Nejlepším trojkařem NBA je…!

08.03.2018 - red
počet přečtení: 684
vytvořeno 08.03.2018, upraveno 08.03.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ Playmaker Washington Wizards Tomáš Satoranský dál plní sociální sítě a je čím dál častějším tématem analýz expertů. Jako člen základu má v 17 posledních zápasech průměry 11,4 bodu (už téměř úroveň nejlepší stovky ligy s nejméně 70 procenty zápasů), 5,8 asistence na 1,9 ztráty a 3,6 doskoku za 29,5 minuty při střelbě z pole 57,6, trojkách 56,4 a šestkách 93,1. Čerstvě má za sebou osobní maximum 40 minut v duelu s Miami, kde jako obránce Gorana Dragiče povolil úřadujícímu mistru Evropy jen 4 body za 36 útoků, a kde mu až v dramatickém závěru skončila nevídaná šňůra 31 šestek. Navíc z hráčů s nejméně několika desítkami pokusů (on je na 78) je aktuálně vůbec nejlepším trojkařem celé NBA s úspěšností 47,4, což je neuvěřitelná zpráva! Už jen proto, že oproti minulé sezoně své procento zdvojnásobil. Nezapadli však ani další legionáři – Blake Schilb se stal top skórerem a druhým nejužitečnějším hráčem 21. kola ACB, Ondřej Balvín byl za pouhých 15 minut top skórerem Canarie při složení euroligové Valencie, Patrik Auda byl nejužitečnějším hráčem Radomi, Lukáš Palyza stál 15 body u zlomení Gdyně, Jiří Hubálek byl MVP Vídně, Tomáš Kyzlink top skórerem Sieny, Adam Pecháček top skórerem Saenz Horeky a Tomáš Hampl top skórerem Estelly.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Wizards v posledních 8 bitvách vyloupili stánek Clevelandu (103-110), doma padli s Charlotte (105-122) a složili Philadelphii (109-94), dobyli Milwaukee (104-107), doma prohráli s Golden State (101-109), Torontem (95-102) a Indianou (95-98) a po nejdelší sérii porážek v sezoně se zvedli až opět doma s Miami (117-113). Tým za 17 utkání bez lídra Walla se Satoranským v základu má bilanci 11-6, celkově pak 37-28 a dělí se s Indianou o 4. bilanci na Východě, o výhru za Clevelandem. Do konce základní části jej však čeká třetí nejtěžší program ze všech 30 týmů.

Útok Wizards spadl z 10. na 11. místo (při poklesu na 107,1), obrana si polepšila z 15. na 14. místo (setrvání na průměru 105,5) a páté místo celku dále patří v asistencích (zlepšení o 3 desetiny na 24,6). Ve střelbě z pole tým klesl z 8. na 11. místo se 46,7 procenta, v trojkách se zvedl z 9. na 5. místo s 37,3, spolu s Bostonem se dělí o vedení v obraně trojek soupeřů (s 33,9 procenta), o 16. místo se nadále dělí ve ztrátách (zhoršení o desetinu na 13,9) a naopak si vynucuje jejich sedmý nejvyšší počet (pokles o dvě desetiny na 14,5).

Satoranský je z vytíženějších hráčů už 8. střelcem týmu (dlouho byl devátý, průměr zvedl na 6,8, je už 204. v lize z 279 hráčů se 70 procenty zápasů), už sdíleně třetí s Frazierem je v asistencích (zvedl se na 3,5), nadále devátý na doskoku (o 2 desetiny lepší s 2,6) a sedmý v minutách (za 8 zápasů polepšení z 18,5 na 20,3, 194. v lize z 279 hráčů se 70 procenty zápasů). Za křídly Meeksem a Porterem je třetí ve ztrátách (1,0), nadále čtvrtý za Bealem, Wallem a Porterem je v efektivitě PER (stále 16,0, 112. v celé NBA z 346 hráčů v pořadí) a dál vede v poměru asistencí a ztrát (3,5).

V poslední statistice je k 8. březnu na děleném 6. místě v celé NBA z hráčů, kteří mají náběh na odehrání 70 utkání, nebo na 100 asistencí. Má už 196 asistencí na 56 ztrát za 1134 odehraných minut a míč tak v průměru ztratí jen jednou za 20,3 minuty.

