"Strkačka s Theisem? Od Vítka dobré!"

19.08.2019 - red
počet přečtení: 1075
vytvořeno 19.08.2019, upraveno 19.08.2019

POD POVRCHEM TÝMU LVŮ S RONENEM GINZBURGEM Po šesti přípravných zápasech národního týmu už se nashromáždilo dostatek materiálu ke zhodnocení aktuální formy lvů, kteří po pondělním návratu z náročného třídenního turnaje v Hamburku věří, že nedělní zranění dvojice Auda – Pumprla nebudou vážná. Do zpovědnice Basketmagu usedl kouč Ronen Ginzburg, který probere například různé defenzivní trable, okolnosti zápasů se špičkovými soupeři i s nebývale trpělivými týmy, oba zraněné muže a také růst power forwarda Šimona Puršla a 19letého guarda Víta Krejčího, jehož odvahu při konfliktu s bostonským Keltem Danielem Theisem izraelský kormidelník ocenil víc než jen málo.

RONEN GINZBURG O TURNAJI V HAMBURKU
„Celý turnaj jsme nehráli špatně v útoku, s obranou ale pořád bojujeme. V zápase s Německem proti nám stál velmi kvalitní tým, který má skvěle atleticky vybavené hráče a může dojít na šampionátu daleko. Pokud bychom snížili počet chyb, které jsme v tom zápase udělali, hlavně co se týká ztrát a minutých otevřených střel, které soupeř naopak proměňoval, dosáhli bychom lepšího výsledku. Nicméně bych řekl, že nějakých 10 až 12 minut jsme odehráli dobře.“

O POTÍŽÍCH S NĚMCI V DETAILECH
„Němci byli výrazně atletičtější a vyšší a v současném týmu mají víc talentu než my. To byla daná fakta a ta nejde popřít. Jejich výšková a atletická převaha nám působila potíže v útoku i obraně. Měli jsme třeba čtyři pět nájezdů do koše, kdy jsme šli i na „dunk“, a oni nás zblokovali, navíc vzápětí skórovali na druhé straně. Na tuhle výšku a atletičnost soupeřů si musíme navyknout. V některých sekvencích jsme přesto dobře hýbali míčem a dokázali z toho skórovat. Celkově naše střelecké procento bylo horší, protože jsme (ve větší části zápasu) nehýbali míčem tak dobře, atletický soupeř tlačil na naše guardy a my se dostávali k těžkým střelám, což byl s Německem náš další problém. V defenzivě to bylo hodně o situacích 1 na 1, a když máte Schrödera, tak ten může skórovat jako mašina. My jsme ve hře a on nám najednou dá šest bodů z trojek, pomalu z půlky hřiště. A s takovými hráči se musíte vyrovnávat.“

1847MDc.jpg

O TOM, ČEHO BYLO S NĚMCI POTŘEBA VÍC
„Měli bychom především líp bránit, abychom z toho mohli vyrážet do přechodové fáze a nemuseli tak často útočit do postavené obrany. A při hře 5 na 5 potřebujeme správný „spacing“ (rozmístění hráčů na útočné polovině během akcí) a načasování přihrávek.“

O AKTUÁLNÍCH HERNÍCH LIMITECH LVŮ CELKOVĚ
„Máme některé základní problémy, jejichž řešení nebude snadné najít při daných dispozicích našich hráčů. Chceme nicméně tento problém zmenšit. Proti Polsku a Maďarsku to bylo o něco lepší, s Německem pak horší. Ještě ale máme čas na tom pracovat a já doufám, že to bude dobré. V obraně jde především o ochotu hráčů. I v kvalifikačních oknech jsme nastoupili proti některým lepším týmům a ukázali jsme, že lepší obranu jsme schopní předvádět.“

