Sato má 500! Balvín dunkerem s Barcou

11.04.2018 - red
počet přečtení: 594
vytvořeno 11.04.2018, upraveno 11.04.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ Nejlepší trojkař NBA z hráčů s nejméně 90 pokusy Tomáš Satoranský se v této sezoně dostal už na 511 bodů, což je docela slušný nárůst ze 162 v nováčkovském roce. Zároveň je zhruba na čtvrtině produkce aktuálního top skórera ligy Jamese Hardena (2191). Ve svých 29 zápasech v základu, do nějž naskakuje i po návratu Johna Walla v případě, že se hraje druhý zápas ve dvou dnech, si drží průměry 10,3 bodu, 5,8 asistence na 1,9 ztráty, 4,2 doskoku a 30,3 minuty při úspěšnosti trojek 52,7 a šestek 90,4 procenta. Ondřej Balvín třikrát dunkoval proti Barceloně a stále má v ACB jako jediný průměr dvou smečí na utkání. David Jelínek se v zápasech se Zaragozou a Vitorií blýskl průměrem 10 bodů a je už šestým nejúspěšnějším trojkařem ACB. Sedmý dvojkař španělské ligy Blake Schilb byl top skórerem Sevilly proti Murcii. Patrik Auda vyprodukoval 12 bodů za 13 minut a Lukáš Palyza se jako top skórer vrátil do základu Gliwic. Jiří Hubálek velel jako nejlepší střelec a nejužitečnější hráč při výhře Vídně a Tomáš Kyzlink byl dvakrát 25bodovým top skórerem vítězné Sieny.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Wizards v závěru základní části zažívají nejčernější období sezony. Už nabrali 8 porážek z 11 posledních zápasů a v uplynulých 7 utkáních měli bilanci 2-5, což je na Východě s bilancí 43-38 sesunulo až na 8. místo (6. Milwaukee 44-37, 7. Miami 43-38, ale lepší zápasy s Wizards). Po porážce v Detroitu 103-92 přišla domácí výhra s Charlotte 107-93 a série porážek v Chicagu (113-94), v Houstonu (120-104), v Clevelandu (119-115) a dokonce doma s nejhorším týmem Východu Atlantou (97-103). Až vítězný domácí duel s oslabenými Celtics (113-101) dal týmu před posledním zápasem základní části šanci dokonce ještě na 6. místo.

Tomáš Satoranský k 11. dubnu řídil druhý nejúdernější kvintet celé NBA, když on, Porter, Beal, Oubre a Morris produkovali 130,5 bodu na 100 útoků. Stejná pětice je nyní devátá i v čistém rozdílu na 100 útoků (proti 100 útokům soupeřů) s 25,9 bodu.

Repre playmaker je nadále v TOP 200 nejlepších střelců ligy (192. z 261 hráčů s nejméně 70 procenty zápasů), i po návratu Walla ještě vylepšil svou minutáž na 22,2, což mu vyneslo už 167. místo v lize (opět z 261 hráčů s nejméně 70 procenty utkání).

V „užitečnosti“ PER (produktivita přepočtená na odehraný čas) si s průměrem 15,42 pohoršil ze 125. na 131. místo z 350 hráčů v pořadí. Aktuálně se s Rajonem Rondem dělí o 7. místo v celé NBA v poměru asistencí a ztrát (3,5) z hráčů, kteří mají náběh na odehrání 70 utkání, nebo na 100 asistencí, a z hráčů s nejméně 90 pokusy má nadále vůbec nejvyšší úspěšnost trojek a famózním procentem 47,4!

Z vytíženějších hráčů Wizards (s aspoň 40 zápasy a 10 minutami) je nadále 8. střelcem týmu (zlepšení o desetinu na 7,1), nadále třetím v asistencích (stále 3,9), nadále devátým na doskoku (o desetinu lepší s 3,1) a nadále sedmým v minutách (polepšení o 4 desetiny na 22,2). O páté místo se dělí ve ztrátách (stále 1,1), nadále čtvrtý za Bealem, Wallem a Porterem je v efektivitě PER (zhoršení o 3 desetiny na 15,4) a dál vede v poměru asistencí a ztrát (stále 3,5). Má už 282 asistencí na 81 ztrát za 1601 odehraných minut a míč v průměru ztrácí jen jednou za 19,8 minuty.

