Problémy Rusů i magnety v Hamburku

10.08.2018 - red
počet přečtení: 562
vytvořeno 10.08.2018, upraveno 10.08.2018

SVĚTOVÁ KVALIFIKACE Pět rozehrávačů, pět křídel a tři podkošoví hráči se příští středu sejdou na prvním soustředění národního týmu před startem druhé fáze světové kvalifikace, v níž 13. září čeká lvy v Pardubicích hitový souboj s Rusy (vstupenky už jsou v prodeji přes web CBF.cz) a o tři dny později i nelehká šichta na bosenské půdě.   

„Nezačneme spolu úplně všichni. Kompletní tým se sejde až 30. srpna, kdy oficiálně začíná kvalifikační okno,“ upřesnil kouč Ronen Ginzburg. To je případ třeba Tomáše Satoranského, který už dříve potvrdil svoji účast, ale regule NBA a FIBA mu nedovolí se s týmem připravovat déle než právě od 30. srpna.

„Musíme udělat přípravu ve formě, jako bývá na začátku sezony. Není to jako v předchozích oknech, kdy hráči už přišli v nějaké formě. Teď musíme zapracovat na kondici i basketbalové formě. Všichni hráči by ale měli přijet na podobné úrovni. Připravili jsme jim individuální plány, hlavně pro hráče působící v Česku,“ uvedl kormidelník.

1460ZjB.jpg

Národní tým jde do boje o tři postupová místa s aktuální bilancí pěti výher ze šesti zápasů a ze druhého místa. Velmi dobrou výchozí pozici vybojoval bez opor z NBA a Euroligy, kterým nový systém kvalifikace na většinu zápasů neumožnil přijet.

„Máme dobrý základ týmu. Teď se k nám připojí i Tomáš Satoranský, což je skvělá zpráva. Jsme domluvení i s Blakem Schilbem (novou posilou francouzského Chalons-Reims). Problém můžeme mít s euroligovými hráči,“ má starosti Ginzburg. „S Ondrou Balvínem jsme v neustálém kontaktu. Opravdu chce za národní tým hrát a je to pro něj důležité. Doufám, že jeho klub Gran Canaria pomůže jemu i nám, aby hrát mohl. Pro nás je Ondra velkým faktorem,“ podotýká kouč.

Dalším českým euroligistou je Jan Veselý z Fenerbahce, k jeho zapojení do zářijových utkání ale zatím nejsou bližší informace.

Jednoduché to ale podle dostupných informací nemají ani zářijoví soupeři českého celku. O něco větší problémy řeší v Rusku, kde jsou ve hře velká jména světového basketbalu. „Vím, že mají nějaké boje s kluby kvůli hráčům, takže zatím neznáme sestavu, ve které soupeři budou. Vlastně ji v tuhle chvíli neznají ani oni sami,“ upozorňuje Ginzburg.

„Myslím ale, že za Rusko nakonec budou hrát všichni hráči z CSKA. Je to ruský klub a federace na něj zatlačí. Jinak věřím, že hráči z NBA budou oběma týmům k dispozici, tam problém není,“ očekává trenér.

Součástí aktuální přípravy je i velice dobře obsazený turnaj v Německu. 7. září se Češi v Hamburku utkají s reprezentací Itálie a podle výsledku o den později narazí buď na domácí výběr, nebo na Turecko.

Nominace na přípravný kemp od 15. srpna

Rozehrávači: Viktor Půlpán (Pardubice), Ondřej Sehnal (USK Praha), Petr Šafarčík (Kolín), Jakub Šiřina (Opava), Tomáš Vyoral (Nymburk)

Křídla: Jaromír Bohačík (Nymburk), Michal Mareš (USK Praha), Lukáš Palyza (křídlo, naposledy Gliwice), Matěj Svoboda (Svitavy), Jan Švandrlík (Opava)

Podkošoví: Martin Kříž, Martin Peterka (oba Nymburk), Šimon Puršl (Svitavy)