Šampion NBA Sam Cassell byl na Čecha tvrdý. I jemu však Satoranský předvedl, že i White men CAN jump!


Zapomeňte na Tomáše Satoranského, kterého jste někdy viděli v dresu Sevilly - jako loutku na provázku, za jejíž provázky tahal z lavičky kouč Plaza. V téhle roli byl svázaný zhruba jako vězeň na vycházce. Počínaje touto středou však vlétne na hřiště v českém dresu v Bělorusku jiný Tomáš. Ten, co táhne tým, jako dirigent a skórer. I jako ten, co bude napadat koš v postupném útoku a zakončovat brejky, místo aby je zahajoval. A dunkovat, kdykoliv to jen půjde. Ač stále teprve dvacetiletý, zkušenosti z tří sezon v ACB a nyní už i z palubovek NBA z něj dělají platnější sílu, než by běžně odpovídalo tomuto věku. A co když si ho teprve vezme do parády trojnásobný vítěz NBA Sam Cassell!

Tomáši, jak jste se zapracoval po týdnu přípravy do národního týmu a jak se cítíte necelý týden před ostrým startem kvalifikace ME?
Samozřejmě se všechno zkomplikovalo tím, že jsem si po Letní lize NBA potřeboval aspoň trochu odpočinout. Na druhou stranu se se spoluhráči z reprezentace znám, hráli jsme spolu dřív, s některými i v klubech. Jediný vážně nový je pro mě Luboš Bartoň. Díky tomu je pro mě adaptace přijatelnější.

Dostal jste nákresy akcí od kouče Budínského předem, nebo až po příjezdu k týmu?
Nedostal jsem to dopředu, měl jsem tady jeden trénink, po kterém jsem ty systémy obdržel. Po nocích jsem je nastudoval a už jsem si na ně zvykl. Trénink tomu byl i přizpůsoben, takže v tom nebyl problém.

Prý jste vše nastudoval za dva dny, takže jak široký bude váš repertoár pro kvalifikaci?
Nemůžu o tom moc mluvit, ale nejdůležitější je osvojit si základy těch akcí. Z nich pak vychází víc dalších akcí pro více hráčů. Není to nijak komplikované a pro nás, hráče z Evropy, je to takový standard. Jsou tam čtyři základní systémy, které mají čtyři podakce. Takže i s autama to je nějakých dvacet akcí.
 

 
Z těch tří zápasů turnaje v Chomutově se zdá, jako byste měl být skoro hlavní ofenzivní hrozba. Plánoval to tak trenér, nebo jste to na sebe bral sám?
To asi nebral. Vychází to z těch akcí, sám jsem skórer nikdy moc nebyl. Snažím se ale hrát uvolněněji a taky je to díky draftu, Letní lize a tomu všemu. Cítím, že bych to měl trochu táhnout, ale ty body nejvíc vycházejí ze hry. Až když je zápas vyrovnanější, tak to víc beru na sebe. Především chci totiž hrát pro ostatní.

Je možné, že protiútoky budete spíš zakončovat než začínat?
(směje se) No když tu není Veseláč, tak to na mě teď zbývá.

Na co byste jako tým chtěli počínaje prvním domácím duelem s Italy fanoušky pozvat?
Jednak na to, že jsme konečně dali dohromady kádr všech našich hráčů, co jsou k dispozici a co hrají nejlepší ligy v Evropě. Spojily se v něm generace osmdesátek a devadesátek a hrajeme docela atraktivní basket, s rychlým přechodem dopředu, co se fanouškům líbí. A taky bych je chtěl pozvat na soupeře, myslím, že ze všech skupin je ta naše nejsilnější.

Teď se vrátím v čase trochu zpátky a zeptám se na váš hlavní zážitek z Letní ligy v dresu Washingtonu.
Určitě kolotoč NBA se všemi těmi lidmi, co znám z televize. Je to opravdu obrovský byznys. Taky zkušenost s americkým basketem, který je úplně jiný, mi moc pomohla. Naučil jsem se nové věci. Je to tam hlavně o individuální připravenosti a to mě doufám pozvedne výš.

