Palba mincí na Bosporu, Manresa senzací

16.03.2017 - red
počet přečtení: 224
vytvořeno 16.03.2017, upraveno 16.03.2017

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský se s Wizards dočasně ocitl už na druhém místě Východní konference NBA. Patrik Auda byl 9 body u senzace proti Vitorii. Blake Schilb podruhé za sebou chyběl v ligové sestavě Galatasaraye, a to zrovna při domácím derby s Fenerbahce, v němž byli vítězní hosté zasypáni deštěm mincí a zapalovačů. A Tomáš Kyzlink čněl dvakrát jako top skórer Domžale ve slovinské lize. To byly hlavní body posledních zápasů českých vyslanců v zahraničních soutěžích.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Wizards svou bilanci navýšili o 2 nové výhry a 2 porážky, když zvítězili v prodloužení v Sacramentu (122-130, 7. porážka Kings v řadě) a vzápětí totéž zopakovali i v Portlandu (124-125), aby padli - na závěr západní šňůry 5 zápasů v 7 dnech - v aréně Minnesoty (119-104). Hned poté bohužel přišlo i nečekané domácí zaváhání s Dallasem (112-107).

V Sacramentu Wizards – při třetím zápase ve 4 dnech - dlouho neměli potřebnou energii, přesto proti dlouho skvěle střílejícím a velmi aktivním Kings dokázali smazat i větší manko, po 3 čtvrtinách až 15bodové. V závěru pak Beal (38+10 doskoků, 21 bodů ve 4. čtvrtině a prodloužení) s Wallem (25+12 asistencí) dostali hosty i do vedení, a i když Wall minul střelu na výhru na konci 4. čtvrtiny, nastavení už hvězdy Wizards ovládly. Tomáš Satoranský do utkání nezasáhl. Jeho tým dosáhl 68 bodů zpod koše.

V Portlandu, kde Wall (39 bodů) minul otevřenou dvojku na výhru v normální hrací době, pomohla Wizards v závěru prodloužení díra v pravidlech, neboť power forward Morris před vstřelením vítězné dvojky (4 desetiny vteřiny před koncem) vyšlápl do autu, ale sudí si toho v reálném čase nevšimli, a protože tento prohřešek není mezi 17 situacemi, které lze v závěru prodloužení přezkoumat na videu, měli poražení Blazers smůlu. Po 1. půli vedli 70-49, ale pak zabral Beal (celkem 26) a v úvodu 4. čtvrtiny se náhradnická sestava během jediné šestiminutovky Satoranského (+5) dostala až na bod. Kompletně dvojciferný základ pak šel do koncovky s vedením o 6, a i když jej ztratil, v nastavení už domácí setnul. Wizards měli v tu chvíli nejlepší bilanci z celé ligy od začátku roku (25-8).

Až v Minnesotě proti Vlkům se skvěle šlapajícím duem Towns (39+13 doskoků, 17 bodů ve 4. čtvrtině) – Rubio (22+19 asistencí, jimiž utvořil rekord klubu) Wizards nedokázali vstát z úvodního manka 35-14 a v souboji dvou nejhorších laviček ligy (22,5 ku 24,5) tak při velké únavě svých osových hráčů nakonec padli o 15 bodů. Beal zajistil 29 bodů, Wall 27. Satoranský během jediného 5minutového vstupu v úvodu druhé čtvrtiny stihl získat prorážení a s faulem zakončil brejk (2 body, z pole 1/1, +4).

I s Dallasem (Wall, který na konci první půle dočasně odstoupil se zraněním levé nohy, 26+11 asistencí, Beal 24, Bogdanovič 19) už byla znát únava na enormně vytěžovaném základu Wizards, kteří posledních 8 utkání inkasovali vždy nejméně 112 bodů a s Mavs obdrželi 14 trojek z 32 pokusů. Většinu utkání sice místy i dvojciferně vedli, ale ve 4. čtvrtině (27-39) se přes ně menší a pohyblivější hosté díky 7 trojkám a celkem 39 bodům (jejich sezonní rekord v jedné čtvrtině) přehnali.

Satoranský těžkou dvojkou zpod koše na 82-75 proměnil svou jedinou střelu z pole a ve dvou vstupech stihl odehrát 6 minut (-9), přičemž v obraně mu dal hodně zabrat 34letý Devin Harris.

Tým se po chvilkovém průniku na druhé místo vrátil na aktuální třetí pozici na Východě, kde s bilancí 41-26 zaostává o 2 výhry za Bostonem a o 3 za Clevelandem. Wizards udrželi páté místo v nastřílených bodech (109, 1. Golden State 116,1), obrana se propadla na 22. příčku (se 106,9, 1. Utah s 96,4) a na doskoku si tým polepšil na 20. místo se 43 (1. Denver a Oklahoma se 46,2).

Wizards jsou nadále třetí ve střelbě z pole (47,5, 1. Golden State 49,0), čtvrtí v trojkách (37,7, 1. San Antonio 39,6) a druzí v ziscích (8,6, 1. Golden State s 9,7), už nejlepší jsou pak ve vynucených ztrátách (15, spolu s Golden State a Atlantou).

