Satoranský do dějin! Jelínek po 22 letech

12.05.2017 - red
počet přečtení: 417
vytvořeno 12.05.2017, upraveno 12.05.2017

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský se stal prvním Čechem, který v 71letých dějinách soutěže hrál i skóroval v semifinále konference NBA! David Jelínek poté, co Andoře pomohl ke druhé účasti v Copa del Rey, pronikl s týmem i do play-off ACB, kde jeho celek chyběl 22 let! Patrik Auda vsítil 7 bodů Realu a při výhře nad Zaragozou byl nejlepší v plus/minus. Jan Veselý byl top skórerem Fenerbahce, který půjde do play-off turecké ligy jako číslo 1. Týmu Galatasaraye Blakea Schilba bude na úvod play-off chybět kouč Ataman, suspendovaný na tři zápasy za výstup s rozhodčími. Aleš Chán byl velkou součástí postupu Welsu do semifinále rakouské bundesligy, kde už jeho tým vede nad vítězem základní části. Lídra dlouhodobé části si pro změnu na Slovensku už podalo Komárno v semifinále tamní extraligy. Ve finále však celek Filipa Halady ztrácí 0-2 s Interem. To jsou hlavní novinky českých vyslanců v evropských soutěžích a NBA.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Wizards za poslední období nejprve podlehli ve čtvrtém duelu prvního kola play-off Východu v Atlantě (111-101), aby pak uspěli doma (103-99) a postup získali na palubovce soupeře (99-115).

Vzápětí hned vlétli do semifinále konference s Bostonem, v němž si po pěti dosavadních zápasech oba týmy drží domácí prostředí a to po samých jasných výsledcích. Boston začal doma výhrami 123-111 a 129-119, Wizards kontrovali ve Verizon Center 116-89 a 121-102, aby nečekaně jednoznačně vyhořeli v pátém duelu venku (123-101), po němž jsou jednu porážku od konce sezony.

Ve čtvrtém duelu 1. kola play-off v Atlantě (111-101, stále bez centra Mahinmiho) v dresu domácích Hawks skvěle zastoupil fauly obtěžkaného německého playmakera Schrödera španělský veterán Calderon, navíc se poprvé výrazněji prosadil centr Howard. Wizards se v sudých čtvrtinách popravili vlastními chybami a zaostali v bodech zpod koše (44-30). Tým nejvíc držel Beal (32) a při spoustě chyb jen kolísavě Wall (22+10 asistencí na 7 ztrát, z pole 19/7). Satoranský nastoupil na posledních pár vteřin, záložní rozehrávač Jennings končil na 5 bodech a 1 asistenci za 11 minut (-9).

V pátém zápase doma (103-99, stále bez Mahinmiho, během hry musel odstoupit i power forward Smith) Wizards urvali závěr zlepšenou obranou a výkony Walla (20+14 doskoků) s Bealem (27). Po předchozím utkání byl duel poznamenán extrémní obavou Wizards o fauly, vůbec prvních šestek v sérii se v závěru dočkal první centr Gortat. Tým měl 10 doskoků a jen 7 ztrát. Satoranský se mihl zápasem na 5 vteřin, Jennings stihl 2 body a 3 asistence za 16 minut (+3).

Šestý souboj v Atlantě (99-115, dál bez Mahinmiho) ovládli Wizards i přesto, že ztratili téměř celé 22bodové vedení z úvodu třetí čtvrtiny. Zachránil je svým kariérním maximem v play-off Wall (42, 19 ve 4. čtvrtině), k němuž se 31 body přidal guard Beal. Utkání poznamenaly různé rozmíšky oceněné 4 technickými chybami.

Záložní rozehrávač Jennings přispěl 2 asistencemi za 16 minut (-19). Satoranský se dostal na kurt na posledních 16 vteřin první půle a závěrečnou půlminutu druhé. I když většinu série strávil na lavičce, jeden zásadní statistický zápis už mu nikdo neodpáře – stal se prvním Čechem v dějinách, který postoupil do druhého kola play-off NBA, když ze tří jeho předchůdců zažil alespoň první kolo jen Jiří Welsch, na začátku milénia základní forward Boston Celtics.

