Čísla TS31, pohádka Strii bez happy endu

15.04.2017 - red
počet přečtení: 246
vytvořeno 15.04.2017, upraveno 15.04.2017

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský má za sebou svou první základní část NBA, jejímž byl po 57 odehraných zápasech 418. střelcem a 177. hráčem podle průměru v plus/minus. David Jelínek s Andorrou upevnil osmou pozici týmu v ACB. Patrik Auda se zviditelnil 14 body proti finalistovi Eurocupu a spolulídrovi španělské ligy z Valencie. Jan Veselý byl 18 body u velkolepého obratu s Gaziantepem, když mimo jiné proměnil 10 z 12 šestek! Filip Halada i díky svému nemalému příspěvku slaví postup přes Levice do semifinále slovenské extraligy. A hrdina „Baníků“ z Handlové Luboš Stria o pouhé centimetry nedopsal svůj čtvrtfinálový epos až ke zlaté postupové trefě v rozhodujícím pátém utkání v hale Košic, vítěze základní části slovenské nejvyšší soutěže. To je jen krátký výtah z posledního dění kolem aktuálně zdravých českých legionářů.

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Porážkou doma (103-106) i venku (110-102) s o play-off nakonec marně bojujícím Miami a mezitím výhrou v Detroitu (101-105) se rozloučili se základní částí NBA Washington Wizards. Ti po pěti porážkách z 8 posledních zápasů spadli na čtvrtou příčku Východní konference (s bilancí 49-33, 6. nejlepší v 56letých klubových dějinách), z níž tým půjde v prvním kole play-off na Atlantu, minimálně v prvních utkáních bez znovu zraněného centra Mahinmiho (levé lýtko). Wizards ovšem zaostali jen o 4 výhry za nečekaným vítězem konference Bostonem a o dvě za druhým Clevelandem i třetím Torontem. Těsně minuli kótu 50 výher, což by znamenalo první takový sukces od ročníku 1978/79.

Washington udržel páté místo v lize v nastřílených bodech (109,2, 1. Golden State 115,9), šestý nejlepší byl v počtu asistencí s 23,9 (1. Golden State 30,4), obrana byla až 21. nejlepší (se 107,4, 1. Utah 96,8) a na doskoku tým skončil na 22. místě se 42,9 (1. Oklahoma 46,6).

Wizards sezonu završili dokonce na děleném 2. místě ve střelbě z pole (47,5, 1. Golden State 49,5), osmé místo dobyli ve trojkách (37,2, 1. San Antonio 39,1), druhé v ziscích (8,5, 1. Golden State s 9,6) a o prvenství se s Golden State podělili ve „vynucených“ ztrátách soupeře se 14,8).

Top skórery týmu byli rozehrávač Wall (s 23,1 byl na děleném 18. místě v lize), guard Beal (s 23,1 na děleném 18. místě v lize s Wallem), power forward Morris (14), křídla Porter (13,4, pátý trojkař ligy s úspěšností 43,4), Bogdanovič (12,7) a centr Gortat (10,8, k tomu 10,4 doskoku a 58procentní střelba z pole, což bylo 5. číslo ligy, jako jeden z pouhých 5 hráčů ligy odehrál všech 82 zápasů v základu).

Sedmý nejvytíženější hráč ligy Wall (36,4, 1. James s 37,8, Beal 17. s 34,9) navíc skončil druhý mezi ligovými asistenty (s 10,7, za Hardenem s 11,2, Harden ale ztrácel 5,7 míče (nejhorší v lize), Wall stejně jako James 4,1, s čímž byl třetí nejhorší, druhý byl Westbrook s 5,4) i mezi lupiči míčů (s 2,01, za Draymondem Greenem s 2,03). Také jako první hráč dějin dosáhl v sezoně průměrů nejméně 20 bodů, 10 asistencí, 4 doskoky, 2 zisky a půl bloku na utkání.

