Šestkový fenomén NBA! Jelínek dobyl Real

09.11.2018 - red
počet přečtení: 223
vytvořeno 09.11.2018, upraveno 09.11.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ Jen šest hráčů ve stávající sezoně NBA házelo nejméně 10 trestných hodů a zároveň stále neminulo. Jedním z nich je i Tomáš Satoranský, který je v lize zároveň číslem 4 v poměru asistencí a ztrát! Jan Veselý svým double doublem pomohl Fenerbahce na třetí pokus konečně zničit Efes. David Jelínek i svými 10 body přispěl Andoře k senzačnímu dobytí arény Realu. Ondřej Balvín je už sedmým dvojkařem ACB. Blake Schilb byl důležitým článkem při úspěchu už sedmého celku francouzské ProA. A autor double doublu Patrik Auda řádil 17 body za 25 minut jako druhý skórer Pistoie. České legie tak na zahraničních bitevních polích byly v posledních dnech znovu vidět.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Wizards (2-8) jsou i po dalších čtyřech zápasech předposlední ve Východní konferenci NBA. Postupně si je venku podal Memphis (107-95) a v jejich stánku i Oklahoma (111-134, osmá inkasovaná stovka v řadě), následovala domácí výhra nad New Yorkem (108-95), ale pak i další venkovní selhání s posledním týmem Západu Dallasem (119-100).

Wizards mají navzdory zlepšení o pět bodů nadále s průměrem 120,5 nejhorší obranu ligy. Na doskoku spadli z 25. na 29. místo (39,8), na 22. příčce jsou podle počtu asistencí (22,3) a podle nastřílených bodů sklesali z 9. na 16. pozici (110,2). V úspěšnosti střelby jim patří 23. místo (44,0), v trojkách 26. příčka (31,3) a naopak proti Wizards mají soupeři jejich už druhou nejvyšší úspěšnost (39,0). Ve ztrátách je Washington 14. nejlepší (14,3) a na druhé straně si vynucuje jejich pátý nejvyšší počet (16,2).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň 7 z 10 odehraných utkání devátý nejvytíženější z týmu (12,5 minuty), dále také desátý střelec (3,7), čtvrtý asistent (2,2), desátý doskakovač (1,8), nejméně ztrácí (0,4), jasně nejlepší je v poměru asistencí a ztrát (5,5, v rámci celé ligy už čtvrtý!) a nadále šestý je v indexu efektivnosti PER (12,6). Stále nejlepší je v trojkách (50,0, 6/3), desátý ve dvojkách (pohoršení na 29,2, 24/7) a nejlepší je v šestkách (100, 14/14). V lize je nyní jen 5 dalších hráčů, kteří házeli nejméně 10 šestek a ještě neminuli. A pouze Brogdon (16/16) a Muscala (15/15) jich házeli víc než český guard.

Duel s Memphisem byl soubojem nejhorší defenzivy NBA (Washington) s druhou nejlepší (Memphis). Wizards v první fázi i vedli, a to i bez dlouhých Howarda s Morrisem (povinný klid kvůli podezření na otřes mozku po loktu od Gallinariho z Clippers), přičemž po 10 minutách, kdy přišel za Beala za vedení 15-20, u toho byl i Satoranský. Ten tu minul floater, dal trojku a po 6 minutách jej nahradil Wall za stavu 26-30. Domácí se však poté dostali do vedení a druhý poločas zahájili rozhodnou šňůrou 18-1. Wizards ještě v posledním dějství snížili na 4, ale trojky domácích zápas uklidily do bezpečí. Při vyrovnané bilanci trojek (13-14) si Grizzlies nejvíc pomohli doskoky a body zpod koše (44-30), Wizards jim navíc posloužili 20 ztrátami. Hosty vedli Wall (22), Beal (17), Oubre (16) a Porter (15). Satoranský za svých 6 minut stihl 3 body (z pole 2/1, -3, ač už po svém prvním úseku hrál jen tři vteřiny na konci 2. čtvrtiny a měl by být na nule) a 2 doskoky.

