Otisk Američana z Prahy na zápase sezony

07.01.2019 - red
počet přečtení: 172
vytvořeno 07.01.2019, upraveno 07.01.2019

ECHO DUELU WIZARDS V OKLAHOMĚ Do konce utkání zbývalo posledních pět minut, když domácí Thunder za šokujícího 15bodového manka ještě zkoušeli se zápasem něco udělat. Jenže vtom pas z rukou křídelníka Arizy dorotoval až na ruku volného Tomáše Satoranského. A ten neváhal. Prásk! Trojka a vedení Wizards narostlo na 18 bodů. Přitom útok zpátky rozehrávač minul těsně po sobě dvojku i trojku. Přesto neváhal. Teď už ne, stejně jako ve většině podobných pozic v celém zápase. Jen o dva útoky dál Satoranský přešel půlku, a když viděl, jak už se obrana přesouvá vlevo při očekávání hry přes lídra hostů Beala, okamžitě využil díry uprostřed a najel docela snadno až do koše. Tři minuty do konce tu odrazil i poslední zbytky odporu domácích. Hned poté jejich kouč Billy Donovan vyvěsil bílý prapor – ze hřiště stáhl opěrné trio Westbrook, George, Adams. A bylo hotovo. Wizards utnuli sérii osmi venkovních porážek a hlavně – vůbec poprvé uspěli v Oklahomě, kde po přesunu klubu ze Seattlu padli ve všech 9 utkáních, a kde dříve zařezával jako hlavní kouč nynější kormidelník Wizards Scott Brooks. A český rozehrávač byl jedním z velkých důvodů úspěchu, ovšem nejen 15 body, jimiž na sebe opět vzal nemalý díl washingtonské ofenzivy, přičemž své průměry z posledních pěti zápasů vyšperkoval na 13,2 bodu (navíc 5,2 doskoku a 4,2 asistence za 34 minut), když vyjma duelu v Miami vypálil pokaždé nejméně deset ran.

Reprezentační dirigent ale v Oklahoma City neomezoval své aktivity jen na útok. V obraně začal na Westbrookovi, kterému i díky pomoci kolegů, zavírajících volné přístupové cesty ke koši, od začátku dával maximálně střely ze střední vzdálenosti, a to nijak lehké. Za celý zápas jej i pomocí dvou faulů prakticky nepustil k najetí do koše, byť ho to po 9,5 minutách posadilo s druhým faulem na lavičku asi o něco dřív, než by tam šel po nyní - pro něj příznivě aktualizovaném - střídacím algoritmu lodivoda Brookse.

Totéž se mu dařilo i s fyzičtějším super střelcem Georgem, který na něj v obraně místy také vyšel. A když už po pěti minutách sám zahrál pod košem zády do Westbrooka - bohužel jen jedinkrát za celý zápas, protože tak přišel o velkou možnost velikána NBA ještě víc rozčilit -, získal od zjevně frustrovaného soupeře neurvalý faul při zakončení, který potrestal alespoň jednou šestkou.

Pro jeho tým se ale zápas na startu nevyvíjel vůbec dobře. Domácí tam potvrzovali roli jasných favoritů, když třemi dunky (ze dvou asistencí Westbrooka) v řadě rozjeli vedení 6-0. Pak už se ale zprvu zaskočení hosté (bez Walla, Morrise, Howarda) vzpamatovali, Satoranský proměnil svou nyní nejčastější střelu zevnitř trojkoviště, tedy floater (na 6-4), a pak už se Wizards začali chytat. Vůbec nejdřív několika vychycenými příhrami domácích do brejků a pod koš, kterými předznamenali svůj skvělý obranný výkon - vzhledem k okolnostem možná vůbec nejlepší v sezoně.

Předháněli se ve výpomocích, proti nájezdům nasadili osm bloků včetně těch Westbrookovi, a nebývale si chránili vymezené území i obranný doskok, k čemuž přidali i 16 ulovených odrazů v útoku, což jim proti druhým nejlepším doskakovačům NBA na jejich hřišti hodilo neuvěřitelnou převahu 52-66, neboť je tu řeč o třetím nejhůř doskakujícím týmu ligy! A Wizards v této sezoně dosud uspěli pokaždé, pokud měli lepší právě doskok. Mimochodem – jen za první čtvrtinu (25-28) dosáhli 9 bodů z druhých šancí.

