Takový hráč že u Wizards seděl?!

06.12.2017 - red
počet přečtení: 307
vytvořeno 06.12.2017, upraveno 06.12.2017

LEGIE V ZAHRANIČÍ S VELKOU VIDEOOBLOHOU  Tomáš Satoranský do zranění Johna Walla nastupoval v této sezoně buď málo, nebo vůbec. Přitom jde o hráče, který je aktuálně třetí v celé NBA v poměru asistencí a ztrát! Za posledních 137 minut ve hře zaznamenal jednu jedinou ztrátu. V užitečnosti je číslem už 115 celé ligy, ve Východní konferenci mu patří dokonce 53. příčka. A to pořád nejsou všechny výtečné statistiky této sezony, jež nabraly strmý kurz vzhůru v posledních 6 utkáních. Ondřej Balvín se blýskl 10 doskoky na Realu, David Jelínek 10 body ve Valencii, Jiří Hubálek nasázel 25 Welsu, Adam Pecháček shromáždil velké minuty ve druhé španělské lize, Blake Schilb dál čeká v Seville na výhru a Jan Veselý byl tentokrát v pasivní roli u incidentu, kvůli němuž se vyklízela hala Trabzonsporu. Na dění skutečně bohaté dny mají za sebou čeští legionáři.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Poloviční úspěšnost s občasnými náhradnickými erupcemi zažívali v posledních 6 zápasech Washington Wizards, kteří při absenci lídra Walla stržili bilanci 3-3. Po domácí porážce s Portlandem (105-108) následoval lup v Minnesotě (89-92), po porážce ve Philadelphii (118-113) přišla domácí výhra s Detroitem (109-91) a po druhém největším výprasku klubu v dějinách na palubovce Utahu (116-69) se tým rehabilitoval dobytím Portlandu (92-106). S bilancí 13-11 nyní drží sdílenou 7. příčku ve Východní konferenci. V útoku si Wizards pohoršili na 13. místo (106,1), v obraně se polepšili o jedno (11. se 103,8).

Tomáš Satoranský měl díky absenci Walla ve všech šesti zápasech důležitou roli – po čase konečně na rozehře -, kterou většinou i skvěle naplnil. Zapsal tu průměry 9,2 bodu, 4,3 asistence a 3,3 doskoku za 23 minut a za 137 minut v těchto bitvách ztratil jediný míč! Celkově už poskočil na 9. místo mezi střelci Wizards, a to s 5,1 bodu (o 1,2 před koučem dosud preferovanou rozehrávačskou zálohou Frazierem), dále je i čtvrtým asistentem (2,5), desátým doskakovačem (2,2) a desátým nejvytíženějším mužem s 15,5 minuty. Z vytíženějších hráčů je pak dokonce nejlepší ve ztrátách s 0,5 a suverénně nejlepší je v poměru asistencí a ztrát s 5,4.

V přesnosti střelby je čtvrtý s 49,1 procenta, stejná pozice mu patří ve dvojkách s 51,2, dokonce druhý za Porterem je ve trojkách se 42,9 a mezi nejlepší patří v šestkách s 81 procenty.

Ještě zajímavějším číslem je ale jeho průměr užitečnosti PER, kde už s 16,1 poskočil na dokonce čtvrté místo za Walla, Beala a Portera! V rámci celé ligy mu pak patří 115. pozice (z kvalifikovaných hráčů) podle ESPN, přičemž na Východě je číslem 53. Jen necelý bod před ním je ústřední dirigent Miami Goran Dragič a ještě menší náskok má jeden z největších „vatařů“ NBA, rozehrávač Memphisu Mike Conley.

Číslem do životopisu pak je třetí pozice v celé NBA v poměru asistencí a ztrát, kde jsou z hráčů s nejméně 10 odehranými zápasy těsně lepší jen Reggie Bullock z Detroitu a Spencer Dinwiddie z Brooklynu (podle statistik serveru NBA.com). Satoranský dosud zasáhl do 15 z 24 utkání (63 procent). Ze všech 457 hráčů, kteří se v lize v této sezoně dostali do hry, je nyní 288. střelcem.

Domácí porážka s Portlandem (Beal 26, Porter 24+10 doskoků, Frazier v základu za zraněného Walla 11+2 asistence, -4 za 28 minut, body zpod koše 24-48) se před 18.092 diváky zrodila dokonce z vedení +17 na startu 4. čtvrtiny, když za hosty začal řádit McCollum. Beal v závěru minul dvojku na obrat a pak i trojku na prodloužení. Satoranský stihl 4 body (z pole 3/2, s +16 jasně nejlepší), 3 doskoky a 4 asistence za 15 minut.

