Hurikán Auda, lídr Palyza, „čepičář“ Balvín

10.10.2017 - red
počet přečtení: 315
vytvořeno 10.10.2017, upraveno 10.10.2017

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský na rozehře alespoň v přípravě. Výborný start do ACB pro tým Gran Canarie „vrchního čepičáře“ Ondřeje Balvína. Skvělé našlápnutí nezastavitelného Patrika Audy do Radomi i vůdčí role Lukáše Palyzy v Gliwicích. Anebo další trofej pro Fenerbahce Jana Veselého. Také ale bezvýhrový začátek ve španělské lize v podání Andorry i Sevilly Davida Jelínka a Blakea Schilba anebo zranění benáteckého Tomáše Kyzlinka. Tyto hlavní události provázely v úvodu sezony dění kolem mužů s českým pasem na zahraničních palubovkách.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Washington má za sebou první tři přípravy. V té úvodní bez rozehrávačl Walla a Fraziera a power forwarda Morrise složil čínské Guangžou 126-96, když Tomáš Satoranský jako základní rozehrávač a druhý nejvytíženější muž zapsal 13 bodů (z pole 8/5), 5 asistencí (na 3 ztráty), 3 doskoky a +11 za 26 minut.

Ve druhém duelu Washington (bez Morrise, Smithe a opět bez nového rozehrávače Fraziera) doma skolil New York (bez Porzingise, Kuzminskase) 104-100. Střídající Satoranský stihl 3 body (z pole 4/1), 5 asistencí (na 2 ztráty), 2 doskoky, 2 zisky a byl +11 za 21 minut.

Wizards uspěli i do třetice, když bez Morrise a s minimálně využitou základní pětkou přehráli bez opor hrající Cleveland (bez Jamese, Thomase, Lovea, Wadea, Thompsona, Crowdera, Smithe, Shumperta, Rosea) 102-95. Střídající Satoranský byl nejvytíženějším hráčem Wizards s 34 minutami, 8 body (z pole 8/3), 5 asistencemi (na 3 ztráty), 1 ziskem a +7 body.

Čerstvou novinkou týmu je utržená achilovka na levé noze shooting guarda Sheldona Maca, který byl jako nováček otestován ve 30 zápasech minulé sezony, tehdy ještě s příjmením McClellan. Vzhledem k fungování českého playmakera na křídle to byl další muž, s nímž by se Satoranský zřejmě dělil o minuty pro hráče na pozicích 2 a 3. Maca však po operaci čeká 6 až 8 měsíců rekonvalescence, čímž pro něj sezona skončila ještě dřív, než začala.

David Jelínek (Andorra)
Čtvrtfinalista minulé sezony ACB Andorra (0-3) vstoupila do nového ročníku špatnou, nebo spíš smolnou nohou. Na úvod se tým na Realu Madrid vzepjal k solidnímu výsledku a jen šestibodové porážce (94-88), aby poté následovala těsná domácí prohra v prodloužení s Fuenlabradou (94-95) a také čtyřbodový neúspěch v Murcii (81-77).

Střídající shooting guard David Jelínek na Realu přispěl 5 body (z pole 6/2, -12), 1 doskokem a 1 asistencí za 12 minut. S Fuenlabradou  před 3714 diváky vyšplhal už jako člen základu na 6 bodů (z pole 4/3, -8), 2 asistence a 1 zisk za 17:21 a v Murcii znovu jako „záklaďák“ stihl 4 body (z pole 5/1, -6) a 3 doskoky za 16 minut.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Naopak Gran Canaria je jedním z pěti celků, které mají po prvních třech kolech ACB stoprocentní bilanci 3-0. Na úvod doma před 6140 diváky přemohla San Sebastian 84-76, pokračovala dobytím Zaragozy 95-99 a doma se vyhecovala ke zlomení euroligové Vitorie 100-82 v kulise 6271 fanoušků.

