"Už jsem ho za to musel odměnit"

06.12.2018 - red
počet přečtení: 253
vytvořeno 06.12.2018, upraveno 06.12.2018

ECHO TOP DUELU SEZONY I HITOVÝCH DNŮ TS31 Ty dvě po sobě jdoucí akce na palubovce Jestřábů z Atlanty definovaly jeho aktuální přínos pro tým. Ačkoli ani při jedné neskóroval. Tomáš Satoranský nejdřív pod vlastním košem rychle položil ruce na míč v držení ukrajinského pivota Lena, kterému tak nedovolil s ním jít nahoru, a nebyl mu ani odpískán faul. A vzápětí nad o 15 čísel vyšším soupeřem vyhrál rozskok, jako by se nechumelilo. Byly to jen dva z desítek podobných momentů, jimiž v aréně jednoho z nejslabších celků NBA vedl jako spolehlivý tmel oslabené Wizards k přesvědčivému vítězství (117-131. 4. výhra sezony venku), a to i bez šéfa Walla (chyběl poprvé v sezoně), centra Howarda (po operaci zad), forwarda Greena (záda) a nadále nevyužívaného centra Mahinmiho. Satoranský potřetí v řadě nastoupil v základu a Washington potřetí vyhrál. Ač formálně obsadil pozici small forwarda, když na soupisce je veden jako shooting guard, i přes formální nasazení guarda Riverse na rozehru to byl právě on, kdo spoustu akcí rozjížděl a kontroloval, aby Wizards při letos až nezvykle pestré cirkulaci míče zakončili duel na 35 asistencích při 46 trefách z pole a měli 6 dvojciferných střelců! Čech to vše podtrhl 14 body (výkon sezony, z pole 7/5, +6), 7 asistencemi, 4 doskoky, 1 blokem, 2 zisky a spoustou procent při dalších vybojovaných míčích. Za 38 minut (top číslo sezony) nepřišel ani o jeden balon. A spáchal jediný faul, ač se do obrany vkládal podle svých zvyklostí na "volume max".

„Moje současná pozice už mě nemůže zaskočit. Jsem připravený hrát na křídle spoustu minut,“ podotkl po utkání pro Washington Post perimetrový univerzál, který už přechází mezi small forvardem a point guadem tak plynule, jako by místo rohlíku kousal do housky.

„Sato se své role chopil a maká tak, že si zasloužil jak každou minutu na hřišti, tak právo být v základu,“ řekl na adresu českého spoluhráče Bradley Beal, který si musí užívat, do jak parádních střeleckých pozic a situací jej Satoranský nejednou vystaví.

„Tomáše jsme dali do základu, protože potřebovala jinou výbavu. On nemusí skórovat pokaždé, když má v ruce míč, a to nám dává větší rovnováhu,“ naznačil kouč Scott Brooks, že pětice s Wallem či Morrisem míčem mnoho nepohybuje. „Myslím, že jsme prostě potřebovali změnu,“ dodal lodivod, který za více než rok u týmu už vícekrát vyhrožoval změnami v sestavě, ale ty vyjma zraněními vynucených úprav nikdy nenastaly, do značné míry i proto, že výše smluv v NBA předem determinuje mnohé. Až děsivý začátek letošní sezony, kdy se i přes stále naléhavější koučovy apely zřetelně nic neměnilo, jej donutily – i s ohledem na vlastní budoucnost v hlavním městě – něco udělat.
Brooks už po sobotním domácím vítězství nad Brooklynem nikoli poprvé ocenil schopnost Satoranského přijmout a naplnit přidělenou roli. „Hýbe míčem, váží si ho, nic nevypustí a dělá na hřišti úplně všechno. Už jsem ho za to musel odměnit. Je to zasloužené a tým jeho práci miluje. Musíte vyzdvihnout jeho úsilí a je důležité, že s takovým úsilím už začínáme hrát i jako tým.“

Ta poslední věta je asi vůbec nejdůležitější ze všech, které v téhle sezoně trenér ke svému Čechovi řekl. Už i on seznal, že s přítomností Satoranského na hřišti se víc snaží i ostatní, protože jim je jaksi hloupé na to kašlat, když někdo dělá práci i za ně. A zápas v Atlantě toho byl dobrým příkladem. Zejména v sestavě s nepříjemným obráncem Oubrem Wizards byli schopní rotovat včas k většině střelců, vypomáhat si, skákat do přihrávek, čistit obranný doskok a pálit z toho do brejků, několikrát skvěle rozběhnutých právě Satoranským, který vysílal dlouhé pasy do otevřených prostor.

