"Sato on fire", v krvi dobyl United Center!

11.02.2018 - red
počet přečtení: 291
vytvořeno 11.02.2018, upraveno 11.02.2018

NEJHITOVĚJŠÍ DUEL TS31 V NBA Při seběhu po zadní lajně přijal míč a za vteřinu už se chystal dát zlaté razidlo na svůj dosud největší výkon v nejlepší lize. Vzlétl ke smeči, ale ve vzduchu jej potkal jistý Bobby Portis, který na začátku této sezony při verbální rozepři na tréninku knokautoval pěstí Nikolu Mirotiče, jenž si poté vyvzdoroval trejd pryč z klubu. Power forward Bulls sice zprvu svým zákrokem pravačkou vyrazil Tomáši Satoranskému míč, ale pak ho smetl přes ruce, přetočil jej a Čech částečně nekoordinovaně dopadl na pravé rameno a navíc se udeřil pravým spánkem o palubovku United Center.

Když mu z hlavy začala crčet krev, spoluhráči okamžitě gestikulovali k lavičce o pomoc, viditelně otřesený Satoranský však naštěstí vstal a odešel k ošetření do šatny po svých. Nebylo mu tak přáno vychutnat si na kdysi domácí palubovce Michaela Jordana, navíc před zraky jeho bývalých parťáků Scottieho Pippena a Rona Harpera sedících v první lajně vyprodaného hlediště, poslední vteřiny svého největšího večera v NBA. Snad jen drobnou satisfakcí bylo vyloučení Portise, který po kontrole na videu inkasoval „flagrant foul 2“, což vedle hráče samotného mohutně rozporoval i jeden z domácích TV komentátorů, reklamující pouhou snahu o blok a zasažení míče.

Čech po zápase v šatně už vtipkoval se spoluhráči a podle kouče Brookse bude v pořádku, ale podle reportérů AP není jasné, jestli jej ještě nebudou čekat další vyšetření a vynucený odpočinek.

Satoranský při dosud nejdominantnějším výkonu, jako hlavní postava oslabených, ale vítězných Wizards (90-101), dal vzpomenout na svá famózní představení v reprezentačním dresu. Už v poločase ho byl plný internet a na Twitteru na jeho hlavu pršely nebývalé komplimenty. Jen hodiny poté, co se objevily zprávy o možném příchodu (Utahem uvolněného) ex-MVP NBA, rozehrávače Derricka Rose, rozstřelil start zápasu třemi trojkami ze tří pokusů a dvojkou z brejku a po 6,5 minutách vedl nad domácími Bulls sám 7-11. Jeho tým pak 7-19.

Několikrát v utkání si právě po jeho akci bral kouč Chicaga timeout, Satoranský už v poločase jako jediný dvojciferný střelec hostů měl 15 bodů za 16 minut s +15 body a palbou 7/6 i 2 asistencemi a 2 zisky, když jeden mu byl statistiky ještě upřen.

Když s krví na čele odcházel ze hry, měl už u pasu nejen své, ale i české maximum v NBA – 25 bodů (dosud nejvíc Welsch s 24) -, a byl jasným top skórerem týmu, když nastřílel víc než hlavní opory Beal (7) s Porterem (14) dohromady. Odehrál svých dosud rekordních 37 minut, když musel po zlomení nosu rozehrávače Fraziera (při uklouznutí při driblingu narazil právě nosem na koleno soupeře) z první půle odehrát až na poslední 2,5 minuty celý druhý poločas. Z pole to měl celkem 12/10, z trojek 6/5, což je další osobák (dosud nejvíc tři), přidal i 6 asistencí (na 2 ztráty), 3 doskoky, 2 zisky a byl +16.

Za svých 8 zápasů v základu v řadě s bilancí 6-2 má úžasné průměry 11,8 bodu, 5,3 asistence (na 1,6 ztráty), 3,1 doskoku, 1,6 zisku a 27,4 minuty při šestkách 13/13, trojkách 19/13 (68,4 procenta) a 57procenentí střelbě z pole. Za 47 zápasů nastřílel už podesáté nejméně 10 bodů, z toho už čtyřikrát za posledních 6 utkání. Zapsal i svůj 9. dunk sezony a trojky má aktuálně 58/28, což dává 48,3 procenta! Pro srovnání – trojkový king Stephen Curry je teď má 41,7. Česká jednička je podle úspěšnosti dokonce už druhá v celé lize z hráčů s nejméně 30 zápasy a 1 pokusem na utkání!

