Super zápisy TS31, kontumace a kat Realu

08.02.2018 - red
počet přečtení: 395
vytvořeno 08.02.2018, upraveno 08.02.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský zažívá v NBA své nejhvězdnější období – v Orlandu zapsal 19bodové maximum svého dvouletého působení v lize, s bilancí 18/18 už 15 zápasů neminul trestný hod, tým s ním v základu doručuje nejvíc asistencí v NBA a k 7. únoru byla základní pětka Wizards s ním, Morrisem, Gortatem, Porterem a Bealem druhou nejlepší sestavou v celé lize v produkci na 100 útočných držeb míče (s průměrem +23,7 bodu oproti soupeřům) z pětic, co spolu v sezoně odehrály více než 100 minut. David Jelínek byl po Barceloně deseti body i u setnutí Realu! Fenerbahce Jana Veselého v derby zdemolovalo Efes a kouč poražených Ataman odmítl podat ruku svému protějšku Obradovičovi. A týmy Patrika Audy i Lukáše Palyzy získaly v polské lize kontumační výhry nad Slupskem, který ke konci ledna z finančních důvodů v nejvyšší soutěži skončil - po 19 letech.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Dalších pět zápasů (a celkem už šest v řadě s průměry 24,7 minuty, 9,2 bodu, 5,3 asistence, 3 doskoky, 1,7 zisku, s trojkami 54,5 procenta a TH 13/13) v základní pětce má za sebou Tomáš Satoranský, který v nové funkci drží bilanci 5-1 a za posledních pět duelů 4-1. Po domácích výhrách nad silnými Oklahomou (102-96) a Torontem (122-119) a venkovních lupech v Orlandu (98-115) a Indianě (102-111) přišla porážka na palubovce Philadelphie (115-102). S bilancí 31-23 tým už jen super těsně zaostává za třetím Clevelandem (31-22).

Útok týmu udržel 9. místo (zlepšení o 3 desetiny na 107,4), obrana poskočila na třinácté (při udržení průměru 105,6) a páté místo celku paří v asistencích (24,0). Ve střelbě z pole si tým polepšil na 8. místo se 46,7 procenta, v trojkách se propadl na 9. místo s 36,9, dál je třetí v obraně trojek soupeřů (drobné pohoršení na 34,1 procenta), až na děleném 14. místě zůstává ve ztrátách (13,7) a naopak si vynucuje jejich už šestý nejvyšší počet (14,7).

Satoranský je z vytíženějších hráčů dál 9. střelcem týmu (průměr zvedl na 5,4, 234. v lize z hráčů se 70 procenty zápasů), nadále je čtvrtý v asistencích (zvedl se na 2,9), devátý na doskoku (2,3) a osmý v minutách (polepšení z 16,4 na 17,4, 228. v lize z hráčů se 70 procenty zápasů), za koncovým střelcem Meeksem je druhý ve ztrátách (0,7), sdíleně pátý s Gortatem je v efektivitě PER (15,1, 145. v celé NBA z 348 hráčů v pořadí) a dál suverénně nejlepší v poměru asistencí a ztrát (4,1).

V poslední statistice byl k 7. únoru na sdíleném 4. místě v celé NBA z hráčů, kteří mají náběh na odehrání 70 utkání, nebo na 100 asistencí. Satoranský má 130 asistencí na 32 ztrát za 781 odehraných minut a míč tak v průměru ztratí jen jednou za 24,4 minuty.

V celkové úspěšnosti střelby je Čech u Wizards nadále čtvrtý s 50,3 procenta, 2. místo udržel v trojkách (42,0, 50/21, za vedoucím Scottem se 43,1), přičemž ze všech hráčů ligy s nejméně 30 zápasy a aspoň jedním pokusem na utkání před ním stojí jen 25 střelců s vyšší úspěšností! Až na pět svých tref dosáhl všech svých úspěšných pokusů z pravé strany oblouku, přičemž vůbec nejplodnější (16/8) je ve čtvrtých čtvrtinách.

