Čekám hvězdy Premier League

08.01.2019 - red
počet přečtení: 482
vytvořeno 08.01.2019, upraveno 08.01.2019

TOMÁŠ SATORANSKÝ PRO EUROMÉDIA Už 17. ledna by měl naskočit na prkna londýnské O2 Areny jako základní rozehrávač Washington Wizards v historicky už devátém soutěžním zápase NBA hraném právě v metropoli na Temži. Soupeřem Kouzelníků budou New York Knicks a reprezentační playmaker Tomáš Satoranský, rostoucí zápas od zápasu ve stále důležitějšího muže sestavy Wizards, v rámci propagace utkání podstoupil telekonferenční hovor s evropskými novináři. Tady jsou jeho odpovědi na téma osobního zlepšování, fungování bez Johna Walla, první zkušenosti s duelem v Evropě, všudypřítomných fanoušků Knicks i rozdílů mezi Euroligou a NBA….

Tomáši, jaké to bude hrát zápas NBA na evropské půdě?
Myslím, že to pro mě jako evropského hráče bude skvělé vrátit se do Evropy a hrát i zápas NBA. Mám tam rodinu, kamarády a bude tam hodně evropských fanoušků, což je něco extra. Nechtěl bych mít v hlavě, že je to NBA Global Game, ale nějaké emoce u toho budou. Těším se na to. My musíme pokračovat v tom, co hrajeme v celé sezoně.

Jak vidíte New York jako soupeře? Mezi Knickcs máte kamarády Kristapse Porzingise nebo Maria Hezonju, máte o nich tak lepší přehled?
Je pro mě vždycky speciální hrát proti bývalým spoluhráčům z Evropy. Scházíme se pravidelně už před vzájemnými zápasy. Speciálně s Kristapsem, který patří k mým největším kamarádům, ale bohužel v Londýně asi nebude moct hrát, jelikož je zatím v sezoně mimo kvůli zranění. A Mario, ten hraje velmi dobře, je to nebezpečný hráč.

1591MjJ.jpg

Proti New Yorku se vám jako týmu docela daří, budete tedy mít proti Knicks výhodu?
Máme s nimi poslední roky dobrou bilanci a věříme si na ně, ale v Londýně to bude něco úplně jiného. Všichni budou nadšení, že hrají někde, kde dosud nehráli. Bude i jiné publikum. Tohle utkání nemá favorita. My samozřejmě budeme vědět, co dělat, abychom vyhráli, ale uvidíme, jak budou oba týmy reagovat na odlišné prostředí a publikum. My ale uděláme vše pro vítězství.

Co čekáte v Londýně od atmosféry?
Musím říct, že je to pro mě trochu neznámá. Nikdy jsem v takovém zápase nehrál a nikdy jsem ani nemluvil s někým, kdo by ho hrál. Vím jen, že v první řadě hlediště sedává hodně fotbalových hvězd z anglické Premier League. Co se Knicks týče, ti mají fanoušky všude, přijde mi, že hrají doma všude, jejich dresů bývá vždycky plné hlediště. Čekám, že budou mít prakticky domácí prostředí, ale na to jsme zvyklí.

A jaká je nyní atmosféra ve vašem týmu, věříte stále v postup do play-off?
Naše cíle jsou pořád stejné, zlepšovat se každým dnem. Musíme získat co nejvíc vítězství. Začátek sezony se nám nepovedl, naše očekávání byla o hodně větší. Ale myslím, že teď už hrajeme o dost lépe, s větší energií po celý zápas. V tom musíme pokračovat. Doufám, že díky tomu přijdou i další vítězství. Je ještě brzy na to řešit sezonní cíle, obzvlášť v situaci, ve které jsme. Je to stále otevřené. Ztrácíme čtyři výhry na osmé místo. Zlepšujeme se a doufám, že o play-off pozice ještě zabojujeme.