V úvodním utkání semifinále konference s Bostonem (prohra 123-111, dál bez centra Mahinmiho, během zápasu odstoupil zraněný power forward Morris) Wizards sice shrábli prvních 12 doskoků zápasu, skvěle je po všech stránkách nastartoval centr Gortat a po necelých 4 minutách vedli 0-16, ale od stavu 3-20 se jim vše začalo bortit, byť lídr domácích Thomas (33) se až nad ránem vrátil z pohřbu své tragicky zesnulé sestry a během utkání přišel o horní zub. Kelti zasypali hosty 19 trojkami (rekord klubu v dějinách play-off), z 20-36 se dostali na 42-42, nedávali soupeři brejky a rozhodli třetí čtvrtinou (36-16, Wall tu 5 ze 7 ztrát týmu) s 6 trojkami.

Wizards, kteří proti předpokladům neměli převahu na doskoku, drželi Wall (20+16 asistencí na 8 ztrát z 12 týmu) a Beal (27). Satoranský (-1) za několik desítek vteřin v závěru obou poločasů do statistik nepronikl. Stále matnější a navíc špatně bránící Jennings (-6) měl za 13 minut jednu asistenci.

Ve druhém duelu (prohra 129-119, nadále bez centra Mahinmiho a bez Satoranského ve hře, Jennings -7 za 12 minut) týmu nepomohlo ani 19 bodů Walla v 1. čtvrtině, vyhrané 19-42 i s 69procentní střelbou domácích. Nepomohlo ani vedení po většinu zápasu a stále nové minitrháky (na +14 v úvodu 3. čtvrtiny) a spásu nepřineslo ani vedení 104-110 2:30 do konce 4. čtvrtiny, stejně jako dvě střely na výhru Walla s Bealem v posledním útoku základní hrací doby. Za domácí se o vše podstatné postaral autor 53 bodů Thomas (nej play-off výkon NBA od 55 bodů Iversona z roku 2003, Thomas před zápasem strávil 10 hodin na operacích vyraženého zubu), který ve 4. čtvrtině a ve vítězném prodloužení dal 20 a 9 bodů. Ač Wizards prvních 13 minut neztratili ani míč, končili utkání s 18 ztrátami. Kompletně dvojciferný základ vedl Wall (40+14 asistencí).

Do třetího utkání doma (116-89, body zpod koše 56-28, tým jen 10 ztrát) už konečně zasáhl i Mahinmi, domácí od startu hráli s ohromným nasazením i aktivitou na útočném doskoku a od stavu 12-12 rozhodli i díky ztrátám Keltů šňůrou 22-0. Znovu nervózní duel nedohrál forward Oubre, který nevydýchal dvě ostřejší clony od Olynyka a z dlouhého rozběhu jej rukama srazil k zemi.

O body se nejvíc starali Wall (24), Porter (19) a Bogdanovič (19, trojky 7/4), Jennings  měl 4+2 asistence za 15 minut (+10). Za rozhodnutého stavu se dostalo i na Satoranského, který minul jeden jump i nájezd, a také dunkem dopíchl zakončení Bogdanoviče z brejku, který předtím sám založil. Byly to jeho první body v play-off NBA a také první český koš v konferenčním semifinále NBA! Svých 12 minut končil na 2 bodech (z pole 3/1, +1), 3 doskocích a 2 asistencích.

Ve čtvrtém zápase (121-102, bez distancovaného Oubreho), který tým ovládl druhou půlí 73-54, Satoranský odehrál několik minut v úvodu druhé i na konci čtvrté čtvrtiny a 5 body si udělal nové play-off maximum. V prvním vstupu měl na starosti i Thomase a proměnil akrobatický nájezd s faulem. I když však v jedné obraně ani nepustil příhru na Thomase a v útoku uchránil tým od ztráty, byl to on, kdo šel brzy na lavičku, a ve hře naopak zůstal Jennings (3 asistence za 18 minut, -10), který je často kritizován za obranu. Wizards sice v první půli ztráceli 28-40, ale pak se rozjel Wall a ve 3. čtvrtině tým udělal šňůru 26-0 (s 8 ztrátami hostů), kterou kouč Brooks označil za nej sekvenci sezony.

Duel byl poznamenán i frustrací Isaiaha Thomase z přílišné péče domácí obrany, a když ho vytočil i domácí fanoušek, počastoval ho verbálním atakem, za který inkasoval pokutu 25 tisíc dolarů.

Tým táhli Beal (29) a Wall (27+5 zisků a 12 asistencí na 7 ztrát, byl na hřišti držen i za vedení nad 20, 9. zápasem v play-off v řadě s nejméně 20 body a 7 asistencemi se stal novým rekordmanem NBA). Satoranský v závěru stihl parádní asistenci z pick-and-rollu na Smithe, nájezd přes dva bránící hráče a po seběhu si vybojoval i šestky. Končil na 5 bodech (z pole 3/2, -6), 1 asistenci a 1 doskoku za 6 minut.