Top skórery týmu jsou nyní se shodnými 23,2 bodu Beal a Wall (dělená 15. pozice v lize), rozehrávač Wall je navíc nadále druhý mezi asistenty (10,7) i lupiči míčů (1,97).

Tomáš Satoranský je s 2,7 bodu dál 11. střelcem týmu (úspěšnost z pole 41,9 procenta), za 12,8 minuty stíhá ještě 1,6 doskoku a 1,6 asistence. Dosud zasáhl do 49 zápasů z 67.

David Jelínek (Andorra)
Andorra (11-11) se po 24. kole ACB dělí o osmou bilanci soutěže. Tentokrát neměla šanci v Murcii, kde podlehla vysoko 77-53. David Jelínek jako náhradník za 14 minut stihl 2 body (z pole 4/0, -3), 1 doskok a 1 asistenci.

Ondřej Balvín (Estudiantes Madrid)
Estudiantes (s 9-14 jedenáctí) ve 24. kole ACB byli doma v kulise 10.123 fanoušků pokořeni vedoucím Iberostarem Tenerife 63-82. Ondřej Balvín jako člen základu neskóroval (z pole 2/0, -15), za 17:16 si tak připsal jen 5 doskoků a 2 zisky.

Patrik Auda (Manresa)
Manresa (4-19) ve 24. kole ACB doma před 3550 diváky senzačně složila Vitorii 87-82, přesto je dál poslední s mankem dvou výher na předposlední Obradoiro. Patrik Auda jako člen základu přispěl k úspěchu 9 body (z pole 7/3, +/-0) a 4 doskoky za 26:22.

Adam Pecháček (Obradoiro)
Obradoiro (6-17) si ve 24. dějství ACB dojelo pro výprask 85-59 do Zaragozy, Adam Pecháček v sestavě hostů nefiguroval.

Šimon Puršl a Vít Krejčí (Zaragoza a El Olivar)
V sestavě Zaragozy (s 8-15 se dělí o 12. místo) nebyl ve stejném utkání (6858 diváků) ani Šimon Puršl a Vít Krejčí tentokrát zůstal jen na lavičce.

Krejčí pro změnu chyběl u zápasu čtvrtiligového Olivaru (s 8-12 nadále devátý), který ve 20. kole dobyl Calellu 68-76. Puršl jako člen základu zajistil 14 bodů (z pole 11/4), 6 doskoků a 1 zisk za 24:37.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce s Efesem se se shodnou bilancí 19-2 dál perou o vedení v turecké lize. Tým Jana Veselého v 21. kole úspěšně zaútočil v aréně věčného rivala Galatasaraye, když (bez Bennetta a Sloukase) zvítězil 75-79. Jan Veselý za 28 minut doručil 11 bodů (z pole 6/5), 4 doskoky, 1 asistenci a 1 zisk.

Jako obvykle horké prostředí v Abdi Ipekči odnesl krvavým šrámem na čele křídelník hostů Datome, který nestihl bez úhony uniknout dešti mincí a zapalovačů, jež přilétly z hlediště.

Blake Schilb (Galatasaray Istanbul)
Křídelník Blake Schilb (stejně jako další forward Emir Preldzič), který byl nedávno vyřazen z kádru pro údajně neuspokojivé výkony, v derby v sestavě Galatasaraye (s 12-9 šestý) chyběl. Do týmu se naopak čerstvě vrátil bývalý guard týmu Errick McCollum, který ukončil sezonu v Číně a ještě může vylepšit šance Galatasaraye v turecké lize. V derby ale jeho 12 bodů nestačilo.

Tomáš Kyzlink (Domžale)
Domžale (s 13-9 páté) si ve slovinské lize připsalo porážku 87-70 v Polzele a domácí výhru nad Portoroží (78-58) před 300 diváky. Tomáš Kyzlink byl v prvním utkání jako střídající nejlepším střelcem se 13 body (z pole 15/5, -21), 5 doskoky (vše v útoku), 1 asistencí a 1 ziskem za 20 minut. Ve druhém duelu už byl v základu a za 28 minut opět jako top skórer snesl 19 bodů (z pole 13/8, +30), 6 doskoků a 2 asistence.

Aleš Chán (Wels)
Welsu se v posledním týdnu v rakouské bundeslize vůbec nedařilo, a byť má po dvou porážkách stále čtvrtou bilanci, už je to jen 13-12. V Traiskirchenu tým padl 87-78 a v Gmundenu 84-66. Aleš Chán v prvním utkání nebyl ani v sestavě, ve druhém zůstal jen na lavičce a neobjevil se tak ve hře už ve třech zápasech za sebou.

Luboš Stria (Handlová)
Handlová (s 16-21 osmá) ve slovenské extralize zaknihovala dvě nové porážky, doma se Spišskou Novou Vsí 82-93 a v Komárně 79-59. Luboš Stria v obou zápasech chyběl a nenastoupil tak už ve čtyřech utkáních v řadě.

Filip Halada (Komárno)
Komárno (s 20-16 páté) v posledních dvou utkáních ve slovenské extralize podlehlo na palubovce vedoucích Košic 84-73 a doma složilo Handlovou. Filip Halada v prvním utkání posbíral 8 bodů (z pole 7/3), 3 doskoky a 2 asistence za 23 minut, ve druhém přidal jen 2 body (z pole 6/1) za 18 minut.