelník Škranc se 14 body a 16 doskoky, dalších 14 bodů přidal podkošový pilíř Puršl, 12 křídelník Ondřej Sehnal a 11 forward Svoboda. Nikdo další však nepřidal víc než dva body.

26.07.2014: Balvín řádil proti Izraelcům

Forma dospělých lvů stoupá - ve třetím a posledním duelu na turnaji v Rusku porazili Izrael 73-63, když se opět mohli opřít o centra Balvína a jeho 16 bodů a 10 doskoků. 13 bodů připojil Satoranský, který při absenci Šiřiny a Welsche (naražený bok z předchozího utkání) musel odehrát celý zápas a v obraně navíc gumoval playmakera soupeře Gala, 11 bodů přihodil Auda, 10 Bartoň a 8 Hruban. Za soupeře se 19 body blýskl Casspi, po 10 nastříleli Fisher a Cohen. Češi zapsali jen dvě trojky, zato ovládli doskok (42-34) a měli pouhých 11 ztrát. Rozhodující náskok získali ve druhé čtvrtině.

25.07.2014: Ruské béčko vzdorovalo poločas

Reprezentace mužů si ve druhém duelu na turnaji v Rusku poradila s domácím B-výběrem 62-37, když o výsledku rozhodla ve druhém poločase. Češi málo ztráceli, naopak v defenzivě získávali spoustu míčů (Rusko B 24 ztrát) a postupně se lepšili i na doskoku. V závěru musel při absenci Šiřiny, který po prvním utkání odcestoval na svatbu, alternovat na rozehrávce i křídelník Hruban. Ten dal stejně jako Welsch a Auda 6 bodů, Balvín zařídil 9, Palyza 11 a nejlepší byl rozehrávač Satoranský s 15 body, 8 asistencemi, 5 zisky, 5 doskoky a 6F+. "Soupeř měl mladý tým, který první den turnaje odehrál super zápas proti Izraeli, s nímž se tahal až do konce. Dneska jim asi trošku došly síly. A nemají ani tolik zkušeností jako hráči z A-týmu, kteří pravidelně hrají VTB ligu. My jsme agresivněji bránili, tahali to rychle dopředu a tak by měla vypadat i naše hra v kvalifikaci. Rusové navíc neproměňovali ani snadné střely," řekl Tomáš Satoranský, který se po měsíci a půl nehraní začíná zahřívat do provozní teploty poměrně rychle.

25.07.2014: Demolice od Turků

Domácí Turci podporováni 1500 fanoušků na úvod ME-A U18 nedali Čechům nejmenší šanci, když triumfovali 101-51. Mladí lvi se dopustili 24 ztrát a soupeři povolili 61procentní dvojky a 8 trojek s úspěšností 44 procent. Svoboda jako jediný dvojcifera nashromáždil 10 bodů, Půlpán přidal 9 a Marek Sehnal 8.

24.07.2014: Ondřej Balvín o duelu s Rusy

Centr Ondřej Balvín se v prvním utkání lvů na turnaji v Moskvě proti ruskému áčku už v první půli prosadil k deseti bodům a celkem zaznamenal 12. A to proti němu nestál jen tak někdo, ale dvě lamželeza Mozgov a Sokolov. "S Mozgovem to bylo něco jiného, než jsem zvyklý. On hraje hodně NBA styl. V obraně nechává hráče hrát a čeká na blok, což mu šlo výborně. A v útoku hraje hodně silově, do těla, na což jsem zvyklý z ACB. A Sokolov, to je zkušený pán. Umí se výborně dostat ke koši a dobře si kryje míč, takže zblokovat ho prakticky nejde." K dění ve druhé půli pak český pivot poznamenal: "Podařilo se nám tam Rusy dotáhnout, a to díky Patriku Audovi a Lukáši Palyzovi. Patrik výborně zabíhal za obranu a oni si ho špatně hlídali, takže tam dal asi šest bodů v řadě. V závěru utkání jsme změnili obranu na zónu, ve které ale ještě nejsme tolik sehraní. Zkoušeli jsme ji jenom na pár trénincích. Tam se projevilo to, co nám dělalo problém v celém zápase - Rusové proměňovali otevřené střely. My jsme měli v obraně dobré rotace, ale jak se ještě pořádně neznáme, tak se někdy stávalo, že jsme k jednomu hráči nedorotovali."

24.07.2014: Prodej vstupenek na kvalifikaci ME

V pravé poledne v pondělí 28. července začne v síti Ticketpro prodej vstupenek na domácí zápasy české reprezentace mužů v kvalifikaci o Eurobasket 2015. Ceny lístků budou 190 a 290 korun. Dějištěm všech domácích utkání bude Sportovní centrum Nymburk a hrát se bude v těchto termínech (vždy v 18 hodin): 13. srpna (Portugalsko), 17. srpna (Maďarsko) a 20. srpna (Gruzie).