Mým cílem je v 3x3 vydělat milion dolarů!

10.08.2017 - red
počet přečtení: 1551
vytvořeno 10.08.2017, upraveno 10.08.2017

S DUŠANEM BULUTEM O SVĚTĚ 3X3 V semifinále pražské World Tour 3x3 to byla naprostá ex-jugoslávská hegemonie. Dva srbské týmy, jeden slovinský a jeden bosenský. K tomu připočtěte další srbský celek ve čtvrtfinále. I z uvedeného výčtu je zřejmé, jaký region vládne současnému basketbalu 3x3. A dá se čekat, že se z něj bude rekrutovat i olympijský vítěz z Tokia. Ostatně potvrzují to i slova vítěze pražské World Tour, který se jako rodák ze srbského Noviho Sadu pyšní basketbalovou DNA ve větším než malém množství.

„Už když jsem s 3x3 začínal, měl jsem jasnou představu o tom, že jednou se dostane na olympiádu a já pro svou zemi vybojuju zlato,“ řekl už před časem aktuálně nejlepší světový plejer v 3x3 Dušan Bulut.

Do téhle pozice se mu už v rámci rodné země nemohlo probíjet snadno, neboť s lehčí nadsázkou řečeno – kdo v Srbsku aspoň někdy nehrál basketbal, jako by ani nebyl. „Pokud jsi chtěl být uznávaný hráč, musel jsi umět hrát tři na tři,“ vzpomíná na své začátky v Novim Sadu.

1039MDk.jpg

A jeho vysvětlení pro to, proč současnému 3x3 dominují právě hráči z bývalé Jugoslávie, je také poměrně prozaické.

„Pro basket máme enormní vášeň a 3x3 s trochu jinými - streetballovými - pravidly je u nás masovou zábavou. Každý to hraje a není kluk, který by tři na tři v životě nikdy nevyzkoušel. Mám spoustu kamarádů ve věku od 25 do 45 let, kteří hrají dvakrát třikrát do týdne jen tak. Naše geny a vášeň pro hru jsou v tomhle fakt klíčové.“

Dušan Bulut to zatím dotáhl nejdál. Byť hrával i pětkový basket, zjistil, že jeho cestou bude ta trojková. A to až na takové úrovni, že už pět let je v 3x3 profesionálem. Jinými slovy se jím živí, což je zatím výsada nemnoha vyvolených. „V roce 2012 jsme vyhráli Světový pohár a od té doby jsme to rozjeli,“ zavzpomínal po svém nedělním triumfu v Praze.
 


Jeho parta – nejčastěji ve složení s Markem Savičem, Dejanem Majstorovičem a Markem Žderem – to rozjela skutečně ve velkém. Loni i letos přidala v srbském reprezentačním triku další titul na Světovém poháru (mistrovství světa). A jako tým Novi Sad ovládla v letech 2014 a 2015 World Tour.

Zlomovým byl pro jeho další vývoj rok 2014. „Tehdy jsme vyhráli World Tour v Japonsku, potkali se tam poprvé s šéfy Al Wahdy a za rok jsme uzavřeli smlouvu. Hráli jsme na turnaji v Abu Dhabi, kde jsme osobně mluvili s vedením klubu a naše ambice byly shodně ty nejvyšší – abychom celosvětově tomuto sportu dominovali. Oni se na tom chtěli podílet a dát nám možnost být trvale nejlepší,“ říká ke sponzorské smlouvě z lůna Spojených arabských emirátů.

Bulut a spol. od té doby vystupují jako Novi Sad Al Wahda, případně pouze jako Al Wahda a aktuálně už v rámci World Tour 3x3 reprezentují Spojené arabské emiráty. Al Wahda je původně přední fotbalový klub, který se podle všeho postupně rozrůstá i do dalších sportovních disciplín. V Abu Dhabi je po něm pojmenováno i jedno z top nákupních center, které slouží mimo jiné k financování klubu.     

