Tomáš průměr 19! David osobák v ACB

03.01.2018 - red
počet přečtení: 485
vytvořeno 03.01.2018, upraveno 03.01.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský završil prosinec v NBA na průměrech 6,2 bodu a 19,4 minuty. Na Boží hod byl navíc jedním z pouhých 6 hráčů ligy – spolu s LeBronem Jamesem, Alem Horfordem, Chrisem Paulem, Stephem Currym a Kylem Lowrym - , kteří tou dobou v sezoně zapisovali nejméně 11,1 bodu, 5,5 asistence a 5,5 doskoku za 36 minut s efektivní střelbou 54,5 procenta (zohledňuje fakt, že trefa za 3 body má větší váhu)! Už teď má víc trojkových tref než za celou minulou sezonu. David Jelínek složil jako top skórer 23 body s užitečností 27 Bilbao, přičemž první číslo znamenalo jeho rekord v této sezoně, druhé pak absolutní rekord za celé působení v ACB. Jeho Andorra už také nakoukla na pozice pro play-off. Blake Schilb exceloval v českém derby na Gran Canarii, kde 16 body a 7 asistencemi pomohl setnout favorita. O kolo dál vysázel za Sevillu dokonce 19 bodů při další výhře nad Zaragozou. Jan Veselý se blýskl 15 body a 9 doskoky na Besiktasi. Patrik Auda zaúřadoval v polské lize 18, 16 a 17 body se 13 doskoky a byly z toho dvě výhry Radomi. A Lukáš Palyza 13 body tlačil Gliwice téměř k senzaci v Zieloně Goře.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Solidní bilanci 5-2 stržili přes svátky Washington Wizards, kteří postupně přemohli doma New Orleans 116-106, dostali naloženo v Brooklynu 119-84, doma zničili Orlando 130-103, v hitovém souboji dobyli Boston 103-111, aby podlehli v aréně nejhoršího týmu NBA v Atlantě (113-99) a doma zrušili Houston (121-103) i rozjeté Chicago (114-110).

Tým je nyní pátý na Východě (21-16), jen těsně za čtvrtým Detroitem. Útok se zvedl na 12. místo (106,3), obrana si o dvě místa pohoršila (na 12. pozici se 104,0).

Tomáš Satoranský je z vytíženějších hráčů nadále 9. střelcem týmu (průměr 5,1, 241. z celé NBA z hráčů s nejméně 70 procenty zápasů), čtvrtý v asistencích (2,6), devátý na doskoku (2,5), nadále osmý v minutách (16,9), dělí se o vedení ve ztrátách (0,6), šestý je podle efektivity PER (14,1) a stále suverénně nejlepší v poměru asistencí a ztrát (4,4). V poslední statistice poklesl z pravidelně vytěžovaných hráčů ligy na celkové třetí místo za Dinwiddieho z Brooklynu a Jonese z Minnesoty.

V celkové úspěšnosti střelby je u Wizards pátý s rovnými 50 procenty, třetí je ve trojkách (38,7, 31/12, už teď dal víc trojek než za celou minulou sezonu), druhý ve dvojkách (už 54,4) a v šestkách poslední (59 procent, 37/22, už teď házel víc šestek než za celou minulou sezonu). Dosud zasáhl do 28 z 37 zápasů týmu, přičemž osobní bilanci má 17-11. Za měsíc prosinec měl průměry 19,4 minuty, 6,2 bodu, 2,8 asistence na 0,7 ztráty, 3 doskoky a téměř 53procentní střelbu. Už desetkrát za sebou byl první rozehrávačskou zálohou.

Doma s New Orleans Wizards (ještě bez křídla Portera) nasedli na horskou dráhu, v jejíž první části se z trojek a protiútoků utrhli tříminutovým orkánem z 16-13 na 30-13, když posledních 5 minut 1. čtvrtiny u toho od stavu 21-13 byl jedním ziskem i Satoranský, který nahradil forwarda Oubreho a byl tak ve hře s Wallem. Ve 2. čtvrtině pokračoval s nyní třetím rozehrávačem Frazierem (celkem jen 5 minut, 2+1 asistence a -3), úspěšně tu najel po seběhu a trefil i nesnadný stop jump ze záklonu po nájezdu na levou ruku. Ze hry odcházel za stavu +23 4:40 do půle, když hrál 12:20 v kuse.

