Hvězdní Blake a Ondřej, Tomáš číslem 12

30.10.2018 - red
počet přečtení: 253
vytvořeno 30.10.2018, upraveno 30.10.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský na úvod sezony NBA z moře týmové bídy vylovil alespoň průměr 14 minut, nejmenší ztráty z Wizards a dvanáctý nejlepší poměr asistencí a ztrát v celé lize. Blake Schilb se „splašil“ k double doublu s bonusem 8 asistencí ve francouzské lize. Jan Veselý s Fenerbahce sice v ostatních soutěžích prohrává s městským rivalem z Efesu (v domácím Prezidentském poháru a Eurolize), ale v „liché“ turecké lize vylupuje jednu halu za druhou a jeho tým je už jediným neporaženým. Ondřej Balvín velkým výkonem sestřelil Andorru a v celé ACB se drží hned za TOP 10 v úspěšnosti dvojek. David Jelínek vysázel tucet do obruče Tenerife a Patrik Auda se v italské Lega Basket rozhodně neztratil proti soupeřům z Euroligy a Ligy mistrů.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Wizards (1-5) zažili katastrofický vstup do sezony, když po šesti utkáních (včetně čtyř z pěti duelů v rámci tripu na západní pobřeží) jsou na Východě předposlední. Horší je s bilancí 0-6 už jen Cleveland, kde to stálo místo kouče Luea. Ještě tíživější než umístění je to, že celek má s průměrem 125 obdržených bodů zatím nejhorší obranu ligy, až na 25. místě je na doskoku (42) i podle počtu asistencí (20,7) a jediný prostor, kde to vypadá uspokojivěji, je útočná polovina. Podle počtu nastřílených bodů je tým zatím devátý (114,7), nicméně až na 28. místě je v přesnosti trojek (31,0) a naopak proti Wizards mají soupeři pátou nejvyšší úspěšnost (38,6). Ve ztrátách je Washington 13. nejlepší (13,7) a vynucuje si jejich šestý nejvyšší počet (16,5).

Tomáš Satoranský je z hráčů s většinou odehraných utkání devátý nejvytíženější z týmu (14,3 minuty), dále osmý střelec (4,3), třetí asistent (2,3), devátý doskakovač (1,8), nejméně ztrácí (0,5), nejlepší je v poměru asistencí a ztrát (4,7, v rámci ligy je z obehrávanějších hráčů 12.) a šestý je v indexu efektivnosti PER (12,0). Nejlepší je v trojkách (50,0, 4/2), desátý ve dvojkách (31,3, 16/5) a o čelo se dělí v šestkách (100, 12/12). Čerstvě se také dostal na kótu 700 nastřílených bodů v NBA.

V posledních dvou přípravách tým vyhrál v Detroitu (97-120) a s čínským Guangžou (140-111). Střídající Satoranský v prvním utkání odehrál 16 minut s 6 body (z pole 3/3, +5), 6 doskoky, 3 asistencemi a 2 ztrátami, ve druhém pak jako člen základu 12 minut se 2 body (z pole 3/1, +1), 4 asistencemi a 1 doskokem.

Na úvod základní části, kdy stále chyběl nový první centr Howard, Wizards (poprvé s novou asistentkou Kristi Toliver, stále aktivní hráčkou Washingtonu v WNBA) ztratili koncovku domácího duelu s Miami (112-113). Rozehrávač Wall sice v závěru zblokoval Wadea a sám si nájezdem přes centra Whitesidea se štěstím vykoledoval šestky na 112-111, pak i zblokoval top skórera hostů Richardsona, ale vzápětí neproměnil trojku a došlo na katastrofu – minutý jump Wadea mezi třemi domácími doskočil 213 vysoký Olynyk, neodstavený Morrisem, a dvě desetiny sekundy před koncem rozhodl o výhře Heat, hrajících druhý zápas ve dvou dnech.

Z pole jen 39procentní hosté si nejvíc pomohli doskoky (40-55, v útoku pak 7-22), což jim i přes 19 ztrát dalo o 16 střel víc a převahu v bodech z druhých šancí (10-27). Přežili tak i nebývalých 15 bloků Wizards, i proto, že při dlouho úzkostlivém pískání házeli podobné množství šestek jako domácí (39-34), kteří měli poměrně brzy na 4 faulech hned několik hráčů základu.

Satoranský přišel do hry poprvé po 9 minutách (za Beala, odehrál 7 minut, ve dvojici s novým guardem Riversem, který střídal Walla), když většinou strážil 36letého Wadea, s jehož prvním rychlým krokem měl plné nohy práce. Na míči, jejž vyvážel, se snažil být aktivní, z jednoho nájezdu pod koš perfektně uvolnil Smithe, pak skrz obranu poslal křižnou asistenci na snadno zakončujícího Riverse a pokusil i svůj typický nájezd s pozastaveným dvojtaktem, kdy se mu míč vykroutil z obruče.

