Rekordní noc muže na černou práci

17.12.2018 - red
počet přečtení: 358
vytvořeno 17.12.2018, upraveno 17.12.2018

ECHO HISTORICKÉHO ZÁPASU TS31 „Come on, guys!“ rozezlil se Čech ve vší slušnosti na spoluhráče, z nichž nejbližší se nacházel někde na půlce. Právě se už poněkolikáté v zápase bránil přesile Lakers při rychlém protiútoku hostů, kde při chránění vlastního koše téměř nikdy nechyběl, pokud jen trochu mohl. Dlouho jasné vedení domácích Wizards se tu začalo zlaxněním přístupu tenčit, což se ale tradičně netýkalo českého rozehrávače či small forwarda Tomáše Satoranského, který v personálně složité situaci Washingtonu vytvořil nový český rekord v NBA nejdelším časem stráveným v jednom zápase: 45 minut a 37 vteřin. V neděli to byly i nejdelší minuty ze všech Wizards.

Při zdravotních absencích centra Howarda, křídla Portera, při trejdu hned dvou hráčů (26letého guarda Riverse a 23letého forwarda Oubreho mířících do Phoenixu za 33letého Arizu, který už ve Washingtonu hrál v letech 2012-14) a při opět nevyužitém centru Mahinmim měli před vyprodanou domácí arénou (20.409 se spoustou fanoušků Lakers) kliku na famózní start, kdy proměnili 13 z prvních 18 střel z pole, na vlně naivních ztrát (10 za prvních 19 minut a celkem 22) a distančních minel Lakers, kteří den před tím vyhráli těžký zápas v Charlotte, vystřelili do trháku 26-8 a taženi v brejcích a navíc i v obraně nebývale aktivním Wallem se už tady odrazili k vítězství 128-110 (už ve 3. čtvrtině vedli o 27), jímž ukončili sérii 4 porážek. S bilancí 12-18 zaujímají nyní 11. místo na Východě.

Satoranský, který v obraně začínal na 206 vysokém a metrákovém Kuzmovi, si svou situaci užíval od prvních minut a byl motorem týmu ve všech segmentech hry. Hned v úvodu si seběhl pod koš pro příhru Walla a po fintě přesně zakončil. Pak pomohl získat míč, v obraně poprvé, ale nikoli naposledy v utkání převzal i ubránil Jamese (v první čtvrtině na něm začal Green), který nebyl ve své kůži, míjel zpod koše i z šestek a někdy si i oprávněně stěžoval na neodpískané fauly v nájezdech. Satoranský se úspěšně popasoval i s Kuzmou, když do něj hrál zády pod košem, v brejku pak nabil Bealovi, v dalším útoku si při nájezdu dovolil efektní zadovku a krátkých oddech (svůj jediný v utkání) dostal po 6 minutách za vedení 22-8, kdy jej nahradil nováček Brown.

Po 2,5 minutách už ale byl zpět namísto Walla, v nájezdu získal a proměnil dvě šestky, po pick-and-rollu skvěle nabil pod koš centru Bryantovi, který ale ani nadvakrát nedopravil balon do obruče. Po snížení hostů na 30-23 se tak Čech zahojil až asistencí na trojku Beala.

Hned na startu 2. čtvrtiny (měl tu na starosti Balla) si znovu seběhl pod koš, tentokrát na pas od Dekkera, který sám zazářil 20 body, a to zejména po atacích ze zadní lajny. Po snížení hostů na 6 se opět rozfofroval Wall, který odtáhl Wizards na 52-37 (už tady měl 20 bodů). Přes Satoranského tu zpod koše nezakončil James, z jehož špatné přihrávky získal Čech další míč. Wizards však zároveň ze špatné exekuce útoků nabízeli Lakers spoustu brejků, proti kterým se navíc velmi laxně vraceli do obrany.

Protože však fungoval útok, Wizards to tentokrát zásadně nevadilo, a Satoranský se ještě otevřenou trojkou v závěru druhé čtvrtiny podílel na poločasovém vedení 71-51.

Na začátku druhé půle, kterou odehrál celou, Satoranský vyzval ke trojce Greena, přidal brejkový floater o desku a maximálně hobloval v obraně, kdy například přiskočením do šestky zastavil nájezd soupeře středem, aby okamžitě letěl na křídlo ke svému hráči. A také byl platný na útočném doskoku, kam chodil skoro po každé střele Wizards a pomohl tak i ke koši Greena. A opět po jeho útočném doskoku a pohotové asistenci uzavřel se sirénou třetí čtvrtiny Dekker.

Hned na startu 4. části, kterou už proseděl lídr Lakers James, pomohl Čech k dalšímu útočnému doskoku a koši, asistoval do výskoku ze seběhu Dekkerovi, získal míč v obraně, aby po dalším zisku šel sám přes celé hřiště, ale při náskoku na dunk mu na poslední chvíli zezadu sáhl přes ruku Stephenson.

Zápas Satoranský končil na 11 bodech (z pole 7/4, +16), 4 doskocích, 3 ziscích a 5 asistencích na 2 ztráty. V utkání měl z domácích jasně nejvíc tečovaných nebo zachycených přihrávek (8), přidal i 10 ztížených střel (druhý nejvyšší počet) a tři „zachráněné“ volné míče. Za 8 prosincových zápasů v základu má průměr 7,8 bodu a 3,9 asistence na 0,8 ztráty za 29 minut při 54procentní střelbě.

Proti Lakers bodověs nejvíc zářili Wall (40+14 asistencí, do půle 28 – o 6 víc než celý základ Lakers), Beal (25+12 doskoků), Green a Dekker (po 20). K absentérům se v poločase přidal i power forward Morris, který odstoupil se zraněním. Wall se po zápase podivoval, že Lakers na něj zkoušeli obrany „box and 1“ nebo „triangle and 2“, které prý zažil naposledy na střední škole.

Wizards měli o 15 střel z pole víc (útočné doskoky hodně díky Satoranskému 15-8), v trojkách byli lepší 13-11, zpod koše 66-56 a jen brejky patřily hostům (21-34). Ti nastoupili bez Ronda, Ingrama a Beasleyho a nepotvrdili letošní výbornou bilanci ve druhých zápasech, pokud hrají dvě noci po sobě. Lakers vedli Caldwell-Pope (25) a Kuzma (20), zdvojovaý až ztrojovaný James dal den po triple doublu s Charlotte nejmíň bodů v sezoně (13 a byl -21). A Ball zůstal den po triple doublu proti Charlotte na 10 bodech, 5 doskocích a 4 asistencích.