Kdo byl kolem z těch lidí z televize?
Například jsem myslel trenéry. Najednou tam vedle na lavičce sedí Gregg Popovich, nebo hráči jako Amare Stoudemire a Baron Davis. Ti sice nehráli, ale dívali se. Navíc ligu hráli kluci, co už mají v NBA třeba rok za sebou, a to je super zkušenost.

Zvedl někdo z těchto velehráčů ruce k potlesku, když jste levačkou z brejku zarval přes Jeremyho Lamba?
Nevím, jestli přímo aplaudovali, ale můj tým byl rozhodně na nohou. Nikdo to moc nečekal, včetně lidí v hale. Teď už s tím budou muset trochu počítat. (směje se)

V čem Letní liga splnila vaše očekávání, v čem ne?
Letní liga má ještě daleko ke stylu ostrých zápasů v NBA. Jsou tam mladí hráči, co přišli z univerzit nebo se do NBA nedostali, takže to je ještě individualističtější než samotná NBA. Někdy je po odehrání míče i pro rozehrávače těžké dostat ho zpátky do ruky. Tím jsem měl taky ztíženou pozici. Celkově ale beru za velký úspěch, že jsem tam vůbec mohl hrát, dokonce pět zápasů.Spoluhráči zámořským médiím přiznali, že celkem koukali, když jste bez rozcvičení předvedl windmill dunk (zakroužení míčem během letu v natažených rukou, po čemž následuje mohutný záraz). Prý na takové věci nejsou zvyklí...
Bylo to při hře 5 na 5, já šel sám na koš a ten windmill nikdo nečekal. Pamatovali si to, protože to u bílých hráčů není zvykem. Říká se přece, že white men can´t jump (směje se v narážce na okřídlenou větu a taky název proslulého filmu Bílí muži neumějí skákat).

O kolik se hra lišila třeba od předdraftového kempu v Chicagu nebo od toho, co váš čekalo při workoutech u týmů NBA?
Před draftem to bylo hlavně o tom, jak budu hrát 1 na 1, jaké mám individuální činnosti, a pak o hře 3 na 3. Tady už bylo vše pojaté týmověji, byl tam společný čtyřdenní přípravný kemp. Před draftem šlo o to, jak se připravím já sám.

Který z asistentů vedl tým Wizards v Letní lize?
Vedl to Sam Cassell. Tím to pro mě bylo všechno ještě těžší, protože on je legendární point guard. Někdy bylo složité hlásit nějakou akci, protože on ji už dávno předtím zahlásil, takže jsem v tom měl trochu zmatek. Ale jinak další skvělá zkušenost. Dával mi rady, co byly hodně užitečné.

Byl na vás tvrdý?
No myslím, že byl trochu tvrdší. Tím, že jsem point guard, moc pochvaly nikdy nepřijde. Na druhou stranu, on chápe, že jsme rozehrávač s dvěma metry a v některých věcech mě trochu ospravedlňoval. Většinou mě upozorňoval na různé detaily. Třeba abych byl dost agresivní a abych v tom pokračoval.

Ještě jedno důležité téma. Po odchodu rozehrávače Callowaye, který s vámi v týmu Wizards absolvoval i Letní ligu, do konkurenční Malagy jste zbyl v Seville jako hlavní playmaker. Je možné, že byste byl v nové sezoně i "starterem", tedy v základu?
Zatím to asi možné je, protože nikdo další ještě nepřišel. Doufám, že se mi podaří zůstat na rozehrávce jako jednička. Zatím jsem slyšel jen o jedné posile na křídlo. Uvidíme. Svou pozici v týmu jsem si už vybudoval a doufám, že i pod novým trenérem Aitem příležitost dostanu.

A jste na to už připraven, stát se číslem 1 na hlavní pozici v týmu ACB, navíc pod novým koučem?
Ještě nevím, jak mi bude vyhovovat styl trenéra. O Aitovi je známé, že hráčům dává větší volnost, což mi může snad i pomoct. Závěry ale můžu dělat, až se potkáme osobně.

Kde teď budou ambice Sevilly?
Zůstane to jako v minulých letech. Snížil se nám rozpočet a hráčská síla není taková, nicméně play-off a Copa del Rey by měly zůstat našimi metami.

Vy už do téhle sezony půjdete jako Španěl, že, po třech sezonách ve Španělsku, kam jste přišel ještě v dorosteneckém věku?
Doufám v to. Ale po pravdě se v tom ještě tak nevyznám.