Kombinovaná sestava s Wallem pak ale začala hrůzný úsek s řadou ztrát, který po 7 minutách na přelomu poločasů znamenal vymizení náskoku 60-37 a remízový stav 61-61. Po bouřce v timeoutu však přišel 10minutový nápor na 91-68, u nějž byl od vedení 77-66 opět i Satoranský, který tu ještě přidal jump ze střední vzdálenosti. Na výhře se před 16.529 diváky podílel 6 body (z pole 4/3), 7 doskoky, 2 asistencemi (bez ztráty) a 2 zisky za 22 minut s +17 body, což bylo nej číslo týmu. Beal zaznamenal 26 bodů (14 ve 3. čtvrtině), Scott 24, Wall 18 s 10 asistencemi a Gortat 10 se 14 doskoky. Wizards spáchali dvakrát víc faulů (dané TH 10-33), ale vyhráli trojkami (14-5).

Za ostudný propadák v Brooklynu, po němž spadli na hranu play-off, to Wizards (Oubre 13, Wall 10) schytali ze všech stran. Satoranský u něj byl 5 body (z pole 7/2, -9), 2 doskoky a 1 asistencí za 21 minut, Frazier stihl 2 body a 5 asistencí (-6) za 8 minut. Tým prohrál druhou půli 66-41, v trojkách celkem zaostal 14-5, na doskoku 60-35, zpod koše 48-26 a střelbu měl jen 36 procent.

Rehabilitoval se vzápětí doma s oslabeným a velmi matným Orlandem (bez Gordona, Fourniera, Rosse, navíc první centr Vučevič odstoupil se zlomeným ukazováčkem v 1. čtvrtině) před 17.218 diváky. Vysázel rekordních 130 bodů a rozhodl už do půle. Dominoval v trojkách (16-8) i na doskoku (56-37). Scott zařídil 18 bodů, Beal a Porter po 17, Oubre a Morris po 16, Wall 10 s 13 asistencemi. Satoranský posbíral 6 bodů (z pole 5/3), 5 asistencí na 1 ztrátu, 4 doskoky, 1 zisk a byl +16 za 17 minut. Frazier měl 1 asistenci a byl +5 za 3 minuty.

Vzápětí přišel jeden z vrcholů sezony v Bostonu proti lídrovi Východní konference. Tým vedli Beal (25), Wall (21+14 asistencí/1 ztráta), Porter (20), Oubre (16) a Morris (14). Satoranský zapsal 2 body (z pole 2/1) a 1 asistenci, byl bez ztráty a -7 za 9 minut rozložených do dvou úseků v obou poločasech, přičemž ve většině útoků po přejití půlky odevzdával míče dál. Frazier nenastoupil vůbec. Většinou v sedmi hrající Wizards ztratili jen 9 míčů a zpod koše přestříleli domácí 44-60. Celtics  ve vyrovnané bitvě vedli 95-90 ještě 6 minut do konce, ale pak hosté utáhli obranu na Irvinga a taženi Wallem, Bealem a Oubrem rozhodli šňůrou 0-12.

Velkou výhru však tým vzápětí zahodil odevzdaným výkonem především osových hráčů v Atlantě, kde o porážce číselně rozhodla 4. čtvrtina (35-23), v níž hostům nepomohlo ani snížení sestavy. Ve výkonu byl jediný rozdíl v energii, odhodlání a úsilí, což byly hlavní zbraně Hawks, nejvíc viditelné v lovu volných míčů a útočných doskoků. Hlavními popravčími favorita se stali exkluzivně Evropané: Schröder (21), Ilyasova (20) a Belinelli (19). Wizards do půle ještě držela střelba, pak už ani ta a domácí je dorazili z útočných doskoků (body zpod koše 50-34). Střelecké pole vedli Beal (20), Morris (18), Porter (15) a Meeks (14), Frazier nenastoupil.

Satoranský poprvé přišel po 10,5 minutách, po ztrátě v nájezdu a minuté dlouhé dvojce se chytil útočným doskokem, jumpem za clonou i asistencí na trojku Oubreho a za jeho 6,5 minuty se vedení navýšilo o 4. Podruhé přišel 14 minut do konce za remízy a to už především hasil brejkové výpady Hawks po ztrátách kolegů. Odcházel po 4 minutách za -6, aby pak ještě dohrával rozhodnutý závěr. Za 12 minut stihl 2 body (z pole 2/1, +2), 4 asistence na 1 ztrátu a 3 doskoky.