Ve stánku Minnesoty zazářila obvykle kritizovaná lavička Wizards. Zatímco základ (bez Walla) končil kompletně v minusu, všech pět náhradníků bylo nejméně +12. Přesně tohle číslo patřilo i českému dirigentovi, který poprvé přišel do hry po 8 minutách za stavu -11. V této sekvenci měl asistenci Oubremu do nájezdu, Meeksovi na trojku s klaksonem 1. čtvrtiny a na další ve čtvrtině druhé, sám pak dal trojku z rychlého přechodu a na další trojku z brejku nabil Meeksovi, aby podařený vstup završil úspěšně zvládnutým těžkým nájezdem na 32-36 pro Wizards. Odcházel 7 minut do konce půle, jež už na rozehře odtáhl guard Beal.

Bez Satoranského se hosté propadli až na 13 bodů a Čech přišel podruhé do hry za stavu -9 ve 3. části. Satoranského tu vyzval k alley-oop dunku z brejku Beal a český guard opět asistoval na trojku Meeksovi. Ze hry šel 5:30 do konce za stavu 84-79 a závěr už patřil na „jedničce“ Bealovi. V koncovce trefil dlouhou dvojku na 89-91 Porter a hosté ubránili poslední útok Vlků, když po míči odraženém do autu muselo rozhodnout až video o vhazování pro Wizards.

Satoranský za 22 minut, což byl pátý nejdelší čas z týmu, nasbíral 7 bodů (z pole 6/3), 6 asistencí, 5 doskoků, 1 zisk a ani jednou neztratil. Náhradníci dali celkem 49 bodů. Nejlepším střelcem byl Porter (22), základní playmaker Frazier měl jen 2 body a 4 asistence za 16 minut (-11). Wizards byli lepší z brejků (10-20), ztratili jen 7 míčů a náhradníci Scott, Oubre a Mahinmi odehráli většinu 4. čtvrtiny.

Ve Philadelphii (Oubre 22, Beal a Meeks 21, Frazier 4+3 asistence, -15 za 19 minut, základ kompletně nejméně -9, doskoky 64-35, body zpod koše 54-34) byl Satoranský s 29 minutami dokonce nejvytíženějším Wizardem, dosáhl 12 bodů (z pole 7/4, TH 4/4, +10) i 8 asistencí bez jediné ztráty a přidal i 2 doskoky. Při mohutném dotahování ve 4. čtvrtině zvládl dokonce 10 bodů! Do hry poprvé přišel po 8 minutách (18-11), bránil tu i hvězdného nováčka Bena Simmonse, asistoval na dvojku Porterovi, na trojku volnému Meeksovi i Oubremu, ze zastaveného nájezdu složitě skóroval zpod koše a střídal za stavu 42-29 4:32 před půlí.

Wizards pak ztráceli až o 24 a právě v této sekvenci, 18 minut do konce přišel opět Satoranský, aby už zápas dohrál. Začal shozem z nájezdu na úspěšného Mahinmiho i trefeným jumpem za clonou, pokračoval asistencí otevřenému Meeksovi, otočkou kolem Simmonse a zavěšením do vzduchu při dvojtaktu přes obra Embiida a 11 vteřin do konce snižoval floaterem na 116-113. Hlavně však byl u téměř smazání ohromného manka, na němž se od stavu 96-88 podílela i taktika „Hack-A-Simmons (autor 31 bodů)“, který do zápasu vstupoval se 57procentní úspěšností TH (24 házených šestek ve 4. části se stalo novým rekordem ligy za čtvrtinu, Sixers TH celkem 64/41). Tým dohrával posledních 100 vteřin bez vyfaulovaného Beala, který musel kvůli ráně pod oko odstoupit i z první půle.