Petr HamtákSdílet odkaz na FACEBOOK Příspěvek vydán dne: 11. 08. 2012
Autor příspěvku: Redakce
Zobrazení příspěvku: 2213 x
| Zdroj: Foto: ISIFA a archiv
Basketmag CAMP 201529.07.2015: Američanky pošesté v řadě

Mistrem světa v ženské kategorii U19 se pošesté v řadě stal tým USA. Ve finále v ruském Čechovu porazil domácí celek 78-70. V duelu o bronz Australanky zdolaly Španělsko 69-62. MVP turnaje se stala kapitánka amerických šampionek A´Ja Wilson, která ve finále vysázela 30 bodů. V All-Star turnaje ji doplnily spoluhráčka Napheesa Collier, Rusky Maria Vadějeva a Daria Kolosovskaia a Australanka Alanna Smith. Další pořadí MS: 5. Francie, 6. Belgie, 7. Čína, 8. Kanada, 9. Nizozemsko, 10. Brazílie, 11. Srbsko, 12. Mali, 13. Korea, 14. Tchaj-wan. 15. Argentina, 16. Egypt.

29.07.2015: 14 dobrých minut. Pak propad

Češi utrpěli na ME U18 v pátém zápase už třetí vysokou porážku, když ve druhém utkání osmifinálové skupiny nestačili na Lotyše 56-92. Ještě po 14 minutách přitom vedli 26-22, po zbytek první půle ale nedali už ani bod a soupeř otočil na 36-26. Po 30 minutách byl stav ještě přijatelný (56-44), ale poslední čtvrtina (36-12) už udělala ve skore ohromnou propast. Lotyši vyhráli doskok 51-39 a zejména zazářili 16 trefami (lvi 4) zpoza oblouku (Kohs 8/6 a 22 bodů). Jejich lavička přestřílela tu českou 30 ku 10. Jediným dvojciferným střelcem lvů byl Fleischhans (11), Chaloupka přidal 9 bodů (7 doskoků) a Puršl 8 (7 doskoků, 9F+). Tým při bilanci 0-4 už nemůže dosáhnout na čtvrtfinále a čeká jej tak náročný záchranářský proces.

27.07.2015: Němci vládli na útočném doskoku

Jen prvních osm minut, do stavu 12-12, byl vyrovnaný duel Čechů s Němci na úvod osmifinálové skupiny ME U18. Pak dynamický a dobře organizovaný soupeř, který disponoval velkou silou pod košem, ještě zvýšil tlak v obraně i na útočném doskoku, ještě do konce první části utekl na 20-12 a ve druhé čtvrtině i díky trojkám do české zóny už zvedl svůj náskok nad 10 bodů. Po poločase 39-25 pro soupeře dál nebylo co řešit. Lvi, kteří si brali první timeout už po 45 vteřinách, sice za úvodní čtvrtinu ani jednou neztratili míč, ale při spoustě trojek podkošových hráčů málo chodili na útočný doskok, kde naopak kralovali Němci. Do poločasu v útoku získali 15 odražených míčů (Češi 3) a za celý zápas 26. Doskok celkově ovládli 67-38 a proměňovat lépe šestky (34/19), bylo by jejich vítězství ještě výraznější než 74-47. Fauly lvů mnohdy přicházely pozdě nebo zbytečně a jen za první půli při 9 českých osobních chybách házeli Němci 17 šestek. Celkových 34 trestných hodů vytěžili z 20F+. Češi z 18 osobních chyb soupeře získali jen 11 šestek. Opět málo si pomohli body z přechodové fáze a v postupném útoku si Němci se spoustou individuálních nájezdů dokázali zesíleným krytím poradit (mimo jiné měli 6 bloků). Dvojky Čechů zůstaly jen na úspěšnosti 23 procent (47/11). Jediným statisticky výrazným hráčem byl křídelník David (13 bodů, 5 doskoků, 5 asistencí), za svých 28 minut byl ale také nejvíc v minusu (-27).

