Čech zpět v čele NBA! Čech z EBA senzací!

10.01.2018 - red
počet přečtení: 521
vytvořeno 10.01.2018, upraveno 10.01.2018

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský se vrátil do čela celé NBA v poměru asistencí ke ztrátám, když po 31 utkáních má na kontě 79 asistencí a pouhých 17 ztrát za 521 minut. Chybuje tak v průměru jen jednou za téměř 31 minut! K tomu se blýskl 10 body za poslední čtvrtinu proti Knicks. Blake Schilb zazářil 14 body a 8 asistencemi bez jediné ztráty proti Barceloně. David Jelínek vystřílel 13 bodů za 20 minut. Lukáš Palyza se mocně zviditelnil 10 body a především nejlepšími +17 body při senzačním složení vedoucího celku polské ligy. Patrik Auda byl top skórerem při sestřelení Varšavy. Adam Pecháček vyšplhal až do role 17bodového top skórera Saenz Horeky. A centr Tomáš Hampl se vynořil z lůna čtvrté španělské ligy, aby šokoval Španělsko neuvěřitelnou efektivitou 60, což je rekord této sezony ve všech soutěžích!

Tomáš Satoranský (Washington Wizards)
Wizards v posledních třech duelech doma zrušili New York 121-103, se štěstím dobyli Memphis 100-102 a den nato padli v domácím prostředí s Milwaukee 103-110. Tým aktuálně sdílí s Miami čtvrtou pozici na Východě (23-17). Jeho útok zůstal na 12. místě (106,4), obrana si polepšila na 11. místo při udržení průměru 104,0. Ve střelbě z pole se celek dělí o 11. místo se 46,1 procenta, v trojkách o deváté s 36,9, nejlepší je v obraně trojek soupeřů (33,4 procenta), má osmý nejmenší počet ztrát (13,2), naopak si vynucuje jejich sedmý nejvyšší počet (14,7).

Tomáš Satoranský je z vytíženějších hráčů nadále 9. střelcem týmu (průměr 5,1, 241. z celé NBA z hráčů s nejméně 70 procenty zápasů), nadále čtvrtý je v asistencích (2,5), devátý na doskoku (2,4) a osmý v minutách (16,9), nejlepší je ve ztrátách (0,5), stále šestý je podle efektivity PER (14,1) a nadále suverénně nejlepší v poměru asistencí a ztrát (4,6).

V poslední statistice se po čase vyšvihl na nejlepší příčku celé NBA z hráčů, kteří mají náběh na odehrání 70 utkání, nebo na 100 asistencí (Satoranský má 79 asistencí na 17 ztrát za 521 odehraných minut)! A v rámci ligy z hráčů s nejméně 20 zápasy (polovina dosud odehrané porce většiny týmů) a průměrem aspoň 10 minut je před ním jen 20 borců v kolonce nejmenšího počtu ztrát.

V celkové úspěšnosti střelby je u Wizards čtvrtý se 49,6 procenta, třetí je v trojkách (41,7, 36/15) i dvojkách (52,9) a nadále poslední v šestkách (59 procent, 39/23). V trojkové úspěšnosti se stále drží kolem třicáté pozice v lize z hráčů s většinou odehraných zápasů a alespoň 30 pokusy. Dosud zasáhl do 31 ze 40 utkání týmu, přičemž osobní bilanci má 19-12. Už 13krát za sebou byl první rozehrávačskou zálohou.

V domácím duelu s Knicks (stále bez Hardawaye) se Satoranský zaskvěl střelecky, když z pravého rohu proměnil oba své trojkové pokusy a za posledních 11 minut utkání výhradně z dálky vystřílel všech svých 10 bodů, což byl jeho pátý dvojciferný zápis sezony. Zápas s Knicks před 17.206 diváky nezačal nejlépe, neboť když po 10 minutách střídal playmakera Walla, propadla se pětice s ním během 4 minut z +3 na -7. Základ pak manko dohnal a v úvodu 3. čtvrtiny utrhl zpod koše šňůrou 15-3 rozhodující náskok (na 79-66).

