Když Čech gumuje i vyvěšuje Irvinga!

09.02.2018 - red
počet přečtení: 499
vytvořeno 09.02.2018, upraveno 09.02.2018

SATORANSKÉHO SHOW S BOSTON CELTICS Byla to před poločasem jeho absolutně famózní sekvence. Nejdřív vypíchnul přihrávku na Irvinga a po přeletu půlky hřiště skóroval z brejku. A vzápětí hvězdného rozehrávače Celtics i americké reprezentace vykryl při kouzlech na zadní lajně a při zakončení jej nekompromisně zblokoval. Komentátoři televize TNT včetně bývalého Wizarda Chrise Webbera byli u vytržení, a když vzápětí režie oba hvězdné momenty Tomáše Satoranského zopakovala, ihned přestřihla na v saku a tmavých brýlích na lavičce sedícího lídra týmu Johna Walla, jejž Čech už posedmé v řadě – a opět velkolepým způsobem – nahradil v základní pětce Washingtonu.

A i když vysázel své už deváté dvojciferné body v sezoně (14, z pole 12/6, 4 doskoky, 4 asistence na 3 ztráty, 2 bloky, 1 zisk), byl třetím střelcem domácích Wizards a za svých v NBA dosud rekordních 34 minut byl i +5 (druhý z týmu), jeho elitní disciplínou opět byla skvělá defenzivní práce – tentokrát proti jednomu z nejlépe individuálně vybavených hráčů ligy.

A platí to i přes Irvingových 28 bodů (22 od třetí čtvrtiny dál), z nichž poměrně skromný podíl padl po akcích přímo přes českého rozehrávače, kterému další parádní večer na domácí palubovce zkazil až spouhráč Markieff Morris hloupým faulem při trojce Irvinga 9 vteřin před koncem 4. čtvrtiny za stavu 98-95. Ač pachatel po zápase rozporoval zásah soupeře, opakovaný záběr jasně prokázal trefení zápěstí.

Irving proměnil všechny tři šestky, a když pak Beal netrefil ani zařízení při otočce přes Irvinga, šlo se do prodloužení, do nějž Satoranský přišel až po minutě oddcechu na lavičce, aby v němém „úžasu“ sledoval, jak Morris podruhé během minuty a půl fauluje Irvinga na trojce a daruje mu tak další tři body z trestných hodů.

Wizards i v prodloužení pokračovali ve festivalu celkem 22 ztrát, které je v zápase popravily nejvíc. Irvinga tu překvapivě celých pět minut bránil Beal, který však na něj 1 na 1 nestačil, navíc už šlapal vodu i v útoku, kde své pokusy nedostřeloval a končil s úspěšností jen 27/7.

Klíčová situace přišla za stavu 103-103, kdy se Beal vyhecoval k zisku na Irvingovi, ale tísněný nájezd z brejku neproměnil, načež k obroučce už mířil ke zdánlivě snadnému tip dunku Satoranský, jenže do míče mu zřejmě sáhl i Oubre a ten tak skončil jen na obruči.

Satoranský poté s rukou na míči zastavil nájezd (jeho druhý blok v utkání) Browna a při následném rozskoku míč odmrštil příliš daleko, získali jej tak znovu hosté a Brown ze skvělého odskoku proměnil přes Satoranského přetěžkou trojku na 103-108. Kelt Theis pak sice neproměnil dvě šestky, ale Beal možná nepovoleně tísněný Horfordem neproměnil dunk, načež Oubre z následného nájezdu nedal a po faulu proměnil jen jednu šestku na 104-108. A faul Beala na Irvinga pak už stvrdil výhru Bostonu (bez Haywarda a Smarta, ale už s nově získaným centrem Monroem) 104-110.

Satoranský (po drtivou většinu času bráněný Irvingem) ve vyrovnaném duelu, v němž byli většinou mírně napřed hosté, předvedl už velmi aktivní první čtvrtinu, v níž minul nájezd se zakončením ze tří metrů, asistoval na dvojku Portera, z nájezdu vyslal parádní zadovku na Morrise, který však neproměnil trojku, a stejně pak Gortat minul nabídku Satoranského pod košem. V několika situacích v závěru limitu na útok Čech míč ještě místo zakončení odkládal dál a jednou z toho bylo i vypršení 24 vteřin.

Irvning do Satoranského začal hrát zostra 1 na 1 až po téměř 6 minutách, kdy nejdřív proměnil dvojku s Čechovou rukou před obličejem, a dvakrát proměnil zblízka po přebrání Porterem.

