Šéfem při vyloupení banky v Clevelandu!

23.02.2018 - red
počet přečtení: 482
vytvořeno 23.02.2018, upraveno 23.02.2018

10. ZÁKLAD SATORANSKÉHO V ŘADĚ Zcela frustrovaný obíhal rozhodčí a stěžoval si a stěžoval. Stejně jako v jednom útoku v závěru, kdy po nájezdu přes centra Mahinmiho přestal řešit, kam se odrazil míč, a v nepřerušené hře se okamžitě otočil k rozhodčímu, aby jej vyplísnil za neodpískání faulu. Až když s k LeBronu Jamesovi nedůsledností soupeřů míč přikutálel náhodou zpět, začal znovu hrát, a ač si Tomáš Satoranský dal ruce podél těla, a snažil se jen stát mu v cestě, po pouhém otření o něj James dostal šestky. Jenže první nedal, a když druhou nahodil, po předčasném opuštění trestné linie mu bylo odpískáno porušení pravidel. Wizards pak s plnou důvěrou vyhodili z autu na svého českého dirigenta, který se zhluboka vydýchal a proměnil i svou třetí a čtvrtou šestku v utkání. 15 vteřin do konce bylo na palubovce Clevelandu za už konečného stavu 103-110 jasno a Satoranský za sebou měl při desátém základu v řadě další fantastický výkon – 17 bodů, 8 asistencí bez ztráty, 4 doskoky, 2 zisky, střelba 7/6 a +7 za 31 minut. Svou šňůru zápasů bez minuté šestky protáhl už na 19 (22/22) a zapsal 11. dvojciferné body sezony.

To LeBron James, který i přes svůj klasický „hero ball“ se 14 body za posledních 6 minut (závěrečných 9:40 neskóroval za Cavs nikdo jiný) a s celkem 32 body, 9 doskoky a 8 asistencemi (na 4 ztráty) neuspěl (byl i -10 za svých 37 minut), vypadal trochu ztraceně a opuštěně. Z aktivních hráčů aktuální sestavy zná po posledních škatulatech víc jen J.R. Smithe a Tristana Thompsona a i přes příslib nováčků vzešlých z nedávného mega trejdu nelze snadno předvídat, do jaké míry se na ně bude možné spolehnout pro klíčový závěr sezony a play-off.

To stále sehranější Wizards už teď pod Čechovou taktovkou místy připomínají evropské týmy, obrany vyšachovávají až do kuchyně nebo ke zcela otevřeným střelám, a při hrozbě absence lídra Walla možná až do konce základní části, což obnáší ještě 24 zápasů, musí doufat, že Satoranskému jeho super forma vydrží ještě dlouho.

Stejně jako před All-Star pauzou v New Yorku ovšem nedali dost velké úsilí do startu zápasu a při bídě v obraně 5 na 5 i návratu na svou půlku dali domácím spoustu brejkových bodů i vedení 24-13. Satoranský se snažil této smršti čelit jedním útočným doskokem, svým typickým floaterem s bonusem faulu, asistoval i na dvojku Portera a rozjel brejk se snadnou asistencí na dunk Morrise.

Po přebrání se přes něj na sílu i s faulem prosadil James, jemuž pak v jednom brejku zezadu vypíchl míč. Střídal po 10 minutách za stavu 28-18. Cavs pak při malé údernosti druhé jednotky Wizards (vedené Frazierem) drželi dvojciferný náskok i v úvodu 2. čtvrtiny bez Jamese, ale po návratu Čecha 7 minut do poločasu se za stavu 42-31 začaly dít věci. Nejdřív mu sice sudí velmi sporně po zhlédnutí videa zrušili trojku z levého rohu pro předchozí faul na spoluhráče Morrise mimo míč, vzápětí ale proměnil nesnadný odskočný dvojtakt přes ruce Jamese, skvelě vyslal do seběhu Beala a po 4 trojkách spoluhráčů tu byl obrat na 46-49 i s Jamesem ve hře.

Satoranský (do půle 8+6 asistencí) tu v nájezdu možná i zblokoval menšího rozehrávače Hilla, který si ve zbytku zápasu jít přes něj znovu netroufl, naopak Čech právě přes Hilla ještě před půlí úspěšně najel i s faulem.  Jeho tým měl už do poločasu skvostné trojky 17/7, jen 4 ztráty, o 13 víc pokusů z pole a 17 asistencí na 24 tref z pole.

Hned zkraje 3. čtvrtiny odmítli domácí Satoranského tesně krýt na perimetru a on je potrestal dlouhou dvojkou. Z týmu ojediněle zastavil protiútok Jamese taktickým faulem, což nikdo ze spoluhráčů zásadně nedělá a často pak faulují až kolem koše, z čehož plynou úspěšná zakončení s bonusovou šestkou. Z levých 45 stupňů Satoranský trefil otevřenou trojku po spolupráci s Morrisem, jemuž vzápětí po pick-and-rollu nabil na parádní alley-oop dunk. Domácí tu při zagresivnění obrany Wizards už měli většinou jen těžké trojky.

Satoranský v závěru třetí čtvrtiny zůstal ze základu ve hře sám i s druhou vlnou a blýskl se tu i parádním dvojkou z odskoku, jejž běžně nepoužívá. Po třech čtvrtinách byl top skórerem týmu s 15 body a odpočívat šel za vedení 79-82.

Hostům ve středu 4. části vyšla sekvence s Bealem na rozehře, odskočili na 8, když domácí příliš neuspěli se zády hrajícím Jamesem na pozici 4, kdy jej Porter bránil maximálně zepředu. Cavs pak ještě snížili sestavu, James byl na centru a při bránění pivotem Mahinmim se za manka 11 bodů začal prosazovat až příliš snadno.

Dočasně neplodný útok Wizards, stále s (příliš driblujícím) Bealem na rozehře, znamenal při samostatných akcích Jamese snížení Cavs až 101-104. Satoranský přišel až dvě minuty před koncem (za vedení o 5) a za stavu o tři pomohlo Wizards video, které jim dalo po zakončení Oubreho znovu míč a po jednoduché akci z autu i nové vedení o 5. A pak už přišly na řadu i Jamesovy minuté šestky.

Satoranského, jejž server ESPN označil jako top hráče vítězů, doprovodil 18 body a 9 asistencemi Beal, 17 body Oubre a 15 body Porter. Wizards přestříleli domácí z trojek (8-12), přeskákali je 36-43 a přežili jen 4 vlastní body z brejků i převahu soupeře v bodech zpod koše (58-44).

Wizards (34-24) se na Východě dotáhli na třetí Cavs (34-23), kteří v novém složení dobyli Boston i Oklahomu, už na nejtěsnější rozdíl.

Kouč Washingtonu Brooks po zápase odmítl potvrdit příchod ex-rozehrávače Wizards Sessionse na 10denní kontrakt (po propuštění z Knicks).