V celkové úspěšnosti střelby je u Wizards nadále třetí (nahoru o 3 desetiny s 52,6 procenta, vede centr Mahinmi s 56,4), nadále nejlepší - a to o 3,3 procenta před Porterem - je v trojkách (zlepšení o 2 desetiny na 47,4, 97/46), stále třetí je ve dvojkách (zlepšení o 2 desetiny na 54,4, 274/149, vede Scott s 58,5) a nadále šestý v šestkách (zlepšení o desetinu na 78 procent, 96/75). Dosud zasáhl do 72 z 81 utkání týmu, přičemž osobní bilanci má 39-33. Při absencích Walla celkem 29krát patřil do základu a celkem 25krát byl první rozehrávačskou zálohou. Za 72 zápasů má 13 dunků a 19 dvojciferných zápisů v bodech a 3 v asistencích.

Útok týmu během posledních 7 utkání udržel 13. místo (zhoršení o 3 desetiny na 106,8), obrana se udržela na 14.  příčce (zhoršení o 1 desetinu na 106,1) a 4. místo celek udržel v asistencích (zlepšení o 2 desetiny na 25,3), byť za posledních 15 zápasů poklesl na 4. místo za Sixers, New Orleans a Milwaukee s průměrem 27,5 a z osmého na patnácté místo klesl podle počtu přihrávek na jeden duel (propad z 310 na 303,1, na čemž měl podíl návrat rozehrávače Walla).

Ve střelbě z pole se tým zhoršil z 10. místa na 11. (pokles o desetinu na 46,8 procenta), v trojkách dál drží 4. místo (o desetinu nahoru na 37,6), z 3. na 4. místo spadl v obraně trojek soupeřů (pokles o 3 desetiny na 34,8 procenta), ze 17. na dělené 19. si pohoršil ve ztrátách (o desetinu dolů na 14,1) a dál si vynucuje jejich 7. nejvyšší počet (zlepšení o desetinu na 14,4).

V DETROITU (bez Griffina) Wizards (ještě bez Walla) zápas trestuhodně odevzdali, když domácí táhl z jednoduchých pick-and-rollů centr Drummond (24+23 doskoků), ničící již vadnoucího pivota Gortata. Z pole slabí Wizards, jimž se v úvodu 3. čtvrtiny zranil Porter (kotník), byli mírně lepší jen z brejků. Nejvíc bodů jim snesli Beal (15, z pole 17/6 a 6 ztrát) a Oubre (14). Satoranský ve svém 27. základě v řadě (bilance 15-12) stihl 11 bodů (z pole 8/4, -2), 6 asistencí na 1 ztrátu, 5 doskoků a 1 zisk za 35 minut (těsně třetí čas). Druhý playmaker Sessions měl 6 bodů a 6 asistencí a byl -5 za 15 minut.

Vyrovnanou 1. půli (49-49) začal Satoranský asistencí na trojku Portera a střídal po 9,5 minutách za vedení 16-21. Vrátil se 8:30 do poločasu po obratu Pistons na 32-30 na křídlo k Sessionsovi, přidal 2 asistence a dvojku i otevřenou trojku z pravé strany. Ve 3. části donutil aktivní obranou soupeře ke ztrátě, bleskovým pasem skvěle asistoval Morrisovi pod koš, trefil dvojku a asistoval Gortatovi a pak i na trojku Bealovi, měl ruce ve dvou ziscích a v jednom brejku udělal po přihrávce průraz. Hosté tu inkasovali z trojek při málo těsné obraně a také se rozžhavil Drummond.

Satoranský střídal 15 minut do konce za 71-64 a v obraně i na útočném doskoku zcela nepřítomní Wizards, kteří v útoku odpalovali jen míjené jumpy, se propadli až na 81-66. Druhá vlna, k níž se 7:30 do konce za 87-78 přidal i Satoranský, pak tažena trojkami Meekse stáhla i díky zakončení z podběhu Satoranského až na 91-87, pak se ale přes Čecha, který se v obraně jako jeden z mála celý zápas snažil naplno, dvakrát prosadil Jackson a za odskoku Pístů na 10 bylo rozhodnuto.