„V tom, že v rámci World Tour a dalších turnajů (mimo Světový pohár a ME) nastupujeme jako tým reprezentující Spojené arabské emiráty, nevidím problém. Spousta cizinců teď hraje za jiné reprezentace, než ty ze svých původních zemí, a cílem klubu Al Wahda je mít nejlepší tým 3x3 na světě. Na tom bylo snadné se dohodnout,“ pochvaluje si 31 letý guard.
 


U mezinárodní federace FIBA sice s tímhle postupem byly určité komplikace, ale i ty se daly vyřešit. „Nakonec to dopadlo k užitku všech - našeho týmu, Al Wahdy i FIBA. Ty nejlepší profesionály teď chce vidět na turnajích každý,“ dodává Bulut.

Mimochodem - ve World Tour nyní platí regule, že hráči mohou na bicepsech nosit dočasná tetování komerčního charakteru, aby si tak vylepšily svou finanční situaci. Nová doba a „nový“ sport tak přinášejí i nové marketingové postupy.

Jeden by možná přepokládal, že parta z Noviho Sadu bude muset během roku do Emirátů na řadu sponzorských akcí. Tak to prý ale není. „V tomhle máme absolutní svobodu a i v tom je tenhle sport krásný. Máme sponzorskou smlouvu, ale hrajeme po celém světě a mezi turnaji můžeme jet domů do Noviho Sadu, takže jde hlavně o reprezentování barev a loga Al Wahdy,“ upozorňuje Bulut.

Podle něj se počet týmů, které lze nazývat profesionálními, potupně zvyšuje. „World Tour je už v podstatě soutěží profesionálů. Pět nebo šest týmů má víc než jednu účast na turnajích Tour během sezony a ty už můžete považovat za profesionální. Další celky o tuhle pozici bojují a chtějí se profesionály stát. Jde zhruba o 40 týmů, které se na turnajích série prostřídají a hrají přes léto opravdu pravidelně.“

Letošní zdvojnásobení prize money pro celou World Tour až na hranici půl milionu dolarů přisuzuje 191 vysoký Srb nadále rostoucí popularitě svého sportu.
 


„I když přijetí 3x3 na olympiádu bylo ku prospěchu věci, nemyslím, že v oblasti navýšení prize money to sehrálo zásadní roli. Popularita se zvedala i bez toho. Důležité je ale říct, že 3x3 není jen sport, ale i subkultura svého druhu a tu my jako hráči reprezentujeme taky. Jde o hudbu, módu, svébytný styl prezentace, a to bylo vidět i na turnaji v Praze, ať už vezmete unikátní smeče, hudbu nebo taneční vystoupení.“

Když jsme u popularity, jaká je ta Bulutova týmu, který je nyní světovým číslem 1?

„Nejznámější jsme teď v Srbsku, pro to, co jsme dokázali jako národní tým. Velkou podporu máme ale i v Emirátech, a když jsem byl třeba v USA, poznal mě tam někdo na ulici a říká: „Ty hraješ za Al Wahdu, že jo?“ Znal nás, protože pocházel z Abu Dhabi a ve Státech právě studoval. Je vidět, že Al Wahda dělá dobrou propagaci a my se zase snažíme mít co nejlepší výsledky na kurtu.“

Na webu FIBA3x3 se objevila informace, že celkové prize money ze všech turnajů v sezoně (i challengery a další) dělají rovný milion dolarů. A pokud by jeden tým vyhrál všechny, přišel by si na 600 tisíc (přes 13 milionů korun). Novi Sad si podle FIBA3x3 na prize money vydělal za dobu svého fungování už přes 300 tisíc dolarů, tedy částku blížící se 7 milionům korun. A v tom není započtena sponzorská smlouva s Al Wahdou.      

A nebyl by to ambiciózní Dušan Bulut, aby i v této oblasti neměl svůj osobní cíl. „Jeden takový mám – chtěl bych za kariéru vydělat milion dolarů.“

Když začínal na ulicích Noviho Sadu hrát tři na tři o to být nejlepší ze čtvrti, tak vysoko myslet nemohl. I když v jeho případě – jeden nikdy neví…