26.07.2015: U18 čekají Němci, Lotyši a Srbové

Lvi U18 na ME postoupili se základní skupiny jako třetí celek s bilancí 1-2. Do osmifinálové skupiny E si však nepřenášejí žádnou výhru. V pondělí, v úterý a ve středu je v boji o čtvrtfinále postupně čekají Němci (přenášejí si bilanci 2-0), Lotyši (0-2) a Srbové (1-1). Z české základní skupiny dále postoupili Francouzi (2-0) a Španělé (1-1).

25.07.2015: Lvi U18 Španěly neuzónovali

Enormně fyzicky i psychicky náročný duel mají za sebou lvi U18, kteří v závěrečné bitvě základní skupiny ME podlehli 49-61 nepřesvědčivým Španělům (ti v pátek jen o 2 body přehráli Ukrajinu). Český tým prakticky celý zápas strávil v zónové obraně, jež po většinu času pracovala velmi slušně a dávala soupeři jen trojkové střely. Ty sice Španělé neproměňovali s velkou úspěšností (30/7, lvi 20/3), ale znovu a znovu si pomáhali do rozpohybované obrany útočnými doskoky (21), díky nimž nakonec i zvítězili, a to i při spoustě zahozených šancí zpod koše, jež se nevyhýbaly ani Čechům. Týkalo se to i na centru hrajícího tahouna Puršla, který se po změně stran vzpamatoval z první půle (4 body, 5 ztrát), a nakonec stihl být díky podkošové aktivitě jediným českým dvojciferou (12 bodů, 11 doskoků, v druhé půlce už žádná ztráta), ale v některých momentech mohl dalšími body ještě zvýšit tlak na soupeře, proti nimž se jako hráč Zaragozy chtěl vytáhnout (rozehrávač Garcia je dokonce jeho spolubydlícím). Lvi i přes nepříliš produktivní útok, kde měli na vše málo času, a při volném metru sudích stejně jako Španělé získávali minimum F+, drželi většinu utkání maximálně 10bodovou ztrátu. Ve druhé půli si tým i víc pomohl z brejků, ale v sekvencích, kdy Španělům dýchal na záda, se zraňoval zbytečnými ztrátami a soupeř už na začátku čtvrté části odskokem na 10 bodů sebral lvům naději na obrat. Čechům by už nicméně neměl uniknout postup ze třetího místa.

25.07.2015: Už jen 5 tisíc tiketů na finále!

Francouzská federace oznámila, že na finálové utkání ME mužů už je prodáno 22 tisíc lístků ze 27tisícové kapacity multifunkční arény v Lille. Francouzi pevně věří, že zbylých pět tisíc prodají rovněž a zejména že jejich hvězdami nabitý tým finále bude hrát.

24.07.2015: Ve druhém zápase francouzská sprcha

Těžkým debaklem skončil pro český tým U18 druhý duel ME, v němž mu dlouhorucí atleti z Francie (za utkání 8 bloků) uchystali porážku 38-75. Soupeř i bez jediného spáchaného faulu odskočil už v první čtvrtině (8-20), kde svou rychlostí trápil lvy v obraně i při přechodu do útoku. Čechům na chvíli pomohla zónová obrana, ale naopak je srazilo už 5 ztrát za první čtvrtinu, kdy tým chyboval i při nadějných brejcích. Ve druhé čtvrtině se soupeř odpoutal skoro na 20 bodů a po změně stran nijak nepolevoval. Za prvních 20 minut nedal lvům ani jeden útočný doskok a v obraně si vystačil se 3 fauly, přesto Čechům povolil pouhých 6 dvojek. Za celý zápas to bylo 11 z 36 pokusů a celkový účet lví střelby z pole zněl 63/16, což znamená 25 procent úspěšnosti. Na doskoku Češi zaostali 37-57, ztratili 20 míčů a házeli jen 4 šestky. Jediným dvojciferným střelcem byl s 10 body Chaloupka.

