Ani kapku z kohoutku a sousto hovězího!

20.08.2019 - red
počet přečtení: 968
vytvořeno 20.08.2019, upraveno 20.08.2019

TÉMA PŘED MS V ČÍNĚ Je to téma skoro na úrovni taktické přípravy na utkání. Na světovém šampionátu totiž rozhodně nechcete, aby vám hráči vypadli ze sestavy kvůli zažívacím potížím. A proto potřebujete mít v týmu i specialistu, který dobře ví, co se v neznámém prostředí dá a nedá sníst a vypít. Možná byste řekli, co se tak může stát, jenže nutriční expertka národního mužstva Zuzana Pavelková Šafářová vás rychle vyvede z omylu. Není totiž maso jako maso, ani voda jako voda. A sáhnete-li „vedle“, může v nejhorším případě vzniknout dokonce i dopingový průšvih.

„Čína může být i podle zkušeností jiných sportovců trochu problematická, pokud jde o zažívací problémy. Musíme proto být velmi opatrní,“ upozorňuje specialistka před výpravou reprezentace do čínské Šanghaje, kde národní tým čeká už za necelé dva týdny základní skupina premiérového mistrovství světa v éře české samostatnosti.

Šafářová ale zároveň reprezentanty uklidňuje tím, že se budou stravovat ve špičkovém hotelu s mezinárodním cateringem. „Já tak budu muset dohlédnout, aby se chystala jídla, na která jsou kluci zvyklí u nás, a hlavně musíme hlídat vodu. Ta bývá vždy nejproblematičtější s ohledem na bakteriální znečištění. Velmi opatrní budeme muset být i na led v pití. S kohoutkovou vodou si někdy stačí jen vyčistit zuby a už mohou vzniknout potíže, takže i tady je potřeba používat balenou,“ zdůrazní Šafářová (na snímku se světovou tenisovou jedničkou Novakem Djokovičem), podle níž se pomocí exkluzivního používání balené vody zažívacím problémům běžně předejde.

1850ZGQ.jpg

„Důležité bude, aby se kluci stravovali pokud možno jen na oficiálních místech, zejména v hotelu - aby si nedejbože nedali něco někde na ulici, z čehož by mohl vzniknout malér,“ varuje.

Na rozdíl od Turků či Američanů, kteří jsou soupeři ve skupině, si Češi nebudou brát do Číny vlastního kuchaře, čímž vzroste důležitost role výživové expertky. „Budeme znát receptury a složení připravovaných jídel a už předem jsme nahlásili, jaky typ masa budeme a nebudeme chtít. Musím říct, že na čínské straně vzbudil náš požadavek na evropskou kontinentální stravu údiv,“ přiznal generální manažer národního týmu Michal Šob, podle nějž nicméně mezinárodní basketbalová federace FIBA odvádí i po stránce hotelového servisu na vrcholných akcích tradičně kvalitní práci.

„Už předem máme dohodnuto, že každý hráč bude mít na pokoji permanentně balenou vodu, to samé při jídlech a v hale, aby hráči v ideálním případě vůbec nepřišli do styku s vodou z kohoutku. Budou mít také zakázáno pít na ulici cokoli, co není balené,“ upozornil Šob, který už v Šanghaji i v dalších místech, kde by lvi mohli hrát v pozdější fázi turnaje, provedl důkladnou inspekční cestu.
 


„Od tenistů mám zkušenosti, že v Číně bývají zažívací problémy opravdu časté, proto se musí udělat maximum pro jejich předcházení. I když je to velmi individuální. Moje dlouholetá klientka, tenistka Katka Siniaková, s tím problémy nemá, naopak Lucka Šafářová na to trpěla, stejně jako mnozí další tenisté,“ přidává výživová expertka, která opakovaně klade důraz na všeobecnou důležitost hygieny.

Už s předstihem také do hotelu v Šanghaji zaslala soupis požadavků a pokynů ke stravě. Na základě obdrženého menu pak upřesnila detailní popis postupů přípravy a skladby jídla. A v září už s místními kuchaři bude konzultovat různé detaily přímo na místě. „Dopředu jim napíšu, aby jídla připravovali v evropském stylu a nedávali tam pro nás nezvyklá koření, která můžou působit problémy. Vyvarovala bych se pro nás exotičtějších jídel, kombinací různých koření a zejména zeleniny v syrovém stavu, zejména pokud není omytá pitnou vodou. Naopak vše, co je tepelně upravené, není rizikové. Pokud se ale hráči budou stravovat v hotelu, mělo by být vše v pořádku.“

A pak je tu jedno zásadní téma – maso. „Už jsem si zjišťovala u antidopingové agentury, že může být problém s dopingovými látkami v jídle. Třeba i čínští olympionici určitou dobu před olympiádou vůbec nejedí maso, aby náhodou nepřijali do těla nepovolené látky. Zatímco u nás a vůbec v Evropě jsou růstové hormony u zvířat oficiálně zakázané, mimo EU platí leckdy jiné zákony a růstové hormony se běžně používají. Konkrétně v Asii se například píchají do kuřat. Přesto podle mě kuřecí není tak rizikové, protože kuře žije velice krátkou dobu, a v jeho těle se toho nestihne tolik uložit. A třeba u krůt se hormony nepoužívají vůbec, protože se to ani nevyplatí. Ovšem rizikové je hovězí a vepřové, kdy zvířata žijí dlouho, a problematické látky se do jejich tkání ukládat mohou. Proto i tenisté a tenistky mají od vedení mužské ATP i ženské WTA oficiální doporučení nejíst vůbec hovězí maso,“ upozorňuje na další nemalé úskalí Šafářová.
 


