Nový domov Audy! Balvín zničil Malagu

09.05.2018 - red
počet přečtení: 218
vytvořeno 09.05.2018, upraveno 09.05.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ Patrika Audu vynesly výborné výkony v Radomi ze závěru sezony až k jejímu nastavení v dresu italského Avellina! Pro Tomáše Satoranského naopak po pouhých šesti zápasech skončilo letošní play-off NBA, když v něm zapisoval jen 1,2 bodu za 10 minut. Třetí nejlepší dvojkař ACB Ondřej Balvín byl nejužitečnějším hráčem a s 12 body včetně pěti dunků i druhým skórerem Gran Canarie při odstřelu euroligové Malagy. David Jelínek se stal dvojciferným snajprem Andorry proti Obradoiru i Barceloně, ale k výhře týmu nepomohl, stejně jako Blake Schilb nespasil 15 body Sevillu při neúspěšné záchranářské misi proti Zaragoze. Fenerbahce Jana veselého půjde do play-off turecké ligy z prvního místa. Jiří Hubálek pomohl Vídni 19 a 13 body proti Welsu k postupu do semifinále rakouské bundesligy. A Adam Pecháček ukončil sezonu ve druhé španělské lize s průměry 7,3 bodu za 18 minut.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Wizards po necelých 6 a půl měsících skončila sezona v NBA. V Duelu 6 prvního kola play-off (při absenci zraněného křídla Portera) jako první neudrželi domácí prostředí a s Torontem padli před 20.356 diváky 92-102, čímž sérii ztratili 2-4, a skončili o kolo dřív než loni. Raptors naopak utnuli šňůru 23 venkovních zápasů v play-off, v nichž vždy prohráli, pokud měli manko už v poločase.

Ve Washingtonu totiž zápas ve druhé půlce urvali náhradníci hostů, kteří tu porazili ty domácí 21-6 na body a 15-3 na doskoky. Wizards sice po dobrém startu vedli už v 1. čtvrtině o 12 a ještě po třech čtvrtinách o pět, pak už ale přetížené opory přestávaly stačit. Lavička Toronta pod vedením VanVleeta zápas v úvodu 4. dějství začala trhat a tým tuto čtvrtinu ovládl 14-29, když se v ní opakovaně a snadno dostával k zakončením zpod koše, kde matný domácí centr Gortat, ani jeho kolegové nedokázali pohromě zabránit.

Celý tým Wizards měl v utkání pouhých 12 asistencí, Toronto ztratilo jen 7 míčů (Wizards 14), zpod koše soupeře zničilo 32-56 a na útočném doskoku 11-16! Bodově jej potáhli Lowry (24), DeRozan (16) a Valančiunas (14+12 doskoků), skórující téměř výhradně ze snadných dopichů. Domácí vedli Beal (32, trojky 10/6, 6 ztrát a -13), Wall (23+8 asistencí) a Morris (12+15 doskoků). Záložní rozehrávač Lawson dostal vyměřených 20 minut s 6 body (bez asistence a -11).

Tomáš Satoranský se se sezonou rozloučil 18 minutami se 2 body (z pole 3/1, -6) a 1 útočným doskokem. Poprvé naskočil po 8 minutách za small forwarda Oubreho za vedení 22-16, místy strážil i hvězdu hostů DeRozana, byl ve hře i naráz s rozehrávači Wallem a Lawsonem a střídal po 8 minutách za vedení 34-32, aby ještě stihl poslední minutu první půle. Ve 3. části přišel po 5 minutách za vedení 64-62, aby v poslední vteřině tohoto dějství zvýšil hned z útočného doskoku na 78-73. Ze hry odešel 10 minut před koncem za vedení 79-78. V 6 zápasech série měl průměry 1,2 bodu a 1,5 doskoku za 10 minut. Celkem vystřelil 13 střel, proměnil 2.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (18-13, dělí se o páté místo s Malagou) v posledních dvou utkáních ACB nejprve podlehla doma před 6978 diváky Tenerife (68-76), aby se v 31. kole znovu před vlastními fanoušky (4810) rehabilitovala triumfem 76-55 nad Malagou. Základní centr Ondřej Balvín v prvním duelu za 23:30 (druhý nejdelší čas) nasbíral 7 bodů (z pole 5/3, -4), 6 doskoků, 1 asistenci a 1 blok, přičemž se i vyfauloval. S Malagou už jako náhradník zaznamenal coby nejužitečnější hráč a druhý střelec 12 bodů (z pole 7/6, 5 dunků, s +20 druhý nejlepší), 4 doskoky, 2 asistence a 1 blok za 16:25.