24.07.2015: První ME 3x3 bez lvů

O jediné místo unikla účast na vůbec prvním mistrovství Evropy 3x3 mužů U18 českému týmu, který v prvním ze tří kvalifikačních turnajů v Amsterdamu skončil z 9 celků šestý, přičemž na šampionát do Běloruska postupovalo pět mužstev. Těmi byly Makedonie, Litva, Rusko, Belgie a Německo. Mladí lvi v sestavě Hartig, Kudrna, Nalevanko, Váňa ve skupině uspěli s domácím Nizozemskem 9-5, s Makedonií (ta ve skupině uspěla jen jednou, ale nakonec celý turnaj vyhrála) 12-11 a s Walesem 21-5 a prohráli jen s Litvou 9-11. Při shodné bilanci 3-1 s Litvou a Nizozemci skončili třetí a ve čtvrtfinále narazili na Rusko, jemuž podlehli 10-17. V zápasech o poslední postupové místo na ME nejprve složili Andorru 21-5, ale v rozhodující bitvě padli s Němci 11-17.

24.07.2015: Makedonci jsou bez kouče!

Pouhých 45 dní před ME Makedonská federace odvolala kouče mužské repre Aleksandara Džikiče. V tiskovém prohlášení jako důvody uvedla ztrátu důvěry a nedostatek spolupráce mezi srbským trenérem a orgány federace.

24.07.2015: Gavel chce hrát za Němce

Na Slovensku narozený rozehrávač Bayernu Anton Gavel, který od roku 2012 vlastní německý pas a v Německu žije už 15 let, touží po tom, aby na nadcházejícím ME mohl reprezentovat svou "druhou zemi". Německá federace by jeho služby uvítala, a proto požádala orgány FIBA o možnost zrealizování celého procesu. 30letý Gavel má podporu jak kouče národního týmu Chrise Fleminga, tak šéfa Bayernu Marka Pešiče. Za slovenský národní tým hrál naposledy v létě 2012, kdy v kvalifikaci ME doručoval famózních 26 bodů na utkání.

24.07.2015: Belgický mistr se stáhl z Eurocupu

24.7. Ač stejně jako Nymburk (stáhl svou účast den přes losem) stále figuruje na webu Eurocupu jako účastník nadcházejícího ročníku, stal se belgický šampion Ostende dalším v řadě poměrně významných klubů, které se z Eurocupu stahují a přecházejí do nové soutěže FIBA. Ostende na svém webu oznámilo, že se z Eurocupu odhlašuje, neboť mu vadí systém Euroligy, kde jsou preferovány velkokluby a menší ligy nemají prakticky šanci se do soutěže (po zrušení kvalifikace) probojovat. Naopak ve FIBA soutěži, kde bude Ostende usilovat minimálně o čtvrtfinále, se půjde přes vícekolové kvalifikace a účast není limitovaná. Belgický mistr uvádí i příklady Nymburka, Zhořelce nebo Cibony Zářeb, které zvolily stejný postup. Dnešek je posledním dnem, kdy se kluby mohou do nové soutěže FIBA přihlásit.

24.07.2015: Klíčová výhra na úvod. V nervech

Hned na startu ME U18 v řeckém Volosu získal národní tým zřejmě klíčové postupové vítězství, když po dobrém úvodu a ustáté koncovce skolil Ukrajinu 68-65. Už na startu druhé čtvrtiny při vedení 29-15 měl na kontě 5 trojek z 10 pokusů, když nejvíc zářilo podkošové duo Puršl (14) - Roub (10). Oba lvi už se ale do konce zápasu neprosadili. Naštěstí pramen trojek nevysychal ani dál, tým jich nakonec proměnil 11 z 36 pokusů (trefilo se 7 hráčů, soupeř 31/6), což znamenalo polovinu bodů. Když však Fleischhans trefil ve 13. minutě sedmou českou trojku na 35-24, Ukrajinci se začali do zápasu vracet (35-35 po 16 minutách). V závěru třetí čtvrtiny byla důležitá baterie tří trojek z rukou tří různých hráčů, jež dala lvům náskok 58-50. 5:20 do konce vedli už 63-53, jenže soupeř po 37 minutách snížil až na 65-63. Soustavu na obou stranách minutých projektilů přerušil až 19 vteřin do konce Tůma jednou trefenou šestkou. Pavlov vzápětí snížil na bod, aby Fleischhans jednou šestkou, vzápětí svým pátým ziskem (který byl i 21. ztrátou Ukrajiny) a další šestkou určil konečný výsledek. Češi ustáli jak slabší doskok (40-52, v útoku 14-20) i jen 12 dvojek z 34 pokusů. Tým drželi shooting guard Fleischhans (15, 8F+, 5 zisků, 4 asistence), podkošové duo Puršl (14+8 doskoků), Roub (10), small forward David (10) a playmaker Tůma (9). "Po vynikajícím začátku, kdy jsme měli výborné především trojky, jsme se dostali do problémů se střelbou ze střední vzdálenosti. A hlavně v obraně jsme nebyli schopní hrát v takovém nasazení jako v první čtvrtině. Po poločase jsme se změnou na zónu opět dostali do vedení, které jsme drželi 15 minut druhé půle. Soupeři se podařilo snížit až v závěru, kdy mi připadalo, že se kluci bojí o vítězství. Nakonec jsme to se štěstím dohráli k výhře, která bude s největší pravděpodobností klíčem k postupu," bilancoval první úspěch v těžké čtyřčlenné skupině s Francií a Španělskem kouč Jan Ulrych.