Vrátil se za stavu 81-80 15 minut před koncem, po nájezdu a faulu od Wadea proměnil obě šestky a po ztrátové přihrávce úspěšně najel na 89-85, aby také zblokoval Olynyka a asistoval na přechodovou trojku Greena na 94-88, když byl v sestavě například s Riversem a forwardy, Porterem, Oubrem a Greenem. Střídal 8 minut do konce za vedení 96-94. Jeho zápasový účet zněl 4 body (z pole 2/1, +/-0), 3 doskoky, 3 asistence, 1 blok a 1 ztráta za 14 minut, přičemž patřil do 10členné rotace. Wizards vedli Wall (26), Beal (20) a Green (17), nový guard Rivers začal 9 body a 6 doskoky bez asistence za 20 minut.

Ve druhém zápase celek opět doma padl s Raptors (113-117), kteří to mají s Washingtonem za posledních 5 let 15-4. Týmu nepomohlo ani to, že soupeř ve třetím zápase za 4 dny šetřil svou novou hvězdu Leonarda. Hosté si chodili, jak chtěli, pod koš, v závěru druhé čtvrtiny je Lowry (28+12 asistencí) vysunul k 12bodovému náskoku a po vyrovnané třetí čtvrtině se opět ujali vedení až o 13. A i když Wizards se opět vrátili, těžká střela VanVleeta 14 vteřin do konce na 111-115 už rozhodla. Celek opět strádal na doskoku (50-64, v útoku 9-14), přičemž obdržel 48 bodů zpod koše. Převaha z brejků (34-4) a trojek (13-10) mu tak příliš nepomohla.

Satoranský opět naskočil po 9 minutách (za Beala, za stavu 18-21) a po asistenci na trojku Riversovi, své vlastní úspěšné trojce, zisku a minutém stepbacku střídal po 7 minutách za 30-31. Vrátil se 15 minut do konce za 76-79 a po minutém floateru a daných dvou šestkách odcházel po 5,5 minutách za stavu 84-96. Utkání končil na 5 bodech (z pole 4/1, -7), 1 doskoku, 1 asistenci a 1 zisku za 13 minut. Tým měl pět dvouciferných střelců: Beala (32, trojky 11/6), Walla (25, TH 13/11), Riverse (12, -14), Portera (11) a Morrise (10). Zatímco základ byl komplet v plusu, lavička naopak celá v minusu.

Na úsvitu západního tripu Wizards v prodloužení urvali vítězství v Portlandu (124-125). V zápase se samými jumpy nebo nájezdy 1 na 1, kdy šlo výhradně o to, kdo promění víc pokusů, se jediný větší zlom udál za pobytu druhé vlny hostů na přelomu 1. a 2. čtvrtiny, kdy i Satoranský byl (s jedním minutým dopichem) po čtyři minuty u propadu z 25-24 na 40-30. Malou sestavu s dlouhými Greenem a Porterem tu vyšší domácí snadno „zneužívali“, ale po návratu základu Wizards se skore srovnalo a tak se šlo až do koncovky.

Satoranský měl svůj druhý vstup během 6,5 minuty na přelomu 3. a 4. části (ze 77-76 na 88-86) s opět jedním neúspěšným dopichem. Končil tak bez bodu (z pole 2/0, -11) se 4 doskoky a 1 ztrátou (při snaze proletět rychle od koše ke koši přišel o míč) za 11 minut. V posledních 100 vteřinách 4. čtvrtiny spasily Wizards tři trojky. Beal 7 vteřin do konce srovnal na 111-111 a pak ještě zblokoval nájezd domácího Lillarda. V nastavení Morris využil mismatch košem s faulem, vzápětí přidal trojku už na 119-123, a i když po šťastné trefě Walla přes centra Nurkiče o desku na 121-125 ještě domácí snajpr McCollum trojkou snížil na bod, a Wall vzápětí nedal obě šestky, Porterův blok opět na nájezd Lillarda zachránil hostům výhru. Wizards, kteří si nejvíc pomohli trojkami (39/11 – 37/15), ale opět projeli doskok (70-54), vedli Morris (28, trojky 10/6), Beal (25, trojky 9/5), Oubre (22, trojky 3/3), Porter a Wall (po 16).