Wizards se revanšovali doma s Detroitem (Morris 23, lavičky 41-32, zpod koše 54-38), kde Satoranský podruhé v řadě vysázel nejméně 10 bodů ve 4. čtvrtině. Svou první trojkou v kulise 17.885 diváků zvyšoval na 95-81, svou druhou přes ruce obránce na 100-86. Zanedlouho poslal parádní pas do seběhu Morrisovi a hrál posledních 15 minut v kuse. Čtvrtou čtvrtinu, svou dosud nejhvězdnější čtvrtku za působení v NBA, nakonec ozdobil 11 body a celkem za 23 minut zaznamenal jako 2. střelec týmu 17bodový osobák (z pole 6/5, TH 5/5, +14). Přidal 4 asistence, 4 doskoky a 1 zisk a počtvrté za sebou neztratil ani míč, ač nyní působí na rozehře.

Do hry přišel poprvé za stavu 20-19 po 9 minutách a po asistenci na trojku a dvojku Meekse odcházel za vedení 38-31 7 minut do konce půle, aby chybujícím Bealem řízený tým vše bleskově ztratil (40-47) a ještě před půlí se tak vrátil playmaker Frazier (6+6 asistencí a +16 za 24 minut). S ním pak tým díky zlepšené obraně otevřel 3. čtvrtinu rozhodujícím trhákem 17-0 (na 70-57). Satoranský přišel zpět za vedení o 10 a suverénním řízením hry jej pomohl i navýšit. Ze zastaveného nájezdu zakončil zpod koše přes pivota, vzápětí udělal totéž díky vyhnutí se obru Marjanovičovi, velkolepě se vyšrouboval k útočnému doskoku znovu před Marjanovičem a s faulem opět skóroval zpod koše. A pak přišly i dvě už zmíněné trojky.

V aréně Jazz nebyli Wizards (z pole 29 procent, nejlepší Porter 14) připraveni na ohromnou intenzitu a rychlost hry domácích, jimž se po 11 zápasech vrátil obr na pivotu a specialista na defenzivu Gobert. Ten zavíral hostům cestu k zakončením z nájezdů a Utah začal ujíždět už za stavu 19-15, po několika střídáních a už se Satoranským ve hře (v první půli byl za 7 minut -17, s jedním trefeným jumpem). Jazz skvěle týmově bránili, kosmicky pálili do brejků, téměř neztráceli, dominovali na doskoku (61-37) a v postupném útoku skórovali buď hned z ostrých nájezdů, nebo z výhozů na volné trojkaře (dali 16 trojek). Satoranský za 24 minut stihl 8 bodů včetně alley-oop dunku z druhé půle (z pole 6/2, TH 4/4, -32), 2 doskoky, 1 asistenci a 1 zisk. Frazier měl 5 bodů (-8) a 1 asistenci za 20 minut a Beal opět neuspěl jako falešný rozehrávač.

Zato v Portlandu se královsky rehabilitoval kariérním osobákem 51 bodů. Jeho tým unikl už do půle (37-51), kdy měl 12 zisků z 13 ztrát domácích. Satoranský naskočil po 10 minutách (za remízy), v závěru 1. čtvrtiny zvládl super těžké zakončení z nájezdu a odcházel, když si sám řekl o střídání, po 10 minutách za vedení o 9. Wizards po 3 minutách 3. čtvrtiny vedli díky nezastavitelnému Bealovi už 38-61, ale pak se rozjel domácím Lillard a přišlo snížení na 52-63. Satoranský naskočil za stavu +18, ale většinu útoků nechával rozjíždět a většinou i zakončovat Bealovi a organizoval hlavně zbytek spoluhráčů. Až postupem času šéfovi ulevoval vývozem míče a v závěru převzal zodpovědnost i trefenou trojkou a nesnadným „floatrem“, jeho tým tak povolil soupeři snížení maximálně na 9 bodů. Vedle toho Čech čistil obranný doskok a místy se dostával do defenzivních soubojů 1 na 1 s hbitým Lillardem, jehož kočkovité změny pohybu několikrát na nohou ustál. Odehrál posledních téměř 15 minut v kuse a zapsal 7 bodů (z pole 5/3, +6), 4 doskoky a 3 asistence za 24 minut. Frazier měl 7 bodů, 3 asistence a +8 za 24 minut. Náhradníci Wizards porazili ty domácí 13-34 a z brejku hosté vládli 0-16.

David Jelínek (Andorra)
Andorra (4-6) v 10. kole ACB padla až po prodloužení ve Valencii 89-87, když nenašla protizbraň na 35bodového San Emeteria. Střídající David Jelínek se za 21 minut vyšrouboval k 10 bodům (z pole 7/3, +1) a 4 doskokům.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (6-4, šesté místo) musela v 10. dějství ACB skousnout vysokou porážku 96-72 na Realu, kde střídající Ondřej Balvín zaknihoval 5 bodů (z pole 6/2, -3), 10 doskoků (5 v útoku), 1 zisk a 1 blok za 25:35, což byl druhý nejdelší čas hostů.

