Za svých 39 minut porážel i mistry!

25.01.2019 - red
počet přečtení: 288
vytvořeno 25.01.2019, upraveno 25.01.2019

HVĚZDNÝ DUEL TS31 PROTI ŠAMPIONŮM „Nejlepší quarterback v D.C.“ – „Tenhle kluk si zaslouží max kontrakt“ – „Chtěl bych ho mít v našem týmu“ - „Wizards jsou s ním o tolik lepší než s Wallem.“ Nebývalé pochvaly a superlativy pršely na sociálních sítích na hlavu Tomáše Satoranského jen pár minut po jeho supermanském představení ve fantasy souboji s obhájci trofeje z Oaklandu. Ač oslabení Wizards (nadále bez Walla, Howarda, Morrise) doma nakonec padli (118-126), padli s kompletními Warriors velkolepě. Po famózním výkonu, který by momentálně stačil na většinu soupeřů v lize. A ten český kluk toho byl ohromným důvodem, protože v posledních týdnech zápas od zápasu staví nové patro své výkonnosti, asistence podává na stříbrném podnose jako číšník v michelinské restauraci a v lednu už píše průměry 11,4 bodu, 6,2 asistence, 5,3 doskoku a 1,8 zisku, když v deseti utkáních jen třikrát nenatočil aspoň 30 minut a už třikrát za posledních 6 zápasů posbíral i dvojciferný počet asistencí! A mimochodem - shodou okolností v londýnském zápase minulý čtvrtek před zraky dosud největšího zástupu krajanů v hledišti zkompletoval i svou první tisícovku bodů v základní části NBA!

Duel s Golden State, který zvítězil už podeváté v řadě, odstartoval ve svém prvním osmiapůlminutovém úseku dvěma trojkami ze dvou pokusů, na další trojránu nabil centru Bryantovi a na dunk křídlu Arizovi, jejž vyzval ke skórování parádním pasem přes celé hřiště jako z amerického fotbalu. A v obraně obral poprvé v utkání o míč místního rodáka Kevina Duranta, jejž nesčetněkrát přebíral po spoustě clon a hemžení Warriors v útoku.

Wizards se za každou cenu snažili nedávat soupeři otevřené a snadné trojky, byť mu tak otevírali i cestu do koše a vůbec tak vyklízeli celý prostor šestky. Byl to risk, který sice soupeř využil k 70 bodům zpod koše, ale Wizards přesto dal při velké potenci v útoku (trojky 42/15 – 20/7) vyrovnaný zápas.

Satoranský poprvé odešel střídat za stavu 22-22, aby se po šesti minutách vrátil do už lehce ujíždějícího vlaku (za 33-44). Hned nabil na podkošové zakončení Portera, sám přidal dva body po brejkovém nájezdu navzdory neodpískanému faulu Cousinse , v dalším průniku si vynutil faul a proměnil jednu šestku, z poloprotiútoku si seběhl na příhru Beala a nikým nerušený zadunkoval, podruhé obral o míč Duranta při jeho průniku pod koš a prsty měl dobrým defenzivním postavením i v dalších dvou ztrátách hostů při přechodu do útoku. A seč mu síly stačily, se snažil vykrývat všechny driblérské parády Stepha Curryho, jenž si do Čecha jednou zkušeně naskočil pro faul při pokoušené trojce. Satoranský pak trefil i dvojku a do šatny odcházel s týmem i přes velké manko na doskoku (16-27) za přijatelného skore 59-67, když sám měl u pasu jako druhý střelec týmu 13 bodů a 3 asistence a byl +2 za 17 minut.

Hned v úvodu třetí části byl Satoranský asistencí na další trojku centra Bryanta a vlastní třetí trojkou z třetího pokusu u snížení na 4 body, pak nabil Bryantovi pro změnu na dunk, ale to už se potentní hosté trhali na 69-84.

Z brejků lepší Wizards se ovšem ani pak nevzdali. Neváhali atakovat obruč i okamžitě po obdrženém koši a Warriors se někdy ani nestihli vrátit. Při jedné takové situaci na obranné půlce Satoranský v zámezí netrpělivě pobízel spoluhráče, aby mu už podali míč ke vhozu, protože chtěl bleskově zaútočit právě i po autovém vhazování. Přechodovou hru Wizards v poslední době urychluje pasy už zpod vlastního koše nebývale, tak jak mu to vždy bylo vlastní.

Satoranský ještě ve třetí čtvrtce přidal asistenci na dvojku Portera a střídal za 83-96 15 minut do konce. Kouč Brooks pak začal podřazovat, snížil sestavu (power forward Dekker musel na centrus bránit mnohem objemnějšího Cousinse) a skvělým Randlem tažení Wizards se začali přibližovat, od startu 4. čtvrtiny už opět se Satoranským ve hře (přišel za 92-104).

Po svém zisku v obraně už za moment zakončoval dunkem protiútok 3 na 1, a když Randle trefil trojku z rohu po efektním step backu, a Satoranský proměnil ekvilibristicky floater donáškou skoro z čáry trestného hodu, bylo to rázem 103-106. V euforii hrající Čech mohl vzápětí korunovat svůj extrémní výkon, kterým přihodil další statisíce dolarů ke své příští smlouvě, když si zaběhl za obranu a ukázal si směrem nahoru. Nához na alley-oop dunk ale nebyl nejpřesnější a Satoranský jej ve vzduchu nedokázal zpracovat. Přesto to ve vyprodané aréně Wizards mělo ohlas a vzápětí domácí fanoušci rozeskandovali i „De-fense!“.

Satoranský ještě nabil na třetí trojku Randla na 106-108, ale i proto, že byl jeho tým poněkud ořezávaný na faulech, si hosté závěr již pohlídali. Český playmaker si přesto ještě stihl zapsat asistence pod koš Greenovi, na dvojku Arizy i trojku Greena, čímž se dostal na svůj další double double za 20 bodů (z pole 13/8, trojky 5/3) a 10 asistencí (na 2 ztráty). Navíc přidal 3 zisky a 3 doskoky. A především byl za svých 39 minut +3 (v plusu byl z týmu o bod už jen Ariza), což znamená, že on svůj zápas s šampiony NBA vyhrál a Wizards jej ztratili, když seděl na lavičce.

Nejlepšími střelci domácích byli vedle Satoranského Ariza (27), Beal (22+10 doskoků, trojky 9/1), Green (15), Bryant (14) a Randle (11). Hned 4 hráči zaznamenali 4 trojky. Hosty táhl tentokrát především z nájezdů Curry (38), dále i Durant (21) a Cousins (17). Wizards udělaly největší díru do skore body zpod koše (48-70) a doskoky (36-50). Naopak lepší byli vedle trojek i z brejků (26-18), navíc ztratili jen 10 míčů.

„Zápas nám ukázal, že můžeme hrát s kýmkoli a poslední dobou hrajeme nejlepší basketbal této sezony, což potvrzují i statistiky. Hrát s Warriors je ohromná výzva, hlavně po stránce mentální odolnosti. Měli jsme pár bodových šňůr, ale oni nám to vždycky vrátili a dali třeba 10 bodů v řadě skoro bez jakéhokoli úsilí. Útočně je to jeden z nejlepších týmů historie a je to proti nim fakt těžké. Unaví vás už jen tím, jak je pořád musíte honit za clonami,“ vystihl dění Tomáš Satoranský.