Ve stánku šampionů Golden State Wizards vyhořeli v obraně docela (144-122). Jen za 1. čtvrtinu inkasovali 46 bodů a za poločas 80! Pouze 71 bodů v útoku celku ještě dávalo jakousi naději, tu ale domácí od poloviny 3. čtvrtiny začali definitivně pohřbívat, vedeni 51bodovým Currym. Jeho tým vládl z trojek (33/15 – 42/12), brejků (45-27) i na doskoku (48-34). Za Wizards (bez obou pivotů Howarda s Mahinmim) Beal zajistil 23 bodů, Oubre 17, Morris 14 a Wall 13. Satoranský využil nového trendu pískání, chodil si pro fauly, za 21 minut zapsal 8 bodů (TH 8/8, z pole 3/0, dále 4 asistence, 2 doskoky, 1 ztráta) a hlavně – z vytíženějších hostů byl jediný aspoň na nule v plus/minus. Poprvé přišel za stavu 37-25 po 9 minutách za Walla a po 6 daných šestkách odcházel po 7 minutách za 58-48, pak naskočil na poslední minutu 2. čtvrtiny a poté dohrával posledních 13 minut za už jasného stavu.

Porážkou (116-112) to skončilo i v Sacramentu (bez Bogdanoviče s Koufosem), kde tým zpackal koncovku hned třemi ztrátami za posledních 24 vteřin. Nejblíž se v těsném závěru dostal trojkou Walla na 113-112 tři vteřiny do koncové sirény. Jeho katem se stal Srb Bjelica (26+12 doskoků, trojky 10/6), který ve druhé půli sázel jednu trojku za druhou a v koncovce přidal i klíčový blok na Walla. Za Wizards, kteří se podle kouče špatně vraceli do obrany, navíc měli 21 ztrát, opět prohráli doskok (61-50) a k tomu celý základ skončil v minusu, dal Wall 26 bodů, Oubre 22 a Beal 21. Satoranský zapsal 2 body (z pole 2/1, +4) a 3 asistence bez ztráty za 11 minut. Poprvé přišel za Walla po 10 minutách za stavu 23-23, trefil se ze 3 metrů, rozdal dvě asistence a po 7 minutách odcházel za vedení 37-41. Po kratičkém zapojení v závěru první půle se do hry vrátil (opět za Walla) 13,5 minuty do konce za vedení 75-76 a po jedné asistenci odcházel za vedení 86-87.

Naprostý výprask následoval na palubovce Clippers (136-104), kde se při opět bídné obraně a standardně horším doskoku Washington nechal zasypat hromadami trojek (29/16 – 27/5), spoustou bodů zpod koše (68-54) i z brejků (27), měl dvakrát méně asistencí, z pole střílel jen za 40 procent a lepší byl jen z šestek (bilance 28/23). Domácí měli dokonce 9 dvojciferných střelců a činili se i bývalí Wizardi Scott (11) a Gortat (4+8 doskoků). Za hosty, kteří venku s Clippers padli pojedenácté v řadě, dal Beal 20 a Wall 18 (vše v první půli). Jen 14 minut odehrál nemocný Morris, vůbec nenastoupil Smith a tým tak byl prakticky bez tří svých dlouhých.

Satoranský poprvé naskočil až na startu 2. čtvrtiny a byl u většiny propadu z 21-18 na 35-20, než právě on zpod koše snížil, aby se domácí posunuli až na 42-24, kdy Čech po 3,5 minutách mířil zpět na lavičku. Jeho tým se dostal ještě na 7, ale v půli hořel 69-54 (trojky 18/9 – 10/1). Ve 3. čtvrtině ještě Beal přitáhl hosty na 81-71, jenže domácí kontrovali rozhodnou šňůrou 16-0 se 4 trojkami na 97-71. Satoranský se vrátil dohrát posledních 13 minut (za 97-75), dvakrát se trefil zblízka, jednou za tři a končil na 9 bodech (nej nástřel sezony, z pole 7/4, -20), 1 doskoku a 3 asistencích bez ztráty za 16 minut.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce (4-0) i po 4 kolech jako jediný tým udržel neporazitelnost v turecké lize, jež se po pozdním odstoupení (až na začátku října) Trabzonsporu hraje v lichém počtu patnácti týmů (klub uvedl jako důvod odstoupení globální ekonomickou krizi a pád domácí měny i v důsledku amerických sankcí).