Reprezentant nadále zaujímá 12. místo ligy na doskoku s průměrem 5,68, stále desátý je na bloku s 0,87, nadále kraluje dunkerům s průměrem už 2,13 (zatím 66 smečí) a už třetí je v procentu dvojek s 65,24.

David Jelínek (Andorra)
Andorra (17-14, sedmé místo) v posledních dvou zápasech španělské ligy podlehla doma před 4180 diváky Obradoiru 93-96 a poté na Barceloně 94-70. David Jelínek v prvním duelu jako střídající po čase zažil lepší zápas s 13 body (z pole 7/4, s +8 sdíleně nejlepší), 3 doskoky a 2 asistencemi za 16:20. Na Barce opět jako náhradník zajistil coby druhý střelec a nejvytíženější hráč 12 bodů (z pole 10/5, -11), 2 doskoky a 1 asistenci za 23 minut.

V pořadí nejlepších trojkařů ligy si polepšil na 11. místo s úspěšností 43,40 (106/46).

Blake Schilb (Sevilla)
Poslední Sevilla (7-24) je tři kola před koncem ACB ve složité situaci, neboť ztrácí dvě výhry na záchranu a se zápasy s Obradoirem, Realem a Tenerife před sebou se udržení zdá být jako „mission impossible“. Ve 30. kole tým padl na palubovce sestupem rovněž ohrožené Zaragozy 81-78, když základní forward Blake Schilb jako druhý nejvytíženější hráč i druhý střelec týmu zapsal 15 bodů (z pole 12/5, -2), 1 doskok, 1 asistenci a 2 zisky za 26:38. V 31. dějství jeho celek navázal vysokou domácí porážku s Vitorií (62-106), kdy český reprezentant jako člen základu stihl 7 bodů (z pole 8/3, -22), 1 doskok a 1 asistenci za 23 minut.

Aktuálně mu patří 14. místo v celé ACB podle procenta dvojek s 60,51 a je už 11. nejvytíženějším hráčem s průměrem 25:42.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Na další Final-4 Euroligy se už chystající vítěz základní části turecké ligy Fenerbahce (26-3) postupně v 27. kole domácí soutěže dobyl Usak (81-90), v dohrávce 26. kola si poradil doma s druhou Bursou (98-78), v 28. kole rovněž doma snadno vyřídil Besiktas (83-60) a v devětadvacátém vyloupill stánek Sakaryie 79-83.

Jan Veselý, který v závěru dubna během devíti dnů dostal hodně zabrat ve čtyřech zápasech čtvrtfinále Euroligy s Vitorií (v průměru hrál 25 minut), v prvních dvou utkáních nenastoupil, proti Besiktasi zapsal 2 body (z pole 5/0), 7 asistencí, 5 doskoků a 1 blok za 23:43, aby se Sakaryí zaknihoval 5 bodů (z pole 4/1, TH 6/3), 6 doskoků, 1 asistenci, 2 zisky a 1 blok za 22:19.

Patrik Auda (Radom/Avellino)
Radom padla ve čtvrtfinále polské ligy se Zielonou Gorou 1-3 na zápasy a sezona tak pro ni skončila. Po dobytí palubovky soupeře v Zápase 2 v prodloužení (86-94) následovaly domácí porážky 60-71 a 83-93.