V celkové úspěšnosti střelby je u Wizards už druhý (se zlepšením na 53,7 procenta, za centrem Mahinmim s 57,1), nadále nejlepší - a to suverénně o 4,6 procenta před Porterem - je v trojkách (47,4, 78/37), přičemž z hráčů celé NBA, kteří nemají jednotky, ale nejméně desítky pokusů, je vůbec nejlepší! (pozn.: třeba server ESPN počítá v hlavním pořadí trojkařů jen s hráči, kteří mají náběh na 82 tref v sezoně, mezi nimi je ovšem jako jedenáctý třeba i Luke Kennard s bilancí 131/56, což už není tak daleko od českého snajpra)

Mezi Wizards je Satoranský nadále třetí ve dvojkách (zlepšení na 56,3, bilance 190/107, vede Scott s 59,0) a nadále sedmý v šestkách (75 procent, 73/55). Dosud zasáhl do 56 z 65 utkání týmu, přičemž osobní bilanci má 33-23. Už 17krát v řadě patřil do základu a předtím byl 21krát za sebou první rozehrávačskou zálohou. Za 56 zápasů má 9 dunků a 15 dvojciferných střeleckých zápisů (10 za posledních 17 utkání). Nakonec na 25 zápasech (v 11 z nich nějaký trestný hod házel) a 31 pokusech v řadě se – v duelu s Miami - zastavila jeho neuvěřitelná šňůra přesných šestek!

V CLEVELANDU Wizards línějším startem pustili brejkující domácí do trháku 24-13. Satoranský se snažil této smršti čelit útočným doskokem, floaterem s bonusem faulu, asistoval i na dvojku Portera a rozjel brejk se snadnou asistencí na dunk Morrise. Po přebrání se přes něj na sílu i s faulem prosadil James, jemuž pak v jednom brejku zezadu Satoranský vypíchl míč. Střídal po 10 minutách za stavu 28-18.

Vrátil se 7 minut do poločasu za stavu 42-31, nejdřív mu sudí velmi sporně po zhlédnutí videa zrušili trojku z levého rohu pro předchozí faul na spoluhráče Morrise mimo míč, vzápětí proměnil nesnadný odskočený dvojtakt přes ruce Jamese, skvěle vyslal do seběhu Beala a po 4 trojkách spoluhráčů tu byl obrat na 46-49 i s Jamesem ve hře. Satoranský tu v nájezdu možná i zblokoval menšího rozehrávače Hilla, který si ve zbytku zápasu jít přes něj znovu netroufl, naopak Čech právě přes Hilla ještě před půlí úspěšně najel i s faulem. Jeho tým měl už do poločasu skvostné trojky 17/7, jen 4 ztráty, o 13 víc pokusů z pole a 17 asistencí na 24 tref z pole.

Hned zkraje 3. čtvrtiny Satoranský potrestal volnější obranu dlouhou dvojkou. Z týmu ojediněle zastavil protiútok Jamese taktickým faulem, z levých 45 stupňů trefil otevřenou trojku po spolupráci s Morrisem, jemuž vzápětí po pick-and-rollu nabil na parádní alley-oop dunk. V závěru třetí čtvrtiny zůstal ze základu ve hře sám i s druhou vlnou a blýskl se tu i parádní dvojkou z odskoku, jejž běžně nepoužívá. Po třech čtvrtinách byl top skórerem týmu s 15 body a odpočívat šel za vedení 79-82.

Hostům ve středu 4. části vyšla sekvence s Bealem na rozehře, vedli až o 11, aby začal řádit už jako centr James. Dočasně neplodný útok Wizards řízený příliš driblujícím Bealem znamenal snížení Cavs až 101-104. Satoranský přišel až dvě minuty před koncem (za vedení o 5) a za stavu o tři pomohlo Wizards video, které jim dalo po zakončení Oubreho znovu míč a po jednoduché akci z autu i nové vedení o 5. James pak získal šestky za pouhé „škrtnutí“ o Satoranského, který navíc jen stál s rukama podél těla. Wizards pak s plnou důvěrou vyhodili z autu na českého dirigenta, který proměnil i svou třetí a čtvrtou šestku.

