Pan Šestka dál řádí! Balvín už třetí v ACB

28.11.2018 - red
počet přečtení: 179
vytvořeno 28.11.2018, upraveno 28.11.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský má u pasu už 150 zápasů v základní části NBA. Po odehrání čtvrtiny své třetí sezony v nejlepší lize dál čaruje z trestné linie (26/25), kde je mu soupeřem už jen Malcolm Brogdon, a skvěle si stále vede i v poměru asistencí a ztrát, kde drží sedmé místo v soutěži při jedné ztrátě připadající až na každých téměř 26 minut! Ondřej Balvín s Canarií konečně slavil a je už třetím dvojkařem ACB! Jan Veselý s Fenerbahce dobyl hrad předního týmu z Bursy. Patrik Auda s Pistoiou podruhé v řadě úspěšně zaútočil venku! A David Jelínek pomohl 10 body k venkovní radosti Andorry. Tolik hlavní novinky o stavu českých legií, momentálně sbírajících četné šrámy.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Washington po třech přestřelkách (vše bez prvního centra Howarda, který zatím odehrál jen 9 z 20 utkání) vytěžil z posledních třech utkání bilanci 2-1 a s 8 výhrami a 12 porážkami se pousnul už na 9. místo ve Východní konferenci, odkud má na dohled dvou vítězství play-off. Nejprve byl sice roztrojkován v Torontu (125-107), ale poté zvládl domácí duel (124-114) s oslabeným New Orleans (bez Davise) a následně po prodloužení i bodově přebohatý zápas opět ve své aréně s pro změnu oslabeným Houstonem (135-131).

Tým si s průměrem 117,9 opět zhoršil obranu (spadl z 28. na 29. místo ligy, nejlepší Memphis 102,0). Na doskoku setrval na 27. místě (41,4, nejlepší Milwaukee 50,6), z 19. na sdílenou 13. příčku se vyšvihl v asistencích (23,8, nejlepší Golden State 27,9) a podle nastřílených bodů vystoupal z 11. na 9. pozici (113,3, jasně nejlepší Milwaukee 121,0).

V úspěšnosti střelby se zvedl z 18. na 13. místo (46,0, nejlepší Golden State 49,4), v trojkách už se propadl z 26. na 28. příčku (32,1, nejlepší Sacramento 38,6) a naopak proti Wizards mají soupeři už vůbec nejvyšší trojkovou úspěšnost (38,2, nejlepší Denver 31,4). Ve ztrátách Washington sdílí 9. místo (nadále 13,7, nejlepší San Antonio 11,9) a na druhé straně si vynucuje už jejich sdíleně 3. nejvyšší počet (16,2, nejlepší Oklahoma 17,1).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň 60 procenty odehraných utkání (aktuálně mezi ně nepatří podkošoví Howard, Mahinmi, Bryant a Smith) 8. nejvytíženější z týmu (za poslední tři zápasy nahoru z 13,1 na 14,1 minuty), dále 8. střelec (nahoru z 4,6 na 4,7), nadále 3. asistent (nahoru z 2,3 na 2,5) a osmý doskakovač (nahoru z 1,8 na 1,9). Stále také platí, že nejméně ztrácí (zůstal na 0,6), pořád jasně nejlepší je v poměru asistencí a ztrát (propad z 5,6 na 4,55, v rámci celé ligy je sedmý) a ze 3. na 4. pozici si mezi Wizards pohoršil v indexu efektivnosti PER (dolů z 16,8 na 15,6).

Z prvního na třetí místo se v týmu propadl v trojkách (35,0, 20/7), osmý je ve dvojkách (nahoru z 47,6 na 49,0, 49/24) a už číslem 1 je v šestkách (96,2, 26/25). Z hráčů celé ligy je spolu s Brogdonem z Milwaukee (35/34) jedním ze dvou, kdo házeli více než 20 trestných hodů a stále minuli jen jediný.

V Torontu se na palubovce aktuálního lídra NBA Washington jen nárazově dokázal vybičovat k většímu defenzivnímu úsilí proti neuvěřitelným trojkovým snajprům soupeře. To když v úvodu druhé půle otočil skore, nebo když ve čtvrté čtvrtině snížil na 103-93. Vzápětí ale hosty bránění opět přestalo navit, nebo famózně pálící domácí udeřili z trojek. A právě dvěma obloukovými trefami na konci uklidili zápas definitivně do bezpečí (109-93).

