Zpackaný závěr a Satoranský 4 za 14

19.10.2018 - red
počet přečtení: 209
vytvořeno 19.10.2018, upraveno 19.10.2018

PRVNÍ DUEL WIZARDS Kouči Washingtonu chyběl nový první centr Howard a experimentování s menšími a ještě menšími sestavami se tak jevilo jako místy i nevyhnutelnost. Problémem Wizards pak je, že jejich častá slabina na doskoku dostane ještě výraznější kontury. Dokonale to odhalila koncovka úvodního utkání sezony. Když zbývalo odehrát 90 vteřin za stavu 110-111 pro hosty z Miami, odpoutal Markieff Morris jako nejvyšší hráč týmu na hřišti trojku a ani jeden ze spoluhráčů nešel za odraženým míčem. Lídr domácích Wall poté zblokoval Wadea a sám si nájezdem přes dlouhána Whitesidea se štětím vykoledoval šestky na 112-111, pak i zblokoval top skórera hostů Richardsona, ale vzápětí neproměnil trojku a došlo na katastrofu – Wadeův minutý jump mezi třemi domácími doskočil 213 vysoký Olynyk a dvě desetiny sekundy před koncem rozhodl o výhře Heat (112-113), hrajících druhý zápas ve dvou dnech.

Právě doskoky byly klíčovou statistikou utkání, když z pole jen 39procentní hosté v nich dominovali 40-55, v útoku pak 7-22, což jim i přes 19 ztrát dalo o 16 střel víc a převahu v bodech z druhých šancí 10-27! Přežili tak i nebývalých 15 bloků Wizards, i proto, že při dlouho úzkostlivém pískání házeli podobné množství šestek jako domácí (39-34). Kouč Brooks chtěl dát Wizards v této sezoně ještě větší zelenou z trojek, ale bilance 26/7 (Wall 6/1, Beal 7/2) na úvod nebyla přesvědčivá. Typický snajpr Porter nepokusil ani jedinou. Tým také obdržel hned tři technické chyby.

Fauly obtěžkávaní domácí (čtyři, z toho tři záklaďáci, měli do konce třetí čtvrtiny po 4 faulech, jediný centr Mahinmi je měl už na začátku druhé půle) začali zápas o něco lépe, když rozehrávač Wall nějakou dobu vypadal, že se už netlačí do neřešitelných nájezdů a neuvěřitelně bleskovými výpady napadal zejména nezformovanou obranu.

Po 9 minutách přišel poprvé do hry Tomáš Satoranský (za Beala, odehrál 7 minut, ve dvojici s novým guardem Riversem, který přišel za Walla), když většinou strážil 36letého Wadea, s jehož prvním rychlým krokem měl plné nohy práce. Na míči, jejž vyvážel, se snažil být aktivní, z jednoho nájezdu pod koš perfektně uvolnil Smithe, pak skrz obranu poslal křižnou asistenci na snadno zakončujícího Riverse a pokusil i svůj typický nájezd s pozastaveným dvojtaktem, kdy se mu míč vykroutil z obruče.

Tým pak i dál nechával otevřené trojky Richardsonovi, nesbíral jeden doskok za druhým a jeho obrana zejména seběhů a hry 1 na 1 soupeře postrádala vyšší kvalitu.

Satoranský se vrátil za stavu 81-80 15 minut před koncem, po nájezdu a faulu od Wadea proměnil obě šestky a po ztrátové přihrávce úspěšně najel na 89-85, aby také zblokoval Olynyka a asistoval na přechodovou trojku Greena na 94-88, když byl v sestavě například s Riversem a forwardy, Porterem, Oubrem a Greenem. Střídal 8 minut do konce za vedení 96-94. Jeho zápasový účet zněl 4 body (z pole 2/1, +/-0), 3 doskoky, 3 asistence, 1 blok a 1 ztrátu za 14 minut, přičemž patřil do 10členné rotace týmu. Letos je veden jako shooting guard, kterým ale spíš není.

Wizards vedli Wall (26+7 asistencí), Beal (20) a Green (17), nový guard Rivers, vedený jako rozehrávač, kterým spíš není, začal 9 body a 6 doskoky bez asistence za 20 minut. U hostů se o to hlavní starali Richardson (28, trojky 11/5), McGruder (20+8 doskoků, 6 asistencí) a Jones (17).

Svou pracovní premiéru v zápase zažila nová asistentka kouče Brookse Kristi Toliver, letošní finalistka WNBA s Washingtonem, dvojnásobná euroligové vítězka a také bývalá reprezentantka Slovenska. Zatím ovšem zůstává i aktivní hráčkou, což je první takový případ dějin ligy. Plat 31leté rozehrávačky má činit 115 tisíc dolarů hrubého (2,5 milionu korun, pokud by jí z toho po povinných odvodech zůstala standardně zhruba polovina, brala by něco přes 100 tisíc korun měsíčně při celoročním kontraktu).