Doma s CHARLOTTE se po 27zápasové absenci vrátil do základu Wall, který nepředváděl tryskový basketbal a měl i typické ztráty, ale zapsal za 33 minut 15 bodů se 14 asistencemi (z pole 17/6). Porter přidal 26 bodů s 11 doskoky (trojky 10/6) a Beal 22 bodů (trojky 8/6). Tým si definitivně zajistil play-off, 18 trojkami navíc vyrovnal klubový rekord a zaretušoval tak i manko na doskoku (45-58), zpod koše (30-50) a ze šestek (9-17). Při 40 trefách z pole měl 30 asistencí. Po poločase 51-50 rozhodl před 19.071 produkcí Beala se Scottem ve 3. čtvrtině (37-23).

Satoranský zapsal jako Wallova záloha i shooting guard za 26 minut 6 bodů, 4 asistence, 3 doskoky a 1 zisk (z pole 6/3, +/-0). Poprvé naskočil za Walla po 9 minutách za 22-19 a ještě do konce 1. čtvrtiny trefil jump z driblingu přes obranu, skóroval z nájezdu do obrany a pak ještě jednou z brejku. Ve 2. čtvrtině dvakrát asistoval, po 4 minutách se přesunul na křídlo k Wallovi a střídal až 2 minuty před poločasem za 47-49. Ve 3. části přišel po 8 minutách za Walla (za 73-65), který se k němu vrátil 9 minut do konce, a Čech šel ze hřiště za vedení o 10 šest minut před závěrečnou sirénou.

V CHICAGU (bez LaVinea), jemuž už dlouho o nic nejde, předvedli Wizards (Porter 17, Beal 15) po vzepětí s Charlotte další bezkrevný výkon. Ve druhém zápase ve dvou dnech byl ušetřen Wall a Satoranský se vrátil do základu. Ani on však většinou nedokázal zastavit kanonádu domácích trojkařů na čele s Markkanenem (23), který byl hlavním strůjcem trojkařské bilance 11/8 v 1. čtvrtině (v poločase 17/11, celkově Bulls z trojek dominovali 18 ku 8). Satoranský se v ní uvedl 2 asistencemi, technickým košem z brejkového úniku, skvělým návratem a blokem na Holidaye i dunkem z brejku, aby střídal po 9,5 minutách za 25-21. Druhá vlna ještě stáhla z 36-21 na 41-35, když se Wizards místy i snadno dostávali k zakončením zpod koše, ale bez obrany na oblouku a tradičně bez úsilí na útočném doskoku se propadli na 52-41.

To se 7 minut do půle už vracel Satoranský, který tu trefil trojku zprava a jako téměř jediný piloval obranu střelců na perimetru. Odehrál pak i celou 3. čtvrtku se 2 trefenými šestkami a schytával tu podivné fauly. Navíc mu byly v zápase dvakrát písknuty kroky. Čtvrtá čtvrtina, v níž ještě 3,5 minuty odehrál český rozehrávač, už nezměnila nic. Nejvytíženější z hostů Satoranský měl za 32 minut 9 bodů (z pole 5/3, -7), 6 asistencí na 4 ztráty, 5 doskoků a 1 blok. Jeho záskok Sessions končil na 2 bodech, 4 asistencích a za 12 minut byl -9.

V HOUSTONU (bez Arizy a od 2. čtvrtiny bez Andersona) si s Wizards pohrál top skórer NBA Harden (38+9 asistencí), který ze stepbacků i nájezdů hosty doslova zničil, ať jej přebírali, nebo zdvojovali. Nejednou v zápase vyškolil po přebrání i Satoranského, přes nějž se prosadil z dálky i z nájezdu při neexistující výpomoci Wizards, kteří opět zle bránili i doskakovali (53-38) a měli 17 ztrát. Houston vedl po trojkové smršti už v půli 71-49, a když se pak hosté dostali na 13, znovu samostatně zaúřadoval Harden. Jeho tým vysázel 16 trojek, zpod koše hosty zdrtil 48-28 a měl i 13 zisků. Wizards vedl Beal (27), matný Wall měl 8 ztrát na 10 asistencí.