Snad jen český rozehrávač vkládal do utkání maximum i v obraně v každé sekvenci, kdy byl na hřišti. Už po svém prvním příchodu na kurt po 8 minutách (za stavu 22-16) se nedal přehlédnout. Natěsno přilepený k menšímu a pohyblivějšímu Lowrymu se snažil ústředního dirigenta Raptors nahánět i za množstvím clon, a když mu dočasně pomohl jeho dlouhý, snažil se soupeře ještě dostihnout na cestě do koše, anebo důsledně převzal obranu sbíhajícího dlouhého a někdy i stihl vystihnout příhru, která na něj mířila, případně shoz na něj vůbec neumožnil. A v rámci možností se snažil rotovat i ke střelcům, ke kterým se už nikomu na oblouk nechtělo, byť v některých případech už přicházel pozdě. Další trojkové trefy domácí superstřelci proměnili (při nej trojkové kanonádě Toronta v sezoně, 39/17 z rukou 9 hráčů), i když měli Čecha v obličeji, ale přinejmenším se snažil jim výhled znepříjemnit.

Satoranský v útoku odstartoval asistencí na dvojku Oubreho, po dvou minutách a střídání Walla se z něj stal naplno rozehrávač. Už po 9,5 minutách posadil na lavičku s druhým faulem Lowryho, který si jej před přijetím míče odstrčil oběma rukama. Ve druhé čtvrtině Satoranský důsledným návratem po cloně zblokoval nájezd VanVleeta, seběhl si pod koš, kde zády k obruči přijal přihrávku a vynutil si dva úspěšné trestné hody. V obraně pak získal míč z přihrávky VanVleeta. Poté při boji o obranný doskok obdržel sice neúmyslnou, přesto ránu do pusy od Ibaky, což značilo jeho další získaný faul na obranné polovině. S malou pětkou s Morrisem na centru opět dobře koloval míč a tým si vytvářel dobrá zakončení. Satoranský vystřídal po 9 minutách za stavu 51-39. Wizards se ještě do půle trojkou Satoranského, který dohrával posledních 90 vteřin, dostali na 70-62 (trojky domácích 23/10) a už popáté v sezoně schytali sedmdesátku za poločas.

Čech přišel zpět už 16,5 minuty do konce (za 91-83) za forwarda Portera (ve hře s Bealem a Wallem), aby pokračoval ještě 4 minuty ve čtvrté čtvrtině (do stavu 109-93). Minul tu trojku, skvěle vyzval k seběhu Beala (ten však minul), a také si sám seběhl pro výhoz zpod koše, z nějž rovnou skóroval. Dohrával i posledních pět minut (od 111-99) a loučil se parádním dunkem po průletu celého hřiště a asistencí na trojku Riverse.

Zápas završil na šestých nejdelších minutách z týmu (24), jež vyplnil 9 body (z pole 7/3, TH 2/2, -16), 3 asistencemi na 1 ztrátu, jedním doskokem, 1 blokem a 1 ziskem. Wizards (bez využití centra Mahinmiho) měli 5 dvojciferných střelců: Beala (20), Portera (17), Morrise (16), Oubreho (13, opět v základu) a Walla (11+11 asistencí na 7 ztrát z 15 týmu, neházel ani šestku, což se mu při více než 30 minutách ve hře stalo teprve potřetí v kariéře). Domácí vedli Leonard (27) a Lowry (15+9 asistencí). Z pole jen 39procentní Wizards (trojky 46/9) zaostali především z trojek.

Doma s New Orleans měl Washington opět kliku na absenci klíčové opory soupeře a při druhém zápase ve dvou dech, navíc po návratu z Toronta, udolal soupeře díky lepší 4. čtvrtině (34-23). Odehrál v útoku plodnou (z pole začal 13/10), ale v obraně tradičně tristní první půli (68-68), aby ve třetí čtvrtině ztrácel o 7 a zvedl se až v závěru únikem na 119-107, taženým guardem Austinem, autorem 12 bodů ve 4. čtvrtině. Tým ve druhé půli – v utkání druhé a třetí nejhorší obrany NBA - udržel soupeře na 35 procentech z pole.

Satoranský před 15.165 diváky poprvé naskočil za Walla ve 12. minutě (za 37-34), získal i ztratil míč a po odehraných 7:20 střídal za remízy 53-53. Vrátil se 14 minut do konce za 88-86, trefil se zblízka z útoku po svém útočném doskoku (na 99-94), byl ve hře v sestavě 4 guardů s power forwardem Morrisem a střídal jej forward Porter po odehrání 7,5 minuty. Za svých 15 minut zapsal 2 body (z pole 3/1, +/- 0), 3 doskoky, 1 asistenci, 1 zisk a 2 ztráty. Vítěze sytili Porter (29), Wall (22), Beal, Rivers (po 18), Morris (15) a Oubre (12, opět v základu místo Morrise). Domácí sice zahodili 11 šestek a soupeř je přestřílel z trojek (10-11), udrželi však vyrovnaný doskok, měli 12 zisků a 9 bloků a především dominovali zpod koše (70-44). Pelicans drželi Randle (29+15 doskoků a 7 asistencí) a Mirotič (24).

