Wizard ve finální fázi přerodu ve střelce

03.08.2018 - red
počet přečtení: 424
vytvořeno 03.08.2018, upraveno 03.08.2018

ZAJÍMAVOST Tomáš Satoranský udivil zámořské experty, když v uplynulé sezoně vystrčil v NBA i střelecké drápy. Obrany soupeřů ho najednou nemohly nechávat neobsazeného na trojkovém oblouku a od výsluní oficiálních střeleckých statistik ho dělil jen větší počet vystřelených pokusů. I tak byl druhý z celé ligy z hráčů s nejméně 100 pokusy s úspěšností 46,5, přičemž velkou část sezony byl dokonce nejlepší. Velký podíl na tom měla nyní už tříletá spolupráce se střeleckým expertem Stefanem Weissenböckem, s nímž rozehrávač může v klidu hovořit i česky.

„Když se podíváme jenom na čísla, tak minulá sezona byla skvělá. Tomášovi se povedlo něco unikátního, zlepšit se na nejvyšší úrovni z 24 na skoro 48 procent. V lednu a únoru střílel trojky dokonce nad 50 procenty. Myslím, že všechno se podařilo. Bylo v tom taky trochu štěstí, ale zasloužil si to,“ získal Satoranský pochvalu od Weissenböcka.

Teď na pražské Královce s vyhlášeným odborníkem znovu trénuje, aby zůstal hrozbou pro soupeřovy defenzivy. I když jsou tréninky intenzivní, německý trenér s českými kořeny se směje: „Znovu se zlepšit na dvojnásobek, to už nejde.“
 


Dvoumetrovému rozehrávači stanovuje jiné cíle. „Měl by se stabilizovat někde mezi 35 a 42 procenty. Kdyby to bylo víc, tak super. Je to ale těžké, záleží i na situaci – jak často bude na hřišti, kolikrát a do jaké situace dostane balon. Tohle všechno má na úspěšnost vliv.“

Spolupráce s Weissenböckem se neomezuje jen na pár dní v průběhu léta. Oba muži jsou spolu v úzkém kontaktu, i když je dělí oceán a několik časových pásem. „Během sezony si vyměňujeme klipy, ve kterých si kontrolujeme a opravujeme to, co jsme napracovali v létě, aby tam byla nějaká zpětná vazba,“ potvrzuje Weissenböck.

I když je s pokrokem, který Satoranský za poslední rok udělal, spokojený, přivezl na čtyřdenní workout zase o něco jiný program. „Nebylo by správné si říct, že všechno je skvělé a zopakujeme to, co jsme dělali před rokem. To by byl krok zpátky. My ho potřebujeme udělat dopředu. Loni to bylo hodně o formě střelby a jak ji zlepšit. Dalším krokem je střelecká mentalita, kterou samozřejmě Tomáš takovou nemá, protože celou kariéru přihrává a je kreativní pro ostatní hráče. Teď má schopnost vystřelit, ale mentální stránka je něco jiného.“

Ve většinou individualistické NBA je mentální stránka ještě důležitější. Jak je patrné, Satoranského nečekají ani tak fyzicky náročné dny, jako spíš psychicky. A to často bývá pro sportovce větší problém než vyrovnat se s běžnou zátěží, na kterou je zvyklý.

„Je to pro Tomáše hodně náročné. Snažíme se schválně vymýšlet situace, které jsou pro něj mentálně těžké. Například dnešní dopolední trénink byl extrémně těžký. Opakovali jsme některé věci z techniky. I tam by měl udělat krok dál, ale hlavně se soustředíme na střeleckou mentalitu. Bylo by hezké, kdybychom do toho mohli investovat, aby se Tomáš zlepšil,“ přeje si Weissenböck.