Wizards mimo pozice a exploze Schilba!

10.10.2018 - red
počet přečtení: 250
vytvořeno 10.10.2018, upraveno 10.10.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ S BOHATOU VIDEOOBLOHOU Přinášíme nemalé novinky z tábora Washington Wizards, kteří mají za sebou první tři přípravné duely s celkem 17 body a 12 asistencemi za 57 minut Tomáše Satoranského, jenž v této sezoně nebude jediným Kouzelníkem operujícím mimo svou pozici. Ondřej Balvín svou první euroligovou sezonu kariéry zahájil jako náhradník v ACB, kde se v dresu Gran Canarie pořádně rozdunkoval až na třetí pokus. Jan Veselý odstartoval cestu za obhajobou tureckého titulu s Fenerbahce derby složením Besiktase, David Jelínek se při výborném vstupu do sezony Andorry vždy pohyboval kolem deseti bodů a hlavně patřil i do základní pětice, nový základní forward francouzského Chalons-Reims Blake Schilb explodoval proti Choletu 22 body, nový záklaďák pro změnu italské Pistoie Patrik Auda se uvedl 15 body a zajímavé dočasné angažmá v Německu si našel Adam Pecháček, který se v přípravě objevil i v dresu Audovy Pistoie. To jsou letošní vstupní informace o české legionářské divizi na zahraničních frontách.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Do své třetí přípravy v NBA naskočil rovnýma nohama z reprezentace Tomáš Satoranský, který v létě individuálně hodně dřel na dalším zlepšení své střelby, zejména té po driblingu, stejně jako na svém laterálním (do stran) pohybu v obraně. Do Washingtonu přijel jako strůjce finálního postupového kroku na světový šampionát, k čemuž mu v smskách po zápasech s Rusy i Bosnou osobně gratuloval i kouč Wizards Scott Brooks.

Satoranský může mít podle některých odhadů letos zatím největší šanci dostat se regulérně na rozehru, bude však hodně záležet i na tom, nakolik ji bude chtít trenér od něj a nakolik od nové posily guarda Austina Riverse, s nímž by měl Čech pravidelněji chodit do druhé vlny, a který je z Clippers hodně zvyklý na držení míče a skórování. Zatím nicméně platí, že český playmaker bude více zastávat pozici shooting guarda.

Na nové pořádky si ovšem budou zvykat i další – 93kilový forward a primárně perimetrový snajpr Porter se podle kouče bude objevovat i na centru v super malých sestavách ala Golden State Warriors, klidně prý i se čtyřmi guardy, což by mohlo znamenat i navýšení minutáže – zejména při jeho výšce - Satoranského. Situace se třemi guardy, třeba s Wallem, Bealem a Riversem, by měly být zcela běžné.

Ústřední rozehrávač Wall se pak bude poprvé v kariéře učit hrát „od míče“, ač si to zatím neumí představit. Jeho neuvážené střely a nájezdy plné ztrát ale pro Wizards znamenají často velké minus a kouč Brooks už se rozhodl jeho čas na balonu zmenšit. Mimochodem – Wall měl v minulé sezoně po Hardenovi druhý nejdelší průměrný čas na jedno držení míče z celé NBA, a to 6,3 vteřiny!

Wizards už také počítají první problémy – trvající trable s bolavými zády zatím nepustily do přípravných duelů nového prvního centra Howarda, který může přijít i o první zápas sezony (nadejde už 18. října doma s Miami). Po čerstvém zranění dalšího nového centra Thomase Bryanta se navíc Wizards začaly zásoby podkošových mužů povážlivě tenčit.

A co se v létě stalo s kádrem celkově?

Odešli (v rámci trejdů či jinak) rozehrávači Frazier (do Milwaukee), centr Gortat, power forward Scott (oba do Clippers), rozehrávači Sessions a Lawson i nevyužívaný power forward McCullough.

Zůstali guard Beal, centr Mahinmi, power forwardi Markieff Morris a Jason Smith, small forwardi Oubre a Porter, guard Satoranský, rozehrávač Wall a shooting guard Meeks, kterému zbývá odsedět ještě 19 utkání z 25zápasového trestu za užívání nedovolených podpůrných prostředků.