Celkem za 31 minut zaznamenal 17 bodů (z pole 7/6, +7), 8 asistencí bez ztráty, 4 doskoky a 2 zisky a server ESPN jej vyznačil jako top hráče vítězů. 18 body a 9 asistencemi jej doplnil Beal, 17 body Oubre a 15 Porter, druhý rozehrávač Frazier měl 2+2 asistence a -2 za 12 minut. Wizards přestříleli domácí z trojek (8-12), přeskákali je a přežili jen 4 vlastní body z brejků i převahu soupeře v bodech zpod koše (58-44).

S CHARLOTTE doma šlo pro oba týmy o druhý zápas ve dvou dnech, Wizards však před 17.824 diváky zcela propadli v segmentu energie a defenzivního úsilí. Byli sice lepší zpod koše (56-46), ale o míle zaostali v trojkách (9-17). Pro málo ztrácející vítěze byly klíčové výkony rozehrávače Walkera (24) a power forwarda Kaminskyho (23, trojky 9/6). Satoranský za 34 minut (druhý čas po Bealovi) nasbíral 11 bodů (z pole 10/4, -9), 2 doskoky, 2 asistence, 1 zisk, 1 ztrátu a neměl ani faul. V 1. čtvrtině měl zisk, asistenci na alley-oop dunk Morrise, svou jedinou ztrátu, úspěšný nájezd a v obraně musel stíhat jen 185 vysokého rychlíka Walkera. Střídal po 10,5 minutách za stavu 22-31.

S rozehrávačem Frazierem (6 bodů a -7 za 11 minut, nový playmaker Sessions jen na lavičce) se Wizards propadli na -18, Satoranský se vrátil už 9 minut do půle a tým se i díky jeho šestkám a trojce z levých 45 stupňů dostal do poločasu z -20 na -12. V úvodu druhé půle byl i u Bealem taženého snížení na 69-75, to ale bylo maximum. Satoranský, který se právě ve 3. části hodně zlobil na pivota Gortata, že po cloně pro úspěšně trojkujícího Walkera nepřišel s výpomocí, před střídáním 12 minut do konce (za 75-92) ještě proměnil zpod koše, aby se vrátil na část 4. čtvrtiny s jednou trefou zpod koše. Wizards táhl 33 body Beal, 16 přidal Porter. Washington prohrál s Charlotte i potřetí v sezoně.

Doma proti SIXERS ukončili Wizards soupeři šňůru 7 výher. Český playmaker (v tradičním matchupu s 6bodovým guardem Redickem, na němž byl jako na střelci neustále těsně nalepený) před 17.180 diváky vytáhl z torny 7 bodů (z pole 3/2, +13), 10 asistencí (druhé dvouciferné asistence za 4 zápasy), 7 doskoků, 1 zisk a jen 2 ztráty za 32 minut (sdíleně druhý nejvytíženější). Už za 5 minut utkání měl 4 asistence a trojku, čistil obranný doskok, nebál se přebrat obra Embiida pod košem a střídal po 2. faulu po 8 minutách za stavu 18-19.

Po 11 minutách s rozehrávačem Frazierem se vrátil za stavu 44-37, během minuty měl 3 asistence v řadě (na trojku Oubreho a dva seběhy Portera) a přidal i dvě šestky po nebezpečném faulu Embiida zezadu při snaze o dunk z brejku. Domácí tu vedli 59-45, aby po Satoranského asistenci na trojku Portera skončil poločas 67-48. Čech pak odehrál celou 3. čtvrtinu s úspěšným floaterem, asistencí Gortatovi a vedením o víc než 20, aby střídal po 16 minutách odehraných v kuse za vedení o 13.

Za dirigování hry guardem Bealem přišlo snížení hostů na 8, aby se Satoranský vrátil 3:33 do konce, asistoval Gortatovi a byl u klidné koncovky. Jeho tým vedli Beal (24+8 asistencí na 7 ztrát), Porter (23), Oubre (19, trojky 7/4) a Gortat (10+13 doskoků), Frazier měl 2+4 asistence a +6 za 11 minut, Sessions opět nenastoupil. Hosté měli převahu v TH (11-23), domácí (19 ztrát a 35 asistencí na 43 tref) v trojkách (12-9).

