TS31 v 3. základu před zraky Navrátilové

13.04.2017 - red
počet přečtení: 446
vytvořeno 13.04.2017, upraveno 13.04.2017

82. ZÁPAS WIZARDS Tomáš Satoranský v posledním zápase základní části NBA oslavil – při absenci Walla, Beala, Morrise a Mahinmiho (centr bude kvůli zranění lýtka levé nohy chybět i v několika zápasech prvního kola play-off, což bude proti Atlantě s Howardem znát) - svůj třetí základ nováčkovské sezony (ze svých 57 utkání). A byť číselně se za svých 30 minut nezaskvěl (2+5 asistencí, 4 doskoky, 2 zisky, z pole 7/1), na tu klíčovou cifru být pyšný může. I při porážce v Miami (110-102), jež stále ještě bojovalo o play-off (byť nakonec marně), byl ze základu (odehrál z něj nejvíc) jako jediný v plusu (4).

 A to mělo dobrý důvod – na rozdíl od některých spoluhráčů, kteří hlavně honili statistiky a nechtělo se jim bránit, vkládal do každé obrany maximum a v útoku i při slabé vlastní střelbě (navíc po průniku s otočkou a poté i v brejku, kdy mu nevyšel krok, byl dvakrát zblokován) uvolňoval spoluhráče do dobrých pozic a účinně urychloval hru. Na druhé straně jeho nacházel většinou jen středoevropský parťák Gortat (16 bodů). Tak tomu bylo i při jediném koši, který Satoranský vsítil ze seběhu po chytrém pasu polského chasníka.

Satoranský, z hlediště sledován i tenisovou legendou Martinou Navrátilovou, se navíc v několika úsecích dostal i na rozehru, kde nebrzdil pohyb míče jako kolegové Jennings a Burke, byť druhý jmenovaný dal 27 bodů. Čech se také hned na úvod blýskl v obraně, kde pod košem rychlým výpadem zbavil míče už zakončujícího soupeře.  Své hráče dokázal ve většině případů pokrývat, v úsecích, kdy mu byl svěřen, solidně stíhal i menšího rychlíka Dragiče (bez ohledu na jeho 28 bodů) a vynutil si od něj i některé ztráty.  
 


Satoranský si rovněž užil se sudími, když mu byly při úniku přes Dragiče odpískány absurdní kroky a poté i faul na trojkujícího Dragiče, kdy marně reklamoval, že si do něj soupeř naskočil.  Stejně jako si později bez úspěchu žádal faul od Dragiče při své vlastní trojce. Jednou se také odvážně postavil atletickému centru Whitesideovi (24+18 doskoků), který svůj mohutný dunk přes českého obránce nesesměroval do obruče.

Wizards základní část zakončili s bilancí 49-33 (6. nejlepší bilance v 56letých klubových dějinách) na 4. místě na Východě (4 výhry za prvním Bostonem) a v 1. kole play-off je čeká Atlanta.

Miami, které porazilo Wizards ve všech 4 zápasech tohoto ročníku, nedotáhlo jeden z historických obratů sezony – po její polovině mělo hrůznou bilanci 11-30, v té druhé 30-11 (druhá nej v tomto úseku letošní sezony), přesto se nakonec na play-off neprodralo. Přitom stačilo, aby Indiana, nebo Chicago nevyhrály své poslední zápasy. Goran Dragič k tomu řekl, že hůř se cítil jen poté, co se Slovinskem ztratil čtvrtfinále ME 2013 na domácí půdě.

A ještě dvě zajímavosti ze statistik základní části podle webu Wizards – centr Gortat (jediný Wizard se všemi 82 zápasy) byl jedním z pouhých 5 hráčů ligy, kteří patřili do základních pětek ve všech 82 zápasech. Rozehrávač Wall se pak stal prvním hráčem dějin s průměry nejméně 20 bodů, 10 asistencí, 4 doskoků, 2 zisků a půl bloku v rámci jedné sezony.