Rekordní rebounder už není (jen) tmelič

03.01.2019 - red
počet přečtení: 362
vytvořeno 03.01.2019, upraveno 03.01.2019

ECHO REKORDNÍ ČESKÉ NOCI Už na konci prvního pobytu ve hře po usednutí na lavičku ztěžka oddychoval, přitom zápas se sotva rozbíhal. Jenže Tomáš Satoranský po kurtu jezdil jako „stachanovec“ nebo (pro mladší ročníky) motorová myš. S míčem i bez něj vybíhal každý protiútok, nedopustil žádné snadné zakončení menšího rozehrávače hostů Trae Younga (v průměru 15bodový hráč stihl jen 5 bodů), kterému stejně jako vyššímu Linovi ve většině případů nedovolil ani přijmout zpět míč poté, co se ho v útoku poprvé zbavil. A samozřejmě stále vířil v útoku a jako jeden z mála se snažil z posledních sil chodit i na útočný doskok. Získal čtyři z celkových deseti Wizards a jeho 11 doskoků (druhý nejlepší z týmu) je novým maximem za tříleté působení v NBA. K tomu přidal 14 bodů (z pole 10/5, TH 6/3), 2 zisky a 7 asistencí na jedinou ztrátu a také +13 bodů za 37 minut ve hře.

Nový rok tak Satoranský začal, jako skončil ten starý, kdy v prosinci odehrál 15 zápasů za 29 dní, z toho v druhé půlce měsíce tým hrál třikrát dva dny po sobě. Satoranský v prosinci točil v průměru 29 minut a při absenci Walla až do konce této sezony má slušný výhled na podobné porce až do 10. dubna, kdy končí základní část.

Wizards (bez Walla, Howarda, Morrise a bez využití centra Mahinmiho) si domácí výhrou (114-98) nad Atlantou polepšili před pouhými 15.324 diváky na 15-23, ale k dotažení alespoň osmého Detroitu (17-19) je čeká ještě dost práce.

Satoranský zahájil duel stylově průnikem přes celé hřiště až k úspěšnému zakončení nájezdu na dlouho ruku. Navázal asistencí na trojku Arizy hned po vlastním útočném doskoku, po průniku pod koš parádně nabil na dunk Bryantovi, proměnil jednu ze dvou šestek a přidal i otevřenou trojku, než po 9 minutách střídal za vedení 26-23.

Wizards sice neměli problém skórovat, ale nechávali odkrytou trojku a inkasovali i lacino zpod koše, odkud Hawks dosáhli celkem 60 svých bodů. Střelecky i na doskoku domácím nepříjemně škodil především střídající ukrajinský pivot Len (24+11 doskoků), na nějž při absenci Howarda s Mahinmim výškově místy nikdo nestačil. Atlanta navíc důrazněji než domácí chodila na útočný doskok.

Wizards nicméně postupně vytáhli vedení na 42-31, aby se Satoranský vrátil za stavu 46-42 na posledních 7 minut první půle. Young mu faulem na smečující pravačku zezadu zastavil mocný nápřah k brejkovému dunku a Čech to potrestal opět jen jedním trestným hodem, aby zanedlouho podobnou brejkovou šanci už využil nezadržitelnou „pumpou“, kdy míč raději držel v obou rukou.

Když po třech minutách 3. čtvrtiny nabil Bealovi na trojku na 73-59, zdáli se domácí být na dobré cestě k výhře. Jenže zejména Beal si pak začal hrát na svém písku, ztrácel z driblingu a střílel nesmyslné střely a při polevení obrany se hosté postupně dostali až na 94-94.

Satoranský vystřídal po 7 minutách 3. čvrtiny za 77-71, aby musel kvůli hloupému čtvrtému faulu Beala za chvíli zpět (za 83-77) ve dvojici s rozehrávačem Randlem a pak už zůstal ve hře až do konce. Za stavu 83-82 odtáhl tým floaterem a asistencí na trojku Portera. A po dorovnání Hawks na 94-94 to byl opět on, kdo pomohl rozdmýchat rozhodnou šňůru 17-2. Bealovi nabil na trojku i na dunk, Greenovi na trojku, sám proměnil další nesnadný floater a hodně znát byl v obraně, kde zvládal vykrýt i zády hrajícího power forwarda Collinse, měřícího 208 centimetrů. A v poslední minutě byl podivně pískajícími rozhodčími (v zápase nechali být několik jasných faulů na Wizards, aby jindy pískali i situace, kdy se žádný faul nestal) „okraden“ o další brejkový dunk, neboť se pískalo nečisté zastavení jeho úniku v podání Bembryho. A z trestné linie byl Čech úspěšný i do třetice jen jednou.

Wizards vedle Satoranského táhli Beal (24), Green (22), Bryant (16+15 doskoků, už do půle 16+9) a Ariza (12). Tým hosty díky druhé půli přetlačil z trojek 11-10, v šestkách byl lepší 17-8, z brejků 19-9, udržel alespoň vyrovnaný doskok a měl jen 10 ztrát. Atlantu (bez Bazemora a Prince) vedle Lena více sytil už jen Collins (21).

„Měli jsme jeden úsek, kdy jsme přestali skórovat a nehráli dobře v útoku. Pořád jsme ale pokračovali v dobré obraně a to musíme opakovat v každém zápase, protože to budeme potřebovat. Budou totiž úseky, kdy se budeme v útoku trápit. Teď je velký tlak na Brada Beala, aby ze svých akcí skóroval, ale my jsme taky dobře hýbali míčem a naše obrana byla solidní celý zápas,“ shrnul pro Washington Post autor druhého kariérního double doublu Tomáš Satoranský, který si vysloužil nemalou a velmi výstižnou pochvalu i od nového lídra týmu Beala:

„S někým jsem o Tomášovi mluvil a zaznělo, že je to „tmel“ našeho týmu. S tím jsem ale nesouhlasil. Není tmel a já tohle slovo nesnáším, a to kvůli zápasům, jako byl tenhle. Tomáš je schopen se zapsat výrazně do statistik a dokáže mít tak velký vliv na hru, že se to neomezuje jen na jednu dvě věci. Je schopný obsáhnout všechno… Já mu vždycky říkal, když jsi volný, tak střílej. Tlač se do toho! Buď tím českým „Satym“, jakého potřebujeme.“

Bradleyho by se na startu nového roku dalo tesat do kamene…