Vynucovač timů Popoviče obtesal triple

28.01.2019 - red
počet přečtení: 261
vytvořeno 28.01.2019, upraveno 28.01.2019

ECHO DALŠÍ SHOW TOMÁŠE SATORANSKÉHO Mělo by to být jednou ze zohledňovaných statistik, nebo aspoň jednou z těch zaznamenávaných. A speciálně pro NBA by to neměl být problém. Tomáš Satoranský by pak zejména v letošní sezoně nemusel být vůbec vzadu, neboť třeba jen v zápase v San Antoniu si po jeho trefách bral kouč domácích Gregg Popovich timeout hned třikrát, v jedné zápasové sekvenci dokonce hned dvakrát krátce po sobě. I toho plyne, že první playmaker super oslabených Wizards měl i na palubovce skvělého texaského celku vynikající zápas, v němž jen stažení na poslední 4 minuty, kdy už kouč Brooks tušil, že zápas je rozhodnutý, jej zřejmě obralo o druhý triple double za posledních 7 zápasů. Najeto na něj měl jako nejlepší hráč týmu už v poločase (12+7 doskoků a 5 asistencí – byl tu nej střelcem, doskakovačem i asistentem) a nakonec zapsal své sezonní maximum 21 bodů (z pole 13/8), 9 doskoků a 8 asistencí (na 1 ztrátu). Za 37 minut přidal i 1 zisk a po druhé nastřílené dvacítce za tři zápasy a třetí za posledních třináct i po čtvrtém zápase v řadě s nejméně 8 asistencemi byl symbolicky jediným z nejméně dvacetiminutových Wizards v plusu (+1). Zápas tak Washington stejně jako doma s Golden State ztratil s ním na lavičce.

Satoranský, který má v 13 lednových zápasech průměry 11,8 bodu, 6,5 asistence a 5,4 doskoku při trojkách 46,7, si k plusu pomohl už úvodní sekvencí, kdy Wizards za jeho prvních 8 minut udrželi remízu (17-17). Čech začal asistencemi na dvojku centra Bryanta a na trojku křídla Arizy.

Po příchodu druhého rozehrávače Randla se hosté během dvou a půl minuty bleskově propadli na 34-21, když stejně jako celý zápas nestíhali v obraně, kde je domácí rozebírali hrou pod koš na silného power forwarda Aldridge, kterého ale Washington v utkání s nejlepšími trojkaři NBA (41 procent) nemohl příliš zdvojovat, a při absenci DeRozana jasný lídr domácího týmu tak vysázel díky mnoha snadným košům 30 bodů.

Za stavu -13 tak už minutu do konce první čtvrtiny musel zpět Satoranský, který pak hrál v kuse 24 minut až téměř do konce třetí čtvrtiny, kdy byl zápas za stavu 99-86 již prakticky ztracen. Svůj druhý vstup už rozehrávač začal mnohem aktivněji, proměnil floater a spolu s produktivním Randlem (9 do půle) byl i u návratu ve 2. čtvrtině, kdy nejdřív skóroval s faulem zpod koše po parádní příhře Arizy bez dívání, asistoval na trojku Greena na 42-43 a po jeho dvojce na 42-45 si už bral kouč Popovich time. Od něj uběhlo jen 41 sekund, když po trojce Satoranského trojce následoval další timeout domácího trenéra, který si vůbec první oddechový čas vybral už po 16 sekundách utkání, kdy hosté snadno skórovali ze své první akce. Satoranský do půle, hrané ve stylu All-Star (70-69), asistoval ještě na trojky Bryanta a Beala, a přidal i nesnadné body z vlastního dopichu.

V tišší třetí čtvrtině se prosadil až za propadu na 13 bodů nekompromisním nájezdem, jichž poslední dobou přidává o něco víc než dřív, a snížením na 86-78 vynutil už třetí soupeřův timeout. Svou druhou trojkou ještě korigoval na 86-81 a asistencí Bealovi pomohl upravit na 91-84, ale pak jeho tým nestíhal příval trojek především nejlepšího trojkaře NBA Davise Bertanse (21, trojky 8/5).

Satoranský se ještě jednou vrátil 8:30 do konce za 110-94, kdy se dvěma asistencemi na trojky Portera, jednou šestkou a famóznám nájezdem se skórováním přes čtyři ruce obránců i s faulem s utkáním rozloučil a 4 minuty do konce střídal za stavu 127-112.

Pouze v osmi hrající Wizards (bez Walla, Howarda, Morrise a nově i bez Dekkera a Mahinmiho, tedy rovnou bez čtyř podkošových hráčů) už při třetím zápase za čtyři dny neměli ve 2. půli síly na obrat, celý zápas vůbec nestíhali agresivně bránit na perimetru i vypomáhat na nájezdy a tradičně si nepomáhali na útočném doskoku, kam při nyní velkém vytížení už tolik nechodí ani Satoranský, aby zápasy vůbec mohl fyzicky přežít.

Místy famózně kombinačně hrající Wizards (32 asistencí při 40 trefách z pole), kteří si 43 body ve 2. čtvrtině utvořili rekord sezony, měli vedle Satoranského šest dalších dvojciferných střelců, a to Beala (21), Arizu (trojky 12/4), Bryanta (15+10 doskoků), Greena (15), Portera (13) a Randla (11). Přestříleli domácí z trojek (34/16 – 46/18) i méně ztráceli (16-9), ale vedle slabé obrany fatálně zaostali zejména na doskoku (56-41) a v produkci zpod koše (44-32). Spurs při výhře 132-119 vedle Aldridge s Bertansem sytili i White, Forbes (po 16), Mills (15) a Belinelli (13). Pau Gasol, který zažil v utkání špatný start s rychlými dvěma fauly, se 1150. zápasem v lize posunul na 19. místo dějin.

„Ve druhé půli se domácí rozjeli a my jsme měli stále problém s Aldridgem. Je těžké hrát se Spurs proti jejich sestavám se čtyřmi dobrými střelci a my jsme ve třetí čtvrtině už neměli takový rytmus jako do poločasu ani v útoku. Spurs hrají na útočné půlce výborně, což ubírá bránícímu týmu spoustu energie, a my to na sobě cítili, byť to není omluva. Byli jsme pak někdy pozdě u střelců, což domácí trestali,“ shrnul český playmaker, jehož tým padl v San Antoniu podevatenácté v řadě.