Vše si vynahradil před vyprodanou domácí arénou (20.356) proti Houstonu, kdy po nájezdu na levou ruku zadunkoval „do obličeje“ čínského centra Qiho, což jej katapultovalo na druhou TOP akci celého hracího dne. Na začátku druhé čtvrtiny navíc Čech bránil i hvězdného rozehrávače Chrise Paula (jen 8+6 asistencí), skóroval tu ještě jednou zpod koše a v 7minutovém úseku na přelomu prvních dvou dějství byl u odskoku ze 4 na 12 bodů.

Wizards od začátku hráli s nebývalým odhodláním, ničili Rockets (bez prvního pivota Capely, padli popáté v řadě, navíc největším rozdílem v sezoně) z brejků a jejich osnovatel Wall navíc naháněl jako ohař top skórera NBA Hardena (jen 20 bodů a 4 asistence), který měl za sebou náročný duel s Bostonem z předešlé noci. Porter tým sytil z trojek (11/7 a 26 bodů) a hodně díky němu Wizards přestříleli trojkaře z Texasu 18-14, navíc se skvělou 50procentní úspěšností.

Wizards ještě do půle vedli o 15, a byť se ve 3. části hosté dostali blíž, domácí náskok opět natáhli a Satoranský byl ve 4. části u jeho vysunutí z 9 na 18 bodů, když mimo jiné zblokoval v nájezdu Paula. Za rozhodnutého stavu pak dohrával i posledních 4,5 minuty a z dolního postavení přidal i svou třetí dvojku. Za 17 minut nastřádal 6 bodů (z pole 3/3, +5), 3 doskoky, 4 asistence na 3 ztráty a 1 blok. Beal a Oubre se činili shodně 21 body, Wall sedmnácti a Meeks třinácti.

Washington na další úspěch proti čelnímu týmu ligy navázal poslední den roku opět před vyprodaným domácím hledištěm, když skolil rozjeté Bulls (přijeli s 10 výhrami z 12 zápasů), a to zejména zásluhou super výkonu Beala (39 bodů, trojky 13/7, 9 asistencí a 9 doskoků), který hned 17 bodů zařídil v rozhodné 4. čtvrtině (31-21), v níž zajistil i 15 bodů v řadě a vyvezl tak tým z -8 na rozdíl bodu.

Wizards, kteří soupeře přestříleli z trojek 16-8, většinu zápasu ztráceli do 10 bodů, od 3. části už se však dostávali blíž a v poslední minutě udeřili. 54 vteřin do konce ztráceli 107-110, ale pak snížil Beal a Wall z nájezdu s faulem otočil na 112-110. Beal vzápětí minul obě šestky, ale Wall druhou doskočil a dvěma trestnými hody stvrdil výhru. Celkem měl 21 bodů, 9 asistencí a 4 bloky, 17 bodů přidal Scott.

Satoranský v prvním vstupu odehrál 4 minuty na přelomu první a druhé čtvrtiny, kdy šlo skore z -6 na -11, a ve druhém na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny stihl 7 minut, kdy Wizards šli z -4 na -3. Tady trefil i svou trojku na 92-93. Celkem odehrál 11 minut se 3 body (z pole 3/1), Frazier nenastoupil vůbec.

David Jelínek (Andorra)
Andorra (7-7) se v ACB už dostala na hranu play-off, když se po domácím složení Bilbaa 99-91 a vyloupení Obradoira 65-77 dělí s Malagou už o osmou příčku. Střídající David Jelínek exceloval proti Bilbau jako top skórer 23 body (z pole 9/7, z toho trojky 6/5, TH 4/4, -3) za pouhých 23:35, když před 4070 diváky přidal i 2 doskoky, 1 asistenci a zisk. To všechno mu vyneslo nejvyšší užitečnost z týmu. Na palubovce Obradoira navázal opět jako střídající 12 body (z pole 8/4, +13), 5 doskoky a 1 asistencí za 22:16.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (8-6, dělí se o šesté místo) ve 13. dějství ACB doma senzačně podlehla v českém derby Seville 83-90, čemuž před 5161 diváky nezabránil ani základní centr Ondřej Balvín, autor 6 bodů (z pole 2/2, s -17 nejslabší), 3 doskoků a 1 asistence za 16:27. Nevedlo se mu ani při následné vysoké porážce na Tenerife (92-71), kde opět jako základní centr za 20 minut stihl jen 2 body (z pole 4/1, -7), 4 doskoky a 1 asistenci.