Novými muži jsou centři Thomas Bryant (z Lakers) a Dwight Howard (z Charlotte), small forward Jeff Green (z Clevelandu), guard Austin Rivers (z Clippers), v draftu získaný nováček (na čísle 15) na pozici small forwarda Troy Brown (pozn.: z aktuální 10členné užší rotace týmu se až šest hráčů včetně Satoranského může na konci sezony stát volnými, což může pro vedení klubu znamenat docela horké nejbližší měsíce).

To je celkem 14 hráčů ze standardně 15členné soupisky pro základní část sezony. Mezi 20 hráči v tréninkovém kempu jsou pak small forward Devin Robinson (v minulé sezoně nastoupil za Wizards do jednoho zápasu) a shooting guard Jordan McRae (v NBA má odehráno 59 zápasů za Phoenix a Cleveland), kteří dostali dvoucestný kontrakt a budou přednostně hrát v novém farmářském týmu Wizards (Capital City Go-GO, generálním manažerem byl jmenován Pops Mensah-Bonsu), který se stal už 23. celkem G-League exkluzivně vlastněným některým z klubů NBA.

V kempu je také power forward Lavoy Allen (získaný pro farmářský tým v rozšiřovacím draftu G-League, 388 zápasů v NBA za Indianu a Philadelphii), bývalý rozehrávač Nymburka, Realu Madrid, Philadelphie a New York Knicks Chasson Randle, jejž rovněž podepsali Go-Go, a pouze do přípravného kempu byli najmuti rozehrávači Chris Chiozza a Tiwian Kendley (oba nedraftovaní, hráli za Wizards Letní ligu).

Washington má za sebou první tři přípravné zápasy: porážku doma s New Yorkem 121-124 po prodloužení a výhry doma nad Miami 121-114 i v New Yorku 98-110.

Satoranský (vždy jako střídající) v prvním utkání zapsal 12 bodů (z pole 6/4, TH 4/4, -4), 4 doskoky a 3 asistence bez ztráty za 20 minut, ve druhém to bylo 5 bodů (z pole 4/2, -7), 5 doskoků a 4 asistence s 1 ztrátou za 16 minut a ve třetím 2 doskoky a 5 asistencí na 2 ztráty (z pole 3/0, -7) za 21 minut.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce, jehož kádr se až na příchody 188 vysokého kanadského guarda Tylera Ennise z LA Lakers a francouzského centra Lauvergneho ze San Antonia a odchody forwarda Nunnallyho, rozehrávače Wanamakera a centra Thompsona zásadně nezměnil, si na úvod turecké ligy poradil doma v derby s Besiktasem 78-73, u čehož byl Jan Veselý 6 body (z pole 2/2), 6 doskoky, 1 asistencí a 1 ziskem za 19:24.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (1-2), jež si na premiérovou euroligovou sezonu pořídila nové forwardy Chrise Evanse a Alexandera Madsena (z USK Praha), křídelníka DJ Strawberryho, centra Kima Tillieho, rozehrávače Clevina Hannah i kouče Salvadora Maldonada, nevstoupila do ACB zrovna pravou nohou, když byla v prvním kole sestřelena v „euroligovém souboji“ v Barceloně 98-78 a navázala domácí porážkou v prodloužení s Obradoirem 92-93. Až ve třetím kole se pochlapila domácí výhrou 96-72 nad Breoganem.

Ondřej Balvín v Barceloně jako střídající (v základu začíná Pasečniks) stihl 6 bodů (z pole 5/3, s +2 nejlepší), 6 doskoků a 2 asistence za 17 minut. S Obradoirem opět jako náhradník zapsal před 4552 diváky 3 body (z pole 2/1, TH 4/1, -8), 5 doskoků, 2 asistence a 1 blok za 16 minut. A s Breoganem už se v kulise 5338 fanoušků zviditelnil 12 body (z pole 6/5, z toho 4 dunky, TH 6/2, +10), 4 doskoky, 1 asistencí, 1 ziskem a 4 získanými fauly za 20:28.