Mezi Wizards je nyní i čtvrtý ve dvojkách (53,5, bilance 129/69, vede Scott s 62,1) a už sdíleně sedmý (s Wallem) v šestkách (72 procent, 57/41). Dosud zasáhl do 45 z 54 utkání týmu, přičemž osobní bilanci má 27-18. Už šestkrát v řadě patřil do základu a předtím byl 21krát za sebou první rozehrávačskou zálohou. Za 45 zápasů má 8 dunků a 8 dvojciferných střeleckých zápisů. Od 6. ledna už 15 zápasů v kuse neminul šestku (18/18)!

Po nečekané domácí výhře s OKLAHOMOU na Satoranského hlavu pršely samé chvály za skvělou obranu na fenomenálního super atleta a úřadujícího MVP NBA Russella Westbrooka, který jen pár dní předtím zasypal koš Wizards v domácím utkání 46 body! Ve Washingtonu ale mnohokrát ukázal známky frustrace a stihl jen 13 bodů (z pole 18/5), 2 šestky, navíc měl 7 ztrát a byl -7 za 36 minut. Pro Satoranského to byl i vzhledem k situaci, kdy zaskakoval za zraněného lídra Walla, podle všeho nejvýznamnější výkon za působení v NBA.

V útoku dosáhl jen na 4 body z trestných hodů. Mnohem důležitějších ovšem bylo jeho 6 asistencí na jedinou ztrátu, 5 doskoků, 2 zisky a 1 blok, celkový dozor nad útokem a práce v defenzivě, stejně jako luxusních +21 bodů, když svých 30 minut na kurtu strávil s Westbrookem na druhé straně.

V první čtvrtině se uvedl do hry asistencemi, spáchal svou jedinou ztrátu, dával si pozor na fauly a stejně jako ve většině zápasu se sám nepouštěl do větších driblérských akcí. Poprvé střídal po 9,5 minutách za vedení 25-19. Wizards až na místy otevřené trojky George dobře včetně výpomocí bránili a snažili se ze všeho podnikat protiútoky. Po příchodu rozehrávače Fraziera, který je pro koš většinou neškodný, se však jejich útok zasekl a Satoranský se tak do hry vracel 7 minut před poločasem za stavu 37-40.

Westbrooka tu dočasně strážil Beal, ale už za pár minut jej opět převzal Satoranský (toho naopak Westbrook bránil stabilně). Rozehrávač Oklahomy tu nabíral ztráty i frustraci – v jednom útoku od sebe Satoranského kvůli uvolnění prostoru odstrčil, aby vzápětí znovu ztratil. Z týmu domácích tou dobou kromě Beala nikdo nedokázal skórovat a Satoranskému při nájezdu po zadní lajně podivně vylétl míč z rukou, přičemž tu reklamoval faul. V poločase (53-54) byl +8 za 16 minut a jeho tým tížilo především 20 bodů George.

Svou hlavní defenzivní show si Satoranský schoval na druhou půli. Hned první nájezd Westbrooka dokázal vykrýt díky nataženým rukám, přes něž soupeř neviděl na zakončení. Vzápětí se Westbrooka na půlce zbavil otočkou a došel si pro šestky. Podrážděný rozehrávač Thunder pak trefil při zakončení do hlavy centra Gortata, byl z toho „flagrant foul 1“ a celkem 5bodový útok Wizards.

Od Westbrooka pak získal faul i Satoranský, který na druhé straně taktickým zákrokem na svého soka zastavil i brejk hostů. Poté začal úřadovat i v útoku – drobným pohybem hlavy vyzval k záběhu Beala a poslal mu do téměř neznatelné mezery míč na parádní alley-oop dunk. V obraně pak dokonce z driblingu sebral míč ledabylému Westbrookovi a už za chvíli si vysloužil velké ovace za smáznutí najíždějícího Westbrooka blokem.

V trápícím se a někdy příliš statickém útoku se ale týmu nedařilo na výborné zákroky v obraně navazovat. Druhá pětka s Frazierem pak jako by nevěděla, co si počít, neměla brejky a 7:30 do konce na 3 minuty převzal samostatně rozehru Beal, který ale už tou dobou netrefoval ani ze dvou metrů, a k tomu musel bránit Westbrooka.