V MILAWAUKEE tým zápas urval i přes úvodní 21bodové vedení až v koncovce, když zaostal v trojkách (10-7) i šestkách (24-16), ale pomohla mu převaha zpod koše (40-52). Výhru tým získal především za hry základu. Čtyřmi fauly zatížený Satoranský odehrál 20 minut s 8 body (z pole 6/4, s +11 nejlepší), 6 asistencemi (3 ztráty), 2 doskoky a 1 ziskem. 21 bodů s 8 asistencemi zaznamenal Beal a 17 Porter. Frazier měl 8+3 asistence a byl -2 za 20 minut, Sessions opět nehrál.

Satoranský, který v obraně nejčastěji naháněl 17bodového Bledsoea (měří jen 185), byl jumpem, asistencí na trojky Beala s Porterem i na další tři koše stejných kolegů u skvěle odbráněné i v útoku týmové první sedmiminutovky (5-26). Prvním faulem zastavil brejk Antetokounmpa, měl tu i zisk a střídal po druhém faulu po 9 minutách za 15-32. Dohrával poslední 4 minuty první půle, kdy tým udržel vedení o 14. Seběhl si tu k úspěšnému zakončení a přebral pod košem i Antetokounmpa (Wizards se proti jeho nájezdům shlukovali až v pěti), na němž si udělal i při pomoci zdvojení třetí faul.

Ve 3. části proměnil floater, skóroval z brejku, výjimečně se přes něj až do koše dostával Bledsoe a Middleton mu už 20 minut do konce přivodil 4. faul (za 63-71). S Frazierem ve hře přišlo snížení domácích na bod, v úvodu 4. části dokonce chvíli vyvážel míč Porter a Satoranský se vrátil až 3:37 do konce za 98-99. Hned asistoval Morrisovi, poté poslal ztrátovou příhru po zadní lajně, Antetokounmpo mu zblokoval nouzovou trojku, ale dvě vteřiny do konce za vedení 104-106 urval právě on klíčový obranný doskok.

I přes porážku parádní domácí duel s šampiony z GOLDEN STATE před vyprodanou arénou (20.356) končil Satoranský s 11 body (z pole 8/5, s -22 nejhorší), 6 doskoky a 3 asistencemi (na 2 ztráty) za 33 minut. Nejlepší byli Porter (29+10 doskoků), Oubre (17) a Morris (16). Frazier měl 3 asistence a byl +10 za 10 minut, Sessions nenastoupil. Tým přestřílel hosty z trojek (11-10), ale pří bídné 40procentní střelbě mu nestačila ani převaha na útočném doskoku (18-3) a +18 střel z pole.

Satoranského, který se bránil s Currym, na úvod zblokoval při nájezdu centr McGee, Čech pak vykryl nájezd Curryho, který mu později dal trojku z rohu, ač u něj Satoranský stál hodně natěsno. V útoku pak přes Curryho doskočil, při prvním seběhu pro hru zády ke koši získal od Curryho faul, při druhém musela přijít pomoc Duranta a Satoranský následně doskočil přes Curryho a úspěšně zakončil. Přes ohromnou fyzickou převahu už ale k jeho hře zdola ve zbytku zápasu téměř nedošlo. Odehrál celou 1. čtvrtinu, již příliš chybující Wizards ztratili 21-36 i kvůli brejkům a trojkám hostů.

Druhá vlna se vykopala na 42-36 a Satoranský se vrátil na posledních 6 minut 1. půle. Ustál tu hru zády od Duranta, asistoval na trojku Portera, donutil ke ztrátě Curryho, prosadil se pod košem i proti dvěma obráncům a poločas zakončil trojkou z pravého rohu na 56-56. Ve 3. části si na závěr brejku vyvěsil Greena a pohodlně zakončil, donutil Curryho k další ztrátě z nájezdu, sám ale také dvakrát chyboval a právě při 8 ztrátách v této části se tým propadl na -15. Po odehrání celé třetí čtvrtiny se Satoranský vrátil ještě na posledních 3:30 (mezi tím vedl tým Frazier a Beal), kdy se domácí dostali na -6, dvakrát jej tu překonal Durant, naopak on přešel úspěšně přes Curryho, proti němuž takto nenajel celý zápas.