Jak moc vám osobně zvednuly sebevědomí poslední zápasy, kdy máte víc možností střílet?
Je důležité mít sebevědomí, když hraješ v NBA. Musíš si sebedůvěru udržovat i v době, kdy tolik nehraješ, což je těžké. Samozřejmě moje začlenění do základní sestavy mi pomohlo. Snažím se být agresivnější. Spoluhráči i trenéři mě povzbuzují, abych vypálil každou střelu, kterou mám. Moje úspěšnost za poslední dva roky byla dobrá, díky čemuž ve mě mají v týmu důvěru, a to mi pomáhá. Posledních čtyři pět zápasů se snažím být ještě agresivnější v útoku a doufám, že se mi v tom bude dařit pokračovat a budu mít víc zodpovědnosti za naši ofenzivu.

Zdá se, že máte dobrou chemii s centrem Thomasem Bryantem. Dá se to přirovnat k chemii s Janem Veselým?
Bylo by to skvělé, kdyby nám to fungovalo stejně jako s Honzou, se kterým hraju už hodně let. Ale s Thomasem se hraje snadno. Dává do toho energii, snaží se být aktivní v obraně i útoku, maká a to po něm chceme. Také si teď zvedl sebevědomí, třeba po clonách dobře roluje ke koši, kde dobře zakončuje. Jeho energie pro nás změnila sezonu. A je to super kluk i mimo hřiště.

Až do konce sezony vám bude chybět John Wall. Jaké to bez něj je?
Je to pro nás velká ztráta. Nejen, že nám chybí John, ale ztratili jsme i Keefa Morrise a brzy taky Dwighta Howarda. Musíme se naučit, jak hrát bez nich. V podobné pozici jsme ale byli i v minulém roce. Já jsem třeba získal v minulé sezoně sebedůvěru, odehrál jsem třicet zápasů v základu, je tam hodně věcí, které se změnily, hodně hráčů muselo pozvednout své výkony. Snažíme se o větší pohyb v útoku, protože John byl velmi dominantní na míči, a my teď hrajeme rychleji i v postupném útoku. Musíme prostě hrát naplno a po celých 48 minut.

Jaký je rozdíl dostat jako mladý šanci v Eurolize a NBA, třeba při zranění některé z opor?
Myslím, že je tam rozdíl, především pro evropské hráče, kteří do NBA přicházejí. V Americe musíte pořád něco dokazovat. Je jedno, co jste dokázali dřív v Eurolize, což platí i pro Luku Dončiče. OK, Dončič je výjimečný a od prvních zápasů to dokazuje. Někteří další hráči ale potřebují čas a to je velmi těžké po psychické stránce hlavně v prvních sezonách, protože když hrajete v Evropě, ví se, co umíte. Bylo to těžké i pro mě vyspět mentálně. Myslím ale, že jsem ve druhém roce už byl připravený, když se John zranil a přišla má šance. To mi opravdu pomohlo. V NBA je taky velký rozdíl mezi hráči základu a náhradníky, aspoň u nás v týmu to platí. Ať jsem byl v Evropě v Seville nebo v Barceloně, i jako mladý jsem šanci dostával a třeba i v Barce jsme měli spoustu různých základních sestav, což je taky rozdíl oproti NBA, kde jsem si musel zvyknout na jiné pořádky.

Co vám chybí z Euroligy v NBA a naopak co je v NBA lepší než v Evropě?
To je těžká otázka. Je tam opravdu hodně rozdílů. V Eurolize je obrovská důležitost každého zápasu. Záleží na každém útoku a každý zápas se dá přirovnat k play-off utkání NBA. Také atmosféra je trochu jiná, jezdíte do různých zemí. To mi asi nejvíc chybí. Když jedete do Řecka nebo Srbska a hrajete v tom „pekle“… Na druhou stranu NBA je jako magnet pro fanoušky, jsou tam spektakulární akce a to si užívám. Navíc hrajete proti nejlepším hráčům na světě, což je taky super.