Satoranský se vrátil na posledních 4:30. Dokázal tu zastavit další průnik Westbrooka, který pak přes něj neproměnil ani trojku. Čech si navíc během přechodu do útoku domluvil akci s Morrisem a byl z toho snadný alley-oop dunk na 92-92 dvě minuty do konce. Až minutu do konce Westbrook proměnil těžký nájezd přes Satoranského na levou ruku (94-96). Beal však z nájezdu srovnal a Satoranský pak v šestce vložil své ruce do pasu Huestise, sebral Thunder míč a po získaném faulu proměnil před vyprodanou arénou (20.356) 39 vteřin do konce obě šestky na 98-96. Anthony pak minul divokou trojku a po Adamasově faulu na Morrise domácí power forward z šestek stvrdil necelou půlminutu do konce výhru, k níž nejvíc přispěli Beal (21+9 asistencí), Porter (25) a Morris (18). Druhý rozehrávač Frazier byl za 15 minut bez bodu, s 1 asistencí a -11.

Doma se silným TORONTEM svým třetím základem v sezoně Satoranský vyrovnal své zápisy z minulého ročníku. Do zápasu vstoupil suverénně, nepouštěl menšího a velmi rychlého playmakera Lowryho do vniků a s napřaženou rukou tomuto skvělému střelci nedával ani lehké výhledy z trojky. Lowry tak postupně musel střílet z nekomfortních pozic, ve zrychleném režimu a do půle nestihl téměř nic.

Satoranský byl čím dál aktivnější i v útoku. Začal minutým „floatrem“, ale získal útočný doskok a nakonec jej našel volného po seběhu pod koš Gortat na první úspěšné zakončení. Čech pak neproměnil složitý nájezd z rychlého přechodu i otevřenou trojku a podělil se o ztrátu při shozu na Gortata. Také na sebe získal prorážení v obraně.

V úvodu z trojek přesní hosté vyskočili do vedení až 14-25. Satoranský poprvé střídal za stavu -11 po 8,5 minutách. Domácí se pak chytili trojkami a uprostřed druhé čtvrtiny opět řídil jejich rozehru několik minut Beal. Tým prováhal několik jasných obranných doskoků a stále mírně zaostával. Satoranský se vrátil na poslední 3 minuty první půle (za stavu 47-55), ihned se prosadil zpod koše po výhozu z autu a po zisku míče na půli hřiště a získaném faulu proměnil obě šestky. Poté minul složitý nájezd, ale poločas končil skvěle – z brejku mu nabil na alley-oop Beal a Satoranský míč po zachycení jednou rukou bravurně zatloukl. Poločas (55-62) tak završil na 8 bodech za 12 minut při střelbě 8/3.

Okamžitě po změně stran se rozjel Beal (do půle 2 body), který ve druhém poločase vysázel 25 bodů. Díky jeho trefám, i z načasované asistence Satoranského, tým vyrovnal na 68-68 a zlepšenou obranou šel postupně dopředu. Satoranský pomohl získat míč a asistencí z brejku vyzval ke koši Portera. U postranní čáry pak získal další balon, dobře faulem zastavil brejk Raptors, dokonce na centru Valančiunasovi získal útočný doskok, pod košem stopnul nájezd Lowryho a ještě zvládl míč zachránit z autu a také mu nevyšel hodně odvážný brejkový pas na alley-oop pro Beala. Střídal 15,5 minuty do konce za vedení 79-78.

Druhá pětka na čele s utrženým vagonem Meeksem pak získala náskok až 100-91, který ale základ Raptors postupně vymazal. Satoranský se vrátil na posledních 7 minut (za stavu 102-98), do ne právě povedené sekvence s řadou hloupých chyb týmu. Lowry už se ve druhé půli přes Satoranského dokázal prosadit těžkými trojkami do obličeje i nájezdy, ale v závěru se do věcí vložil v útoku i český playmaker. Aby ulevil Bealovi, najel za stavu 106-110 a úspěšně zakončil floater. Získal pak i útočný doskok a Morris nedokázal jednou rukou zpracovat jeho chytrý pas až k obroučce.