Oslabený Houston Wizards udolali doma až po neuvěřitelné přestřelce. Hosté totiž i bez rozehrávače Paula a dále bez Geralda Greena, Neneho, Žoua či Knighta měli své extrémně potentní guardy Hardena (54+13 asistencí, trojky 15/7, TH 15/13) a Erica Gordona (36, trojky 16/8), jejichž 90 bodů spolu se 17 body a 14 doskoky atletického pivota Capely na domácí téměř stačilo. Jen v 7 rotující hosté díky baterii trojek utekli už za 5 minut na 10-27 a 1. čtvrtinu vyhráli 30-42 (v sezoně už 5. inkasovaná 40 Wizards v 1. čtvrtině). Satoranský nastoupil po 8,5 minutách za 19-32, asistoval Morrisovi pod koš i na trojku, Greenovi pod koš i na jump, Wallovi na dunk a Porterovi na trojku a dolů šel po 7,5 minutách za 45-47. Kvůli faulům Oubreho naskočil i na posledních 5 minut 1. půle (za 55-59), skóroval v protiútoku ze seběhu, vyzval ke dvojce Portera a byl u obratu na poločasových 67-65 s bilancí 2 body, 7 asistencí a +16!

Ve vyrovnané 2. půli přišel za Walla po 9 minutách (za 87-88), proměnil 2 šestky a stejně jako v 1. půli měl plné ruce práce s expresními Gordonem a Hardenem, kteří se nebáli pálit a trefovat trojky i přes jeho dlouhé ruce. Střídal po 7,5 minutách za 106-105. Do prodloužení poslal duel 10 sekund do konce 4. části alley-oop dunkem Capela, aby domácí Wall vzápětí přišel o míč. V nastavení už byli Wizards vpředu a hosté na čele s Hardenem (měl tu 3 ztráty ze svých 11, za 4. čtvrtinu a prodloužení už „jen“ 10 bodů) už vyčichli. Méně ztrácející vítěze, kteří zaostali na doskoku i z trojek (29/11 – 48/18), vedli Wall (36+11 asistencí, 6 bodů v nastavení), Beal (32), Morris (22+10 doskoků), Porter (14) a Jeff Green (13). Satoranský za 19 minut zapsal 4 body (z pole 2/1, s +21 nejlepší), 7 asistencí na 1 ztrátu a 2 doskoky.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Jediný neporažený tým turecké ligy Fenerbahce (7-0) v sedmém kole uspěl na palubovce dosud druhé Bursy 69-74, k čemuž pomohl 8 body (z pole 4/2, TH 5/4, +12, aktuální šestkovou bilanci má 22/16), 6 doskoky, 2 zisky a 1 blokem za 24 minut i Jan Veselý, který se v utkání také vyfauloval.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (3-7) v ACB konečně zabrala a dělí se nyní alespoň o 14. místo. V 10. kole zvítězila doma nad Estudiantes (85-79) a utnula tak sérii 4 porážek. Ondřej Balvín před 4071 diváky zapsal první základ sezony, který proměnil v 5 bodů (z pole 2/2, -2), 10 doskoků a 2 asistence za 25:20. Reprezentační pivot je aktuálně číslem 10 mezi ligovými dunkery s průměrem 1,2 a s úspěšností 70 procent už dokonce číslem 3 mezi nejlepšími dvojkaři, když před ním jsou už jen Tavares a Tomič.

David Jelínek (Andorra)
V 10. dějství španělské ligy se radovala i Andorra (5-5), jež dobyla Fuenlabradu 79-85. Střídající guard David Jelínek se pod výsledek podepsal 10 body (z pole 13/4, +6), 3 asistencemi a 1 doskokem za 25:13.

Blake Schilb (Chalons-Reims)
Chalons-Reims (5-6) v dohrávce 3. kola francouzské ligy padl v Nanterre 73-67, na čemž měla nemalý podíl i absence zraněného Blaka Schilba (záda).

Patrik Auda (Pistoia)
Pistoia (2-6) se v italské lize vzmáhá a v 8. kole si připsala druhou výhru v řadě. Opět to bylo venku a její obětí se stalo Reggio Emilia (82-84). Člen základu Patrik Auda, aktuálně laborující s nateklým prstem střelecké levačky, pomohl 8 body (z pole 4/3, -1) a 4 doskoky za 21 minut.

Tomáš Kyzlink (Benátky)
Druhé Benátky (7-1), zatím stále bez Tomáše Kyzlinka, v 8. kole Lega Basket přidaly drtivou výhru v Avellinu 49-79.

Vít Krejčí (Olivar)
Olivar (6-4) se po domácím vítězství 86-83 nad CB Valls Nutrion v 10. kole čtvrté španělské ligy už dělí o čtvrtou bilanci oddělení C-A. Střídající Vít Krejčí k výhře přispěl 6 body (z pole 5/2, +4), 1 asistencí a 1 ziskem za 16:22.