David Jelínek (Andorra)
O výhru líp než Canaria je na tom v ACB Andorra (2-1), jež postupně zdolala doma Murcii 78-76, dobyla Badalonu 65-75 a na Barceloně padla jen 67-63. David Jelínek začal jako střídající před 3774 diváky proti Murcii, kdy jako třetí střelec zaknihoval 10 bodů (z pole 8/4, s +11 druhý nejlepší) a 3 doskoky za 22:27, navázal už jako člen základu 8 body (z pole 6/2, +5), 3 doskoky a 1 asistencí za 24:18 v Badaloně a na Barce to byl opět základ s 8 body (z pole 9/2, TH 5/4, s -10 druhý nejslabší), 2 doskoky, 2 asistencemi a 1 ziskem za 26:41, což byl třetí nejdelší čas z hostů.

Blake Schilb (Chalons-Reims)
První tři ligové zápasy v novém angažmá má za sebou reprezentační forward Blake Schilb, jehož Chalons-Reims má zatím bilanci 2-1. V prvním kole tým sice prohrál jasně v Dijonu 87-65, ale ve druhém doma zdolal 81-80 Fos-Provence a ve čtvrtém rovněž před vlastními fanoušky Cholet 94-79.

Stabilní člen základu Schilb se v Dijonu uvedl 3 body (z pole 5/1), 3 asistencemi, 1 doskokem a 1 ziskem za 23 minut, doma s Provence byl sdílený druhý střelec s 12 body (z pole 10/5), 7 doskoky a 4 asistencemi za 32 minut a s Choletem už explodoval jako sdílený top skórer 22 body (z pole 11/9), 3 asistencemi, 3 doskoky a 1 ziskem za 30 minut.

Patrik Auda (Pistoia)
Nový tým Patrika Audy Pistoia v úvodním kole italské ligy podlehl po vyrovnaném průběhu v Pesaru, když český reprezentant jako člen základu (byl první letní posilou týmu) a druhý střelec zazářil 15 body (z pole 10/6, s -12 druhý nejslabší), 3 doskoky a 1 blokem za 30 minut.

Tomáš Kyzlink (Benátky)
Benátky v prvním kole italské ligy doma horko těžko zdolaly Turín (76-75) vedený legendárním Larrym Brownem (po zápase 78letý kouč oznámil, že musí ze zdravotních důvodů odcestovat do USA), Tomáš Kyzlink však nebyl ani na lavičce (na týmové soupisce je včetně něj osm cizinců). V úterý už ale zasáhl alespoň na 4 minuty do vítězného zápasu Ligy mistrů proti PAOKu Soluň.

Adam Pecháček (MBC Weissenfels)
V rodišti Tomáše Vyorala a v klubu, kde je individuálním koučem u bundesligového A-týmu Tomáš Grepl, na startu sezony nečekaně zakotvil 23letý power forward Adam Pecháček (stále by měl patřit Obradoiru), který se v přípravných utkáních během závěru léta objevil i v italské Pistoie. V MBC je zatím na šestitýdenní kontrakt, neboť tým má v úvodu sezony zraněných hned několik podkošových mužů.

Pecháček do prvního kola nejvyšší německé soutěže ještě nezasáhl a nebyl tak u porážky 91-84 v Giessenu. Při domácím debaklu 63-105 s Göttingenem ve druhém kole před 2400 diváky už ale jako střídající stihl 4 body (z pole 2/1, +2) a 1 doskok za necelých 12 minut. Poté se zapojil i na necelé dvě minuty (2 body, z pole 2/1, 3 fauly, -1) do zápasu domácího poháru, v němž MBC padl v Braunschweigu 83-75.

Vít Krejčí (Olivar)
Osmnáctiletý reprezentační guard zatím ještě žádný zápas ve čtvrté španělské lize neodehrál, neboť jej po operaci (zřejmě související se zraněním z B-divizního ME U18) čeká ještě třítýdenní pauza. Olivar (1-2) zatím padl na palubovce Mataro Parku 94-75, doma podlehl Esparregueře 75-78 a venku uspěl s Cornellou 73-82.