Satoranský poprvé naskočil po 10 minutách za 31-22 na rozehru (a v obraně na Paula), asistoval Scottovi, minul jeden jump po driblingu, chvíli dělal i křídlo Wallovi a většinou sledoval marnost spoluhráčů při neefektivní hře 1 na 1. Střídal za 44-33 7 minut do půle, aby se vrátil na její poslední minutu za fauly obtěžkaného Beala (5 po třech čtvrtinách). 27bodového top skórera Beala vystřídal po jeho dalším faulu hned po minutě 2. půle, úspěšně najel s odmítnutím Capely a po otočce i s odhozením centra Neneho, po seběhu a z brejku přes Hardena zadunkoval a několikrát se s různou úspěšností potýkal v obraně s kouzly Hardena, přičemž od startu 4. části byl na rozehře. Střídal 3:35 do konce za stavu -19. Za 27 minut zapsal 8 bodů (z pole 7/4, -4), 5 doskoků a 2 asistence na 1 ztrátu.

V CLEVELANDU (bez rozehrávačů Calderons s Hillem, po 9 zápasech se vrátil kouč Lue) Wizards vedli 7:30 do konce 87-104, aby se do hry vrátil Wall, který střídal Satoranského, a také domácí šéf James, který pak 4 asistencemi a 13 ze svých 33 bodů vyrval odevzdaným hostům vítězství. Cavs tak dali za 7:30 32 bodů, když hosté tu ztráceli, dovolovali domácím útočné doskoky a míjeli i zpod koše. Wizards vedl Wall (28+14 asistencí, ale i 6 ztrát a s -12 nejhorší), po jehož minele a ztrátě domácí v poslední minutě definitivně otočili. V utkání díky trojkám brzy dvojciferně vedli, ale Wizards se rovněž trojkami v úvodu třetí části vrátili a body i asistencemi Walla šli dopředu, od stavu 76-82 (15 minut do konce) i se Satoranským (nahradil Beala) po boku Walla (ten šel dolů na startu 4. čtvrtiny).

Po nájezdu z trojky okamžitě po pasu Gortata tu Čech skóroval, pak zblokoval Korvera, asistoval Scottovi na dunk i trojku, po jeho útočném doskoku dal Scott další trojku, Satoranský přidal trojku a asistoval na trojku Beala na 87-104. Pak už ale bohužel střídal. V 1. čtvrtině šel do hry po 9 minutách na křídlo za Portera (za 24-18) a v úvodu 2. čtvrtiny odehrál do vystřídání (za 45-32) ještě 5 minut s 1 asistencí. V zápase za 16 minut stihl 5 bodů (z pole 4/2, +3), 4 asistence na 1 ztrátu, 2 doskoky a 1 blok.

Doma s ATLANTOU (bez prvního rozehrávače Schrödera), posledním týmem Východu, padli Wizards před 19.557 diváky už úplně nejníž – vyjádřeno číselně na 8. místo v konferenci. Při čtvrté porážce v řadě, jež se udála z vedení o 6 ve čtvrté čtvrtině, se už kouč Brooks hodně rozčiloval, že tým přestal hrát týmově. Wizards nastoupili bez šetřeného Walla i centra Mahinmiho, navíc power forward Morris byl vyloučen po dvou technických už v 1. čtvrtině. Nejlepším střelcem byl Beal (32), který však vyhořel v rozhodující koncovce, kde naopak zazářili top skóreři hostů Prince (23) s Dorseym (22). Jejich tým kraloval zpod koše (32-48) a domácím dovolil jen 2 body z brejků.