Doma s TORONTEM Satoranský před 18.631 diváky nezažil nejlepší zápas, neboť vedle 10 bodů (z pole 7/4, -2), 8 asistencí a 6 doskoků za 35 minut i šestkrát ztratil. Tým táhli 24 body Porter a 23 body a 6 asistencemi Beal. Frazier měl 4 asistence a byl -5 za 13 minut, Sessions nenastoupil. Wizards měli lepší doskok, ale ničily je ztráty (18-7) i přívaly šestek a bodů zpod koše (28-44) soupeře.

Satoranský, trápený v obraně nepříjemným Lowrym (jen 183), jenž mu hned v úvodu při otočce u lajny sebral míč, v útoku začal asistencemi Gortatovi na dvojku a Bealovi i Morrisovi na trojku, přidal další pas na Morrise, donutil soupeře ke ztrátě, trefil otevřenou trojku z pravých 45 stupňů a bylo to 21-7. Střídal po 8 minutách za 21-11. Domácí se však od stavu 24-11 začali propadat a Satoranský se musel vrátit už po 5 minutách (za 30-25), asistoval Smithovi i Gortatovi, pomohl k zisku míče, ale sám i třikrát chybně přihrával a hosté se dostali k obratu na 47-51.

Na začátku třetí čtvrtiny Raptors vedli až o 10, Satoranský však kontroval trojkou z levých 45 stupňů a skóroval i z brejku a odcházel 15 minut do konce za 68-69. Vrátil se 7:30 do konce (za 80-80, chyběl úsek s Bealem na rozehře), proměnil floater a poslal dlouhý pas na alley-oop Morrise. Týmu chyběly útočné i obranné doskoky a dál ho srážely i ztráty a Torontu mírný náskok už stačil.

Doma s INDIANOU před 16.646 diváků (bez Walla i Oubreho) měl Satoranský na nové poměry nevýrazná čísla se 7 body (z pole 4/3, -8), 2 doskoky a 1 asistencí na 2 ztráty za 22 minut. Permanentně zdvojovaný Beal za 43 minut (z toho 8 na rozehře) stihl 11 asistencí a 22 bodů, ale ze střelby 27/8. Porter přidal 17 bodů, Frazier měl 2+2 asistence a +2 za 18 minut, Sessions opět nehrál. Extrémně vyrovnaný zápas rozhodly výkony hostů Bogdanoviče (20) a Oladipa (32), který si – většinou bráněný už znaveným Bealem - chodil i přes zdvojování do koše, kdy chtěl.

Satoranský se uvedl asistencí na Morrise, útočným doskokem přes Bogdanoviče, vypomáhal v obraně, kde mohl, hlídal jej výborný obranář Oladipo, do nějž jako do největší škodné Satoranský téměř nechodil, aby jej dostal do faulů. Jednou právě Oladipa nezastavil v brejku, podruhé už ano, ale vzápětí schytal 2. faul téměř za nic na Bogdanoviče a po 9,5 minutách střídal za 16-25. Ve 2. čtvrtině se domácí tým při odpočinku Oladipa dostal z 20-33 na 32-33, ale po jeho návratu hosté znovu utekli. 4:40 do půle se vrátil Satoranský (34-43), dal otevřenou trojku i koš ze seběhu, ale Oladipo mu přivodil třetí faul a ještě před půlí tak střídal.

Ve 3. části už rozehrávač Joseph využíval úspěšnými nájezdy toho, že Satoranský nemohl faulovat, Čech kontroval košem ze seběhu, ale pak prováhal obranný doskok, vzápětí počtvrté fauloval, což jej už 14:30 do konce (63-74) posadilo až do konce na lavičku. I přes pasivitu na útočném doskoku se tým z 63-80 dostal na 75-80, aby posledních 8:20 odřídil Beal. Dařilo se mu střídavě, ale chyby a přílišné držení míče nakonec při těsném skore převážily do minusu. A v závěru minul dvojku a pak i trojku na prodloužení.