Jaké maso tedy sportovcům doporučuje?

„Asi to kuřecí, krůtí, vepřové, bude to těžké. Ptala jsem se na to nedávno na mezinárodní konferenci v Düsseldorfu, kde mi pán ze světové antidopingové agentury řekl, že hlavní riziko je v hovězím. U vepřového prý tolik ne. Naopak velmi rizikové z hlediska zažívacích potíží bývají obecně ryby a mořské plody, protože obsahují určité enzymy, kvůli kterým dochází k rychlému rozkladu bílkoviny, a okamžitě se množí bakterie. Navíc u mořských plodů velmi záleží, odkud pochází. Bohužel, moře kolem Číny jsou značně znečištěna, a tudíž pokud budou například mušle nebo ústřice odtud, hrozí jejich kontaminace toxickými látkami. Takže bude určitě lepší se jim také vyhnout. Každopádně se vždy pokusíme prověřit původ ryb, mořských plodů i masa, abychom eliminovali riziko na nejmenší možnou míru.“

Výživová specialistka by i kvůli klidnějšímu pobytu v Asii byla nejradši, aby hráči už před odletem na poslední přípravný turnaj do Soulu v závěru srpna brali probiotika na posílení střevní mikroflóry. „Během prvních dnů v Asii by také měli dostávat jídla nezatěžující trávení. Aby se jim dobře spalo a došlo ke snadnější aklimatizaci na nové prostředí a k lepší adaptaci na časový posun,“ doplňuje Šafářová, která nicméně předpokládá, že jednou za čas bude muset hráčům - pro pohodu v týmu - dopřát i nějaké to méně zdravé jídlo. „Kluci se zřejmě budou těšit na věhlasnou pekingskou kachnu,“ dodává s úsměvem dietoložka.
 


Někteří reprezentanti už s Čínou či s Asií obecně mají i vlastní stravovací zkušenosti. A ty jsou vesměs kladné.

„Asi před deseti lety jsem byl v Pekingu, jídlo mi tam přišlo super a žádné problémy jsem neměl. Jedl jsem hodně rýže a ryb, lahůdkou pak byla pekingská kachna. Vyhýbal jsem se jen pochybným pouličním stánkům a kohoutkovou vodou jsem si na hotelu maximálně vyplachoval pusu při čištění zubů. Základní informace o Číně jsem už měl a myslím, že hlavně v hotelových restauracích tam s jídlem žádný problém není,“ byl si jistý Petr Šafarčík, který v letošním letním reprezenatčním kempu pobýval v jeho úvodu.

Kolega z rozehry Viktor Půlpán, který s týmem strávil také první fázi přípravy, přidává: „Loni jsem byl s reprezentačním béčkem přímo v Číně, stravování probíhalo v hotelu formou švédských stolů a mohli jsme ochutnat i místní mořské plody. Těm se ale budu i dál vyhýbat. Vodu jsme pili balenou, ale já nějaké velké obavy neměl a ani ke stravě jsem dopředu informace nepotřeboval.”

Martin Peterka má za sebou s reprezentační zálohou výjezd pro změnu do Japonska. „A tam bylo jídlo dobré, problémy jsem neměl. Celkově mám asijskou kuchyni velmi rád. Říkalo se sice něco o horším kuřecím mase, já ale věřím, že manažer Michal Šob bude mít vše nastudované.“

1852MjA.jpg

V Japonsku byl na stejném výjezdu jako Peterka i rozehrávač Tomáš Vyoral. “Tehdy mi chutnaly jejich nudle, naopak mě neoslovilo suši. Pokud jde o Čínu, zatím nevím, co tam může hrozit. Z té vody maličko obavy mám, takže se jí pokusím pít co nejmíň. A ke stravě dopředu radši moc nebudu chtít vědět. Až to ochutnám, tak to posoudím,” usmívá se.

Dalších pět oslovených lvů přímou zkušenost s Asií nemá, a proto budou plně důvěřovat pokynům realizačního týmu. „Stravu nechávám výhradně na něm. A na základě doporučení už si vyberu jídlo podle svých aktuálních potřeb,“ podotýká kapitán Pavel Pumprla.

„Já obavy vůbec nemám, protože máme zkušený realizační tým. Navíc myslím, že servis a kvalita potravin přímo na místě bude na vysoké úrovni,“ dodává Lukáš Palyza.

Problémy nepředpokládá ani Jakub Šiřina či Šimon Puršl a takový Jaromír Bohačík pro jistotu kohoutkovou vodu nepije na basketbalových výjezdech téměř nikde. „A o kvalitu jídla se, věřím, postará náš realizační tým,“ nepochybuje.