Co přinesl los revoluční kvalifikace

09.05.2017 - red
počet přečtení: 1003
vytvořeno 09.05.2017, upraveno 09.05.2017

LOS KVALIFIKACE SVĚTOVÉHO POHÁRU 2019 Finsko a Island jsou prvními dvěma známými překážkami českých reprezentantů v cestě za historickou premiérovou účastí na Světovém poháru. V kvalifikačním losu byly tyto tři týmy zařazeny do skupiny F, kam ještě přibude vítěz jedné ze čtyř předkvalifikačních skupin. Skupina F je jednou z osmi, o postup se tak bude prát 32 kontinentálních celků. K dispozici budou mít vůbec poprvé hned 12 vstupenek na Světový pohár, který se bude hrát revolučně ve 32 družstvech. 7 míst plus už jistý tým domácí Číny připadne na Asii (při pouhých 16 celcích v kvalifikaci), dalších 7 na Ameriky (rovněž pouze 16 účastníků kvalifikace) a 5 na Afriku (opět 16 týmů).

Na Světový pohár se dosud z Evropy postupovalo skrze umístění na kontinentálním šampionátu. Třeba na poslední turnaj ve Španělsku se dostalo šest nejlepších z ME 2013. Pokud by tak býval dál platil starý systém a z ME 2015 se postupovalo na SP a ne pouze do olympijské kvalifikace, unikl by lvům postup o jedinou výhru (nad Itálií). Teď už ale bude vše jinak.

Na WC 2019 do Číny a stejně tak i na další šampionáty už se bude postupovat pouze přes kvalifikaci. Ta se navíc bude hrát nikoli naráz, ale během několika kvalifikačních oken a navíc na dvě etapy. V té první bude ve hře 32 týmů, z nichž 24 účastníků ME 2015 bylo nalosovánou rovnou, 8 dalších mužstev přibude ze 13členné předkvalifikace.

865MWR.jpeg

V předkvalifikační skupině A jsou Slovensko, Švédsko, Bosna a Arménie, ve skupině B Albánie, Rakousko a Nizozemsko, ve skupině C Kosovo, Makedonie a Estonsko a ve skupině D Portugalsko, Bulharsko a Bělorusko.

Česká skupina F se stejně jako všechny ostatní odehraje ve třech kvalifikačních oknech, vždy s jedním domácím a jedním venkovním utkáním, a to v termínech 20.-28. Iistopadu 2017, 19.-27. února 2018 a 25. června až 3. července 2018, což pro hráče bude znamenat významné protažení ligové sezony.

„Těžko říct, co bude za půl roku. Je to dobrá skupina, kde budou spíš houževnatí soupeři. Podle mého názoru jsou ale Island a Finsko hratelné týmy. Co jsem viděl posledních pár let, tak hlavně Finsko by mělo být spolu s námi spolufavoritem skupiny. Island hrál ovšem na ME 2015 v těžké skupině velmi zdatně,“ podotkl nový reprezentační asistent Luboš Bartoň.

Jak se včeobecně předpokládalo a jak před pár dny informovala například ESPN, NBA na kvalifikační zápasy během své sezony nebude žádné hráče uvolňovat, proto se jednotlivé národní týmy budou muset minimálně v listopadových a únorových oknech bez svých top hráčů obejít. To se přirozeně týká i repre USA, která se tak bude sestávat z hráčů NBA D-League, která si volno na kvalifikaci udělá.

Další možností pro USA je získávat hráče z evropských klubů, které je budou odchotné uvolňovat. Zatím ale není jasné ani to, zda budou k dispozici hráči euroligových týmů. Vedení Euroligy je totiž dlouhodobě proti kvalifikaci během sezony a samo navrhovalo její hromadné odehrání po konci klubové sezony.

866NjE.jpeg

Český národní tým se tak v listopadu i únoru bude muset obejít bez Tomáše Satoranského. Pokud by se v létě do NBA vrátil, platilo by totéž i pro Jana Veselého, který však může chybět, i pokud by zůstal ve Fenerbahce, a mezinárodní federace FIBA by s Euroligou nenašly společnou řeč. O svou největší hvězdu, aktuálně hráče Barcelony Koponena, by pak přišli i soupeři Čechů Finové.       

Až skoro komická situace nastane ve vedení národního týmu USA, jejž čekají v první kvalifikační skupině Mexiko, Kuba a Portoriko. Vzhledem k tomu, že nově jmenovaný kouč Gregg Popovich bude mít v sezoně plné ruce práce se svými Spurs, budou trenéři během kvalifikace buď rotovat, anebo bude fungovat jeden stálý záskok a legendární kormidelník by tým převzal až – v případě postupu – na Světovém poháru.

Ale zpět k systému kvalifikace SP. Češi, kteří byli do skupiny díky 7. příčce na ME 2015 nasazeni z druhého koše, budou bojovat o jedno ze tří postupových míst. Nejlepší tři si své výsledky s ostatními dvěma postupujícími přenesou do jedné ze 4 šestičlenných skupin druhé fáze kvalifikace, kde se týmy z efka srazí s nejlepší trojicí z éčka, kde už nyní jsou Francie, Rusko a Belgie. Po dalších třech oknech vždy se dvěma zápasy (termíny 30. srpna až 18. září 2018, 26. listopadu až 4. prosince 2018 a 18.-26. února 2019) tři nejlepší postoupí už přímo na Světový pohár.

Ten poslouží jako kvalifikační nástroj pro OH v Tokiu 2020. Přímo na olympiádu postoupí 7 nejlepších týmů z Her, dalších 16 nejlépe umístěných týmů bude hrát olympijskou kvalifikaci.

Vítěz Světového poháru se také může těšit na novou trofej, která měří 60 centimetrů, a je téměř celá ze zlata.

Los evropské větve kvalifikace Světového poháru:

Skupina A: Černá Hora, Slovinsko, Španělsko, 2. tým kvalifikační skupiny
Skupina B: Turecko, Lotyšsko, Ukrajina, vítěz předkvalifikační skupiny
Skupina C: Polsko, Litva, Maďarsko, 2. tým předkvalifikační skupiny
Skupina D: Itálie, Chorvatsko, Rumunsko, vítěz předkvalifikační skupiny
Skupina E: Belgie, Francie, Rusko, 2. tým předkvalifikační skupiny
Skupina F: Česko, Island, Finsko, vítěz předkvalifikační skupiny
Skupina G: Německo, Srbsko, Gruzie 2. tým předkvalifikační skupiny
Skupina H: Izrael, Velká Británie, Řecko, vítěz předkvalifikační skupiny