Klíčový moment nastal tři vteřiny před koncem, kdy Beal na půlce nechytil při vhazování pořádně míč, ten mu sebral Lowry a už se chystal řítit na koš. Beal nicméně stihl faulovat a rozehrávač šel za stavu 120-118 na trestnou linii a hrozilo prodloužení. Lowry však při prvním pokusu zaváhal a Beal vzápětí z šestek stvrdil vítězství. K němu si Wizards před 15.600 diváky nejvíc pomohli na doskoku (44-32) a z brejků (16-5). Celý základ i tři náhradníci byli dvojciferní. Vedle 27bodového Beala se činili Porter (16+11 doskoků), Morris (15) a Scott (14). Satoranský za 28 minut stihl 10 bodů (z pole 9/4, sedmé dvojciferné body sezony), 4 asistence (na 3 ztráty), 3 doskoky a 2 zisky. Frazier zapsal 3 body a 5 asistencí za 17 minut.

V ORLANDU Satoranský rozsvítil svůj střelecký výkon sezony a 19bodovým NBA-maximem (z pole 9/7) pomohl jako 2. střelce týmu při absenci Walla k už 4. výhře v řadě. Za svůj první 9minutový úsek (20-25) asistoval Morrisovi pod koš, seběhl si pro přihrávku a akrobaticky přes ruku zakončil zády ke koši, ubránil nájezd rozehrávače Paytona, z brejku parádní asistencí o zem nabil Porterovi, crossoverem přešel kolem pivota Speightse až k úspěšnému zakončení, proměnil trojku z pravého rohu, po útočném doskoku si vynutil a proměnil šestky, minul floater ze zadní lajny, jedinkrát za zápas tu přišel o míč a hlavně vyjma jednoho úspěšného nájezdu k ničemu nepustil Paytona (14), který v minulých zápasech Wizards nasázel 30 a 27 bodů.

Ve 2. čtvrtině, kdy opět několik minut držel rozehru Beal, domácí i díky produkci Hezonji otočili, aby se Satoranský vrátil na posledních 3,5 minuty 1. půle (za 47-46), kdy vedl šňůru 0-10. Na půlce zachránil po útočném doskoku míč a v nouzi si včas vzal „time“, získal balon a z brejku zadunkoval a už do půle měl 11 bodů. Ve 3. čtvrtině, kterou odehrál celou, trefil z pravého rohu trojku z brejkové situace, těsně minul po hře zády do Paytona a pak dal trojku i z levého rohu na +15. Řadu minut tu bránil i o 18 čísel menšího rychlíka Augustina, ale ani tomu nedal nájezd a prakticky ani dobrou střelu. Dvakrát tu bez dívání skvěle našel asistencí centra Gortata, až 17 minut do konce měl 1. faul a alley-oop pasem vyzval k dunku na +23 Morrise, aby pak ještě snadno profičel kolem Augustina k úspěšnému floateru.

Svých 19 bodů měl už 16 minut do konce a ve 4. čtvrtině stejně jako Beal odpočíval. Wizards sytili i Porter (20), Beal (18+8 asistencí), Morris (16) a Gortat (10+11 doskoků), celý základ byl dvojciferný. Satoranský za 25 minut měl i 6 asistencí, 3 doskoky, 2 zisky a s +24 byl druhý nejlepší. Tým měl 35 asistencí (2krát víc než hosté, kterým chyběli Vučevič a Aaron Gordon) při 46 trefách z pole.

V INDIANĚ (bez ústředního střelce Oladipa a rozehrávače Collisona) si tým připsal pátou výhru v řadě se Satoranským v základu. Čech byl v úvodu ve hře 9 minut, v nichž si tým trpělivě hledal dobré střely a vedl 8-17. Satoranský nedával pozice rozehrávači Josephovi, pomohl získat míč v obraně i na útočném doskoku, parádně uvolnil k zakončení centra Gortata, kterému se pak nebál nahodit míč pod koš už při přechodové fázi z půlky hřiště. Domácí ale drželi Bojan Bogdanovič se Sabonisem a Satoranský odcházel střídat za stavu 14-17.

