Milníky TS31 a Veselého řádění v Turecku

14.11.2018 - red
počet přečtení: 195
vytvořeno 14.11.2018, upraveno 14.11.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ V NBA už je aktuálně jen jediný hráč, který v této sezoně střílel nejméně 10 trestných hodů, neminul a zároveň házel víc pokusů než Tomáš Satoranský, který je už na bilanci 16/16! Český perimetrový univerzál je navíc nadále číslem 4 celé ligy v poměru asistencí a ztrát, což by se jeho lepšícím Wizards mohlo hodit. Jan Veselý v turecké lize explodoval 22 body a dokonce pokusil dvě trojky! David Jelínek pomohl sestřelit euroligovou Vitorii 11 body, Patrik Auda byl druhým střelcem Pistoie s 15 body a jako dvojciferný střelec se zapsal i Blake Schilb. Ondřej Balvín už s Gran Canarií sdílí dno ACB a Vít Krejčí konečně v této sezoně hrál. To jsou novinky českých legionářů na zahraniční podkošové scéně.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Wizards (4-9) v posledních duelech ukázali náznaky zlepšení, když po porážce v Orlandu (117-108) kontrovali dobytím Miami (110-116) a domácí odplatou týmu Magic (117-109, 12. inkasovaná stovka), čímž si polepšili na 11. příčku ve Východní konferenci.

Vedení klubu se v pondělí zbavilo ex-nymburského rozehrávače Chassona Randla, který po testování nakonec nenastoupil ani do jednoho utkání, a Washington tak zůstává jediným týmem v lize se dvěma volnými pozicemi na 15členné soupisce. Randle nicméně bude dál působit ve farmářském týmu Washingotnu.

I přes další dvoubodové zlepšení mají Wizards nadále s průměrem 118,5 nejhorší defenzivu ligy (nejlepší Memphis 100,7). Na doskoku dál patří na 29. místo (40,2, nejlepší Portland 52,2), opět horší jsou sesunem na 24. příčku podle počtu asistencí (21,9, nejlepší Golden State 29,9) a podle nastřílených bodů si polepšili z 16. na 12. pozici (111,0, nejlepší Milwaukee se 121,6). V úspěšnosti střelby se zvedli z 23. na 14. místo (45,3, nejlepší Golden State 50,9), v trojkách i přes zlepšení setrvali na 26. příčce (32,8, jasně nejlepší Golden State s 41,8) a proti Wizards mají soupeři jejich už vůbec nejvyšší úspěšnost (39,8, nejlepší Boston s 31,2)! Ve ztrátách je Washington 15. nejlepší (zůstal na 14,3, nejlepší Charlotte s 11,9) a na druhé straně si vynucuje jejich nadále pátý nejvyšší počet (16,0, nejlepší Oklahoma se 17,9).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň 60 procenty odehraných utkání 10. nejvytíženější z týmu (pokles na 11,7 minuty), 10. střelec (pokles na 3,4), nadále čtvrtý asistent (pokles na 1,8), desátý doskakovač (pokles na 1,5), nadále nejméně ztrácí (0,4), jasně nejlepší je v poměru asistencí a ztrát (4,8, v rámci celé ligy je stále čtvrtý) a na 8. pozici poklesl v indexu efektivnosti PER (sesun na 11,5). O čelo se dělí v trojkách (40,0, 10/4), nadále desátý je ve dvojkách (polepšení na 30,8, 26/8) a stále nejlepší v šestkách (100, 16/16). V lize je stále jen 5 dalších hráčů než on, kteří házeli nejméně 10 šestek a ještě neminuli. A pouze rozehrávač Milwaukee Brogdon (25/25) jich házel víc než český guard.

Wizards v Orlandu (5-7), s nímž padli teprve počtvrté za posledních 21 zápasů, odehráli svůj typičtější zápas této sezony. V úvodu sice šli do minitrháku 9-18, ale pak se přes ně domácí přehnali do vedení 54-36. Satoranský naskočil na svůj jediný úsek po 7 minutách za forwarda Portera (za 18-18) a odcházel za 8 minut na kurtu po asistenci na trojku Jeffa Greena a vlastní minuté trojce za stavu 41-31. Celkem měl 1 asistenci na 1 ztrátu, 1 pokus z pole a byl -10. Magic ještě 15 minut do konce vedli 85-60 a devět do konce 95-80, 2:30 do konce ale trio Beal, Wall (oba hráli po 42 minutách), Oubre snížilo na 106-105. Jenže to už si vzal slovo domácí rozehrávač Augustin, který dal trojku, asistoval na dvojku Rosse, vystihl příhru Walla, asistoval na trojku Fourniera a proměnil tři šestky. Úžeji rotující Wizards (jen v 8, pod košem nepoužití Mahinmi a Smith) už do půle inkasovali 63 bodů, v celém zápase sebrali jen 6 útočných doskoků, tradičně prohráli na doskoku, víc ztráceli (16-19), dali méně trojek (13-11) a nespasily je ani lepší body z brejků (10-18) a zpod koše (40-52). Střelce vedli Beal (27), Wall (19+12 asistencí), Oubre (19), Green (14) a Howard (12+8 doskoků).