Satoranský shromáždil jako člen základu 8 bodů (z pole 8/4, -10), 5 doskoků a 2 asistence na 1 ztrátu za 29 minut. V prvním úseku trefil dvojku a tentokrát nasazený rozehrávač Frazier jej střídal po 9 minutách za stavu 12-13. Český dirigent se vrátil 8 minut do půle za stavu -7, přidal asistenci Oubremu na trojku, další dvojku z jumpu a ve třetí čtvrtině byl asistencí a dunkem u obratu, aby střídal po nedaném nájezdu a neúspěšném dunku 14 minut do konce za stavu -8. Vrátil se na poslední tři minuty za vedení o tři a zblízka ještě snížil na 95-99.

Až doma s Celtics před 18.887 diváky se Wizards vzepjali a v trojkové přestřelce (15 ku 13) navzdory 20 ztrátám přetlačili zeslabené hosty (bez Irvinga, Haywarda, Theise, Smarta, vedl je 27 body Brown). Těm se nejdřív v trojkované dařilo víc (17-28), ale domácí manko postupně mazali a ve 3. části už šli dopředu, aby ve čtvrté jejich náskok vyšplhal nad 10 bodů. Satoranský naskočil v samém závěru 1. čtvrtiny za Walla (za 21-28), skóroval z nájezdu, asistoval Scottovi a po 5 minutách byl střídán Bealem, aby na poslední minutu poločasu nahradil Portera. Po téměř 7 minutách 3. čtvrtky přišel na křídlo k Wallovi (za 67-63), ihned ze svého útočného doskoku asistoval Gortatovi, trefil parádní jump po driblingu, bleskově rozjel úspěšný brejk a dvakrát asistoval Scottovi. Pět minut byl i na rozehře, než se 8 minut do konce opět vrátil Wall (top skórer s 29 body a 12 asistencemi na 7 ztrát), asistoval Scottovi, trefil trojku z levého rohu a střídal 4:30 do konce za +14, aby pak dohrával i posledních 100 sekund. Za 20 minut zapsal 7 bodů (z pole 4/3), 5 doskoků, 1 zisk, 5 asistencí na 1 ztrátu a byl druhý nejlepší s +10.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (15-11) se po 26 kolech ACB dělila o 5.-8. místo, když v posledních dvou duelech nejprve nepochopitelně selhala v prodloužení v hale poslední Badalony 92-91 a poté doma před 6941 diváky podlehla Barceloně 77-93. Ondřej Balvín v prvním utkání jako člen základu zajistil 5 bodů (z pole 4/1, +1), 9 doskoků, 1 zisk a 1 blok za 24:42, s Barcou přidal jako náhradník 6 bodů (z pole 4/3, vše dunky, -7) a 1 doskok za 14:44. Aktuálně se dělí o 14. místo ligy na doskoku s 5,62, jedenáctý je na bloku s 0,85, nadále kraluje dunkerům s průměrem 2,0 a třetí je v procentu dvojek s 64,96.

David Jelínek (Andorra)
Andorra (15-11) na tom po 26 kolech španělské ligy byla stejně jako Canaria, když v posledních dvou utkáních nejprve doma před 3620 diváky rozbila Zaragozu 100-77, aby poté padla ve Vitorii 88-75. David Jelínek v prvním duelu jako člen základu a druhý nejužitečnější hráč zaknihoval 11 bodů (z pole 5/4, +9), 3 asistence, 1 doskok, 1 zisk za 19 minut, ve Vitorii se uskrovnil na 9 bodů (z pole 6/4, -4), 1 doskok a 1 zisk za 13 minut. Aktuálně mu patří už šesté místo mezi elitními trojkaři ACB s 46,6 procenta (88/41)

Blake Schilb (Sevilla)
Sevilla (7-19) se stále dělí o druhou nejhorší bilanci ACB, když v 25. nečekaně zaútočila ve Fuenlabradě (91-94), aby poté polehla doma Murcie 87-102. Základní forward Blake Schilb v prvním zápase za 18:36 (4 fauly) shromáždil 6 bodů (z pole 4/3, s +12 druhý nejlepší), 3 doskoky a 1 asistenci, ve druhém byl doma před 4815 fanoušky top skórerem s 20 body (z pole 12/7, TH 6/6, -6), 3 asistencemi, 2 doskoky a 6F+. Aktuálně mu patří sedmé místo v lize podle procenta dvojek s 63,16 a je 14. nejvytíženějším hráčem s časem 25:30

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Lídr turecké ligy Fenerbahce (21-3) ve 23. kole dobyl Büyükcekmece (80-88) a ve 24. doma rozstřílel Trabzonspor 112-83. Jan Veselý v prvním duelu nenastoupil, ve druhém za 13 minut (4 fauly) stihl 9 bodů (z pole 5/4), 5 doskoků, 1 zisk a 1 blok.