Duel, do nějž šli hosté bez Walla i nemocného Morrise, a na straně domácích chyběli LaVine (po návratu ze zranění kolene ještě nesmí hrát dva zápasy ve dvou dnech) a Dunn, Satotanský zahájil agresivně a hned z prvního útoku najel po zadní lajně k neúspěšnému floateru. Už za chvíli ze „svého“ pravého rohu posadil do obruče první trojku, získal míč z příhry rozehrávače Granta, jejž většinou bránil, asistencí na Portera založil úspěšný brejk, další protiútok sám zakončil, dobrým čtením útoku soupeře získal další míč a přidal i druhou trojku z rohu a pak třetí z pravých 45 stupňů. Také zblokoval nájezd soupeře, dobrým faulem přerušil protiútok, přičemž si celé utkání dával velký pozor na hloupé fauly a tým se i bez bodů Beala posunul do vedení 11-22.

Satoranský poprvé střídal po 9 minutách za vedení o 10 a jeho celek měl už za první čtvrtinu na kontě 6 trojek. Již za 6 minut se ale zranil dobře hrající Frazier a Satoranský se nedlouho poté musel vrátit na hřiště. Wizards tu stáli daleko od trojkařů Bulls, zbytečně ztráceli a druhý zápas ve dvou dnech hrající Bulls pálili do brejků jako najatí. Wizards navíc neatakovali útočný doskok a domácí snížili až na 40-43.

Jenže pak opět zaúřadoval Satoranský – pod košem si fintou vyvěsil obránce a elegantně zakončil donáškou, aby vzápětí zadunkoval z brejku a domácí si opět brali time. Čech pak ještě v dolním postavení vykryl hru vyššího Markkanena a zanedlouho mu ztížil i výhled při minuté dvojce.

Po půli 46-56 hosté odskočili dvěma tříbodovými akcemi na +14, Satoranského pak výjimečně obešel Grant, rozehrávač Wizards tu minul trojku z pravého rohu, zakončil další brejk a útočně doskočil. Když pak snadno zakončil floater z úniku po zadní lajně, už 16 minut do konce vyrovnal své do té doby 19bodové maximum.

Satoranský pak dobře našel na trefu s faulem Scotta, přičemž hned dvakrát se v přechozím průběhu stalo, že Beal hledal na trojku z rohu naopak českého kolegu, ale Bulls už to očekávali. Svou čtvrtou trojku pak Satotanský poslal do koše z levých 45 stupňů a skvěle zorganizoval i poslední akci třetí čtvrtiny s asistencí na trojku Meekse (na 70-82).

Ve čtvrté části se snažil nacházet po clonách i centra Gortata, který ale zakončení zpackával, ztrácel míče, neměl ani doskoky a v obraně jej nejednou vyškolil Lopez.

Satoranský, který si při přecházení půlky místy pohledem na kouče kontroloval, jakou akci zahrát, se poté blýskl luxusní akcí, kdy jindy nevídaným obhozením míče za zády proskočil mezi dvěma obránci a bez dívání našel v rohu na úspěšnou trojku Oubreho, který se jinak potýkal se ztrátami i jinými chybami. Týmu tu hodně 7 rychlými body pomohl málo využívaný power forward Smith, a i když Wizards v této části nevyužívali Satoranským dobře rozjetých akcí, hodně matný byl Beal a v obraně hosté opakovaně nebyli u střelců, udrželi nejméně 7bodový náskok.

Satoranský v závěru po soupeřem zachycené přihrávce prohrál rozskok s Portisem, aby hned na to práskl do koše netypicky ze středu svou pátou trojku a Bulls za stavu 90-100 3:25 do konce opět brali timeout.

Satoranského bodově doprovodili Porter, Scott (po 14) a v základu zaskakující Oubre (11). Z kompletně dvojciferného základu Bulls byl nejlepší Holiday s 15 body, tentokrát ne tak výrazný Markkanen stihl 12 bodů a 10 doskoků. Wizards přestříleli domácí zpod koše (30-40) i z trojek (9-13) a na 38 tref z pole měli 31 asistencí! V tabulce Východu nyní na 4. místě (32-24) zaostávají o dvě porážky za Clevelandem (32-22). Vede Toronto s 38-16.

„Nestává se často, že váš All-Star guard (Beal) nemá dobrý zápas a vy vyhrajete venku. Tomáš byl ale „on fire“ a uhrál toho pro nás hodně,“ chválil kouč Scott Brooks.