Po 3 domácích porážkách v řadě se Wizards vzchopili s HEAT (bez Waiterse a Ellingtona), hrajícími podruhé ve dvou dnech, a byl u toho hodně i skvěle útočící i bránící český dirigent. 19 body si vyrovnal druhý nástřel kariéry (z pole 12/6, TH 8/6, s +21 nejlepší), přidal 7 asistencí, 3 doskoky a 1 zisk. V obraně při 36 útocích soupeře, kdy jej měl na starosti, dovolil mistru Evropy Dragičovi jen 4 body a dalšímu rychlíkovi Tyleru Johnsonovi za 16 útoků jen 6 bodů. Celkem mu jeho hráči dali za 40 minut, což je jeho nové maximum v NBA, pouze 13 bodů. Tým měl v sezoně nejlepší bilanci trojek (24/14), přežil deficit zpod koše (36-60), jen 4 body z brejků i 19 ztrát. Beal dal 30 bodů (trojky 7/6, 7 asistencí), Morris 16 a Oubre 14.

Satoranský si před 16.582 diváky už ve druhém útoku nechal poslat míč pod koš a s fintou zakončil přes střízlíka Dragiče, s nímž se bránil většinu zápasu, včetně rozhodných sekvencí 4. čtvrtiny a prodloužení. Zanedlouho ze stejné situace vzniklo zdvojení a pas na úspěšnou trojku (Wizards už se však k této variantě nevrátili). Čech se jednou trefou z pravých 45 stupňů zapojil i do úvodní smrště 4 trojek, přidal koš z útočného doskoku i dvě asistence na trojky a byl 7 body u vedení 27-9 po 7,5 minutách se skvělými akcemi, pohybem míče a trojkami 6/5.

Satoranský šel dolů po 8 minutách (28-12), kdy jej poprvé nahradil Sessions (běží mu druhý 10denní kontrakt), s nímž se příliš ztrácející a špatně bránící domácí propadli v mžiku na 31-28. Už po 5,5 minutách na lavičce tak musel zpět Satoranský (z rotace vypadl rozehrávač Frazier), tady už s druhou pětkou. Hned ztratil míč při driblingu proti Dragičovi, v obraně se přes něj přehnal až k zakončení aktivní Tyler Johnson a po 17 minutách to bylo 39-39. V závěru 2. čtvrtiny Satoranský získal faul od Dragiče i Wadea, 4 šestkami natáhl poločasové vedení na 59-50 a byl na 11 bodech, 5 asistencích a +23 bodech.

Ve 3. části trefil nesnadný floater ze 4 metrů, nepískal se na něj faul při zakončení z brejku a ze hry šel 16:40 do konce (77-70), aby následovala další ze ztrátových sekvencí (ve třetí čtvrtce celkem 7) Wizards, jež zabila 10bodové vedení vzešlé i z nájezdů dočasně úspěšného Sessionse, který ale čím dál víc hrál na sebe. Hosté otočili na 89-90 a 8:30 do konce musel navíc se zraněnou kyčlí odstoupit křídelník Porter. Právě v tu dobu se vrátil Satoranský (opět tak vypadl úsek s Bealem na rozehře), uspěl ze seběhu i při těžkém dopichu levačkou, zastavil šikovným sáhnutím na míč nájezd Winslowa, za vedení 100-98 získal faul na obranném doskoku od Olynyka a pomohl vybojovat další míč. V koncovce 4. části nedal těžkou trojku s tlakem klaksonu a poté ani o něco snazší pokus z levého rohu. Po srovnání Wadea na 105-105 měli domácí poslední útok 4. čtvrtiny, ale Beal střelu z 6 metrů neproměnil.

V prodloužení Satoranský vyzval v brejku k zakončení faulovaného Gortata, který proměnil obě šestky, Gortat pak získal prorážení a Morris minutu do konce zvýšil trojkou na 113-109. Za stavu 113-110 Satoranský dal jen jednu šestku, aby přišly tři trestné hody Wadea a po Satoranského další šestce (po výhozu Morrise z autu, kdy sudí počítal velkoryse dlouho 5 vteřin, později NBA oznámila, že limit byl překonán o 22 setin) přišla neúspěšná poslední akce Wadea, který dostal míč pod koš, vyvěsil si Satoranského, ale pak lehce tísněn o desku nedal. Nedopadlo ani těžké dopíchnutí Olynyka, načež Wizard Oubre ze šestek stvrdil výhru.