Ondřej Balvín ve svém prvním duelu za nový klub jako člen základu odehrál 12 a půl minuty, jež využil k 6 bodům (z pole 3/2, 0), 4 doskokům, 2 blokům a 2 asistencím. V Zaragoze přidal jako náhradník 8 bodů (z pole 5/3, -8), 4 doskoky, 1 zisk a 3 bloky za 20:47. S Vitorií opět jako střídající zaknihoval první dvojciferný zápis za 11 bodů (z pole 6/5, +7), 2 doskoky a 2 asistence za 18 minut.

Ještě před začátkem ligy ovšem Gran Canaria hostila španělský Superpohár. V semifinále přemohla před 9386 diváky Real 73-64, k čemuž střídající Balvín dopomohl 2 body (z pole 3/1, +3) a 3 doskoky za 12 minut. Ve finále už jeho tým nestačil před 9478 diváky na Valencii (63-69), přičemž český centr zapsal 6 bodů (z pole 4/3, +3), 1 doskok a 1 asistenci za 18:23.

Adam Pecháček (Obradoiro)
Obradoiru (2-1) se na startu ACB dařilo doma. V prvním kole právě na domácí půdě před 4716 diváků tým skolil Zaragozu 80-74. Poté si dojel pro porážku 80-67 do Valencie, aby se na vítěznou notu vrátil doma před 4865 diváky proti Badaloně (77-68).

Adam Pecháček v prvním ligovém zápase od vážného zranění kotníku z minulé sezony zajistil jako náhradník 2 body (z pole 2/1, 0) za 3:14. Pokračoval opět jako střídající ve Valencii 3 body (z pole 2/1, -16) za 16:20. A doma s Badalonou už zůstal jen na lavičce.

Vít Krejčí (Zaragoza a El Olivar)
Zaragoza začala sezonu ACB třemi porážkami, a to ve stánku Obradoira (80-74), doma s Gran Canarií (95-99) a na Realu (93-65). Ani jednou nebyl v sestavě rozehrávač Vít Krejčí.

Ve čtvrtiligovém Olivaru (1-2) si zatím připsal jeden odehraný zápas. Hned v prvním kole byl u porážky v Cerdanyole 72-67, když jako člen základu stihl 7 bodů (z pole 8/0, TH 8/7), 8 doskoků, 3 asistence, 2 zisky, 1 blok a 7F+ za 29 minut. U domácí prohry 77-82 ve druhém kole s Igualadou a u domácí výhry 79-77 nad Molletem už v sestavě chyběl.

Blake Schilb (Sevilla)
Dobrý vstup do ACB nežila ani Sevilla (0-3), jež postupně doma podlehla mistrovské Valencii 80-90 (4649 diváků), dostala naloženo v San Sebastianu 94-60 a doma podlehla Bilbau 86-94 (3588 diváků). Nová posila týmu křídelník Blake Schilb v prvním kole ještě chyběl, ale do dalších zápasů už se zapojil.  V Sebastianu se jako střídající prosadil k 9 bodům (z pole 9/4, -7) a 3 doskokům za 16:39, s Bilbaem to byly opět z lavičky 3 body (z pole 2/1, -8), 1 doskok a 1 asistence za 13:36.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce v prvním soutěžním utkání nové sezony čekala bitva o domácí Superpohár s vítězem Tureckého poháru Banvitem. Fenerbahce zápas ovládl i bez Kaliniče a Dixona 75-64 a trofej mu tak patří posedmé v historii. Jan Veselý se stal top skórerem utkání s 18 body a 7 doskoky.

Los tomu chtěl, že oba celky se utkaly i v prvním kole ligy, kde už Fenerbahce na domácí půdě dominoval 80-63. Z 15členné soupisky se při 10 cizincích nemohlo dostat na všechny cizozemce, a tak hráli zejména nově příchozí Jason Thompson, Nicolo Melli, Bradley Wanamaker a Marko Gudurič, spolu se „starousedlíky“ Sloukasem a Datomem. Na Veselého se tentokrát nedostalo.