Patrik Auda (Radom)
Radom (17-12, 16. místo) ve svém posledním duelu v polské lize padla ve Zhořelci (83-80). Střídající power forward Patrik Auda za 13 minut (4 fauly) stihl 12 bodů (z pole 5/5, +5), 1 doskok, 1 asistenci a 2 zisky.

Lukáš Palyza (Gliwice)
Dvě nové porážky v polské lize zaknihovaly Gliwice (10-20, 14. místo), jež doma nestačily na Štětín (84-89) a Sopoty (83-94). Střídající Lukáš Palyza v prvním zápase za 18:40 stihl 9 bodů (z pole 9/4, -10), 3 doskoky, 1 asistenci a 1 zisk, ve druhém se poprvé od návratu po zranění posunul do základu a hned byl top skórerem s 18 body (z pole 10/7, s -24 nejvíc v minusu).

Jiří Hubálek (Vídeň)
V rakouské bundeslize aktuálně pátá Vídeň (15-13) v posledních třech utkáních zapsala domácí porážku s Gmundenem (98-100), venkovní prohru v Traiskirchenu (77-98) a domácí úspěch s Kapfenbergem (93-91). Tradiční člen základu Jiří Hubálek v prvním duelu za 39 minut vykroužil 18 bodů (z pole 16/8, -3), 6 doskoků, 7F+, 3 zisky a 2 bloky. Ve druhém zápase za 37 minut posbíral jako druhý střelec a druhý nejužitečnější hráč 23 bodů (z pole 17/9, -15), 7 doskoků, 1 asistenci a 5F+. Při výhře se pak prezentoval jako top skórer a nejužitečnější hráč 29 body (z pole 16/10, +8), 7 doskoky, 2 asistencemi, 11F+ a 1 ziskem za 37 minut.

Tomáš Kyzlink (Siena)
Siena (13-15, dělí se o 9. místo) si v západní skupině druhé italské ligy polepšila dvěma výhrami – v Rieti 77-79 a doma s Legnanem 90-85 . Tradičně základní guard Tomáš Kyzlink v Rieti jako nejužitečnější hráč a top skórer vysázel 27 bodů (z pole 14/10), jež obalil 3 doskoky, 2 asistencemi a 3 zisky za 36 minut. Ve druhém zápase za 34 minut znovu jako nejlepší střelec zopakoval 25 bodů (z pole 16/9), k nimž přidal 4 doskoky, 3 asistence a 1 zisk a byl druhým nejužitečnějším z domácích.

Adam Pecháček (Saenz Horeca Araberi)
Dvě porážky si připsala v posledních dvou kolech druhé španělské ligy Saenz Horeca (13-18, sdílené 10. místo), jež padla v Breoganu 106-98 a doma s Caceres 78-91. Adam Pecháček jako člen základu v prvním duelu za 16 minut stihl 6 bodů (z pole 8/3), 5 doskoků, 1 zisk a 1 blok, aby s Caceres odehrál jako střídající 5 minut s 2 body (z pole 1/1).

Vít Krejčí (El Olivar)
Osmý celek skupiny C-B čtvrté španělské ligy Olivar (10-13) v 23. kole zdolal doma Cornellu 85-77, u čehož byl základní guard Vít Krejčí 5 body (z pole 6/1), 2 doskoky a 3 zisky za 25 minut.

Tomáš Hampl (Estela)
Estela (25-2) po 27 kolech oddělení A-A čtvrté španělské ligy dál sdílí vedoucí pozici, když tentokrát uspěla 72-77 v Ordizie. Střídající Tomáš Hampl zažil kuriózní zápas, když se za pouhých 6 minut vyfauloval, a zapsal tak jen 2 doskoky.