Blake Schilb (Sevilla)
Už o šestnácté místo se v ACB dělí Sevilla (4-10), která si hodně pomohla senzací na Gran Canarii a vzápětí i domácím zdoláním Zaragozy 70-67. Základní forward Blake Schilb na Canarii zářil jako druhý nejužitečnější hráč i druhý střelec 16 body (z pole 11/6, +7), 7 asistencemi, 5 doskoky a 2 zisky za 33 minut. Před 4100 fanoušky doma proti Zaragoze byl opět druhým střelcem a také nejužitečnějším hráčem, když opět jako člen základu za 26 minut zaknihoval 19 bodů (z pole 13/5, TH 7/7, +9), 3 doskoky, 2 asistence a 6F+.

Vít Krejčí (Zaragoza a El Olivar)
Zaragoza (4-10) ve 13. kole ACB doma padla s Murcií 73-77 a ve čtrnáctém v Seville, vždy bez účasti Víta Krejčího. V dresu čtvrtiligového Olivaru (6-6) žádný nový zápas neodehrál.

Adam Pecháček (Saenz Horeca Araberi)
Saenz Horeca (8-8) se po posledních dvou domácích výhrách už dělí o osmou pozici ve druhé španělské lize. Střídající Adam Pecháček k domácímu vítězství 95-79 nad Clavijem přispěl 5 body (z pole 6/2), 7 doskoky a 1 asistencí za 19 minut, u zdolání Melilly 78-73 byl jako člen základu 6 body (z pole 8/2), 4 doskoky a 1 asistencí za 18 minut.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Sdílený lídr turecké ligy Fenerbahce (11-2) utržil přes Vánoce dvě nové výhry. Na Štědrý den po obědě doma zrušil Usak 89-72 a pak uspěl i na Besiktasi (71-76). Jan Veselý v prvním utkání za 18 minut posbíral 8 bodů (z pole 5/4), 3 doskoky, 3 asistence a 3 zisky. Ve druhém duelu zabral jako sdílený top skórer na 15 bodů (z pole 6/5), 9 doskoků a 1 asistenci za 25:27.

Tomáš Kyzlink (Benátky)
Benátky (9-4) přes svátky přidaly v italské lize dvě výhry (stále bez Tomáše Kyzlinka), a to doma nad Sassari (82-80) a v Capo d´Orlando (59-91).

Patrik Auda (Radom)
Dvě nové výhry a jednu porážku během Vánocí nastřádala v polské lize Radom (7-6), jež už útočí na páté místo. Doma rozložila Zhořelec 109-82 a Slupsk 91-78, venku pak nestačila na Lublin (101-97). Tradiční člen základu Patrik Auda se Zhořelcem jako nejužitečnější hráč a sdílený druhý střelec vyložil na stůl 18 bodů (z pole 10/8, +20), 7 doskoků, 2 zisky a 1 blok za 26 minut. Se Slupskem přihodil 16 bodů (z pole 8/4, TH 6/5, +8), 5 doskoků a 1 asistenci za 29 minut. V Lublinu se zviditelnil jako druhý nejužitečnější hráč 17 body (z pole 12/7, +3), 13 doskoky, 3 asistencemi a 1 blokem za 33 minut.

Lukáš Palyza (Gliwice)
Nováček polské ligy Gliwice (3-11) získaly třetí skalp sezony, který sklidily ve stánku Sopot po vítězství 74-86. Střídající Lukáš Palyza se na něm podílel 5 body (z pole 5/2, +6) a 4 doskoky za 13 minut. Jeho tým byl pak blízko senzace i na palubovce účastníka Ligy mistrů v Zieloně Goře, nakonec však padl 91-90. Český reprezentant opět naskakoval z lavičky, tentokrát však už vyprodukoval 13 bodů (z pole 9/4, s +8 druhý nejlepší), 7 doskoků a 1 asistenci za 23 minut.

Jiří Hubálek (Vídeň)
Vídeň (7-7) si v rakouské bundeslize polepšila výhrami ve Fürstenfeldu (87-100) a doma v prodloužení nad Klosterneuburgem 118-106. Jiří Hubálek v prvním duelu jako člen základu zaznamenal 13 bodů (z pole 9/6, +13), 7 doskoků, 1 asistenci a 1 zisk za 31 minut. Ve druhém opět ze základu pomohl k úspěchu 15 body (z pole 9/6, +7), 6 doskoky a 1 asistencí za 26:29.