Střídající Patrik Auda ve druhém utkání naskočil na 16 minut s 9 body (z pole 4/3, +7), 4 doskoky, 1 ziskem a také pěti fauly. Ve třetím duelu připojil opět coby náhradník a také jako druhý nejužitečnější hráč a druhý střelec týmu 13 bodů (z pole 9/5, s +14 nejlepší), 6 doskoků a 2 asistence za 24 minut a polskou část sezony zavíral jako záklaďák 11 body (z pole 11/4, -8), 2 doskoky a 1 asistencí za 27 minut.

Jenže tím pro něj letošní sezona neskončila, neboť kolo před koncem základní části jej angažoval čtvrtý celek italské ligy a finalista FIBA Europe Cupu Avellino. Po polské a španělské lize tak Auda otestuje další kvalitní evropskou soutěž a to rovnou i s play-off.

Jiří Hubálek (Vídeň)
S bilancí 17-15 zakončila Vídeň základní část rakouské bundesligy na pátém místě. V posledním kole doma rozbila Oberwart 106-93 s příspěvkem 15 bodů (z pole 10/6, +8), 7 doskoků, 1 asistence a 1 zisku za 22:41 Jiřího Hubálka, který během této sezony zapisoval průměry 31,5 minuty, 20 bodů a 6,6 doskoku. Dvojky měl 63 procent, trojky 37,6 a šestky 76 procent.

Vídeňané už stihli postoupit i do semifinále ligy proti Kapfenbergu, když čtvrtfinálovou sérii s Welsem ovládli 2-0 po výhře venku 79-86 a úspěchu doma 91-60.

Hubálek ve venkovním duelu jako druhý nejužitečnější z týmu za 39:17 vyskládal 19 bodů (z pole 18/9, s +10 nejlepší), 11 doskoků, 2 asistence a 3 bloky, doma přidal opět jako druhý nejužitečnější hráč 13 bodů (z pole 8/4, +26), 15 doskoků, 3 asistence a 1 blok za 38:14.

Adam Pecháček (Saenz Horeca Araberi)
Saenz Horeca završila základní část druhé španělské ligy na 11. místě s bilancí 15-19. V posledním utkání doma rozstřílela Hostelerii 112-92, u čehož byl střídající Adam Pecháček 2 body (z pole 1/1), 2 doskoky a 1 blokem za 9 minut. Ve 30 zápasech měl průměry 18 minut, 7,3 bodu, 3,8 doskoku, dvojky 52 procent, trojky 15 a šestky 73.

Vít Krejčí (El Olivar)
Olivar završil své putování sezonou ve skupině C-B čtvrté španělské ligy na osmém místě s bilancí 13-13. V posledním kole zvítězil v Lleidě 64-76, kde Vít Krejčí jako člen základu zapsal 6 bodů (z pole 4/2) a 2 doskoky za 20 minut. V 23 utkáních sezony měl průměry 26 minut, 9,9 bodu, 3,6 doskoku, 1,7 asistence, dvojky 54 procent, trojky 35 a šestky 72 procent.

Tomáš Hampl (Estela)
Estela (28-2) vyhrála na vzájemné zápasy základní část oddělení A-A čtvrté španělské ligy, k čemuž jí pomohlo i vítězství 89-82 v posledním 30. kole doma nad Mondragonem. Základní centr Tomáš Hampl byl nejvytíženějším a nejužitečnějším hráčem i nejlepším střelcem s 22 body (z pole 11/6, TH 12/10 z 10F+), 12 doskoky a 1 asistencí za 30:33.

Estela v prvním play-off souboji s vítězem oddělení A-B Marinem padla na jeho palubovce 73-66, když Hampl jako člen základu nasbíral 7 bodů (z pole 3/1, TH 6/5), 5 doskoků, 1 asistenci a 1 zisk za 28:46.