Po pětizápasovém tripu na Západě se na nejbližší domácí duel Wizards s Oklahomou přišla podívat vyprodaná aréna (20.173), jíž se však tým ani trochu neodvděčil, a za výkon bez náznaků obrany a s tradičně prohraným doskokem byl už v poločase (50-79) vybučen. O porážce rozhodla katastrofální druhá čtvrtina (20-44), a to přitom Thunder hráli zápas i den předtím. Washingtonu nepomohl ani debut nového centra Howarda (20 bodů, z toho 13 v 1. čtvrtině). Beal přidal 27 bodů a Wall 19, oba se však spolu složili i na 12 z 19 ztrát týmu, který o parník zaostal i v trojkách (30/9 – 32/15).

Satoranský zapsal 2 body, 6 asistencí bez ztráty, 2 doskoky a 1 blok za 14 minut (z pole 4/1, -7). Poprvé šel do hry za Walla po 10 minutách za stavu 30-30, skvěle zblokoval německého rozehrávače Schrödera, asistoval Mahinmimu a po 4,5 minutách zamířil na lavičku za stavu 32-44. Pak se vrátil už jen dohrát posledních 9,5 minuty zápasu od stavu 89-116. Stihl tu parádní putback dunk i zbývajících 5 asistencí. Za hosty se činili Westbrook (23+12 asistencí), Grant (22), George (17) a Schröder (16).

Washington vzápětí doma povstal a i bez forwarda Portera (palec u nohy) s New Yorkem (3-7) utnul sérii 5 porážek. I přes zlepšenou obranu, ilustrovanou 12 zisky, 11 bloky, 20 ztrátami Knicks i jejich trojkami 27/5 (Wizards jich poprvé neinkasovali aspoň 10), 52 bodů obdržených zpod koše plus 12 šestek hostů opět nesvědčilo o závratné defenzivní efektivitě. Wizards i bez využití centra Mahinmiho (první pivot Howard odehrál 31 minut s 10 body a 10 doskoky) od startu mírně vedli, od stavu 16-12 po 7:40 u toho byl po 9 minut i Satoranský (střídal forwarda Oubreho), který tu minul zakončení ze svého úskočného dvojtaktu, asistoval na trojku Riverse, trefil se ze 4 metrů a odcházel za stavu 36-29.

Ve 3. čtvrtině se začalo původně až 13bodové vedení domácích tenčit. Satoranský tu naskočil za stavu 77-67, proměnil dvě šestky, vybojované na centru Kanterovi po doskoku vlastního neúspěšného nájezdu, jenže pak už si vzal slovo stejně jako při dotahování v první půli Hezonja, který se i s aktivním ex-Wizardem Burkem (jednou v nájezdu překonal Satoranského) a Kanterem postarali o srovnání na 82-82. Satoranský ještě stihl asistenci a odcházel 10:20 do konce za 84-82. Od stavu 86-86 už ale základ Wizards dovolil Knicks za posledních 9 minut jen 9 bodů a Wall s Bealem se postarali o útok. Satoranský dohrával ještě posledních 90 sekund a končil na 4 bodech (z pole 3/1, -8), 3 doskocích, 2 asistencích na 1 ztrátu a 1 zisku za 14 minut. Střelecké pole vedli Wall (26), Beal (22), Morris (16) a Green (14). Wizards před 16.679 diváky dominovali v šestkách (39/30 – 16/12), ale opět měli slabší doskok.

V Dallasu si Wizards od domácích, zatížených 6 porážkami v řadě, při mnohdy neexistující perimetrové obraně i výpomocích proti nájezdům do koše nechali nasypat už do půle 70 bodů (největší poločasový nástřel Mavs v sezoně s trojkami 23/13) a po místy až 24bodovém manku se zdáli být na ručník. Prvnímu pivotu Howardovi (záložní Mahinmi opět nepoužit) za první tři minuty nedali pod koš ani míč a v útoku kropili koš většinou jen z trojek nebo delších jumpů, tradičně bez snahy jít za útočným doskokem.

