Česká show, velké věty a noc gamblerů

12.01.2019 - red
počet přečtení: 290
vytvořeno 12.01.2019, upraveno 12.01.2019

ECHO 1. CZ TRIPLE DOUBLU V NBA „Chtěl jsem už pár minut, aby ten triple double získal a říkal jsem mu, aby mi to nahodil. On to ale neudělal, nechtěl na konci zápasu udělat ztrátu. Tak jsem pak zahlásil akci, kterou už jsme jednou dvakrát zahráli a vyšlo to. Jsem za něj šťastný.“ Jen tahle promluva aktuálního lídra Wizards Bradleyho Beala po nečekaném domácím vítězství nad Milwaukee (113-106) stačila. Řekla víc než dost o tom, co pro tenhle tým znamená jeho česká spojka, která v pátek 11. ledna 2019, v zápase s jubilejním 50. členstvím v základní pětce za tři roky v NBA, přepsala tuzemskou basketbalovou historii prvním českým triple doublem v nejlepší soutěži světa. Za 18 bodů, 10 asistencí a 12 doskoků, kdy i poslední číslo je novým maximem Tomáše Satoranského v NBA. Podtrhl tím svůj zatím skvostný leden, kdy v šesti zápasech se 4 výhrami zapisuje průměry 11 bodů, 6,2 doskoku, 6,2 asistence a 1,5 zisku při trojkové palbě 46 procent, a stále víc se ozývají hlasy, samozřejmě mimo klub, že s ním hraje tým líp, nebo dokonce výrazně líp než s na dlouho deaktivovaným Johnem Wallem. I když… „Náš tým je teď totálně jiný než na začátku sezony. Jsme oddaní tomu hrát správným způsobem.“ Ač nejmenoval a neřekl to naplno, i tahle pozápasová citace Brada Beala i upřímná radost mužstva, jež v šatně svého českého parťáka zlilo vodou, vypovídají o dění a postojích hráčů poměrně výmluvně.

„Velká pochvala pro spoluhráče, kteří o blížícím se triple doublu věděli a chtěli, abych tu desátou asistenci získal. Ukázali velké srdce,“ těšilo Satoranského, který si pochvaloval i velké zlepšení týmu v obraně, kde teď nenechává soupeře beztrestně skórovat jako v dřívější fázi sezony.    

Wizards to mají v tomto ročníku bez Walla 7-4 a od jeho definitivního odstoupení 5-3. Nejčerstvěji mají 3 výhry ze 4 zápasů a už jsou na Východě jen o jedno vítězství za osmou Charlotte. A už se skoro zapomíná, že členem týmu je i centr Howard (navíc dál chybí power forward Morris).  
 


Satoranský svůj kariérní večer proti oslabenému lídrovi NBA (bez Antetokounmpa) zahájil tak, že mohl doufat v mnohé právě už po své první sekvenci. Za prvních 8 minut zařídil 9 bodů, 5 doskoků a 4 asistence, aby se v poločase posunul už na 14+6+6. Začal nájezdem do šestky, kde se zastavil, nechal přeletět obránce a snadno skóroval z jumpu. Poté proměnil floater, asistoval na trojku Greena, dunk Bryanta a trojku Beala, vysokým obloukem proměnil další nájezdový floater, asistoval na další trojku Beala a sám pak jednu proměnil, než za vedení 34-22 po 9,5 minutách vystřídal.

Tým vyhrál první čtvrtku drtivě 40-26, aby se Satoranský vrátil po 3 minutách té druhé (za 42-34). Už po chvíli přidal další trojku a nedlouho před poločasem i úspěšný nájezd. Poněkud se sice trápil se ztrátami, jichž měl v zápase nebývale mnoho (6), ale už ve třetí čtvrtině při dotahování Bucks přispěchal s asistencemi na trojky Arizy a Beala. Hosté pak dokonce vyrovnali, ale Satoranský kontroval asistencí na podkošové zakončení Greena, Porter s Arizou třemi trojkami rozjeli nový náskok a Satoranský je podpořil svým dalším nájezdem, aby střídal 14,5 minuty do konce za 82-78.

Vrátil se 8 minut do konce (za 93-86) rovnou do trojkové kanonády svého týmu, aby asistoval na dvojku i trojku Greena a 103 sekund do konce i na alley-oop dunk Beala (na 111-101) pro svou 10. asistenci a tím i završení triple doublu. Zápas zavřel dvěma šestkami po vykoledovaném faulu při nájezdu, na něž si tenhle zápas věřil jako málokdy předtím. Kromě triple doublu stihl za 35 minut i 2 zisky a byl +8 se střelbou 10/7. Vyznamenáním ze strany soupeře bylo podle analýzy NBC, že nikoli na Beala, ale na něj byl nasazen jeden z nejlepších perimetrových obránců v soutěži Brogdon.
 


Kolega Beal zařídil pro Washingston 32 bodů, Ariza (trojky 12/6, 18 bodů ve druhé půli) a Green (trojky 7/4) přihodili každý po 20 bodech a nejvíc pomohli 18trojkové kanonádě týmu, jež vyrovnala dosavadní klubové maximum. Tým navíc poprvé v sezoně střílel z oblouku nad 50 procent. Za 13trojkové hosty, kteří manko z oblouku dorovnávali zpod koše (36-50), se prosadili Middleton (25) a Bledsoe (18), evropská spojka Ersan Ilyasova skončil na 12 bodech.

Satoranského velký večer byl historický i něčím docela jiným. Mediální partner Wizards, stanice NBC Sports Washington, využila schválení nového zákona, umožňujícího sportovní sázení, a ve speciálním vysílání zápasu poprvé nabídla divákům nejrůznější tipovací soutěže a mimo jiné i šanci na výhru 500 dolarů, kdy se dalo například tipovat to, jestli český rozehrávač vysází aspoň 20 bodů…