Tým však energie ze srovnání série nevyužil v páté bitvě v Bostonu (prohra 123-101), kde totálně zaspal hned na začátku a po šňůře 16-0 do brejků šlapajících domácích byl nadobro vyřazen ze zápasu. Kelti (v utkání 16 trojek) v první čtvrtině stříleli s úspěšností 65 procent a už tady se rozjel ke kariérní play-off noci jejich křídelník Bradley (29). Wizards, kteří v play-off nevyhráli v Bostonu od roku 1992, víc drželi jen Wall (21, jen 4 asistence) a Beal (16, bez trefené trojky). Satoranský se do hry dostal na poslední 4 minuty s jednou trefenou šestkou a jednou asistencí (+2). Jennings měl další bídný zápas s 3 body a 1 asistencí za 15 minut (-14).

David Jelínek (Andorra)
Už jistotu play-off má kolo do konce základní části ACB tým Andorry (16-15), který ve čtvrtfinále narazí na vítěze základní části Real. Tým v posledních třech zápasech padl v Bilbau 81-67, doma složil druhou Valencii 89-84 a podlehl 76-59 v Seville.

David Jelínek v prvním utkání jako člen základu zapsal 8 bodů (z pole 11/4, -11), 1 doskok, 1 asistenci a 1 zisk za 23:27, s Valencií před 4438 diváky znovu jako základní guard přidal 5 bodů (z pole 6/2, -1) a 3 doskoky za 26 minut, v Seville pak znovu jako člen základu za 11 minut neskóroval (z pole 6/0, -12).

Ondřej Balvín (Estudiantes Madrid)
Estudiantes (s 12-19 jedenáctí) zaknihovali v ACB dvě nové porážky, a to v derby s Realem (79-72, 9457 diváků) a doma s Valencií (68-87, 3299 diváků). Zraněný Ondřej Balvín týmu nadále chyběl.

Patrik Auda (Manresa)
Poslední a už jasně sestupující tým ACB Manresa (5-26) v posledních třech duelech padla doma s Realem 80-91 (4350 diváků) a venku s Badalonou (100-66), aby poté v domácím prostředí v prodloužení složila zachraňující se Zaragozu 94-91 (3580 diváků).

Střídající Patrik Auda se proti Realu zviditelnil 7 body (z pole 5/3, -11) a 4 doskoky za 23:47, v Badaloně už jako člen základu nasbíral 6 bodů (z pole 2/2, -21) za 22:36 a se Zaragozou se opět jako základní muž polepšil na 11 bodů (z pole 8/5, s +17 nejlepší), 6 doskoků a 3 asistence za 32:35.

Adam Pecháček (Obradoiro)
Třinácté Obradoiro (11-20) má v ACB už jistou záchranu, když v posledních třech utkáních hned dvakrát zvítězilo. Nejdřív sice podlehlo ve Valencii (85-74), ale pak doma pokořilo Sevillu 88-67 (5608 diváků) a venku i Fuenlabradu (63-75). Týmu ovšem stále chybí zraněný Adam Pecháček.

Šimon Puršl a Vít Krejčí (Zaragoza a El Olivar)
Zaragoza (9-22, hraje ještě doma s Estudiantes), která si to v posledním kole na dálku rozdá se Sevillou (9-22, hraje v Malaze) o záchranu v ACB, v posledních třech kolech vše prohrála, když postupně nestačila venku na Murcii (88-80), doma na Real (78-98, 8872 diváků) a venku na Manresu (94-91). Ani v jednom zápase však v sestavě nefigurovali dva čeští mladíci.

Jejich čtvrtiligový Olivar v závěrečném kole základní části podlehl v Martorellu 86-85 a s bilancí 12-14 skončil na devátém místě skupiny C (ještě 4. tým měl bilanci 14-12). Šimon Puršl jako člen základu za 30:39 shromáždil jako top skórer a nejužitečnější hráč 13 bodů (z pole 11/5), 16 doskoků, 3 asistence a 1 blok, Vít Krejčí jako rovněž základní muž přihodil 10 bodů (z pole 8/4), 2 doskoky a 1 asistenci za 19:23.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce (27-2) už má kolo do konce v kapse první místo po základní části turecké ligy. V posledních třech dějstvích postupně vyřídil Trabzonspor venku (76-81), Besiktas doma (93-76) a druhý Efes drtivě na jeho půdě (57-96) a v náročné soutěži (i při účasti v Eurolize) má na kontě už 20 výher v řadě.

