Jak vysoko je už "Sato" v hierarchii NBA

03.07.2019 - red
počet přečtení: 1270
vytvořeno 03.07.2019, upraveno 03.07.2019

O SITUACI A DOLAROVÉM POSUNU ČESKÉ JEDNIČKY Ukrutným tempem fičí zatím v NBA období zvané „free agency“, kdy se dohadují nové smlouvy s volnými hráči, případně prodlužují ty stávající. Jen za první den dostalo „rito“ na 50 borců, druhý den to bylo 23 a třetí 16, což se už téměř blíží ke stovce. Jen za první den bylo udáno kontraktů za 2,5 miliardy dolarů (56 milard korun), což je víc než hodnota 25 (jednotlivě) ze 30 klubů ligy. Jen New York (hodnota 4 miliardy), LA Lakers (3,7), Golden State (3,5), Chicago (2,9) a Boston (2,8) by tuto částku svou hodnotou překonaly.

A když už byl zmíněn třetí nejúspěšnjší klub dějin NBA Chicago Bulls, vlastněný už 34 let Jerrym Reinsdorfem, je nutné se u něj zastavit trochu víc. Už dva dny je to z českého pohledu nový klub číslo 1, neboť v něm zakotví na nejbližší tři sezony čtvrtý Čech v soutěži Tomáš Satoranský, dosud tři roky zařezávající v prapodivně řízeném Washingtonu.

Satoranský si zřejmě nevybral Bulls náhodou. Přichází do něj s vidinou pozice základního rozehrávače, neboť i když na soupisce figuruje 5 dalších smluvních point guardů (není sem zahrnut guard a top skórer Zach LaVine, který patří spíš na pozici 2), ani jeden není vyloženou hvězdou (všichni jsou shodně menší i mladší než Satoranský).

Jsou to:

1755OGQ.jpg

Ryan Arcidiacono (25 let, výška 190), letošní volný hráč, podepsaný klubem těsně po Satoranském na tři roky za skromných 9 milionů dolarů. V právě skončené sezoně doručoval v 81 zápasech (32 v základu) 6,7 bodu a 3,3 asistence za 24 minut.

Coby White (19 let, výška 196), číslo 7 letošního draftu, které v letošní sezoně za North Carolinu doručovalo 16 bodů a 4 asistence za 28 minut.

Kris Dunn (25 let, výška 193) odehrál v letošní sezoně většinou kvůli zraněním jen 46 zápasů (z toho 44 v základu) s 11 body a 6 asistencemi za 30 minut.

Shaquille Harrison (25 let, výška 193) v uplynulé sezoně zasáhl do 73 zápasů (11krát v základu) s průměrem necelých 20 minut, kdy vedle průměru 6,5 bodu sbíral jen 1,9 asistence.

Walt Lemon (26 let, 190), podepsaný Bulls z G-League až v závěru letošní sezony, se objevil jen v šesti utkáních.

Je zřejmé, že 6 rozehrávačů si kouč Jim Boylen nenechá a podle různých ohlasů to vypadá, že triem, na nějž trenér vsadí, budou Satoranský, White a Arcidiacono.

Satoranskému nahrává i výše nového kontraktu, jež ho v hierarchii NBA posunula výrazně nahoru. Až se možná budete divit tomu, jak!

V týmu Bulls bude v nové sezoně s 9,52 milionu dolarů (hrubého, jde o trojnásobek dosavadní gáže u Wizards) už čtvrtým nej „vatařem“ za Otto Porterem (27,3 milionu), Zachem LaVinem (19,5) a novou posilou z Indiany Thaddeusem Youngem (13,5).

Podle aktuálního pořadí serveru Sportrac bude navíc 30. nejlépe placeným shooting guardem (pozice 2, která není jeho domovskou, ale kde byl poslední sezonu veden) celé ligy, kdy až za ním budou taková esa jako Bogdan Bogdanovič, už trojnásbný Nejlepší náhradník ligy Lou Williams nebo italský snajpr Marco Belinelli. Z evropských shooting guardů jej předčí pouze Francouzi Batum (25,6 milionu dolarů) a Fournier (17,0).

Rovněž na 30. pozici by se nyní Satoranský zařadil i mezi rozehrávači, kde jsou za ním i borci jaho George Hill, Luka Dončič, Elfrid Payton, Derrick Rose či DJ Augustin. Z evropských point guardů před ním figurují pouze Slovinec Dragič (19,2), Španěl Rubio (16,2) a Němec Schröder (15,5).