Rozehrávač Tomáš Satoranský, který většinu sezony odehrál nečekaně na křídle, skončil základní část s 2,7 bodu jako 13. střelec týmu (úspěšnost z pole 41,5 procenta (147/61), trojky 24,3 procenta (37/9), TH 70 procent (33/23), v posledních zápasech jej předběhl guard McClellan), za 12,6 minuty (podle průměru 366. minutáž v lize, celkem strávil ve hře 719 minut, což je ekvivalent 15 celých zápasů) stíhal ještě 1,5 doskoku a 1,6 asistence (na 0,7 ztráty, s čímž byl na děleném 134. místě). Celkem zasáhl do 57 zápasů (272. nejvyšší počet, 206 hráčů zasáhlo do menšího počtu) z 82 (třikrát v základu), zaknihoval 154 bodů, 92 asistencí, 83 doskoků, 26 zisků, 6 bloků a 38 ztrát. Podle bodů mu patřilo dělené 418. místo ze 486 hodnocených hráčů, podle průměru v plus/minus pak byl na děleném 177. místě s +0,2.

Poslední domácí duel týmu (bez křídla Portera, nejlepší Morris 21 bodů) před vyprodaným Verizon Center (20.365) nevyšel, když ve vyrovnané bitvě padl po zpackané koncovce s Miami. Hosté dali 50 bodů zpod koše a 25 z šestek, Wizards jim jako bonus přihodili i 20 ztrát. Satoranský se dostal do hry na 6 minut s 2 body (z pole 2/1, +/-0) a 1 doskokem. Záložní rozehrávač Jennings měl za 15 minut 2+4 asistence (+2).

Český guard si mnohem lepší moment přidal do zážitkové mošny v Detroitu, kde při při šetření rozehrávače Walla (stehno) a křídelníka Portera po čase dostal větší příležitost (20 minut), kterou proměnil ve svůj třetí dvojciferný zápis (11 bodů), a to na slavné palubovce detroitského Palace of Auburn Hills, který byl od roku 1988 domácí půdou Pistons, zažil dobytí tří titulů, včetně dvou v podání legendárních Bad Boys, a který měl v noci 10. března 2017 v souboji s Wizards svou NBA-derniéru, po níž bude zbourán.

Satoranský se dostal poprvé do hry za vedení 19-23 a s ním ve hře se náskok vyhoupl nad 10 bodů. Nejdřív sice ztratil míč při přihrávce po nájezdu po zadní lajně, ale pak zavřel 1. čtvrtinu těžkou dvojkou z odskoku po driblingu. Ve 2. čtvrtině (s nyní již téměř nepoužívaným rozehrávačem Burkem ve hře) už se dostal i na rozehru, minul otevřenou trojku, rozjel úspěšný brejk a seběhl si pro míč ke složitému, ale úspěšnému zakončení.  Do hry se vrátil 15 minut do konce, z rozehrávačů už osamocený, z pravého rohu trefil otevřenou trojku, přidal úspěšný jump ihned po cloně, po jednom zblokovaném pokusu si seběhl pro faul, aby následně proměnil obě šestky, a z pick-and-rollu parádně nabil Mahinmimu, který zápas končil zraněný.

Závěr, kdy domácí mocně stahovali, už se odehrával pod taktovkou opor, Satoranský nicméně za svých 20 minut (nejvíc od 14. ledna) byl třetím střelcem týmu (z pole 6/4, +2), přidal 3 asistence a také měl 3 ztráty. Beal vedl na doskoku lepší hosty 33 body, Markieff Morris přidal 20.

V závěrečném duelu základní části v Miami Satoranský – při absenci Walla, Beala, Morrise a Mahinmiho – zaknihoval svůj třetí základ nováčkovské sezony. A byť číselně se za svých 30 minut nezaskvěl (2+5 asistencí, 4 doskoky, 2 zisky, z pole 7/1), jako jediný ze základu (odehrál z něj nejvíc) končil v plusu (4).

