Šampiony Junior NBA jsou Knicks

28.11.2018 - red
počet přečtení: 221
vytvořeno 28.11.2018, upraveno 28.11.2018

Vítězem třetího ročníku české Jr. NBA League se stal tým New York Knicks. Prsteny pro vítěze si tak navlékly děti ze ZŠ a MŠ Švihov, kteří v soutěži pro 11leté žáky a žačky slavný newyorský klub reprezentovaly. Závěrečný turnaj čtyř nejlepších hostila pražská Královka, kam všechny týmy přijely podpořit početné skupinky fanoušků z řad spolužáků i rodičů.

První semifinále bylo jednoznačnou záležitostí Knicks (ZŠ a MŠ Švihov), kteří si poradili s Oklahomou (ZŠ Komenského Žďár) 64-26. Druhý semifinálový duel už ale byl tou pravou play-off bitvou a postup urval Washington (ZŠ Na Výsluní Brandýs) na úkor Clippers (ZŠ Heyrovského – Olomouc) až díky náporu v poslední čtvrtině, který Wizards přinesl vítězství 50-40.

Utkání o třetí místo patřilo Clippers, kterým nevadil ani kratší odpočinek před duelem o medaile a přehráli Oklahomu 46-34. Pak už ale přišlo finále před kamerami televize Nova Sport. V něm se Washington snažil zaskočit New York, ale Knicks byli od úvodní čtvrtiny nezastavitelní a dokráčeli k pohodlné výhře 78-41.

1574OTk.jpg

Finálovému dni prestižního turnaje přihlížely i VIP osobnosti včetně druhého Čecha v NBA a ambasadora projektu Jiřího Welsche.

„Projekt Jr. NBA hodnotím velice pozitivně, protože se za poslední rok zase posunul hodně dopředu. Baví to děti i rodiče a budí to kladné emoce. Finále byl úžasný zážitek jak díky basketbalu, tak i atmosférou v hale a v hledišti. Tábory fanoušků se rozdělily a bojovaly, jako by šlo o opravdové Finále NBA. Bylo to plné emocí a prožíval jsem to jako všichni,“ chválí Welsch, který v nejlepší lize světa odehrál 247 zápasů.

Jako už tradičně nechyběl ani zástupce NBA. Z jejího evropského ústředí dorazil Alex Sarama.

„Jsem rád, že můžu být znovu v Praze na finále Jr. NBA. Už jsem tu byl v létě v rámci kempu Tomáše Satoranského a obě akce jsou skvělé pro rozvoj mládežnického basketbalu v Česku. Vidíme z první ruky, jak jsou děti nadšené a jak je baví basketbal. Mít možnost v deseti letech hrát v takové hale, před tolika diváky a roztleskávačkami je určitě úžasný zážitek a věřím, že stovky dětí začnou díky tomuto projektu hrát basketbal. Byl jsem na více než 40 těchto finálových turnajích a z pohledu organizace je pražský turnaj jeden z nejlepších. Český basketbal je na vzestupu a věřím, že tomu pomáhá i Jr. NBA,“ myslí si Sarama, která má Jr. NBA v Evropě na starosti.

Rozhodující duely ozvláštnilo i vystoupení youtubera Taryho, který předvedl své akrobatické umění v improvizovaném parkouru (pohybová disciplína kombinující různé schopnosti).

„Jsem moc rád, že se děti chtějí hýbat a chtějí sportovat. Snažím se přispět natáčením videí o parkouru a každá taková akce navíc je skvělá. Na turnaji v basketbalu jsem nikdy nebyl, ale rád zkouším nové věci a moc mě to bavilo. Sám měřím 170 centimetrů, takže mi basketbal nikdy tolik k srdci nepřirostl, ale vždycky mě bavilo házet si na koš. Jinak jsem měl nejblíže k basketu při přijímacích zkouškách na FTVS, kde jsem se musel naučit dvojtakt zleva i zprava,“ směje se Taras Povoroznyk, který má na YouTube téměř 800 tisíc sledujících.

Jako MVP závěrečného turnaje byli zvoleni Tereza Hájková (Washington Wizards) a Petr Žák (New York Knicks). Kromě trofeje se oba nejužitečnější hráči mohou těšit na účast na kempu jediného českého zástupce v NBA Tomáše Satoranského.

All-Star turnaje
Jan Džurban (Oklahoma City Thunder), Jan Broda (Los Angeles Clippers), Metoděj Pazdera (Los Angeles Clippers), Filip Stieber (Washington Wizards), Danis Gashi (New York Knicks)