Mimochodem, v minulém ročníku byl Čech až číslem 53 mezi shooting guardy, mezi rozehrávači by patřil na konec první padesátky a celkově obsadil 232. místo, tedy pozici ke konci první půlky pořadí (z celkem pěti set hráčů).

V rámci celé NBA je podle aktuálního žebříčku pro příští sezonu číslem 132, když vede Steph Curry (40,2 milionu) před Russellem Westbrookem, Chrisem Paulem (oba 38,5), Johnem Wallem, Jamesem Hardenem a Kevinem Durantem (všichni 38,2). Zajímavostí tu je, že z platového TOP 12 hned tři muži nejméně půlku, nebo možná celou příští sezonu nebudou hrát (zranění Wall, Durant a Klay Thompson).

Na aspoň 30 milionů dolarů hrubého dosáhne celkem 20 hráčů, na nejméně 20 milionů 51 borců a na aspoň 10 milionů 125 mužů. Ze starého kontinentu se před Satoranského dostane jen nejužší elita 18 hráčů, z nichž jen 7 operuje na perimetru. Jsou to Jokič (27,4 milionu, celkově 26.), Porzingis (27,3), Antetokounmpo (25,8), Marc Gasol (25,6), Batum (25,57), Gobert (25,0), Gallinari (22,6), Vučevič (22,3), Dragič (22,2), Fournier (17,0), Bojan Bogdanovič (16,98), už sezonu nehrající ruský centr Mozgov (16,7), Rubio (16,2), Schröder (15,5), Mahinmi (15,45), Capela (14,9), Valančiunas (13,9) a Nurkič (13,3).

Pokud bychom si dovolili drobnou politickou nekorektnost, z nyní aktivně hrajících bílých Evropanů bude Satoranský číslem 11 a z těch perimetrových dokonce číslem 4.

„Asi jsem si ani neuměl představit, že basketbalista bude nejlépe placený český sportovec (těsně předstihne hokejistu Jakuba Voráčka – pozn.), což se teď stalo. Pro basketbal je to ale jen dobře - další zviditelnění a zvýšení renomé. Dostává nás to na úroveň fotbalu a hokeje. Navíc „Saty“ jde do Chicaga, kde Michael Jordan předváděl neuvěřitelné věci. Bulls patří mezi tři nejslavnější značky s Lakers a Bostonem. Takže je pro Tomáše super a může být hrdý na to, že bude moct pokračovat v takovém klubu,“ pochválil posun kolegy z reprezentace Martin Kříž.

A další spoluhráč z národního týmu Vojtěch Hruban, který v mediální rovině není právě nadšený z řešení všemožných finančních cifer, moudře doplnil:

„Dopadlo to asi nejlépe, jak mohlo. „Saty“ se dostal z týmu, kde ho tlačili zády ke zdi kvůli obrovským kontraktům pro hráče, kteří v podstatě vůbec nehrají, nebo jsou zranění. Z Washingtonu, kde nebyla ideální situace, přestoupil do Chicaga, které má mladé jádro týmu. Bulls sice nejsou favority na play-off, ale „Saty“ mezi ně výborně zapadne. Věřím, že bude celý příští rok „starter“ (člen základní pětky) a že bude mít pozici, kterou přesně chtěl. Bude na něm ležet daleko větší zodpovědnost, ale to mu bude přesně vyhovovat, protože on tohle má rád. Je trochu škoda, že místo sportovní stránky je teď to hlavní, kolik dostane peněz, ale zase to chápu, protože nikdy nebyl nejlépe placeným českým sportovcem basketbalista. Jen je škoda, že je to vždycky ta hlavní zpráva.“

Navrch k těmto všem dosaženým milníkům by se Tomáš Satoranský mohl v nové sezoně dočkat i jedné pocty od zodpovědných lidí z vedení NBA. Ale nejen od nich. Po třech sezonách, z nichž v prvních dvou byl veden jako small forward (zkratka SF, pozice 3) a letos alespoň jako shooting guard (SG, pozice 2, na webu NBA má nyní G-F, tedy guard či forward), by konečně mohl u svého jména mít správné PG - tedy rozehrávač, kterým je a vždy byl.