23.07.2015: A konečně číslo 61: Connor Toole!

Blogger a tvůrce scénářů pro webová média Connor Toole dostal výborný nápad. Celý život se ho ptají, jestli hraje basketbal, tak to jednou naplno využil. Koupil si lístky do hlediště na letošní draftový večer a i s filmovým miništábem prý bez problémů pronikl až k pódiu, kde Adam Silver ohlašoval draftované hráče. Když jej ochranka konečně vyvedla, na newyorských ulicích bez skrupulí předstíral, že byl draftován jako číslo 61 Utahem (pozn.: draft končí číslem 60). Newyorčané mu to baštili i s navijákem a v jednom baru díky "sponzorům svého vykutáleného večírku" mohl také zdarma a hojně popíjet. A kdyby jen to... Jak fajn je být vysoký.

23.07.2015: Becky píše historii!

Loni v létě Spurs jmenovali Becky Hammon jako vůbec první dámu v dějinách NBA do asistentské pozice. Letos už jako první žena vedla tým v Letní lize a opět jako první zástupkyně něžného pohlaví ji i vyhrála. Zřejmě slušnej oddíl.

23.07.2015: Mužská osmnáctka startuje ME

23.7. Mužská repre U18 už dnes v 18 hodin vstoupí do A-divizního ME, a to utkáním s Ukrajinou, jež vysílá youtube kanál FIBA. V sestavě kouče Ulrycha a asistenta Eisnera jsou rozehrávači Čeněk (188, Sokol pražský), Tůma (190, USK Praha), Dlugoš (188, Nymburk), křídla Fleischhans (189, Plzeň), Goga (196, Prostějov), Šmerda (196, JBC Brno), David (195, Plzeň) a podkošoví Chaloupka (201, USK Praha), Puršl (203, Zaragoza), Jelínek (205, GBA Sparta), Roub (206, Pardubice), Truneček (205, JBC Brno).

20.07.2015: Hezonja se bude chystat na ME

Shooting guard Mario Hezonja, pětka letošního draftu NBA, bude podle vyjádření nového kouče Chorvatska Velimira Perasoviče zapojen do blížící se přípravy na ME, kde Záhřeb hostí jednu ze základních skupin. Nyní již bývalý spoluhráč Tomáše Satoranského z Barcelony a nová posila Orlando Magic ve dvou zápasech Letní ligy předvedla řadu parádních akcí, včetně vítězného koše s Clippers, a zapsala si průměr 13 bodů za 24 minut. Kvůli menšímu zranění Hezonja zbytek Letní ligy nedohrál, neboť klub nechtěl riskovat případné zhoršení jeho situace.

20.07.2015: Češi v číslech na ME U20

Tým lvů U20, který na ME v Itálii skončil s bilancí 5-5, byl vůbec nejlepší ze všech 20 celků v asistencích (13,6), druhé místo zaujal v útočné produkci (75,5) i ve ztrátách (13), 13. příčku na doskoku (38,5) a sedmnáctou v obraně (71,5). Ve svém středu měl nejlepšího asistenta turnaje Radovana Kouřila (5,5), 5. a 14. nejlepšího střelce Martina Peterku (15,7) a Adama Pecháčka (12,5), osmého nej doskakovače Peterku (7,8), sdíleného 13. lupiče míčů Viktora Půlpána (1,6) a sdíleného 16. sběrače vynucených faulů Pecháčka (3,7). Lídry týmu byli Peterka (15,7 bodu, 7,8 doskoku, 38procentní trojky), Pecháček (12,5 bodu, 5 doskoků, 3,7F+), Škranc (9,1 bodu, 5,1 doskoku), Kouřil (7,7 bodu, 5,5 asistence, 3,3 doskoku), Svoboda (7,7 bodu, 3,5 doskoku) a Dragoun (7,4 bodu).