Na rozdíl od některých spoluhráčů, kteří hlavně honili statistiky a nechtělo se jim bránit, vkládal do každé obrany maximum a v útoku i při slabé vlastní střelbě (navíc po průniku s otočkou a poté i v brejku, kdy mu nevyšel krok, byl dvakrát zblokován) uvolňoval spoluhráče do dobrých pozic a účinně urychloval hru. Na druhé straně jeho nacházel většinou jen středoevropský parťák Gortat. Tak tomu bylo i při jediném koši, který Satoranský vsítil ze seběhu po chytrém pasu polského chasníka.

V několika úsecích se Čech dostal i na rozehru, kde nebrzdil pohyb míče jako kolegové Jennings (2+5 asistencí a -6 za 27 minut) a Burke, byť druhý jmenovaný dal 27 bodů. Satoranský se také hned na úvod blýskl v obraně, kde pod košem rychlým výpadem zbavil míče už zakončujícího soupeře.  Své hráče dokázal ve většině případů pokrývat, v úsecích, kdy mu byl svěřen, solidně stíhal i menšího rychlíka Dragiče (bez ohledu na jeho 28 bodů) a vynutil si od něj i některé ztráty.

Satoranský si rovněž užil se sudími, když mu byly při úniku přes Dragiče odpískány absurdní kroky a poté i faul na trojkujícího Slovince, kdy český Wizard marně reklamoval, že si do něj soupeř naskočil.  Stejně jako si později bez úspěchu žádal faul od Dragiče při své vlastní trojce. Jednou se také odvážně postavil atletickému centru Whitesideovi, který svůj monstr dunk přes českého obránce nesesměroval do obruče.

David Jelínek (Andorra)
Osmá Andorra (14-12) v 28. kole ACB překvapila doma vedoucí Tenerife výhrou 85-82. Střídající David Jelínek k ní před 3874 diváky pomohl 4 body (z pole 8/2, +5) a 3 asistencemi za 19 minut.

Ondřej Balvín (Estudiantes Madrid)
Estudiantes (11-16, tři výhry od play-off) si v 28. kole ACB doma i bez zraněného Ondřeje Balvína podali Murcii 109-84. Duel sledovalo 6913 fanoušků.

Patrik Auda (Manresa)
Beznadějně poslední Manresa (4-22) v 28. dějství ACB padla na domácí půdě s Valencií 73-94. Hráč základu Patrik Auda byl v kulise 4100 diváků druhým střelcem se 14 body (z pole 13/6, -14), jež za 26 minut obalil 3 doskoky, 3 zisky a 1 asistencí.

Adam Pecháček (Obradoiro)
Obradoiro (s 8-18 sdílené 14. místo) bez zraněného Adama Pecháčka podlehlo v 28. kole ACB doma eurocupovému vítězi Malaze 70-78, což smutně dosvědčilo nabité hlediště s 5191 tradičně věrnými fanoušky.

Šimon Puršl a Vít Krejčí (Zaragoza a El Olivar)
Na předposledním šestnáctém a aktuálně sestupovém místě se po 28. kole ACB nachází Zaragoza (8-19), jež naposledy jen těsně 91-88 prohrála na Barceloně. Oba Češi v sestavě chyběli.

V dresu čtvrtiligového Olivaru (s 11-13 devátý ve skupině C) se při výhře v Castellbisbalu 67-84 více dařilo hráči základu Šimonu Puršlovi, který za 24 minut zařídil 21 bodů (z pole 10/9) s 8 doskoky, a byl nejužitečnějším hráčem týmu. Střídající Vít Krejčí za 22:18 přispěl 6 body (z pole 5/3), 1 doskokem a 1 asistencí.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Už na 2 výhry odskočil rivalovi z Efesu na čele turecké ligy Fenerbahce (24-2), který v 25. kole dobyl (bez Bennetta, Nunallyho, Antiče) Banvit 75-86 a v 26. dějství doma složil Gaziantep 97-92 (opět bez Bennetta, Nunallyho, Antiče), když po 2. čtvrtině ztracené 16-36 prohrával už o 24 bodů, ale třetí (24-9) a čtvrtou čtvrtinou (38-24) zápas otočil. Jan Veselý v prvním utkání stihl za 14:35 11 bodů (z pole 6/5), 1 doskok a také vyfaulování. Ve druhém si připsal 18 bodů (z pole 6/4, TH 12/10), 9 doskoků a 3 asistence za 29 minut.