Satoranský k především Bealem taženému obratu z 18-7 na 20-25 přispěl asistencí na centra Bryanta i na trojku Greena a po druhém faulu na Westbrooka střídal za stavu 20-17. První faul si udělal, když po evropsku „stopnul“ Westbrookův brejk, což z Wizards v utkání udělal prakticky jen on. Kolegové někdy při podobných situacích nebo při mismatchích radši pustili snadnější koš, aby neohrozili vlastní minutáž.

Wizards se ovšem dařilo i s náhradníky, a to dokonce ještě víc. Pomohl k tomu i nyní z druhé vlny nastupující forward Porter (20+6 doskoků, 5 asistencí, 3 bloky a trojky 6/4). Už po 15 minutách tak hosté vedli senzačně 27-38. Satoranský se vrátil na posledních 6:27 první půle (za 35-39), přidal svůj druhý floater a byl u udržení vedení (50-54).

Ve třetí čtvrtině dostal se štěstím další faul od (zákrok rozporujícího) Westbrooka a dvěma šestkami pomohl omezit právě Westbrookem tažený nápor domácích. Přidal i trojku na 60-63 (v tu dobu byl s 10 body druhým střelcem) - následující opět dva útoky po minutém distančním projektilu. Střídal 16 minut do konce za vedení 69-72. Druhý rozehrávač Randle spolu s Porterem pak nastavili i proti stále nervóznější sestavě s Westbrookem (nutil se do špatných střel, v jedné obraně diskutoval s rozhodčím a Beal mezitím profičel až do koše) trhák na 73-85. A Beal už trojkou v závěru 3. čtvrtiny posouval skore na 76-90.

Kouč Brooks řádící sestavu náhradníků (včetně platného centra Mahinmiho, 9+10 doskoků) nechával ve hře dlouho i ve 4. části a Green vytáhl skore až na 81-104 (6:18 do konce)! Satoranský se vrátil právě tady a svými dvěma posledními kousky pomohl udržet vysoké vedení (92-111), aby jej na poslední dvě minuty nahradil opět Randle.

Na týmu bylo ohromně vidět, jak ho najednou baví bránit i doskakovat, i díky tomu, že v útoku létá míč a dostane se k němu úplně každý. To nebude náhoda v situaci, kdy nyní nehrají dva v obraně nejlínější muži sestavy (Morris a Wall), přes něž ve spoustě zápasů chodí spousty bodů. Tým si možná začíná víc zvykat na novou situaci s omezenou sestavou a jeho boj o play-off dostal velmi nečekaným triumfem v Oklahomě novou vzpruhu. Aktuálně (po třetím vítězství ze 4 posledních zápasů) s bilancí 16-24 zaostávají Wizards za osmou Charlotte (19-20) o tři výhry.

Washington při výhře 98-116 sytili vedle Portera i Beal (25), Green (16), Bryant (14) a Satoranský, který k 15 bodům (z pole 10/5, trojky 5/2, -5) přihodil i 2 doskoky a 2 asistence na 1 ztrátu za 28 minut, přičemž po prvních dvou faulech už poté nepřišel žádný další. Hned 7 hráčů Wizards mělo aspoň 5 doskoků. Tým díky více útočným doskokům (7-16) a méně ztrátám (15-9) napočítal o 13 střel z pole víc a lepší byl i zpod koše (56-50).

Za domácí, kteří měli před zápasem druhou bilanci Západní konference, Westbrook zapsal 12. triple double sezony a 116. v kariéře za 22 bodů, 15 doskoků a 13 asistencí (už do půle 7+8+8), jež však obalil 8 ztrátami a byl -7 za 37 minut. George zajistil 20 bodů (jen 5 v druhé půli), Grant 17 a Adams 12 (ve druhé půli nula).

Tomáš Satoranský hovoří v závěru druhého videa.