Co nesmí zakrýt tři světová No.1 v 3x3

23.08.2017 - red
počet přečtení: 991
vytvořeno 23.08.2017, upraveno 23.08.2017

23.8. Český basketbal se aktuálně pyšní nejvyšší pozicí ve světovém rankingu hned ve třech kategoriích! Sára Krumpholcová je jedničkou v U23 i mezi ženami a Daniel Kačer vládne světovému pořadí juniorů U18.

„Poslední dva roky jsme v kategorii juniorek bronzoví a stříbrní, takže tam není žádná diskuse o tom, že v tuto chvíli patříme do absolutní světové špičky,” podotýká sportovní ředitel reprezentace 3x3 Michal Kruk.

„U juniorů je to malinko složitější. Chci věřit, že loňská U18 odstartovala novou éru 3x3 v Česku, jelikož se poprvé probojovala na ME, a to rovnou vítězstvím v kvalifikačním turnaji. Byl to historicky první turnaj světové úrovně, který jsme v mužských kategoriích vyhráli. Tím jsme si potvrdili, že jsme schopní vyhrávat v nejtěžší mezinárodní konkurenci.”

1061NWV.jpg

V letošní sezoně juniorky přivezly stříbro z MS, navíc je na začátku září čeká stejně jako juniory i ME. „Jsme jednou z pěti zemí v Evropě, která má zastoupení v obou kategoriích. To je obrovský úspěch. S ohledem na to, že na MS juniorů se do 10. místa vměstnala osmička evropských celků, tak asi můžeme říci, že jsme v absolutní světové špičce,” těší Kruka.

ČBF podle něj před minulou sezonou udělala strategické rozhodnutí, že bude krok po kroku budovat hráčské podhoubí, a to především z hráčů mimo nejlepší patnáctku v dané kategorii. „Po zkušenostech z minulých let, kdy jsme zvali „odpadlíky“ z pětkových výběrů, kteří brali 3x3 trošku za trest, jsme se rozhodli sáhnout mimo tyto výběry. A už druhým rokem se nám tato taktika vyplácí. Federaci to stojí obrovské finanční prostředky, protože hráči se zapojili do vzdělávacího systému FIBA Fast Track, kde je povinností účastnit se několika speciálních turnajů po celém světě. To samo o sobě by ale nestačilo, a tak junioři absolvují každý víkend turnaje po celé Evropě. To je pravou příčinou prvních pozic ve světových žebříčcích. Jinými slovy, kde není top kvalita, musí přijít kvantita. Tím vůbec nechci snižovat úsilí našich hráčů, ale fakta jsou neúprosná.“

Od okamžiku, kdy byl basketbal 3x3 přijat za olympijský sport, zintenzivnila řada federací jeho podporu a Česko by tak mělo kout svá železa i želízka, co to jde.

1062OTA.jpg

„Teď by se mohlo zdát, že nás čeká zářná budoucnost. Pokud ale nezačneme pracovat s top hráči a souběžně s tím budovat širokou základnu v kategoriích U18 a U16, čeká nás stejná „trápená“ jako v pětkovém basketbalu,” uvědomuje si Kruk.

„Trojkový basketbal je navíc daleko náročnější na kvalitu individuálních herních činností než basketbal pětkový. To si spousta trenérů a lidí okolo basketbalu neuvědomuje. Téměř všichni mi říkají, že potřebujeme bijce, ale to jsou deset let zpátky u streetballu. Dnes je všechno jinak. Hledáme komplexní dvoumetrové hráče a to jsou přesně ti, kteří nám v pětkovém basketbalu chybějí. Pokud zcela nezměníme přístup k edukaci mladých hráčů, nevidím jasné světlo v budoucnosti pro pětkový, ani trojkový basketbal.“

Kruk však zároveň zdůrazňuje, že všechny hráče, kteří naskočili do trojkového basketbalu, jeho dynamika hodně chytla. „Co jim chybí v technické dokonalosti, nahrazují obrovským zaujetím a nasazením. To mě nabíjí optimismem a nadějí.“