Satoranský mezitím proměnil floater, trefil se i po brejku 2 na 2 z úspěšného „eurostepu“ a nedal z brejku při zakončení o desku z pravého okraje vymezeného území. Irvinga tu donutil k minuté trojce a v další obraně mu málem vypíchl míč. V útoku uvolňoval spoluhráče do střel jako na PlayStationu. Střídal po 9 minutách (spolu s Irvingem) za vedení 20-18. Wizards i pak dál pálili do brejků a první čtvrtinu vyhráli 27-26 s poměrem trojek 4-3.

Druhá pětka pak prováhala šanci jít na +7 bodů a 6:40 do konce poločasu se na tři minuty ujal rozehry Beal. Trojkovou přestřelku tu protkávaly i četné domácí ztráty a 3:30 do půle se s Irvingem vrátil do hry i Satoranský. Právě tady přišla i jeho super defenzivní sekvence proti hvězdě Keltů.

Famózní bratrský souboj tu předváděla i dvojčata Morrisové. Když Wizard Markieff vykryl nájezd Celtica Marcuse, na domácí lavičce povstal rozehrávač Frazier a koučoval spoluhráče, kterému ukazoval, že ještě musí sourozence udržet dvě vteřiny do konce útoku. Tak žila v očekávaném celostátně přenášeném duelu lavička Wizards, tedy snad s výjimkou Walla, který v posledních dnech dával najevo až příliš přecitlivěle nespokojenost s některými na týmovost zaměřenými výroky spoluhráčů, kteří pak museli opakovaně veřejně ujišťovat, že tím nic nemysleli.

V poločase (51-49), taženém Porterem (14) a Bealem (12), měl Satoranský 6 bodů, 2 asistence a +7 za 11 minut, Irving byl na 6+1 asistenci a -7 za 12 minut.

Českému dirigentovi pak vůbec nevyšel start 3. čtvrtiny, kdy během dvou minut nabral všechny své tři ztráty - po nájezdu zpod koše při výhozu minul pasem Morrise na oblouku, poté mu u lajny vyrazil míč Theis a od Satoranského šel do autu a pak opět blízko lajny nezachytil výhoz spoluhráče zpod koše. Vzápětí se ale rychle sebral, když Irvinga donutil do kroků ve vymezeném území, při nájezdu na levou ruku mu byl uznán technický koš a navázal i trojkou z oblíbené pravé strany.

Irving pak přes Satoranského proměnil krátkou dvojku i nesnadný nájezd na levou ruku a poté snadno unikl až do koše i Bealovi, aby 15 minut do konce základní hrací doby střídal. Satoranský ještě minul z pěti metrů, vykryl nájezd Roziera a střídal minutu nato (za 68-73). Kouč Brooks pak příliš dlouho držel na hřišti náhradníky, kteří se i přes několik dobrých obranných zákroků Fraziera propadli při hluchém útoku až na 75-83.

Satoranský se (téměř shodně s Irvingem) vrátil 8 minut do konce 4. čtvrtiny (Brooks tak ve druhé půli vynechal úsek s Bealem na rozehře) a po sekvenci s umrtveným útokem (v malé pětce navíc Oubre vůbec nestačil pod košem na Marcuse Morrise) byl u gumování manka 10 bodů. V pravém rohu si báječně vyvěsil Irvinga a proměnil druhou trojku z druhého pokusu. Pak bravurně vykryl Irvingův nájezd zprava, kdy soupeř marně žádal faul, aby vzápětí minul i trojku. Oubre už za chvíli trojkou poslal domácí do vedení, což těžkou dvojkou zopakoval minutu do konce i Porter.

Irving si po timu seběhl do šestky, ale přes výpomoc Oubreho minul, Markieff Morris z šestek poslal domácí na +3 a po úspěšném úniku Irvinga přes Satoranského vrátil tříbodové vedení Wizards z dalších šestek Porter. A pak už došlo k sebevražednému zákroku Markieffa Morrise.

Wizards ve druhé půle uškodilo, že ustoupili od větší cirkulace míče a víc hráli zejména skrze Beala individuálně, což nejlepší defenzivě ligy, kde prakticky všichni brání se stejným nasazením jako Satoranský, vyhovovalo. Domácím nakonec nepomohl ani dvojnásob větší počet asistencí (28 při 38 trefách z pole), převaha na útočném doskoku i efektivnější trojky (12-9).

Tahouny byli Porter (27+11 doskoků, v závěru ale v útoku opomíjen), Beal (18+9 asistencí), který si po zápase stěžoval na jen jediný házený trestný hod a šestkovou disproporci mezi týmy (házené TH 20-34), Oubre (11) a Gortat (10+10 doskoků). Hosty vedli Irving (28, 12 z posledních 17 bodů týmu, 6 asistencí na 3 ztráty, -2 za 33 minut), Brown (18), Marcus Morris (15), Horford a Rozier (po 12).