O ŘEŠENÍ SITUACÍ V OBRANĚ, KDY PO PŘEBRÁNÍ CLON VYJDE MALÝ RYCHLÝ GUARD SOUPEŘE NA 217 VYSOKÉHO CENTRA BALVÍNA
„K těmto přebráním dochází nejen s Ondrou, ale někdy i s hráči na pozici 4. Máme nastavené, co dělat po těchto přebráních, zejména když soupeř chce míč dostat pod koš. Fungovalo to s Polskem, proti Německu pak přebírání takovým problémem nebylo. Obecně dnes spousta týmů clony hodně přebírá, aby vám nedaly střely zvenku. Jistě s atletickými podkošovými hráči je to vždy snazší, vidíte, jak hodně přebírá Fenerbahce s Janem (Veselým). Když přebíráme my proti týmům s vysokými dlouhými, musíme pak mít řešení na jejich hru dovnitř, ale někdy i pro hru zvenku. My jistě nechceme jít cíleně do přebrání od Ondry, ale občas se to stane i nahodile během hry, kdy to nemůžete kontrolovat. Někdy pro nás navíc může být problémem i přebrání na pozici 4.“

O SPOUSTĚ ÚMORNÉHO BĚHÁNÍ V ROTACÍCH PO VÝPOMOCÍCH S MAĎARSKEM, KDY ALE NEJEDNOU I TAK NEBYLI UVOLNĚNÍ STŘELCI DOSTIŽENI
„Zaprvé jsme byli na začátku utkání v rotacích pomalejší. Začali jsme při bránění clon používat variantu „show“ (obránce cloniče se na okamžik vysune do cesty hráči s míčem, aby dal čas dostat se k němu zacloněnému kolegovi, a opět se vrátí ke svému hráči), ale soupeř to trestal. Přistoupili jsme tak k variantě „contain“ (bránící pivot poodstoupí blíž ke koši, aby zamezil rychlému obejití od guarda s míčem už na trojkovém oblouku, a čeká tak na něj s odstupem), a ani tam jsme nebyli dostatečně rychlí. Pak to už ale není o daném řešení obrany. Navíc jsme hráli se soupeřem, jakému nebudeme čelit na šampionátu. Měl trpělivost maximálně hýbat míčem, spoustu střel trefoval v posledních sekundách limitu. Většina dobrých týmů má schopnosti zakončovat dřív a naopak nemá trpělivost čekat až na konec útoku. Nakonec jsme se rozhodli clony klasicky přebírat, protože Maďaři neměli vysokou sestavu, a bylo to snazší. Nepotřebvali jsme tak moc rotovat. A ještě později jsme šli do úplně nejúčinnější varianty, což byla zóna. Proti Polsku a dokonce i proti Německu jsme se v obraně pohybovali dobře a byli v rotacích na správných místech, byť jsme soupeři často ve skórování nezabránili. S Maďarskem jsme nebránili dobře, ale proti takto trpělivým týmům s pěti hráči na oblouku, kteří napadají koš a vyhazují to ven, se brání těžko. Maďaři navíc měli výborné procento a my jim moc střel neztížili, stejně jako proti Němcům, kteří mají skvělé střelce. Byli jsme u nich, ale střely nebyly ztížené. Taky je pravda, že všechno to „lítání“ v rotacích je fyzicky hodně náročné a vy nemůžete dokonalými rotacemi pokrýt každý útok. To by vás zabilo.“

1848OWE.jpg

O POTENCIÁLU VYUŽÍVÁNÍ ZÓNY
„V tréninku si ji někdy zařadíme, s Maďarskem jsme ji taky použili. Je to obrana, na které se musí hodně pracovat a většina týmů snad kromě Japonska a několika málo dalších ji nevyužívá. V zápasech ale používáme zónový presink 1-2-2, z něhož někdy přejdeme do klasické zóny, nebo do osobky. Účelem je hlavně sebrat soupeři čas na organizaci útoku, aby mu zbylo nějakých 14 sekund. I v nich ale musíme být o moc lepší.“

O ZATÍM ČASTO NEFUNGUJÍCÍCH VÝPOMOCÍCH PŘI PŘEKONÁNÍ HRÁČE NA PERIMETRU
„Na tomhle teď hodně pracujeme, všichni hráči o tom samozřejmě vědí. „Čouda“ (asistent Czudek) mi po Německu řekl: „Někdy jsme tam i byli, ale soupeř se stejně dostal k zakončení.“ U téhle činnosti nejde jen o prosté dodržování pravidel, ale i o srdce a touhu, které do zastavení soupeře dáváte. Já ale tyhle kluky znám – až přijde čas, dají do obrany sto procent a na to já spoléhám. Zatím se nám tam objevuje hodně nepokrytých „děr“ a my můžeme odvádět lepší práci. Někdy ale taky čelíte skvělým hráčům...“