Wizards nebývale často přebírali všechny možné clony, což v úvodu domácí dokázali i trestat. I druhá pětka nicméně udržela vedení, ač na třech pozicích měla fyzický handicap. Druhý playmaker Frazier tahal brejky a po částečném návratu základu Oubre body i zákroky v obraně nakopl vedení 39-55. Tým tu dobře bránil, ale páchal i hloupé ztráty, byť do půle ztrácel dvakrát méně než Pacers. Ve 2. čtvrtině si protáhl minuty na rozehře Beal a Satoranský se vrátil až na posledních 100 vteřin poločasu (za 46-55), získal tu míč a po přeletu hřiště skóroval. Jinak se v 1. půli (48-59) do větších akcí v útoku, kde jej většinou bránil forward Bogdanovič, nepouštěl.

Ve 3. čtvrtině se po neurovnané hře hosté vyhoupli do vedení 62-79, Satoranského tu už bránili malí guardi, dobře tu nabil Porterovi a v obraně místy skvěle zavíral menšího rozehrávače Younga. Minul tu floater a získal útočný doskok, aby odcházel za vedení 65-79 15 minut do konce. A protože tým stále držel vedení, vrátil se po dirigování Frazierem a Bealem až na zklidnění v posledních 2 minutách. Po otočce pod košem tu překonal i s faulem centra Turnera a ještě našel asistencí Oubreho. Dobře bránící Wizards byli lepší na doskoku, z brejků i zpod koše. Z 8 dvojciferů vynikli Beal (21) a Oubre (15). Frazier zapsal 2+6 asistencí za 19 minut (-1), Satoranský 5+6 asistencí, 2 doskoky a 2 zisky (bez ztráty, z pole 3/2, +7) za 22 minut.

Ve FILADELFII kouč Brooks překvapil, když Satoranského při snaze týmu o dotahování zhruba 10bodového manka vůbec nenasadil do poslední čtvrtiny. Možná se však projevil druhý zápas ve dvou dnech a třetí ve čtyřech, Čech navíc předtím při svém ohromném nasazení odehrál kompletní a ve vysokém tempu hranou třetí čtvrtinu. Poslední dějství navíc proseděli i podkošoví záklaďáci Gortat s Morrisem. Celkem 11 minut nakonec v zápase řídil rozehru guard Beal, který sice dal 30 bodů, ale s ním na pozici 1 byl útok Wizards opět statistický a mnohdy neefektivní.

Na Satoranského zbylo 22 minut s 6 body (z pole 6/2, -11), 3 asistencemi na 2 ztráty, 2 doskoky a 2 zisky a na Fraziera 15 minut s 2 body, 3 asistencemi a +3. Zápas rozhodlo už prvních 9 minut (30-9) s trojkovou ostropalbou domácích a hluchým útokem hostů, kteří pak celý zápas manko marně gumovali. Satoranský, který většinu času bránil křídelního snajpra Redicka, byl v úvodu ve hře 7,5 minuty (do 22-7) a vrátil se ještě na poslední 3 minuty 1. půle, kde byl jednou asistencí u stažení z 58-44 na 65-55.

Nejlepší sekvenci zažil díky 2 asistencím, 2 ziskům a 6 bodům (dvě zakončení z protiútoků a 2 šestky) ve 3. čtvrtině, kdy zejména obranou a taháním protiútoků pomohl ke stažení manka až na 7. Domácí si pak ale z útočných doskoků a trojek, jež sázel i centr Embiid, vybudovali už dostatečný náskok. Wizards tentokrát nefungovala tolik obrana, což se při náročném programu posledních dní dalo očekávat. Měli sice i díky 16 útočným doskokům o 12 střel navíc, ale popravilo je špatné procento. Domácí byli lepší především z trojek (28/14 – 27/7). U Wizards (pošesté v řadě bez Walla), jejichž dosud nejdelší šňůra výher v sezoně se zastavila na čísle 5, Beala doprovodili 17 body Porter a 13 Mahinmi.

David Jelínek (Andorra)
Katem gigantů je v posledních týdnech Andorra (10-9, sdílené 9. místo), která po Barce setnula v 19. kole ACB i Real (89-87), a to především díky kanonádě se 14 trojkami. David Jelínek u toho byl před 5000 diváků jako člen základu 10 body (z pole 7/2, TH 4/4, +8), 2 doskoky a 1 asistencí za 21:29.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (11-8, sdílené 7. místo, výhru za třetím) v 19. dějství ACB uspěla v San Sebastianu 80-87, i díky 6 bodům (z pole 4/3, 3 dunky, +12), 8 doskokům, 1 zisku, 1 asistenci a 5F+ střídajícího centra Balvína za 29 minut (druhá minutáž).