V Miami Wizards naplno využili toho, že soupeři (5-7) chyběl Wade (volno po narození dcery), rozehrávač Dragič se po dvouzápasové pauze zaviněné problémy s kolenem trápil (bez bodu za 21 minut) a jejich popravčí z prvního vzájemného zápasu Olynyk hrál rovněž s následky zranění, přičemž pobyl na kurtu jen 12 minut. Hosté po horším vstupu opět obdrželi v poločase přes 60 bodů (61-58), ale drželi vyrovnané skore a do 4. čtvrtiny pak vstoupili drtivou a rozhodnou sekvencí 12-31. Guardi Wall a Rivers se na trháku podíleli shodně 10 body. Vítěze sytili Wall, Green (19+10 doskoků), Beal, Rivers (po 18) a Howard (11+16 doskoků, z toho 7 v útoku). Potřetí v řadě seděl ve 4. čtvrtině forward Porter, nejlépe placený hráč týmu.

Satoranský přišel do hry po 10 minutách za stavu 30-23 a odcházel po 6 minutách za 44-35, aby pak ještě pobyl na kurtu pár vteřin na konci 3. čtvrtky. Skončil bez bodu s jednou střelou a 1 doskokem a byl na nule v plus/minus. Wizards sice zaostali v trojkách (12-8), ale přetlačili domácí z šestek (20-28, vynutili si 31 faulů), o 6 bodů i zpod koše, také o tři ztráty a především poprvé v sezoně vyhráli doskok (49-59, v útoku 14-17). Oba týmy hrály druhý zápas ve dvou dnech, přičemž pro Wizards to byl první z 15 „dvojáků“ této sezony, což je v letošním ročníku NBA maximum, jež zatíží jen 4 celky.

V „poloprázdné“ domácí aréně (15.346 diváků bylo podle reportérů nadsazených) proti Orlandu (6-8) Washington poprvé v sezoně uspěl podruhé v řadě. Po 41 minut vyrovnaném duelu, v němž domácí šňůrou 13-0 řešili horkou chvilku jen při propadu na 67-77, rozhodli Wizards pomocí různě složitých jumpů v závěrečném úseku vyhraném 14-4. Tým se opět nepředřel v rotacích, close outech a výpomocích, na druhé straně první ztrátu zapsal až po 13 minutách, zpod koše byl lepší 46-38, v daných šestkách dokonce 24-8 (ve 4. čtvrtině bilance 18/13), podruhé v řadě vyhrál doskok (41-34) a víc si pomohl z brejků (15-5). Produkci táhli Wall (25+10 asistencí), Beal (21), Green (18, trojky 5/4), Howard (17) a Morris (16), přičemž hráči základu Wall, Howard a Porter končili v minusu, naopak všech pět náhradníků bylo v plusu, včetně Satoranského (+9), který hrál 9. nejdelší minuty (12), ovšem měl šesté body (7, z pole 4/2). Přidal i 1 doskok a 1 asistenci.

Do hry šel po 11,5 minutách za Beala za stavu 30-30 a střídal po 5,5 minutách - s asistencí na trojku a vlastní trojkou z pravého rohu - za vedení 42-36. Podruhé naskočil 14 minut do konce za 74-77 a po dvou úspěšných šestkách i floateru z velké dálky střídal za 6,5 minuty za stavu 94-94.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Jediný neporažený celek turecké ligy Fenerbahce v 6. kole udeřil i v Bahcesehiru (77-84), kde Jan Veselý jako top skórer zařídil 22 bodů (z pole 13/7 včetně dvou trojkových pokusů, TH 11/8), 5 doskoků, 2 asistence a 1 zisk za 27 minut.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Euroligová Gran Canaria (2-6) po třetí porážce v řadě už v ACB sdílí nejhorší bilanci. V 8. kole se doma sklonila v kanárském derby před účastníkem Ligy mistrů Tenerife (77-91). Střídající Ondřej Balvín před 6482 diváky za 10 minut neskóroval (z pole 2/0, -3) a v kolonce pozitiv tak měl jen 2 doskoky a 2 bloky.

David Jelínek (Andorra)
Eurocupová Andorra (4-4) se aktuálně dělí o sedmé místo v ACB, a to díky vysoké domácí výhře (93-73) v 8. kole nad euroligovou Vitorií (do tohoto utkání měla jedinou porážku), která musela ligový duel hrát ani ne dva dny po vyčerpávající domácí bitvě (těsně ztracené v závěru) s Fenerbahce. Střídající David Jelínek v kulise 4414 fanoušků zaknihoval proti svému bývalému týmu za 20:37 11 bodů (z pole 14/4, +7), 4 asistence, 3 doskoky a 2 zisky.

Blake Schilb (Chalons-Reims)
Chalons-Reims (4-4) v 9. kole francouzské ProA padlo doma s Le Mans 77-91. Základní forward Blake Schilb u toho byl 36 minut s 10 body (z pole 11/4), 2 doskoky, 2 asistencemi a 1 ziskem.

Patrik Auda (Pistoia)
Jediný bezvítězný tým italské ligy Pistoia neuspěla ani v šestém kole, kdy doma podlehla Cremoně 73-90. Základní power forward Patrik Auda pod dohledem reprezentačního kouče Ginzburga jako druhý střelec vysázel 15 bodů (z pole 10/5, TH 7/5 z 6F+, s -17 sdíleně nejhorší) s 6 doskoky, 2 asistencemi a 1 ziskem za 30 minut.

Tomáš Kyzlink (Benátky)
Nadále neporažené Benátky v šestém kole Lega Basket dobyly stánek Sassari 83-86, ovšem znovu bez Tomáše Kyzlinka v sestavě.

Vít Krejčí (Olivar)
Olivar (5-3) si v 8. kole čtvrté španělské ligy polepšil domácí výhrou nad CB Salt 90-77, u které už konečně byl i Vít Krejčí. Jako střídající za 17 minut stihl 13 bodů (z pole 7/4, -9), 4 doskoky 2 zisky a 1 blok.