Vedle kvarteta ze zahraničí je pátým novým mužem týmu velezkušený turecký rozehrávač Sinan Guler. Na straně odchodů pak byli především Ekpe Udoh a Bogdan Bogdanovič, kteří nabrali směr NBA, a zpod koše zmizel už méně využívaný Pero Antič, jenž zamířil do CZ Bělehrad.

Tomáš Kyzlink (Benátky)
Italský ligový šampion z Benátek zahájil novou sezonu už týden po mistrovství Evropy,  a to turnajem o italský Superpohár. V semifinále tým zdolal Sassari 86-79, ve finále už však účastník Ligy mistrů nestačil na euroligový Milán (77-82).

V lize jsou Benátky po úvodních kolech jedním z pěti celků s bilancí 2-0. Ve Varese uspěly 62-80 a ve druhém kole doma těsně skolily v repríze poslední finálové série Trento (79-78). Ani v jednom ze čtyř zápasů však nebyl v sestavě nový guard Tomáš Kyzlink, který nejenže se po ME připojil k celku až během rozběhnuté přípravy, ale ještě jej stihlo zranění, jež momentálně léčí.

Patrik Auda (Radom)
Reprezentační power forward zažil nástup do nového angažmá jako hrom. Polské Radomi totiž hned výrazným způsobem pomohl z třetího kola kvalifikace do Ligy mistrů. V úvodním zápase série s Anverpami byl Patrik Auda při porážce venku 75-69  top skórerem a nejužitečnějším hráčem týmu, když jako člen základu zajistil 19 bodů (z pole 11/9, -4), 6 doskoků, 3 asistence a 1 zisk za 30 minut. V domácí odvetě pak tlačil tým za postupem při výhře 83-70 18 body (z pole 10/7, +6) a 5 doskoky za 29 minut, tentokrát jako sdílený top skórer a opět jako hráč základní pětky.

Radom zahájila úspěšně i ligu (o 17 týmech), kde po odloženém zápase 1. kola odstartovala až druhým dějstvím, kdy doma smetla Gliwice 86-64. Člen základu Auda se na úspěchu podílel jako druhý střelec 12 body (z pole 10/6, +9), 5 doskoky, 1 asistencí a 1 ziskem za 21:13.

Lukáš Palyza (Gliwice)
Nováček polské ligy z Gliwic (0-2) začal sezonu dvěma porážkami, čemuž nezabránila ani nová posila Lukáš Palyza. Ten při porážce 82-76 v prvním kole v Krosnu odpálil nový džob skvěle – jako člen základu, top skórer i nejužitečnější hráč týmu s 19 body (z pole 13/7, 0), 3 doskoky, 2 asistencemi, 1 ziskem, 4F+ a 1 blokem za 29 minut.

V Radomi - opět jako člen základu -  byl sdíleným druhým střelcem s 12 body (z pole 6/4, -10), 4 doskoky, 3 asistencemi a 1 ziskem za 24:35, což mu vyneslo pozici druhého nejužitečnějšího hráče hostů.

Jiří Hubálek (Vídeň)
Rakouskou bundesligu si v této sezoně vyzkouší power forward Jiří Hubálek, který se stal novým mužem týmu Vídně (1-1). Ten na úvod doma složil Wels 82-77, aby vzápětí prohrál v Gmundenu (88-63). Hubálek v prvním duelu jako člen základu zapsal 16 bodů (z pole 7/6, +8), 2 doskoky, 1 asistenci a 1 zisk za 21:32 a byl druhým střelcem i druhým nejužitečnějším hráčem vítězů. V Gmundenu - opět jako základní hráč - byl znovu druhý střelec i druhý nejužitečnější hráč, tentokrát za 16 bodů (z pole 11/6, - 23), 5 doskoků a 1 zisk za 29:18.