Satoranský se do hry vrátil 14 minut do konce za stavu +17 a ve 4. části zdatně pomáhal svou ostropalbou udržovat hosty na distanc. 6 a půl minuty do konce odešel střídat, aby se ještě vrátil na posledních 100 vteřin. Za 14 minut vedle 10 bodů (z pole 5/4, -9) stihl i 2 doskoky a 1 asistenci (bez ztráty). I díky němu domácí přestříleli soupeře z trojek 9-7. Knicks ve druhé půli se zápasem z předchozí noci v nohách postupně odpadli a podlehli pošesté za 7 utkání. Wizards táhlo trio Beal (27), Wall (25) a Gortat (21), na nějž se tentokrát shazovalo pod koš až nebývale často.

V Memphisu (stále bez Conleyho) se nejvíc dařilo Bealovi (34, TH 11/11, trojky 10/5), Wallovi (25) a Morrisovi (12+17 doskoků). Satoranský za 20 minut zapsal jen bod (z pole 3/0, 3 asistence/0 ztrát, 2 doskoky, 1 zisk, 1 blok a -9), další rozehrávač Frazier nenastoupil.

Tým získal víc na trestné linii (20-26), ale zaostal zpod koše (46-30). Většinu utkání vedl a 8:15 do konce byl vpředu 76-91, ale pak ztráty, z dálky odpalované jumpy a nedůrazná obrana znamenaly snížení domácích na 98-97. Beal poté proměnil 2 šestky a domácí už poslední trojku nedali.

Satoranský poprvé střídal Walla po 10 minutách za stavu 20-23 a odcházel po 6 minutách za 32-37, aby poté odehrál posledních 14 minut, kdy zejména skvěle na nohách bránil Evanse a Chalmerse, jemuž především nedovolil skórovat z nájezdu 50 vteřin do konce za vedení o tři.

Hned další den Washington doma před 18.762 diváky přivítal Milwaukee (stále bez Jabariho Parkera), které rovněž mělo v nohách duel z předchozí noci, navíc hrálo v ještě užší rotaci. I tak ale měli Bucks v závěru více sil a koncovku ovládli pod vedením Antetokounmpa 4-12, když lídr hostů trefoval velmi těžké střely. Pozdvižení způsobil rozehrávač Bucks Dellavedova, který byl vyloučen za složení Beala za krk při nájezdu do koše, po čemž se na něj chtěl domácí top skórer v odvetě vrhnout.

Za Wizards (bez zraněného Portera) se prosadili Beal (20), Wall (16+16 asistencí), Gortat (17) a Morris (14+10 doskoků). Satoranský zapsal 3 body (z pole 3/1, -8) a 1 asistenci za 15 minut, Frazier nenastoupil vůbec.  Hosté byli lepší v bodech z brejků (5-18) i na doskoku (43-52).

David Jelínek (Andorra)
Andorra (7-8) doma v 15. kole ACB zaváhala s chvostovým celkem z Burgosu (91-99), čemuž před 4140 diváky nezabránil ani střídající David Jelínek, autor 13 bodů (z pole 9/4, -9) a 3 doskoků za 20:33.

Ondřej Balvín (Gran Canaria)
Gran Canaria (9-6) v 15. dějství ACB přemohla doma Bilbao (90-85) a drží se dvě výhry za druhým místem. Střídající a s fauly laborující Ondřej Balvín odehrál před 5383 diváky 15 minut se 7 body (z pole 2/2, -4), 3 doskoky a 2 bloky.

Blake Schilb (Sevilla)
Sevillu (4-11, dělí se o nejhorší bilanci s dalšími dvěma celky) po 4 výhrách v řadě zastavila až v 15. kole hostující Barcelona, která si odvezla vítězství 82-89. Základní forward a druhý nejužitečnější z domácích Blake Schilb před 5800 fanoušky zaknihoval 14 bodů (z pole 9/5, -1), 8 asistencí bez ztráty, 2 doskoky a 1 zisk za 33 minut.