Z trojek výteční domácí ujeli brzy na 24-15, Satoranský se připojil na svých jediných 6 minut na pomezí 1. a 2. čtvrtiny (od 26-18 do 44-28, -8 z pole 1/0, 1 zisk), jednou byl při pomalém nájezdu zblokován a při dobré možnosti nezahrál zády do malého Barey. Wizards se do půle (70-49) téměř nedostali na trestnou linii a jen 5 bodů dosáhli z brejků. Úsilí do hry vložili až ve 3. čtvrtině, kdy díky agresivnější obraně a palbě Beala s Porterem stáhli až na 87-78, ale od stavu 99-93 domácí využili některých laxností hostů a Smith je třemi asistencemi na trefy zpod koše definitivně dorazil. 19bodová porážka byla pro Washington už 16. prohrou z posledních 17 vzájemných střetů. Tým sytili wall (24+10 asistencí), Porter (19, trojky 6/5) a Beal (19). Mavs vládli z trojek (34/15 – 35/11), šestek (27/26 – 20/15) i doskoků (49-33).

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Nadále jediný neporažený tým turecké ligy Fenerbahce (5-0) v pátém dějství doma skolil nepříjemného městského rivala Efes (86-79), jejž v sezoně zdolal až na třetí pokus, když už si na něm vylámal zuby ve finále domácího Prezidentského poháru a poté i v Eurolize. Jan Veselý k triumfu přispěl velkým dílem, když jako třetí střelec za 37 minut zařídil 14 bodů (z pole 9/6), 12 doskoků, 2 asistence a 2 zisky.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (2-5) už se dělí o druhou nejhorší bilanci ACB. V 7. kole padla v Manrese 86-79, čemuž nezabránil ani střídající centr Ondřej Balvín svými 7 body (z pole 2/2, TH 3/3, s +5 jediný z týmu v plusu), 3 doskoky, 1 asistencí a 1 blokem za 12:17.

Aktuálně se dělí už o 7. místo v celé soutěži v úspěšnosti dvojek s 69,57 procenta. Je také sdíleným 10. dunkerem s průměrem 1,14 smeče na utkání.

David Jelínek (Andorra)
Andorra (3-4) šňůru už čtyř ligových porážek v řadě utnula senzačním způsobem – dobytím palubovky Realu Madrid (105-107). Po 7. kole ACB se tak dělí o osmé místo. David Jelínek byl jedním ze sedmi dvojciferných střelců hostů, když jako náhradník zajistil 10 bodů (z pole 8/4, +7) a 3 doskoky za 19:22.

Blake Schilb (Chalons-Reims)
Už sedmé místo hájí ve francouzské lize Chalons-Reims (4-3), jež v 8. kole udeřilo ve stánku dosud bezvítězného Antibes (78-86). Jako člen základu si odkroutil 37 minut s 8 body (z pole 7/3), 7 asistencemi, 2 doskoky, 1 blokem a 5 získanými fauly Blake Schilb.

Patrik Auda (Pistoia)
Pistoia (0-5) jako jeden ze dvou týmů italské ligy dál čeká na první radost sezony. V pátém dějství padla v Terstu 96-79, s čímž nic nesvedl ani druhý skórer týmu a člen základu Patrik Auda. Za 25 minut přitom svyskládal velká čísla: 17 bodů (z pole 11/6, +/-0), 11 doskoků, 1 asistenci a 6F+ (TH 10/5).

Tomáš Kyzlink (Benátky)
Benátky (5-0, jeden ze dvou neporažených celků) nezaváhaly ani v pátém kole italské ligy. Tentokrát si doma poradily s Boloňou 94-75. Tomáš Kyzlink u toho ale znovu nebyl ani na lavičce.

Adam Pecháček (MBC Weissenfels)
Jediný bezvítězný tým německé bundesligy Weissenfels (0-5) žádný nový zápas neodehrál, což ale z českého pohledu už přestává být důležité, neboť Adamu Pecháčkovi už jeho dočasné angažmá v klubu skončilo.

Vít Krejčí (Olivar)
Olivar (4-3) si ve své skupině čtvrté španělské ligy připsal výhru v Calvie (62-78), stále však bez příspěvku Víta Krejčího, který čeká na návrat do aktivní služby po letní operaci.