Jan Veselý v prvním utkání (bez Datomeho, Antiče) jako top skórer zaknihoval 15 bodů (z pole 10/7), 13 doskoků, 2 zisky, 1 asistenci a 1 blok za 34 minut, ve druhém (opět bez Datomeho, Antiče) přihodil 12 bodů (z pole 8/6), 5 doskoků, 2 asistence a 2 bloky za 28:14 a s Efesem (bez Nunnallyho, Antiče) byl skromnější se 4 body (z pole 2/2), 3 doskoky a 1 asistenci za 22:19.

Podle posledních informací byla v této sezoně pořízená ex-jednička draftu NBA Anthony Bennett vyřazena ze soupisky pro tureckou ligu, na níž byl doplněn Pero Antič.

Blake Schilb (Galatasaray Istanbul)
Galatasaray (17-12), který půjde do play-off turecké ligy ze šesté pozice, v posledních dvou kolech padl na Darussaface 78-69 a vzápětí i doma s Efesem 69-70. V utkání s Darussafakou byl za protesty proti rozhodčím vyloučen kouč Ataman, který při třízápasovém trestu bude chybět i při prvním utkání play-off.

Blake Schilb v prvním derby s Darussafakou stihl 3 body (z pole 2/1), 4 doskoky, 2 asistence a 1 zisk za 21:42, ve druhém istanbulském souboji byl už druhým střelcem s 12 body (z pole 10/5), 4 doskoky a 4 asistencemi za 23 minut.

Tomáš Kyzlink (Bourg)
Lídr druhé francouzské ligy Bourg (24-8) v posledních čtyřech kolech postupně přemohl venku St. Quentin 67-83 (Kyzlink 7 bodů, z pole 5/3, 3 asistence a 2 doskoky za 19 minut), doma Poitiers 86-64 (Kyzlink 2 body, z pole 5/1, 1 asistenci, 1 doskok za 18 minut), venku Blois 75-85 (Kyzlink 12 bodů, z pole 8/4, 4 asistence, 2 zisky, 1 doskok za 24 minut) a doma Denain 88-85 (Kyzlink 8 bodů, z pole 5/3, 2 doskoky a 1 zisk za 25 minut).

Aleš Chán (Wels)
Wels s bilancí 16-16 skončil na pátém místě základní části rakouské bundesligy, když v předposledním kole padl ve Vídni 99-80 (střídající Chán 11 bodů, z pole 5/4, -20, 5 doskoků, 4 asistence, sdílený nejužitečnější hráč) a v posledním doma před 600 diváky složil Traiskirchen 80-71 (střídající Chán 8 bodů, z pole 6/4, +11, 4 doskoky, 1 zisk za 22:34).

Pak už přišla na řadu čtvrtfinálová série s Vídní, kterou Wels zvládl uchvátit 2-1 po porážce venku 80-64 (Chán nenastoupil) a výhrách doma 81-66 (střídající Chán 8 bodů, z pole 5/2, 3 doskoky, 1 asistence, +22 za 20:28) i v rozhodném utkání venku 62-69 (střídající Chán 12 bodů, z pole 8/5, 7 doskoků, 1 asistence, +/- 0 za 21:45).

Wels poté v euforii skvěle vstoupil i do semifinále s vítězem základní části Oberwartem, když na triumfu venku 75-84 se opět střídající český centr podílel 7 body (z pole 7/3, -8) a 4 doskoky za 20:37.

Filip Halada (Komárno)
Komárnu, pátému týmu po základní části slovenské extraligy, se podařil husarský kousek, když semifinálovou sérii s vítězem základní části Košicemi otočilo z 1-2 na 4-2! V posledních třech vítězných zápasech série postupně uspělo doma 93-80 (Halada 15 bodů, z pole 8/5, 4 doskoky, 3 asistence, 2 zisky za 30:10), venku 65-81 (Halada 5 bodů, z pole 6/2, 4 doskoky, 1 zisk za 29:22) a znovu doma 95-54 (Halada 5 bodů, z pole 7/2, 2 asistence, 2 zisky, 1 doskok za 25:46).

Do finálové série s Interem však tým vstoupil dvěma porážkami. V Bratislavě podlehl 75-70 a doma opět těsně 64-66. Filip Halada v prvním utkání zaznamenal 9 bodů (z pole 3/3), 8 doskoků a 1 asistenci za 32:13, ve druhém byl top skórerem se 17 body (z pole 14/7), 8 doskoky, 1 ziskem a 1 blokem za 29:46.