Ve druhém kole Fener dobyl palubovku Turku Ankara (72-80), ve třetím udeřil v Büyükcekmece (69-98) a ve čtvrtém v Gaziantepu (55-67). Jan Veselý byl v prvním utkání top skórerem s 16 body (z pole 8/8), 6 doskoky, 1 asistencí, 2 zisky a 1 blokem za 24 minut. Ve druhém pobyl ve hře jen 18 a půl minuty s 6 body (z pole 5/3), 9 doskoky a 4 asistencemi. A ve třetím dostali přednost jiní.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (2-4) v ACB i dál víc prohrává, než vyhrává, a v posledních třech kolech si připsala jen jeden úspěch. Padla v Malaze (89-76), poté doma sestřelila Andorru (106-80), aby nečekaně zaváhala na palubovce posledního San Sebastianu (74-63), k čemuž došlo dva dny po náročném domácím euroligovém mači s CSKA.

Vždy střídající Ondřej Balvín v Malaze stihl jen 11 minut se 4 body (z pole 2/2, -1) a 2 doskoky, s Andorrou před 5000 fanoušky vyšplhal na 19 minut s 12 body (z pole 4/3, TH 8/6, +9), 6 doskoky, 5 zisky a 5F+, což mu hodilo druhou nejvyšší užitečnost. A v Sebastianu za 9 minut nedal ani bod (z pole 2/0, -13, 3 doskoky, 1 zisk).

Aktuálně se dělí o 11. místo v celé soutěži v úspěšnosti dvojek s 66,67 procenta.

David Jelínek (Andorra)
Tři prohry za sebou zaznamenala v ACB eurocupová Andorra (2-4), která se nechala doma před 4218 diváky zaskočit Manresou (77-82), pak následovala sprcha na Gran Canarii a další domácí selhání, tentokrát s účastníkem Ligy mistrů z Tenerife (81-96), opět před více než 4200 fanoušky.

David Jelínek jako střídající s Manresou zajistil 9 bodů (z pole 6/3, -3) a 2 doskoky za 22:27, na Canarii jako základní guard za 20 minut neskóroval (z pole 6/0, -13, 6 doskoků) a s Tenerife znovu jako člen základu přispěl 12 body (z pole 9/3, s -16 sdíleně nejslabší), 4 doskoky a 2 asistencemi za 29 minut.

Blake Schilb (Chalons-Reims)
Chalons Reims (3-3) se po posledních třech zápasech drží ve středu tabulky francouzské ligy. V pátém kole dostalo naloženo v Bourgu 102-83 a v šestém v Monaku (83-59), ale v sedmém tým povstal doma proti Portelu (82-70). Blake Schilb pokaždé jako základní forward v prvním duelu za 36 minut posbíral jako druhý střelec 16 bodů (z pole 10/6), 3 doskoky, 2 zisky a 1 asistenci, ve druhém to za 33 minut byly jen 4 body (z pole 6/2), 6 asistencí a 2 doskoky a při vítězství už odehrál 38 minut a byl druhým střelcem se 14 body (z pole 11/5), 13 doskoky, 8 asistencemi a druhou nejvyšší užitečností.

Patrik Auda (Pistoia)
Pistoia (0-4) jako jeden ze dvou týmů zatím v italské lize čeká na vítězství. V posledních třech kolech postupně padla doma s Benátkami (69-97), v Miláně (107-83) a na domácí půdě s Brindisi (74-90). Zásadně základní power forward Patrik Auda v prvním duelu za 26 minut zaknihoval 9 bodů (z pole 8/2, TH 7/5, -18) a 5 doskoků, v Miláně přišlo 10 bodů (z pole 7/3, -22), 3 doskoky a 1 asistenci za 24 minut a proti Brindisi 6 bodů (z pole 5/2, -7) a 1 doskok za 22 minut.

Tomáš Kyzlink (Benátky)
Benátky (4-0) jsou po čtyřech kolech spolu s euroligovým Milánem jedním ze dvou celků s perfektní bilancí v italské lize. V posledních třech kolech postupně pokořily venku Pistoiu, doma Pesaro (97-62) a venku Trento (64-87). Tomáš Kyzlink se při přetlaku cizinců ještě do ligových utkání neměl možnost zapojit.

Adam Pecháček (MBC Weissenfels)
MBC (0-5) je i po pěti kolech bundesligy stále bezvítězný. V posledních třech kolech prohrál v Jeně 81-64, doma v prodloužení s Rasta Vechtou (100-106) a v Bambergu 88-73. Střídající Adam Pecháček se v prvním zápase za 5 minut (+2) do statistik nezapsal, doma před 2100 diváky nenastoupil a v Bambergu už nebyl ani v sestavě.

Vít Krejčí (Olivar)
Olivar (3-3), který je nadále bez rekonvalescenta Víta Krejčího, v posledních třech kolech 4. španělské ligy postupně doma složil CB Salou (85-75), dobyl Martorell (87-90) a na svém kurtu podlehl Mataro - Feimatu (66-71).