Blake Schilb (Sevilla)
Sevilla (4-15, sdílená nejhorší bilance, 2 výhry za záchranou) si v 19. kole ACB dojela pro náklep 103-67 do Valencie, kde základní forward Blake Schilb stihl 10 bodů (z pole 8/4, s -27 nejhorší), 4 doskoky a 2 asistence za 21 minut.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce (14-3) se v 17. kole turecké ligy vrátil na vítězný orbit a po domácím setnutí euroligového Efesu 100-74 dál sdílí vedení s Bursou. Jan Veselý za 24:34 vykroužil 13 bodů (z pole 9/6), 4 doskoky, 6 asistencí, 4 zisky a 1 blok. Kouč hostů Ataman odmítl po utkání podat ruku trenéru vítězů Obradovičovi za projevení neúcty, když domácí za stavu 98-74 šest vteřin do konce cíleně faulovali, aby měli poslední útok a stihli ještě dát stovku. Ataman nicméně také dodal, že zároveň chápe, že Obradovič má za sebou těžký týden, kdy při předchozí porážce s Banvitem uštědřil na lavičce facku kapitánu Mahmutoglovi a pak jeho tým dostal výprask na Olympiacosu.

Patrik Auda (Radom)
Sdíleně jedenáctá Radom (10-10) v polské Energa lize podlehla ve Starogardu Gdaňski 89-71 a kontumačně získala výhru nad Slupskem, který k poslednímu lednu oznámil svůj konec v soutěži, a to po 19 letech. Patrik Auda na palubovce Starogardu nastoupil až jako náhradník a za 21 minut stihl 8 bodů (z pole 6/3, -5), 3 doskoky, 2 asistence a 1 blok.

Lukáš Palyza (Gliwice)
Třinácté Gliwice (8-13) v polské lize přidaly nově jen kontumační výhru nad Gliwicemi.

Jiří Hubálek (Vídeň)
Pátou Vídeň (10-10) zatížily v rakouské bundeslize dvě nové porážky, doma s Traiskirchenem 77-88 a v Kapfenbergu 79-89. Základní power forward Jiří Hubálek v prvním duelu jako druhý nejužitečnější hráč i druhý střelec zvládl 17 bodů (z pole 9/6, -2), 4 doskoky, 1 asistenci, 1 zisk a 1 blok za 31 minut. V Kapfenbergu jej opět jako člena základu obtěžkaly tři fauly a odehrál jen 11:42 (z pole 6/0) s 1 doskokem a -18 body.

Tomáš Kyzlink (Siena)
Siena (8-12, 12. místo ve skupině Západ) v posledních dvou utkáních druhé italské ligy utržila těsnou porážku v Neapoli (71-70) a poté padla i doma se Scafati (79-86). Tomáš Kyzlink v prvním utkání za 29 minut posbíral 4 body (z pole 4/2), 3 doskoky, 3 asistence a 1 zisk, ve druhém se jako druhý střelec zlepšil na 16 bodů (z pole 9/5), 4 doskoky, 1 asistenci za 33 minut.

Adam Pecháček (Saenz Horeca Araberi)
Saenz Horeca (10-11, sdílí osmé místo) žádný nový zápas ve druhé španělské lize neodehrála.

Vít Krejčí (El Olivar)
Olivar (7-9) si ve skupině C-B čtvrté španělské ligy předehrál utkání 19. kola, v němž doma přehrál Andorru B 82-73. Vít Krejčí jako člen základu zapsal za 22:32 skromná čísla: 2 body (z pole 4/1), 2 doskoky a 1 asistenci.

Tomáš Hampl (Estela)
Stále sdíleně vedoucí Estela (18-1) nezaváhala ani v 19. kole oddělení A-A čtvrté španělské ligy, když doma zlomila třetí Santurtzi 73-64. Základní centr, nejužitečnější hráč i top skórer Tomáš Hampl zaknihoval 14 bodů (z pole 8/6), 12 doskoků a 2 bloky za 28:43.