Jediná výhra v Lille = boj o Rio?

31.08.2015 - red
počet přečtení: 1325
vytvořeno 03.09.2015, upraveno 09.11.2015

6 DNÍ DO EUROBASKETU - NEJEN O VZRUŠUJÍCÍ CESTĚ DO RIA   "Pouhé" dvě další výhry by českému týmu po toužebně očekávaném postupu ze skupiny na mistrovství Evropy stačily, aby dosáhl ráje v podobě účasti na jednom ze tří olympijských kvalifikačních turnajů. Klíčové by bylo v takovém případě zvládnutí osmifinále, kde by na lvy čekal někdo z céčkového sextetu Řecko, Chorvatsko, Slovinsko, Makedonie, Gruzie, Nizozemsko. Pak by se i dva další zápasy za sebou (čtvrtfinále a první utkání o 5.-8. místo) mohly prohrát, ale klíčový poslední duel by musel být opět vítězný. Takové jsou parametry první fáze potenciální české cesty do Ria 2016. Pojďme se na ni nyní podívat blíže.

Ani ne měsíc před konáním Eurobasketu Central Board FIBA provedl zásadní rozhodnutí, jež rozšířilo počet účastníků z ME 2015 v kvalifikaci o Rio ze čtyř na pět, což znamená, že kromě dvou přímých postupujících na OH (oba finalisté) se do kvalifikace podívají třetí až sedmý celek evropského mega turnaje. 

A to přidalo do turnajového programu i původně už vyřazené utkání o 7. místo, které se odehraje 18. září v 18:30. Už o den dříve si to rozdá ve dvou zápasech kvartet poražených čtvrtfinalistů a poražení z těchto dvou duelů se utkají o poslední vstupenku v kvalifikaci OH.

Kvalifikační turnaje budou podle nového formátu hned tři po šesti týmech s tím, že vždy vítězný celek postoupí do Ria. Prezident Litevské federace Arvydas Sabonis už dokonce podle litevských zdrojů prozradil, že jeden z těchto podniků bude příští rok v červenci pořádat Litva, což také bude obnášet náklady ze strany organizátorské federace ve výši zhruba 1,7 milionu eur (46 milionu korun). Litevci coby obhájci evropského stříbra přitom nemusí tunaj ani odehrát, pokud se na ME opět dostanou do finále.

36ZjA.jpg

Podle italských médií se chce o pořádání jednoho z turnajů pokusit i Italská federace, přičemž o udělování pořadatelství se rozhoduje od poloviny letošního srpna až do konce listopadu.

Velmi nadějně i pro českou reprezentaci pak zní tiskový výstup FIBA, že vedle pětice evropských celků dostanou vstupenku na tato klání i všichni tři pořadatelé kvalifikačních turnajů. Pokud by skutečně Litva (nebo jiná eurofederace) už jednu z akcí měla (nebo bude mít) přiklepnutou (na pořádání mají nárok buď kvalifikované celky z ME, nebo další nejlépe se umístivší) a na ME skončila například šestá, získá místo v kvalifikaci i osmý tým z Eurobasketu. To znamená, že k účasti by pak stačilo překonat jen nástrahy osmifinále!

Pokud by se tento senzační kousek lvům povedl, možná by si ještě o rok prodloužil národní kariéru kapitán týmu Jiří Welsch, který jen postup do olympijské kvalifikace označil za důvod svého potenciálního setrvání na karavele pod českou vlajkou.

Poslední zasedání Central Boardu FIBA bylo vůbec pořádně výživné. Zrušilo suspendaci Pákistánské a Japonské federace (uvalenou mimo jiné za existenci dvou rovnoprávných nejvyšších profilig), podmínečně zrušilo i suspendaci Ruské federace (ta musí svůj interní nepořádek uvést do pořádku do konce příštího dubna) a také posvětila místenku do Ria oběma domácím reprezentacím, což dosud vázlo na neuhrazených dluzích Brazilců z minulosti. 

38MWM.jpg

Central Board také posvětil dohodu federací Anglie, Skotska a Walesu fungovat od 1. října 2016 konečně pro společným deštníkem Britské federace. Dále bylo rozhodnuto, že Španělsko příští rok uspořádá MS U17 pro chlapce i dívky, a to souběžně v rámci Světového basketbalového festivalu mládeže, takže české kadetky už se mohou těšit na akci dosud nepoznaných rozměrů.

Central Board rovněž schválil nový formát kontinentálních top soutěží od roku 2017, což se týká i mistrovství Evropy. Po Eurobasketu 2017 bude ten další až v roce 2021 a poté už stále jen ve čtyřletých cyklech. Kvalifikace pro ME 2021 se rozeběhne v listopadu 2019 (první několikadenní okno), tedy hned po Světovém poháru, a další tři okna přijdou na řadu v únoru a listopadu 2020 a v únoru 2021.

Poprvé se bude hrát i kvalifikace o Světový pohár, což se bude týkat už turnaje v roce 2019, jejž uspořádá Čína. Do kvalifikace se ve čtyřech regionech (Afrika, Ameriky, Evropa, Asie včetně Oceánie) zapojí na 140 týmů a to v šesti 9denních oknech (od pondělka do úterka příštího týdne v listopadu, únoru, červnu, září, listopadu a únoru). Turnaje samotného se zúčastní premiérově 32 týmů (dosud 24), přičemž 7 jich bude z Asie, 5 z Afriky, 7 z Amerik a hned 12 z Evropy (plus hostitel), což opět navyšuje šance českého národního týmu. 

Problémem nejen pro sestavu lvů (pokud Tomáš Satoranský skutečně odejde do Washingtonu) však bude, že hráči z NBA budou jen těžko na únorové a listopadové zápasy (NBA startuje na přelomu října a listopadu) od zámořských klubů reprezentacím uvolňováni a zůstává tak velkou otázkou, kdo vlastně kvalifikace ME a SP bude v těchto termínech hrát, když například Francie má nyní už většinu svých reprezentantů právě v NBA. 

37ZWR.jpg

Z SP 2019 se nejlepších 7 celků kvalifikuje přímo na OH 2020 do Tokia, další celky přibudou skrze už 4 následné kvalifikační turnaje.

Týmy v kvalifikaci na SP 2019 budou rozděleny do divize A (80 top týmů) a B (zbytek světa), vždy ve skupinách po 3 či 4 celcích v rámci systému postupů a sestupů mezi divizemi. V divizi A vždy tři nejlepší ze skupiny postoupí do další fáze, kam si přenesou bilanci (z utkání s dalšími postoupivšími) ze základní fáze. V rámci Evropy tak po 8 základních skupinách budou následovat 4 šestičlenné, z nichž 12 nejlepších postoupí na SP. Nepostoupivší týmy ze základní fáze budou hrát s nejlepšími z divize B o udržení v divizi A.

V elitní divizi bude vždy 16 týmů z Afriky, 16 z Amerik, 16 z Asie/Oceánie a 32 z Evropy, což v rámci starého kontinentu pokrývá většinu reprezentací z posledního ME či jeho kvalifikace.