Vít Krejčí (Zaragoza a El Olivar)
Zaragoza (5-10) se v 15. kole ACB vyhecovala k domácí výhře (102-97) ve druhém prodloužení nad Estudiantes, opět bez Víta Krejčího. Ten nehrál ani žádný nový zápas za čtvrtiligový Olivar (6-6).

Adam Pecháček (Saenz Horeca Araberi)
Saenz Horeca se po lupu (66-88) ze stánku Hostelerie v 17. kole druhé španělské ligy dělí o šestou bilanci s 9-8. Střídající Adam Pecháček se tentokrát podepsal pod výhru jako top skórer se 17 body (z pole 9/7, tři smeče), jež za 22 minut obalil 2 doskoky a 1 ziskem.

Tomáš Hampl (Estela)
Devětadvacetiletý 215 vysoký centr Tomáš Hampl přepisoval rekordy obřím výkonem ve čtvrté španělské lize, když v utkání 15. kola skupiny A vyšplhal v dresu Estely k neskutečné efektivitě 60 za 38 bodů, 16 doskoků, 14 získaných faulů, 2 asistence a 2 zisky za 39 minut. Z pole střílel s úspěšností 15/15, šestky měl 13/8. Svůj tým jako člen základu dovedl k venkovnímu triumfu 76-84 na palubovce Mondragonu a Estela se tak dělí o vedení s bilancí 14-1. Hampl v této sezoně zapisuje průměry 15 bodů a 8,2 doskoku za 27 minut. Jeho efektivita 60 je rekordem sezony ve všech španělských soutěžích.

Jan Veselý (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce (12-2) už osiřel ve vedení turecké ligy, v jejímž 14. kole i bez zraněného Jana Veselého (achilovka) doma pokořil 89-75 tým Büyüksehiru.

Tomáš Kyzlink (Benátky)
Těsnou domácí výhru nad Pesarem vybojovaly ve 14. kole italské ligy Benátky (10-4), i tentokrát bez Tomáše Kyzlinka. Ten je v klubu smluvně vázán až do konce příští sezony, ale kvůli zranění dosud ještě nenastoupil. Podle zpráv z italských médií z poloviny prosince byl ve hře o hostování v Pistoie, která je aktuálně v lize předposlední, ale podle všeho k tomuto transferu zatím nedošlo.

Patrik Auda (Radom)
O vysokou domácí výhru nad poslední Varšavou (94-72) a těsnou porážku z Gdyně (83-82) rozšířila svou bilanci v polské Energa Basket lize Radom (8-7, dělené 9. místo). Tradiční člen základu Patrik Auda byl v prvním utkání top skórerem se 17 body (z pole 9/7, s +28 nejlepší) za pouhých 18 minut. Přidal i 3 doskoky, 2 asistence a 1 blok. V Gdyni zaknihoval 11 bodů (z pole 7/4, -2), 9 doskoků a 1 asistenci za 24 minut, během nichž se také vyfauloval.

Lukáš Palyza (Gliwice)
Nováček polské ligy z Gliwic (4-12, dělené 15. místo) v posledních dvou duelech vysoko padl na Starogardu Gdaňski (95-72), aby poté doma senzačně zdolal čelní tým tabulky Dabrowu Gorniczu 83-77. Lukáš Palyza v prvním utkání nenastoupil, ve druhém byl i jako náhradník třetí nejvytíženější a za 24:30 nasbíral 10 bodů (z pole 6/3, s +17 jasně nejlepší), 3 doskoky a 1 asistenci.

Jiří Hubálek (Vídeň)
Vídeň (8-7, dělí se o čtvrté místo) si v rakouské bundeslize polepšila dobytím Grazu (77-80), u nějž byl Jiří Hubálek jako nejužitečnější hráč. Zaznamenal 16 bodů (z pole 13/7, +7), 14 doskoků, 6 zisků, 1 blok a 1 asistenci za 38:32.