Blake Schilb (Sevilla)
Sevilla (0-10) se v ACB neradovala ani na desátý pokus, když tentokrát podlehla na Tenerife 87-70. Základní forward Blake Schilb za 22:18 nasbíral 6 bodů (z pole 5/2, s -19 nejhorší), 2 doskoky a 1 zisk.

Vít Krejčí (Zaragoza a El Olivar)
Zaragoza (4-6) v 10. kole ACB neuspěla doma před 9321 fanoušky s Barcelonou (86-99), u čehož opět chyběl Vít Krejčí. Ten mohl aspoň zažít dvojnásobnou radost se čtvrtiligovým Olivarem (6-5), s nímž v 10. kole dobyl palubovku Cornelly (77-87) a v jedenáctém složil doma Salt 89-68.

V prvním utkání jako záklaďák přiložil ruku k dílu 11 body (z pole 7/3), 3 asistencemi, 2 doskoky a 2 bloky za 22 minut, ve druhém opět jako člen základu přidal 9 bodů (z pole 4/3), 1 doskok, 1 zisk a 2 bloky za 17:46.

Adam Pecháček (Saenz Horeca Araberi)
Saenz Horeca (5-7) se v posledních třech kolech radovalo jen jednou. Po porážce v Pratu 85-67 následovala domácí výhra nad Huescou 94-89 a prohra v Lleidě 94-84. Adam Pecháček byl v prvním duelu jako člen základu nejvytíženějším hostem s 30 minutami, jež využil k 8 bodům (z pole 7/2), 5 doskokům a 1 asistenci. Doma pak byl s 31 minutami druhý nejvytíženější, opět jako záklaďák, tentokrát s 12 body (z pole 8/4), 8 doskoky, 1 asistencí a 1 blokem. I ve třetím zápase patřil do základu, za 16 minut nasbíral 6 bodů (z pole 5/3), 1 doskok a 1 zisk.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce (7-2) se i po posledních dvou zápasech turecké ligy dělí o druhé místo za zatím bezchybnou Bursou. V osmém dějství doma rozdrtil 82-59 Büyükcekmece a v devátém si poradil venku s Trabzonsporem 90-119.

Jan Veselý v prvním utkání odehrál jen 7 minut s 8 body (z pole 4/4) a 1 doskokem. Ve druhém se za 17 minut rozohnil k 18 bodům (z pole 9/8), 5 doskokům a 2 asistencím.

V zápase však měl mnohem větší roli – po odpískání jeho více než sporného útočného faulu ve cloně byl sražen na zem soupeřem Obekpou, na což český power forward tentokrát nereagoval žádným odvetným útokem, nicméně po vyloučení Obekpy se do varu dostali domácí fanoušci, jejichž nepokoje přerostly i v násilné projevy chování. Sudí tak na dlouhé desítky minut přerušili zápas, nechali vyklidit halu a dohrávalo se za zavřenými dveřmi.

Tomáš Kyzlink (Benátky)
Druhou porážku v italské lize zaznamenaly Benátky, které v 9. kole (opět bez Tomáše Kyzlinka) padly v Avellinu 87-77.

Patrik Auda (Radom)
Další prohru si v polské lize připsala Radom (3-5), jež ve svém osmém zápase nestačila doma na Koszalin (75-92). Základní power forward Patrik Auda doručil za 20 minut do koše svého bývalého týmu 14 bodů (z pole 13/5, -8), přidal 7 doskoků, 1 asistenci a byl 4krát faulován.

Lukáš Palyza (Gliwice)
Nováček polské ligy Gliwice (2-7) podlehl ve svém devátém utkání doma Wloclawku (75-94), stále ještě bez Lukáše Palyzy, který hru v ochranné masce zatím testoval jen v přípravném zápase.

Jiří Hubálek (Vídeň)
Vídeňané (3-6) ve svém devátém zápase v rakouské bundeslize nestačili venku na Wels (95-88), když člen základu Jiří Hubálek vysázel jako druhý střelec i druhý nejužitečnější hráč hostů 25 bodů (z pole 18/10, -7), jež za 29 minut obalil i 9 doskoky.