David Jelínek (Andorra)
Andorra (12-9, osmá) v 21. kole ACB dobyla Tenerife 69-78, za podpory 6 bodů (z pole 7/2, -3), 2 doskoků, 2 asistencí a 1 zisku za 18:20 v podání základního guarda Davida Jelínka.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (13-8, výhru za druhým místem) v 21. dějství ACB složila doma před 6076 diváky euroligovou Valencii 87-78. Střídající Ondřej Balvín za 15:38 vysázel jako top skórer 15 bodů (z pole 8/6, 4 smeče, +18), přidal 6 doskoků, 1 asistenci, 1 zisk, 1 blok a byl druhým nejužitečnějším z domácích.

Blake Schilb (Sevilla)
Sevilla (5-16, výhru za záchranou) se po 6 porážkách v řadě vzchopila v 21. kole ACB, když doma v kulise 5390 diváků skolila Badalonu 86-81. Top skórer celého ligového kola a také jeho druhý nejužitečnější hráč Blake Schilb se jako člen základu zaskvěl 22 body (z pole 10/9, -1), 4 asistencemi a 2 doskoky za 32:50.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Nadále sdílený lídr turecké ligy Fenerbahce (16-3) si v 19. kole až díky čtvrté čtvrtině poradil doma s Galatasarayem 80-60. Jan Veselý u toho byl jen 4 body (z pole 2/1), 2 doskoky a 1 ziskem za 14:48.

Patrik Auda (Radom)
Radom (11-11, 11. místo) se ve svém 22. zápase polské ligy se zlou potázala v Sopotech (90-76), kde porážce nezabránil ani druhý střelec a nejužitečnější hráč hostů Patrik Auda, který jako člen základu zapsal 16 bodů (z pole 11/7, -13), 7 doskoků, 2 asistence a 1 zisk za 31:32.

Lukáš Palyza (Gliwice)
Gliwice (9-14, 13. místo) si v polské lize polepšily o domácí výhru 88-68 nad Gdyní. Střídající křídelník Lukáš Palyza byl třetím střelcem s 15 body (z pole 9/4, +16), 5 asistencemi, 2 doskoky a 2 zisky za 26:21.

Jiří Hubálek (Vídeň)
Vídeň (12-11) si na pátém místě rakouské bundesligy polepšila o vítězství v Grazu 72-95. Základní power forward Jiří Hubálek se na něm podílel jako druhý střelec a nejužitečnější hráč 23 body (z pole 17/11, s +25 nejlepší), 13 doskoky, 3 asistencemi, 1 ziskem a 1 blokem za 35 minut.

Tomáš Kyzlink (Siena)
Sdíleně desátý tým západní skupiny druhé italské ligy Siena (10-13) ukořistil vítězství 83-85 v Cagliari. Základní guard Tomáš Kyzlink za 33 minut nastřílel jako top skórer 24 bodů (z pole 17/9), jež obalil 6 asistencemi a 1 ziskem.

Adam Pecháček (Saenz Horeca Araberi)
Dvě nové výhry si připsala Saenz Horeca (12-13), osmý celek druhé španělské ligy. V Barceloně proti tamnímu béčku zúřadovala vítězství 77-89, doma pak přemohla Valladolid 83-81. Základní forward Adam Pecháček v prvním duelu jako nejvytíženější i nejužitečnější hráč a top skórer vykroužil 21 bodů (z pole 15/8), 12 doskoků, 1 asistenci a 1 zisk za 38 minut. Doma pak shromáždil 7 bodů (z pole 6/3), 1 doskok a 1 blok za 16 minut.

Vít Krejčí (El Olivar)
Sdíleně osmý Olivar (8-11) v oddělení C-B čtvrté španělské ligy zaznamenal porážku 85-78 v hale CB Vic. Základní rozehrávač Vít Krejčí nasbíral jen 6 bodů (z pole 9/3), 4 asistence, 1 doskok, 1 zisk a 1 blok za 33:44.

Tomáš Hampl (Estela)
Estella nadále udržuje sdílené vedení ve skupině A-A čtvrté španělské ligy, a to díky dvěma posledním výhrám doma nad Loquillem 75-71 a v hale Grupo de Santiago 75-81. Základní centr Tomáš Hampl v prvním utkání za 39 minut vysázel jako nejužitečnější hráč a top skórer 30 bodů (z pole 17/10, TH 18/10 z 12F+) s 9 doskoky a 2 asistencemi, ve druhém se ztišil na 6 bodů (z pole 3/3), 5 doskoků, 1 zisk a 2 bloky za 23 minut, během nichž se i vyfauloval.