Top vatař mimo NBA: Proč jsem odešel

04.05.2016 - red
počet přečtení: 1456
vytvořeno 04.05.2016, upraveno 04.05.2016

EXKLUZIVNĚ S ALEXEJEM ŠVEDEM „Uuuh, to jsem vůbec nevěděl,“ obdivně si odfoukl po nedávném utkání s Chimki nymburský guard Chasson Randle, když se dozvěděl, že před chvílí hrál proti aktuálně nejlépe placenému chlapíkovi mimo svět NBA. Aspoň tak se loni v létě o Alexeji Švedovi všude psalo, když stvrdil tříletý kontrakt s Chimki Moskva, což je po CSKA druhý nejmovitější ruský klub s letošním rozpočtem ve výši 574 milionů korun.

27letý guard, který byl po základní části 8. střelcem VTB ligy s 16,7 bodu a třetím střelcem Euroligy (za všechny fáze) s 15,92, měl s Moskvany podepsat na 10,2 milionu dolarů za tři roky (238 milionů korun), což na jednu sezonu dělá 3,4 milionu (79 milionů korun). A to je v době, kdy v Evropě už milion dolarů za rok představuje gáži pro naprostou špičku, pořádná raketa.

Až taková, že se kvůli ní Alexej Viktorovič Šved vzdal i svého snu, jímž odmalička byla NBA, kde strávil minulé tři roky. V létě 2012 začínal po odchodu z CSKA v Evropou nasáklé Minnesotě s krajanem Kirilenkem, Černohorcem Pekovičem nebo španělským multitalentem Rubiem. V nováčkové sezoně dokonce v 16 zápasech zahajoval v základu a za 24 minut doručoval 8,6 bodu a 3,7 asistence při nezávratné úspěšnosti z pole (37 procent).

400ZjQ.jpg

Ve druhém roce pod končícím koučem Adelmanem minuty poklesly na pouhých 10 (se 4 body) a v létě 2014 se Šved stal součástí velkého trejdu, který poslal Kevina Lovea do Clevelandu, Vlci za to získali od Cavs dvě jedničky draftu Bennetta a Wigginse a ruský snajpr se pakoval do Philadelphie.

Za tu odehrál pouhých 17 zápasů s průměrem 17 minut a 10 bodů a už v prosinci byl odeslán do Houstonu. A před uzávěrkou trejdů byl ještě v téže sezoně vyměněn (prý i proto, že Rockets měli silné indikace o Švedově úmyslu vrátit se do Evropy) za Prigioniho do New York Knicks. Až tam znovu rozkvetl, když v 16 utkáních (než mu zranění žebra ukončilo sezonu) zapisoval průměry 15 bodů, 4,6 doskoku a 3,6 asistence za 26 minut při 40procentní střelbě (trojky 37).     
 


Líbil se i prezidentu Philu Jacksonovi, který si jej chtěl nechat i dál, ovšem zřejmě jen za omezený peníz. Podle některých zdrojů nebyl ochoten dát Švedovi ani 2,8 milionu dolarů (hrubého, 65 milionů korun) za sezonu, a i proto dal Rus NBA – alespoň dočasně - sbohem.   

Jackson ovšem i přes obdivná vyjádření typu „příjemné překvapení“ měl ke Švedově hře i určité výhrady.

„Když je u míče, nikdy nevíte, co s ním udělá. Umí být ale lstivý, když se dostane ke koši, a dokáže skvěle přihrávat ve vymezeném území. Zároveň má ale kolísavou střelbu, a protože míč vypouští trochu níž, většina minutých střel naráží do přední obroučky. Není také moc silný, takže ho může vychýlit i sebemenší kontakt se soupeřem. Bude jen na něm, jak tvrdě bude chtít makat po skončení sezony,“ pravil boss Knicks na adresu 198 čísel vysokého, ale také jen 85 kilo vážícího Rusa.
 