Dobrou obranu s přechodem do protiútoků i nesobecké sdílení míče si po zápase hodně pochvaloval i nebranitelný autor 36 bodů Beal (sezonní maximum, TH 13/10, 9 asistencí), který řadou svých vyhlášení za poslední dva roky indikuje, že se Satoranským u kormidla se cítí líp než s prvním playmakerem Wallem.

Wizards v Atlantě (Hawks bez Prince a jen s 10 minutami Lina) začali se třemi guardy (Satoranský, Beal, Rivers) a pod košem s forwardem Porterem (20+11 doskoků) a na útočném doskoku platným centrem Bryantem, který zřejmě i díky schopnosti trefovat trojky nadále dostává přednost před Mahinmim.

Satoranský odstartoval asistencí na trojku Bryanta po napíchnutí obrany, přidal dvojku trefou hned zpoza clony, na čemž v létě zapracoval, a pokračoval perfektním pasem pod koš na volného Portera. Pak za údivu komentátorů následovala jeho hvězdná dvojakce proti Lenovi a pomohl tak zprvu na doskoku i v obraně vlažným Wizards k obratu na 12-16. Odpočinout si šel (za vedení 21-24) na posledních 3:40 první čtvrtiny a na tu druhou už byl zpět.

Hosté se za řádění Beala a několika trojek i zlepšení obrany (už s Oubrem, jejž Satoranský „vystrčil“ ze základu) posunuli až na 25-38. Satoranský z nájezdu pod košem parádně zadovkou uvolnil Smithe, který však minul, z dalšího vniku si vykoledoval dvě úspěšné šestky (aktuální bilance 34/31), pomohl k zisku míče a po složitě vydolovaném doskoku vyslal do úspěšného brejku Oubreho. U Wizards tu vyváželi míče prakticky všichni perimetroví hráči a nezáleželo, kdo byl formálně rozehrávačem. Tým při mnoha vnicích těžil ze spousty šestek (začal 16/16), stejně jako ze ztrát i nepřesných trojek Hawks.

Satoranský střídal po 6:30 ve hře za vedení 35-51, aby jeho tým postupně unikl až na 25 bodů, přičemž Čech přišel před půlí ještě na poslední útočnou akci Wizards, kdy úspěšně zakončil nájezd na dlouhou levou ruku. Po poločase 49-72 však hosté usnuli na vavřínech, povolili v obraně a v útoku příliš pokoušeli trojky, za což domácí poděkovali náletem s řadou trojek, který rezultoval v dominantní závěr 3. čtvrtiny (celkem skore v ní 45-31, ofenzivně nejlepší od Hawks v této sezoně) a snížení až na 100-105 10 minut do konce.

Satoranský třetí dějství odpálil pasem do úspěšného brejku Riverse (jinak v útoku spíš škodícího), aby poté jeho báječný „no-look pass“ z perimetru nezužitkoval pod košem Porter. Čech přihodil i zvláštní floater po zapíchnutí driblingu uprostřed šestky a i přes fungování na různých pozicích byl znát jeho ředitelský efekt. Byl tu navíc i u dvou zisků, rezultujících ve 4 brejkové body, a střídal 13 minut do konce za 90-103.

Na start čtvrté čtvrtiny, kdy vrcholil útočně-defenzivní zmar hostů,  už musel opět do hry a až jeho trojka z brejku z levých 45 stupňů na 100-108 dala Wizards novou energii. Domácí tu navíc minuli několik šestek a o zbytek se už postaral znovu aktivní Beal. Satoranský přidal trojku opět z levých 45 stupňů na 103-117, Beal z jeho asistence poslal do obruče další trojbombu na 106-120 a další pohotovou Čechovu příhru z nájezdu zužitkoval Porter. Satoranský ještě uloupil míč, poslal lobovanou přihrávku skoro z půlky na osamělého Beala a před možnou první ztrátou jej s míčem na zemi vysvobodil timeout kouče Brookse. Závěr zápasu byl v jeho podání skvěle zvládnutý, přičemž z druhé půle chyběl ve hře pouhou minutu.

Ze spoluhráčů byli kromě Beala, Portera a Satoranského vidět i Oubre (19), Bryant (16+9 doskoků) a Morris (12). Za domácí se prosadili Collins (26+14 doskoků) a Bazemore (22). Wizards zaostali z brejků (31-17), lepší byli na doskoku (52-61) a pomohli si šestkami 32/27.