Z nuly na sto aneb "Břízin" životní zápas

28.06.2019 - red
počet přečtení: 713
vytvořeno 28.06.2019, upraveno 28.06.2019

DRUHÝ ZÁPAS LVIC NA ME V RIZE Co fotbal! Basketbal je sportem, který nemá logiku. A tenhle zápas toho byl živoucím důkazem. Naštěstí pro český tým! Lvice se v závěru první půle duelu s nijak zázračným Švédskem zdály být na ručník, když ztrácely propastných 14 bodů (30-44). A kdo čekal český orkán bezprostředně po změně stran, musel zůstat zklamán i tam. Za stavu 32-49 19 minut do konce, kdy svou další trojku trefila ex-pivotka USK Zahui, by na lvice vsadil jen největší snílek. Právě u téhle trefy navíc opět stála od hlavní švédské hvězdy daleko Renáta Březinová, na kterou se kouč Svitek v předchozím průběhu musel nemálo zlobit za laciné ztráty i několikrát odbytou obranu. Jenže proti všem očekáváním to byla právě tahle nejvýrazněji potetovaná lvice, která se vzápětí obsadila do hlavní úlohy neuvěřitelné spanilé jízdy Češek, jež následným 13minutovým úsekem ovládnutým 34-5 vyrvaly až příliš ukolébaným soupeřkám zápas z rukou. Po triumfu kdesi nalezené vůle a nebývalého odhodlání, taženého nepravděpodobnými podkošovými hrdinkami Březinovou a Štěpánovou, získaly výhru 71-64 a mohou směle přemýšlet o druhém místě ve skupině. Renáta Březinová, řečená „Bříza“, vysázela 23 bodů s trojkami 7/4, 4 doskoky a 3 zisky. Štěpánová přihodila 14 bodů se 7 doskoky, dalších 14 bodů se 4 asistencemi zařídila Kateřina Elhotová a 11 bodů stihla i kapitánka Hejdová.

„Jsem ráda, že jsme zápas vyhrály. Samozřejmě, hrály jsme lépe ve druhém poločase, dokázaly jsme tam lépe bránit. A tím to bylo – jednoduché,“ smála se šťastná Březinová.

Duel odstartoval neurovnanou (celkem 13 ztrát), ale zároveň vyovnanou první čtvrtinou (14-14), v níž opět už po třech minutách nabrala 2 fauly základní power forwardka Krakovičová. Češky kolem koše inkasovaly bloky od Zahui, trápily se s organizací útoku a přežily zejména díky 8 mnohdy žákovským ztrátám soupeře.

Pak se ale tým kouče Svitka propadl do veliké marnosti, kdy se až po 15 minutách dočkal úvodní trojky, zejména v poslední pětiminutovce druhé čtrvtiny nechal soupeře lacině utéct z brejkových akcí, jež jemu naopak chyběly, a nabral 14bodové manko. O to se ze švédského celku nejvíc staraly shodně 11bodové Zahui a Frida Eldebrink. Lvice po 20 minutách zaostávaly v především v trojkách (1-5) a celkovém procentu střelby (o 19).

Když se však v úvodu druhé půle zdálo, že už nenajdou síly a víru na jakýkoli větší odpor, zavelala ke zteči dvěma trefami kapitánka Hejdová, Češky slepily několik lepších obran včetně doskoku, těžily z dalších nánosů švédských ztrát a za stavu 38-49 spustila svou show Březinová. Ta se celý zápas nebála trojkové palby, byť pak tým téměř kompletně vyklízel útočný doskok, ale právě tady začala sklízet plody svého snažení.

Nejdřív trojkou stáhla manko na 8 (z útočného doskoku Krakovičové), aby ji zanedlouho nahradila Štěpánová, která začala řádit s podobnou vehemencí. Švédky za tenčení náskoku začaly nervóznět, přestalo se jim dařit téměř cokoli, Březinová další trojkou ukrojila z manka na 50-52 a Hejdová už po samostatné akci ještě před koncem třetí čtvrtiny srovnala, načež lvice rázem měly i lepší střelbu z pole.

Kateřina Elhotová otevřela poslední dějství další trojkou a po obloukových bombách Štěpánové s Březinovou už Češky vedly 61-54. Následovala dlouhá dvojka Štěpánové a čtvrtá trojka i dvojka Březinové, načež za stavu 68-56 už Češky čtyři minuty do konce mířily k velkému vítězsví. Duo Březinová – Štěpánová nasázelo 25 z posledních 33 bodů týmu! A Švédky se v druhé půli ztracené o 21 zmohly na pouhých 20 bodů.

Lvice nakonec dorovnaly soupeře na 8 trojkách (23/8, z toho ve 2. půli 13/7, Švédky 20/8), dvakrát víc bodů vytěžily ze ztrát protivníka a v bodech náhradnic kralovaly 26-12.

„Gratuluju všem hráčkám k jejich dnešnímu výkonu, energii a týmovému duchu. Musíme ale vidět taky tu odvrácenou stranu zápasu. Začali jsme dobře. Vzali jsme si ponaučení ze včerejška, kdy Švédsko v úvodu zápasu s Černou Horou získalo velký náskok. Chtěli jsme udržet vyrovnaný zápas, což se nám povedlo v první čtvrtině. Ve druhé ale prakticky neexistovala naše obrana. Nechali jsme soupeřky dávat trojky, celkem 30 bodů. Věděli jsme, že do druhého poločasu musíme vstoupit tvrději. Věděli jsme, co musíme dělat v útoku, a to se nám začalo dařit. Trefili jsme i střely z dálky. To nás vrátilo zpátky do hry a nakonec i dovedlo k úspěchu,“ těšilo kouče Štefana Svitka.