Blake Schilb (Galatasaray Istanbul)
Galatasaray (šestá bilance s 15-10) v 25. kole turecké ligy doma přemohl istanbulský BBSK 74-67. Blake Schilb u toho byl za 17:23 9 body (z pole 5/4), 2 doskoky a 2 asistencemi. Svůj zápas 26. kola Galatasaray ještě nehrál.

Tomáš Kyzlink (Bourg)
Lídr francouzské druhé ligy Bourg (19-8) v 27. kole uspěl v St. Chamondu 66-77, když základní guard Tomáš Kyzlink jako nejvytíženější hráč za 33 minut shromáždil 13 bodů (z pole 9/5), 6 doskoků, 4 asistence a 1 zisk, což z něj udělalo druhého nejužitečnějšího hráče hostů.

Aleš Chán (Wels)
Nadále šestý Wels (14-15) zaznamenal v rakouské bundeslize domácí výhru nad Klosterneuburgem (72-69) a porážku ve Fürstenfeldu (80-70). Aleš Chán v prvním utkání před 400 diváky nasbíral jako člen základu 9 bodů (z pole 7/3, -2), 1 doskok, 1 asistenci a 1 blok za 24 minut. Ve druhém zápase – opět jako člen základu - už byl nejužitečnějším hráčem a sdíleným top skórerem s 16 body (z pole 10/6, +2), 5 doskoky a 1 blokem za 26:38.

Filip Halada (Komárno)
Komárno oslavilo postup do semifinále slovenské extraligy po vítězství 3-1 ve čtvrtfinále nad Levicemi (s Bannisterem, Noffletem a Josipovičem). Tým sice ve třetím utkání podlehl na palubovce soupeře  v prodloužení 95-91, doma už ale vše uzavřel výhrou 104-86. Filip Halada v prvním zápase zapsal 11 bodů (z pole 9/5), 4 doskoky, 1 asistenci a 1 zisk za 23 minut, ve druhém přidal 16 bodů (z pole 8/4), 3 asistence, 2 zisky a 1 doskok za 25:27.

V semifinále se Komárno utká s vítězem základní části Košicemi.

Luboš Stria (Handlová)
Právě na úkor lídra soutěže málem už ve čtvrtfinále způsobil senzaci nováček z Handlové. Po porážce ve třetím utkání (80-71, Stria 12 bodů (z pole 9/4), 5 doskoků, 2 asistence za 36:33) díky famóznímu 31minutovému výkonu Luboše Strii (23 bodů, trojky 10/7, z toho dvěma obracel skore dvě minuty do konce, z pole celkem 13/8, 2 doskoky, 1 asistence, 1 zisk) ve 4. zápase doma otočil z minus 20 a triumfem 80-74 (týmové trojky 29/15) srovnal na 2-2. V rozhodujícím thrilleru však těsně padl v Košicích (81-80), kde ještě dvě minuty do konce vedl o pět, a v celé sérii skvělý Stria mohl závěrečnou trojkou vystřelit postup. Těsně však minul. V utkání za 34:36 přispěl 5 body (z pole 8/2), 2 doskoky a 1 asistencí.

„Celou sérii jsme byli lepší, jen jsme si to v Košicích třikrát neuměli vzít. Celkově to nebyla lehká sezona, ale play-off jsem si užil. Byly to super zážitky a zkušenosti. Že jsem nedal tu závěrečnou trojku, tak asi mělo být. Postup bych ale přál celému týmu. Hráli jsme to prakticky v šesti a dřeli jeden za druhého,“ shrnul své pocity pro Basketmag zkušený křídelník.