20.07.2015: Mistry Evropy U20 jsou Srbové

20.7. Srbové se stali eurošampiony pro rok 2015 v kategorii U20 a ukončili tak sedm let dlouhé titulové sucho. V nedělním finále skolili Španělsko 70-64 a na turnaji tak zůstali neporažení. Dlouho vyrovnanou bitvu utrhli na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny 6 trojkami z rukou 4 různých střelců na 66-54 (po 35 minutách). Španělé se sice obřím úsilím dostali minutu do konce na 66-64, ale Srbové pak natřikrát zakončovaným útokem po přetěžkém vyoseném nájezdu Guduriče rozhodli. Měli lepší bilanci trojek (27/10 ku 25/7) a útočných doskoků (18-11), z nichž získali klíčových 17 bodů (z nich 8 ve čtvrté čtvrtině). Jejich ústřední rozehrávač Jaramaz v kulise 2100 diváků v Lignanu zapsal 19 bodů a 10 doskoků za 35 minut. V utkání o bronz Turecko složilo Francii 84-74. MVP turnaje byl vyhlášen kapitán Srbů, shooting guard Marko Gudurič, kterého v All-Star pětici doplnili spoluhráč Nikola Rebič, dále Juan Hernangomez ze Španělska, Emmanuel Lecomte z Belgie a Emircan Kosut z Turecka. Další pořadí ME: 5. Lotyšsko, 6. Česko, 7. Litva, 8. Belgie, 9. Itálie, 10. Izrael, 11. Německo, 12. Ukrajina, 13. Slovinsko, 14. Polsko, 15. Británie, 16. Rusko, 17. Chorvatsko, 18. Řecko, 19. Bosna, 20. Bulharsko (posledních 7 týmů sestupuje do divize B).

19.07.2015: Nymburk pokračuje ve VTB lize!

ČEZ Basketball Nymburk nakonec dotáhl k úspěchu jednání o setrvání klubu v prestižní VTB lize, kterou tak bude hrát - i přes avizované snížení rozpočtu - už pátou sezonu v řadě. Formát soutěže se nezmění a bude v ní tak i nadále působit 16 celků v jedné skupině, což znamená 30 kol v základní části. Jedinou změnou v poli účastníků je odstoupení Samary, již nahradí gruzínské Tbilisi. I nadále budou v soutěži chybět litevští a ukrajinští zástupci. Základní část se bude hrát od října do dubna, play-off pro osmičku nejlepších od května do června. Nymburk se do vyřazovacích bojů dosud ještě neprobojoval. Účast Středočechů ve VTB lize zároveň znamená, že budou hrát jen 11 zápasů v základní části Kooperativa NBL (vše na hřištích soupeřů), zatímco ostatních 11 celků čeká 42 utkání.

19.07.2015: Asistent Sokolovský po 6. místě na ME U20

"Když to analyzuju krátce po zápase o páté místo, tak to vypadalo, že Lotyši byli o něco živější a měli větší chuť vyhrát. Bohužel. My jsme se zbytečnými, školáckými chybami a ztrátami připravili o vybudovaný náskok. Celkově je šesté místo velký úspěch, a když se podíváme na ročníky pod námi, tak to zatím nevypadá, že se nám ho podaří hned tak zopakovat. Hráči tohoto týmu si prošli dvě mistrovství světa, byli druzí na kadetském ME 2011. Nechci říct, že tenhle celek byl předurčen k dobrému výsledku, ale po vydařené přípravě jsme doufali, že by se mohlo něco povést. Jeli jsme sem hlavně se zachránit, ale doufali jsme, že se dostaneme do horní poloviny."

Archiv starších novinek >>

Titulní strana BASKETMAG.CZKontakty na redakci

Basket Magazín 2007 - 2014 | všechna práva vyhrazena | powered by phpRS