Poslední výtku Šved mimoděk sám potvrdil při odpovědi na otázku Basketmagu, jakou radu by měl stran průniku do NBA pro své následovníky: „Makejte naplno a víc času tomu dejte v posilovně, před odchodem do NBA a pak i v lize samotné. A vše přijde.“

Shooting guard se schopnostmi rozehrávače při tom hovoří slušnou angličtinou, byť ještě první rok v Minnesotě mu bylo vytýkáno, že se jí vyhýbá. Stejně jako to, že se prakticky neusmívá a pohledem stále míří kamsi do kouta. Pravda je, že na hvězdu jeho formátu působí dost plaše, a potkat ho v civilu, možná by vás ani nenapadlo, že jde o basketbalistu, který navíc tři roky vydržel v NBA.

Mimochodem - ještě u Vlků se jej zřejmě snažil „zpozitivnět“ i Ricky Rubio, jak dokládá toto unikátní zápasové video.    
 


I přes houpačku se třemi trejdy ovšem Alexej Šved na svou misi v NBA – alespoň na úvod rozhovoru - nevzpomíná s hořkostí.

„Byla to velká zkušenost. Je to nejlepší liga na světě a hrají v ní ti nejlepší hráči. Já jsem v ní zažil tři skvělé roky. Ne vždy se mi dařilo, ale celkově jsem fakt rád, že jsem tam byl,“ ujišťuje.

Už proto, že NBA byla vždy jeho snem. „Odmalička jsem na ni myslel, koukal na videa, zápasy a při tom snil. Nevím, jestli to tak mají i ostatní kluci v Rusku, ale řekl bych, že do NBA chce každý. Jen ne každý se tam dokáže dostat, navíc Euroliga je taky vynikající soutěž,“ nezapomene zdůraznit.
 


Ze čtyř působišť si to nejvíc oblíbil v Minnesotě a i přes krátkost pobytu také v New Yorku. „Tam mi věřil kouč Fisher i šéf Jackson. „Navíc hrát v Madison Square Garden, jedné z těch nejslavnějších arén, je zážitek. Chodí se tam na vás koukat spousta celebrit a to je paráda,“ pochvaluje si Šved a ještě dodá: „Dobrý byl i první rok v Minnesotě. Tam a v New Yorku mě měli rádi. A já je.“

I přes kladná slova však bylo něco, co se jeho ruské duši nelíbilo.  

„Všude, kde jsem byl, jsem získal nějakou zkušenost. V New Yorku jsem měl k dispozici spoustu minut, v Houstonu jsem hrál s velkými hvězdami jako s Jamesem Hardenem nebo Dwightem Howardem. V NBA je to ale zároveň drsné, protože vás kdykoli můžou vyměnit, klidně v půlce sezony. A vy si musíte všechno zabalit, sebrat rodinu a začínat znovu v nové situaci, v jiném městě.“

Právě kočovný život se třemi trejdy během půl roku mu řadu iluzí sebral. „S tolika výměnami v mé poslední sezoně to bylo fakt těžké. To není jako v Evropě, kde podepíšete kontrakt, a víte, že v tom klubu zůstanete do konce sezony. V NBA někde podepíšete a za pár měsíců už vás můžou poslat úplně jinam. Nevíte, jestli vás nový kouč bude chtít, a tahle nejistota mi vadila,“ přiznává.
 


A v New Yorku nezůstal ještě z jednoho zásadního důvodu. „Peníze, které jsem žádal, mi nechtěli dát,“ říká bez okolků.

Na Knicks ale jinak nedá dopustit: „Je to vysoce profesionální organizace a snad se tým v nejbližších letech vrátí i do play-off.“

Z NBA ho ještě loni v létě chtělo prý pět dalších týmů a on tak až do srpna vyčkával. Podle agenta měl ovšem i dvě luxusní nabídky z Evropy a on kývl na tu z Chimki. „Vrátil jsem se do Evropy, protože jsem to považoval za nejlepší krok. Vím ale, že umím hrát a doufám, že mě v budoucnu někdo z NBA ještě bude chtít. Zároveň jsem ale realista a teď myslím jen na současnost v Chimki,“ říká chlapík, který v nedávném zápase v Nymburce rozpoutal s kolegou Ricem nevídanou střeleckou show, když spolu dali 13 trojek (Šved 14/7) z 24 pokusů.

A i polabský guard Chasson Randle pak musel uznat, že za takovou produkci si ruský snajpr tu svou „raketu“ zaslouží…