O TOM, ZDA BYL LETOS POZMĚNĚN ÚTOK LVŮ
„Když někdo mluví o hře českého týmu, říká pravidelně, že hrajeme rychle a hodně pohybujeme míčem. Možná se letos trochu víc soustředíme na dopravení míče dovnitř na Ondru Balvína, nebo na naše guardy v dolním postavení, jinak jsme ale v systému nic zásadního neměnili.“

O ČERSTVÉM ZRANĚNÍ ZAD PATRIKA AUDY (PO DOPADU PŘI ROZCVIČOVÁNÍ NA MAĎARSKO) A PRAVÉHO KOTNÍKU PAVLA PUMPRLY (PO DOSKOČENÍ NA NOHU MAĎARSKÉHO SOUPEŘE)
„Celou dobu přípravy se obávám zranění, teď máme dvě. Doufám, že oba hráči budou v pořádku, jinak bychom měli velký problém. Pavel hrál skvěle s Německem i Maďarskem. Není to hráč na efektní kousky, ani super střelec, ale výborně bránil a právě do obrany prinášel spoustu energie.“

1849OTc.jpg

O RŮSTU 19LETÉHO VÍTA KREJČÍHO, SCHOPNÉHO PRODUKOVAT NA OBOU KONCÍCH HŘIŠTĚ I V OMEZENÉM ČASE
„Myslím, že on to zlepšení pocítí především v budoucnu. Možná teď ještě netuší, jak moc mu letošní reprezentační kemp pomůže. Jisté je, že má kvality na to stát se skvělým hráčem. Skvělým hráčem českého národního týmu. Teď je tu porpvé, na takto vysoké úrovni, je pod tlakem a zatím kvůli určité nervozitě ještě není tak klidný a chladnokrevný. Musí svou hru zjednodušit a své střely bude proměňovat, protože je to dobrý střelec. Pokud jde o blížící se šampionát, já jsem trpělivý a nečekám od něj velké věci. Do budoucna ale bude určitě skvělý a je super, že už teď může pocítit, jaké to je být v národním týmu.“

O TOM, ZDA KREJČÍ V NADCHÁZEJÍCÍ SEZONĚ UŽ MUSÍ HRÁT PRAVIDELNĚ V ACB
„Rozhodně! Podle mého názoru už rok ztratil. Pokud by v ACB odehrál už minulou sezonu, přišel by k nám ještě připravenější. Teď už ale musí hrát - jeho čas přišel, a pokud ne teď, tak kdy?“

O TOM, JAK NEUVĚŘITELNÉ JE, CO ZATÍM KREJČÍ PŘEDVÁDÍ I PROTI BORCŮM Z NBA PO SEZONĚ VE 4. ŠPANĚLSKÉ LIZE
„Je zřejmé, že to pro něj je obrovský skok. A vy vidíte, jaký pokrok udělal. Nedávno se na tyhle hráče koukal jen v televizi a možná ještě před měsícem by je požádal o autogram a najednou proti nim nastupuje. (usmívá se) A když měl v sobotním zápase tu potyčku s Theisem, moc se mi líbil. V samotném závěru jsem ho ale musel jít bránit, když se do něj pouštěli Theis i Schröder. Jsou to ale velké zkušenosti. Jasně, teď je kolem něj mediální zájem, ale ono to nepřišlo znenadání. Vím, že jednou bude dobrý. Vlastně jsem si tím jistý na sto procent.“

O ROZVOJI POWER FORWARDA ŠIMONA PURŠLA
„Chtěl bych, aby se nezapomnělo ani na Šimona Puršla. I on se hodně zlepšil, a to i ve srovnání s posledním kvalifikačním oknem v závěru února. Je vidět, že přítomnost v národním týmu, tréninky s těmi nejlepšími a zkušenosti, které tu získává, mu hodně pomáhají.“